No. 224 Vrijdag 26 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Iieuws. EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Ondanks de crisis geen roode springvloed. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door |an zullen plaats aangenomen. tt vernieuwing kwam er voor- en W. verleden lestand en niets e, dat men tus- jgelijk met nieu- if de Spijkerbrug |an worden, d e r d ij k onge- Rond vraag. jede, dat de heer aansluiting voor aan de water- enz. geregeld is ling gaven. nog mede, dat tal bewoners van |d is ingekomen Lit is naar Ged. ^stemming, nog eens wijzen it door het niet [en van het riool- irug. fich bij de klacht Ide, dat het nu lvkelen is met dat Ir een deskundige joeg naar de be- aastiaanstraat en I de Kortedelft en Is hij op het soms |>p de verhoogde dat Penning- lat en omgeving dinkers uit den 'eg. irschijnlijk bij de orde. Iragen inzake rlo- |ar voren, waarna lat een aanvrage ïaand op inwilll- et nagaan, maar reeds gekregen. r deed mededee- Iging der rechter- lad nog het amb- liomen te krijgen, lel werd den leden |l in de volgende vorden. It de voorzitter de ring is een eisch |er dagen in Apo- doos of tube Pu- laarbij zoolang de een nuttig boekje Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. tnd geraakt, imici", liggend in laastricht, wilde |ppersvrouw M. L. Zij kwam hier- eren in aanraking kn. een oogwenk m jtige brandwonden Ulukkige overge- Inhuis. Haar toe- vreezen. id te Waspik. ik is gisteren te ban in de oude den heer Samuel ad ontdekt werd, bds aan alle zijden eer, die assistentie luit uit "Waalwijk, langrijpen, hadden 1de nieuwe fabriek Igende vonken de lg van de wed, B. he beide fabrieken, |t. De boerderij van leeds brandde, wist Ie behouden. Ischat op f 250.000 hor verzekering ge le s onder zand inner gedood. If zes waren drie filie Roelfsema te adgroeve nabij de jielen. Plotseling is zand omlaag ge ne kinderen bedol- Jtje wist zichzelf te laar huis om zijn en. Inmiddels was alp komen opdagen pnderen konden be ige Jan R. bleek jterwijl zijn 4-jarig |eide beenen was ge- het ziekenhuis te L. Irsenboom ge- Joor het breken van Iplukker D.W. uit fen gevallen, Met een ling en een bekken- Jauto van 'het Roode nhuis overgebracht, is opgenomen. Zijn 2nd, Bureau: Lange Vcrsistraat 70, Does. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden- franco pee post, t Z.-~ Losse nummers 13.65 Prije der Advertentiën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V Lest best. De afloop van de Gemeenteraadsver kiezingen is voor de Antirevolutionaire partij in Zeeland niet onbevredigend. Tegenover enkele plaatsen waar een zetel verloren werd staan meerdere plaat sen waar winst te boeken viel. Er was over 't geheel een niet onbeduidende vooruitgang. Ook hier kan gezegd worden: lest best. De laatste uitslagen die gepubliceerd werden waren al zeer gunstig. Zoowel Grijpskerke als Zierikzee ga ven winst. Te Grijpskerke kregen nu de Antirevo lutionairen' het aantal zetels waarop zij krachtens hunne sterkte recht hebben. Wij spreken de hoop uit, dat hier voor de laatste maal met een vrije lijst aan de verkiezingen is deelgenomen en dat het door onderlinge samenspreking gelukken zal het geschilpunt dat tot verwijdering aanleiding gaf uit den weg te ruimen. Ook bij deze raadsverkiezingen is weer gebleken hoe onjuist de opvatting is, dat het er bij het nieuwe kiesstelsel op een stem meer of minder niet aankomt. Wij hebben daarop bij vorige uitsla gen reeds gewezen. Te Zierikzee is 't weer opnieuw aan het licht gekomen. Had onze lijst hier één stem minder gekregen, de derde zetel zou niet gewon nen zijn. Doordat een kiezeres die naar Goes verhuisde de moeite deed haar stem in Zierikzee uit te brengen, werd een ze tel gewonnen. Te Oudelande gebeurde het omge keerde. Juist op het moment dat de stembus gesloten werd, kwam hier een A.R, kie zer met zijn echtgenoote stemmen. Zij waren enkele minuten .telaat. Voor de A.R. lijst beteekende dit een verlies van twee stemmen. En toen de uitslag bekend gemaakt werd, bleek, dat met één stem meer een zetel gewonnen had kunnen worden. Door het telaat ko men van twee kiezers, was al de moeite en arbeid van de laatste weken onge daan gemaakt. Over 't geheel genomen kan de A.R. partij in Zeeland met voldoening op de gehouden verkiezingen terug zien. We krijgen nu enkele maanden van rust. Maar dan ook weer met nieuwe kracht aan het werk voor de versterking van de partij, in 't belang van land en volk, voor de doorwerking van de beginselen die zijn naar het Woord Gods. Wethoudersverkiezingen. De Raadsverkiezingen zijn nu vrijwel achter den rug. Thans is het de verkiezing van wet houders, die de aandacht begiut te vragen. Verschillende vragen komen hierbij aan de orde. Voor we daarover enkele opmerkingen maken laten we hier volgen een advies van het gemeenteraadscollege der A.-R. partij, d.d. Juni 1918 over deze zaak uit gebracht: 1. Een partij, die er toe medewerkt, om de minderheden stelselmatig van een be stuurscollege uit te sluiten, verraadt zwak heid in het geloof aan de kracht van de eigen beginselen. 2. Indien de stembus heeft uitgemaakt, dat de rechtsche partijen de meerderheid hebben, volgt daaruit, dat ook het college van Burgemeester en Wethouders „rechts" moet zijn. 3. In overeenstemming met het begin sel van evenredige vertegenwoordiging be hoort het college van Burgemeester en Wethouders zooveel mogelijk een afspiege- geli'ng te zijn van den Gemeenteraad, ook opdat de burgerij in haar geheel vertrou wen kan stellen in het Dagelijksch Bestuur der Gemeente. 4. De antirevolutionaire partij die zich steeds verzet heeft tegen uitsluiting van beteekenende minderheden uit bestuurs colleges, kan geen bezwaar hebben er toe mede te werken, dat een sociaal-demo craat tot Wethouder worde benoemd. 5. Het beginsel door Groen van Prins- terer beleden, en door de anti-revolutio naire partij steeds voorgestaan, dat de minderheden recht hebben vertegenwoor dig te zijn in een bestuurscollege, mag niet op zij geschoven worden, op grond dat de een of andere minderheid nu en dan de consequentie van haar beginsel bloot legt, gelijk met de socialisten het geval was in 1903 en sterker nog in No vember 1918. 6. Wordt als voorwaarde voor medewer king bij het benoemen van een Wethou der uit een minderheid niet gelet op de beginselen van die minderheid, die mede werking mag ook niet afhankelijk gesteld worden van den persoon van 'den candi- daat, vermits de minderheid, naar aloude gewoonte, haar eigen vertegenwoordiger heeft aan te wijzen, en daarvoor verant woordelijk is. 7. Er worde niet medegewerkt aan de vorming van 'n burgerlijk blok, met de be doeling om door het weren van een soci aal-democraat uit het college van Bur gemeester en Wethouders anti-socialisti sche gemeente-politiek in exclusieven zin te voeren. 8. Voor de benoeming van een Wet houder uit een sociaal-democratische minderheid in den Gemeenteraad worde niet aanvaard een sociaal-democratisch program en evenmin samenwerking voor dat doel gezocht op een gemeenschappe lijk program. 9. Tegen een meerderheid van links trede de anti-revolutionaire raadsfractie zelfstandig op, met het doel haar invloed aan te wenden voor het erkennen van het recht der minderheden zoo voor zichzelve als voor anderen om in het college van Burgemeester en Wethouders vertegen woordigd te zijn. HET PLAN VAN HOOVER. President Hoover heeft gisterenavond met staatssecretaris Stimson en. den waarnemenden secretaris van de schat kist, Mills besprekingen gevoerd, die on geveer drie uren duurden en omtrent welker inhoud en verloop het diepste stilzwijgen wordt bewaard. Naar van welingelichte zijde echter wordt gemeld, werden verschillende ant- woord-nota's ontworpen, speciaal het antwoord op de Fransche tegenvoorstel len. Na afloop dier besprekingen verklaarde Stimson aan de pers: „Wij staan midden in de onderhande lingen en besprekingen, die nog eenigen tijd kunnen duren. Ik ben zeer optimis tisch!" Blijkens de uit Washington ontvan gen telegrammen is men in Amerikaan- sche regeeringskringen van meening, dat een verzachting van de bepalingen van het Young-plan, aan Duitschland niet de dringend noodige hulp zou verschaffen, die het noodig heeft. Ten aanzien van het antwoord van Frankrijk is men er van overtuigd, dat de Fransche regeering spoedig haar hou ding zal wijzigen. Men rekent er op, nog binnen 8 a 10 dagen tot overeenstemming te zullen komen en wel op de basis van het voor stel van president Hoover. Stimson's besluit om aan zijn vacan- tiereis vast te houden spruit dan ook voort uit de gunstige berichten, welke van den Amerikaanschen ambassadeur uit Parijs zijn ontvangen. Stimson zal zich eerst naar Napels begeven, zich kor ten tijd te Rome ophouden en van daar ongeveer op 17 Juli naar Parijs verder reizen. Te Berlijn zal hij omstreeks 21 Juli aankomen. Van Berlijn zal hij zich naar Londen begeven en na een langdurig vacantieverblijf in Schotland naar Amerika terugkeeren. Van nu ai aan zal, wat de komende weken betreft, het zwaartepunt van den diplomatieken arbeid in Europa liggen. Gisteren heeft de Italiaansche regee ring de regeeringen van Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Duitschland officieel in kennis gesteld van de aanvaarding van Hoover's voorstel door Italië. De fronter, Ward Hermans, verzocht in de Belgische kamer, den minister van buitenlandsche zaken te mogen interpel- leeren over de plannen betreffende het antwoord, dat door België op het voor stel van Hoover zal worden gegeven. De voorzitter van de kamer verklaar de, dat men den minister niet interpel- leert over de plannen der regeering. Hermans antwoordde hierop: „Ik zou wel eens willen weten, met welk land Hijmans onderhandelt, voordat hij de Amerikaansche regeering een antwoord zendt". Hijmans zeide daarop, dat het geen gewoonte is, in het openbaar mede te dea len, met welk land de regeering onder handelt. In de wandelgangen der Fransche ka mer werd vernomen, dat Briand aan de Duitsche ministers Brüning en Gurtius heeft doen weten, dat de Fransche regee ring met voldoening hun bezoek aan Pa rijs zou zien. Deze tijding, die uit gezaghebbende bron kwam, wekte in Fransche parle mentaire kringen een groote voldoening. Het noodweer in Beieren. In Opper-Beieren, waar gelijk gemeld, een hevig onweer heeft gewoed, is op vele plaatsen groote schade aangericht De Noordelijke oever van het Chiem- meer werd door zware hagelbuien geteis terd en acht dorpjes liepen belangrijke schade op. Bijna de helft van den oogst is vernield en de meeste velden werden onder water gezet. Door den storm werden talrijke boomen ontworteld. Boven Gross-Holzhausen, Wiechs en Litzldorf, aan den voet van den Wendel- stein, werd de geheele koren- en ooft- oogst vernield. Op sommige akkers bleef geen halm overeind staan. 's Avonds, nadat de ergste buien wa ren overgedreven, brak tegen acht uur opnieuw het noodweer los, waardoor het vernielingswerk werd voltooid. Ook aan gebouwen en vensterruiten is schade aangericht. Vermiste Oceaanvllegers terecht. Naar door de vlieghaven Krefeld wordt bericht, hebben gistermiddag om 5.30 uur de twee Deensche vliegers, die gisteren om 7.30 uur uit New-York gestart zijn, bij Krefeld een noodlanding gemaakt. Ze verklaarden zich in de route te hebben vergist en over Spanje en Frankrijk 'e zijn gevlogen. Eenige minuten later zijn ze naar Ko penhagen doorgevlogen. De intern, industrieele kartellen. De economische deskundigencommis sie onder voorzitterschap van dr Trip, heeft te Genève de kwestie van de inter nationale industrieele voorstellen bespro ken. Het Fransche lid van de commissie, de heer Molio, bracht rapport uit namens de volkenbondscommissie, die bet kartel- vraagstuk bestudeerd had. Hij verklaarde, dat die deskundigen commissie eenstemmig van oordeel was geweest, dat het kartelwezen belangrijke voordeelen voor de productie van goede ren biedt. De risico's van de verschillende onder nemingen worden daardoor verminderd, de prijzen worden gestabiliseerd en de voortbrengingskosten worden geringer. De deskundigen-commissie voor het kartelwezen is van oordeel, dat de vrees ongegrond is, dat tegenover deze voor deelen, op 'tpunt van de productie ern stige nadeelen zouden staan voor de ver bruikers en voor de arbeidersklasse. De deskundigen-commissie meent, dat de verbruikers niet behoeven te vreezen voor een overdreven verhooging van de prijzen, daar, indien dit het geval zou zijn, er ongetwijfeld een concurreerend kartel zou worden opgericht. Met betrekking tot de arbeidsvoor waarden der arbeiders in de deskundi gencommissie van oordeel, dat de arbei ders door de invoering van kartellen grootere stabiliteit van werk verkrijgen en ook een beter loon. De deskundigen-commissie is dus tot de slotsom gekomen, dat dë kartellen zeer wezenlijk diensten kunnen bewijzen door een betere organisaie van het economi sche leven. Hef oproer in Belgisch Congo. Volgens de jongste berichten uit de Congo-kolonie zou het oproer in het Kwango-district zich over het door den stam der Bapindi bewoonde gebied uit strekken. Deze stam, die ongeveer 15.000 leden telt, verblijft op het plateau van Kibo en kon, tot dusver, nog niet geheel aan het gezag der Belgische koloniale autoriteiten worden onderworpen. Slechts sedert enkele maanden heeft zich een ambtenaar, met twee soldaten, bij de Ba pindi gevestigd. Deze laatsten werden door enkele fanatieke geestenbezweerders aangezet den blanken ambtenaar te doo- den. Deze werd door duizend met lansen en messen gewapende negers omsingeld, maar slaagde er toch in te ontkomen. Later kwam het tot een treffen met een klein militair detachement, waarbij een der geestenbezweerders en verscheidene negers den dood vonden. Een compagnie der Congoleesche weer macht, 150 man sterk, is uit Léopold- ville vertrokken met bestemming naar het oproerige gebied. In officieele kringen verwacht men, dat de orde zeer spoedig weer geheel zal zijn hersteld. Verduistering van geheime documenten. Naar het „Journal" mededeelt, heeft men aan het ministerie van buitenland sche zaken te Parijs de onaangename ont dekking gedaan, dat een van de ambtena ren, speciaal belast met de ontvangst en ontcijfering van telegrammen, den inhoud van geheime stukken aan anderen mede deelde. Men had gemerkt, dat zekere din gen uitlekten en dat met name de inhoud van cijfertelegrammen bekend was gewor den. Een zorgvuldigee bewaking werd in gesteld, en deze leidde tot het betrappen van den schuldige, op het oogenblik, waar op hij aan een derde vertrouwelijke docu menten overgaf. Twee medeplichtigen zijn eveneens in hechtenis genomen. De aard van de meegedeelde berichten doet den ken, dat men met een spionnage-zaak te doen heeft. Bij het verhoor bekende de betrokkene, dat hij zich reeds geruimen tijd aan deze handeling had schuldig gemaakt, en aan degenen, met wie hij in verbinding stond, een belangrijke en uitvoerige documenta tie bezorgd had. Nader wordt bericht, dat deze onthul lingen niet bestemd waren om aan een vreemde mogendheid te worden medege deeld, maar om er speculaties op de beurs op te baseeren, waarvan de betrokken ambtenaar profiteerde. Huiszoekingen, die bij de gearresteerde personen zijn geschied, leidden tot de ont dekking van een aantal telegrammen en berichten uit het ministerie afkomstig. Korte berichten. Het stadje Fontrevault l'Abbaye (Fr.) werd Woensdagmiddag door een hevig onweer, gepaard gaande met slagregens, geteisterd, 's Middags kwam een water hoos over de stad. Alle straten en plei nen stonden weldra blank, sommige tot op een hoogte van 3 M. Zeven huizen werden door het water verwoest, terwijl talrijke andere door de bewoners moesten worden ontruimd. Men vreest, dat eenige personen om het leven zijn gekomen. Het „Journal" meldt, dat een amb tenaar van 't Fransche ministerie van buitenlandsche zaken en twee andere per sonen zijn gearresteerd. De ambtenaar had geheime documenten aan de beide anderen overhandigd. De zaak wordt met de meeste geheimhouding behandeld. De landdag van Mecklenburg-Strelitz behandelde een regeeringsvoorstel inzake aansluiting bij' Pruisen. Uit de redevoeringen bleek reeds, dat er kans is op een twee-derde meerderheid vóór het voorstel. Het aantal huwelijken in de Prui sische groote steden in de eerste 3 maan den van 1931, is verder gedaald, evenals het aantal geboorten, vooral in Berlijn, terwijl de sterfte weder is toegenomen. Binnenland. Te Dordrecht twee meisjes verdronken. De salarisverlaging der Indische ambte naren. De uitvoering der tarwewet. Buitenland. Oproer in Belgisch Congo. Het plan van Hoover. De verkiezingen hebben in zeker op zicht niet aan de verwachtingen beant woord. Er scheen reden te zij'n een roode springvloed te verwachten. De crisis was door de Soc. Dem. propa gandisten behoorlijk (of onbehoorlijk) uit gebuit en verwacht werd dat de resul taten daarvan gezien zouden worden in een zeer sterke stijging van het aantal roode stemmen. En nu ia er wel vooruitgang bij de S. D. A. P. maar de verwachte „sprong" is uitgebleven, zooals uit een staatje in het Soc. Dem. hoofdorgaan blijkt. „Het Volk" beeft uitgerekend dat in elf plaatsen van 50.000 tot 100.000 in woners het totaal aantal gemeenteraads zetels van 343 in 1927 op 369 in 1931 steeg. De S. D. A. P. bezette in 1927 daarvan 85 zetels, in 1931 zal ziji er 91 bezetten. In percentages uitgedrukt, bezette de S. D. A. P. in 1927 24.7 pet. van het totaal aantal zetels, in 1931 24.6 pet. Weinig of geen verandering dus in deze klasse. In 29 plaatsen van 20.000 tot 50.000 in woners steeg het totaal aantal zetels van 615 in 1927 op 675 in 1931. De S. D. A. P. bezette In 1927 daarvan 145 zetels in 1931 krijgt zij er 164. In percentages uitgedrukt, bezette de S.D.A.P. in 1927 23.5 pet., in 1931 24.2 pet. Vooruitgang dus van nog geen vol percent. In 686 plaatsen met een inwonerstal tot 20.000 steeg het totaal aantal zetels van 5834 in 1927 op 6016 in 1931. Het aantal zetels door de S. D. A. P. bezet steeg van 803 in 1927 op 981 in 1931. In percentages uitgedrukt, had de S.D.A.P. dus 13.8 pet. in 1927, in 1931 16.3 pet. van het totaal aantal zetels. Hier valt de grootste winst, van 2.5 pet. In vijf plaatsen boven de 100.000 inwo ners steeg het totaal aantal zetels van 211 in 1927 op 213 in 1931. De S. D. A. P. bezette daarvan in 1927 er 68, in 1931 68. In percentages uitgedrukt bezette de 'S. D. A. P er dus 32.2 pet. resp. 31.9 pet. Verlies 0.3 pet. In totaal steeg dus in 631 plaatsen het aantal zetels van 7003 in 1927 op 7270 in 1931. De S.D.A.P. bezette daarvan resp. 1101 en 1304. Het percentage steeg dus van 15.7 pet. op 17.9 pot. Dat is gegeven de verscheidenheid van plaatselijke omstandigheden niet van groote beteekenis. „Het Volk" wijst daarop, trouwens zelf wanneer het in een commentaar schrijft: „Wellicht zijn er geweest, die zich nog meer resultaat van deze verkiezing had den voorgesteld. De ongeëvenaard geest driftige actie, die onze partij in deze weken gevoerd heeft, had niet onmogelijk sommiger verwachtingen te hoog doen stijgen. Wij voor ons gevoelden geen re den tot zoo overweldigend optimismo. Men bedenke, dat wij leven te midden van de hevigste economische crisis, die de wereld ooit geteisterd heeft. Duizen den en duizenden werkloozen moeten sinds maanden, sinds jaren van den steun leven. De vooruitzichten op spoe dige verbetering van den industrieelen toestand zijn niet gunstig. Zoo ooit, dan is het thans een tijd, waarop zich van breede bevolkingslagen die wanhoop- stemming zou kunnen meester maken, die naar geen rede luistert, die de ooren sluit voor een verstandige politiek en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1