No. 228 Woensdag 1 Juli 1831 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland LBURG. iciq icht Hendrikse Go's BankN.V. Goes ANB00. Koe, EERSTE BLAD. Overheid en Werkloosheid COUPONS EN LOSSINGEN 1st. koop, huur: eerenhuis e koop: (inning. goes. Idiende, Uit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door ■incessen z. 27, Groene Doperwten LG. 3rs 3-9, al- >p. 0 stuks, n.m. Aard- Moutot 13, Maastrichte- bezocht en rkocht toen 2 gebruikers wel de Heer n koloniale int verklaar- dén doosje uizen finaal n pakhuizen, opgeslagen, onbereken- niet langer elen, - koop is Rodent 4 ios 90 ct. antrekkings- ren. - Imp.: Haag E 37 uitsluitend AGS wordt Men kleine :ns 5 regels >elaling Spek 50, Ge- ladreuzel 50, Rundlappen VERHAGE, S- >r BOEKJES ÏUIJ, Middelburg. nen, wegens enrijwiel en Lambrecht- ïorte Noord- uw vleesch tndvl. 60 c. p. Boterham- Reuzel 30 c. Middelburg. line, Weeg en koperen bevragen bij pelle. AAGD: pgaaf agent- and-Bath. talf. Grijpskerke. ingeschreven iwd en mak. kerke. te bevragen R, Bellamy- Vlissingen. lletmotor, te- C. GELEIN, EENHOUTS, iet machine een Tuin- neden de 16 ng en nader Brieven No. Goes. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs? Per 3 maanden.- frnnne post, !3.— Losse nummers ic.gs Prijs der AdvertentlBn: 1—4 regale 11.20, elke regel meer 30 ot. BIJ abonnement belangrijke korting. te 1 Augustus werkende DE, MPER, Korte rg. 't Is wel 'n ongewoon en zeker ver van gunstig verschijnsel, dat thans, terwijl het bedrijfsleven in vollen gang is en als regel in dezen tijd van het jaar de vraag naar arbeidskrachten het aanbad over treft, het vraagstuk der werkloosheid nog steeds de aandacht trekt. Wel een bewijs, dat we leven in zeer bijzondere omstandigheden. Regel is, dat de werkverschaffingen in het voorjaar gesloten worden en dat niet voor het najaar naar middelen behoeft te worden uitgezien, om door al dan niet productieven arbeid de werkloosheid te bestrijden. Maar nu, midden in den zo mer, wordt er geklaagd over gebrek aan arbeid. En alles wijst er op, dat over enkele maanden het probleem der werk loosheid weer tot de brandende vraag stukken zal worden gerekend. Vanzelf komt hierbij ook de vraag aan de orde, of de Overheid hier een taak heeft, en zoo ja, op welke wijze zij heeft mee te werken om dit euvel, zooal niet weg te nemen, dan toch te verminderen en de droeve gevolgen van langdurige werk loosheid te temperen. Dat de Overheid, waar het hier een algemeen volksbelang betreft, niet een on verschillige houding kan aannemen en maar niet lijdelijk kan toezien op den nood der getroffenen, wordt van alle zijden toegegeven. Omtrent de wijze, waarop zij hier heeft op te treden en de vraag, hoever zij hier bij heeft te gaan, bestaat verschil van meening, mede als gevolg van den ver schillenden kijk die men heeft op de taak en de roeping der Overheid. Het vraagstuk, dat reeds hier en daar de aandacht vraagt en straks waarschijn lijk weer in vollen omvang aan de orde zal worden gesteld, is van genoegzaam belang om er enkele artikelen aan te wij den en te trachten eenige helderheid te krijgen. Naar Antirevolutionaire opvatting is het noodig, hierbij rekening te houden met den aard en den omvang der werk loosheid. Al dadelijk kan dit worden gezegd, dat niet alle werkloosheid valt onder de bij zondere zorg van de Overheid. Ook in normale tijden is er altijd een percentage werklieden, dat door omstan digheden van persoonlijken aard, er niet in slaagt werk, althans geregeld werk, te krijgen. Hierbij kan worden gedacht aan de ge- brekkigen, de zwakken, de bejaarden, aan menschen, die niet kunnen arbeiden of die, omdat ze absoluut onbekwaam zijn of onwillig, er niet in slagen, geregeld werk te vinden. Wanneer hier hulp noodig is, dan ligt dit op den weg van de particuliere, de kerkelijke of de burgerlijke of gemeente lijke liefdadigheid en kan niet worden gezegd, dat het op den weg der Overheid als zoodanig ligt bier helpend op te tre den. Dit laatste geldt ook van de seizoen- of periodieke werkloosheid, zooals die in be paalde vakken regelmatig voorkomt, meestal in vakken, waar de loonen er eenigermate op berekend zijn. Transport-' arbeiders b.v. verdienen vaak een veel hooger loon dan de landarbeiders, zonder dat ze geregeld werk verrichten. Deze werkloosheid behoort tot de nor male verschijnselen, die ook op normale wijze bestreden kunnen worden en waar bij, wat de seizoenwerkloosheid betreft, de werkloosheidsverzekering, zooals die thans geregeld is, in de meeste gevallen afdoende hulp kan bieden. Voor bijzondere maatregelen van de zijde der Overheid bestaat hier geen aan leiding, of het moest zijn in dezen vorm, dat zij, door de werkloozenkassen te steunen, regelmatige functionneering van deze instellingen mogelijk maakt. Hier ligt in de eerste plaats een taak voor het bedrijfsleven zelf. Werkloos heidsverzekering, mogelijk gemaakt door samenwerking van werkgevers en werk nemers, patroons en arbeiders, zoo noo dig met eenigen steun van de Overheid, zou hier het ideaal zijn. Ook kunnen maatregelen genomen wor den om de werkloosheid te verminderen, b.v. door arbeidsbemiddeling en ook door subsidieering van of credietverleening aan bepaalde takken van bedrijf, zooals dat gedaan werd door het crediet voor de aardappelmeel-industrie en door het Sui kerbieten- en het Tarwewetje. Men heeft deze maatregelen wel op één lijn gesteld met directe steunverleening aan werkloozen, maar dat is een verge lijking, die in alle opzichten mank gaat. Ingevolge genoemde maatregelen wor den niet aan de belanghebbenden uitkee- ringen verstrekt uit de publieke kassen, maar wordt alleen getracht door steun verleening het b e d r ij f in stand te hou den, niet alleen ten bate van de werkge vers, maar in niet mindere mate van de arbeiders. Wanneer men 't dan ook voorstelt, als of dergelijke maatregelen met directen steun op één lijn liggen, dan is dat op pervlakkig gepraat zonder kracht van argumentatie. DE ONDERHANDELINGEN OVER HET PLAN-HOOVER. Volgens officieele berichten is tusschen Frankrijk en Amerika inzake de volgende drie punten nog geen overeenstemming bereikt. 1. Frankrijk wenscht, dat de gelden, waarvan de betaling wordt opgeschort, door Duitschland aan zijn crediteuren zul len worden terugbetaald binnen vijf jaar, te rekenen vanaf den datum, waarop het plan Young wederom in werking wordt gesteld, en dit zoowel wat het kapitaal als wat den interest betreft, (de Vereenig- de Staten stellen zich, zooals men weet, tevreden met over 25 jaar verdeelde terug betaling en matige rente). 2. Frankrijk eiseht nadrukkelijk, dat Duitschland zich zal verplichten, na af loop van het éénjarige Hoover-morato rium, voor den tijd van de vijf jaren, waarin de opgeschorte betalingen moeten worden gedaan, het door het plan-Young voorziene recht van uitstel der betalingen niet voor zich te zullen opedschen en dat Frankrijk, in geval van een moratorium, niet het garantiefonds van 500 millioen bij de Bank voor Internationale Betalingen zal moeten storten gelijk dit in het. plan- Young is vastgesteld. 3. Frankrijk wenscht, dat de door Duitschland aan de Bank van Internatio nale Betalingen in het tijdvak 1931/1932 over te maken gelden niet slechts ten gunste van Duitschland zullen worden aangewend, dooh tevens ten gunste van de staten in Midden- en Oost-Europa, voor wie uit het uitstellen der Duitsche beta lingen nadeelen zouden kunnen voort vloeien. Terwijl inzake de punten één en drie een verzoening van het Fransche met het Amerikaansche standpunt waarschijnlijk lijkt, moet de Fransche ministerraad be sloten hebben, inzake punt twee een on verzoenlijke houding aan te nemen. In den Franschen senaat. De senaat heeft gisteren het voorstel van president Hoover behandeld en ten slotte met 17 tegen 5 stemmen een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de senaat de eerbiediging van de verdra gen en internationale overeenkomsten als den eenigen grondslag voor de internatio nale betrekkingen beschouwt. De motie herinnert aan de offers en concessies van verschillende aard, die Frankrijk sedert 13 jaar voor de handha ving van den wereldvrede, het herstel van de eendracht en voor het economische leven van Europa heeft gebracht. De motie verklaart dat de senaat de uiteenzettingen van de regeering goedkeurt en tot de orde van den dag overgaat. Hoover confereert. Volgens te Washington loopende ge ruchten, zal Hoover niet toegeven, maar ook Duitschland niet in den steek laten. Hij zou met officieele en parlementaire medewerkers overleg plegen, hoe men Duitschland, indien dit noodig mocht blij ken, zonder Frankrijk zou kunnen helpen. In gezaghebbende kringen noemt men den toestand, die door het verloop der Fransch-Amerikaansche onderhandelin gen is geschapen, ernstig. Men voegt er echter aan toe, dat de regeering der Ver- eenigde Staten niet moedeloos is en nog steeds hoopt, dat overeenstemming zal worden bereikt. Hoover zet in elk geval door. Daar de Fransch-Amerikaansche be- sprekingen dreigen te mislukken of in ieder geval voor morgen, 1 Juli, niet tot een goed einde zullen worden gebracht, heeft de Amerikaansche president de ver schillende regeeringen, ook die van Duitschland doen weten, dat, wat er ook gebeujt, hij van plan is door middel van zijn voorstel Europa te helpen. Morgen komen de Fransche regeering en Mellon voor de laatste maal bijeen. Men denkt, dat beide partijen op hun standpunt zullen blijven staan. Tenzij de nacht raad brengt. Snowden over het plan-Hoover. In het Engelsche lagerhuis legde Snow den in antwoord op hem gestelde vragen een verklaring af over de financieele ge volgen Van de voorstellen van Hoover voor het loopende begrootingsjaar. Snowden zeide, dat 't dit jaar aan de Vereenigde Staten verschuldigde bedrag 32.864.000 pond groot was terwijl op de begrooting 15.800.000 pond gebracht wa ren als ontvangsten uit de reparatiebeta lingen en 17.750.000 pond als ontvang sten uit.de oorlogsleeningen aan de ge allieerden. Verder waren op de begrooting nog ontvangsten geplaatst ten bedrage van rond 10 millioen pond, welke door de voorstellen van Hoover eveneens komen te vervallen. Engeland had reeds 13 millioen pond ontvangen van de 43 millioen, die het te vorderen had en 13 M millioen betaald van de bijna 33 millioen pond, die het verschuldigd was aan de Vereenigde Sta ten. De brand in hef Nederlandsche paviljoen te Parijs. Frankrijk biedt drie millioen francs aan. Gistermorgen heeft de Fransche Minis ter van Koloniën onzen gezant opgeheld, om hem mede te deelen, dat de Fransche regeering besloten had, aan het Neder- landsch uitvoerend comité een bedrag van drie millioen francs aan te bieden voor den wederopbouw van een Nederlandsch paviljoen. De heer Loudon heeft dit voorstel on middellijk overgebracht aan de leden van het comité, die nog hier waren. Namens hen heeft de voorzitter, de heer Fock, reeds voorloopig verklaard, dat het comité diep getroffen 'door dit zeer edel moedige aanbod, daarvoor de Fransoüe regeering haar zeer bijzonderen 'dank be tuigt, maar van meening is, dat nu de verzekeringssom het in staat stelt zelf den herbouw te bekostigen, die herbouw beter zonder vreemde hulp verzekerd kan wor den. Men mag verwachten, dat dit genereuse aanbod, door Frankrijk gedaan op een oogenbiik, waarop de financieele moeilijk heden zeker niet gering zijn, in ons land de groote waardeering zal vinden, die het verdient. In den nood, zegt het Hdbl., leert men <;ijn vrienden kennen. Na de aanbiedingen door de Belgische en de Fransche regee ringen gedaan, mogen wij met vreugde constateeren, dat het ons aan vrienden in de wereld nog niet ontbreekt. De bouw van 'n nieuw paviljoen. Het comité voor het Nederlandsche pa viljoen op de koloniale tentoonstelling te Parijs is gisteren naar Holland vertrok ken. De secretaris-generaal vati het comité, Jr. van der Waals, bleef nog te Parijs, waar hij met den heer Moojen de voor- ioopige plannen opmaaikt voor het nieuwe paviljoen, en keert eerst Donderdag naar Den Haag terug. Vrijdag a.s. zal dan een vergadering 1 an het comité plaats vinden. Nader wordt nog uit Den Haag gemeld' Met den Pullmantirein van 6-04 in Dins dagavond de commissaris-generaal aan de Ned. afdeeling van de intern, koloniale entoonstelling, mr. D. Fock, hier ter stede teruggekeerd. In een kort onderhoud, deelde hij mede, Jat het in de bedoeling van het comité ligt, 'het nieuwe Nederlandsche paviljoen, zoo spoedig in gereedheid te brengen, dat het in Augustus kan worden geopend. Reeds ontving het comité van een oud- 'andgenoot den heer Hartog, oud-directeur van de Unilever, een gift van vier hon derd duizend francs. De vergadering van het Ned. comité, waarin de plannen zullen worden bespro ken, zal Vrijdagmiddag aan het departe ment \an koloniën worden gehouden. Aan den jaarlijkschen maaltijd van ko loniale bestuurders in het permanente ko loniale museum, die voorgezeten werd door den president der republiek, heeft Paul Reynaud, de minister van koloniën, nogmaals den brand van bet Nederland sche paviljoen herdacht en het prachtige voorbeeld van energie geroemd, dat Ne derland heeft gegeven door te besluiten, een nieuw paviljoen op de plaats van het oude te bouwen. De meest ontroerende van alle inwijdingen, aldus Reynaud, zal die van het nieuwe paviljoen van Neder- landsch-Indië zijn. De leden \an het Nederlandsche comité, het commissariaat-generaal en deskundi gen hebben zich naar het terrein van den brand begeven. Werklieden pogen tever geefs tusscben de overblijfselen te zoeken naar de vermiste schalen, die groote waarde vertegenwoordigen. Van Nederlandsche zijde wordt beves tigd dat de plannen ter reconstructie van het Nederlandsche paviljoen goede vorde ringen maken. Vastgesteld is dat het vuur om 4 uur moet zijn uitgebroken. Morgen zal men overgaan tot opening van het transfor matorhuisje; hierbij hoopt men aanwijzin gen te vinden omtrent de oorzaak van den brand. De oorzaak van den brand. Het bericht, volgens hetwelk de oor zaak van den brand in het Hollandsche paviljoen niet te wijten kon zijn aan kortsluiting, is thans bevestigd. Nadat de ingenieurs van de Parijsche electrici- teitsmaatschappij hadden vastgesteld, dat de hypothese van kortsluiting giet op ging, hebben gisteren ook de politie-des- kundigen geconstateerd, dat in het trans formatiehuisje van het Hollandsche pa^- viljoen geen enkele zekering is doorgesla gen, hetgeen onvermijdelijk had, moeten gebeuren, als zich kortsluiting had voor gedaan. Er blijven dus twee mogelijkheden: óf de brand is veroorzaakt door onvoorzich tigheid, óf hij is aangestoken. Het onder zoek zal beden in deze richting worden voortgezet. De heer Moojen heeft aan een ver slaggever van de „Intransigeant" ver klaard, dat binnen twee weken de puin- hoopen volledig verdwenen moeten zijn. In een klein gebouwtje hoopt men enkele schatten uit Nederlandsche musea en par ticuliere collecties te kunnen onderbren gen. De „Graf Zeppelin" boven Engeland. De „Graf Zeppelin" verscheen naar uit Londen gemeld wordt, gistermiddag aan de Engelsche kust boven Promer. Het luchtschip voer op een hoogte van 100 M., zoodat de badgasten goed gelegenheid hadden den luchtreus te bewonderen. Om 4 uur 22 werd Filey gepasseerd en kort daarna Scarborough, van waar het lucht schip in Noordoostelijke richting naar Whiteby koers zette. Paniek In twee kerken. Op het Eucharistisch Congres te Schau- len ontstond Zondag tengevolge van een onopgehelderd incident onder de deelne mers aan den dienst in de katholieke kerk een paniek. Gedurende de mis werd plotseling ge roepen: „vlucht, de kerk stort in". Het toeval wilde, dat op het oogenblik een vliegtuig laag in de nabijheid van de kerk vloog. Door het geronk der motoren werd de paniek nog verergerd Aan den uit gang van de kerk drong de menigte op en trachtte naar buiten te komen. Hier bij werden 50 personen gewond, van wie elf ernstig. Twee vrouwen zouden reeds aan de gevolgen zijn overleden. Het con gres werd voor dien dag geschorst. Maandag, ter gelegenheid van het Pe trus- en Paulusfeest heeft een dergelijk incident tot een paniek geleid. Tijdens een processie in de Petrus- en Pauluskerk klonk plotseling het brandalarm. De deel nemers aan de processie, nog onder den indruk van de gebeurtenissen van den vorigen dag, drongen naar de uitgangen. Een aantal personen werd gewond. De autoriteiten hebben een onderzoek geopend. De loonen In de Engelsche mijnen. Vertegenwoordigers van de eigenaars en de federatie van mijnwerkers hebben gisteren ieder afzonderlijk ongeveer an derhalf uur geconfereerd met leden van de Regeering over den toestand, die m Binnenland. Stukken voor de Prov. Staten. De kruisbessenteelt bedreigd? Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs te Bres- kens. Onze kolenuitvoer bedreigd? Installatie burgemeester van Ritthsm (vervolg.) Buitenland. Ernstige onlusten te SaJoniki. De onderhandelingen over het plan- Hoover. 8 Juli zal ontstaan als de overeenkomst over den spread-over en den terugkeer tot den werkdag van 7 Vi uur aan de orde zullen komen. Beide partijen trachten een schikking te verkrijgen, maar het is moei lijk hen tot elkaar te brengen. De Schotsche bond van eigenaars heeft gisteren mededeelingen doen aanplakken dat zij in geval de delvers den spread- over zouden weigeren en terugkeer tot den werkdag van 7 uur zouden eischen, een bepaalde loonberekening moeten inkrim pen van 110 op 90 procent. Winkels geplunderd. Communistische werkloozen te Breslau hebben eenige winkels geplunderd. De winkeliers zagen zich genoodzaakt le vensmiddelen te hunner beschikking te stellen. Toen de politie verscheen, waren de werkloozen reeds verdwenen. Thans is een groote politiemacht in de binnenstad geconcentreerd om verdere excessen te gen te gaan. Autobus door een sneltrein gegrepen. Nabij het station Nogosaia is de snel trein Boekarest-Gonstanza in botsing ge komen met een volle autobus, die juist de rails zou oversteken, doordat de afsluit- boomen niet gesloten waren. De autobus werd door den trein gegrepen en onderst boven geworpen. Tengevolge van een ont ploffing in den motor raakte de wagen in brand met het gevolg, dat vijf inzittenden werden gedood en achttien zwaai' ge wond. Ook de chauffeur van de bus be hoort tot de slachtoffers. Zijn lijk is on herkenbaar verbrand. Het Belgische kabinet. In politieke kringen is men van oordeel, dat Renkin niet langer als minister-pre sident zou aan het bewind blijven, dan tot November, dus tot de periode dat het par lementair reces, dat over een drietal we ken begint, zal geëindigd zijn. Van den beginne af aan hebben wij, aldus de „Msb.", medegedeeld, dat Ren kin, die 71 jaar oud is, den indruk maakt van een vermoeid iemand. Hij heeft ech ter zijn politieke carrière niet willen voorbijgaan, zonder deze af te sluiten met het presidentschap van den ministerraad. Als Renkin aftreedt, zou dit geschie den samen met baron Houtart, minister van financiën, die stilaan van dat baantje genoeg krijgt en er moet aan gaan denken eindelijk het mandaat te gaan vervullen van president der Banque de Bruxelles, dat sedert het ontslag van Despret nog altijd voor hem openstaat. Het zou de bedoeling zijn van Renkin, den tegenwoordigen minister van kolo niën, mr. Grockaert, als zijn opvolger voor te stellen. Ernstige onlusten te Saloniki. Nadat in de laatste dagen reeds te Sa loniki verschillende botsingen tusschen Grieken en Joden hebben plaats gevon den, hebben de incidenten Maandagavond in de geheele stad een zeer ernstigen om vang aangenomen. Groepen vluchtelingen uit Klein-Azië trokken de Jodenwijk in en overvielen op verschillende plaatsen de Joden. Een officier van de vlieger-manschap pen, die zich bij de nationalisten had aangesloten, werd door de Joden tijdens een gevecht ernstig mishandeld. De nationalisten legden twee groote houtvuren aan, waardoor een aantal woonhuizen en de synagoge in de asch werden gelegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1