No. 225 Zaterdag 27 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland letten f Arbeid adelt. Hendrikse Cq's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Verkiezing van Wethouders -FIETSBANDEN Buitenland. Binnenland. VADERLANDSCHE BANK met jaariykSGhe uilloting Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. nbcod voor ec.i liii Noderlariuscli- ie kreeg hij een mdertoekeuia was ■aarin deze hem biji zijn vader, had in Ameri- Inaier f 120 werd Lelingspoging, als tging. Er volgde waarop Lock- |ge papieren naar Meckel te ont- pieren van 'hem Amerikaansche ia,ten maken. In .aide Loekmaier iet de papieren aangeboden ba rnier, omdat hij 'an een oplichter, gesierd met den het geheel geen Lad. heeft zich voor 'bank te verant- f-jarige Duitsche iell, gedetineerd, gelegde feit be en door mr. E. D. jaar gevangenis tijd in voorloo- lacht. Ih u 1 d. Dr J. G. pwolde, heeft den Damsterdiep in net zijn auto de tr, uit Scharmer, danig aangereden leed. Te dier zake lechtbank te Gro- lan f 500 subs. 2 lischt. De recht en tot deze straf JdeDracht- let gerechtshof te kt gewezen in de |gen muzikant D. ie, die tijdens de lis in een café bij ackers dood stak Ihtbank werd ver- levangenisstraf. leneraal was van levraagd en giste- Ivonnis vernietigd Ivangenisstraf op ia spistool. yenhage deed uit- den koopman J. len kantonrechter Jte of 1 d. h. we lde vuurwapenwet Jan een traangas- of dit pistool kan een vuurwapen in id van deskundige intonrechter deze Itwoord. De Recht- bij deze meening vonnis te bevesti- [ciens brillen foor de Amster- ld onlangs terecht lacht van overtre- Str. dagvaarding, in artikelen, terwijl J tot de uitoefening len noodzaak aan ligen bijstand als en verleend. Verd. fr oogen van het foorgeschreven. verd. van reehts- lin hooger beroöp "justitie f 1 boete. wijzend, ontsloeg ling. luit het raam let Amsterdamsch J hooger beroep de lütrechtsche vrouw ]le dagvaarding op ad haar man van (door hem uit het I hij bezig was met lameu. De man viel vaar gewond. De phtbank te Utrecht ar gevangenisstraf lel der preventieve pg van den ei-sch Justitie, die drie lad geëicsht. (chtbank, hield de onschuld vol, ter- |eschuldiging bleef. Tioor achtte de pro- Iron van Harinxma lequisitoir het ten- 1 overtuigend bewe- festiging van het |ng door een /oor de rechtbank |iht de ruim 30-ja- ychen, terzake van |en ten nadeele van aden. Als kantoor- lp het postkantoor lachte in den loop ÏO verschillende in- Jpaarbank nlctver- agen gelden, onge bate aangewend, leeft verd. een aan- isterd, inhoudende |ldng viel toen niet ander, die een tijd- eventieve hechtenis Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUID CM A. Bureau: Lange Vorstsiraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden- feenco pet coat. 13.—* Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentlën: 1regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het is de laatste jaren gewoonte ge worden, en de Antirevolutionaire raads fracties hebben daartoe hunne medewer king verleend, dat bij de samenstelling van de colleges van B. en W. ook met de minderheid rekening wordt gehouden. De liberalen in hunne goede dagen handelden anders. Zij hebben steeds de minderheden van bestuurs- en ambtelijke functies zooveel mogelijk uitgesloten, maar dit standpunt vindt bijna nergens meer verdedigers. Er is veel meer een streven om het col lege van B. en W. zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de po litieke samenstelling van den Raad, soms zelfs door het aantal wethouders uit te breiden. Een zuiver evenredige vertegenwoordi ging is uit den aard der zaak zelden mogelijk. Als in den Raad vier of vijf par tijen vertegenwoordigd zijn en het Col lege, de Burgemeester meegerekend, be staat uit drie personen en dat zal meestal het geval zijn dan kan alleen door onderlinge afspraak van de raads fracties een oplossing worden gevonden. Nu is er voor een soort evenredig stel sel ongetwijfeld veel te zeggen. Er wordt wel vaak, om het tegendeel te bewijzen, gewezen op de Regéering des lands, maar daarbij wordt dan over het hoofd gezien, dat de gemeenteraden een andere taak hebben dan de Staten-Gene- raal. Een gemeenteraad is niet een gemeen telijke volksvertegenwoordiging bij de plaatselijke regeering (B. W.), maar de Raad, en niet het college van B. en W., is hoofd der gemeente, de draagster van het hoogste overheidsge zag ter plaatse. „De Wethouders aldus A.R. Staat kunde zijn de „gedeputeerden" van den Raad voor het, in samenwerking met den Burgemeester, af doen van aangelegen heden, die de Raad zelf niet behandelen kan. De Raad benoemt ze niet alleen, doch is evenzeer bevoegd om dit deel van hun wettelijke taak te beperken, door b.v. de voorbereiding van zijn besluiten aan bepaalde commissies toe te vertrouwen." Er is dus alles voor te zeggen de wet houderszetels zooveel mogelijk onder de belangrijkste raadsgroepen te verdeelen, waarbij ook met de politieke opvattingen van den Burgemeester rekening kan wor den gehouden. Een zuivere evenredigheid zal echter, gelijk gezegd, zelden mogelijk zijn. Vooreerst al in verband met het aan tal partijen, maar ook, omdat meerma len belangrijke fracties hunne medewer king afhankelijk stellen van eischen die de andere groepen onmogelijk kunnen inwilligen. Ook komt het voor, dat het niet moge lijk is op die wijze de geschikte functiona rissen te verkrijgen. Het gemeentebelang brengt dan mee, dat in een andere rich ting een oplossing wordt gezocht. In het boven aangehaalde tijdschrift wordt terecht opgemerkt: „Niet het be lang eener partij, doch het algemeen welzijn der gemeente moet bij de wet houdersverkiezing den doorslag geven. En dit welzijn vraagt een bestuurs- krachtig college, dat ook al voldoet het niet aan den eisch van po litieke homogeniteit toch anderzijds niet door al te scherpe tegenstellingen wordt verdeeld en een zoo groot mogelijke een heid van gedragslijn ten aanzien van de aan de orde zijnde zaken waarborgt." De vraag komt op of het gewenscht en prinoipieel toelaatbaar is, tot de verkie zing van een sociaal-democraat tot wet houder mee te werken. Zooals gisteren herinnerd werd, heeft het Gemeenteraadscollege der A.R. partij, deze vraag toestemmend beantwoord en in vele gemeenten is de practijk met de gedragslijn hier voorgeschreven in over eenstemming. Ter verdediging van dit standpunt heeft men.er.°P gewezen, dat de liberalen en vrijzinnig-democraten toch evengoed als de socialisten op revolutionair standpunt staan. Dit is volkomen juist. Toch is er eenig verschil, met name nu de S. D. A. P. zich heeft verklaard voor wat zij noemde lichtloopend l yzerster/t „dappere ongehoorzaamheid", wat in werkelijkheid niets anders beteekent, dan dat zij zich het recht voorbehoudt in de meest critieke oogenblikken de Regeering in den rug aan te vallen en haar de uit oefening van haar taak onmogelijk te maken. Als de S. D. A. P. zich het recht toe kent in ernstige momenten die voor het bestaan van ons volk beslissend zijn, dap pere ongehoorzaamheid te plegen, dan zal men aan Antirevolutionaire Raadsleden niet het recht kunnen ontzeggen te wei geren, om personen, die met dergelijke ongehoorzaamheidsopvattingen instemmen op belangrijke vertrouwensposten te plaatsen. Het gaat niet aan, hier algemeene regelen te stellen, die onder alle omstan digheden als leiddraad kunnen dienen. In het algemeen kan wel worden ge zegd, dat het geen aanbeveling verdient de minderheid van het besturend college de Raad van het Dagelijksch bestuur uit te sluiten. Men kan echter ook niet zonder meer het Dagelijksch Bestuur voor een ieder openzetten waarom het o.i. geen aanbe veling verdient de candidaat van een be paalde groep zonder meer te accepteeren. Tenslotte is toch ieder raadslid per soonlijk verantwoordelijk voor de stem die hij uitbrengt en ook voor het nadeel, dat door een benoeming, waartoe hij mee werkt, kan worden teweeg gebracht. Misschien verdient het aanbeveling hieraan toe te voegen een waarschuwing om met het oefenen van critiek bij derge lijke benoemingen een weinig voorzichtig te zijn en in elk geval de Raadsfractie ge legenheid te geven hare houding in een vergadering van de Kiesvereeniging toe te lichten. Ook hier geldt, dat de dingen niet al tijd zoo eenvoudig zijn als ze soms wel schijnen. Worde overal aan onze Raadsleden wijsheid geschonken om ook, wat betreft de verkiezing van wethouders, steeds het rechte spoor te bewandelen. HET PLAN HOOVER IN DE FRANSCHE KAMER. De zitting der Eransche Kamer ter behandeling van Hoover's voorstel had plaats onder een groote belangstelling. De sfeer was die der groote zittingen. De opkomst toonde het gewicht van de zitting, die terecht als een historische was aangekondigd. Minister-president Laval las het ant woord voor, dat aan Amerika is gezon den. Allereerst verklaart de Fransche regee ring, dat zij de edelmoedige gevoelens, waardoor Hoover's voorstel geïnspireerd werd, ten zeerste waardeert en meer dan eenig ander land haar medewerking wil verleenen aan het economisch herstel der wereld. Zij wijst daarbij op de offers, die Frankrijk reeds in het verleden gebracht heeft, zoowel door goedkeuring der suc cessievelijke reducties van de Duitsche oorlogsschulden, als door een voortijdige ontruiming van de derde Rijnlandzone. Zij acht het echter van belang, de aan dacht der wereld te vestigen op de grootte van het nieuwe offer, dat thans van Frankrijk wordt gevraagd, maar verklaart zich tevens bereid, Hoover's voorstel be treffende een 1-jarig moratorium aan het Fransche parlement voor te leggen, welks beslissing souverein is. Verder meent de Fransche regeering er op te moeten wijzen, dat een algemeen uitstel van betalingen op zichzelf naar haar meening een onvoldoende genees middel is, om de huidige crisis te verhel pen. De gevaren, die het Duitsche en in het algemeen het Europeesche economische leven dreigen, hebben een anderen oor sprong. Onder voorbehoud van de goedkeuring van het parlement, verklaart de Fransche regeering zich daarom bereid, haar aan deel in de niet-uitstelbare annuiteit aan de Internationale Bank van herstelbeta lingen voor te stellen, met uitzondering alleen van de bedragen, die voor de uit voering van de nog loopende contracten betreffende leveringen in natura noodza kelijk zijn. Het Fransche antwoord op Hoover's voorstel werd te Washington even over drieën (M.E.T.) gepubliceerd. In regeeringskringen is men van mee ning, dat het beslist tot een overeenkomst tusschen Washington en Parijs zal komen hoewel bepaalde oneffenheden moeten af geschaafd worden. Naar Havas bericht, zullen de Ame- rikaansch-Fransche onderhandelingen over Hoover's voorstel morgen (Zater dag) namiddag beginnen. Om 3 uur n.l. zal de premier, Laval, den Amerikaan- schen schatkist-minister, Mellon, Ame- rika's gezant, Edge, en de ministers Bri- and, Flandin en Piétry ontvangen. Engeland en Britsch-lndië. Als antwoord e|p -vragen betreffende den economischen toestand in Britscihr Indië verklaarde MacDonald dat de ver mindering van de financieele hulpbronnen van de Britsoh-Indische regeering, die op ziohzelf reeds een belangrijke oorzaak was voor de algemeene economische depressie in de wereld, nog verergerd werd door andere omstandigheden, die gepaard wa ren gegaan met de discussie over de constitutioneele hervormingen. Hij voegde aan deze verklaring toe, dat het onmogelijk zou zijn, de voorgestelde constitutioneele hervormingen in te voe ren, als de financieele stabiliteit niet ver zekerd was. De Britsche regeering was vast besloten maatregelen in dat opzicht te treffen. De regeering heeft daarom het besluit genomen het parlement de noodzakelijke machtiging te vragen om Indië finaneieelen steun te verleenen, bestemd om het ere* diet van het land te schragen gedurende de regeling van het constitutioneele vraag stuk, en tevens om dit crediet ook voor de toekomst te waarborgen. De vechtpartijen in Duitschland. De Pruisische minister van binnenland sche zaken heeft zich met een schrijven tot de politie-autoriteiten gewend, waarin wordt gewezen op de politieke uitspattin gen van den laatsten tijd, die hebben aan getoond, dat zich nog steeds in handen van leden van radicale, politieke organi saties schietwapens bevinden. Derhalve verzoekt de minister de poli tie krachtig op te treden tegen het mis bruik maken van schietwapens, speciaal wat betreft het onwettig dragen er van, alsook tegen den onwettigen handel in schietwapens en munitie. Korte berichten. Burgemeester Charles H. Kline van Pittsburg wordt beschuldigd van malversaties in verband met den aankoop van levensmiddelen. Ook de directeur der levensmiddelenvoorziening, B. Suc- eop, wordt hiervan beschuldigd. Tegen den burgemeester zijn acht-en- veertig en tegen Succop zes-en-veertig afzonderlijke beschuldigingen ingediend. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in het plaatsje Perneck in het Bohemer Woud een brand uitgebro ken, die snel om zich heen greep en bin nen betrekkelijk korten tijd bijna het ge- heele plaatsje in de asch legde. 24 huizen brandden volkomen af. De burgemeester, zijn vrouw en kind kwamen door rook vergiftiging om het leven. Donderdag is het in Wurtemberg en in Baden noodweer geweest. In Wur temberg zijn twee menschen door den bliksem gedood. De hagelkorrels hadden hier en daar een doorsnee van 5 a 6 c.M. en een gewicht van meer dan 100 gram. In vele plaatsen is de oogst geheel ver nield. Eenige dorpen in het Zwarte Woud zijn onder water gezet en van het ver keer afgesneden. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speci aal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. ONZE KOLENUITVOER. Invoerbeperking in België? De Belgische bladen melden, dat de Kamer zonder bespreking een wetsont werp heeft aangenomen waardoor de in- voor beUste waarden, 's-GRAVENHAGE B» J tegen beurskoers g OBLIGATION voer, uitvoer en .doorvoer van goederen onderworpen kan worden aan speciale vergunningen. Uit Brussel meldt men daaromtrent aan het „Hbld.": Op een telefonische navraag bij den be trokken ambtenaar van het Belgische mi nisterie van Arbeid en Nijverheid verze kerde men ons met nadruk, dat het than3 aangenomen wetsontwerp niets anders bedoelt dan verlenging van den bestaan- den toestand. Het is niet gericht tegen de Nederlandsehe kolen. In verband met de bestaande crisis in de mijnindustrie heeft de premier Renkin gisteren een delegatie van werk gevers en arbeiders ontvangen. Hij heeft er op aangedrongen, dat de groote gas- en electriciteitsfabrieken Belgische kolen gaan gebruiken. Renkin heeft verklaard, voor het plan te gevoelen, doch eerst dient te worden onderzocht of contin- genteering niet in strijd is met do be staande handelsverdragen. Inzake de geruchten omtrent contingen- teering van de steenkoleninvoer uit het buitenland naar Frankrijk, waarbij voor Nederland een reductie van vijftig pro cent zou dreigen binnen 24 uur zou hierover beslist worden verneemt het zelfde blad van de betrokken minist. afd. dat het er niet naar uitziet, dal de beslissing nog deze maand zal afkomen. Niets wilde men loslaten over de juist heid van vijftig procent. De betrokken afdeeling heeft thans de handen vol met de uitwerking van het Hooverplan en zij moet den minister in de Kamer assis- teeren. De afdeeling zeide nog, dat con- tingenteering volstrekt noodzakelijk was, wilde men zeer ernstige conflicten in de mijnstreken, ja opstand, voorkomen. Ge zorgd zou natuurlijk worden, dat havens als Marseille en Bordeaux een zekere vrijheid zouden behouden voor den in voer, zoodat zij niet van Noord-Frank rijk afhankelijk zouden worden, hetgeen een onmogelijken toestand zou scheppen. Gisteravond hielden de kolenimpor- teurs een protestvergadering. Bij den vakarbeid der mannen en zoo ook bij de verzorging van auto of rijwiel en allerlei andere bezigheden, worden de handen soms verwond en gaan er vaak onooglijk uitzien. Bij' dit alles bewijst Pu- rol goede diensten. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoo lang de voorraad strekt, gratis een boekje over huidverzorging en huidgenezing. Grondwet en Kieswet. Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer Van den Bergh, betreffende wijziging van de artikelen 5 en 6 der Kieswet, wegens strijd met de Grondwet, heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw geantwoord, te erken nen, dat tusschen de artt. 128 en 143 der Grondwet en de artt. 5 en 6 der Kies wet ten aanzien van de eischen betref fende het ingezetenenschap tegenstrijdig heid bestaat. Hij is bereid, wijziging van de genoem de artikelen der Kieswet te bevorderen. Deze voorziening komt hem echter voor in aanmerking genomen, dat juist een periode van verkiezingen is afgesloten niet zóó urgent te zijn, dat zij niet zou kunnen wachten op een gelegenheid om eerlang met andere eventueel wensche- lijk of noodzakelijk gebleken wijzigingen in één wetsontwerp te worden opgenomen In werking freding der winkelsluiting. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt me degedeeld, dat het in de bedoeling- van den minister ligt, te bevorderen, dat het tijd stip van in werking treding van de Win kelsluitingswet op 1 Maart 1932 wordt gesteld. De minister geeft verder aan de ge meentebesturen, die het voornemen hebben Binnenland. Groote brand bij Helmond. Beperkt België onzen kolenuitvoer? Buitenland. Engeland en Britsch-lndië. Het antwoord van Frankrijk aan presi dent Hoover. verordeningen, als bedoeld in de artikelen 6 en 9 der wet, ter goedkeuring in te zen den, met het oog op deze in werking tre ding voor zooveel noodig in overweging aan dat voornemen uiterlijk 1 October e.k. gevolg te geven. Benoemd met ingang van 1 Juli a.s. de leerling telefoniste bij' den interlocalen dienst E. J. Eij'ke, tot telefoniste bij den interlocalen dienst aan het post- en tele graafkantoor te Goes. Gobs. De feesten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der gymnastiekver- eeniging „Volharding" te Goes zijn gis teravond begonnen met een eere-avond in het Schuttershof, die echter niet druk bezocht was. De minder groote belang stelling der geïntroduceerden had echter op de prestaties der turners geen invloed. Integendeel, er is keurig gewerkt en het applaus, dat na ieder nummer van het met zorg samengestelde program opklonk, was inderdaad een welgemeende uiting van waardeering en bewondering door de aanwezigen. Vóór met de afwerking van het pro gramma werd begonnen, nam, toen het scherm was opgehaald, en de turners en turnsters keurig opgesteld op 'het too- neel stonden, de heer J. van Dijl, lid der regelingscommissie, het woord (voor zitter en vice-voorzitter waren verhin derd) en heette namens de feestvierende vereeniging allen hartelijk welkom, in het bijzonder den burgemeester, die we derom blijk geeft van meeleven met de Goesche gymnasten, en de turners uit an dere plaatsen. Spr. deelde mede, dat ook aanwezig was de kampioen-turner van Nederland, de heer Melkman. Daarna richtte spr. zich tot de feest vierende vereeniging. Haar eigenlijke feest komt later, in November. Maar de zomertijd leent zich beter voor kringwed strijden dan de winter. De vereeniging heeft niet altijd voor spoed gehad. Ze heeft ups and downs gekend en meermalen is de vraag opger komen: moeten we wel verder gaan? Maar ze heeft haar naam met eere ge dragen en heeft volhard. Spr. huldigt in het bijzonder den heer J. J. P. C. Bartelse, die 37 jaar voorzitter der ven- eeniging is en nu het voorrecht geniet dat hij een vereeniging mag leiden, die in hloeienden toestand verkeert en afdeelin- gen telt voor dames en heeren, jongens en meisjes. Morgen zal men de vereeni ging in den optocht 'kunnen zien. Spr. dankt ,ook den leider, den heer Kooy, die de' vereeniging zoover heeft gebracht en zooveel voor haar deed. De heer .S c h u u r b i e r s, voorzit ter van den Zeeuwschen turnkring sprak ook nog een kort woord. Spr. verzekerde, dat het Kon. Ned. Gymnastiekverbond trotsch is op „Volharding", een der oud ste vereenigingen v,an den Zeeuwsch- Brabantschen 'turnkring. Namens alle turn sters en turners van dezen kring richt Spr. een yypord van hartelijken geluk- wensch tot Volharding. Hierna werd begonnen met de afwer king van het programma, waaraan behal ve de leden van Volharding meewerkten leden van den Z.-Br. Turnkring, „Licha- lijke ontwikkeling' 'te Vlissingen, U.D.I. uit Bergen op Zoom en Sparta uit Ber gen op Zoom. Alle nummers slaagden uitnemend. Een strijkje onder leiding van Nico Boers uit Bergen op Zoom verhoogde de feestelijke stemming.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1