No. 231 Zaterdag 4 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEVEA f Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Overheid en Werkloosheid Dit nummer bestaat uit 2 bladen. in. Buitenland. Binnenland. VADERLANDSCHE BANK Bq j tegen beurskoers 1 q OBLIGATION met jaariyksGhe uitloting Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Gemeenteraad van Vlissingen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P« DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franc© por post, f3,— Losse nummers 13-05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Bij het bespreken van de vraag wie ge roepen is in den nood der werkloozen te voorzien, moet goed in het oog worden gehouden de onderscheiden taak van de verschillende levenskringen. Wordt dit uit het oog verloren, zooals het maar al te vaak gedaan is, dan wordt heel het leven ontwricht. De taak van de Overheid is het recht te bestellen en te bandhaven en te waken voor de belangen van alle groepen der bevolking. Zij heeft het gezag hoog te houden, haar invloed te doen gelden op dat de verschillende levenskringen zich naar eigen aard kunnen ontwikkelen en voorts de algemeene volksbelangen te be hartigen. Nu is er echter steeds bij de Overheid geweest een pogen om zich een macht aan te matigen die haar niet toekwam en de souvereiniteit van andere kringen, ge zin, kerk, school enz. aan te tasten. En aan den anderen kant is er een streven om van de Overheid te eischen wat van haar niet geëischt mag worden, met het gevolg, dat zij meer en verder in het leven ingrijpt, dan met haar roe ping overeenkomt en dat tenslotte het vrije leven in zijn uitingen wordt belem merd of verstikt. Om een voorbeeld te noemen. Het is niet de taak van de Overheid de kinde ren te leeren en op te voeden. Dat te doen is de taak der ouders. Was dit van meetaf verstaan en had de Overheid zoo noodig de helpende hand geboden, dan zou het schoolwezen zich in de goede richting hebben ontwikkeld. Veel strijd en moeite zou dan zijn voorkomen en het onderwijs-budget zou dan niet zoo on evenredig bezwaard zijn geweest als thans het geval is. Maar nu is het anders gegaan. De Overheid heeft zich gesteld op de plaats der ouders en heeft zich een macht aangematigd die haar niet toekwam. Het vrije leven is aan banden gelegd, een natuurlijke ontwikkeling van het school wezen is tegengehouden en velen die al maar roepen „de Staat moet het doen", hebben telaat begrepen dat het onderwijs een juk op de schouders is gelegd, dat niet meer verwijderd kan worden. Maar nu keeren we weer terug tot het vraagstuk der werkloosheid. Het betreft hier een zaak die niet ligt op het terrein der Overheid. Wie hier zonder meer de Overheid verantwoordelijk stelt en van haar eischt dat zij in de behoeften der werkloozen zal voorzien, verliest uit het oog dat de taak der Overheid beperkt ie en dat, als hier geproclameerd wordt de plicht van de Overheid om in de behoef ten der werkloozen te voorzien, daarmee ook wordt erkend haar recht om heel het arbeidsleven te beheerschen. Zooals dat in Rusland het geval is. De staat regeert daar heel het leven van den arbeid. Zij verplicht de menschen om te werken voor de door haar vastgestelde loonen, zij laat werken zooveel en zoolang zij dat noodig acht. Inplaats van te erkennen en te eerbie digen de eigen plaats en taak van het bedrijfsleven en het leven van den arbeid wordt daar alles van de willekeur der Overheid afhankelijk gemaakt. Welnu, wie de Overheid voor de maat schappelijke kwalen verantwoordelijk stelt en van haar eischt, dat zij die kwalen zal genezen en de gevolgen wegnemen, die erkent daarmee het recht van de Overheid om, zooals dat in Rusland het geval is, als dictator op te treden en alles aan haar macht te onderwerpen. Gaat het dus niet aan, hier de Over heid aansprakelijk te stellen, hetzelfde geldt eveneens van de verschillende in stellingen voor armenzorg. Die hebben ook een eigen plaats en een eigen ver antwoordelijkheid. De armenzorg heeft betrekking op hen, die door omstandigheden van persoon lijken aard, ziekte, zwakte, weduwschap enz. hulp noodig hebben. Maar tot de natuurlijke taak van dia- koniën en armbesturen behoort niet, te voorzien in de behoeften van hen, die door oorzaken van algemeenen aard in moeilijkheden verkeeren. //cb f/oopend. yzersferA: Bovendien is het, uitzonderingen daar gelaten, ook niet mogelijk om dat op een behoorlijke wijze te doen. Men heeft het hier en daar beproefd. Ons is een diaconie bekend, die bet in den na-oorlogscben tijd als een eerezaak be schouwde de werklooze leden der gemeen te minstens zoo goed te helpen als bij de gemeentelijke steunregeling. Maar toen de crisis langer aanhield, heeft zij 't, ondanks enorme opofferingen en krach- tigen steun van de zijde der gemeente leden toch moeten opgeven, daar het gevaar bestond, dat de gewone armen tenslotte de dupe zouden worden. En zoo zal'het ook moeten gaan met de armbesturen, behalve wanneer ze rechtstreeks uit de publieke kassen put ten, zoodat de te verleenen steun, prac- tisch is gemeentelijke steun, zij 't dan ook onder verantwoordelijkheid van het armbestuur. DE BRAND IN HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN TE PARIJS. De commandant van de Parijsche brand weer heeft verklaard, dat het juist is, dat in de nabijheid van het Nederlandsche paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs in den nacht van den brand omstreeks middernacht, het brandalarm is ingeslagen. De brandweer begaf zich naar de ge alarmeerde plaats; zij bleef er geruimen tijd, maar zag niets verdachts. De commandant is van meening, dat dit slechts aan een toevalligen samenloop van omstandigheden kan worden toege schreven. Het onderzoek, dat op het oogenblik aan den gang is, laat niet toe te veronder stellen, dat de brand te wijten is aan kwaadwilligheid. De prefectuur van politie merkt op, dat de electrische stroom is verbroken om 2 uur en dat de brand om 5 uur is uit gebroken. Dit sluit, zegt men, niet uit, ge geven de stelling van kortsluiting, dat die voor het verbreken van den stroom heeft plaats gehad en dat het vuur een tijd gesmeuld heeft, voordat het zicht baar werd. Onderscheiding voor den heer Moojen. Maarschalk Lyautey heeft zich naar het terrein van de internationale tentoonstelling begeven om aan den heer Moojen mede te deelen, dat de Fransche regeering ten zeerste getroffen is door de werkkracht, waarmede onze gedele geerd-commissaris zich opnieuw aan den arbeid heeft begeven om de Nederland sche representatie waardig te doen voort zetten en daarom besloten heeft, hem het officierskruis van het Legioen van Eer te schenken. Groote petroleumbrand. Volgens berichten uit New York zijn Donderdag in de petroleumhaven Port Arthur (Texas) de beide Amerikaansche tankschepen „Currier" <4.711 ton) en „Golf of Mexico" (7.807 ton) in brand ge raakt. Het vuur nam spoedig ontzaglijke af metingen aan en breidde zich uit tot een deel van de haven-emplacementen. De brand woedde op het oogenblik, dat dit bericht geseind werd, nog voort. Vijf groote motorbooten zijn in brand geraakt, tengevolge van het feit, dat er groote hoeveelheden olie, die op het wa ter drijven, vlam vatten. Deze booten zijn geheel uitgebrand. De aangerichte schade is voorloopig niet te overzien. De onderhandelingen over het voorstel-Hoover. Uit Parijs wordt geseind: De Fransch-Amerikaansche overeen stemming is tot stand gekomen, behou dens goedkeuring door de onderteeke naars van het plan-Young. Te middernacht heeft één der Fransche onderhandelaars aan een vertegenwoor diger van Havas verklaard, dat tusschen de Fransche en Amerikaansche gedele geerden overeenstemming was bereikt over de wijze van toepassing van het plan-Hoover. Nu blijft echter nog over, de goedkeuring van de andere schuld- eischers van Duitschland te verkrijgen. Korte berichten. De Grieksche minister-president Venizelos zal 10 Juli uit Athene naar Londen vertrekken, waar 'hij, voordat Henderson 14 Juli naar Parijs gaat, met hem besprekingen zal voeren. De Sinclair Petroleum Cy. deelt mede, dat met ingang van Zaterdag de officieele pompprijs voor benzine van deze maatschappij gesteld is op 8 cent per liter. Bij een proefvlucht is gisteren nabij Villacouhlay een vliegtuig met drie mo toren brandend omlaag gekomen. Van onder de puinhoopen werd een geheel on herkenbaar verkoold lijk gevonden. Een tweede inzittende van het vliegtuig heeft getracht zich met een parachute te red den, doch het toestel ging niet open, zoo dat het slachtoffer dood is neergestort- Zijn lijk is nog niet gevonden. In verscheidene deelen van China zijn er overstroomingen, doordat de ri vieren als gevolg van stortregens buiten haar oevers treden. Zij richten groote verwoestingen aan. In Zuid-West Mant- sjoerije zijn meer dan honderd menschen verdronken, duizenden zijn dakloos. Het dorp Hohendorf in Pommeren is Vrijdagochtend door brand vrijwel ge heel verwoest. 30—40 gebouwen werden een proei der vlammen. De Fransche Kamer heeft in haar nachtvergadering een ontwerp van wet aangenomen, waarbij een jaarlijksche va- cantie van een week, met behoud van sa laris, wordt toegekend aan de arbeiders in handel, industrie, landbouw e.d. Aardappelziekte. Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt deelt mede: In het etmaal van 1 op 2 Juli zijn in Zeeland de weersomstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappel ziekte, behoudens plaatselijk ontbrekenden regen. In Friesland en het midden van het land waren de toestanden op de grens zeer 'kritiek. De zeevisscherlj te IJmuiden. Er zijn nu reeds 9 visscherijmaatschap- pijen te IJmuiden in staat van faillisse ment verklaard, welke tezamen 25 stoom- treilers bezitten, dat 'is een achtste van de geheele IJmuider vloot. Hef hoogovenbedrijf en de malaise. Uit IJmuiden meldt men aan de N. Rott. Crt-: De zeer ongunstige economische om standigheden hebben niet nagelaten ook baar invloed te doen gelden op den gang van zaken bij bet hoogovenbedrijf en de M.E.N.O.G. De prijzen van de producten zijn dermate gedaald, dat van een loonend bedrijfs reeds lang geen sprake meer is, en momenteel zelfs de productiekosten niet gedekt worden door de opbrengst. Door maatregelen van internen aard is getracht aan 'dezen ongunstigen toestand het hoofd te bieden. In den loop der laatste maan den is de economische situatie echter nog verder verslechterd, zoodat de directie van genoemde bedrijven zich thans genoopt ziet, een verlaging van de salarissen en loonen ernstig te overwegen. Hierover worden thans besprekingen gevoerd met de personeelorganisaties. De uitvoering van de Tarwewet. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, gelet op het Tarwebesluit 1931, heeft bepaald: Artikel 1. „Tarwemeel of tarwebloem A" is alle tarwemeel of tarwebloem, waar van de samenstelling voldoet aan de vol gende eischen: le. elke hoeveelheid bestaat voor ten minste 20 pet. uit meel of bloem, uitslui tend afkomstig van inheemsche tarwe; 2e. deze 20 pet. is gelijkmatig door de hoeveelheid verwerkt; 3e. de inheemsche tarwe, bedoeld onder le., is geleverd door bemiddeling van: a. een gewestelijke tarwe-orgaiüsatie, binnen welker gebied de tarwe is ge teeld, en b. een centrale tarwe-organisatie, beide op hare daartoe strekkende aan vragen als zoodanig door hem toegelaten. Artikel 2. Eene vereeniging, als bedoeld in artikel 2 van het Tarwebesluit 1931, voor beUste waarden, 's-GRAVENHAGE zal door hem bij afzonderlijke beschik king worden aangewezen. Artikel 3. A. De producten, bedoeld in artikel 3, onder b. van het Tarwebesluit 1931, zijn: 1. beschuit; 2. biscuit en wafels; 3. zelfrijzend bakmeel; 4. vermicelli; 5. macaroni; 6. stijfsel. B. Het tijdvak, bedoeld onder c, be draagt zes maanden. C. Het veelvoud, bedoeld onder c. is: voor broodbakkerijbedrijven: 19 maal; voor banketbakkerij bedrijven: 1,5 maal. Artikel 4 behandelt de registers, be doeld in artikel 4 van het Tarwebesluit 1931. Wij verwijzen hiervoor naar de Stct. no. 127. Artikel 5. De tijdsduur, bedoeld in ar tikel 7, tweede lid, van het Tarwebesluit 1931, bedraagt een maand. Artikel 6. Deze beschikking kan worden aangehaald als „Tarwe-beschikking 1931". De „Graf Zeppelin". De Noordpooltocht van de „Graf Zep pelin" zal toch nog dit jaar plaats heb ben. De tocht zal onder leiding van Dr Eckener staan, terwijl het wetenschap pelijk onderzoek onder leiding van den Russischen professor Samoilowitsj zal staan, die ook de leiding van de Krassin- expeditie had bij het reddingswerk van de Nobile-expeditie. Nederland en België. De Peuple van gisteravond bericht, dat de kwestie van de Wielingen tusschen de heide landen niet afzonderlijk zal worden geregeld. De Belgische regeering we-ascht alle hangende geschillen als een geheel te blijven beschouwen. De brug over de Maas bij Spljkenlsse. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat, inzake de Rijkstoegangswegen tot de brug over de Maas hij Spijkenisse, heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Verbetering van de in de eerste vraag bedoelde toegangswegen, welker toestand wellicht eenigszins overdreven is ge schetst, lag reeds in het voornemen. Im mers werd daartoe 21 Mei j.l. in het open baar besteed bestek no. 160, dienst 1931, nadat op de begrooting onder artikel 195 een bedrag ad f 22.000 voor de uitvoering van 'dit werk was toegestaan. Op 18 Juni j-1. is het werk gegund, zoodat het binnenkort in uitvoering zal 'komen Frankeerzegels van 21 cent. Binnenkort zal worden overgegaan tot de uitgifte van nieuwe frankeerzegels met een waarde van 21 cent. Zegels van die waarde zijn tot dusver alleen in den vorm van een rooden opdruk „21" op de buiten gebruik gestelde zegels van 22 cent ver schenen, waarvan de voorraad evenwel eerlang zal zijn uitgeput. De nieuwe zegels zullen worden aan gemaakt naar het ontwerp van wijlen prof. Veth en in de kleur van de verval len zegels van 22 Ya en 35 cent. De nog aanwezige zegels van 22 Ya en 35 cent zul len, zoolang de voorraad strekt, voorloo pig nog aan de verzamelaarsloketten ver krijgbaar blijven. Weg RoosendaalBelgische grens. In 1930 verleenden de Staten van Noord-Brahant aan de gemeente Roosen daal een bijdrage van 20 pet. in hoogstens f 216780 der vernieuwingskosten van den kunstweg RoosendaalBelgische grens, onder heding dat het Rijk 40 pet. zou bij dragen. Het Rijk wenscht echter slechts 25 pet. te verleenen in een hedrag van f 189.000. Het gemeentebestuur verzoekt nu een provinciale bijdrage te verleenen van 25 pet. in f 189.000 en dat de 'ge meente jaarlijks aan de provincie zal heb ben te vergoeden de kosten, welke deze in het voorafgegaan kalenderjaar werkelijk aan het onderhoud en de vernieuwing van den weg zal hebben besteed. De sub- sidieverhooging bedraagt slechts f 3900. Ged. Staten doen in dien zin een voor stel, doch wenschen niet in te gaan op het tweede verzoek der gemeente Roosen daal, Binnenland. De gemeenteraad van Vlissingen over het abattoir. Nieuwe frankeerzegels. Buitenland. Overeenstemming tusschen Frankrijk en Amerika? De brand te Parijs. Vrijdagmiddag vergaderde de Gemeen teraad. Bij de ingekomen stukken kwam de briefwisseling met de Regeering en Ged. betreffende het stichten van het open baar slachthuis der Coöp. Vereen, ter- sprake en deelden B. en W. in antwoord op de schriftelijke vragen der S. D A. P.- fractie mede, dat zij geen aanleiding von den in Januari een schrijven van Ged. Staten aan den Raad over te leggen, bo vendien was dit ook niet door dat college verzocht. Op 23 Januari hadden Ged. Staten ge schreven, dat zij niet zonder verwonde ring uit de dagbladen hadden vernomen, dat de aanbesteding van het abattoir had plaats gehad, wijl op de vastgestelde ver ordeningen nog niet de hoogere goedkeu ring was verkregen. Op 28 Januari antwoordden B. en W. o.a., dat zij toen de slagerspatroonsver- een. de gelden hijeen had gebracht voor 't stichten van een opeenb. slachthuis en de raad overging tot het intrekken van het besluit om gemeenschappelijk met Middel burg een abattoir te bouwen, bij herha ling het bestuur der vereeniging er op gewezen hebben, dat na 24 September 1931 uitsluitend kon worden geslacht in inrichtingen, welke aan de wettelijke eischen voldeden. Tevens hebben B. en W. toen Ged. Staten uitdrukkelijk er op ge wezen, dat de gemeente geenerlei ver plichtingen ten aanzien van den bouw van het abattoir op zich heeft genomen, of eenige toezegging heeft gedaan buiten het garandeeren van een geldleening voor de koelinrichting en de huur van het terrein, alsmede het vaststellen van de noodige verordeningen. Voorts zijn ingevolge de Woningwet en de Hinderwet de vereischte vergunningen verleend. Op 7 Januari heeft de aanbesteding der fundeerings- werken en van het betonwerk plaats ge had en op 21 Januari de aanbesteding voor den bouw. Op 30 Januari antwoordden Ged. Staten nader en brachten onder de aandacht van B. en W., dat de gevolgen van de even- tueele gunning voor den opbouw van een openbaar slachthuis en stalgebouwen ge heel voor rekening komen van de leden der betrokken coöperatieve vereeniging. B. en W. achtten het onraadzaam het bestuur met die mededeeling te veront rusten, daar het toch van zelf sprak, dat de gevolgen van de eventueele gunning voor den bouw van bet abattoir voor re kening kwamen van de Coöperatie. Bovendien staat bij hen de meening vast, dat het stichten van het abattoir vol komen rechtmatig geschiedt en de door den raad vasgestelde verordeningen over eenkomstig de wet en het algemeen be lang zijn tot stand gekomen. Bij het overleggen van dit antwoord sprak de voorzitter den wensch uit, dat de discussie kort zou zijn, hij herinnerde er aan, dat op 29 Mei 1928 het besluit is genomen tot bouwen van een coöperatief slachthuis, later is zeer uitvoerig gespro ken over het verleenen van een garantie voor een koelinrichting, en zijn de ver ordeningen goedgekeurd, waardoor aan den gemeenteraad een groote medezeg gingskracht werd verleend. De poging om nog een gemeenschappelijk abattoir te stichten is te laat, de raad mag de sla gers niet loslaten. Spr is het eens met Middelburg, dat dwang tot samenwerking hier niet op zijn plaats is,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1