Transplreerende Vreest geen Examen Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken oksels en voeten St Philipsland. Naar wij vernemen, is door een 8-tal leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te St. Philips land protest aangeteekend tegen de, naar zij zeggen, onwaardige en misleidende wijze, waarop de stemming in gecombi neerde vergadering van kerkeraad en kiescollege op 23 Juni j.l. is gehouden, Rijk in behead en oaderiicrud «iijn. Voor de ProViiicidlo wegen, die aan het Rijx overgaan, moet de Provincie tot in lengte van dagen een nader to bepalen bedrag per K.M, betalen. Dank zij de thans bestaande regelen is het mogelijk gebleken, geleidelijk tot ver betering van de op het Provinciaal we genplan voorkomende wegen over te gaan. Als de 25 pet ook voor rekening der Pro vincie zou komen, zal in de toekomst de verbetering nog slechts op langen termijn mogelijk zijn, terwijl ook zij, die de 25 pet reeds betaalden, recht op teruggave zou den hebben, zijnde naar een schatting voor 1930, reeds f 425.885,84. Deze som zou geput moeten worden uit het Provin ciaal aandeel krachtens de Wegenbelas tingwet, dat in 1929 f 264.000 bedroeg. Ged. Staten stellen dan ook voor, het verzoek van genoemde Kamer van Koop handel af te wijzen. Wijziging Bijzonder reglement uitwatering polders Biervliet. Naar aanleiding van een adres van den Willjelminapo-Ider te Biervliet, om wijziging van het Bijzonder Reglement op het beheer der uilwatering van de pol ders te Biervliet, zoodat genoemde pol der, voor wat betreft het gedeelte van den polder, gelegen bewesten den weg Hoofd- plaat-Nieuwlandsche Molen, niet langer zal bijdragen in de kosten van het ge maal van het waterschap, wijzen Ged. Staten er op, dat in 1915 met den eala- miteuzen Hoofdplaatpolder overeen werd gekomen, dat bedoeld westelijk deel van den Wilhelminapolder, groot ongeveer 150 H.A., op den Hoofdplaatpolder zou afwateren. Pogingen, om ook tot admi nistratieve afscheiding van dat deel van den polder te geraken, heeft den Wilhel minapolder nimmer gedaan, ook ni'et, toen in 1925 tot stichting van het gemaal werd besloten en er werd dan ook met de geheele oppervlakte van dien polder rekening gehouden. Een ontheffing van het aandeel in de stichtingskosten zou leiden tot onbillijke verzwaring van de lasten der andere betrokken polders. Voor een andere opvatting schijnt uit een oog punt van billijkheid echter aanleiding te bestaan ten aanzien van het aandeel van den Wilhelminapolder voor zijn Westelijk deel in de kosten van exploitatie Im mers voor dat deel maakt de polder van het gemaal geen gebruik. Ged. Staten be rekenen, aangenomen, dat allen mede moeten betalen in de kosten van twee annuïteitsleeningen, resp. f 3440,50 en f 706,95 per jaar, dat de Wilhelminapol der dient te betalen f 323 per jaar Verder heeft het bestuur van den Ame- liapolder verzocht ook de Beukelspolder van het vorengenoemde waterschap deel te doen uitmaken, die sueert door den Ameliapolder, maar destijds niet bereid was tot het waterschap toe te treden, doch alleen vrijwillig f 300 per jaar, neerko mende op f 1 per H.A., toezegde. De bijdrage van de tot het waterschap behoorende polders, aanvankelijk bepaald op f 3 per H.A., steeg sedert tot een be drag van f 7 per H.A. De onrechtmatige bevoordeeling van den Beukelspolder, die immers van het waterschap geheel de zelfde lusten geniet als de van het wator- schap deel uitmakende polders, treedt der halve steeds meer naar voren. Ged. Staten achten dan ook thans het oogenblik aangebroken, om door opne ming in waterschapsverband, ook den Beukelspolder voor het vervolg ten volle in de kosten van het gemaal te doen bij dragen en zij stellen de noodige wijzigin gen voor beide materiën in het betrokken reglement voor. Slechts de polders Helena, Wilhelmi- na en Beukels maakten van de gelegen heid gebruik opmerkingen te maken, de andere acht lieten niets van zich hooren. Het bestuur van Helena bleek geen be zwaar tegen het voorstel te hebben, dat van Wilhelmina wil de verplichting tot betaling laten afloopen, als ook de geld- leening van f 50.000 afloopt en meent aan die van f 9000 niet te moeten mode- betalen. Tegen dit laatste hebben Ged. St. bezwaar, doch zij vinden 't nader goed te bepalen, dat de bijdrage het laatst betaald wordt in het dienstjaar 1955-'56. Het bestuur van den Beukelspolder blijit bezwaren houden in 't waterschaps verband te worden opgenomen, welke be zwaren Ged. Staten, evenals do hoofd ingenieur ongegrond achten. Restauratie kerkgebouw Haam stede. Van de Kerkvoogdij der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Haamstede is ingekomen het verzoek om een bijdrage uit de Provinciale kas in de kosten van de restauratie van haar kerkgebouw. De Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie, deelt mede, dat de toestand der kerk, buiten schuld der huidige beheerders, slecht is en het gebouw dringende voorziening eischt, ten einde geheelen ondergang te voorkomen. Waar deze kerk niet alleen op zichzelve een monument is, doch door haar plaats midden op de brink van het dorpsgezicht een belangrijk en fraai deel uitmaakt, meent de commissie te mogen adviseeren, ook voor dit kerkgebouw een subsidie uit de provinciale kas beschik baar te stellen. Uiteraard ware daaraan de voorwaarde te verbinden, dat de kerk voogdij, die hierbij de uiterste zuinigheid heeft betracht, voor de toekomst waar borgen verschaft voor een behoorlijk on derhoud. Het komt Ged. Staten voor, dat er ter men zijn om het verzoek in te willigen, evenwel tot geen honger bedrag, dan waarop krachtens de in 1925 door de Staten gestelden algemeenen regel aan spraak iX4t kunnen woiuèn beiuaaai. Zij Si.lillen uuUiOiii VU ui' Ion ie Amiuen iu pet. tot een maximum van f 2300, op voor waarde, dut het Rijk 40 pet der kosten uitkeert. De door de Commissie noodig geachte voorwaarde is niet overgenomen, omdat de voorwaarden, die 't Rijk pleegt te stellen, daarvoor reeds voldoende waar borg bieden, voor zooverre deze althans kan worden gegeven. Overneming weg in beheer en onderhoud. Naar aanleiding van het besluit van den Gemeenteraad van Goes tot over dracht in beheer en onderhoud aan de Provincie van het bij de gemeente in be heer en onderhoud zijnde deel van den weg Goes-Katsche Veer, lang 1218 M., en verbeterd volgens het Provinciaal'wegen plan, deelen Ged. Staten mede, dat de hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat de onderhoudskosten op dezen weg op f 750 per K.M. berekent. Dat de ze kosten beduidend hooger zijn dan bij andere meer eigenlijke buitenwegen, vindt zijn oorzaak in de aanwezigheid van een haven en een opslag en industrie-terrein, tusschen dit wegvak en het havenkanaal van Goes, waarbij nog rekening is gehou den met de omstandigheid, dat bovendien in het najaar zich aldaar een opslagplaats voor suikerbieten bevindt. Het door de ge meente te betalen aandeel in de kosten zou bedragen f 275 per K.M. of in totaal f 335 per jaar of gekapitaliseerd f 7.444. De hoofdingenieur is van oordeel, dat de weg ook in eigendom aan de provincie moet overgaan, evenals de aanwezige boomen. B. en W. van Goes hebben dienaan gaande opgemerkt, dat zij bereid zijn een voorstel in dien geest aan den Gemeente raad te doen, mits onder voorwaarde. da.t de Provincie zekerheid geve van het on derhouden in behoorlijken staat; dat nim mer iets zal worden gedaan of aange bracht, waardoor de gemeente ook maar eenigszins in het vrije gebruik van aan den weg grenzend haventerrein wordt of kan worden belemmerd en het plantrecht bij de gemeente blijft of wel, dat wordt vastgelegd, dat er op den dijk (behoudens bijzondere omstandigheden, waarbij ook de Raad de bevoegdheid tot mede-beoor deeling dient te hebben) te allen tijde een behoorlijke boomenrij in stand worde ge houden, waarbij de boomen op geen groo- 'oren afstand dan 12 M. uit elkander zullen mogen staan. De hoofdingenieur meent, dat het eer ste vanzelf spreekt, dat tegen het tweede geen bezwaar bestaat en dat het plant recht aan de Provincie behoort te komen, doch tegen de sub a gestelde voorwaarde- geen bezwaar bestaat. Ged. Staten doen dan ook in dien geest een voorstel, waar in f 7444 als afkoopsom is opgenomen. Begrooting Provinciaal Wegen fonds. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de begrooting van het Provinciaal wegen fonds voor 1930 in ontvangst en uitgaven f 757.908,64 met een post onvoorzien van f 97.500, waaruit Ged. Staten af- en over schrijvingen zullen mogen doen. behandele met met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. Ds A. W. F. Waardenburg, Evangelisch predikant te L^ren heeft Zondagmorgen een predik^dm-t vervuld in de Geref. Kerk in het Hersteld Ver band te Haarlem, voor ds Sillevis Smit. Vrouwelijke predikanten. De Classikale vergadering van Harderwijk heeft naar aanleiding van het voorstel der Alg. Synode van de Ned. Herv. Kerk om ook vrouwen tot het predikambt in zijn vollen omvang toe te laten, met alge- meene stemmen de volgende motie aan genomen; „De Classikale vergadering van Harderwijk spreekt met algemeene stem men hare verontwaardiging uit over dit voorstel. Het bedroeft haar, dat -de Synode der kerk voorstellen durft te doen, die in- druischen tegen Gods Woord, en hoopt, dat zij in het vervolg van zulke voorstel len verschoond zal blijven. De Synode doe voorstellen, die strekken tot heil der Kerk." Coiijnsplaat. Gisteravond is van het nieuwe kerkgebouw der Geref. Gemeente te dezer plaatse de eerste steen gelegd. L;e plechtigheid werd verricht door -den voorganger -der gemeente J. Tazelaar, die bij deze gelegenheid ook een woord sprak. Hij wees op het tweeërlei bouwen van een huis, ons beschreven in het laatste gedeelte van Matth. 7. Dit woord van den Heere bevat, aldus Spr., drieërlei: een onderrichtend een waarschuwend en een vertroostend woord, we'ke drie punten hij dan ook in het kort nader toelichtte. Er was van de zijde der gemeentele den voor deze plechtigheid groote belang stelling. waardoor het mogelu& wi«u ntiuoa.ia at mot o van de 13 stemmen Da Dlugbeok (thans nog lid dor TwGede Kamer) toezeg ging van beroep werd toegezonden. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden voor het examen nuttige handw. de dames M. Burger te Kapelle; A. D. Appel, M. E. Smits en S. Bor, allen te Vlissingen; L. G. P. Thomasse en J. J. Mantz, beiden te Middelburg. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijg baar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. - Tweemenschenhet hoof d „afgevlogen". In de nabijheid van Chateaumoux vloog een militair vliegtuig zoo laag bij den grond, dat 't in aanraking kwam met een vrachtauto, die daar over een weg .eed. Den bestuurder van de auto en diens moeder, die naast hem zat, wer den door een vleugel het hoofd afgerukt, de o.erige inzittenden werden zwaar ge wond. Het vliegtuig landde daarna kalm op een nabijgelegen vliegterrein. Le piloot, een sergeant-vlieger, werd in arrest ge steld. Doodelijk ongeval. Aan de Oranjelaan te 's Gravenhage is gistermid dag' een zestienjarige schildersgezel uit de Tak van i oortvlietstraat, vermoedelijk door het breken van een sport van oen ladder, van eeu aanzienlijke hoogte ge vallen, tengevolge waarvan hij doodelijke kwetsuren bekwam. lie geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan -den Zuidwal, waar hij is overle den. Een treinroof op Java.. In den sneltrein Jog jaSo-erabaja heeft en kele weken geleden te Solo een geval van roof plaats gehad, dat een Japansche firma bijna een bedrag van f 2001) ge kost heeft. In een derde klasse rijtuig van dezen trein reisde een Japanner vertelt Ma- taram een soort kassier van een Ja pansche handelszaak te Soerabaja, die geregeld verschillende Japansche winkels bezoekt om geld te incasseeren. Hij kwam ditmaal uit Jogja en had een tasch bij zich, waarin een bedrag van ongeveer twee duizend gulden. Naast hem zat een jeugdige Javaan. Een net kereltje, zoo te zien aan zijn modieus jasje, zijn mooie schoenen en zijn charlestonbroek, een student of een leerling van een der hoog ste klassen van een middelbare onderwijs inrichting. Maar terwijl de sneltrein op het korte traject tusschen de beide Solo- sche stations Balapan en Djebes, dicht bij een overweg eenigszins vaart had ver minderd, greep het nette ventje plotseling de tasch met geld, wierp hem uit den trein en sprong er zelf ook uit. Het gebeurde i-n een ommezien en -de verbouwereerde Japanner had het nakij ken. Maar hij behield zijn tegenwoordig heid van geest en schreeuwde uit den trein, teneinde de aandacht te trekken van toevallige voorbijgangers. Een dezer was een rechercheur van politie, een kerel van zessen klaar. Hij had het tooneeltje gezien en begrepen. Hij kreeg van een an deren voorbijganger een fiets ter leen en ontwikkelde bij de achtervolging van den roover een snelheid, welke een geoefenden amateur-sprinter niet kwaad stond. Na ecu niet al te lamren rit had hij den -dief ingehaald -a rresteerd. De tasch had de man nog bij zich en aan het geld ontbrek geen cent. Te Solo werd i'eeds vastgesteld, dat de arrestant een berucht recidivist is; hij heeft reeds meer veroordeelingen achter den rug, is eens uit de gevangenis te Solo ontsnapt en ook een keer verdacht ge weest van 'n treindiefstal, -doch wegens gebrek aan bewijs, vrijgesproken. Relletjes te Schiedam. Gisteravond hebben de communisten een i ergadering belegd in gebouw „Een dracht" te Schiedam. Na afloop daarvah brachten zij den heer Lo-u de Visser luid keels schreeuwend naar de tram. Op de Koemarkt werden zij door politie en ma rechaussee met blanke sabel en revol verschoten uit elkaar gedreven en o er de heele stad verspreid. ot laat in den avond bleef het in de stad lumoerig. De heer G. F. werd ernstig aa.n den schou der gewond -door een sabelhouw en moest worden verbonden. Onbewaakte overwegen. Gisteravond om 8 uur 15 is op een on- bewaakten o\e weg tusschen Zoetermeer en Voorburg een vrachtauto, bestuurd door den eigenaar A. van Bakel uit i ijn- akker, door een trein, die uit -de rich ting Gouda kwam, gegrepen en geheel ver nield. De bestuurder is op slag gedood, het onherkenbaar verminkte lijk werd achter den trein gevonden. Van den trein, die met eenige vert a- ging in Den Ilaag aankwam, waren de lampen beschadigd. Opdenwegdoodgevonde n. Maandagavond verliet de 21-jirige B. M. te Bovenkerk oor het doen van een bood schap de ouderlijke woning. De ouders hadden zich reeds vroeg ter ruste begeven en konden alzoo niet constateeren, dat •M. des nachts afwezig bleef. Les mor gens in de vroegte vonden ïu.mi den jon- gemen dood op den openharen weg liggen een flesoh gortepap iu de naud gekneld. Alhoewel aan misdrijf niet werd godacht stelde de politie onmiddellijk een onder zoek in. Vermoedelijk is hier hartverlam ming oorzaak van dezen trngischon dood, Alpinisten in levensge vaar. Zondag is de lithograaf Gruet- ter, een bekend alpinist, met zijn verloof de een berg in het Karwendelgebergte op gegaan. Zondagavond zijn zij niet terug gekeerd, zoodat Maandag een expeditie werd uitgezonden. .Aan den Noordwand zijn duidelijk hulpkreten waargenomen. De heide toeristen konden evenwel zelf niet worden opgespoord. Tot Maandag avond heeft men hooren roepen. Dinsdag is opnieuw een expeditie uitgezonden, doch tot op het oogenblik is niets naders bekend. Ernstige aaörijding. Te Krewerd is de 15-jarige A. E. door on voorzichtig oversteken door 'n luxe-auto aangereden en ernstig gewond in het dia- conessenhuis te Groningen opgenomen. Varkensmesterij afge brand. Te Südende (Oostfr.) is Maan dagnacht een groote varkensmesterij een prooi der vlammen geworden; 82 varkens kwamen om en groote voedervoorraden gingen verloren. Inbraken in het groot. De re cherche te Haarlem heeft aangehouden oen 23-jarige vrouw en een 22-jarigen kellner, die ervan verdacht worden oen serie inbraken te hebben gepleegd. Bij hun verhoor bekenden zij zich aan niet minder dan zeven inbraken en een aan tal pogingen tot inbraak te hebben schul dig gemaakt. Overreden en gedood. Dins dagavond om 10 uur is op den nieuwen Goorleschenweg te Tilburg de ongeveer 30-jarige wielrijdster A. van Dijk van haar rijwiel gevallen. Juist passeerde een vrachtauto met aanhang1,vagen; de vrou kreeg een cler achterwielen over het hoofd en was op slag dood. Zij was gehuwd en moeder van 3 kinderen. Het goud van de Tuba n tin Zoonis indertijd is gemold is 18 Mei het Engelsche bergingsvaartuig de Reclaimer uitgevaren mot een doel, waarover men niets wilde medodeelon, liet heette toon, dat het schip op weg was om een mill! oen pond sterling aan goud, dat zich ir. het wrak van de Tubantia bevindt, in veiligheid te brengen. liet schip is nu naar Sunderland teruggekeerd. De eenige inlichting, die de rocdors wildon vol strekken was, dat zij hun contract had don vervuld, en niet van plan waren naar het wrak terug te gaan. Volgens Reuter is men van meening, dat de Reclaimer duikerswerk Verricht heeft bij het wrak, doch dat mon geen goud heeft kunnen vinden. Er zou nu een vergadering plaats vin den van de betrokken autoriteiten, waar in, na een bespreking van het rapport van de duikers, overwogen zou worden het zooken op te geven. Staking in Gronineens stro'ocarton-Lndustrie. Gisteren is in do provincie Groningen een staking uitgebroken, die vrijwel de geheele stroo- cartonindustrie aldaar hoeft stilgelegd. Te Winschoten, Oude-Pekeia, Veendam, Stads kanaal, Iloogezand, Hoogkerk en Niouwe- schans, overal zijn de stroocartonfabrio- lcen om twaalf uur stopgezet en ongeveer tweeduizend arbeiders zullen zich van daag niet naar hun werkzaamheden be geven en waarschijnlijk voor geruirnen tijd niet, want de wijze waarop de sta king is ontstaan, doet vermoeden, dat dit conflict niet spoedig tot oplossing zal worden gebracht. Bij dit conflict zijn 1700 arbeiders be trokken. De Kruisbessenteelt bedreigd. Wij lezen in „De Tuinderij": Voor het artikel kruisbessen was er tot nog toe een behoorlijke afzet. Als met alle fruit hadden de wisselende opbrengsten dikwijls grooten invloed op de prijzen, maar het liep. Het vorig jaai waren de prijzen slecht en dit jaar in het begin van den pluk daalden de prijzen te Goes tot onder 4 cent per k.g., oen prijs, die voor den kweeker geen winst meer laat. Het is op het oogen blik, -dat wij dit schrijven gelukkig weer wat beter. Lat neemt niet weg, dat bij zoo'n verschijnsel den kweeker de angst om het hart slaat en de vraag rijst: Kun nen wij die tee't nog voortzetten? Het afzetgebied voor kruisbessen ligt oor het O'ergroote deel over de grenzen. Is men n.l. de aanvoercijfers vau de bij onze organisatie aangesloten - veilingen vergelijkt met de uitvoercijfers, dan blijkt dat de uit oer, ook als men rekening houdt met het feit. dat de uitvoercijfers h uio-gewi'cli-en zijn, grooter is dan de aanvoer. Laaru.'t vo'gt wel, dat mh deu totalen oogst vermoedelijk meer dan 90 pr'. zijn weg vinlt naar het biutejL'in-1 Zonula bij de meeste onzer artikel m zijn Engeland en JJuiLchlnnd de beste klanten. 1 e cijfers wijzen uit, dat de uitvoer near Engeland dalende is, en die naar Dt it nil- land aan beteekanis wint. Het jaar 193 vorrpt hierop een uitzon lering, daar dan do uitvoer naar Engeland weer belangrijk hooger is dan het jaar daarvoor Toch i dit .s'echts schijn, want het vorig jaar speelden andere factoren een groote rol In de eerste plaats heeft Nederland in het begin van het seizoen altijd eenigen ex port naar Engeland, doordat onze oogst vroeger is dan die in dat land zelf. Maar in de tweede plaats voelden hot vcuig jaar de prijzen zóó sterk, dut hot voor den Engelschen jamfabrikant loononder was zijn behoefte aan grondstoffen a'.thans gedeeltelijk hier te dekken, De prijzen daalden zoo sterk, dat de plukkosten nau welijks werden goedgemaakt. In Engeland zelf, waar de pluk vrijwel geheel met gehuurde krachten geschiedt, konden do kweekers geen prijzen krijgen, die deze kosten dekten. Met het veilingsy steem is dat anders; hot goed wordt ver kocht, onverschillig do prijs, die er voor betaald wordt. Wel zijn do lage prijzen oorzaak goweest, dat ook in ons land voel aan de struiken ,is verrot, maar verschillende kleine kweekers, die met eigen krachten werken, hebben toch hun oogst aangevoerd om er van te maken, wat er van te maken was. Het is voor deze teelt tot nu toe een gelukkig verschijnsel geweest, dat Duitsch- land de plaats van Engeland heeft inge nomen, anders zou al heel spoedig de cultuur te gronde gaan. Wat is nu de oor zaak van de afnemende belangstelling van Engeland voor dit artikel? Er zijn misschien meer oorzaken, maar de voor naamste i-s zeker wel, dat de kruisbessen een nieuwen concurrent hebben gekregen. Tot nu toe waren kruisbessen voor de jamfabrieken een gewild artikel omdat deze vruchten een stof bevatten (.pectine;, dat de eigenschap bezit om met water een geleiachtige massa te vormen. Niet alle vruchten, die voo jams gebezigd wor den, bezitten deze stof Ke sen frambo zen b.v. bevatten hee' weinig crime G een goede jam te krijgen, gebruikte men de kruisbessen; de zuivere vruchtenjam had de pectine uit de kruisbessen noudig om stijf te werden. Men is er echter in Amerika in geslaagd pectine te bereiden uit afval van appelen. e groote boomgaarden leveren het fijne 'fruit, de gedroogde appelen en tenslotte 1 eeft men uit het afval deze pecti.ie lee- ren berei ten! Zoo snijdt het mos van twen k nten. it irod iet wordt gosdkoo - o de ma kt gebracht en zoodoende heeft men in oen gemakkelijke geconcentreerde vorm een vruchtenproduct verkregen, d;il voor heel veel ge,allen de k uisbessen kan vervangen. 1 eze concurrentie van een vervangend artikel zal de vraag naar k uisbesson doen verminderen en -daardoor de prijs d ukken. 'iot hoever? Dat is nooit van to voren te zeggen. Omgekeerd immers zal de prijs van do kruisbessen invlued op den prijs van pectine hebben. Voorloopig ziet het er echte - naar'uit, dat -de uitbreiding van de kruisbessenteelt er duur zal vvo den beïnvloed en mischien zal liet b'ijken dat zelfs de- handhaving' van de bestaan de oppervlakte niet gerechtvaardigd is. Het sp eekt vanzelf, dat de ontwikko ling niet vooruit te zien is. Wij wijzen nog op verschillende factoren, die hier van invloed zijn: de grootte van de pro- d. ictio van pectine, het toenemend gebruik van jams, enz, t Heen, als mocht blijken, dat de kruisbes, economisch gesproken, de concurrentie van de merikaansche pec tine niet kan volhouden, dan ziet het er voor de cultuur ven kruisbessen niet roos kleurig uit. Versch brood in hotels. Voor de V ijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank stond onlangs terecht -de 36- jarige directeur van Hotel Suisse, J. F. S., verdacht van overtreding der arbeidswet. S. zou als directeur van het hotel, in den aan het hotelbedrijf verbonden keuken bakkerijarbeid hebben doen verrichten, door den hakkersgezel B„ voor wien geen arbeidslijst aanwezig was. Voorts zette hij het versclie brood vóór tien uur aan zijn gasten voor. De Kantonrechter, mr Fontein, sprak verdachte vrij. In hooger beroep eischte de Officier een geldboete van f 100 (prin- cipieele zaak). Le rechtbank, uitspraak doende, sprak den hoteldi,ecteur vrij. Zij overwoog dat men zich aan het taalkundig begrip van „bakkerij" moet houden, hier werd niet in een bakkerij, doch in de keuken gebakken, die door het bakken niet tot bakkerij wordt. Haar man uit het raam geduwd. Het Amsterdamsche ge rechtshof heeft de vrouw G. v. D. uit Utrecht, die verdacht werd van poging om haar man te dooden door hem uit het raam te duwen, vrijgesproken. Het O. M. had drie jaar en zes maan den gevangenisstraf geëischt, terwijl de Utrechtsehe rechtbank de vrouw tot vijf jaar met aftrek van een deel der voorloo- pige hechtenis had veroordeeld. Het hof nam in aanmerking, dat het herinneringsvermogen van den man zoo danig geschokt was, dat op zijn verkla ringen geen veroordeeling kan volgen. Verduistering door een postambtenaar. De Ilaarlemsche Rechtbank veroordeelde destijds den be steller der posterijen J. D. te Haarlem wegens verduistering tot tien maanden g vnngenisstraf. De ambtenaar had z.ieli oen postzak eenige aangeteekend stukken toegeëigend, die f 15.000 aan con tanten en eenig effecten bevatten. Veer lien duizend gulden werden bij D. toruj gevonden; de effecten had hij verscheurd I)e Officier kwam van dit vonnis in appèl cn de procureur-generaal eischt» «on gevangenisstraf van één jaar on z maanden. liet Amsterdamsche Gerechtshof arrest wijzend veroordeelde hem tot een gevan genisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van zeven maanden voorion pige hechtenis,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6