DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Vervolgö en bevrijd HET ADRES A. WILKING Zoeklichtjes. Heerenbaai EEN DUBBELTJE Wat er deze week voorviel TUBERCULOSE Brieven uit Middelburg. F EUÏLLET O N 1.1. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. VAN ZATERDAG 20 JUNI 1931, Nr 219. Het was voor'vele gemeenten des lands, ook voor de meeste Zeeuwsche gemeen ten, een belangrijke week. Er werd n.l. beslist over de samenstelling der Gemeen teraden voor de volgende vier jaren. Groote politieke veranderingen zullen deze colleges in Zeeland niet ondergaan. Alleen de Raad van Vlissingen is omge gaan. Daar is de meerderheid nu recbtscb. In Goes bleef de politieke sa menstelling geheel ongewijzigd, terwijl in sommige andere gemeenten de verande ring zich bepaalt tot een zetel winst hier en een zetel verlies daar. De A.R. partij is over het geheel genomen zeker niet verzwakt. De Tweede Kamer heeft veel tijd zoek gemaakt over het weren van de Tribune uit de leeszalen en schonk daarna aan dacht aan de uitvoering der tarwewet. De Koninklijke familie vertoeft mo menteel in Frankrijk en is daar op hof felijke wijze door den president der Fran- sche republiek ontvangen. Binnenkort heeft ook Duitschland hoog bezoek uit het buitenland te wachten. Enkele Engelsche ministers en de Ame- rikaansche minister van financiën Mellon zullen volgende maand naar Ber lijn komen. Wat het bezoek der Engel sche ministers betreft, dit is een contra visite. Zooals men weet, zijn eerst Duit- sche ministers naar Engeland geweest. Toch zullen deze bezoeken wel eenige argwaan en ontstemming in Frankrijk wekken. Overigens was het in de buitenlandsche politiek een bewogen week. Niet minder dan vijf Europeesche re geeringen streden om haar bestaan. De Duitsche regeering-Brüning heeft tegen den stormloop stand gehouden; noch de rijksdag, noch de begrotings commissie zal bijeenkomen, en tot 13 October a.s. zal het rijkskabinet gelegen heid hebben om ongestoord de belang rijke aanhangige vraagstukken te be handelen. In Frankrijk heeft de Kamer met een flinke meerderheid, van 312 tegen 260 stemmen, de regeering-Laval het ver trouwen geschonken. In Engeland is de zoo zeer gevreesde nederlaag van het kabinet-MacDonald, welke ontbinding van het lagerhuis en nieuwe verkiezingen tengevolge zou heb ben gehad, na veel onderhandelingen ver meden. In Oostenrijk is het tot den val der regeering-Ender gekomen. In België werden de debatten over de regeeringsverklaring voortgezet en kreeg het nieuwe kabinet een meerderheid. Met een korte herinnering aan de vree- selijke bootramp te St Nazaire, waarbij Zondag j.L ongeveer 500 menschen zijn omgekomen, besluiten wij dit weekover zicht. LXI. Amice, De drukten, aan onze 'Middelburgsche Raadsverkiezing verbonden, zijn nu ge lukkig weer voorbij. En wij zijn dankbaar en ook voldaan. Wel is de Raad niet om gegaan; toch is aan de overheersching der Soc. Dem. fractie, naar we mogen hopen, een einde gekomen. Ofschoon slechts 5 van de 17 zetels bezettende, hadden de S. D. A. P.-ers in den laatsten tijd zulk een hoog woord, dat men haast zou gedacht hebben, dat zij door meerderheid van stemmen de lakens konden uitdeelen. Hun gewone woordvoerder, de heer Paul, sprak met zoodanig gewicht en dreef vaak de andere vrijzinnige partijen op zoodanige wijze voor zich uit waartoe in het bi zonder de Yrijz. Democraten meestentijds alle aanleiding gaven door zioh gelijk de Vrijz. Dem. leider Marohant het uit- Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 26) o „Zeer goed, er zijn daar prachtige ver gezichten", antwoordde Margo, en ver volgde glimlachend: „Voor Johan is het uitstapje nog aangenamer geweest; want hij sprak de ongerijmde bewering uit, dat hij daar eeuwig rond wilde wandelen iets, dat in de toepassing nog al eenige bezwaren zou ontmoeten." „Hij zal eens galant geweest zijn, en een grapje bedoeld hebben", zeide Constance. „Galant was hij,, maar hij meende het ernstig; hij smeekte mij althans op de knieën (met zoo'n mooie uniform daar in het natte zand, malle jongen!) dat ik zijn verzoek inwilligen zou." „Welnu, heb je' t aangenomen?" vroeg Constance, met al de belangstelling waar mede een meisje het aanzoek van haar vriendin verneemt. „Ik had medelijden met zijn net pakje, en daarom gaf ik hem. „Uw toestemming?" „Neen, zoover zijn we nog niet, maar drukte op „evenwijdige wegen" met de S. D. A. P. te bewegen, dat hij als de trustee der vrijzinnigen kon worden be schouwd- Een enkele maal, zooals bij de voorstellen tot wethouderspensionneering en bij het ambtenarenreglement, stootten de heeren het hoofd, omdat zij ook beide bezuinigers tegenover zich vonden, doch dan was er geen woord krachtig genoeg, om het misnoegen der vijf roode heeren over het hoofd der weérspannigen uit te storten. Onlangs nog bleek het, dat zij poogden het ambtenarenreglement door een .kleine concessie hunnerzijds, voor de nieuwe Raad bijeenkwam, er door te ja gen, doch ook deze poging faalde, wel licht ook omdat de burgemeester weinig lust toonde, zich als de boodschappen- looper -van sociaal- en -vrijz. -democraten te laten -gebruiken. Aan de stemming is -ditmaal een 'hef tige strijd voorafgegaan; vee-1 warmer -dan hij de laatste Statenverkiezing. Nog op -den laatsten avon-d hield -de S.D.A.P. e-en demonstratie met fakkels en muziek, -die om 11 uur pas eindigde. Zij toonde zelfs -dat sommige punten op -hun program haar niet' ernst zijn met name: de vermeerde ring der volkskracht en bevordering der hygiëne. Immers, ware -dit anders, zij had het groote aantal kleine 'kin-deren en an dere jeugdige personen niet -doo-r de stra ten meegevoerd, doch deze kalm te -bed gebracht en -heerlijk toegestopt, alvorens zioh n-aar het Schuttershof te hegeven. Een aantal dier jeugdigen van jaren moest -dooT het geroffel van een aantal trommen hoe is het toch mogelijk dat „ontwapenaars" zich nog van zulk een ge- ruisch'vol, militairistisch instru ment willen bedienen? -den pas aan geven. Wanneer het 't Christelijk en Bij— belsch onderwijs aangaat, beweren dezelf den, dat men het jeugdig kin-der hart en het teêder kinderhoofd niet met zul-ke „-ge loofskwesties" moet lastig vallen, omdat het er nog niet vatbaar voor is en men de jeugdigen niet reeds op zoo prillen leef tijd moet van elkander scheiden. Doch die praatjes 'komen er in -de practij'k op neer, -dat men zelf het jeugdig gemoed vult met gedachten over den -klassenstrijd, hen op hitst tegen „reactionairen, bourgeois en conservatieven" en hen laat aanhooren, hoe sommige tegenstanders, lasteraars, minderwaardigen in gehalte en leuge naars in het kwadraat" -zijn. Wat zullen die kinderen, ouder geworden, liefderijk en vriendelijk over -hun tegenstanders in de politiek denken! De Chr. Historischen zijn de eenigen, die bij- deze verkiezing zijde -hebben ge sponnen. Hun leger kiezers blijkt meer naar de discipline der partij te luisteren en zich zoodanig te consoMeeren, dat de bezuiniginigspartij de achterblijvers bij den opmarsch niet meer inlijft. Ook de R.-K. krijgen hoe langer hoe meer orde in de gelederen. Alleen -de Staatk. 'Gereformeer den leggen door hun vreemde en ontac tische -houding geen -gewicht meer in de schaal en bederven zelfs niets. Zou dit totaal genlis aan invloed hen ein delijk niet eens tot nadenken brengen? De beide vrijzinnige partijen kunnen maar niet tot den vroegeren wasdom geraken en vertoonen het beeld der „villes mortes", -der do-ode steden, ofschoon er over hun plaveisel wel iets meer beweging, zij het nog zeer gering, valt waar te nemen. En wij, antirevolutionairen, zijn dank baar, dat onze partij een vaste, beginsel volle kern vormt, die zich noch door so cialistisch markt- en straatgeschreeuw, nóch door de verlokselen der in onze dagen overigens zoo noodig wordende bezuiniging laat vangen. Geen wonder dan ook, dat in de bijeenkomst, na den uitslag in het Militair Tehuis gehouden, er een zeer opgewekte stemming heerseh- te, de klinkende en enthousiaste redevoe- r ringen elkander opvolgden en ook de poëzie, die in den laatsten tijd weer meer op den voorgrond komt don vroeger, haar ruischende tonen deed hooren. Het is een schoone profetie voor een schoonere toe komst, dat zoovele krachtige en geest driftvolle jonge mannen hun krachten aan het verkiezingswerk gaarne gaven en door hun voorbeelden van jeugdkracht en bliiden moed, de ouderen in hun ge zelschap ook weer doen denken aan wat zijzelf voor zoovele jaren terug, onder het groene vaandel, der Antirev. partij mochten presteeren en bereiken. Mogen ook deze laatste verkiezingen en haar uit slagen onzen moed verlevendigen en on ze kracht vernieuwen! Ook het bericht, dat de Raad van Vlissingen omging, tijdens de bijeenkomst medegedeeld, oogstte een salvo van toejuichingen. Middelburgsche vrienden, zoo God wil, is ons deze vreugd wellicht een volgend maal bereid! Overigens is het bekleeden van 't raads lidmaatschap voor de volgende periode nu niet zoo bepaald aantrekkelijk en zal men er op bedacht moeten zijn, dat voor al vele moeilijkheden van financiëelen aard ons wachten. Wij weten wel, dat het spreekwoord zegt, dat moeilijkheden er alleen zijn om te worden overwonnen, doch de komende bezwaren zullen wer kelijk zwaar en moeilijk te overkomen zijn. Gelukkig, dat nu alles er op duidt, dat wij nog blij zullen mogen zijn, als de bestaande uitgaven kunnen worden gedekt en er van nieuwe geen sprake kon wezen, ook de S. D. A. P. zelf bij het afbreken van hun reclameschavotten en het verwijderen hunner papieren ook al weer op stadskosten de spons zul len kunnen halen over de door hen op zoo kwistige wijze over de stad Middel burg uitgestrooide leege beloften en toe zeggingen. Met vriendschappelijken groet, METELLUS. T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF- HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr.J.H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST ik heb hem verlof gegeven, mij- op te pas sen", zei-de Margo op onverschilligen toon maar een hevige blos verried, dat zij meer aan het voorval hechtte, dan zij wilde laten blijken. „Daar ben ik blij om, want ik vreesde waarlijk, dat je aan Van Stralen de voor keur gaaft." „Ik wil ze allebei eens kennen", her vatte Margo, „en bovendien Johan wilde mij niet zonder eenige belofte laten gaan, en ik begreep, dat het tijd werd om u op te zoeken.Ik ben toch al vrij laat, al heb ik er doorgejaagd, dat de menschen mij nakeken. Zij dachten vast, dat ik er van door ging, vooral omdat Fre- derik met een handpaard achter mij reed." Constance keek even om en begon te lachen. „Wij hebben nog grooter gevolg", zeide zij. „Heb je ooit zulk een fraaien afstam meling van het paard van Don Quichotte gezien?" Margo keek eveneens naar den ruiter, welke op een allermagerst paard den vluggen draf trachtte bij te houden; zij trok de fraai geteekende wenkbrauwen bij elkander. „Die boer heeft mij van Velsen af ach terna gedraafd als een hondje", zeide zij. „Ik zou er geen kwaad in zien, maar nu 1 A.s. Woensdag, des namiddags 2' uur, vergadert de Raad. Aan de orde komen: Ingekomenstukken. Verzoeken om af schrijving van belasting. Verzoek van dhr N. Kraak om ontheven te worden van de erfpacht van een stukje gemeentegrond aan de haven. (B. en W. prae-adviseeren gunstig). Verzoek van de N. V. Bataaf- sche Import-Maatschappij om vergun ning tot het plaatsen van een benzine pomp-installatie op gemeentegrond aan den West,wal. (B. en W. stellen voor om gunstig te beschikken. Wijziging gegroo- ting openbaar centraal slachthuis voor 1930. Wijziging gemeentebegrooting voor 1930. Voorstel tot afstand vein grond aan de Voorstad aan dhr P. M. Beirends. (B. en W. stellen voor gunstig te beschikken). Verzoek van de Ned. Herv. Kerkvoogdij om een bijdrage in de kosten van blik sembeveiliging van het kerkgebouw. Voorstel tot. overname van het Burg. Armbestuur van eenige straten, aange legd ten westen der Middelburgsche straat. (B. en W. stellen voor gunstig te beschikken). Voorstel tot wijziging der verordening, regelende de indeeling der Gemeente, de nummering der huizen en de verhuizingen. Verzoek van de Vereen, voor Chr. U. L. O. om beschikbaarstel ling van gelden voor den bouw van een vijfde schoollokaal. (B. en W. stellen voor gunstig te beschikken. Verzoek van den heer J. van Dijl om ontslag als Hoofd der 0. L. school C. Voorstel tot het ne men van een besluit, als bedoeld in art. hij klaarblijkelijk op ons gewacht heeft om met ons te rijden, nu komt het me tame lijk verdacht vo-or." „0, gunst!" zei Constance verschrikt, „Jan zal toch geen gevaar loopen?" „Mis schien is hij wel een spion!" „Wees niet ongerust. Hij kan van Jan onmogelijk iets gemerkt hebben. Maar we kunnen beproeven, hem vooruit te rijden. Het zou toch een wonder zijn, als zijn Rossinant onze renners bijhield." De meisjes zetten de paarden aan, die nu in vliegenden ren vooruit stoven. Het mi-ddel baatte; hoe de boer zijn mager bruintje ook voortdreef, de meisjes had den hem toch binnen weinige oogenblik- ken uit het gezicht verloren. De tocht werd zwijgend voorgezet, totdat men met eenige woorden bij de Houtpoort afscheid nam. In gedachten verzonken, zochten de vriendinnen elk haar woning in de stad op. HOOFDSTUK X. Het bleef nog twee dagen fraai weder, toen sloeg het plotseling om. De herfst vierde op zijn gewone luidruchtige wij-ze zijn intree door plasregens en wervelwin den. De melkboeren kregen alras genoeg van het afgezaagde verhaal dat het „vies 265, eerste lid der Gemeentewet, Adres van drie muziekverenigingen inzake on dervonden hinder bij het geven van con certen op de Groote Markt. Verzoekschrift der vakorganisaties inzake werkloozen- loozenzorg. Voorstel tot het geven van ga rantie aan de N. V. Waterleiding-Maat schappij „Zuid-Beveland" inzake uitbrei ding van het buizennet. Besluit van het Bestuur van het Gasthuis tot wijziging der begrooting dier instelling voor het jaar 1929. Aanleg bliksemafleider. Het ligt in het voornemen, het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te voorzien van een bliksembeveiliging. De kosten hier van worden geraamd op f 650, voor het kerkgebouw en f 300 voor den toren. De kerkvoogdij is van meening, dat laatst genoemde kosten voor rekening der Ge meente dienen te komen, aangezien op haar de zorg voor het onderhoud van den toren rust. Daar B. en W. het in de zen met de kerkvoogdij geheel eens zijn, geven zij den Raad in overweging om ge melde f 300 voor het aangegeven doel beschikbaar te stellen. Geven van namen aan stra ten. Bij besluit van den Raad van 20 April 1931 werd een aanvulling van het Uitbreidingsplan vastgesteld, betrekking hebbende op de terreinen, gelegen ten Zuid-Westen van de Middelburgsche straat. Aangezien men reeds is begonnen met straataanleg en bebouwing aldaar, komt het B. en W. gewenscht voor, dat spoedig namen worden vastgesteld, voor de op die terreinen geprojecteerde stra ten. De volgende nieuwe namen worden voorgesteld: Sloestraat, Zuid-Bevelandstraat, Noord- Bevelandstraat, Walcherenstraat, Schou- wenstraat. N Hinder bij concerten op de Groote Markt, De besturen der mu ziekgezelschappen „Euphonia", „Hosan na" en „Kunstvrienden" vragen maat regelen te treffen, opdat het publiek we der in de gelegenheid worde gesteld om behoorlijk te luisteren naar de door hen des zomersavonds op de Groote Markt gegeven wordende concerten, b.v. door 't in het leven roepen van een verordening, die het veroorzaken van hinder bij mu ziekuitvoeringen belet. Niet zonder eenige verwondering heb ben B. en W. van dezen wensch kennis genomen, omdat bij besluit van den Raad van 28 September 1928, artikel 17 der tegenwoordige Verordening op de Straat- politie werd aangevuld met een bepaling, inhoudende een verbod, om „gedurende muziekuitvoeringen op de Groote Markt op dat plein aan de uitvoeringen hinder lijk te zijn". Met opzet is deze bepaling destijds zoo ruim geredigeerd, opdat al len hinder, van welken aard die ook moge zijn, paal en perk kan YiW&a SCC-C53, Verder bevat artikel 26 van het Motor en Rijwielreglement het verbod aan den eigenaar, houder of bestuurder van het motorrijtuig, hetwelk zich o-p een weg bevindt, om de afgewerkte gassen daar van anders af te voeren of te doen afvoe ren, dan door een behoorlijk geluiddem pende inrichting. B. en W. hebben het adres in handen gesteld van den com missaris van Politie, met verzoek om daarop te adviseeren. Het ontvangen antwoord heeft B. en W. verwonderd en zij moeten copstatee- ren, dat zij het met den inhoud daarvan niet eens zijn. Dat alleen het rijden met open knalpot den hinder niet veroorzaakt, is juist, maar ook daarop kan beter worden gelet en tegen het onnoodig veelvuldig signalen geven kan worden opgetreden krachtens artikel 17 der Verordening op, de Straat- politie, hetwelk niet uitsluitend voor kin deren is geschreven, gelijk de commissa ris schijnt te meenen. B. en W. hebben den commissaris van Politie dan ook verzocht, te willen zorg dragen, dat beide boven-aange-haalde be palingen beter worden toegepast dan tot nu toe het geval was. Afsluiting van de geheele Markt ach- Van Dr G. Tazelaar is deze uitspraak; „Lezen beteekent: met zijn gedachten ver keer en in da wereld, waarin, bet gelezene binnenleidt." Deze definitie lijkt mc aanvaardbaar. Maar dan ook van groote betekenis. Er zijn allerlei plaatsen en gelegen heden die wij als verboden terrein be schouwen en waarin we ouzo kinderen niet willen binnenleiden. Maar wat we zelf niet doen en niet graag zouden willen doen, dat laten ve len wei doen door anderen: uuor boe ken en kranten. 't Is om te schrikken als men ziet wol- ke lectuur er ook in Christelijke kringen vaak in de huiskamer komt. Ik weet wel dat men daar hed goede redenen voor weet op te geven: men met toch op de hoogte blijven, Christelijke boeken voldoen zoo zelden aan de lite raire eischen die men meent te moeten stellen enz. Maar 'tkomi er dan toch maar op neer, dat men door het gelezene zijn ge dachten en die der kinderen laat binnen leiden in een wereld, die vol van zedelijke en geestelijke gevaren is, een wereld die zich soms uitstrekt tot aan Sodom toe. OPMERKER. ten B. en W. onnoodig en bovendien on- gewenscht met het oog op de belangen van verkeer en neringdoenden, speciaal de caféhouders. Tenslotte geven B. en W. den Raad in overweging om aan adressanten mede te deelen, dat reeds in 1928 overeenkomstig hun wenschen is gehandeld. W erklo ozenzorg. In -de vergadering d.-d. 20 April 1931 werd om advies in handen van B. en W. gesteld een motie van den Goesohen Be- stuurdershond en de afdeeling Goes der S. D. A. P., waarin de wensch is neer gelegd dat van gemeentewege zal worden geizorgd voor werkverschaffing aan werk- loo-zen en -dat voor de-ze personen, zoo noodi-g, een -steunregeling in het leven zal worden geroepen. Deze motie is gevolgd door een geza menlijk adres van -den Goeschen Bestuur- dersbond, den R.-K. Volksbond en den 'Ohristeiijiken Besturenbond, waarin het zelfde wordt gevraagd, onder toe-voeging van -den wensch, dat e.v. steun via de vakorganisaties zal worden uitgekeer-d. In -de toelichtende memorie tot bet adres wordt, volgens -de meening van B. en W-, de toestand ongunstiger voorge steld dan hij, in werkelijkheid is. Zoo wordt door de mededoeling van het per, centage werkiooze aangeslotenen bij werk- loo-zenkassen min of meer de indruk -ge wekt, als zou -dit aantal te -Goes bereikt -zijn. In werkelijkheid 'hebben die cijfers betrekking op het geheele land. Verder vermeldt -de toelichting, dat er -op 23 Mei j.l. bij de vakbonden alhier in totaal 49 werkloo-zen stonden ingeschre ven, -doch het is B. en W. hekend, -dat dit aantal een week later reeds tot minder dan -de helft was teruggaloopen. -Wat de in'bet adres overgelegde wen schen aangaat -zij opgemerkt, dat reeds sedert bet jaar 1915 alhier geregeld des winters aan werkloozen arbeid is ver schaft, waardoor talrijke personen door de moeilijke wintermaanden zijn heen -ge holpen. Weliswaar' valt niet te ontkennen, dat de werkverschaffing ook op grooter schaal is toegepast en dat ook thans nog, teneinde een aantal arbeiders- werk te kunnen bezorgen, eeni'ge werken worden uitgevoerd, die onder andere omstandig heden wellicht nog eenigen tijd zouden •zijn blijven liggen. -Ook moeten B. en W., zeer tot hun spijt, wijzen op de omstandigheid, dat een deel der -Goesche arbeiders -zij, laten hier 'het groote aantal bekwamen, ijveri-gen en plichtsgetrouwen natuurlijk geheel buiten beschouwing niet gezocht zijn. Meer malen -hebben B. en W. van de zijde -der werkgevers vernomen, dat zij liever per- v.ROSSEM's TROOST weertje" was, De nacht viel vroeg in en was duister, want de maan was pas drie dagen oud, en dikke wolken onderschep ten het liclit van de sterren. In een groote holle kamer, aan den lin kerheuvel vau de Haarlemsche kazerne gelegen, was het al zeer Jonker. Men zou gemeend hebben, dat ze niet gebruikt werd, ware het niet, dat een schildwacht voor de deur heen en weer liep en bijwij len in de gang een schuilplaats tegen de felle windstooten en zweepende regenstra len zocht. De kamer werd gebruikt, want nu iemand binnentrad en met veel moeite een kaars aanstak, kon men bij de tafel een jonge man zien zitten, die even het hoofd ophief om te weten wie zijn rust stoorde, maar dan het moedeloos op de hand deed vallen. Het was Johan van Hoornebeke. De arme Jonker; de tegenstelling was ook Zoo scherp! Slechts weinige dagen geleden achtte hij zich de gelukkigste uit heel Haarlem. Zijn vrienden waren voor- loopig beschermd voor alle gevaar, en hij zelf het knapste en liefste meisje uit de stad had hem zoo goed als haar ja woord gegeven en hij was zoo vrij als een vogel in de lucht. Daar viel opeens de zware beschul diging op hem dat nij tie haan had in dp ontsnapping der deserteurs en dat hij met opzet de gelegenheid voorbij bad laten gaan om Hendrik gevangen te nemen; eindelijk, wat het zwaarste woog: dat hem de schuilplaatsen der broeders bekend zou wezen. Wie hem beschuldigd had wist Johan niet; wel begreep hij dat Kees Velders in deze' de voornaamste getuige was. De slag was zwaar, en Johan had niet het veerkrachtige karakter van Leo, dat zich tegen alles inzette en eiken stroo- halm aangreep, die kans op redding gaf; hij zag bij zijn overpeinzingen slechts de donkere ruwe zijden van het geval. Men was sinds de ontsnapping der broeders voorzichtiger en nauwlettender geworden; de officieren zouden niets door de vingers zien, en, het voorbeeld zijner vrienden volgen daarop was minder dan ooit kans. Vruchteloos trachtte hij uit te vorschen wie hem verraden mocht hebben, doch zoo hem al eenige zijner kennissen, met wie hij op minder vriend schappelijken voet verkeerde, voor den geest zweefden, hield hij toch geen van hen voor zoo vijandig die hem de dood straf op den hals zou halen. (Wordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5