No. 227 Dinsdag 30 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's BankN.V. Boes he via eemsm Buitenland. Belangrijkste Nieuw COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland. ijzersterk y/ichtloopend s. ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AbonnemsEtrpriJs; Per 3 maanden. ïre^.ce aar aast- Losse nummers Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Sij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Diepere eenheid. Het bloed kruipt toch altijd waar het niet gaan kan. Met name in verkiezingsdagen ziet men dat. In meerdere plaatsen, waar dat om iets te bereiken wenschelijk was, hebben de rechtsche partijen broederlijk samen gewerkt. En ook aan de linkerzijde werd de die pere eenheid gevoeld. Toen de „Middelb. Crt." aan den voor avond van de verkiezingen met een laat ste advies kwam, werd daarin eerst tegen rood gewaarschuwd, maar om dan met nog meer kracht op het van rechts drei gende gevaar de aandacht te vestigen. Om dit goed te laten uitkomen werden aan de eene zijde alle rechtsche, maar aan den anderen kant ook alle linksche leden van den Middelburgschen raad, w.o. ook de sociaal-democraten, bij elkaar geteld. En toen de stemming achter den rug was, werd niet als het voornaamste feit gezien dat in deze eertijds liberale burcht, de liberalen nog slechts één zetel bezet ten, maar het feit, dat Middelburg een rechtsche meerderheid bespaard bleef. Wel is er nu de bezuiniger op de wip, maar in beginselzaken behoort hij dan toch tot de linkerzijde waar de S.D.A.P. ver in de meerderheid is. Aan de linkerzijde die als alles bij elkaar wordt geharkt uit 9 leden bestaat, zit nog slechts één liberaal lid. Maar er is dan toch een „meerder heid". En zulk een meerderheid wordt in een liberaal orgaan met zekere blijdschap begroet. Eenzelfde verschijnsel ziet men in Zaan dam. Van de 23 leden behooren er 11 tot de S.D.A.P., terwijl ook de communist werd herkozen. Gewoonlijk staan socialisten en com munisten scherp tegenover elkaar. Maar hier jubelt „Het Volk": „11 par- tijgenooten en 1 communist: de Raad is om!" Spontaan wordt ook hier de diepere eenheid erkend. DE BRAND IN HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE PARIJS. Het bezoek van Prinses Juliana. De „Msb." vertelt nog het volgende over het bezoek van Prinses Juliana op de plaats van de ramp: Even elf uur werd bericht ontvangen, dat Prinses Juliana op komat WB3. Ds Prinses had de tijding van aen brand, van het paviljoen ontvangen en was er zeer door aangegrepen. Even half twaalf arriveerde Hare Ko ninklijke Hoogheid per auto voor de „Gespleten Poort", vergezeld door de freules Van Tetz en Bentinck en baron Baud. De aanblik van de gruwelijke leegte, waar zij gisteren nog ons prachtig pa.- viljoen had gezien, ontroerde haar zeer. Op de brandplek starend, trad zij op on zen gezant en den commissaris Swart toe, haar woorden inhoudend. Op enkele meters van den auto af, zag zij den heer Moojen en mevrouw Moojen aankomen; ze trad hen onmiddellijk te gemoet, drukte beiden lang en sprakeloos de hand en haar ontroering beheerschend betuigde zij op treffend hartelijke wijze haar deelneming aan de getroffenen. Vervolgens wendde zij zich tot de ove rige beeren om te zeggen, hoezeer de ramp haar trof. Men gegaf zich op haar verzoek, on middellijk naar het Balische dorp, waar H, K. H. zich wilde vergewissen van de zorgen, voor de Balineezen genomen. Ze sprak langen tijd met den heer Soe- kawati en begaf zich weer naar het Ba lische plein, om de plaats van den ramp te aanschouwen en zich omstandig om trent het gebeurde te doen inlichten. „Het is wel ontzettend, al die schatten weg; gisteren was ik nog zoo blij, dat alles te kunnen bewonderen!" zei Hare Koninklijke Hoogheid. Inderdaad had de Prinses nog Zater dag opnieuw een intiem bezoek aan het hoofdpaviljoen gebracht en zich over de voornaamste kunstobjecten door de be voegde leiders laten inlichten. De Prinses vertrok om half één. Wal gebeurl er verder? Het uitvoerend comité voor de Neder- landsche deelneming aan de internatio nale koloniale tentoonstelling te Parijs heeft zich, terstond na ontvangst van het bericht van den brand van het Neder- landsche paviljoen, naar Parijs begeven en is onmiddellijk begonnen met de noo- dige voorbereidende besprekingen voorde verkrijging van de schadevergoeding van de Fransche assurantie-maatschappijen, bij welke, krachtens het tentoonstellings reglement de inzendingen en het gebouw tegen brand zijn verzekerd. Het comité heeft terzake als gemach tigde aangewezen de firma R. Mees Zoonen, makelaars in assurantiën. Het comité is ten zeerste getroffen door de deelneming, welke van alle zijden is betuigd met het verlies1 van het schoone gebouw en zijn kostbaren inhoud en in het bijzonder is het comité dank verschul digd aan de Nederlanders, die zich spon taan bij het comité hebben aangemeld voor het verleenen van hulp, zoowel per soonlijk als financiëel. Onze landgenoot, de heer A. Hartogh te Parijs, stelde aanstonds een zeer aan zienlijk bedrag ter beschikking van het comité. De heer de Hartogh, die de groote gift heeft gedaan, welke de hoop op doorzet ting van onze deelneming heeft doen ver levendigen, is oud-lid van den raad van bestuur van de Unilever. Het comité heeft terstond de moge lijkheid in overweging genomen, om het paviljoen weer op te bouwen. De wederopbouw van het paviljoen in den vorm en in den omvang van het ver brande, moet echter geheel onmogelijk worden geacht, omdat de tijd daartoe veel te kort is. Het comité is echter van oordeel, dat het Nederlandsche terrein in het Bois de Vincennes gedurende de vier volgende tentoonstellingsmaanden niet een aan blik mag blijven opleveren van verlaten heid en dat de nationale eer eischt, dat de verwoesting zoo spoedig mogelijk her steld wordt. Het comité heeft daarom unaniem be sloten om, ingeval de assurantie-maat schappijen zich van haar plicht tot uit betaling kwijten, om met kracht de her inrichting van de Nederlandsche deel neming, zij het dan op bescheiden schaal, aan te vatten. Dit besluit heeft te Parijs een enormen indruk gemaakt. Zelfs uit Indië reeds zijn getuigenissen van groote medewerking gekomen en be langrijke collectionneurs boden zendin gen van expositiemateriaal aan. Het bestuur is letterlijk met aanbiedin gen van financieele en andere hulp over stroomd. Toen hét besluit genomen was, onze deelneming voort te zetten en onmiddel lijk het bouwen van een paviljoen te on dernemen, heeft de heer Moojen zijn me dewerkers last gegeven, een vlaggestok te plaatsen, om onze driekleur op het terrein te handhaven. Het personeel, dat op het terrein aan wezig was schaarde zich rondom den vlaggenstok, terwijl het de vlag openge vouwen aan den voet liet liggen, waarna men den heer Moojen en de verdere com missarissen ging halen. Den heer Moojen werd verzocht, de vlaghijsching te verrichten. Deze greep met vaste hand het koord en deed de vlag uitwaaien. Het was een prachtig moment, dat door geenerlei ceremonie overtroffen had kunnen worden. De heer Moojen en zijn medewerkers gingen daarop onmiddellijk aan het werk. Een vriendelijk aanbod van België. De Belgische Minister van Buitenland-" sche Zeiken zond aan den Belgischen ge zant in Den Haag een telegram, waarin gezegd wordt, dat de Regeering op voor stel van den Minister van Koloniën beslo ten heeft aan de Nederlandsche regeering haar volledige medewerking aan te bie den. De Belgische regeering stelt lokalen in het Belgische paviljoen te Vincennes ter beschikking, teneinde een Nederlandsche inzending opnieuw in te richten. De heer Moojen verklaarde te hopen, dat men nog een klein gebouw op de ko- JOHN VAN BRUCK komt naar Vlissingen. loniale tentoonstelling zal kunnen stich ten, waar een aantal mooie stukken uit Nederlandsche Musea en particuliere col lecties zouden kunnen worden vereenigd. De Koningin seinde uit den Elzas aan mr Fock: „Smartelijk bewogen door het onheil dat ons paviljoen zooeven getrof fen heeft, hecht ik er aan IJ, evenals Uw medewerkers, mijn levendigste sympathie te betuigen. Ik ben blij van mijn dochter te vernemen, dat het Balineesche dorp, evenals zijn bewoners, gespaard gebleven zijn. WILHELMINA." De oorzaak. De overtuiging, dat kortsluiting de oor zaak is geweest, heeft haar stelligheid verloren. Het gemetselde transformatorenhuisje bleek niet alleen onaangetast, doch zelfs de zekeringen waren niet doorgebrand. De ingenieurs van de stad en van de tentoonstelling met de controle der elec- trische installaties belast, deelden mede, dat zij Vrijdag nog opnieuw geheel de Hollandsche installatie hadden onder zocht, haar hadden bewonderd en een rapport hadden uitgebracht vol lof over de Hollandsche installatie, die daarin een model werd genoemd. In elk geval ligt de oorzaak weer geheel in het duister. Onze koleninvoer In Frankrijk. Naar „Het Volk" verneemt, zal de be perking van invoer van buitenlandsche kolen in Frankrijk worden geregeld op anderen voet, dan volgens het aanvanke lijke plan en is het thans niet uitgesloten, dat de invoer uit de verschillende landen zal worden verminderd tot een voor alle landen gelijk percentage van den gemid delden invoer over een zeker aantal jaren. De bedoeling is dan, Nederland niet te discrimineeren, d. w. z. den Neder- landschen invoer niet met een grooter percentage te verminderen dan de invoe ren van andere landen. Aanvankelijk werd bericht, dat de Ne derlandsche invoer gehalveerd zou wor den en de import uit andere landen met geringere percentages zou worden ver minderd. De Fransch-Amerikaansche besprekingen vastgeloopen? Gisterochtend hebben de Fransche en Amerikaansche ministers hun besprekin gen over het voorstel van Hoover voort gezet. Ze zouden om 21.30 uur hervat wor den. Omtrent het verloop der besprekingen kon verder niets worden medegedeeld, doch uit het late uur van de hervatting der onderhandelingen en de bijeenkomst van den ministerraad, die er aan vooraf gaat, leidt men af, dat er nog geen over eenstemming tusschen de Franschen en Amerikanen en waarschijnlijk ook niet in het Fransche kabinet zeif, is bereikt. Naar bericht wordt, ziet het er uit, of Washington het Fransche voorstel in zake de aanwending der door Duitsch- land te verrichten betaling van het onbe schermde deel der Young-annuïteiten, niet aangenomen heeft. Daarom zou de ministerraad bijeenkomen om den nieu wen toestand te bespreken. De beraadslagingen van den Franschen ministerraad over het plan-Hoover, duurden twee uren. Volgens een gisteravond om half elf te Parijs uitgegeven communiqué, schijnen de onderhandelingen der Fransche minis ters met staatssecretaris Mellon vrijwel vastgeloopen te zijn. Er heerscht in Fran sche kringen, naar aanleiding van dit be richt, ernstige ongerustheid. Men vreest, dat aan het door Hoover vastgestelde tijd stip voor de in werking treding van het plan, niet meer zal kunnen worden vast gehouden. Volgens Havas is de reden van de mis lukking der onderhandelingen de beslist heid der weigering van Amerika om op essentieele punten verandering te bren gen in het voorstel van President Hoo- I ver. De Amerikanen b.v. willen de beta lingen tot het inhalen van het bescherm de deel der annuïteiten, die onder 't mo ratorium vallen, over 37 jaar en van het onbeschermde deel over 25 jaar versprei den, terwijl de Franschen alle achterstal lige betalingen dadelijk willen invorderen. Ook de terugbetaling der leening aan Duitschland wil Amerika over 25 jaar uitstrekken, een voorstel waarop Frank rijk weigert in te gaan. België en het plan-Hoover. De Belgische ministerraad heeft den tekst goedgekeurd van het antwoord van België op het voorstel van Hoover. De Belgische nota betuigt in beginsel instemming met het Amerikaansche voor stel. De Belgische regeering spreekt de hoop uit, dat het voorstel er op doeltref fende wijze toe zal bijdragen de huidige groote moeilijkheden te boven te komen. De nadruk wordt gelegd op de speciale positie die België steeds op het gebied der schadevergoedingen heeft ingenomen en de hoop wordt geuit; dat daarmede rekening zal worden gehouden bij de toe passing der wijze van uitvoering van het Amerikaansche voorstel. De Spaansche verkiezingen. Steeds meer en meer blijkt, dat de re- publikeinsch-socialistische coalitie bij de verkiezingen voor de constitueerende cor- tes een volkomen overwnning heeft be haald. Alle ministers van de voorloopige re geering zijn gekozen. De minister van buitenlandsche zaken, Lerroux, zou in niet minder dan zeven kiesdistricten gekozen zijn. De socialistische partij zal verreweg de sterkste partij zijn. Dan volgt de partij van den Minister van buitenlandsche za ken, Lerroux, terwijl in de derde plaats de republikeinsche partij komt, waartoe Maura zelf behoort. Dreigende spoorwegstaking in Britsch-Indië. Reuter meldt uit Simla, dat er tegen 1 Augustus in Britsch-Indië een spoorweg staking dreigt ten gevolge van de talrijke ontslagen van spoorwegpersoneel om be zuinigingsredenen. De vakvereeni'ging van spoorwegpersoneel is van oordeel, dat er voor de spoorwegen wel andere middelen van bezuiniging bestaan dan ontslag van personeel. De Al-Indische vereeniging van spoor wegpersoneel, die 700.0 0 leden telt, heeft zich voor de staking uitgesproken. De buitengewone warmte De warmte in de Vereen. Staten is thans zoo groot, dat er hier en daar vee sterft i en dat de zonnebrand de oogst vernielt. De boeren kunnen het in de hitte des daags niet uithouden en werken, bij maanlicht. Er zijn vorige week 90 menschen van de warmte omgekomen. Een later bericht spreekt van 145 doo- den waarvan 75 rechtstreeks 'door de hitte zijn omgekomen en de overigen door verdrinken bij zwemmen en andere onge lukken, die een onmiddellijk gevolg van de warmte zijn. Korte berichten. Om meer profijt te kunnen trek ken van de betrekkelijk weinige gecombi neerde oogstmachines, waarover de sovet- unie dit jaar nog eerst de beschikking heeft, zal men in den oogsttijd, evenals in den zaaitijd het geval geweest is, op som mige plaatsen ook in den landbouw nacht arbeid invoeren. De electro-technische fa briek Elektrozawod heeft in dit verband de opdracht gekregen voor 1 Juli 80.000 electrische lampen te leveren. Zondag was het de eerste dag van de Hongaarsche verkiezingen. Uit het re sultaat blijkt, dat de regeeringspartij ook ditmaal weer van een flinke meerderheid verzekerd kan zijn. De politie heeft te Sevilla op het militaire vliegterrein 600 bommen in be slag genomen, die majoor Franco enkele dagen geleden van lonten had doen voor zien, hetgeen bewijst, hos groot bet gebaar Binnenland. Alg. Vergadering van het Ghr. Nat. Vak verbond. Te Amsterdam twee menschen verbrand. De Zeppelin boven Nederland. Overleden Jhr L. v. Citters, burgemeester van Haamstede. Buitenland. De brand te Parijs. Dreigende spoorwegstaking in Britsch- Indië. De hitte in Amerika. De Fransch-Amerikaansche besprekingen vastgeloopen? in Andalusië is geweest, indien generaal Sanjurjo niet onmiddellijk had ingegre pen. De Koninklijke Familie. Naar Havas uit Kolmar meldt, was Koningin "Wilhelmina zeer getroffen,toen baar het nieuws v^n de ramp te Vin cennes ter oore kwam. Gedurende Haar verblijf in Trois Epis bezocht de Koningin talrijke landelijke plekjes in de Vogezen. Prinses Juliana bracht den nacht in Chalons door. Hedenmiddag zal zij per auto naar Trois Epis vertrekken, waar zij tegen vier uur hoopt aan te komen. Achterstelling van inlandsch hout. Op initiatief van de groep „Inlandsche Houthandel" van den Nederlandschen Houtbond werd dezer dagen te Arnhem een bespreking gehouden waaraan, behal ve vertegenwoordigers van een 7-tal voor aanstaande houtfirma's en zagerijen ook deelnamen vertegenwoordigers van het Staatsboschbeheer, de Koninklijke Hout vesterij 't Loo, de Nederlandsche Vereeni ging van Rentmeesters, de Vereen. „Het Grondbezit" en de Nederlandsche Heide maatschappij. Aanleiding tot deze bespreking was de noodtoestand in den inlandschen houthan del, doordat het inlandsche hout bij het buitenlandsche wordt achtergesteld. Er werd een commissie ingesteld om het vraagstuk in studie te nemen en stap pen te heramen om in het belang van de gemeenschap het gebruik van inlandsch hout te bevorderen. Christelijk Nationaal Vakverbond. Het Chr. Nat. Vakverbond ving giste ren zijn vijftiende afgemeene vergadering te Utrecht aan onder voorzitterschap van den heer K. Kruithof. In zijn openings woord wees Spr. op den groei van het Verbond. Bedroeg op 1 April 1929 het ledental van het G. N. V. 60.934, op 1 April van dit jaar was het ledental 86.346, aldus een toename in twee jaar tijds met 25.412. Het R. K. Werkliedenverbond en het N. V. V. hebben ook belangrijke winst cijfers te boeken, maar de twee Ghr. vak organisaties zijn nog niet zoo sterk als het N. V. V. Toch moet het dien kant uit; het is volkomen overbodig, dat het N. V. V. meer leden telt dan het G. N. V. en R. K. W. V. samen. Tienduizendtallen arbeiders zijn nog ongeorganiseerd; tien duizendtallen arbeiders zijn verkeerd ge organiseerd. De Christelijke arbeiders be hooren bij onze organisaties aangesloten te zijn. Daarop besprak Spr. de wijze, waarop de candidaatstelling had plaats gevonden bij de laatstgehouden Kamerverkiezingen. Hij wees er op, dat het G. N. V. aao de besturen van de A. R. partij en de G H. Unie gevraagd had bij de voorloopige candidaatstelling er rekening mee te wil len houden, dat althans één van de A. R. resp. G. H. georganiseerde voormannen van het Verbond een kansbiedende plaats zou worden gegeven, maar dat daarop van geen van de twee partijbesturen een antwoord werd ontvangen. De A. R: par-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1