No. 2: s Yreesi geen Examen M Rechtzaken Land en Tuinbouw O MZE KLEEDING I Scheepstijdingen. uit nummer EERS| Bi Él« I 7 5' lil' want er ia een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijg baar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. Politierechter te Middelburg. Zitting van 23 Juni 1931. De volgende personen werden gedag vaard. M. B., 51 jaar, visscher te Arnemuiden, wegens beleediging van Jannetje Blaasse en Klaas van Bolzen. Eisch en uitspraak: f 10 of 10 d. D. G., 45 jaar, visscher te Terneuzen, wegens mishandeling van J. L. van Wel Eisch en uitspraak: f 5 of 5 d. I. A. de V., 27 jaar, landbouwer te Breskens, wegens zonder noodzaak een kalf pijn of letsel aandoen, door het beest herhaaldelijk met een stok te slaan. Eisch en uitspraak: f 10 of 10 d. A. G. N., 19 jaar, arbeider te Axel, we gens mishandeling van Leo van Treffer Eisch en uitspraak: f 10 of 10 d. J. W. den D., 18 jaar, werkman te Axel, wegens mishandeling van J. A. So gers. Eisch: f 10 of 10 d.; uitspraak: f 5 of 5 dagen. L. H. van den A., 55 jaar, logement houder te Terneuzen, wegens mishande ling van W. Vlietstra. Eisch: f 10 of 10 d.; uitspraak: f 7 of 5 d. Betrouwbaarheids- ritten niet strafbaar. Ar tikel 14 der Motor- en Rijwielwet verbood vroeger het houden van „snelheidswed strijden" op den weg.' Bij de wet van 1 Nov. 1924 is hierin verandering gebracht, doordat in art. 21 dier wet niet langer gesproken wordt van „snelheidswedstrij den" doch van „wedstrijd" zonder meer. De wetgever wilde daarmee ook treffen „betrouwbaarheidsritten". Ten aanzien van P. E. A., was bewezen verklaard, door de rechtbank te Zutphen, dat bij op 24 Augustus 1930 onder Diepenveen te za- men met anderen vormende de regelings commissie van de Deventer automobiel en motorclub een betrouwbaarheidsrit voor motorrijtuigen heeft gehouden o.m. over den weg DeventerZwolle. De recht bank sprak een veroordeelend vonnis uit, doch in cassatie heeft de Hooge Raad thans overwogen conform de conclusie van den procureur-generaal, mr Tak, dat een betrouwbaarheidsrit geen „wedstrijd" is in den zin der wet, wegens het ontbreken van combattanten, het vonnis der Zutfen- sche rechtbank vernietigd en den heer A. van rechtsvervolging ontslagen. Stoomvaart Mij Nederland. J0HAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr. 23 te Port Said. P. C. HOOFT, thuisr,, 23, nam. 6 uur van Southampton. POELAU LAUT, uitr., 23 te Port Said. Rotterdamsche Lloyd. BLITAR, uitr,, 23 te Soerabaja. KOTA RADJA, thuisr., pass. 23 Sagres. DELI, uitr., 23 te Genua. DEMPO, uitr., pass. 23 Gibraltar. Over levertraan, gele eendenpooten en gele kippenpooten. Wat de „levertraan-adviezen" betreft, zijn de volgende vragen wel interesstant: 's-Gravenhage: Wat mijn kuikens be treft, deel ik u mede, dat ik deze gevoe derd heb met het opfokvoor, hetwelk ik in voorraad had, doch wel heb ik wat prima levertraan aan het voer toegevoegd. Het resultaat is van dien aard, dat momen teel alle kuikens in de beste conditie ver- keeren, terwijl zij van beenzwakte abso luut geen last meer hebben. Dit betrof een groote partij kuikens van ongeveer 3 weken oud, waarover de eige naar radeloos was. Hij had ze, toen ik hem er naar vroeg, volgens zijn zeggen gevoerd met meel, waarin volgens den fa brikant levertraan zat. De verschijnselen wezen echter op Engelsche ziekte en daarom ried ik aan, ondanks de verze keringen van den fabrikant, er toch maar 1 pet levertraan nog bij de mengen. Uit het resultaat blijkt, dat mijn vermoeden juist was. Mij was namelijk bekend, dat de betrokken fabrikant wel meer minder waardige levertraan gebruikt en aflevert, wat natuurlijk niet altijd bedrog behoeft te zijn maar ook op verregaande onkun de kan berusten. Het tweede geval is een zuiver geval van bedrog, Het betreft een monster le vertraan, dat een lezer zond, omdat hij dacht dat de kuikens er ziek van waren geworden. De kleur was grijsbruin, en 't was bij deze zomersche temperatuur nog een dikke, drabbige massa. Bij verwar ming werd deze viezigheid helderder on der het verdampen van water. Toen ik het centrifugeerde kwam er onder in de buis ongeveer 10 pet. water te voorschijn. Daarboven kwam een dikke laag van plm. 10 pot leverweefsel en daarboven dan do levertraan, die echter zeer veel stearine bleek te bevatten. Nu mag levertraan natuurlijk geen wa ter bevatten en evenmin leverweefsel, dat snel in «oi'.lng' pvergaat. Ook 1ü «en hoog i stearinegehalto niet toegelaten. In allo opzichten dus bediog. Nu kom ik. even terug op de vraag van den lezer over den invloed van lever traan op de witte kleur der veeren. Wat is eigenlijk de kleur der veeren? Vogels en insecten zijn over het alge meen voorzien van de schitterendste kleu ren onder de dieren in de natuur en deze kleuren berusten eensdeels op de echte kleurstoffen, voor een ander deel echter op lichtbrekingsverschijnselen. Denk b.v. eens aan de prachtige kleuren van zee schelpen. Maalt men zoo'n schelp fijn dan blijft er niets over van de kleur, doch een grijs-wit poeder. Ook olie op het water geeft allerlei prachtige kleuren en in de veeren der kippen nu vinden we ook der gelijke kleurverschijnselen, berustend op natuurkundige eigenschappen. Nu moet men daarbij in aanmerking nemen, dat de oppervlakte der veeren, die uit micros copisch kleine deeltjes bestaat, zeer fijn oneffen is en daardoor allerlei interes sante lichtbrekingsverschijnselen vertoont ongeveer zooals een gramofoonplaat ze in veel grooteren vorm heeft. Door deze eigenaardige oppervlakte nu ontstaat de typische metaalglans, of groenachtige of purperen weerschijn op veeren van Austr. leops, Minorca's en andere zwarte vogels. Maar in de veeren komen ook echte kleuren voor, evenals op andere plaat sen van het lichaam. Verschillende dezer kleuren gaan samen met vet en heeten daarom met een geleerd woord: Lipo- chromen. (Lipos is vet en chroma is kleur). Sommige vogels hebben een roode kleur rondom de oogen, veroorzaakt door een rood lipocbroom en ook de mooie goudvisschen danken bun kleur aan een lipochroom. Bij de eenden vinden we in pooten en snavels een typische gele kleur stof, een geel lipochroom dus. Ja, waarom noem ik daar nu ineens gele pooten van een eend, eon goede leg horn heeft toch ook mooie gele pooten? Mis, een slechte leghorn heeft mooie gele pooten zou ik zeggen, want als een kip goed legt, worden die pooten steeds blee- ker, haast tot kleurloos toe. En dubbel mis, omdat die gele kleurstof in die gele pooten van een slechte leghorn een heel andere kleurstof is dan die van een een denpoot. Schrik nu niet te erg lezer, ga even rustig zitten, want de gele kleurstof van de eendenpoot is zooxanthine en de gele kleurstof van een kippenpoot is xan- thohyll. Vreeselijk geleerd lijkt dat, maar het is weer echt potjeslatijn. Xanthos is Grieksch voor geel, zoo vinden We terug in zoologie, zoo is Grieksch voor dier, dus dierkunde, en zooxanthine is dus dieren- geel. Phyllis is echter blad, flus xantho- phyll is niets anders dan bladgeel, een stof uit groene bladeren. Let nu even op. In de dooiers der eie ren bevindt zich naast een van de lipo- chromen ook dit xanthophyll uit het groenvoer der kip. Zoolang de kip dus veel groenvoor eet, zullen de dooiers hoog geel zijn. Houdt zij op met leggen, dan zoekt het xanthophyll een anderen uitweg en verspreidt zich door het lichaam en komt in de pooten terecht, die nu mooi geel worden (de snavel ook). Maar ook de gele en roode kleuren in de veeren wor den veroorzaakt door lipchromen, zooals we al gehoord hebben, en nu krijgen we ook een idee hoe door gekleurde vetten de veeren rijker van kleur worden. Nu kan een witte veer wit zijn door ab soluut gemis aan kleurstof, maar bij som mige kippen komt er in de schijnbaar witte veeren wel een weinig geel lipo chroom voor. Gaat men zulke dieren sterk gekleurde vetten geven, b.v. donker ge kleurde levertraan, dan heeft men kans dat de veeren geler worden. Ervaren fok kers beweren dan ook dat witte kippen alleen geel worden als zij den aanleg daar toe in do veeren hebben, zoodat dus de kwestie op al of niet raszuiverheid neer komt. Naast de lipochromen komen in de vee ren nog andere kleurstoffen voor, o.a. de melamire, een zwarte kleurstof, die met andere kleuren te zamen, kleuren geeft zooals zwart, bruin en grijs. Het mela mire ontstaat uit de roode bloedstof van het bloed en hieruit volgt weer de oplos sing, dat een gezonde vogef'met gezond bloed ook beter gekleurde veeren zal heb ben. We zullen nu over de kleuren ophou den, alleen wijs ik nog op een belangrijk punt. De gele vetkleurstof gaat veelal samen met een hoog vitamine-gehalte en donker gekleurde dooiers zullen daarom waarschijnlijk betere broedresultaten ge ven dan bleeke dooiers. Verder blijkt daaruit dat het geel van versche, heldere traan nog zoo ongewenscht niet is en dat men het wel eens mis gehad kan hebben door te eischen, dat levertraan kleurloos moet zijn. Bij slecht bereide traan hangt de don kere kleur echter samen met een hoog gehalte aan "rije vetzuren en bij traan moeten we vooral op de vrije vetzuren let ten. DR. TE HENNEFE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 98a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. HET MARXISTISCH DOEL HEILIGT DE BOLSCHEWISTISCHE MIDDELEN. „Een der neteligste vraagstukken voor hot hoofdorgaan der S.D.A.P.", zegt de Maasbode, is het Russische Bolsjewis me met al wat eraan vastzit. Immers hier gaapt tusschen de minderheid en de meerderheid der partij genooten een onoverbrugbare klove. Vóór «enigen tijd wm 'Rih- rl Polak aan het woord over do toestanden in Rusland. Deze bekendo veteraan van don A.N.D.B. liet ongeveer niets overeind van heel het Sovjet-systeem, dat hij terecht brandmerkte als een bewuste verloochening van alle be ginselen der democratie, Immers de vrijheid van het woord is in Rusland even ver te zoeken als die van de druk pers, van vereeniging en ver gadering, van theater en bios coop, van onderwijs en gods dienst. Het Sovjet-congres is geen volks-, maar een verminkte stands-vertegenwoordiging: van de 159 millioen Russen hebben er nauwelijks 15 mil lioen het kiesrecht. En boven dien heeft dit pseudo-parle- ment sinds lang alle feitelijke macht verloren, en is een gewillig werktuig geworden in de hand van den almach- tigen dictator Stalin. Geen wonder, dat een be ginselvast parlementariër en overtuigd democraat als Hen ri Polak, voor dit alle vrij heid verstikkend regiem geen goed woord over heeft. Maar nauwelijks zijn een paar maanden verloopen, sinds zijn scherp veroordee lend vonnis verscheen in de wekelijlcsche „Kroniek" van „Het Volk", of daar komt partijgenoot R. Kuyper aan het woord in het „Populair Wetenschappelijk Bijvoegsel" van 9 Juni j.l. En uit den aanvang zijner bijdrage blijkt al aanstonds, dat hij „met sympathie en hoop aan de zijde der (Rus- sischë) revolutionnaire regeo- ring staat en de economische en moreele bedenkingen, die tegen haar worden ingebracht niet van doorslaggevende be- teekenis acht". Verder wordt onze aan dacht getrokken door de ze delijke opvattingen van den schrijver, die zijn meening samenvat in de volgendo po pulair wetenschappelijke stel ling: „Zedelijke bedenkingen kunnen tegen de Russische methoden (oenige overbodi ge uitwassen daargelaten) van Marxistisch standpunt niet worden aangevoerd. Het groote economische, ze delijke en aesthetische doel: de verlossing der menschen van het kapitalisme, maakt die methoden toelaatbaar." Al wat dus niet onder de „overbodige uitwassen" van het Sovjet-systeem te rang schikken valt, wordt .zedelijk toelaatbaar" geacht. Toelaatbaar is derhalve de arbeidsdwang voor allen en de dwangarbeid voor honderd duizenden; toelaatbaar de rechteloosheid, niet alleen van de veelgehate „bourgeois" maar ook van de „mensjewi- ki" t— de eigen partij genoo ten van den schrijver! die even onbarmhartig worden onderdrukt als de ergste re- actionnairen, Toelaatbaar is verder de scherpe censuur, die iedere onwelgevallige uiting smoort: theater-, bioscoop-, pers- en vergaderingcensuw. voor wel ke dus blijkbaar niet geldt wat wij lazen in „Het Volk" van 12 Juni j.l.: „Weg met de censuur! Zij moet dom zijn, zij moet onderdrukken, zij moet belachelijk zijn!" Toelaatbaar is ten slotte, als een essentiëel bestanddeel van het dwangsysteem, de Gepoe, het machtigste wapen der dictatuur, met een heirleger van honderdduizend spionnen en agents provocateurs, met talrijke weluitgeruste, van mitrailleurs en kanonnen voorziene stormtroepen, waar over Stalin als alleenheer- scher beschikt. En waarom acht de schrij ver dit alles geoorloofd? Niet, omdat hij het goedkeurt: an ders kon hij geen dag en geen uur langer lid blijven der S.D.A.P., die zich met haar zusterpartijen in de tweede internationale, uitdrukkelijk op democratisch en parlemen tair standpunt stelt. Neen, ondanks de evidente minderwaardigheid acht hij de Rusaischo methoden toe laatbaar, „wegens het groote economische, zedelijko en aes thetische doel: de verlossing der menschen van het kapi- talismol" Hoo verachtelijk de mid delen zijn niogon, die Sovjet- Rusland aanwendt., zij wor den geheiligd door het Mar xistisch doel: de vornietlglng van „das Kapltal". De aanvrage was: AJourstol te versleren met een kruissteek. De nieuwe grove weelsels leenen üch DtJzonöei goed om te versleren, zoo ook de frotté's, waarvan men dan dubbele draden kan bpnemen, zoodat leder kruisje een V4 c.M breed en ongeveer 1 oJM groot wordt. Wanneer men plooien ln een Japon maaki. werk! men meestal volgens vast systeem d.w.z. de dieptf van een plooi moet gelijk zijn aan de breedte dei plooi Bi) dit Japonnetje wijken we van dien regel af, daar anders de plooien te ondiep zouden worden en vooral bij deze soort stoffen er gauw uit zouden gaan. Is de plooi nu dieper dan geeft dat niet zot veel. We hebben nu dus voor de diepte 2 maal, zoo veel genomen, zooals men op de teekenlng tan waar nemen Men heeft noodlg ongeveer 8 el Bewerking model A: Men knipt het voorstuk ul' precies op de stippellijn, ook de schuine lijn tot den noek zoo lnknippen (de 1 c.M. naad ts bij den oovenkant en plooi inbegrepen) Zie de maatllin De bovenkant rijgt men nu op de maat om, ds hoeken naait men filn om voor versterking nu stikt men het naaldplooltje volgens aangegeven Lijn Men rijgt nu de plooien ln het pioolstuk en legt dat nu ln de vooropening, daarna stikt men den boven, sant smal op 't kantje op en aan den binnenkant de plooi naden b. De zilnaden en schouders dlchtsMkken rafel omstikken en naden openstriJken Aan schouders et zijnaden 314 o.M naad knippen en op 2 c.M omstik ten. (Deze stoffen rafelen nogal.) o. Van de pas stikt men de schoudernaadjt-s licht, daarna zet men de pas op de hals Aanstikken op verkeerden kant, op den kant omvouwen, daarna op 4 a 8 c.M smal op het kantje opstikken De pas ttnlpt men dus volgens model. (Zie teekenmg.) Armsgaten afwerken mei een boorllntje d. Den zoom inzoomen, bi) de ploolnaden Doven den zoom een knipje geven, zoodat de naad die in den zoom valt, opengestreken kan woiden e. Een ceintuurtje van dubbele stof plus de ver siering voltooit het geheel Wenk: Bil dikke stof, zooals trotté en ajourstof, is het beter bij den zoom eerst een boorbandje over de rafel te stikken, Daarna pas zoomen. Patroon f 0.80. Direct? Bureau: Lar Tel.: Redactie Postre Bijkant Firma F. P. Dl Zij, die zlchl Zeeuw" abonnl in deze maanq gratis. HOOVEI Frar Wat Sn In het Lager| vraagd over heeft Minister klaring van Ma voegend, dat wenscht gebruij regelen uiteen besloten heeft stel zonder uit| gen. Hoe meer wij overwegen, hoe te zijn een grool Ver. Staten. Hetl zijn, indien Eu| \ojze op antwoc Wij zijn het sche regeering, een conferentie.! De gedragslij^ aan zouden eischende lanc Bank voor li niededeelen, dat| den om gedurer betalingen, die te schorten. De Britsche voorstel naar lj reid gedurende schulden, waar schorten, zoodra algemeen is af zal zij nala^ eischen, die na vervallen. De Britsche r< dat onder het f direct vallen de de Dominions er eenigd Koninkrij zijn, die tussche gen moet bespre Het voorstel geveer 11 millic loopende begroo lijk cijfer, dat v lastingbetalers dat de maatrege menwerking me meer dan gerech hij zal bijdrager de veiligheid te Baldwin verkl een gedragslijn komen overeenst en den naam va Lloyd George dat de regeerin ondubbelzinnig op het zeer edeh Gistermidda Laval, de Franse antwoord op Ho< den Amerikaanst rijs ter hand ges De Fransche bladzijden mach1 In de inleiding het voorstel van heeft zijn indruk Frankrijk heeft medewerken wil economische m< Europa. Verder zou de voor Frankrijk o gen van het plar wing te laten, Fr nemen aan alle r nomische herstel Duitschland kun rijk wil aan het Hoover zijn mede en stelt een c de instandhoudir en hulpverleenin uitsluit. Daarom niet uitstelbare d ten bedrage van 6 ken en niet in f aan de Bank vo<

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6