No. 232 Maandag 6 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door VERSCHIJN? ELKEN WERKDAG. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnee e-^ïprljs? Per 3 maanden us? usri, f 3.^- Losse aumrowt f 3.85 Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Prl|s der Advertentien: 14 regels f t.20. elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUÏJ, L. Burg. TeL No. 259. Professor Fabius. Vandaag viert Prof. Mr D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State, zijn 80aten verjaardag- Een van onze oude voortrekkers, die het voorrecht mag smaken, dat hij tot op hoo- gen leeftijd frisch blijft en groen. IJit een vraaggesprek, dat een mede werker van „Timotheüs" met den heer Fabius had, nemen wij het volgende over: „Natuurlijk kwam het gesprek ook op de groote uitbreiding die de Staatsbemoei ing de laatste jaren heeft genomen, voor al wat betreft de leerplicht, door prof. Fabius steeds leer dwang genoemd en wat aangaat de openbare armenzorg. De professor zei daarvan: „Daar heeft 'Groen in '54 al tegen ge waarschuwd. In en na 1912 is zijn voor spelling uitgekomen. Het verfoeilijke in dit stelsel is, dat het bij de mensohen een gevoel van recht kweekt. Dat Is datzelfde „recht op een menschwaardig bestaan", dat men ook wel „het recht om te leven" noemt. Wat recht om te leven! Plicht om te leven! Eerst de plicht om goed te leeren; dan de plicht van goede voorbereiding tot het vak; derdens de plicht om te wer ken, hard te werken; vervolgens de plicht om goed op te passen, zuinig te zijn en te sparen, te sparen voor het huwe lijk en voor den ouden dag! Die plicht om te leven, meneer, komt éérst! Wat recht!" Niet iedereen mag en kan dergelijke dingen zeggen. Maar Prof. Fabius kan en <mag het wel, omdat door heel zijn leven loopt de strenge lijn van de p '1 i c h t, omdat hee'l zijn leven was werken, hard werken. Slechts een enkel voorbeeld. Toen Prof. Fabius in 1880 optrad als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, be- teekende 'dit allerminst het innemen van een eere-positie. Wel het tegendeel. Maar waar de plicht riep, daar was er geen aarzeling, ook al kreeg hij een taak te vervullen, die aan het bovenmen- schelijke grensde. „Hoewel, zegt het Hdbl., van het be gin af vaststond, dat staatsrecht het eigenlijke leervak van prof- Fabius zou zijn, heeft hij dit eerst afgestaan, om j'hr. de Savornin Lohman aan de universiteit te krijgen, maar na -diens vertrek bleven hem no-g vijf-en-twintig jeren over om als staatsrechtsgeleerde naam te maken. In- tussohen heeft hij bijna gedurende zijn geheelen ambtstijd colleges Romeinsch recht en een zeer uitgebreid college rechts- encyclopaedie voor bet candldaatsexamen gegeven, later nog wijsbegeerte des rechts en van het strafrecht. Handels- en bur gerlijk recht zijn hem niet vreemd geble ven, ja geen onderdeel der rechtsweten schap was hem als studievak onbekend. In zijn sociale vraagstukken betrad bij het gebied der staathuishoudkunde, met De doodstraf en Voorwaardelijke veroor deeling dat van het strafrecht, terwijl zijn rectorale rede in 1907 uitdijde tot een studieboek over Volkenrecht. Zoo toonde hij metterdaad, dat wanneer één hoog leeraar moest geacht worden, de gansche rechtswetenschap voor zijn rekening te zullen kunnen nemen, hij -daarin niet zou achterstaan." Prof. Fabius heeft bard en veel ge werkt, onder vaak moeilijk© omstandig heden. En hij kon dit doen, omdat hij zich ge dreven wist door een beginsel. De beginselen -door Groen van Prdnste- rer ontvouwd, waren in hem vleesch en bloed geworden. En zijn hoogste ideaal is geweest, 'die beginselen weer te -doen leven bij ons volk. Dat heeft hij steeds beschouwd als zijn duren plicht en niets kon 'hem weer houden, om dien plicht, zooals 'hij die zag, te vervullen. Vandaar zijn vaak scherp© critiek op Dr Kuyper en de Anti-revolutionaire par tij, wanneer hij meende dat teveel met de practijk en te weinig met de beginselen gerekend werd. Dat optreden beeft hem wel eens vrien den gekost. Het is oorzaak geweest, dat hij niet bereikt heeft wat hij anders wel licht had kunnen bereiken. Maar hij kon niet anders- „De drang, zoo schreef hij eenmaal, om op grond mijner anti-revolutionaire levensovertuiging, naar eisch van het anti-revolutionaire beginsel alleen, wars van alle berekening voor mijn persoon, onafhankelijk van de gevolgen, welke dit voor mij mocht hebben, in het -diepe ge voel daarmee ons volk te kunnen dienen, mijne meening uit te spreken over wat op staatkundig gebied aan de orde was, heeft zich in lateren tijd op schier on weerstaanbare wijze van mij meester ge maakt." En daarbij ontzag -hij- niets en niemand. Maar en -dat is het mooie bij dezen stoeren strijder zijn critiek op de A.R. partij is voor hem noodt oorzaak geweest, om zich van haar los te maken en zich tegenover haar te stellen. Hij heeft getracht te bouwen; .niet te breken. Hij zocht niet zichzelf. Hij die zoo hevig verfoeide wat hem een offeren aan de tactiek scheen, heeft nooit de tactiek gevolgd om voor zichzelf iets te 'bereiken. Daarvoor stond hij trouwens ook te ver van de massa af. Prof. Fa-bius verstond niet de kunst heeft het ook nooit getracht zich popu lair te maken. De vraag kan worden ge-daan of Prof- Fabius zich niet teveel buiten het prac- tische leven plaatste, waardoor aan de eene zij-de zijn critiek soms onnoodig scherp was, terwijl aan den anderen kant zijn invloed minder groot was dan zij had kunnen wezen. Omgekeerd echter is 'het ook waar, dat zij, die staan midden in de practijk van het leven, wel zullen doen zich voort durend -door Prof. Fabius op het stuk van beginselen te laten onderrichten. Hij brengt staal in het bloed. Dat is a '11 ij d noodig, maar inzonder heid in dezen tijd vdl verwarring en ver watering. Prof. Fabius is steeds geweest en hij is het nog: een ridder, zonder vree-s, maar ook zonder eenige blaam, bij wien levensovertuiging en levens openbaring steeds elkaar 'dekten. On buigzaam waar het betreft de handhaving van de 'beginselen. Trouw in het belijden en in het beleven van zijne beginselen. Moge God dezen jubileerenden voor trekker nog tal van jaren sparen en hem geven een sohoonen levensavond, vol licht en genade. HET HOOVER-PLAN. Havas heeft het volgende communi qué gepubliceerd: „De Fransche en Ame- rikaanscbe onderhandelaars hebben van Zaterdagavond half tien tot Zondagoch tend kwart voor één besprekingen ge voerd. De Franscben hebben den Ameri kanen den tekst doen toekomen van do grondslagen voor een accoord, welke des middags in den Franscben ministerraad waren goedgekeurd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is daarop deze tekst naar Washington geseind, met eenige wij zigingen, die er in gemeen overleg in wa ren aangebracht. De Amerikaansche regeering zal van daag mededeelen of zij deze accoord- grondslagen in overeenstemming acht met het beginsel van president Hoover's voorstel. Maandagmiddag om 3 uur zul len de onderhandelaars weer bijeenkomen en men gelooft, dat dan een accoord zal worden bereikt. Cycloon In Frankrijk. In de streek van Le Bugue tot Les Eysies heeft een cycloon gewoed waar door in het geheele gebied boomen wer den ontworteld en het gewas werd ver nield. Tusschen Campagne en Le Bugue is geen blad meer aan de boomen, staat geen wijnstok meer overeind en is de ge heele oogst verwoest. De straten van Le Bugue zijn onbegaanbaar door het opge hoopte slijk. Meer dan 7000 gezinnen zijn door de ramp geruïneerd. De Duitsche noodverordening. Door de rijksdepartementen van finan ciën en arbeid worden voorstellen tot wij ziging van de jongste noodverordening ontworpen. Deze voorstellen betreffen in de eerste plaats een wijziging van de zoo genaamde crisisbelasting en van de nieuwe regeling tot ondersteuning van de werkloozen en de slachtoffers van den oorlog. Het is nog niet bekend, wanneer het rijkskabinet de verschillende voorstellen zal behandelen en wanneer de aange kondigde besprekingen met de sociaal democraten zullen beginnen, een en an der hangt voornamelijk af van de alge- meene politieke ontwikkeling. Het bestuur van de federatie van Groot- Berlijn der sociaal-democratische partij beeft met algemeene stemmen een motie aanvaard, waarin de fractie der partij in den Rijksdag wordt uitgenoodigd de noo- dige stappen te ondernemen, teneinde de' bespreking met de rijksregeering zoo snel mogelijk te doen plaatsvinden. De hitte in de Ver. Staten. Volgens telegrammen van de Exchan ge Telegraph heeft de buitengewone warmte in de Vereenigde Staten, die in het Midden-Westen reeds begint te ver minderen, in vele gedeelten van bet land ook Vrijdagnacht nog voortgeduurd. Tot nu toe zouden 1450 personen tengevolge van de hitte zijn omgekomen. Het verlies tengevolge vein het verloren gaan van oogst en vee wordt op 10 millioen dollar geschat. De „Graf Zeppelin" naar Engeland. In opdracht van de London Air Park club te Hanworth is de „Graf Zeppelin" gecharterd voor een rondvlucht van een dag boven Engeland. De „Graf Zeppelin" zal reeds in de vroege ochtenduren uit Friedrichshafen vertrekken, zoodat hij reeds vroegtijdig in Engeland kan zijn. Aan de rondvlucht nemen slechts leden van de club deel. Op de heenreis worden een aantal Duitsche passagiers meege nomen, die dan den dag te Londen kun nen doorbrengen en den terugtocht weer met de Zeppelin zullen maken. De Belgische kolennfjverheid. In het kabinet van den Belgischen pre mier heeft Zaterdag een conferentie plaats gehad, waaraan eenige autoritei ten en gedelegeerden van de spoorwegen, van de electrische centrales en de haven steden deelnamen. De conferentie had ten doel, maatrege len te beramen tot hulpverleening aan de kolenmijnen. Minister Heijman deelde mede, dat het, in verband met de conventie van Oslo, onmogelijk is den invoer van buitenland- scbe kolen te belemmeren. De regeering is echter voornemens, on derhandelingen te openen met Frankrijk, Nederland, Engeland en Duitschland om tot een gemeenschappelijke uitvoerrege ling voor de steenkolen te komen. De Zeppelin-pooltocht. De „Luchtschepenwerf" deelt mede, dat de door haar in samenwerking met de vereeniging voor Poolaviatiek voorge nomen Poolexpeditie thans definitief is vastgesteld op 20 Juli. Dr Eckener zal, gelijk gemeld, de aige- heele leiding voor dezen tocht hebben, terwijl de wetenschappelijke leiding bij prof. Samoilowitsj zal berusten. De Amerikaansche krantenmagnaat Hearst, die door groote financieele offers de tot standkoming van de expeditie mo gelijk maakt en zich derhalve de bericht geving voor zijn bladen beeft verzekerd, is op zijn overeenkomst teruggekomen. Thans zal „Ullstein" de rechten ver krijgen voor de gewone en radio-berich ten betreffende den Pooltocht. Werkloosheid In Amerika. Twaalfhonderd vooraanstaande man nen en vrouwen in de Vereenigde Staten hebben een request gericht tot president Hoover om een speciale zitting van het congres bijeen te roepen ter behandeling van het vraagstuk der werkloosheid. Er worden voorzieningen gevraagd, die-drie en een half milliard dollars zullen kosten. De ramp te Vincennls. Naar aanleiding van de vele geruchten, die omtrent de oorzaak van den noodlot- tigen brand in het Nederlandsche pa viljoen op de koloniale tentoonstelling te Parijs de ronde doen, had een vertegen woordiger van het persbureau Vaz Dias een onderhoud met den met de leiding van het onderzoek belasten commissaris van politie Leriche, die thans reeds bijna een week met bet onderzoek bezig is en dus over meer feitenmateriaal kon be schikken, dan in de eerste dagen na den brand. De beer Leriche verklaarde, dat bet, bij het ontbreken van zekerheid omtrent de oorzaak van een brand als deze, haast niet te verwonderen velt, dat allerlei wil de geruchten de ronde gaan doen en heel makkelijk ontstaat dan de beschuldiging, dat kwaadwilligheid den brand heeft ver oorzaakt. Wanneer, zooals thans bet geval is, slechts wat ascb en puin is overgebleven, valt zulks onmogelijk met zekerheid vast te stellen. Niettemin verzekerde commis saris Leriche, dat de mogelijkheid van kwaadwilligheid al zijn aandacht heeft gehad en dat hij alle aanwijzingen, die hij in deze richting heeft gekregen, nauw keurig heeft onderzocht. Het resultaat hiervan was echter in alle gevallen nega tief. Op het oogenblik bezit men niet de minste aanwijzing of waarschijnlijkheid, die de veronderstelling wettigt, dat de brand door kwaadwilligen is aangesto ken. Korte berichten. In de kalimijn Ober-Gebra bij Blei- cberode zijn vier mijnwerkers onder steenmassa's bedolven. Slechts een per soon werd nog levend, doch zwaar ge kwetst, in het ziekenhuis opgenomen. De manoeuvres van een deel der Britsche Middellandsche Zeevloot bij Astakos aan de golf van Patras bij Grie kenland zijn afgebroken wegens de bui tengewone hitte, nadat drie Engelsche matrozen tengevolge van de hitte waren overleden en velen door de hitte ernstig ongesteld waren geworden. Te Newhaven (Connecticut) is een sneltrein in botsing gekomen mei een trein, die nog uit ouderwetsche bouten wagens was samengesteld. Twee dezer wagens vlogen in brand en 25 passagiers liepen verwondingen op. In de Moritzstrasse in het Zuiden van Berlijn kreeg Zaterdagmiddag een bedaagde weduwe bezoek van haar 22-ja- rigen neef, die geld vroeg. Toen de vrouw weigerde hem dit te geven, baalde de jongeman een revolver uit zijn zak en vuurde daarmede eenige schoten op zijn tante af, die zoo ernstig werd gewond, dat ze na eenige oogenblikken overleed. De moordenaar is voortvluchtig. Te Rockaway in den staat Oregon is een oude winkelier ten gevolge van hartverlamming overleden. De man had zich te veel opgewonden naar aanleiding van het levendige radioverslag van de boksmatch Schmeling-Stribing. ONTWERP BEDRIJFSRADEN-ORGANISATIE VAN MINISTER VERSCHUUR. Door den Hoogen Raad van Arbeid verworpen. Toen Zaterdag de Hooge Raad van Ar beid, die het voor-ontwerp tot instelling der bedrijfsraden moest behandelen, was de voorzitter, Z.Exc. Mgr. prof. mr. dr Nolens wegens ongesteldheid afwezig. Ook de beide viee-voorzitters, de hee- ren Kalff en Kupers, waren absent; de eerste was uitstedi'g en de laatste bevindt zich in Indië. Daar het reglement in dit bijzonder ge val niet voorziet, opende Z.Exc. mr T. J Verschuur, minister van Arbeid, H. en N., de vergadering, waarbij hij den wensch uitsprak, dat Mgr Nolens spoedig hersteld zou mogen zijn. De Minister stelde daarop den raad voor, dat de vergadering zou worden ge presideerd door oud-Minister prof. mr Aalberse, die, naar men weet, den Hoo gen Raad instelde. Deze leidde daarop de vergadering. Na uitvoerige besprekingen kwam de hoofdvraag in stemming luidende: „Is een wet in den geest van het aanbangig ge maakte voorontwerp (tot instelling van bedrijfsraden) gewenscht?" De vraag werd met 21 tegen 17 stem men ontkennend beantwoord. De stemmingen in den Hoogen Raad, zegt de „Maasbode" zijn geheim, maar uit de cijfers leiden we af, dat de sociaal democratische leden zich bij de tegenstem mers hebben gevoegd. Het ontwerp, dat wel verordenende bevoegdheid geeft op loonen, maar niet op productie en distri butie, kan h.un misscien onvoldoende ver gaand hebben ge1 eken. terwij? het voor Binnenland. De luchtlijn RotterdamZierikzee ge opend. Onze kolenuitvoer bedreigd? De Hooge Raad van Arbeid over bet ont- werp-Bedrijfsorganisatie. Buitenland. Overeenstemming tusschen Frankrijk en Amerika. andere tegenstemmers weer te vergaand zal zijn geweest, zoodat de eindstemming dan eigenlijk ook onzuiver was. Zijn onze gevolgtrekkingen juist, dan schijnt het ontwerp tenzij het een der groepen van tegenstemmers tegemoet komt in de Kamer evenmin kans op aanneming te maken. Nedarland-Indië-luchtdienst. Donderdagmorgen vertrekt het K.L.M.- vliegtuig PH-—AFO naar Batavia. De be manning bestaat uit Frijn, eersten be stuurder, die hiermede zijn zesde reis naar Batavia onderneemt; Viruly, de schrijver van de boeken „Voor vrij contant" en „In den schroefwind" als tweede bestuurder, voor wien dit de eerste reis naar Indië beteekent, Biesheuvel, werktuigkundige en Van Hameien, radio-telegrafist. Als passagier maakt de heer Mackveld de reis naar Calcutta mede. Op 21 Juni was deze passagier uit Cal cutta met de K.L.M. te Amsterdam aan gekomen en nog dienzelfden dag door gereisd naar Londen. Hij zal op deze wijze in één maand uit en thuis te Calcutta zijn en daarvan 17 dagen voor zaken te Londen hebben vertoefd. Christelijke Middenstanders. De vereeniging van den Christelijkea Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand in Nederland, houdt op 15 en 16 dezer haar 13de jaarlijksche vergade ring en congres te Dordrecht. Op het congres zal de heer P. E. Tameling, te Groningen, spreken over de vraag: Past ons distributiestelsel in onze tegenwoor dige maatschappij? Voorts zal mr P, G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, een referaat hou den over: De Overheid en de bedrijfs winsten. De Prinsen van Dell. De Prinsen van Deli, die thans in ons land vertoeven, hebben eergisteren een bezoek gebracht bij den gouverneur-ge neraal van Ned.-Indië, jhr mr de Jonge, op huize de Bheele te Voorst en aldaar aan bet dejeuner deelgenomen. Mgr prof. mr dr W. H. Nolens. Naar „De Tijd" verneemt, is de minis ter van Staat mgr prof. mr dr W. H. No- lens sinds eenige dagen ongesteld. De werkzaamheden op de arbeidsconferentie te Genève hebben hem dermate afgemat, dat voorloopig volstrekte rust is voorge schreven. Men behoeft zich echter over zijn toestand niet ongerust te maken. Golvende korenvelden In de Wleringer- meer. De vorige week werd gemeld, dat de oud-minister Golijn in den Wieringer- meerpolder aldaar gegroeide aardbeien gegeten had. Dit is zeer merkwaardig. Maar wat nog merkwaardiger is, zegt de „N. R. Ct.", is het volgende. In het noordelijk gedeelte van de Meer bij de Westpunt van Wieringen fietst men door onafzienbaar normaal opgegroeide koren velden. Echt golvend graan. Van gewone hoogte en dichtheid. Men weet niet wat men ziet; en denkt in de Haarlemmer meer te zijn. Geen landbouwer of expert had dit ooit mogelijk geacht en toch is het zoo. Ook zij gemeld, dat weer vele kilometers schulpenweg zijn aangelegd. Men kan te genwoordig bij Nieuwe-Sluis (even ten Noorden van Kolbom) de Meer inrijden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1