GEROTIN 'T GEROHUIS Kerknieuws. Onderwijs Predikbeurten. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen Ziet onze speciale etalage. De Hemelschrijver is op komst! Laat komen wat wil Persil blijft Persil. Zoeklichtjes. Vanmiddag te 2 uur heeft de officieele ontvangst ten stadhuize van de afge vaardigden plaats. Te 2 u. 15 wordt de optocht der ver schillende vereenigingen (uit Goes, Mid delburg, Kruiningen, Vlissingen, Krab- bendijke, Bergen op Zoom, Nieuw-Borg- vliet, Souburg, Kapelle en Tbolen) opge steld. Begeleid door twee muziekkorpsen zal de stoet door een groot deel van de stad naar het terrein aan de Ruyterlaan trek ken. Daar beeft dan de uitvoering plaats. Te zes uur zal Hosanna een concert op de Markt geven. De feestelijkheden worden dan besloten met een feestavond in het Schuttershof. Goes. Zeeuwsch Techniscli Instituut. Wij vestigen de aan dacht op een adv. in dit nummer, betref fende aanmelding van nieuwe leerlingen voor het Zeeuwsch Technisch Instituut alhier. Door deze opleiding, geheel ont staan uit particulier initiatief, zijn reeds een groot aantal leerlingen voor diverse betrekkingen bekwaamd geworden. In hefc uitvoerige prospectus zijn talrijke gege vens opgenomen, zooals leerplan, exa menopgaven, catalogus bibliotheek, naam lijst van oud-leerlingen, enz. Sedert de oprichting in 1922 werd het aantal in opleiding zijnden geleidelijk grooter; iD 1930 werd dit ruim 80. Dat de vorming van middelbaar technici op het gebied van waterbouwkunde, wegenbouw en be- tontechniek aan dit instituut doeltref fend geschiedt blijkt niet alleen uit de goede plaatsingskans, die de afgestudeer den hebben, doch ook uit het feit, dat van de 16 geslaagden voor het examen van technisch ambtenaar van den Rijkswater staat 7 oud-leerlingen van het Z. T. I. waren. Bij dit van Rijkswege te 's Graven- hage afgenomen examen slaagden 25 pet der candidaten, van Z. T. I.-candidaten 50 pet., dus ver boven het gemiddelde, terwijl dat voor niet aan 't Z.T.I. opgelei den nog geen 20 pet. bedroeg. Blijkens de advertentie moet de aanmelding van nieuwe leerlingen geschieden bij het Be stuur vóór 1 Augustus a.s. lerseke. Vanmorgen zijn zes dames en heeren, als boerinnen en boeren gekleed, naar Utrecht gereisd om daar op een folkloristisch feest een ringrijderij met tilbury's te houden. St.- Laurens. In de alhier gehouden vergadering van de Landhouwvereeniging „Gemeenschappelijk Belang" werd dhr M. Francke tot lid van het bestuur her kozen en tevens benoemd tot afgevaar digde naar de Algemeene Vergadering van de Z. L. M. te Wissekerke. Tot ledeu van de financieele commissie werden be noemd dhrn D. Willemse en J. Koole Dz. Het verslag over de aardappelbewaar plaats gaf aanleiding tot een drukke be spreking. Algemeen was men zeer vol daan over de verkregen resultaten. De bewaarder, dhr P. den Boeft, werd dank gebracht voor de uitstekende zorg voor het pootgoed. Terneuzen. Hedenmorgen is uit de middensluis alhier opgehaald het lijk van dhr A. Koole te Zaamslag, die sedert enkele dagen vermist werd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwartsluis (toez.), H. Is raël te Vleuten. Te Ooltgensplaat, G. Vlas blom te Oude Tonge. Te St. Philipsland, G. A. Lingbeek, lid der Tweede Kamer, te Voorthuizen. Aangenomen naar Rhenen, Joh- Kijne te Wageningen. Naar Boxtel, J. W. Maas Wz. te Hontenisse. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJssel, T. Lekkerkerker te Delft. Geref. Kerken. Aangenomen naar Diever, J. W. de Jager, cand. te Putten. Bedankt voor Genemuiden en Vrijhoe ven Gapelle, J. W. de Jager, cand. te Put ten. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Tholen, J. D. Barth te Borssele. Legaten. De Geref. Kerk te Schiedam heeft een legaat van f 2000 ontvangen van wijlen den heer J. H. Hout man, te verdeelen tusschen kerk en dia conie. De Geref. kerk van Aarlanderveen ont ving van wijlen den heer J. Wigchelaar te Bodegraven een legaat van f 1000. Theol. Candidaten. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het cand.-examen theologie de heeren J. J. Verleur te Amsterdam; E. Masselink te Hoogeveen; H. Scholing te Alteveer en H. Fransen te Meppel. Aan de Theol. School te Kampen zijn geslaagd voor het cand.-examen de heeren G. J. Hoytema te Tzum en J. de Meester te Spakenburg. Beroepbaar. De classis Arn hem der Geref. kerken heeft beroepbaar verklaard de heer Joh. A. Tiemens te Arnhem, cand. aan de Vrije Universiteit. Meliskerke. Benoemd tot onderwijzer aan do Chr. School alhier de heer J. Wiegel te Middelburg en tot onderwijzeres mej. C. Francke te Oudewater. Oudelande. In de vergadering van de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonder wijs te Baarland en Oudelande werden tot 'bestuursleden in de vacatures P. de Dreu en H. Hoeve gekozen dhrn C. v. Damme te Baarland en H. A. Mol te Oudelande. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds. Steinz, av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, n.m. geen dienst. Geersdijk, vm. ds Hanse, nm. leesdienst. Wissenkerke, vm. en nm. ds Louwerse. Politieverordening. De commissie voor de Strafverordenin gen stelt enkele wijzigingen voor in de Algemeene politieverordening en in de Verordening op het sluiten van wegen voor motorrijtuigen en/of rijwielen. Ten eerste stelt zij voor de opsporing van overtredingen inzake den verkoop van buitenlandsch vleesch en paarden- vleesch ook op te dragen aan het hoofd van dienst en de hulpkeurmeesters van den vee- en vleeschkeuringsdienst. Ver volgens om de maximumstraf op de over tredingen der Alg. Politieverordening thans 6 dagen hechtenis of f 25 boete in verband met de wijziging der gemeen tewet te brengen op twee maanden of f 300, met mogelijkheid van openbaar making van het vonnis in bepaalde ge vallen. Tot nu toe is alleen verboden het staan tegen ramen, thans stelt de commissie een verbod voor tegen ramen, deuren of kozijnen van een gebouw of een woonhuis te staan of in de raamkozijnen en de por tieken te zitten of zich daarin onnoodig op te houden. Vervallen kan de bepaling bevattende het verbod om op den open baren weg of van daar zichtbaar dieren te slachten of te villen, daar dit nu bij Kon. besluit is geregeld. Ook kan vervallen de bepaling, dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen van de eischen waaraan voertuigen moeten voldoen, daar de commissie meent, dat een overgangstijd van 10 jaar voldoende is geweest om de voertuigen zoodanig te construeeren, dat deze aan de ingevolge de verordening gestelde eischen voldoen. Naar aanleiding van een door den Commissaris van Politie in andere plant sen ingesteld onderzoek, meent de com missie, dat de maximum-snelheid van 20 K.M. voor automobielen kan vervallen, doch zij wil zien, hoe de automobilisten daarop zullen reageeren. Zou het blijken, dat met te groote snelheid gereden wordt dan zal de commissie adviseeren weder een maximumsnelheid vast te stellen. De commissie merkt nog op, dat er te Vlis singen eigenlijk alleen op den Singel van doorgaand verkeer sprake is en art. 22 der motor- en rijwielwet reeds optreden tegen gevaarlijk rijden mogelijk maakt. Hoofdstuk III, inzake het luchtverkeer, kan vervallen, tengevolge van het inwer king treden van de Luchtvaartwet 1929. Nog enkele wijzigingen van minder be- teekenis worden in de politieverordening voorgesteld, en ten slotte in de verorde ning op het sluiten van wegen voor mo torrijtuigen en/of rijwielen, zoodat de be paling inzake afmeting van motorrijtuigen vervalt, evenals sommige verbodsbepalin gen voor straten, die ten deele in één richtingsbepalingen worden omgezet. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor, den heer J. M. Ad.riaanse op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als leeraar in het werktuig kundig teekenen aan de Avondschool voor N ijverheidsonderwijs. Benoemingen. Voor de benoeming van 2 leden van de commissie van beheer van het Vlissing- sche Studiefonds worden aanbevolen de heeren G. Kamermans, aftr.; en C. B. J. Wijtenburg; de heer G. v. d. Putte, aftr. en M. Vader. Voor de benoeming van een regent van het Gasthuis de heeren G. Bakker en G. J. J. Kuijpers. Grondbedrijf. B. en W. stellen voor, dat aan het re servefonds van het grondbedrijf niet meer wordt toegevoegd, dan noodig is om het te doen zijn 10 pet. der boekwaarde der gron den en f 25000, die bij het maken van geen winst toch aan de gemeente kan worden uitgekeerd. Het minimum zal daarom f 83.000 moeten zijn. Schoolgeldheffing. Ingevolge ingekomen klachten over de nieuwe schoolgeldheffing op - de avond school voor Nijverheidsonderwijs, stellen B. en W. een matiger progressie in dat tarief voor en eene bepaling, dat voor het volgen van drie of meer afzonderlijke cur sussen niet meer behoeft te worden be taald. Hierdoor wordt de totale opbrengst, die met ongeveer f 340 was vermeerderd, we der op het vroegere bedrag teruggebracht. Vermindering leerkrachten. Met het oog op de verwachte, en nu in werkelijkheid blijkende verdere daling van het aantal leerlingen op school A stellen B. en W. voor, het aantal leerkrachten van 5 op 4 te brengen, de eerste en de 2e klasse te combineeren en mej. J. J. Pleu- ne op wachtgeld te stellen, en om door overplaatsing van enkele leerlingen van andere scholen te zorgen, dat de scholen B en I boven de 211 leerlingen tellen. Leermiddelen en schoolmeubelen. B. en W .stellen voor te besluiten, tot uitbetaling van gelden, die de Vlissing- sche schoolvereeniging en de Vereeniging voor L.O. op Geref. Grondslag noodig zul len hebben voor aanschaffen van diverse leermiddelen en schoolmeubelen. munt uit in SCHOONHEID door VORM en GLANS. ST. ADRI AAN STRAAT 5 GOES Burgerweeshuis. Ter goedkeuring bieden B. en W. aan een gewijzigde" begrooting van het Bur ger Weeshuis voor 1931, waarop aan sub sidie van de gemeente f-700 is uitgetrok ken. Dit bedrag is noodig doordat het aan tal uitbesteede weezen is toegenomen van 3 tot 5. Overname grond. B. en W. stellen voor, tegen 1 cent per vierk. M. enkele stukjes grond tusschen de erkers van de door de firma de Muijnck I gebouwde huizen, aan de Eedestraat en Steenhuisstraat, resp. 15.21 vk M. en 21.89 vk. M. in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen. Overdracht grond, t B. en W. stellen voor toe te stemmen, dat de N.V. Fijnwerk, den grond, waarop haar fabriek en kantoorgebouw is gesticht overdraagt aan de Kon. Mij de Schelde en stellen zij voor ook deze de voorwaarde op te leggen, dat overdracht aan derden de goedkeuring van den raad behoeft. Opbreken rails. B. en W. stellen ten slotte voor, de rails die loopen van de Aagje Dekenstraat naar de Groenten- en Fruitveiling en die niet gebruikt worden, op te breken en aan de N. S. terug te geven, wat f 1600 zal kosten daar anders f 5400 voor overname betaald zou moeten worden. Het ontwerp betreffende de Economische Voorlichting „niet te aanvaarden". Onder den titel „Niet te aanvaarden" bevat de Standaard een beschouwing over het regeeringsontwerp betreffende de eco nomische voorlichting. Het slot luidlt ale volgt: Wie dit alles nu onbevangen overziet, zal tot de erkenning komen, dat meeri- dere concentratie hier onvermijdelijk is en dat het departement, waaronder Handel en Nijverheid thans ressorteeren, daar voor het aangewezen ministerie is. Al thans zoolang men niet den weg van Frankrijk (en m. n. ook Amerika) op wil U kunt binnenkort den Persil-Hemel- schrijver aan het werk zien boven Uwe woonplaats. Verzuimt U vooral niet, met mooi, windstil weer en een helderblauwen hemel, zoo nu en dan naar boven te kijken. Het is de moeite waard, de verrichtingen van den vliegenier op ongeveer 4000 M. hoogte gade te slaan. Woensdag hield de afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te Middelburg haar jaarvergadering. Zittend van links naar rechts de heeren Oele, de Hullu, Louwerse, de Feijter, Vogelaar, v. d. Putte en Dominicus. en den minister-president tot kapelmeester van het economische ensemble wil maken. Wij zouden dit verkiezen boven elke an dere methode, omdat men alleen op die wijze den hoogsten trap van harmonie bereiken kan. Vergeten mag toch niet worden, dat zoolang wij een revenue tarief hebben, Financiën daarbij de eerste viool blijft ,spelen en dat voorts, gelijk overal elders, de onderhandelingen met het 'buitenland gevoerd moeten worden door tusschenkomst van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, zoodat dit de partement nimmer kan worden uitgescha keld. De theoretisch beste oplossing ware daarom de reorganisatie van de Commis sie voor de economische politiek. Zoo danige reorganisatie, dat de andere ad- viseerende colleges er in werden opgelost. Voorts voorzien van een eigen dienst voor de verrichting van den informatorischen arbeid en het geheel onder directe lei ding van den minister-president, bijge staan door de meest betrokken departe mentshoofden. Maar die oplossing is in Nederland niet, te verkrijgen. De verschillende aparte muurtjes zijn nog te hoog. Daarom vallen we terug op de daast beste regeling. Op de reeds eerder door ons aanbevolen oprichting van een departement van na tionale economie, omvattend Landbouw, Handel, Nijverheid en Scheepvaart, d e groote bronnen van volkswelvaart in Ne derland. En dat departement toegerust met goe de technische krachten en bijegstaan door een algemeene adviescommissie, in den zin van de bestaande Commissie voor de Economische Politiek, waarin de ver tegenwoordigers van de groote takken van volkswelvaart behoorlijk vertegenwoor digd dienen te zijn. Wat nu wordt voor cos tel d is, het zij duidelijk gezegd, niet geslaagd. Eigenlijk blijft alles zoowat. bij het oude. Alleen wordt het departement van Arbeid, Han del en Nijverheid 2 ton per jaar duurder Binnenlandsche Zaken weigert blijkbaar den landbouwvoorlichtingsdienst in ver band te stellen met de rest van de eco nomische voorlirhting. Buitenlandsehe Zaken houdt zijn Raad van Bijstand naast alle nadere bestaan de adviescolleges, en Koloniën blijft op eigen kompas varen. De Maasbode, over dit onderwerp schrij ven 1, zeide: het spijt ons voor den mi nister van A., H. en N., maar wat hij thans voorstelt kan niet worden aanvaard. Zoo denken ook wij er over. De kool is het sop niet waard. Deze verbetering, zoo men al van ver betering kan spreken, is met 2 ton per jaar te duur betaald. En wat erger is: eenmaal aangenomen, blijft de dringend noodige werkelijke verbetering achter wege. FRUITTEELT EN WARMOEZERIJ Stand der gewassen op 23 Juni 1931. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoeze- rijgewassen op 23 Juni 1931 is, onder me dewerking der rijkstuinhouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den Landbouw en ontleend aan de „Ned. St.-Crt." De vruchtboomen hebben rijk, doch kort gebloeid; hierdoor schijnt de bevruchting onvoldoende te zijn geweest. De f'rucht- zetting heeft eveneens geleden door het optreden van insecten. De boomen, die met carbolineum bespoten zijn, onderschei den zich in dit opzicht gunstig. Zoowel appels als peren hebben sterk geruid. De stand van beide gewassen is slechts vrij goed. In Gelderland en Utrecht leveren de kersen, die tijdens den bloei door zware regens hebben geleden, slechts 1/3 tot de helft van een normalen oogst. Elders is de stand hoogstens vrij1 goed. Ook de pruimen hebben veel te lijden van insectenschade; dientengevolge staat het gewas matig tot vrij slecht. Druiven en perziken onder glas vertoo- nen een goeden stand; van de natuur- perziken is de stand matig tot vrij goed. De roode en witte bessen vertoonen een goeden stand. De zwarte bessen hebben in sommige streken sterk geruid; deze staan goed tot vrij goed. De kruisbessen dragen belangrijk min der dan in 1930. Men schrijft dit vooral Onder den titel: „Licht in Lijden" ver schijnt sinds een paar jaar een blaadje met woorden van bemoediging voor zie ken, lijdenden en ouden van dagen. Dit blaadje, waarvan onze Haagsche briefschrijver, de heer J. Hollander, re dacteur is, wordt gratis toegezonden aan allen, die er behoefte aan hebben. En dat aantal wordt steeds grooter. Omdat het getal zieken en lijdenden zoo ontzaglijk groot is en omdat er onder hen zoovelen zijn, die snakken naar een woord van troost en bemoediging, naar een lichtstraal op hun lijdenspad. Dit blaadje wordt gratis verstrekt, om dat de redacteur van de gedachte uit gaat, dat de zieken en lijdenden het al zwaar genoeg hebben en dat de gezonden de uitgave behooren te bekostigen. Tot nu toe loopt het. Er is belangstel ling in dit werk. Allereerst en allermeest bij de zieken, die steeds met l»langstel- ling naar dezen papieren huisbezoeker uitzien, maar ook bij vele anderen. Mag ik van deze plaats eens de aan dacht vestigen op dit mooie werk? 't Gironummer van den heer Hollan der is 106339 en desverlangd ben ik ook graag bereid giften over te maken. Adres: Bureau „De Zeeuw". OPMERKER. toe aan de omstandigheid, dat vele bes sen het vorig jaar in verband met de lage prijzen niet geplukt zijn. Op enkele plaatsen hebben de frambo zen van de vorst geleden- De stand is vrij goed. De komkommers hebben nogal invloed ondervonden van het koude weer en de betrekkelijk geringe hoeveelheid zonne schijn. Het gewas is slechts goed tot vrij goed. Bij de meloenen deden deze omstan digheden zich eveneens geiden. Deze ver toonen dientengevolge een vrij goeden stand. De tomaten staan goed. Het cijfer, dat de stand voor de sluit- kool in onderstaande samenvatting als goed aangeeft, heeft in hoofdzaak betrek king op de vroege teelt, waarvoor de plan ten onder glas gekweekt zijn. De stand van de bloemkool loopt nogal uiteen. Gemiddeld is deze vrij goed. De vroege aardappelen zijn voor een rout deel in sterke mate aangetast door de aardappelziekte, die dit jaar bijzonder oeg is opgetreden en in het algemeen ote schade aanricht. De stand van de r .'ge aardappelen is dientengevolge ma tig tot vrij goed. De boonen hebben nogal geleden van l koude en natte weer. De stand varieert van goed tot vrij goed. De erwten leveren een normaal gewas. Sla staat vrij goed. Le aardbeien hebben rijk gebloeid, doch vermoedelijk door het koude weer liet de vruchtzetting te wenschen over. Hoewel het gewas aak mooi is, vreest men, dat de pluk zal tegenvallen. Samenvatting- De gemiddelde stand der verschillende gewassen kan worden aangeduid door de volgende cijfers, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers aangeven hoe de stand gemiddeld in J uni van de laatste „aren was. Bij de vaststelling dezer cij fers is rekening gehouden met den om vang der teelt in de verschillende deelen des lands, terwijl de volgende schaal als grondslag is genomen: 100 uitmuntend, 80 zeer goed, 70 goed, 60 vrij oei, 50 maii0, 40 wij slecht, 30 slecht, 10 mislukt. appelen 60 (54) i'eren 58 (53) ii.erscn (vroege; 52 (66) Kersen (late) 51 (56) Engelsche krozen 40 (45) andere pruimen 48 (53) Druiven 74 (72) Perziken (onder glas) 70 (68) Perziken 55 (53) Roode en witte bessen 71 (69) Zwarte bessen 65 (56) Kruisbessen 62 (73) Frambozen 63 Komkommers 66 (67) Tomaten 72 (68) Meloenen 61 (68) Sluitkool 69 (68) Bloemkool 59 (64) Vroege aardappelen 55 (71) Tuinboonen 62 (70) Wortels 69 (69) Stoksnijboonen 61 Stamslaboonen 64 Erwten 67 (70) Sla 60 (64) Aardbeien 69 (63) Een moedige redd i n g. Bij j een poging tot redding van een drenke linge uit de gracht langs den Louisesin- gel te Zutphen is de oude heer Zwiers van de Nieuwstad zelf het slachtoffer geworden. Toen de drenkelinge behouden op het droge was en de heer Zwiers zich op een bank zette om even uit te rusten, zakte hij ineen en stierf. De ooievaars. Een paar gendarmen, die in het laatst van Februari dus het einde van den Afrikaanschen zomer bij den Katarinaberg patrouil leerden, zagen plotseling beneden zich een uitgestrekte witte vlakte; het leek net of het gesneeuwd had. De politiemannen gingen bergafwaarts, en vonden de vlakte bezaaid met doode ooievaars, die eenvou-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2