arro's Ky/ Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Leestafel. merhout uit een dezer dagen uit 7/ladi- wostock aangekomen stoomschip. De leiders der vakvereeniging weigeren deze staking to desavoueeren, die gevolgd is op de bekendmaking, dat het hout ge hakt is in dwangarbeid. Men acht het zeker, dat, zelfs al wordt het hout gelost, de leden der vakver eeniging van houtbewerkers zullen wei geren het te bewerken. Korte berichten. Volgens berichten uit Wellington werden verscheidene districten van Nieuw Zeeland (Australië) Dinsdagmorgen door een hevige en aanhoudende aardbeving geteisterd. Er maakte zich een hevige pa niek meester van de bevolking. Nadere bizonderheden ontbreken. De Universiteit, de technische hoo- geschool, en twee andere instellingen van hooger onderwijs te Weenen, zijn voor- Joopig gesloten, daar er studentenonlusten hebben plaats gehad. Deze onlusten ontstonden naar aanlei ding van de uitspraak van het administra tieve gerechtshof welke het bestaande stu- djenttmt'echt onwettig verklaart. ONZE KOLENUITVOER NAAR FRANKRIJK. Een ernstige bedreiging. De correspondent van de Telegraaf te. Heerlen heeft een onderhoud gehad met mr dr W. F. Frowein, voorzitter van de directie der Staatsmijnen in Limburg over de bedreiging van onzen kolenuit- voer naar Frankrijk, in verband met hel wetsontwerp, dat de Fransche regeering bij de Kamer heeft ingediend in zake te treffen maatregelen tegen de overstroo ming met buitenlandsche producten. De heer Frowein verklaarde, dat de mogelijkheid van een invoerverbod in Frankrijk wel degelijk bestaat. Zulk een verbod zou voor onze mijnindustrie een groot nadeel beteekenen. Wij dienen evenwel onzen invoer in Frankrijk te handhaven en daarom zullen alle midde len aangewend moeten worden om den gevreesden maatregel te voorkomen. Wat betreft de wegen, welke hiervoor gevolgd zullen worden, kon mr Frowein nog niets positiefs mededeelen. Besluiten dienaan gaande zijn nog niet genomen. Onze mijnen hebben in het laatste jaar circa 2y* millioen ton steenkolen naar Frank rijk geëxporteerd. Bij een invoerverbod zou daarvoor elders naar afnemers moe ten worden gezocht. In ieder geval die nen er maatregelen genomen te worden, zeide de president-directeur, om de Fransche regeering te verzoeken mildere besluiten tegenover Nederland in toe passing te brengen. Een medewerker van het Handelsbl. verklaart, dat, volgens zeer betrouwbare berichten uit Parijs het in de ernstige bedoeling ligt der Fransche regeering om het wetsvoorstel tot beteugeling van den invoer nog voor 1 Juli a.s. in de Kamer te doen behandelen. Deze wet zou het mogelijk maken, den invoer van onze steenkolen bij decreet te verminderen met een en een kwart millioen ton, zooals de eisch luidt der Fransche mijneigenaren en zooals geadviseerd werd door de staatscommissie welke minister-president Laval onlangs benoemde. Minister Beelaerts heeft naar gemeld wordt, reeds de vorige week onzen ge zant te Parijs opgedragen stappen bij de Fransche regeering te doen in verband met het bij de Kamer ingediende wets ontwerp. De reis van de Koningin. Naar Havas uit Colmar meldt, is Ko ningin Wilhelmina om 17 uur gistermid dag te Les Trois Epis aangekomen. H.M. zal daar een tiental dagen vertoeven en het incognito bewaren. Zondag begeeft H.M. zich naar Colmar om een kerkdienst bij te wonen. De automatiseering van de telefoon. Het tijdschrift voor Posterijen, Telegra fie en Telefonie publiceert een van den directeur-generaal der P. T. T. ontvangen „Uiteenzetting betreffende de voorgeno men wijzigingen in de personeelsorganisa- tie van het bedrijf der posterijen, telegra fie en telefonie, in verband met de auto matiseering van de telefoon. Hieraan is het volgende ontleend: Het rijk zal worden verdeeld in 22 tele foondistricten, waarvan de hoofdzetels gevestigd zullen worden te Alkmaar, Haarlem, Amsterdam, Leiden, 's-Graven- hage, Rotterdam, Dordrecht, Goes, Roo sendaal, Breda, Maastricht, Venlo, Eind hoven, 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Arn hem, Utrecht, Hengelo, Deventer, Zwolle, Leeuwarden en Groningen. Het ligt nu in het voornemen 5 distric ten zoo spoedig mogelijk in den nieuwen organisatievorm te brengen, en wel met de hoofdplaatsen Haarlem, Arnhem, De venter, Hengelo en Leeuwarden. De omzetting van de organisatie in de volgende groep van 17 telefoondistricten zal waarschijnlijk eerst over eenige jaren plaats hebben. Loontoeslag aan landbouwers. In de gemeente Leens (Groningen) heeft in de afgeloopen maanden de volgende regeling gegolden. Wanneer landbouwers boven het aantal werklieden, dat zij in dienst hadden, nog één of meer personen extra in dienst namen, restitueerde de gemeente een deel van het loon. Ook an dere plaatsen hebben iets dergelijks be paald. Nu heeft de gemeente Leens van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een waarschuwing gehad, waarin gezegd wordt, dat de minister in trekking van deze regeling wil. Hij acht de regeling slechte werkloozenzorg, niet billijk tegenover de landbouwers in an dere gemeenten, die zonder toeslag wer ken. Ook uit de minister de vrees, dat op den duur alle landbouwers zullen trach ten al hun personeel in deze steunrege ling op te nemen. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Koffers en reservedeelen overboord gegooid. Toen de K. L. M. het besluit had geno men de indië-postvluchten ook gedurende de zomermaanden voort te zetten, werd in vakkringen die voortzetting als een nieuwe proefneming beschouwd. Immers wanneer we in Europa zomer hebben, zit Azië in den tijd van den zwaren regenval, waarin regenbuien, die als watervallen uit den hemel plensen, de vliegvelden plegen te inundeeren en, na wegloopen van het wa ter, het oppervlak van het terrein in een dusdanig slappen toestand brengen, dat het starten en landen ernstige moeilijk heden oplevert, zoo niet onmogelijk wordt. Van Dijk is thans de eerste der Indië- vliegers, die in de gelegenheid is gekomen de huitennissigheden aan het vliegen ge durende den Oosterschen regentijd ver bonden, op zijn gemak te kunnen bestu- deeren. Na in een zeer snel tempo van wal te zijn gestoken, door reeds op den vertrekdag van 11 Juni van Amsterdam naar Athene te vliegen, is de verdere reis van onzen koenen Oceaanvlieger meer en meer een natte moesson-studievlucht ge worden. Want thans, na dertien dagen, heeft Van Dijk de hoofdstad van Siam nog niet bereikt- Telkens weer wordt 'hij op gehouden door zware regenbuien, door al te natte vliegvelden. Het is gelukkig, dat juist een man als Van Dijk, die aan grooten durf een bij zondere routine in het vliegen onder on gunstige atmosferische condities paart, in de gelegenheid is, over de problemen, voortspruitend uit het in tropische regen buien vliegen, rapport uit te brengen; vlie gers met minder vuii-weers-ervaring zou men allicht van overdrijving en overschat ting der moeilijkheden kunnen verdenken. Naar de „Maasbode" verneemt, heeft Van Dijk bijzonder op de route Calcutta- Akyab tengevolge van de zware regens met ernstige moeilijkheden te kampen ge had. Vliegende in een zeer zware bui, lie pen de motoren plotseling sterk in toeren terug, mogelijk als gevolg van het dringen van water in de carburateurs. Daar Van Dijk mogelijk een noodlanding vreesde op ongunstig terrein, werden alle reservedee len, alsmede koffers der bemanning, over boord gegooid, waardoor het toestel aan merkelijk lichter werd en AJkyab veilig kon worden bereikt. Natuurlijk zijn dadelijk de noodige maatregelen genomen om de motoien voor dergelijke invloeden te behoeden en de ze kerheid te verkrijgen, dat ze voortaan ook in de zwaarste tropenbuien feilloos blijven werken. Morgen vertrekt het K. L. M.-vliegtuig P. H.A. F. S. van Amsterdam naar Batavia. Eerste bestuurder is J. J. Ilon- dong, tweede bestuurder P- Both, boord werktuigkundige H. de Jong. Deze vlucht zal door den heer N. M. A. Lebret uit Oos terbeek als passagier worden meege maakt. DE NEDERLANDSCHE SPAARBANK- BOND. Belangrijke toeneming spaargelden. In het verslag over 1930 van den Ne- derlandschen Spaarbankbond wordt me degedeeld, dat het aantal leden met 26 Spaarbanken steeg, zoodat de bond op 31 December 1930 151 Spaarbanken-leden telde. Het jaar 1930 gaf bij de Spaarbanken bondsleden een sterke stijging te zjen van het totaal der spaargelden en het aantal spaarders: Obligo bij 151 Spaar banken per 31 Dec. 1930 f 341.346.000, obligo bij dezelfde Spaarbanken per 31 Dec. 1929 f 308.351.000, toeneming der spaargelden in 1930 f32.995.000, aantal spaarders bij1 151 Spaarbanken per 31 Dec. 1930 884.865, aantal spaarders bij de zelfde Spaarbanken per 31 Dec. 1929 833.480, toeneming aantal spaarders in 1930 51. 385. Merkwaardig blijft het voorzeker, dat in den jaar, waarin .het woord „malaise" op ieders lippen lag, juist bij de Spaar banken een zoo groote toeneming der spaargelden valt te constateeren (1930 plm. f 33.000.000), (1929 plm. 11 millioen) Merkwaardig, doch niet onverklaarbaar want verschillende oorzaken zijn er, vol gens het verslag, op van invloed geweest. De slechte tijd brengt velen tot naden ken en tot voorzichtigheid. Geld dat an ders luchthartig en vlot werd uitgegeven, wordt in een slechten tijd als het mogelijk is ter zijde gelegd en aan de Spaarban ken toevertrouwd. De dalende rentestand van prima be leggingsfondsen, hypotheken, enz. weer houdt menigeen van het zoeken naar een zoodanige belegging, zooals veelal ge schiedt wanneer het bedrag der spaargel den daarvoor toereikend is geworden. Niettegenstaande de ernstige economi sche crisis, waarvan ook ons vaderland helaas de gevolgen ondervindt, is bij' de Spaarbanken het woord „malaise" niet van toepassing. Echter mag hieruit niet geconcludeerd worden, dat de toestand in ons land min der ongunstig zoude zijn dan algemeen wordt aangenomen. Het moge echter als een verblijdend verschijnsel beschouwd worden, dat def spaarzin der bevolking niet verdwenen is, zooals herhaaldelijk ten onrechte wordt beweerd. Steun bij werkloosheid. De heer mr J. Adriaanse, vrijz.-dem. lid van de Provinciale Staten van Zee land heeft zich d.d. 22 Juni tot Ged. Staten dier provincie gewend met de volgende vragen: Is het Ged. Staten bekend en zoo niet zijn zij genegen de juistheid dezer mede- deeling te onderzoeken, dat vele werk- loozen te Nieuwvliet, reeds weken zijn uitgetrokken en niet de minste inkom sten hebben, zoodat de nood er in vele gezinnen onrustbarend is gestegen, ter wijl vanwege het Gemeentebestuur in de zen toestand geen voorzieningen worden getroffen? Achten Ged. Staten geen termen aan wezig voor tusschenkomst, zoo noodig uit, althans met steun van de in de na jaarszitting der Prov. Staten voor voor ziening in bizondere gevallen van nood uit werkloosheid, gevoteerde gelden? Goedkoopetrein. Op Donderdag 2 Juli zal de eerste goedkoope trein in dit seizoen van de Zeeuwsche stations naar Rotterdam en Den Haag loopen. Men zie de advertentie in dit nummer en de strooibiljetten, die aan de stations te be komen zijn. Blijkens een kennisgeving onder aan den weekstaat van de Nederlandsche Bank is het correspondentschap Tholen en St. Maartensdijk met ingang van 23 Juni als voorloopige maatregel, opgeheven. Aan den correspondent aldaar, den heer A. J. van Heel, is op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Benoemd: a. met ingang van 23 Juni 1931 tot dijkgraaf van den Borren- broodpolder C. Gast te Brouwershaven; b. met ingang van 1 Augustus 1931, tot ge zworene van den Kreekrakpolder, J. Over- beek te W'oensdrecht. Middelburg. Hedenmorgen reed de jon geman M., die per rijwiel naar „De Schelde" te Vlissingen ging op den Blau- wendijk in de rails van de stoomtram. De man kwam te vallen, sloeg tegen een paaltje op en werd met een schedelfrac tuur naar het gasthuis vervoerd. Vlissingen. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de minister van Defensie aan B en W. van Vlissingen verzocht te willen bevorderen, dat voor het hier ter plaatse gevestigde marine-personeel de noodige woningruimte beschikbaar komt, waar voor de minister bereid is de desbetref fende woningbouwvereeniginn- een fi- nancieele tegemoetkoming bij eventueel huurverlies te verleenen. B. en W. schijnen het voornemen te hebben de woningbouwvereenigingen „Goed Wonen" en „Gem. Belang" elk 20 woningen voor dit doel te laten bouwen. lerseke. De schipper M. van Stee had het ongeluk aan boord van zijn vaartuig te vallen en zijn knieschijf op drie plaat sen te breken. Op advies van den genees heer Dr Klinkenberg is de patiënt naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Met de kreeftenvangst gaat het slecht. Er wordt zeer weinig gevangen en ook de prijs laat veel te wenschen over, f 1.50f2 per K.G. wordt gemaakt. Ver schillende visschers besommen hun week geld niet, laat staan dat voor pacht en materialen kan worden ter zijde gelegd. Dat de prijs zoo laag is, komt door den velen aanvoer van Noorsche kreeft, die net zoo mooi en goedkooper wordt aan gevoerd. Schore. In deze gemeente is een aan vang gemaakt met het leggen van oei. ondorgrondschen telefoonkabel ter ver vanging van het bovengrondsche net. Zeer zeker zal hierdoor het aantal storingen belangrijk worden verminderd.. Krabbendijke. De rekening over 1930 van de Zuid-Bevelandsche gascentrale „Oosteinde" te Krabbendijke sluit voor den gewonen dienst met een ontvang van f85.120.23, een uitgaaf van f91..463.53, en een nadeelig slot van f 6.343.30 (over tweede halfjaar 1929 f 8.356.20). Ned. Herv. Kerk. Drietal te Breda (vac. F. J. J. Loeff), G. E. A. Gerrits te 's Gravendeel, J. G. Jörg te Steenwijk en D. Siemelink te Roswinkel. Beroepen te Ridderkerk, W. Rijnsbur ger te Polsbroek. Aangenomen naar Zegveld, W. Vroeg- indewei, cand. te Miadelharnis. Bedankt voor Loon op Zand, Mole naarsgraaf, Vinkeveen, Gouderak, Brand wijk, Arnemuiden, Bergschenhoek, Put- tershoek, Jaarsveld, Hedel en Hoornaar, W. Vroegindewei, cand. te Middelharnis. Voor Tilburg, H. W. Bloemhof f te Hil- ligersberg. Geref. Gemeenten. Beroepen te Meliskerke, W. G. Lamain te Leiden. Theol. candidaten. Aan de Theol. School te Kampen is geslaagd voor het cand.-ex. de heer M. Heuzeveldt te Rotterdam (cum laude). Emeritaat. Volgens het „Utr. Dagblad" zal Ds H. H. Barger, oudste der Herv. predikanten te Utrecht tegen 1 October emeritaat aanvragen, na 33 jaar te Utrecht en voordien sinds 1880 resp. te Kerkwerve, Leusden, Vlaar- dingen en Bloemendaal te hebben ge staan. Dr N. D. v. Leeuwen. Naar het Handelsblad verneemt, heeft dr N. D. van Leeuwen, predikant bij de Geref. kerk in Hersteld Verband te Leeuwarden, zijn ambt als predikant neergelegd. Dr van Leeuwen werd in 1911 predi kant bij de Geref. Kerk te Murmerwoude. In 1920 deed hij zijn intrede te Harkema- Opeinde. In Nov. 1927 werd hij door de classis Drachten afgezet, waarna te Har- kema-Opeinde een Geref. Kerk in H.V. ontstond. 29 Mei 1930 deed dr van Leeu- j wen zijn intrede bij de gemeente te Leeu warden. DrTh. RuysJr. Naar aanleiding i zijner benoeming tot Directeur van het op te richten Zendingsbureau der Gere formeerde Kerken, heeft, naar de „Rot- terd." meldt, Dr Th. Ruys Jr., Zondag morgen j.l. aan zijn gemeente medege deeld, (zulks ter beantwoording van ver schillende tot hem gerichte vragen), dat deze benoeming vooralsnog géén conse- puenties met zich zou brengen ten op zichte van zijn ambtelijken arbeid te Lisse. Nieuwe predikantsplaat sen. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente te Den Haag heeft den Kerkeraad bericht, dat zij bereid is mede te werken door gelden te voteeren voor de stichting van een 18de predikantsplaats. Daarnaast zal ook een 19de predikants plaats in de Residentie in de Ned. Herv. Gem. komen, want de Kerkeraad heeft aan Ds L. J. van Leeuwen toegestaan zijn benoeming tot geestelijk verzorger van 't Diaconessenhuis „Bronovo" aan te ne men, op voorwaarde, dat de kerkvoogdij de 19de predikantsplaats zal stichten. Vereeniging „Aanpakken" De vorige week heeft de vereen. „Aan pakken" onder voorzitterschap van Ds L. W. Bakhuizen van den Brink in het gebouw der Alg. Synode te 's-Gravenhage haar jaarvergadering gehouden. De penningmeester, de heer W. van i Oeveren te Wolf aartsdijk, werd met dank zegging gedechargeerd van zijn beheer over 1930. Begon het jaar met een kapi taal van f 735.095, het groeide aan tot f 742.868 op 31 December 1930. Aan de Synode werd voor het fonds tot verbe tering der schraalste predikantstrakte menten uit de rente een som van f 32.500 1 uitgekeerd, waardoor de traktementen, die het voorgeschreven minimum niet be reiken kunnen, althans tot f 1750 met vrije woning werden gebracht. Als bestuursleden werden herkozen de heeren: G. Hille Ris Lambers, pred. te Lith (N.-Br.), L. W. Bakhuizen van den Brink, em. pred. te 's-Gravenhage, A G. H. van Hoogenhuyze, pred. te Am sterdam en D. Klinkert te 's-Gravenhage. Goes. 115e classicale vergade ring der Ned. Herv. Kerk. Voorz. Dr J. D. Schmidt te Kapelle. Aanwezig 33 Ouderlingen en 22 Predikanten. Na de openig door den voorz., 't lezen der notulen der vorige vergadering en kort verslag van de handelingen van het Class, bestuur over het afgeloopen jaar, werd overgegaan tot de benoeming van: le. a. primus voor Prov. Kerkbestuur. Gekozen Ds D. Gerritsen; b. secundus voor Prov. Kerkbestuur. Gekozen Ds A van Selms. 2e. leden Classicaal Bestuur om ter stond op te treden: a. secundus van Ds A. E. V. Hoogenraad; gekozen Ds B. ter Haar Romeny; b. secundus van Ds P. N. Tonsbeek; gekozen Ds J. J. Homburg; c. secundus van Ds J. de Vries; gekozen Ds B. S. Dijkstra; d. secundus quaestor gekozen Ds J. C. Elenbaas. 3e. 3 leden voor het Classicaal Bestuur en hunne secundi: a. herkozen Ds A. E. V. Hoogenraad; secundus Ds B. ter Haar Romeny; b. herkozen Ds J. C. Elenbaas, secundus Ds P. L. D. J. van Oeveren; c. herkozen dhr A. te Gussinklo, secun dus dhr M. M. Schippers. 4e. Secundus-scriba, Quastor en diens secundus uit de predikanten, leden van het Class. Bestuur: a. secundus-scriba: herkozen Ds J. C. Elenbaas; b. quaestor: herkozen Ds J. de Vries, secundus Ds J. C. Elenbaas. Hierop brengt Ds Engelsma verslag uit van de commissie tot het nazien der Classicale rekening, welke in volmaakte orde werd bevonden, zoodat de quaestor kon worden gedéchargeerd. (De vergadering duurt voort.) Meliskerke. J.l. Zondag trad voor de Ned. Herv. Gemeente alhier op haar vroegere voorganger Ds A. J. Eijkman te Zoeterwoude. In Augustus 1930 had hij herdacht hoe hij voor 25 jaren het ambt aanvaardde in deze gemeente. Door om standigheden kon Ds Eijkman niet eerder overkomen om nog eens voor de gemeen te op te treden. J.l. Zondag mocht hij hier voorgaan sprekende over Handelin gen 2 vers 42. Aan het einde van den dienst werd Ds en Mevr. Eijkman toe gezongen Psalm 121 vers 4. Vele vrienden van Ds Eijkman zijn reeds heengegaan, maar vooral bij het oudere geslacht blijven Ds en Mevr. Eijk man nog in dankbare herinnering voort leven. Ook neemt de gemeente Melis kerke nog een belangrijke plaats in, in het hart van Ds Eijkman. Krabbendijke. Gekozen tot ouderling der Geref. Kerk dhr S. van Harn Hz. DE POSTVLUCHTEN OP INDIë Wat één der passagiers vertelde. Met het K. L. M.-postvliegtuig, dat Zondagmiddag onder gezagvoerder Gey- sendorffer te Schiphol landde, nadat het tien dagen tevoren Batavia had verlaten, kwamen twee passagiers mede uit Calcut ta. De heer M. C. Koning, directeur van de Stoomvaart Mij. Nederland en Gyles Mackrell, een Engelsch zakenman, die denzelfden dag met het K. L. M.-vliegtuig van 15.45 uur zijn reis naar Londen voortzette. De heer Koning had de veiligheidscon ferentie voor de scheepvaart bijgewoond en wilde zo(o bpoedig mogelijk naar Ne derland terug. Vandaar dat hiji per K.L.M. ging. Maar tevens had hij een andere bedoeling met dezen vliegtocht. Op den duur zal het er toe moeten komen, dat luchtvaart en scheepvaart samenwerken; in die richting worden trouwens reeds studies gemaakt. Nu had de heer Koning gelegenheid zich persoonlijk te overtuigen van de mogelijkheden van den vliegdienst, en die gelegenheid heeft hij dankbaar aangegrepen. Het was nog op het kantje af, of hij mee zou kunnen; hij kreeg pas op het laatste oogenblik zekerheid. Want er was nog een passagier aan boord, een Engelschman, die op de t.in- eilanden studies had gemaakt en te Me- dan was ingestapt. Voorts was te Bangkok post overgenomen voor zoover gered van aen verongelukt Fransch vliegtuig; die post moest naar Bagdad. Gelukkig van het standpunt van den heer Koning bezien was er slechts 50 k.g. gered. Daar de heer Koning boven dien niet al te zwaar is, werd hij als passagier aangenomen, maar zijn bagage moest bij achterlaten. Van Medan tot Cal cutta had de O.F. slecht weer gehad. Van Calculta af hield het weer zich goed. De heer Koning verklaarde dat hij' de beste indrukken van den postdienst had gekregen. Hij gelooft, dat de verzending door de lucht de aangewezen weg is voor de mail. Hij vertelde verder nog over den zon derlingen toestand in Britsch-Indië. Men heeft daar nog geen eigen vliegdienst; de voorbereiding schiet slecht op. Maar wel is men bang voor Nederlandsche concur rentie aan den dienst die nog moet komen. Vandaar dat de K. L. M.-vliag- tuigen geen post voor Britsch-Indië te Cal cutta mogen afgeven. Op de heenreis gaat de post voor Calcutta te Karattsji uit het vliegtuig en verder per trein naar Calcutta; op den terugweg gaat de post voor Calcutta te Akyab uit het vliegtuig en dan verder per boot. De eenigen, die daar nadeel van hebben zijn de Britsch-Indiërs zelf, die hun post later krijgen. Zeeland door. de eeuwen heen, door M. van Empel, biblio thecaris der Prov. Bibliotheek van Zeeland en H. Pi eters, assistent bij- deze instelling. Uitgave G. W. den Boer, Middelburg. Van dit, ruim een jaar geleden aange kondigde werk, is thans de eerste afle vering verschenen. Een feit van beteekenis. Het is toch meer dan honderd jaar ge leden, dat het laatste algemeene werk over de geschiedenis en aardrijkskunde van Zeeland verscheen. Deze eerste aflevering vangt aan met een beredeneerd overzicht van de alge meene werken, die in den loop der tijden over dit gewest verschenen zijn: de be kende kronieken van Reygersbergh, van Smallegange e.a. Het tweede hoofdstuk is aan de geschiedenis van den bodem ge wijd en verhaalt hoe Zeeland na tallooze vormveranderingen eindelijk zijn tegen woordige gedaante verkreeg, van de ver liezen aan grond door de geweldige wa tervloeden, die het gewest teisterden, van de volharding, waarmee de bewoners steeds weer den strijd tegen den mach tigen vijand aanbonden. Voor den toe stand gedurende het eerste tiental eeuwen onzer jaartelling, die in deze aflevering behandeld wordt, berust onze kennis bij na geheel op de resultaten van geologi sche en vooral oudheidkundige onderzoe kingen. Het uitvoerig verslag, dat hier van gegevén wordt, bevat tal van bijzon derheden over de ontdekkingen op het strand en in de duinen van Walcheren en Schouwen, over het onderzoek der vluchtbergen, enz. Tenslotte wordt mede gedeeld, wat op grond dezer onderzoe kingen omtrent den toestand van Zeeland in deze allervroegste tijden kan worden vastgesteld. In het bijzonder trekken de' aandacht de illustraties waarvan vele een afbeel ding geven van kaarten en platen, die vóór deze nog nimmer werden gerepro duceerd en welker groote beteekenis aan vakgeleerden slechts bekend was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2