No. 230 Vrijdag 3 «Mi 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland UNIOH F Hendrikse Oo's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. KOOP EEN RIJWIEL Uit de Provincie. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELSEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco pGr post, f3. Losse nummers fO.Oa Prijs der Auvertentiën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. V Veelzeggend gejuich. De „Middelburgsche Courant" is wel wat al te -bescheiden. Zij doet het voorkomen, alsof ze volstrekt niets begreep van wat wij schreven over de diepere eenheid bij de linksche partijen, ook daarin uit komend, dat dit liberale orgaan, hoe wel de liberale partij slechts één zetel in den Middelburgscben Raad bezet, toch een juichkreet aanhief, omdat de meer derheid niet rechts is, maar links. En toch is wat wij schreven heel een voudig. En dat onze Middelburgsche collega ook heel goed begrepen heeft, wat we be doelden, blijkt duidelijk uit wat aan ons adres wordt opgemerkt: „Och, dat men toch eens ter schole ging bij hen, die het weten kunnen 1 Geen enkele politieke partij, die in soc.- democratische organen meer er van langs krijgt dan de liberalen. En wij zijn als regel ook niet dol-ingenomen met wat de roode heeren willen en doen. De liberalen zouden niets liever zien, dan dat er voortaan in de politiek andere scheidslijnen getrokken werden dan die tusschen „rechts" enlinks". Maar de rechterzijde houdt vast aan wat zij noemt de „rechtsche eenheid" zelfs al moet zij daartoe één band slaan om roomsch- katholieken en staatkundig-gereformeer den. Maar bij dien stand van zaken past het dan toch zeker niet, een grooten mond op te zetten wanneer links bij links telt, wat bij links hoor tl" „Geen enkele partij, die in soc. demo cratische organen meer er van langs krijgt dan de liberalen". Dat is lichtelijk overdreven, maar er zit toch een element van waarheid in. En toch: als één der rechtsche partijen te Middelburg nog een zetel gewonnen had en de S. D. A. P. had er één verlo ren, dan zou er voor de „M. Crt" reden geweest zijn om te treuren. Maar nu: ondanks het groote verschil tusschen liberalen en socialisten, waar op het blad zelf wijst, is er gejuich. De Soc. Democraten mogen dan een zeer sterke positie innemen en de liberale par tij moge zoo goed als weggevaagd zijn: de rechterzijde is dan toch maar in de min derheid gebleven. En dat is een reden voor blijdschap. Maar waarom zou dit anders zijn, als niet erkend werd, dat in beginselzaken alle vrijzinnige partijen, hoezeer ze elkaar soms ook in de wielen zitten, toch één lijn trekken; dat er ondanks alle verschil toch is een diepere eenheid. „Wij zijn als regel niet dol ingenomen met wat de roode heeren willen en doen". Nu, dat gelooven we gaarne. Maar toch, liever een soc. democraat, dan een man van Antirevolutionaire of Chr. Historischen huize. Omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Omdat de familieband blijft trekken. Had de „Midd. Crt." eenvoudig feiten geconstateerd, we zouden gezwegen heb ben. Maar de juichkreet die ze aanheft over hot behoud van de „linksche meerder heid" was te veelzeggend, om er niet pron de aandacht op te vestigen. HET VOORSTEL VAN HOOVER. Een Engelsch aanbod. Gisteren is te Londen een officieel com muniqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Engelsche regeering op recht wenscht, dat de besprekingen te Parijs over het voorstel van Hoover tot een bevredigend einde zullen gebracht worden. Indien niet spoedig een oplossing wordt gevonden, is de Engelsche regeering be reid, teneinde binnen zoo kort mogelij ken tijd overeenstemming mogelijk te ma ken, spoedig een bijeenkomst te houden van de voornaamste belanghebbende mo gendheden. De correspondent van Reuter te Parijs verneemt, dat Frankrijk het voorstel van de Engelsche regeering om te Londen een bijeenkomst te houden van de onderteeke naars van het plan-Young van de hand gewezen heeft en voorgesteld heeft de conferentie te Parijs in plaats van te Londen te doen plaats hebben. Na een lange conferentie met Hoover, heeft Castle, de plaatsvervangende Ame- rikaansche minister van Staat, gister ver klaard, dat hem geen ontwikkeling van den stand van zaken bekend was en dal hij deze gister ook niet verwachtte. DE BRAND TE PARIJS. De oorzaak blijft in het duister. Het onderzoek van de verdeelkast der electrische geleiding in het verbrande paviljoen van de koloniale tentoonstel ling heeft het getuigenis van den nacht waker bevestigd. Alle vier handvaten waren neergehaald. De stroom was dus afgesloten. De loodverzekeringen waren gesmolten, maar dit moet aan de hitte van den brand geweten worden. De hoofdingenieur der Parijsche electrici- teitswerken heeft dan ook verklaard, dat electriciteit met den brand niets te maken heeft gehad. Vastgesteld is nog, dat de vestiaire door een rooster met de buitenlucht m verbinding was, waardoor de mogelijk heid bestaat, dat de brand daar doorheen van buiten ai is gesticht. Maar van meer dan een mogelijkheid kan hier niet ge sproken worden. De verzekering heeft nu het terrein, waar het Nederlandsche paviljoen stond, ter opruiming vrijgelaten. Daarmede is terstond een begin gemaakt. De Parijsche gemeenteraad heeft het bericht over den bouw van een nieuw ge bouw met applaus ontvangen. Hevig noodweer In Hongarije. Naar uit Scechedin (Hongarije) gemeld wordt, heeft in de afgeloopen dagen in de omgeving een verwoestenden storm gewoed. In het district werd alles ver woest. Over een oppervlakte van 40 K.M. bij 8 a 10 K.M. is de oogst volkomen verloren gegaan. Ook de beroemde paprikacultures zijn door het noodweer vernietigd. De regeering heeft onmiddellijk maat regelen genomen om den nood te lenigen. Valsche munters in België. De politie te Brussel is een bende val sche munters op het spoor gekomen. Twee leden der bende zijn reeds gearres teerd. Zij werden in het bezit gevonden van 150 valsche bankbiljetten vak 100 francs. Ook een Poolsche vrouw is in verband met deze zaak te Antwerpen aangehouden, in welke laatste stad de politie tevens de hand heeft gelegd op een drukkerij en een belangrijke hoeveel heid valsche biljetten. Het hoofd der ben de kon nog niet worden gevat. Trotzki over Ruslands vijfjaren-plan. De Poolsche bladen publiceerden dezer dagen een artikel van Trotzki over het Russische vijfjaren-plan. Trotzki is ervan overtuigd, dat de sovjet-unie, zelfs wanneer het plan ver wezenlijkt zal worden, van industrieel standpunt uit beschouwd nog verre be neden de kapitalistische staten zal blij ven. Hij zegt verder in dit artikel, dat op het oogenblik socialisatie onmogelijk is. Men had Rusland volgens Trotzki, eerst op het niveau der kapitalistische landen moeten brengen. Trotzki besluit zijn artikel met de ver klaring, dat de tegenwoordige leiders der sovjet-unie het volk bedriegen met een vijfjarenplan, waaraan zij zelf niet ge looven. De hitte in de Vereenigde Staten. De hittegolf heeft zich langzamerhand over de geheele Vereenigde Staten uitge breid en een schier ondragelijke tem peratuur verwekt, die nog eiken dag nieu we slachtoffers maakt. Alleen uit Dakota en uit het westen van Minnesota wordt een koele temperatuur gemeld. In deze beide staten waait een verkoelende wind en z$n regens gevallen. Uit het geheele land worden nieuwe sterfgevallen gemeld tengevolge van de hitte. Voorzoover valt na te gaan, moet het aantal slachtoffers thans reeds 766 bedragen. Gisteren stierven er in de New- Yorksche binnenstad tengevolge van de hitte 7 menschen, te Cleveland 6, te Winona in 48 uur t\jds 15 personen. Te Detroit moesten 250 personen van het personeel van de Ford-fabrieken voor zonnesteek behandeld worden. Te Chi cago steeg de temperatuur tot 101 gr. De hitte strekt zich uit tot ver in Car N.V. UMIOM| RIJWIELFABRIEK, /OEM HUliT AAH DE DEDEM5VAART nada, waar uit Hudson in den staat On tario een temperatuur van 106 graden wordt gemeld. Korte berichten. Het „Journal" meldt, dat het par ket van de Seine zich bezighoudt met het faillissement van den Parijschen koop man Felix Audouin, die voortvluchtig is en zich aan ernstige onregelmatigheden schuldig zou hebben gemaakt. Het pas sief overschrijdt de 150 millioen. Bij Nyvel (België) zijn twee mili taire vliegtuigen in de lucht tegen elkaar gebotst. De bestuurder van het eeiie toe stel, een onderofficier, werd gedood; de andere piloot kon zich redden door met een parachute uit het vliegtuig te sprin gen. De Spaansche regeering heeft een verordening onderteekend, waarbij voor Spanje de 8 urige werkdag in volkomen aansluiting bij de desbetreffende conven tie van Washington wordt ingevoerd. Het Warschausche gemeentebestuur heeft door gebrek aan contanten zijn amb tenaren deze maand hun salaris nog niet uitbetaald en zich vergenoegd met voor schotten van 10 tot 50 zloty. In een goederenwagon, die in een station van een voorstad te Rome stond, is een bom ontploft. Een persoon werd gedood en twee werden gewond; van wie een zwaar. Oosten 70 tot 80 procent, in het Westen en Zuid-oosten 90115 procent. Te De Bilt werden 203 uren zonne schijn geregistreerd, tegen 194 normaal. Vlekziekte bij varkens. Het Tweede Kamerlid de heer Ebels heeft den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld; Is het den minister bekend, dat, ten gevolge van den minder bevredigenden toestand der varkenshouderij, op sommi ge plaatsen de preventieve behandeling tegen de vlekziekte wegens de daaraan verbonden kosten in sterk verminderde mate toepassing vindt? Zoo ja, is de minister bereid, ter voor koming van de ernstige gevolgen, welke het achterwege blijven van deze behande ling voor de varkenshouderij kan hebben, te bevorderen, dat de prijs van het vlek ziekte-serum aanzienlijk wordt verlaagd? J. BASTMEIJER. Ds Lingbeek weer beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. De „Roüterd." verneemt, dat Ds C. A. Lingbeek zich officieus weer heeft be roepbaar gesteld in de Ned. Herv. Kerk en van plan is na het aannemen van een beroep zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer neer te leggen. Als zijn opvolger wordt, naar men ons van welingelichte zijde mededeelt, met stelligheid genoemd Ds L. C. W. Eke- ring, Ned. Herv. predikant te Amster dam, die dezer dagen het candidaats- examen aflegde in de rechten en die o.m. bekend is door zijn houding ten vorigen jare bij' de zendtijdverdeeling door mi nister Reijmer. Werkverschaffing in Noord-Brabant. In de te Eindhoven gehouden verga dering van het waterschap de Dommel is besloten bij Boxtel, als werkverschaf fing, een afleidingskanaal te doen graven, waarvan de kosten worden geraamd op f 200.000. Die 't breed heeft laat 't breed hangen. De raad van Zaandam heeft na uitvoe rige debatten met 10 tegen 8 stemmen besloten niet deel te nemen aan de uit zending van werkloozen naar Giet hoorn, omdat door den minister niet aan de wenschen der plaatselijke vakcentrales was tegemoet gekomen inzake het loon. Door deze beslissing zal de gemeentekas opnieuw de subsidie voor den werkloo- zensteun moeten derven, welke minstens op f30.000 wordt geraamd. Het weer In Juni. Volgens het overzicht van de weers gesteldheid in de maand Juni medege deeld door het Kon. Ned. Meteor. Insti tuut te De Bilt was gemiddeld over de vijf hoofdstations in Juni de temperatuur ongeveer een halve graad Celsius boven normaal; tegenover een gering tekort in het Noorden stond een vrij groot over schot in het Zuiden. De regenval liep nog meer uiteen; in het Noordoosten viel slechts 45 pot. van de normale hoe veelheid, in het Noord-westen Midden en Op ruim 82-jarigen leeftijd is heden te Goes zacht en kalm onslapen de heer N. J. Bastmeijer. Een man van beteekenis is van ons weggenomen, een man groot van geloof en met een hart vol van liefde voor de zaak des Heeren. De overledene die eerst te Middelburg en te Gorinchem als onderwijzer werk zaam was werd in 1874 benoemd tot hoofd der Christelijke school te Brui- nisse in welke functie hij werkzaam bleef tot in 1920 de pensioengerechtigde leeftijd bereikt werd, waarna hij zich te Goes vestigde. God had aan den heer Bastmeijer uit nemende gaven geschonken en Hij had hem ook den lust gegeven om daarmee te woekeren. Naast het onderwijs had ook het kerke lijk leven zijn volle belangstelling. Lange jaren heeft hij het ambt van ouderling vervuld en nog slechts enkele weken ge leden werd door hem de conferentie van Geref. ouderlingen in Zeeland met jeug dige opgewektheid gepresideerd. In den politieken strijd in dit gewest nam hij een vooraanstaande plaats in. Gedrongen door de liefde tot zijn Hei land kon hij niet stilzitten maar het was hem een behoefte in woord en daad van zijn Koning te getuigen. In Schouwen en Duiveland werd door hem in samenwer king met den heer D. Mulder een krach tige actie ontwikkeld en ook te Goes waar hij eerst voorzitter en daarna eere voorzitter was van de A.R. Kiesvereeni- ging stond hij steeds in het eerste gelid. De Geref. jeugdorganisatie had mede de liefde van zijn hart. Jarenlang was hij lid en daarna eere-lid van de afd. Zeeland van den Ned. Bond van Jong. Vereen, op G. G. Hij bleef tot aan zijn dood jong van hart. Met jeugdig vuur bezield, wist hij ook anderen steeds weer te bezielen. En nu is hij van ons weggenomen. God nam hem toen zijn levenstaak was afgeloopen, tot zich in zijne heerlijkheid. De heer Bastmeijer is gestorven zooals hij geleefd heeft. Ook op zijn sterfbed heeft hij zij 't met zwakke stem getuigenis afgelegd van de genade Gods in Christus Jezus. En in vol vertrouwen op de rijke belof ten Gods is hij ontslapen. Binnenland. Keuringen Bond Zuid-Bevelandsche paar denfokkers. Onze steenkolenuitvoer naar Frankrijk. Buitenland. De hitte in Amerika. Het voorstel van Hoover. De heer Bastmeijer is gestorven. Maar zie, hij leeft! Zalig zijn de dooden die in den Heere sterven. En hunne werken volgen met hen. Goes. In tegenwoordigheid van alle leerlingen en personeel heeft de heer A. D. F. v. d. Wart afscheid genomen als leeraar der R. H. B. S., na 39 jaar daaraan verbonden te zijn geweest. Hij werd daarbij toegesproken door een leer ling der 4e klasse P. 't Hooft, die hem namens de leerlingen der school een fraaie klok aanbood. De heer v. d. Wart dankte, getroffen door dit blijk van waar deering, in hartelijke bewoordingen. Nadat de leerlingen vertrokken waren namen directeur en leeraren afscheid, liem als souvenir een keurige schilderij aanbiedend, waarvoor hartelijk dank werd gezegd. Bevolking. Ingekomen: J. Duvekot- Glerum, zonder beroep, van Bergen op Zoom, Groote Markt 19; J. W. Schoon- heim, koopman, van Utrecht, St. Jacob- straat 22; Wed. J. MekkesVan Vliet, zonder beroep, van Harderwijk, Oostwal 37 ;G. J. van Wingerden en gezin, mon teur, van Haastrecht, Scheldestraat 97; A. Meijer, verpleegster, van Utrecht, West- wal 9; L. J. Goedemondt, onderwijzer, van Oudenhosch, Lange Vorststr. 2. Vertrokken: F. W. Ouwehand, gasfitter, naar Maassluis, Zuid dijk 88; G. de Regt, zonder beroep, naar Wolf aartsdijk, Oude Kade; K. R. Speelman, verpleegster, naar Rotterdam, Henegouwerlaan 72; G. Kesse- laarde Visser, huishoudster, naar Vlaardingen, W. Beukelszoonstraat 32; S. Berrevoets, militair, naar Nijmegen, Kol. reserve; M. M. Jacobs, zonder beroep, naar Kortgene, Achterweg 130. lerseke. Het bestuur der visscherijen op de Schelde heeft een zeer verstandi ge maatregel ingevoerd door de certifi caten van onbesmetbaarheid voor een ge heel seizoen gelijk beschikbaar te stellen. Nu kan men zelf datum en jaar invullen. Dit moest vroeger door het bestuur per maand geschieden. 's-H. Abtskerke. Woensdag bad alhier de inschakeling van de electriciteit plaats. Dit geschiedde door den burgemeester in tegenwoordigheid van de heeren Slooves,, de Regt, en Koolwijk, namens de P. Z. E. M. Aan het wapperen der vlag van het gemeentehuis was te zien dat er iets bij zonders plaats had. Wemeldinge. Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de muziekvereeni- ging „Oefening Kweekt Kunst", werd al hier een muziekfeest georganiseerd, waar aan deelgenomen werd door de muziek gezelschappen te Wemeldinge, Rilland, Kattendijke, Baarland, Kapelle, Kloetin- ge en Hansweert. Dit feest, waarvoor speciaal een feestcommissie werd inge steld, is uitstekend geslaagd. Te 12.30 uur werd de jubileerende ver- eeniging met de Directeuren en Voorzit ters van de deelnemende vereenigingen, alsmede 't Boondsbestuur van den Zeeuw- scben Bond van muziekvereenigingen of ficiéél door het Gemeentebestuur verwel komd. De burgemeester, dhr Wabeke, verwelkomde de 45-jarige vereeniging met een rede, waarin bij op een vaak geestige wijze de levensperiode van O. K. K. beschreef, en daarbij voornamelijk nadruk legde op de samenwerking die gedurende het bestaan der vereeniging, den grondslag vormde voor het welzijn den groei en de harmonie, die juist op dezen dag tot uiting komt. Hij waardeer de het, dat de verenging sieb altijd op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1