OP ;tie. No. 222 Woensdag 24 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ui is gestaakt. Hendrikse Go's Bank N.V. Boes a 99 EERSTE BLAD. Verhuurt Loketten Bid. n f100. N AANBOD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De beteekenis van Hoovers voorstel. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. in haar Brand- en Inbraakvrije LIPS' KLUISINRICHTING DE DIRECTIE. ek die uitsluitend VRIJDAGS wordt in opgenomen kleine n hoogstens 5 regels vooruitbetaling ORDELS, dkoopst bij N BOVEN, Middelburg. EN KERKBOEKJES jrdeeligst naar het inde adres: Firma Burg B 10, Middel- voorraad strekt: 25, Mager gez. Spek imolten Reuzel 45, 1: 50 ct., alles p. kilo. Eigenh.str., M'burg. gd: 2e h. zw. Recht- chine (moet prima H m. opg. Trommel tevens uiterste prijs. iNOY, Middelburg. extra zwaar Spek, Ed, Vet Rundvleesch 3EN, Korte Noord- nrg. «trek te koop: ESLOTEN AUTO, prima staat. K", Vlissingen. KOOP: ARD, mak'en ver uit en BRUIN IN, bij K. WIELE- oudekerke. Eierkolen, Stuk- et, Turf, Briketten, lage prijzen. RGE, Beenhouwers- ïrg. KOOP: HANDWAGEN, 3AREN, Wagenma- ce. KOOP: EN KOOLRAAP- en ƒ1 per 1000. aven, Krabbendijke. KOOP: N JACHT, teel beweegerd, Ha- ielburg. UBLE BRIL, randen ƒ3.50. N BOVEN, Middelburg. KNECHT, met boerenwerk en ven onder letter P, UIJ, Middelburg. 9. £1^(1 tSLEERLING OF jFWAS. R, Slager, Wisse- E GEVRAAGD, en nacht, zelfstan- 'erken. Adres Mevr. ulevard De Ruyter Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsiraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg, rirma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco p.ee p.uf, 13. Losse nummers Ï0.05 Prijs der AavertentlSn: 1—4 rogels f 1.20, elke regel meer 39 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Aan een beschouwing in „De Stan- daad" over de beteekenis van den voorslag van president Hoover, is het volgende ontleend: Om de beteekenis daarvan te begrijpen, herinneren we eerst nog eens, hoe de toestand onder het Young-plan is. Duitschland heeft twee soorten van be talingen te doen. Een vast bedrag van 660 millioen Mark p e r j a a r (een kleine 400 millioen gulden), die onder alle om standigheden aan de vroegere Geallieer den moeten worden opgebracht, en een bedrag, dat bestemd is om door de schuld- eischers (Frankrijk, Engeland etc.), te worden doorgegeven aan Amerika, te- voldoening van de schulden, die deze landen in de Vereenigde Staten hebben aangegaan. Dit laatste bedrag is niet ieder jaar hetzelfde, maar bedraagt voor 1 Juli 1931/ 1932 ongeveer 500 millioen gulden. Wij hebben onzerzijds nimmer ver heeld, dat dit bedrag, dat in een bepaal de periode zelfs nog met een 500 millioen gulden p e r j a a r boven de reeds genoei ti de sommen zou stijgen, nimmer kon wor den opgebracht zonder in Europa een onhoudbaren toestand in het leven te roepen. Immers, al vertegenwoordigde het cijfer der betalingen aan Amerika nominaal een schuldverplichting van geheel Europa, het geld moest in feite door één enkel land worden opgebracht Dat eene land Duitschland is eco nomisch het belangrijkste van heel ons werelddeel, en zoo daar de toestanden ontwricht zijn, oefent dit zijn invloed uit op alle andere Europeesche landen. Doch al zou men hierover onder nor male omstandigheden ook anders den ken, zeker is het, dat, bij de huidige toestanden, door de internationale schul- dcnregeling op Duitschland een last ge legd werd, die niet te dragen was. De toestand in Duitschland werd sinds begin 1930 dan ook zienderoogen slechter, en de terugslag ervan werd overal onder vonden. Buitenlandsche credieten, aan Duitsch land verleend, werden opgevraagd, bin- nenlandsch kapitaal nam de vlucht naar het buitenland, en dit alles was oorzaak, dat, naar bericht wordt, de Duitsche Re geering zelfs niet meer beschikte over de noodige sommen om einde Juni de sa larissen der Rijksambtenaren uit te be talen. Tenzij... tenzij men weer de toevlucht nam tot de methode der eerste na-oor logsjaren. N.l. om de drukpersen maar weer te laten werken, nieuwe voorraden bankpapier in het leven te roepen en dus andermaal het. land te zegenen met in flatie. Zoover heeft Amerika het toch niet la ten komen. Toen de wijzer van de klok. op 5 minuten voor middernacht stond, heeft Hoover zijn telegram de wereld in gezonden, waarin hij verklaarde, dat Amerika bereid was om voor den duur van één jaar de betaling van alle schul den, zoowel renteschulden als oorlogs- en herstelschulden, van Regeeringen aan andere Regeeringen op te schorten. Van Regeeringen aan andere Regeerin gen. Dus zijn de verplichtingen van Re geeringen aan particulieren daarin niet begrepen. D.w.z., om maar eens iets te noemen, de rentebetaling op Dawes- en Young-leening gaat door. Natuurlijk lost Hoovers daad de moei lijkheden niet op. Uitstel is geen kwijt schelding. En bovendien, de komende jaren blijven ook nog moeilijk. Toch is het> besluit van vérstrekkende beteekenis. Omdat het een pauze schept, waarin men zich kan beraden over wat ten finale be hoort te geschieden. Als men een schulde naar heelemaal afslacht, heeft het spre ken over middelen om hem op de been te houden in het geheel geen nut meer. Wil men dit laatste bereiken, dan moet worden ingegrepen vóór de klok twaalf heeft geslagen. Dat heeft Hoover nu ge daan en daardoor heeft hij de gelegen heid gegeven om den toestand rustig na te gaan. Ook nog om een andere reden is zijn stap toe te juichen. De zenuwachtigheid van Europa zal nu wel iets tot bedaren komen. Ook die nerveusiteit van ons werelddeel draagt voor een deel schuld aan de buitengemeene scherpte van den crisistoestand. Om het maar eens op een eenvoudige wijze te zeggen, de toestand is 25 procent erger dan hij eigenlijk behoefdetezijn. Het algemeen gemis aan vertrouwen leidde tot onberaden stap pen, die niet noodig geweest waren als men zijn zenuwen beter in bedwang had gehouden. B.v. is de val van de koersen van sommige fondsen op de beurs nóch gerechtvaardigd door de innerlijke waar de der aandeelen, nóch door de oogenblik- kelijke rentabiliteit. Hij trad alleen in, doordat velen het hoofd kwijt raakten en in een paniekstemming kwamen te verkeeren. Aan die stemming zal nu mis schien een einde komen, doordat er weer eenig vertrouwen terugkeert. Waar men echter nu misschien weer tegen zal moeten waarschuwen is, dat men geen al te hooge verwachtingen gaat koesteren. Alsof er iets gebeurd ware, dat een eind aan de crisis zal maken. Niets van dien aard greep plaats. Het eenige wat geschiedde is, dat de patiënt voor het' oogenblik buiten gevaar is van dadelijk te sterven. De doktoren hebben nu een spanne tijds gekregen, om zich opnieuw te beraden. En ziende hoever hel reeds gekomen was, mag men aan nemen, dat er tevens een sterkere prikkel aanwezig zal zijn om wat voort te maken. Evenwel, zonder Amerika is de finale genezing niet te verwachten. Men zal het heele vraagstuk der internationale schul den opnieuw onder de oogen moeten zien en, vóór het moratorium verstreken is, tot een definitieve regeling gekomen moe ten zijn. Zoolang deze wonde open blijft, komt de algeheele genezing niet. Wat na tuurlijk niet wil zeggen, dat, als deze wonde maar gesloten is, de genezing dan reeds perfect zal zijn. Ook daarna valt er nog veel te veranderen eer men zal kunnen gewagen van een voorbijge- gane crisis. Europa zelf zal er intusschen veel toe kunnen bijdragen om Amerika welwi- lend te stemmen. Wij hebben onlangs ocns herinnerd aan een gesprek, dat wij hadden met -een hooggeplaatst Ameri kaan. Deze legde toen een nauw verband tusschen de kwijtschelding der schulden, en de kcsten der Europeesche bewape ningen. Hetzelfde deed nu Hoover officiëel. Immers zijn verklaring houdt ook het volgende in: „Al heeft deze daad in directen zin niets te maken met de conferentie voor de ontwapening te land, die in Februari a.s. zal worden gehouden, ik durf niettemin beweren, dat de lasten der met elkaar wedij verende bewapeningen hebben bij ge dragen tot de depressie, zoodat wij tevens mogen hopen, dat dit bewijs van onzen wil om te helpen moge bijdragen tot den goeden wil, die voor de oplossing van dit nog belangrijker probleem zoo drin gend noodzakelijk is." De dusgenaamde Ontwapeningsconfe rentie komt in Februari 1932 bijeen. Zij kan dus metterdaad een invloed ten goede oefenen op de geneigdheid van Amerika om tot een mildere regeling dan die van het Youngplan mede te werken. Als Europa dien wenk nu maar ver staat! Doch hoe het verder verloop nu ook moge zijn, dit dient in elk geval met dank baarheid te worden vermeld: Amerika kwam eindelijk met een daad, terwijl Europa in moedeloosheid en radeloosheid daartoe nog niet gekomen was. Voor die daad past dankbaarheid, want ware Duitschland ineengestort, de uitwer king daarvan op Europa zou kortweg ge weldig zijn geweest Voorkeurstemmen. Van een onzer lezers ontvingen wij een schrijven met de vraag of bij verkiezin gen aan de voorkeurstemmen niet te wei nig waarde wordt toegekend. „Is het aantal voorkeurstemmen, zoo schrijft hij, niet groot genoeg om den kiesdeeler te halen, dan komen zij weer op nummer 1 en de dan daarop volgende terug. Met de meening van verscheidene kiezers wordt dus geen voldoende reke ning gehouden. Nemen wij b.v. een gemeente, die de zer dagen in „De Zeeuw" stond vermeld. Op de G.H. lijst verkreeg no. 1 13 st., no. 2 45 st. en no. 4 19 st. De nummers 1 en 2 zijn gekozen verklaard, ofschoon no. 4 6 stemmen meer dan no. 1 had ge kregen. Is dat nu juist en billijk? Volgens de Kieswet zal het wel goed zijn, maar dient no. 1 hier niet uit eigen beweging te bedanken, omdat no. 4 6 st. meer kreeg en dus meer gewild bleek? Zeker, de kiesvereeniging stelde die nummering vast, maar de toen aanwezi gen vertegenwoordigen maar een klein ge deelte van de op die lijst uitgebrachte stemmen. Bovendien speelt bet laten zit ten dat zit, ook wel eens een voorname rol. Het is bij velen ook niet bekend, dat voorkeurstemmen, indien die voorkeur niet groot genoeg is om een zetel te halen, toch weer op nummer 1 terugvallen, zoo dat uit die oorzaak op no. 1 is gestemd, terwijl zij toch liever dit op een volgend nummer hadden gedaan." Daar wat hier gevraagd wordt waar schijnlijk ook anderen interesseert, willen wij er gaarne iets van zeggen. Onze Kieswet huldigt gelijk bekend in hoofdzaak het lijstenstelsel hoewel aan de persoonlijke stemmen een zekere waar de wordt toegekend. De volgorde waarop de candidaten op de lijst voorkomen is in de meeste ge vallen beslissend. En dat is maar goed ook. Het is wel waar dat de lijsten vaak door betrekkelijk weinig personen worden vastgesteld, doch dat is dan meestal een gevolg hiervan, dat vele leden het niet de moeite waard achten, de vergadering van de K. V. bij te wonen. Maar dan is het toch ook niet in den haak als later een onbeteekenend groepje de gelegenheid heeft de volgorde radicaal te wijzigen. Bovendien, wanneer er een vrij belang rijk percentage is dat zich met de volg orde niet kan vereenigen, dan heeft zij het in haar hand daarin verandering te bren gen. Dat blijkt duidelijk uit het aangehaalde voorbeeld. Had No. 4 slechts één stem meer ge kregen, dan zouden niet 1 en 2, maar 2 en 4 gekozen zijn geweest. Het schijnt ons niet gewenscht aan de voorkeurstemmen meer waarde toe te ken nen, maar wel verdient het aanbeveling dat er bij de candidaatstelling in de Kies vereeniging meer belangstelling wordt ge toond. HET MORATORIUM-PLAN VAN HOOVER. Wat zal Frankrijk doen? Het moratorium-plan van president Hoover is nu een paar dagen in de pers en in allerlei kringen besproken. Het komt nu op 'de d a a d aan. Vooral naar Het be sluit, dat Frankrijk zal nemen, is de be langstelling groot. Men zit met 'het voorstel in Frankrijk wel wat moeilijk. Volgens Het Young-plan ontvangt Enge land jaarlijks een annuiteit uit de Duit- scHe Herstelbetalingen, welke tezamen met de scHuldenbetalingen van Frankrijk en Italië de jaarlijkscHe oorlogsschuldbeta ling van Engeland aan de Vereenigde Sta ten dekt- Bovendien ontvangt Engeland gedurende 37 jaar een annuiteit van 1.400.000 pond sterling uit de bedragen, welke Frankrijk, Italië en België krijgen, ter compensatie voor Het opgeven der per centages van Spa. Engeland ontvangt dus hij een algemeen moratorium gedurende de uitstel-periode van één jaar een bedrag van bijna 17 millioen gulden minder dan bij voortzetting van alle betalingen. Frankrijk staat er in dit opzicht veel minder gunstig voor. Het moet in het jaar 19311932 uit de Duitsche Herstelbeta lingen ruim 490 millioen gulden ontvan gen. Daarvan moet het een kleine 260 mil- loen aan Engeland en de Vereenigde Sta ten betalen, zoodat Het voor Het Herstel van het verwoeste gebied een bedrag van 234.000.000 gulden overhoudt. Daar nu het voorstel van Hoover zoowel de voor waardelijke als onvoorwaardelijke betalin gen van Duitschland opvat en slechts de betalingen voor den Dawes- en Young- leenings'dienst staande Houdt, zal Frank rijk dit gebeele bedrag moeten derven. Ook Italië en België zullen een klein, Hoewel voor deze landen niet onaanzienlijk offer moeten brengen. Wat de twee andere, meest betrokken landen: Amerika en Duitschland betreft, eerstgenoemd land is geheel schuld- eischersstaat, en zou door Het jaar mora torium een som, welke op ongeveer 580.000.000 gulden geschat wordt, prijs geven, terwijl de groote schuldenaar Duitschland vrijgesteld zou worden van de betaling van 1.618.900.000 rijksmark. In Frankrijk gevoelt men vooral zwaar, dat Hoover's edelmoedigheid Het Fransche volk nieuwe lasten Heeft opgelegd, zonder dat Frankrijk te voren werd geraadpleegd en ook zonder 'dat van Duitschland voor de verlichting, welke Het krijgt, op ander terrein eenige tegenprestatie wordt ge- ëisc'ht- Gisteren zei ihet Kamerlid Marin in de Fransche Kamer, te begrijpen, dat Ame rika wel een dozijn milliarden wil offeren, om eenige Honderden milüarden francs, in Duitschland geplaatst, te redden en dat Engeland, waarvan geen groot offer wordt gevraagd, Amerika een pleizier wil doen, maar Italië, België en Frankrijk, in wier bégrooting zulk een groot gat wordt ge slagen, Hebben eerst te overwegen, wat voor hen de gevolgen zullen zijn. Bovendien gaat Het niet enkel om de milliarden, die men verliest, maar om de eerbiediging der diplomatieke overeen komsten, want Hij vreest, dat spoedig zal blijken, dat aan Het plan Young de ge nadeslag is toegebracht en dat de Amjeri- kaansche interventie ook effect zal Heb ben bij de ontwapeningsconferentie, de douane-politiek en een andere goudver- deeling. Hij kon zich niet voorstellen, dat de Fransche diplomatie niet van begin Juni af aan op de Hoogte zou zijn geweest van den ontzaglijken omkeer van de Ameri- kaansche politiek, die werd voorbereid. Op buitengewoon felle wijze sprak Hij zijn wantrouwen uit jegens d:- politiek van Briand, die een slechte profeet is geble ken en voortdurend mistast. Harde noten worden gekraakt over de gezanten te Washington, Berlijn en Lon den en over den quai d'Orsay zelf. Die critiek komt zoowel van links als van rechts. Volgens mededeelingen welke de Intran- sigeant uit regeeringskringen zou Hebben ontvangen, zouden de besprekingen der ministers geleid hebben tot principieele aanvaarding der voorstellen van Hoover. De minister van financiën zoekt echter naar een oplossing, waardoor Het de Fransche regeering mogelijk zal zijn, toe te stemmen in Het plan van Hoover, zon der den Franschen belastingbetalers nieuwe lasten ten bedrage van totaal 5 milliard fr. op te leggen. Het verluidt, dat reeds thans onderhan delingen plaats hebben, welke zullen lei den tot het Sluiten van een interna tionale leening. Aan deze leening zou worden deelgenomen door alle bij de schuldregelingskwestie betrokken landen. Met behulp van deze leening zou het mo gelijk worden de begrootingen der Staten die door het voorstel Van Hoover beïn vloed zouden worden, weer sluitend te maken. Het Fransche kabinet heeft de beslis sing over het antwoord aan president Hoover uitgesteld tot vandaag. Volgens een officieus bericht, heeft het Fransche departement van buitenlandsche zaken zich met Rome en Brussel in Ver binding gesteld om van gedachte te wis selen over het voorstel van president Hoo ver. De Fransche regeering wenscht zoo veel mogelijk in overleg met Italië en België haar standpunt te bepalen. De Belgische Young-gedelegeerde Gut- tenstcin, is Dinsdag in opdracht van de Belgische regeering, naar Parijs vertrok ken om met Fransche personaliteiten over Hoover's voorstel te confereeren. Officieel zal de houding van België naar alle waarschijnlijkheid eerst dan bepaald worden, als de Fransche regeering haar standpunt zal hebben doen kennen. Bij het debat over de regeeringsverkla- ring in den Belgischen Senaat, heeft de minister van Staat, Sogers, sprekende over het plan van Hoover, gezogd, dat het Amerikaansche voorstel moedig is. Het kan gunstige gevolgen hebben voor de we reldpolitiek en zou ook 'het einde der crisis kunnen brengen, maar het is vooral zeer edelmoedig voor Duitschland en kan noodlottig zijn voor België. Laat men voorzichtig zijn! Indien men aan Duitsch land de voordeelen van een moratorium verleent, dan moeten de andere landen van de gelegenheid gebruik ma'ken om po litieke waarborgen te eischen, eerbied voor de verdragen en het, einde van het stelsel van chantage. Duitschland ver armt zich opzettelijk door zijp, financiën Binnenland. Vragen van Statenleden over de werkloos heid in Zeeland. De bevolking van Zeeland. Onze koleninvoer in Frankrijk. Voorstellen voor de Prov. Saten van Zee land (vermindering bijdrage krankzin nigenverpleging.) Buitenland. Het plan van president Hoover. Ontploffing in Engelsche munitiefabriek. slecht te beheeren. Het aan Duitschland to verleenen moratorium mag aan ons land niet het minste nadeel berokkenen. Men mag de betaling der schulden door Duitschland slechts schorsen voorzoover de Belgische betalingen aan de Ver. Sta ten er door gedekt worden. Zoo niet dn.n zouden wij de dupe worden. Einde van New-York's hitte golf. In de afgeloopen dagen beeft in New- York en omgeving weder een hittegolf een groot aantal slachtoffers gemaakt. In totaal zijn 26 personen aan de ge volgen van hitte overleden. Gisteren is echter wat wind komen opzetten, waardoor de invloed van de warmte gebroken werd en gisteren viel boven de stad een malsche regenbui. Werktijdverkorting-ontwerp in Duitschland. Naar de Gewerkschaftlicbe Pressedienst mededeelt had Maandag op het rijksde partement van arbeid de reeds aange kondigde bespreking plaats tusschen de hoofdorganisaties der werkgevers en werknemers over de uit te vaardigen ver ordening in verband met de machtiging der rijksregeering tot een verkorting van den arbeidsduur. Het ontwerp voorziet een verlaging van de loonen en salarissen, die even redig is aan de verkorting van den ar beidsduur. Daarentegen bevat bet ontwerp geener lei bepaling, volgens welke de werkgevers verplicht zijn, om nieuwe personen aan te nemen. Over de loonsverlaging kwam het tot heftige debatten. De vakvereenigingen zijn van meening, dat de werknemers buiten de lasten, die bun reeds werden opgelegd, geen andere meer kunnen dra gen. Ramp in munitie-fabriek. Een noodoltige ontploffing heeft plaats gehad in de munitiefabriek der marine te Holtougb Heath (Eng.). Tien personen zijn daarbij om het leven gekomen, ter wijl er 19 gewond werden. De oorzaak is waarschijnlijk zelfont branding van rookloos buskruit. De kracht der ontploffing was zoo hevig, dat in een omtrek van 35 K.M. alle vensters gesprongen zijn. Boven de plaats van het ongeluk hing een dikke rookwolk. Het terrein werd wegens het gevaar terstond afgezet. Na de eersto ontploffing vloog een tank, waarin zwavelzuur werd bewaard, uit elkaar. Het zwavelzuur vloeide in het reeds brandende gedeelte, zoodat het een wonder genoemd mag worden, dat niet meer menschenlevens te betreuren zijn. Goede vooruitzichten voor den champagne-oogst. Uit Reims wordt gemeld, dat de voor uitzichten voor den champagne-oogst 1931 zeer gunstig zijn. Zoowel de hoeveelheid, die zeer groot belooft te worden, als do kwaliteit van dten nieuwen wijn, doen bet beste voor den oogst verwachten en wan neer geen onverwachte hagelbuien in de volgende twee maanden schade aanrich ten, is een zeer gunstig jaar voor de wijn verbouwers in champagne te wachten. Weigering tot houtlossing Te Sydney staakten de havenarbeiders plotseling de verder® lossing vjjjj tim-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1