Uit de Provincie. Onderwijs. Openbare Verkoopinyen en Verpachtingen. Voor huis en hof. Het Vrouwenhoekje. Het spreekt vanzelf, dat hij dit stelsel alphabetisch rangschikken van de namen aan strenge en in alle onderdeelen uit gewerkte regelen gebonden moet zijn. Dit is dan ook het geval. Aan het samenstel len van de geldende regelen omtrent het alphabetiseeren is een omvangrijk onder zoek vooraf gegaan. Men kan zeggen, dat deze regelen voorzien in elk geval, dat zich voordoet, zoodat de plaats, waar iemand in het alphabetisch register wordt vermeld, niet afhangt van het persoon lijk inzicht van de eene of andere auto riteit. Het Amsterdamsche register, dat bij deze loting dienst deed, is het register van de lichting 1928, dus van een andere lichting, dan waarvoor geloot werd. Het register van de lichting 1933 bestaat trouwens nog niet eens. Het gaat er bij de tegenwoordige loting slechts om, een register te gebruiken, waar een groot aantal namen in staan. Het register, dat ditmaal werd gebruikt, telt over de 7100 namen, zoodat er ook uit ruim 7100 bil jetten wordt getrokken. Trekt men van het getal personen, dat per jaar wordt ingeschreven, de afge- keurden en vrijgestelden af, dan blijven er voor het samenstellen van de jaar- lijksche lichting ongeveer 4000 meer over dan voor de sterkte van de lichting noo- dig zijn. Er loot dan ongeveer 12 a 14 pet vrij. Zij, die vrij zijn, zal men moeten zoeken onder de namen, die onmiddellijk voorafgaan aan den uitgesloten naam, J. R. M. Boele. N.V. Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen. Aan het in de heden (Zaterdag) mid dag in het Grand Hotel „Brittannia te Vlissingen gehouden vergadering van aan deelhouders uitgebracht jaarverslag van commissarissen ontleenen wij het vol gende: Het aantal vervoerde reizigers nam iets af, namelijk van 66.025 in 1929 tot 65.811 in 1930. De in het verslagjaar voltooide vernieuwing van de vloten van de con- curreerende maatschappijen deed uit den aard der zaak, haar invloed voelen. Het aantal vervoerde tonnen goederen nam af van 28.621 in 1929 tot 26.959 in 1930. Deze vermindering was geheel een gevolg van den slechten handel in en kele producten, zooals uien en bacon, welke een voornaam bestanddeel van het vervoer uitmaken. Het aantal vervoerde postzakken nam toe van 335.104 in 1929 tot 349.982 in 1930. Het hotel was in het seizoen wederom goed bezocht. Dat desondanks de exploi tatie een belangrijk verlies opleverde, was geheel te wijten aan de omstandigheid, dat enkele zeer ingrijpende herstellingen moesten worden verricht, welke ten laste daarvan werden gebracht. Wat de vloot betreft, zijn geen onge lukken of andere bijzondere gebeurtenis sen te vermelden. Zooals uit de balans per 1 Januari 1931 blijkt, werd het nog verschuldigde op de geldleening 1921 van den staat der Ne derlanden, oorspronkelijk groot f2.400.000 geheel afgelost. Aangezien de overeen komst met den Staat betreffende deze leening ruimte liet voor tweeërlei inter pretatie inzake de te vergoeden cumula tieve rente van 6 werden hieromtrent met de regeering besprekingen gevoerd, die tot een vergelijk leidden, waarvan het resultaat opgenomen werd in de reke ning van dit verslagjaar. Als gevolg hier van is dus de betreffende, in vorige jaren opgenomen p.m.-post vervallen. De verwachting, uitgesproken in het verslag over 1929, dat de vraagstukken, tengevolge van de vergrooting der bui tenhaven te Vlissingen en het uit dien hoofde amoveeren der werkplaatsen, ver moedelijk binnenkort een bevredigende oplossing zouden vinden, werd vervuld. De vloot der maatschappij bestond op 31 December 1930 uit de schoomschepen: Oranje Nassau, groot 2884 reg. tons; Prin ses Juliana en Mecklenburg, beiden 2907 reg. tons, alle met 10.000 p.k. Een bedrag van f450.000 werd hierop afgeschreven. Hotel en gebouwen, terreinen en inven taris ondergingen eenige uitbreiding, doch werden door afschrijving der kos ten wederom op de boekwaarden van het vorige jaar gebracht. Van de 4 leening 1921, oorspronke lijk groot f450.000 werd in 1930 f12.000 afgelost, zoodat op 31 Dec. j.l. nog f 220.000 verschuldigd was. De bruto-opbrengsten beliepen in 1930 f2.844.364.77 (v.j. f2.942.315.51); de expl. kosten f2.055.413.81 (v.j. f2.047.431.15), het overschot van de exploitatie der schepen alzoo f788.950.96 (v.j. f894.884.36). Hierbij komt het voordeelig saldo diverse baten en lasten ad f 6.753.01, in totaal dus f 795.703.97. Hiervan moet worden afgetrokken voor interest f 14.692.28; afschrijving op sche pen en andere bezittingen f 510.181.37, sal do verlies nevenbedrijven f58.209.33, sa men f583.082.98, rest een netto winst van f 212.620.99, vermeerderd met het voordee lig saldo tot 1 Januari 1930 ad f 16.243.72, wordt een totale winst op 1 Januari 1931 van f228.864.71. Ingevolge art. 14 der statuten komt hier van voor dividend-uitkeering allereerst in aanmerking 5 van f2.020.500 is f 101.025, verhoogd met dividend-belasting ad f9.142.76, wordt dit f 110.167.76, en ver minderd met onverdeeld dividend-saldo 1914 ad f2.901.65, f 107.266.11. Er rest dan nog f 121.598.60, welk bedrag commissa rissen voorstellen naar een reserve-reke ning over te brengen. Vlissingen. De abattoir-kwestie. In antwoord op vragen van Ged. Staten van Zeeland of de gemeente alsnog haar medewerking zou willen verleenen om te komen tot één abattoir voor geheel Wal cheren, hebben B. en W. er genoemd college op gewezen, dat in de gehouden conferentie niet de vertegenwoordigers van de gemeenten Middelburg en Vlis singen, doch de Voorzitter van het col lege en de Rijkszuivelconsulent in theorie één abattoir de beste oplossing achtten. De heer Onderdijk, wethouder van Mid delburg, die een oplossing in genoemde richting denkbaar achtte, werd daarin niet gesteund door den burgemeester van Middelburg, die dit namens de meerden heid van het dagel. bestuur dier ge- meente verklaarde. B. en W. meenen, datomte kun nen geraken tot een der door Ged. Staten aangegeven oplos singen, de bouw van het open baar slachthuis der Coöp. Slagersvereeniging te Vlis singen reeds te ver is gevor derd. Die stichting was het goed recht der slagers en zij deden dit op een wijze, waardoor de zekerheid wordt verkregen, dat aan alle hygiënische eischen en voor schriften wordt voldaan, met toekenning van een belangrijke medezeggenschap in de uitvoering van het bedrijf door het gemeentebestuur. B. en W. meenen dan ook geen medewerking te mogen verlee- nen aan handelingen, waardoor de Vlis- singsche slagers die voor het grootste deel hun vermogen in deze onderneming hebben gestoken zouden worden ge dupeerd. Sedert 1928 tot 24 April 1931 zijn door de regeering bij de uitvoering van het plan der Vlissingsche slagers geen moei lijkheden in den weg gelegd, noch pogin gen bij de gemeente gedaan om tot een hernieuwde samenwerking tusschen Mid delburg en Vlissingen te geraken, zoo dat thans nu het coöp. slachthuis zijn voltooiing nadert, niet van het Vlissing sche gemeentebestuur kan en mag wor den verwacht een gemeenschappelijk abat toir voor geheel Walcheren te helpen stichten, daarbij rekening houdende met de door den burgemeester in de confe rentie afgelegde positieve verklaring, dat de meerderheid van B. en W. van Mid delburg niet bereid zou zijn den gemeen teraad voor te stellen, om van het geno» men raadsbesluit tot den bouw van een openbaar slachthuis te Middelburg af te wijken. Gezien de aanhaling van art. 138 der Gemeentewet, melden B. en W. van Vlissingen, dat zij alleen bij beider goed vinden van een samenwerking met een andere gemeente goede en vruchtbare re- rultaten verwachten. Waar de meerden heid van den raad blijkens de verschilled- de genomen besluiten volkomen hun standpunt deelt, achten B. en W. het niet noodig de zaak wederom aan hem voor te leggen. Heinkenszand. Voor de alhier bestaande vacature voor gemeenteontvanger hebben zich 8 en voor die van secretaris-pen ningmeester van het burg. armbestuur 3 sollicitanten aangemeld, Kwadendamme. In de Donderdag ge houden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van 't waterschap Hoedekens- kerke waren 22 ingelanden vertegenwoor digd. Met 17 stemmen werd tot ontvan ger-griffier benoemd de heer J. Ermerins te Hoedekenskerke. 2 stemmen werden uitgebracht op den heer Th. de Klerk te 's-Gravenpolder. De heer J. Timmerman te Lewedorp verkreeg drie stemmen. Bij1 het te Breda gehouden examen voor rijksklerk der directe belastingen zijn geslaagd de klerken W. A. Buteijn te Goes en J. B. Wisse te 's-Gravenpolder. Bij het te Utrecht gehouden eind examen van het aanvullings-examen wijk verpleegster der Alg. Nederl. Vereen. „Het Groene Kruis" zijn geslaagd de zusters G. M. D. Wielandt, vroeger te Middelburg en M. A. Duvekot te Goes. Examens akte L.O. Geslaagd aan de St Gerardus Majella kweekschool te Dongen voor onderwijzeres M. H. Joo- ren te 's Heerenhoek en B. Knuit te Hansweert. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. De uitslag der Gemeenteraadsverkiezingen. LXXVII. Zoo is dan de uitslag der verkiezingen voor de gemeenteraden in ons land van Gadzand weer achter den rug. En onze anti-rev. partij kan in net algemeen ge nomen dankbaar zijn over de verschillen de uitslagen. De S. D. A. P. heeft hard ge werkt, heeft ook in de meeste plaatsen flinken vooruitgang te boeken, maar ge lukkig niet ten koste van onze partij. Het is een verblijdend versonijnsel, vooral in deze dagen van malaise en ontevreden heid, dat onze mannen en vrouwen van de arbeidende klasse hun belangen gerust durven toevertrouwen aan anti-rev. ver tegenwoordigers; dat ze zich door het ge schreeuw der S. D. A. P., dat de belan gen van den arbeider alleen bij hun partij veilig zijn, niet hebben laten verleiden, maar trouw zijn gebleven. Laat ik, als in mijn vorigen brief, den uitslag van enkele plaatsen nader bekijken Oostburg. Gelukkig hebben bij de stembus de Chr. Hist, broeders en zusters in massa getoond, dat zij hoogere eenheid hebben gesteld boven kleine, persoonlijke gevoeligheden, zoodat onze candidaat er met een mooi stemmenaantal, slechts 18 minder dan in 1927 gekomen is. Een cir culaire van den Vrijheidsbond heeft er misschien enkelen verlokt, maar in hoofd zaak zijn ze t r o u w gebleven. Een verblij dend teeken. Het is te hopen, dat bij een volgende verkiezing er ook weer officiëele samenwerking zal kunnen worden gevon den. Retranchement. De eenige plaats waar ons zittend lid niet herkozen is. Jammer, maar ende desespereert niet, mannen en vrouwen van Triezement. D.V. komt er in 1935 onze De Putter weer in. Laat er in de komende vier jaar gere gelde bearbeiding plaats hebben. Onze A.- R. beginselen zijn het waard en broeder De Putter is het ook waard. Sluis. Ook hier is onze candidaat met een flinke meerderheid herkozen. Voor het overige is in deze plaats de verkie zingsstrijd op een laag peil gevoerd. Al leen onze partij met de Chr. Hist, in bond heeft hem waardig gevoerd, maar overi gens was het dunnetjes. Hij stond in het teeken van de anti-waterleiding-actie. Het is een ongure liefhebberij van verschil lende personen, in ons landje van Cad- zand om bij de stembus met allerlei klein geestige, persoonlijke dingen voor den dag te komen. Zuidzande, Gadzand, en Schoondijke vaardigden opnieuw onze candidaten naar den raad af. In Zuidzande liep ons stemmenaantal iets achteruit. Waterlandkerkje ging met 50 procent vooruit. Een ongedachte uitslag. Waarschijnlijk hieraan tc danken, dat do Staatkundig Gereformeerden hebben inge zien, dat hun plaats niet is aan de zijde van den Vrijheidsbond. In E e d e is alles R. Kath. Toch ging ook hier de Raad om. Vroeger had de oude partij de meerderheid, thans heeft de nieuwe partij 4 zetels. Voor hen, die den eigenaardigen toe stand in deze grensplaats niet kennen, ze ker een ietwat eigenaardig bericht, maar voor hen, die wel met de toestanden daar op de hoogte zijn, wel interessant. In deze gemeente wordt de verkiezings strijd op een vreemde wijze gevoerd. De candidaten moeten daar persoonlijk pro- beeren een aantal stemmen op zich te vereenigen. Doen ze dit niet, dan kunnen ze overtuigd zijn, geen stem te krijgen. Of alle leden straks hun zuiveringseed, als ze de beteekenis er van begrijpen, met een gerust hart zullen kunnen afleggen, is een open vraag. St. Kruis. Hier heeft onze partij de eerste maal, dat ze candidaten stelde, het niet kunnen halen. Jammer, het was voor al, na de minne wijze, waarop van zekere zijde (zie mijn vorigen brief) ue strijd is gevoerd, een groote genoegdoening ge weest, dat onze man, Scheele, er gekomen was, maar het heeft nog niet zoo mogen zijn. Toch komen we er wel. Nog 7 st. er bij, en we zijn er. Aardenburg. En nu, lest best. Wat we zelfs in ons grootste optimisme niet hadden durven hopen, is geschied. Onze candidaat is er met 4% stem boven Yt. van den kiesdeeler gekomen. Zonder eenige afspraak met andere partijen. Een overwinning, die, toen de uitslag bekend was, ons stil deed zijn. Ook hier is, wat ten kwade gedacht was, ten goede ge keerd. De kermisgeschiedenis, die onze groep van alle andere groepen had ge- isoleerd, heeft juist tot gevolg gehad, dat vele kiezers op onze lijst hebben gestemd. De kiesvereeniging in Aardenburg draagt dan ook den naam „Groen van Prinste- rer", wiens uitspraak; „in ons isolement is onze kracht" hier bewaarheid is. Groote dankbaarheid past ons, voor het resultaat dat bereikt is. Voor het overige is de Raad „om". Van de 7 zetels bezetten de R. Kath. er met September 4. Hetgeen trouwens, ge zien de verhoudingen, te verwachten was. De strijd is, in tegenstelling met andere jaren, vooral met 1927, zeer rustig ge voerd. Een eerste goed gevolg van de ver deeling van de gast- en weeshuisgoederen. Aardenburg gaat weer naar betere ver houdingen toe. Maar de R. Kath. kiesvereeniging zal het wel hard te verantwoorden hebben. Vóór de candidaatstelling was door de arbeiders onder de leden een tamelijk felle strijd gevoerd, met als gevolg, dat de 2e en 3e candidaat op de lijst een arbeider was. Van andere zijde is er toen „ge werkt", met het resultaat, dat no. 5 en 10 van de lijst, met voorkeurstemmen zijn gekozen, en van de arbeidersgroep onder de R.-Kath. alleen de eerste, met als be grijpelijk gevolg, dat onder hen groote ver bittering heerscht. Van de andere plaatsen heb ik geen cij fers beschikbaar, maar nergens hebben wij verder zetels verloren, zoodat wij als anti-rev. partij over den uitslag tevreden kunnen zijn. Als wij nu maar niet zoo te vreden zijn, dat we in zoete rust indom melen, tot 1935 ons weer wakker maakt. We moesten geregeld aan onze menschen en aan de talrijke middenstof lectuur kun nen verstrekken. Wat we noodig hebben is een goedkoop, eenvoudig weekblaadje, (nog liever een dagblaadje, maar dat is veel te duur) waardoor we geregeld de kiezers kunnen bewerken. Want, als we hooren, wat de kiezers te slikken- krij gen (laat ik bijv. maar noemen over de waterleiding) staat men verbaasd. En laat onze afgevaardigden,die nu gekozen zijn, zich ook goed inwerken in de ver schillende vraagstukken, die in dezen tijd aan de orde zijn, als werkloozenzorg, e.d. Dat ze, wanneer die vraagstukken in de Raden aan de orde komen, een eigen meening hebben en dat ze kunnen toonen, dat de belangen der verschillende groepen onzer maatschappij best aan hen toever trouwd zijn. Dat we over 4 jaar, onder Gods zegen, op nieuwe overwinningen kunnen hopen. Juli. 1 Wissenkerke, hofstede, Matthijs. 1 Wolf aartsdijk, huis, Kram. 1 Ovezand, huis, bouwland, Verbist. 1 Wolf aartsdijk, woonhuis, Kram. 1 Wissenkerke, hofstede, Matthijs. 2 Ierseke, hofstede, Verbist. 2 Ierseke, hofstede, Verbist. 4 Arnemuiden, huis en erf, v. d. Harst en Kram. 7 Goes, huis en pakhuis, Jonkers. 8 Ellewoutsdijk, huis en erf, Jonkers. 10 Serooskerke, woonhuis enz., Blaupot. 16 Krabbendijke, bouwland en huizen, Jonkers. 4 Middelburg, huis en erf, v. d. Harst. Juli of Aug. Golijnsplaat, heerenhuis, Matthijs. Bladluizen. De melkkoetjes der mieren. Wanneer de bladluizen de planten in den tuin met een bezoek vereeren, haast iedere tuinbezitter zich om deze onge noods gasten in den kortsten tijd weer kwijt te raken. Dat gaat in den regel niet erg gemakkelijk en niet ten onrechte zegt de volksmond: doodt men een bladluis dan volgen honderd de begrafenis. Blad luizen zijn namelijk geweldig vrucht baar en wanneer in het voorjaar uit de in spleten en aan twijgen overwinterde eitjes de heel kleine luisjes te voorschijn komen, allen van het vrouwelijk geslacht, dan brengen deze zonder bevruchting weldra een tweede generatie in de we reld. Dit proces herhaalt zich den gehee- len zomer door en op die manier ver schijnen er niet minder dan twaalf ge neraties. Wanneer we daarbij even be denken dat iedere bladluis van 50 tot 100 jongen ter wereld brengt, verwonderen we ons niet meer over hun geweldig groot aantal. Merkwaardig bij dit voortplantingspro ces der bladluizen is, dat de twee eerste generaties ongevleugeld zijn en dus aan hun plaats gebonden en dat pas bij1 de derde generatie gevleugelde exemplaren verschijnen. In den herfst komen de mannelijke exemplaren op het tooneel, die dan met de vrouwtjes paren en deze leg gen dan de eitjes, waaruit in het voor jaar de eerste generatie verschijnt. Al deze kleine rakkers beschouwen het plantenrijk als hun rechtmatig jachtter rein, boren met hun snuitjes gaatjes in het jonge plantenweefsel, en zuigen daar uit hun voedsel. En waar ze meestal in groot aantal optreden, kunnen ze heel wat schade aanrichten. De aangetaste bladeren krullen ineen, ze onttrekken een groot deel der voor de planten benoodigde sappen, en waar ze een deel der opge zogen sappen later weer afscheiden, be dekken ze de bladeren met een kleverige vloeistof, waardoor de huidmondjes ver stopt raken. Op deze afgescheiden stoffen der bladluizen zijn de mieren verzat, om dat deze stoffen een bepaald percentage suiker bevatten. De mieren beschouwen de bladluizen als hun melkkoetjes. Meer dan eens heeft men kunnen constateeren, dat de mieren de bladluizen zelfs naar andere plaatsen overbrengen, waar wei nig bladluizen zijn, opdat de levens voorwaarden voor hun melkkoetjes gun stiger worden. Doch de tuinbezitter interesseert zich meer voor de vraag, hoe de bladluizen kwijt te raken. Een heel goed bestrijdings middel is bespuiten met een zeepspiiilus oplossing, waaraan een weinig salioyl zuur is toegevoegd. Deze oplossing bestaat uit 97 deelen water, twee deelen groene zeep en 1 deel brandspiritus en een tiende deel salicylzuur. Per 20 liter water kun nen we dus volstaan met 4 ons groene zeep, 200 gram brandspiritus en 20 gram salicylzuur. Met deze oplossing worden de planten bespomn, liefst onmiddellijk wan neer men bladluizen of witte plekjes meel dauw ontdekt. Vergeet bij dit spuiten vooral de onder zijde der bladeren niet en spuit alleen als de te bespuiten planten niet in de zon staan. Gebruik geen sterkere oplossing, zulks zou nadeelig voor de planten wor den, doch herhaal de bespuiting eenige malen. Wanneer men geen salicylzuur bij de hand heeft en zulks moeilijk te krijgen is, dan laat men de toevoeging hiervan achterwege en spuit alleen met de zeep- spiritus-oplossing. Ook een bespuiting met een oplossing van nicotine- extract geeft goede resultaten, doch het boven be sproken middel kunnen we zelf gemakke lijk bereiden, kost weinig en verdient daarom de voorkeur. Bij tuinboonen, die soms zeer sterk door bladluizen aangetast worden, worden de sterk aangetaste plantendeelen weggesneden, doch wan neer we ze te laat ontdekken baat dit niets, omdat de tuinbonen dan van onder tot boven vol zitten met luizen. De prijzen der levensmiddelen. Een lezer van de „Haagsche Post" is van oordeel, dat de tusschenhandel een onevenredig groote winst vraagt en veel meer verdient, dan zij, die de artikelen produceeren of telen. (De „Haagsche Post" teekent hierbij aan: Wat de winst van den tusschenhande- laar betreft, deze behoeft inderdaad niet onbehoorlijk te zijn, maar men verlieze niet uit het oog, dat de hooge belastingen, de arbeidsloonen, de veeleischendheid der clientèle, de duurte onvermijdelijk in de hand moeten werken. Wanneer de huis vrouw of de dienstbode telefoneert om een ons kaas of een bosje peentjes „en wilt u ze asjeblieft dadelijk zenden, want we wachten er op" moeten kaas en peen tjes noodzakelijk veel meer kosten dan wanneer zij in den winkel worden gehaald of zelfs aan de deur worden gekocht. Ook dit aan de deur koopen moet groenten duurder maken. De groenteboer moet le ven van de winst, behaald van de twintig of dertig lieden, die hij op een ochtend kan bedienen. Zijn omzet in geld is klein, dus moet zijn winstpercentage vanzelf groot zijn, vooral wanneer hij de hoogere eischen, die ook hij aan het leven heeft leeren stellen, wil kunnen bevredigen. De oplossing zou liggen in markthallen onder scherp gemeentelijk toezicht, waar mevrouw, met of zonder haar meisje, per soonlijk gaat inkoopen. Maar wil mevrouw dat nog om niet te spreken van het meisje?" Tot zoover de Haagsche Post. Zouden bakker en groenteboer ook niet eens be ginnen als inderdaad het thuisbezor gen zooveel kost met een toeslag te be rekenen op den winkelprijs voor het thuis bezorgen? Zelf was maken. Witte wrijfwas. Smelt 1 ons witte geschraapte bijenwas, of Mi ons cere- sine in een geëmailleerd pannetje. Neem dan de pan van het vuur, en voeg er Yi L. witte terpentijn bij. Het bijvoegen mag niet gebeuren, zoolang de pan in de nabij heid van het vuur is, zijnde zeer gevaar lijk, bij tocht bijv. De terpentijn kan best even later bijgevoegd worden, als de was zoo goed als koud is. Wordt er echter bij enwas gebruikt, dan kan 'de terpentijn, bij de ingesmolten was gestort worden, daar deze er in oplost bij gewone kamertempe ratuur, R o o d ewrijfwas. Neem inplaats van witte, roode terpentijn, en in plaats van witte, gele geschraapte was. Is de was niet droog genoeg, doe er een paar korreltjes wasrood bij, die men bij eiken drogist verkrijgen kan. Zwarte wrijfwas. Maak witte wrijfwas, en meng er wat zwartsel door, en d.L. meer terpentijn, anders wordt de was te dik. Bruine wrijfwas. Maak deze als witte wrijfwas, maar neem gele, geschaaf de was', en kleur deze met bruine, oker gele, notenbruine, eiken of notenbeits. Linoleumwas. Kook 1 Yt d.L. water met 1 ons potasch, en Y> ons talk en voeg daarbij 2 ons gele of witte was. Gebruik vooral zuivere bijenwas. Laat dit alles nog ongeveer 5 tot 10 minuten koken. Pas bij zonder op voor overkoken. Voeg er een flesch terpentijn bij. Roer het voor gebruik altijd zeer goed om. Bewaren van was. Berg was in goed gesloten potjes, bijv. jampotjes met schroefdeksel, weg, anders verdampt de terpentijn, en wordt de was dik en droog. Hoe kleiner potjes hoe beter. Is de was toch dik geworden, meng ze dan met wat terpentijn. Maak was nooit week op het vuur, doch zet ze in een bakje met warm water. f.1 tijd zeer voorzichtig met het bereiden van was omgaan. Enkele recepten. Rabarbermarmelade. De ste len schillen, in stukken snijden, wasschen en wegen. Op ieder pond rabarber neemt men 1*4 pond witte suiker, de schil en het sap van een i/jcitroen en 10 gram „ge schilde, gehakte bittere amandelen. Al les te zamen langzaam aan de kook bren gen, telkens met een houten lepel even roerende. De massa afschuimen en dan de marmelade op een flink vuur zoolang koken, totdat een op een steenen bordje gestort druppeltje dadelijk geleiachtig wordt. Met deze marmelade direct goed schoongemaakte flesschen of potten, vul len, ze daarin koud laten worden en dan de flesschen sluiten met perkamentpapier dat in alcohol gedrenkt is. Tomatensoep. 1 L. bouillon, 1 pond tomaten, 20 gr. boter, wortelmeng- Sel, 1 kleine ui, 1/2 theelepel peper, sago en zout. Wasch de tomalen, snijd ze in stukken, smoor ze met de groenten en kruiden 15 min. in de boter, voeg de bouillon toe en laat het mengsel op een getemperd vuur koken tot de tomaten tot purée vallen. Giet het dan op een zeef, wrijf de vaste bestanddoelen erdoor, breng de soep opnieuw aan de kook, bind haar met wat sago en meng er peper en zout door. Abrikozen-bowl. Een eenvoudig recept voor abrikozen-bowl is het vol gende Wasch 1 pond gedroogde, kleine abri- koosjes in lauw water. Bestrooi ze met 3 eetlepels witte suiker, doe er koud water op tot ze even onder staan en zet ze weg op een koele plaats. Breng na eenige uren het water aan de kook en laat de vruchten even op wellen. Laat alles weer koud worden en voeg er een flesch witte bessenwijn aan toe. Zet den pot of bowlkom goed afgesloten weg; na ongeveer 10 dagen is de bowl voor het gebruik gereed. (VI. Ct.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6