No. 229 Donderdag 2 Juli 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Overheid en Werkloosheid COUPONS EN LOSSINGEN Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnemenf^rrflas Per 3 maanden, frnrso per pos5., f3.— Losse nummersi 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. ii. Bij wat men zou kunnen noemen de normale werkloosheidsverschijnselen be staat er voor ingrijpen door de Overheid geen aanleiding. Maar er is ook in verband met de min der gunstige omstandigheden abnormale werkloosheid, zelfs in een tijd dat anders de vraag naar werkkrachten het aanbod overtreft. De vraag komt dan aan de orde op welke wijze de door werkloosheid getrof fenen moeten worden geholpen. Moeten zij, voorzoover ze niet of niet meer vooi uitkeeringen van de werkloosheidskasseu in aanmerking komen, als voorwerpen van armenzorg worden behandeld, of hebben de publieke lichamen, in de eerste plaats de gemeentebesturen hier een taak? Bij het bespreken van deze vraag is het noodig de nuchterheid te betrachten en niet met groote woorden te spelen. Men zegt b.v. dat het toch niet aangaat, dat de valide arbeiders, menschen die werken willen en kunnen naar de bedee ling worden verwezen, waarom dan ook gevraagd wordt om de instelling van steunregelingen vanwege de gemeente. Erkend moet worden dat de gang naar de Diaconie of het Armbestuur een zeer zware gang is. Men moet daarover niet licht denken. Wie daarover gemakkelijk praat heeft nog nooit getracht de diepte van dit arbeidsleed te peilen. Maar aan den anderen kant moet toch ook niet uit het oog worden verloren dat rechtstreeksche steun uit de publieke kas in den grond der zaak geen ander karak ter draagt. Verreweg de meeste burger lijke armbesturen ontvangen hunne in komsten rechtstreeks uit de gemeentekas. Het verschil is dus in hoofdzaak, dat men in het eene geval direct uit de gemeente kas geholpen wordt en in het andere ge val indirect, via het armbestuur. Het is in beide gevallen bedeeling en het blijft dat ook als de uitkeeringen ge schieden door middel van de vakvereeni- gingen. Het mag dan den indruk maken dat men geholpen wordt door zijn orga nisatie een indruk die misschien voor de versterking van de positie dier orga nisaties niet zonder beteekenis is maar het is toch niets anders dan een verkeer de indruk die de werkelijkheid camou fleert. De zaak wordt natuurlijk anders, wan neer men zich stelt op het socialistische standpunt, dat de werklooze een recht heeft op steun van de Overheid, evenals een verzekerde recht kan laten gelden op uitbetaling zijner reglementaire uitkee ringen. Dan kan men in het eene geval spreken van steun of bedeeling al naar men het noemen wil en in het andere ge val van het incasseeren van gelden waar op men rechtens aanspraak heeft. De Socialistische redeneering is deze, dat de Overheid verantwoordelijk is voor de maatschappelijke misstanden en kwa len waarvan de werkloosheid een der symptomen is. De Overheid dus geroepen het produc tie- en distributieproces te leiden. En wanneer zich dan fouten voordoen, wan neer het proces niet regelmatig verloopt, dan is het haar taak daarin te voorzien door werk te verschaffen of als dat niet mogelijk blijkt, de getroffenen schadeloos te stellen en ze met geldelijke uitkeerin gen te steunen. Dergelijke opvattingen kunnen echter van Antirevolutionair standpunt volgens hetwelk de Overheid een eigen en beperk te taak heeft, niet worden verdedigd. Van een recht der werkloozen op steun uit de publieke kassen kan dan ook reen sprake zijn evenmin als van den plicht van de Overheid om maar zonder meer aan hen die door de plaag der werkloos heid getroffen werden steun te verleenen. Een andere vraag is of dan het voor zien in den nood van hen die door de tijdsomstandigheden zonder werk raak ten, tot de taak van diaconiën en armbe sturen kan worden gerekend. Een vraag die o.i. op zeer goede gron den meestal in ontkennenden zin wordt beantwoord. Hierover in een volgend artikel meer. DE BRAND TE PARIJS. Verlies van Indische kostbaarheden. Het „Bat. Nieuwsblad" wijst er op, dat men verneemt over allerhande verliezen en dat herhaaldelijk geseind is, dat de heer Moojen alles verloren heeft, maar over de verreweg kostbaarste inzending van Nedeal.-Indië zwijgen de telegram men in alle talen. Het bewijst, dat men te Parijs en in Nederland nog niet goed begrepen heeft, wat er eigenlijk is gebeurd. Allerwegen stijgt de vrees, zegt het blad, dat het Bat. Genootschap bij den neus is genomen, en dat de voornaamste Indische kostbaarheden niet in een kluis warengeborgen zooals beloofd was. De som, waarvoor de unica van Nederl.- Indië waren verzekerd, is belachelijk laag Trouwens nu aan de eerste voorwaarde niet is voldaan, rijst ook twijfel, of een afzonderlijke verzekering is gesloten voor de Indische inzending (de tweede eiscli van het Indische Comité). Bij den brand van het Nederlandsche paviljoen op de koloniale tentoonstelling te Parijs zijn mede verloren gegaan eeiiige zeer kostbare machines, ingezonden door de machinefabriek Reineveld te Delft, o.a. een rubberkneedmachine voor de ver vaardiging van sheets, een zware rub bermolen en een theeroller. Naar aanleiding van de inwording zijn de plannen, om op de koloniale tentoon stelling te Parijs eerlang een nieuwe Ne derlandsche expositie in te richten, heeft de vereeniging Oost en West in Den Haag in overleg met de vereeniging van ambtenaren B.B. in Oost-Indië met een aantal vertegenwoordigers der Ne derlandsche pers een bespreking gehou den omtrent het doen van een beroep op het Nederlandsche volk, om ertoe mede te werken, de pogingen van het tentoonstellingscomité te doen slagen. Binnen enkele dagen zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. HET VOORSTEL VAN HOOVER. De houding van Frankrijk. Van hooge regeeringszijde te Washing ton is gisteren o.m. het volgende medege deeld: Het uitstel van alle betalingen gedu rende een jaar, beduidt o.i. geen aantas ting van de heiligheid der verdragen en in elk geval worden zij daardoor niet on geldig. Hoover's proclamatie had spoedig ze genrijke en goede gevolgen in de heele wereld en alle groote naties, behalve Frankrijk, stemden er volkomen of prin cipieel mee in. Eerst verlangden de Franschen dubbele Duitsche betalingen in het volgend jaar en wij stelden voor aan Frankrijks wensch nopens de onschendbaarheid der interna tionale verdragen tegemoet te komen voor. dat Duitschland wel het onuitstelbare deel zou betalen, maar het geld terstond als crediet zou terugkrijgen. Frankrijk eischte nu, dat bedoeld cre diet niet aan de rijksregeering, maar aan zekere Duitsche industrieën zou worden verstrekt. Wij achten een dergelijk voor stel van zuiver politieken aard en niet in overeenstemming met het plan-Hoo- ver. Wij zijn ten volle bereid ook andere landen te helpen, maar in de eerste plaats moet Duitschland weer op de been komen Daarna kwam de kwestie van het ga rantiefonds. Frankrijk eischte, dat in ge val van een Duitsch moratorium,! een waarborgfonds ter verzekering der Duit sche betalingen zou worden gevormd. Wij zouden het echter in strijd met het plan- Hoover achten, als de hulpactie werd ge bruikt om Duitschland een dubbele last op te leggen. De onderhandelingen met Frankrijk zijn niet afgebroken. Wij zijn niet pessi mistisch maar fiopen op overeenstem ming. Op de vraag, of er gevaar bestond, dat Frankrijk om de vervulling van het plan Young af te dwingen Duitschland zou binnenrukken werd geantwoord: Dit schouwspel zal de wereld niet weer bele ven. Hitte In Amerika. Uit New-York wordt gemeld: Reeds 8 dagen houdt nu de buitengewoon hooge temperatuur in de Oostelijke Staten van Amerika aan. Tengevolge van de hitte zijn de laatste week zeshonderd men schen om het leven gekomen. Deze slacht offers zijin niet allen bezweken door de hitte, maar de hooge temperatuur doet een ieder verkoeling zoeken in het water, ook velen, die niet kunnen zwemmen en die door de warmte verleid worden tot roekeloosheid, die hun het leven kost. In de afgeloopen dagen is dan oök langs de oostelijke kust een zeer groot aantal personen bij het zwemmen ver dronken. Te New-York bereikte men 'met 92 gr. Dinsdag den warmsten dag van het jaar en nog steeds toont het weer geen ver andering. Ook de materiëele schade is zeer groot, yant de oogst op de meeste velden in het oosten is door de hitte totaal vernield. Sommige velden zijn door de zonnehitte geheel bruin gebrand en op vele plaatsen hebben tengevólge van de droogte groote branden gewoed. Vooral de haver- en de tarwe-oogst heeft van de hitte te lijden gehad. Nader wordt nog gemeld: De hitte in de Vereenigde Staten neemt nog toe. Er zijn thans 766 dooden en een onnoemelijk aantal paarden en rundvee is omgekomen. Te Detroit moest de ijzergieterij van Ford vanwege de warmte sluiten: 250 arbeiders hadden hulpverleening noodig; een is gestorven. Nieuwe Belgische muntstukken. Van de nieuwe Belgische muntstuk ken van 4 Belga's of 20 francs heeft de Munt Dinsdag een eerste zending aan de Nationale Bank gezonden. Het" muntstuk draagt de beeltenis van den koning, vol gens een bas-relief van Bontemps en aan de keerzijde het wapen van België, door De Vreese ontworpen. Het is van dezelfde grootte als het vooroorlogsche 5 franosstuk, doch weegt maar 20 gram. Algemeene staking in Polen? Woensdagavond werden te Warschau stormachtige protestvergaderingen ge houden van het post-, telegraaf- en te lefoonpersoneel tegen de voorgenomen sa larisverlaging. De vergadering eischte, dat de regeering binnen drie dagen een bevredigend antwoord op de gestelde eischen zou geven, omdat zij zich anders zouden verzetten tegen de regeerings- maatregelen met alle middelen, ook met het middel der algemeene werkstaking. Noodweer in Hongarije. Naar uit Szegedin gemeld wordt, heeft in de afgeloopen dagen in die buurt een hevig noodweer groote schade aange richt. Het district werd totaal verwoest. Over een oppervlakte van 40 K.M. bij 8 a 10 K.M. is de oogst te gronde gegaan. De regeering heeft onmiddellijk maatre gelen genomen om den nood te lenigen. De Graf Zeppelin op IJsland. Om half acht Woensdagmorgen is de Graf Zeppelin te Reykjavik, de hoofd stad van IJsland, aangekomen. De uitwisseling van de post geschied de op de vlakte van Oeskjuhlid, die spe ciaal voor deze gelegenheid was inge richt. Toen de Graf Zeppelin verscheen, trok de bevolking van Reykjavik te voet en met alle mogelijke verkeersmiddelen naar den in de nabijheid gelegen heuvel en tegen half acht was zeker meer dan de helft van de bevolking van Reykjavik daar verzameld. Op den heuvel was een vuur aangelegd. Het luchtschip bewoog zich op geringe hoogte en wierp aan val schermen postzakken uit; vervolgens wendde het naar het Zuiden en keerde spoedig daarop weer terug. Toen werd een lijn uitgeworpen om postzakken aan boord te hijschen. De snelheid van het luchtschip was echter nog te groot, zoo dat een eerste poging mislukte. Een tweede poging, toen de motoren stopgezet waren, slaagde beter. Uitdrijving van vreemde communisten. Naar uit Brussel gemeld wordt zijn vreemde communistische elementen se dert eenigen tijd, werkzaam in het in dustriebekken van Charleroi waar zij van de huidige crisis gebruik maken om de arbeiders tegen het gezag op te ruien. Aan de autoriteiten in de provincie He negouwen is opdracht gegeven deze communistische propaganda zooveel mo gelijk te beteugelen. Met de uitdrijving van een aantal vreemde verdachte per sonen is heden reeds een begin gemaakt. Breuk tusschen Mussolini en den Paus? Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus op het punt staat een nieuwe nota aan de Italiaansche regeering te overhandi gen. Ditmaal zal de nota geen verzoenings- gezinden toon aanslaan, veeleer het tegen deel. Men zegt zelf, dat de Paus de offi- ciëele betrekkingen tot Mussolini zou wil len afbreken. In pauselijke kringen schijnt men te vreezen, dat, wat in Spanje is gebeurd, in Italië niet onmogelijk is. Van zijn kant zou Mussolini er weinig om geven of de Paus de betrekkingen verbreekt, daar hij meent, dat de pau selijke invloed in Italië zeer wordt over schat. Pol de Mont, f De bekende Vlaamsche dichter en kunst historicus Pol de Mont is overleden aan een blindedarmontsteking, te Berlijn, waar hij op studiereis was. De Mont werd op 15 April 1857 geboren te Wambeke in Brabant. Hij studeerde aan de univer siteit te Leuven, werd leeraar in de Ne derlandsche taal eerst te Doornik, later te Antwerpen. Gedurende enkele jaren was hij conservator aan het Kon. Museum van Schoone Kunsten te Antwerpen. Ook een hittegolf in West-Siberië. Volgens een bericht uit Koeznetsk 'n West-Siberië aan de „Krasnaja Gazete", heerscht daar sedert een aantal dagen een ongekende hitte. Genoemde plaats is ongeveer op dezelfde breedte gelegen als Moskou, doch temperaturen zooals thans te Koeznetsk zijn geregistreerd, n.l. 50 graden Celsius, kan men zich in de Russische hoofdstad niet herinneren. In verband met de hittegolf is de arbeid !n de fabrieken enz. overdag grootendeels stopgezet. Eerst des avonds wordt weder met het werk begonnen, dat dan gedu rende den nacht wordt voortgezet. KoFte berichten. Boven het vliegveld te Hamilton (Ontario) alhier is een vliegtuig neerge stort, met het gevolg, dat vijf inzittenden werden gedood. Op het meer van Constanz is gister middag een watervliegtuig verongelukt, dat van een nieuw soort vlotter voor zien was. Tijdens een hevig onweer sloeg een zware golf over het vliegtuig, dat geheel vernield werd. De drie inzit tenden wisten zich zwemmende te red den. Ondanks de malaise heeft Engeland toch nog anderhalf miljoen auto's en vrachtauto's doch zonder motorfietsen. Dit is het hoogste totaal in Europa, maar dezelfde statistiek geeft de Vereenigde Staten een totaal van 26)4 miljoen of van het geheele aantal ter wereld. Het Engelsche lagerhuis heeft met 216 tegen 164 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij het werkloosheids fonds van 90.000.000 tot 115.000.000 pd. sterling wordt verhoogd. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Amster dam, ter standplaats Amsterdam, J. Zwart, candidaat-notaris, wonende te Heemstede. Het versche kadetje. Te Arnhem vergaderde gisteren de Ne derlandsche Bakkersband onder voorzit terschap van den heer F. C. Staehle. Uit voerig werd besproken de kwestie van het versche kadetje. Het gebeurde in ho tel Suisse, waar in de keuken brood ge bakken werd, werd uitvoerig besproken. De heer Venekamp uit Amsterdam zeide, dat 12 bakkers uit Amsterdam in hun bestaan worden bedreigd, nu de hotels gaan bakken. De Wielingen. De correspondent van de „N. R. Crt" te Brussel meldt: De „Nation Beige" publiceert Donder dag een artikel, betreffende de kwestie der Wielingen, waarin o.m. wordt be weerd, dat dit vraagstuk op het punt staat zijn beslag te krijgen. De besprekingen omtrent de Wielingen tusschen Neder land en België zouden op verzoek van de Fransche regeering sedert eenigen tijd te Parijs zijn hervat en thans reeds zoover zijn gevorderd, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken zich gereed maakt om het desbetreffend accoord met minister Beelaerts van Blokland en Jhr Loudon te Parijs te gaan onderteekenen. Binnenland. De kwestie van de Wielingen. Stukken voor de Prov. Staten. Buitenland. De brand te Parijs. Groote hitte in Amerika. Noodweer in Hongarije. De „Nation Beige" zegt verder nog, dat de regeling neerkomt op een verdeeliug van de Wielingen in de lengte in twee gelijke deelen, een regeling, welke het blad niet kan goedkeuren, omdat, schrijft het, de tot het Nederlandsche grondge bied behoorende kustwateren zich alsdan tot op slechts twee K.M. van Zeebrugge zouden uitsterkken. Prijzen land- en tuinbouw. Op verzoek met i Juli eervol ontslagen Mr H. van Haastert, secretaris van den Katholieken Ned. Boeren- en Tuinders- bond te 's-Gravenhage, als secretaris van de Staatscommissie, belast met het on derzoek naar de vraag: a. of, en,zoo ja, in hoeverre en door welke oorzaken in den land- en tuinbouw een wanverhou ding bestaat tusschen de bodemprijzen en de productiekosten oenerzijds en de opbrengst der producten anderzijds; b. of, en zoo ja, in hoeverre het mogelijk is in die verhouding verbetering te brengen, en is tot secretaris van deze Staatscom missie benoemd Ir J. Wind, directeur van de Ghr. Landbouwwinterschool te Ambt-Hardenberg (O.). Toezicht Noordzeevisscherij. In het Britsche Lagerhuis werd, naar Reuter meldt, gisteren medegedeeld, dat van de Nederlandsche regeering 'n schrij ven was ontvangen, waarin gevraagd werd, of de Britsche reegeering genegen was, deel te nemen aan een internationale conferentie, beoogende herziening van de conventie, regelende het toezicht op de N oordzeevisscherij. Op de vraag van den heer Dalton of de regeering op dit aanbod in zou gaan, werd gezegd, dat dit in overweging is ge nomen. Uitvoering der Tarwewet. Blijkens regeeringsinstructies aan de meelfabrikanten mocht gisteren nog op de oude wijze gemalen worden tot 12 uur 's middags. Te twee uur kon met de nieuwe melange aangevangen worden. De nog aanwezige voorraad inclusief de nog te tappen bloem der oude partij kan heden nog verladen worden. Op Maandag 6 Juli wordt alle onver mengde bloem, die vervoerd mocht wor den, in beslag genomen. Subsidie land- en tuihbouw- onderwijs. Ten behoeve van de land- en tuinbouw- wintercursussen in Zeeland, wordt op nieuw een subsidie van f 0.50 gevraagd voor elk uur onderricht, waarvoor het Rijk f2.25 bijdraagt. Ged. Staten mee- nen, dat de Prov. Staten er wel geen be zwaar tegen zullen hebben de steun, ver leend bij besluit van 20 Dec. 1925, voor een tijdvak van 5 jaren, weder te verstrek ken. Evenwel wordt in het adres nog ge vraagd om alle lesuren te subsidieeren en ook de groep van tuinbouwvakonderwij- zers in hetzelfde genot te stellen. Daar iedere onderwijzer per winter halfjaar slechts maximaal 225 uur les mag geven, zou bij het suhsidieeren van alle lesuren inplaats van ten hoog ste f 100 per onderwijzer, zooals sub 2 van de voorwaarden van genoemd besluit vermeldt, door de provincie f 112.50 moe ten worden bijgedragen,. Volgens resulta ten van het winterhalfjaar 1930--«'81 sou

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1