No. 221 Dinsdag 23 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's BankN.V. Goes Verhuurt Loketten Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. in haar Brand- en Inbraakvrije LIPS' KLUISINRICHTIN8 Uit de Provincie Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VBRSCHT.TNT ELKEN WERKDAG- A b o TT! a ïs S s 5 2' ij 4 - Per 3 maanden,, franco p-.< post, i 3.— Losse nummersfil.05 Pr ij a der Advertentiön: 1regels 11.20, elke regeJ meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V Grijpskerke. Grijpskerke is een van de weinige ge meenten in Zeeland, waar de verkiezing voor den gemeenteraad nog moet plaats hebben. De Antirevolutionaire partij verkeert hier in een bevoorrechte positie. Gezien den uitslag van de Statenver kiezing, zou de gemeenteraad moeten zijn samengesteld als volgt: 5 A.R., 1 G.H. en 1 S.G.P. Het spreekwoord zegt echter niet ten onrechte, dat het sterke beenen zijn die de weelde kunnen verdragen. Dat schijnt ook te Grijpskerke het ge val te zijn. Inplaats dat men eensgezind optrekt onder het Anti-revolutionaire vaandel, is er verdeeldheid. Een groep kiezers acht het noodig ook nu weer met een z.g. „vrije lijst" uit te komen, en tegen de officieele candidaten van de A.R. partij scherp positie te kie zen. Nu beoordeelen wij dit optreden niet. Wij missen de daarvoor noodige gege vens en de daarvoor noodige kennis van de plaatselijke toestanden. Toch kan wel dit worden gezegd, dat de w ij z e waarop hier tegen de officieele A.R. candidaten wordt opgetreden, vol strekte afkeuring verdient. In een ongeteekend strooibiljet worden de kiezers opgewekt te stemmen op de Vrije lijst, de Chr.-Hist. lijst, of de Staatk. Geref. lijst, dat doet er niet toe, als maar nie gestemd wordt op de Antirevo- luionaire lijst. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk advies, door niemand die ernst maakt met de beleving der Antirevolutionaire beginselen kan worden gevolgd. Ongeteekende brieven behooren thuis in de prullemand. Welnu, zoo moeten ook ongeteekende politieke adviezen, die blijkens den in houd geen ander doel hebben dan ver deeldheid te zaaien, zonder meer terzijde worden gelegd. Nogeens wij spreken geen oordeel uit over de geschillen die te Grijpskerke de geesten op een bepaald punt verdeeld houden. Maar d i t is wel duidelijk, dat ze in geen geval op deze wijze, in het publiek, moeten worden uitgevochten. Wij wekken dan ook onze lezers op thans alle geschillen te laten rusten en als goede Antirevolutionairen te stemmen op de Antirevolutionaire lijst, op No. 1 van lijst 3. HOOVER'S MORATORIUMVOORSTEL. Het plan van Hoover is dan nu gepu bliceerd. Er kan niet lang over beraad slaagd worden; want een spoedige beslis sing is noodig. Stimson verklaarde, dat een interna tionale conferentie uitgesloten is. Indien men wil, dat het voorstel van Hoover de gewenschte uitwerking heeft, is een spoe dige aanvaarding van het voorstel door de schuldeischers van Duitschland nood zakelijk. De tijd ontbreekt voor een inter nationale bespreking. Stimson besprak ook den brief van von Hindenburg, waarvan hij1 mededeelde, dat deze pas Zondag, dus n a Hoovers verkla ring, te Washington is ontvangen. Von Hindenburgs brief is niet de aanleiding geweest, tot Hoover's onverwijld hande len, Deze heeft slechts de juistheid van Hoover's stap bevestigd. Op een vraag van Baldwin, zeide Mac Donald in het Engelsche Lagerhuis, dat de Britsche regeering de merkwaardige verklaring van Hoover hartelijk aan vaardt. Wij moeten bereid zijn, onze medewerking te verleenen om zonder uit stel de praktische toepassing te regelen. Baldwin en Lloyd George sloten zich bij de verklaring van MacDonald aan. De Engelsche regeering heeft dan ook reeds haar antwoord op de moratorium plannen van Hoover aan de regeering van de Vereenigde Staten doen toekomen. Het telegram komt practisch overeen met de verklaring van MacDonald. De Fransche Ministerraad zal zich van daag uitvoerig met het antwoord op de Amerikaansche nota bezighouden, In Fransche kringen te Washington gelooft men echter algemeen, dat Frank rijk het voorstel zal aanvaarden. De Bulgaarsche gezant heeft de dank baarheid van zijn regeering overgebracht. De Italiaansche gezant heeft meegedeeld dat hij het antwoord zijner regeering niet voor vandaag verwachtte. Naar Reuter verder meldt, is President Hoover uiterst voldaan over de ontvangst, die zijn voorstel ten deel is gevallen en verheugt hij zich over den gelukkigen weerklank van zijn voorstel op de goede renbeurzen. Er zijn honderden telegram men, uit alle deelen der wereld, op het Witte Huis binnengekomen. Het Fransche blad „De Temps" schrijft dat Frankrijk niet het recht beeft te ver geten de garanties, die de afbetalingen voor het herstel verzekeren. Het zou op zichzelf ontoelaatbaar zijn, dat de onvoor waardelijke Duitsche belangen eveneens geschorst werden. Ongetwijfeld is het ini tiatief van Hoover grootmoedig, lofwaar dig en practisch. Welke tegemoetkomingen men Duitsch land ook buiten het plan-Young wil be wijzen, voor Frankrijk blijft het bestaan, en na afloop van het jaar uitstel moet de uitvoering weer normaal voortgaan. Naar van bevoegde zijde verluidt, kent men in de leidende kringen van het Vol kenbondssecretariaat te Genève aan den stap der Vereenigde Staten groote betee- kenis toe. Men ziet er in een der grootste politieke initiatieven sedert den oorlog en verklaart, dat men waarschijnlijk hier voor een beslissend keerpunt staat. Zelfs Fransche kringen kunnen zich aan dien indruk niet onttrekken. Men hoort ver der de meening verkondigen, dat Frank rijk onder den druk der openbare mee ning van de wereld, waarschijnlijk ge dwongen zal zijn op de een of andere wijze deel te nemen aan het plan. Men is er echter evenzeer van overtuigd, dat van de zijde van Frankrijk bezwaren te verwach ten zijn, omdat het van alle betrokkenen het meest onmiddellijk getroffen wordt. Edward Harley, tijdens den oorlog di recteur van den U. S. Shipping Board en thans president van de Ver eeni ging van Amerikaansche Fabrikanten, beeft aan Hoover geseind, dat bet aanbod van een moratorium over één jaar z.i. een be langrijke stimulans zal vormen voor den wereldhandel. Soc.-democraten In theorie en., in practijk. Op bet soc.-dem. congres te Tours ging Sahuc „l'enfant terrible" van Lyon, die tot den uitersten vleugel van den Lyon- schen gemeenteraad behoort, geweldig te keer. Een soc.-dem. afgevaardigde mag z.i. onder geen enkele omstandigheid voor een defensiebegrooting stemmen, van wel ke regeering ook. Deze „principieele" soc.- democraat bestreed ook Renaudel en Bon cour uiterst fel. Doch, verklapt nu een correspondent, na zijn rede wenkte Re naudel hem en ik kon hooren hoe hij zei: Herinner je je nog dezen brief? Toen schreef je me of ik je wilde helpen in Pa rijs van het Dep. van Oorlog gedaan te krijgen, dat het vijf militaire vliegtuigen naar Lyon zond, om de schittering van het carnavalsfeest daar te verhoogen. Dat is toch heel wat anders, stamelde de revolutionair verward. Dq,t deed ik niet als partijgenoot, maar in mijn quali- teit als feestarrangeur. Laat 'tmaar loopen, Pierre, kwam de naast Renaudel staande afgevaardigde tusschenbeide: „We verkeeren allemaal vaak in zoo'n dwangpositie, We organi- seeren protestdemonstraties tegen het le ger, donderen tegen oorlogscredieten en bedelen dan bij den min. van Oorlog een garnizoen voor onze stad af, want de kleinhandel moet geholpen worden." (Denk maar aan Middelburg. Red. Z.) De werkloosheidsverzekering in Engeland In bet Engelsche Lagerhuis beeft minis ter mej. Bondfield gisteren bet voorstel ingediend om bet leeningsfonds ten be hoeve van de uitkeering aan werkloozen te verhoogen van 90 tot 115 millioen en de periode van rechtsgeldigheid met 0 maanden tot 1 Januari 1932. In de toelichting zeide mej. Bondfield, dat het fonds 8 Juli uitgeput is en dat de 25 millioen, die zij nu vraagt, zullen reiken tot Januari met een geheel van 2^ nuïüesn werkloozen, ojaay slechts tot October indien dit onverhoopt nog tot 3 millioen zou stijgen. Baldwin stelde voor om slechts een cre- diet van 10 millioen te voteeren, strekken de voor ongeveer drie maanden, omdat een politiek van ongelimiteerd leenen waartegenover geen aflossing stond, on gezonde financieele politiek was die door de waarschuwing van minister Snowden zelf als zoodanig gebrandmerkt was. Veldslag in Danzigs straten. Volgens bericht uit Danzig is bet Zon dagmiddag, in het centrum der stad, tot een hevige botsing gekomen tusschen le den van den Arbeitersckutzbund en na- tionaal-socialisten. De leden van den Arbeiterschutzbund trokken in gesloten formatie, hetgeen in Danzig verboden is, door de straten van de oude stad. In de Schmiedegasse ontstond oneenig- heid met twee nat.-soc., die danig in bet nauw werden gedreven. Talrijke nazis schoten hierop van uit bun partijlokaal hun bedreigde kamera den te hulp. Zij werden met revolverscho ten ontvangen. De nazis beantwoordden het vuur. Drie personen van 21 tot 25 jaar werden zwaar gewond, zodat zij naar het zieken huis moesten worden vervoerd. De vechtpartij breidde zich later steeds meer uit, zoodat bet ten slotte een gere gelde veldslag werd in de straten, waarbij van beide zijden rijkelijk van vuurwape nen gebruik werd gemaakt. In totaal werden nog 8 zwaar gewon den naar het ziekenhuis overgebracht. De onmiddellijk gealarmeerde politie werd eveneens met schoten ontvangen. Talrijke personen werden gearresteerd. Groote brand in New-Brunswick. Op het havenemplacement van St. John in New Brunswick (Canada), is een groote brand uitgebroken. Talrijke graan silo's en vele in de haven voor anker lig gende schepen zijn een prooi der vlammen geworden. Het stoomschip „Express" van de Ca nadian Pacific Line werd door een ketel explosie, die op den brand volgde, ver nield. Men vreest, dat bierbij vele perso nen om het leven zijn gekomen. De mate- riëele schade bedraagt vele millioenen dollar. Korte berichten. Een telegram uit Sofia meldt, dat de oppositie 145 zetels in de nieuwe Sobranja veroverd heeft, tegen de regeeringspartij slechts 67. De regeering is afgetreden. Het was gisteren de 20ste verjaardag van de kroning van koning George van Engeland en koningin Mary in de West minster Abdij, waarmee officiéél eigenlijk hun regeering geacht wordt te zijn begon nen. Van vele openbare gebouwen woei de vlag en in officieele bijeenkomsten is het feit herdacht. Te Bombay heerscht sedert eenigen tijd cholera. Alleen in de laatste week waren er in de stad en de omgeving 1000 personen door de ziekte aangetast, van wie er 450 zijn overleden. Zaterdagmiddag heeft boven de stad Rosenheim in Ober-Bayern een ontzag lijke hagelbui gewoed. Begeleid door een tot een orkaan aanzwellenden wind en wolkbreukacbtige regens, kletterde de ba- gel neer. Na bet noodweer zag de stad er win- terscb uit. Boomen waren volkomen ont- bladerd, daken verwoest. Een Amerikaansche menschen- vriend, de heer Eastman, heeft aan de stad Brussel een millioen dollar geschon ken voor de oprichting eener kliniek voor tandheelkunde voor onvermogende Brusselsche kinderen. Deze kliniek zal vermoedelijk in het centrum der stad aan de Lombardstraat, waar men een aantal oude gebouwen heeft gesloopt, worden opgericht. Fallières, gewezen president van de Fransche republiek, is te Parijs in den ouderdom van bijna 90 jaar overleden. BEPERKT FRANKRIJK DEN KOLENINVOER? Ernstige gevolgen voor de Llmburgsche mijnen. Frankrijk heeft naar het „Handels blad" meldt het plan, 1K millioen ton steenkolenuitvoer uit Nederland te ver bieden. Esa Frssesfes Stefttacsassissia feasft n.l. aan den Franschen minister-president geadviseerd, om den tegenwoordigen in voer van buiteniandsche steenkolen in Frankrijk te verminderen ais volgt: die uit Duitschl. en Engeland met 5 pCt. uit België met 25 pCt. uit Polen met 30 pCt. uit Rusland met 33 pCt. uit Nederland met niet minder dan 50 pCt. De Nederlandsche mijnen exporteerden in 1930 ongeveer 2 Yt millioen ton steen kolen naar Frankrijk, zoodat Nederland plotseling voor niet minder dan 1mil lioen ton, een tiende gedeelte van de ge- heele Nederlandsche productie, elders plaatsing zal moeten zoeken. Nader meldt het blad, dat Zondag een vergadering is gehouden van de Fransche mijneigenaren met vertegenwoordigers van de Fransche regeering. Daarin werd aan de regeering o.a. medegedeeld, dat in dien het advies tot licentie-vermindering van buiteniandsche steenkolen niet nog deze week wordt uitgevoerd, de volgende week 35.000 Fransche mijnwerkers ont slagen zouden worden. Mocht dit bericht juist zijn, dan ziet het er voor de Limburgsche mijn-industrie ver van gunstig uit. Kolen naar Frankrijk worden vooral geëxporteerd door de Oranje Nassau, de Laura, en de Willem Sophie. De Staats mijnen voeren in belangrijke hoeveelheden cokes uit. Regeering en importeurs van Ameri- kaansch meel. In antwoord op de desbetreffende vra- gen van het Tweede Kamerlid van der Sluis, deelt minister Ruys de Beeren- brouck mede, dat het hem bekend is, dat aan personeel, in dienst bij importeurs van en groothandelaren in Amerikaansch meel, ontslag is gegeven en aangezegd. Hoewel een en ander niet ten volle mag worden geweten aan de omstandigheid, dat binnenkort de Tarwewet 1931 in wer king zal treden, is dit ongetwijfeld een gewichtige factor ten deze geweest. De aangelegenheid heeft een onder werp van ernstige bespreking uitgemaakt in de laatstgehouden vergadering van de commissie van advies, bedoeld in artikel 4 van de Tarwewet 1931. Overeenkomstig het advies van die com missie zal een regeling worden getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn, diengenen van de bij den import van Amerikaansch meel betrokkenen en hun personeel, die van de uitvoering van de Tarwewet na deel ondervinden, tegemoet te komen. Kon. Nederl. Stoomboot Mij. Ter verbetering van verschillende in de pers verschenen berichten deelt de di rectie der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij mede, dat 16 van haar 89 schepen tellende vloot op- liggen en zij daarvan 8 oude schepen ten verkoop aanbiedt. Eenige verandering in haar diensten wordt daardoor niet ge bracht, maar wel zal een terugzetting in rang en ontslag van jonger personeel het onvermijdelijk gevolg er van zijn. Een onwillige gemeenteraad. Men schrijft uit Diepenveen aan de „N. R. Ct.": Gistermiddag zou de gemeenteraad van Diepenveen vergaderen, maar toen het aanvangsuur had geslagen bleef een aan tal raadsleden buiten het gemeentehuis staan en wilde niet naar binnen. De hee- ren wenschten vlak voor de gemeente raadsverkiezing, a.s. Woensdag, niet te vergaderen. Bovendien was het de ge woonte steeds op Donderdagen te verga deren en daar wilden zij de hand aan houden. De burgemeester, de heer Ar- riens, uitte zijn verontwaardiging over de houding van een deel der vroede vaderen en trok aan de brondbel van het gemeen tehuis, om te verkondigen, dat de raads vergadering een aanvang zou nemen, maar ook dit „alarm" hielp niets. De bur gemeester opende daarop de vergadering, doch sloot haar spoedig weer wegens on voltalligheid. De eigenlijke oorzaak van dit conflict moet gelegen zijn in het feit, dat op deze vergadering het wegenplan van een der wethouders zou worden behandeld en men zag daarin, met het oog op de a.s. raadsverkiezingen, politieke propaganda. De wethouder ontkent ten stelligste, dat het wegenplan een politiekers achtergrond heeft. Binnenland. De uitvoering der tarwewet. Wetsontwerp herziening L.O.-wet naar den Raad van State. Buitenland. Hoovers moratoriumvoorstel. Groote brand te St. John (Canada). Oud-minister van IJsselsteijn. De oud-minister H. A. v. IJsselsteijn, thans Rijksbemiddelaar, heeft dezer da gen te Leiden een kleine oogoperatie on dergaan. De operatie is uitstekend ge slaagd. De heer v. IJsselsteijn zal binnen enkele dagen zijn werk als Rijksbemidde laar kunnen hervatten. Herziening L.O.-wet 1920. Naar de „Standaard" van zeer welinge lichte zijde verneemt is het wetsontwerp tot herziening van de Lager Onderwijs wet 1920 verzonden aan den Raad van State. Uitvoering der Tarwewet. Naar het „Handelsblad" verneemt, is de invoering der Tarwewet wederom ver der uitgesteld. Tot en met Zaterdag 4 Juli zal n.l. alles nog „vrij" blijven (het malen, vervoeren, enz.). Koninklijke K. L. M.-passagiers. Het komt den laatsten tijd meermalen voor, dat de K.L.M. koninklijke passa giers vervoert, die gewoonlijk streng in cognito reizen. Zoo vloog koning Albert van België per K.L.M. van Brussel naar Parijs, terwijl kroonprins Leopold, kroonprinses Astrid en haar zuster, prinses Ingrid een veel vuldig gebruik maken van den K.L.M.- dienst. Ook prins Eric van Denemarken maakt bijna uitsluitend gebruik van het vlieg tuig, wanneer hij van Parijs naar Kopen hagen reist. Het groote vertrouwen, dat deze ko ninklijke passagiers in de Nederlandsche luchtvaart hebben, is ongetwijfeld een goede reclame voor de K.L.M. Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs. De eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaar beurs, die te Breskens van 213 Juli a.s. gehouden wordt, zal op Donderdag 2 Juli door den Commissaris der Koningin of ficieel geopend worden. Nu de jaarbeursgebouwen voltooid zijn, komt eerst goed uit wat een groote op pervlakte er noodig was om alle stands, in totaal pl.m. 100, een plaats te geven. Men is reeds volop bezig de stands in te richten. Hoewel het grootste gedeelte hiervan door Zeeuwsch-Vlaamsche on dernemingen ingenomen wordt, is ook een niet onbelangrijk gedeelte door Hol- landsche firma's vertegenwoordigd. Gedurende de Jaarbeurs dagen zullen verschillende feestelijkheden gehouden worden, die zeer zeker er too medewerken zullen om het bezoek aan de Jaarbeurs aan te moedigen. Zoo geeft b.v. den Tinei- kring in leger (België) een concert, op Donderdag 9 Juli de Zangvereeniging Orelio te Axel, en op Zaterdag 11 Juli de Breskensche Zangvereeniging. Vliegoefeningen. Gister morgen landden op het vliegveld te Vlis- singen de 12 militaire- vliegtuigen, waar mede gedurende eenigen tijd. vliegoefe ningen zullen worden gehouden vanaf dit vliegveld. Prov. Griffie. Gedeputeerde Staten hebben benoemd: met ingang van 1 Juli a.s. tot commies ter Provinciale Griffie den heer W. A. Dormaar, thans adj.-commies; met ingang van 1 September a.s. tot adj.-commiea de heeren J. M, Verhage, thans klerk ter Griffie, en sas J. I. van TV*, 't,£2

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1