No. 210 Zaterdag 20 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland IT 4Ti BANK VOOR ZEELAND N.V. Hendrikse Go's BankN.V. Goes Ijs ALLE BANKZAKEN EERSTE BLAD. leteioon 74 (2 lijnen) EFFECTEN COUPONS LOSSINGEN Verhuurt Loketten Verlovingsringen C. JOOSSE iten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BETEEKENIS VAN HET BEGINSEL Buitenland. Binnenland. VADERLANDSCHE BANK Bq tegen beurskoers q OBLIGATIËN metjaarlüksche uitloting Kantoor Groote Markt 21 GOES Belangrijkste Nieuws. in haar Brand- en inbraakvrije UPS' KLUISINRICHTING Uit de Provincie. overblijvende oplossing al- TOOtenileels iïi lehoorlijke ver- dt. Ijken door een .e verdiepings- ;d blijft, doch iciaal de zijge- binnen worden tvenbouw moet .den door een worden. De ïen den nieuw pilaren kunnen [den, waarover [erd hun weg ■ijverkeer komt kbaar, doordat rceedte, tot aan gebruikt. Vol- sg gemiddeld 1 lelte 1.70 M.) lottoir ongeveer |l1 de uitvoering totaaluitgaaf |,tuurlijk zijn er gen denkbaar, ook meerdere ïg van de pan- |iet door archi- mmin 'tot ver- Id bijdragen, zal 1 schaden, maar padsbeeld doen veiling van 17 I prijzen besteed bonte poters tl, nieuwe 175 11—1.75, poters >r 25 K.G. dop- loonan 6080, poon en 68, kas- 54—82, tuin- 10—11, poste- -15, alles per Zuring 1822 lijs 1.53, Sja- a.voije .koolplan- 6, witte kool kiessni.jselderio tie 2—3, andij- |3, bloemkool 2 rabarber 1.5 |8 cent per pot. L5, iris 6, per xportveiling van jen de volgende lUCB A f40.80. 1 38.40, C 38.60. bonken 22, af- le soort f8.30 ld. 2e soort 5.20 ten 21—32 per lorgens 8 uur: jlruiven franken- [tomaten 2632 I iZuid-Beveland" (mi. Tomaten A 10, idem C 35.70 1.60—5.30, aard- Kg. 31, aardbeien I, id. Luikenaars 1 tuinboonen 17, In 50—54, pos- 14, vroege aard- Iers 56, oude ]ïs per 100 Kg. bloemkool le kort 3—6, idorn |l 5, witte kom< idem 10, krop- I stuks. |l. Exportveiling ibeien Madame |ld. Mad. Matot n.m. Aardbeien 90, Idem mad. tide per 100 Kg. [en 21—32, aard- per 100 K.G. stuks. |ng van 18 Juni 4.50 per 100 K.G. |ierveilig van 18 m 6063 K.G.) |an 56—59 K.G.) stuks. Prijs per Iviissingen. (het eindexamen mannelijke can- 1 Brouërius van |k, J. Franke, J. I. Matzinger, A. en A. L. F. Voss. |ten. Kweekschool 'te jsteren voor de de dames J. G. M. Schouwe- Vlissingen en belle. Iterdam voor de Fröbelonderwij- I te Ierseke, leer- |ot opleiding van te Vlissingen, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie eu Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n r e r.t. e n t s p r ii s. Per 3 maanden, franco pat post, f 3. Losse nummers i 0.05 Prijs der Advertentiën: 1i regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Overal en altijd wordt de weg van den mensch bepaald door een beginsel. Dit wordt niet altijd even sterk gevoeld. Er zijn zelfs menschen die meenen dat zij geheel los staan van beginselen en dat zij zich uitsluitend laten leiden door prac- tische overwegingen. Beginselen, zoo oordeelen zij, zijn slechts dorre formuleeringen of doode abstracties die voor bet werkelijke leven geen andere beteekenis hebben dan dat zij den mensch onnoodig binden en de zelfstandige levensuitingen belemmeren. En zij verstaan het niet, dat beginselen levende krachten zijn, die uit welke bron van energie ook gesproten, overal door werken en steeds bun invloed doen gel den. Bij eenig nadenken zal bet echter althans wanneer men zich niet al te zeer door menscbelijke dogma's laat beheer- scben duidelijk worden, dat bet niet anders kan, dat bet menschelijk leven al tijd en onder alle omstandigheden door beginselen wordt beheerscht. Men kan wei zichzelf en anderen trach ten diets te maken dat men met beginse len niets uitstaande beeft en dat men staat op een neutraal standpunt, van waaruit men alles onpartijdig en geheel onbevangen kan beoordeelen, maar dit is in bet beste geval niets anders dan zelf misleiding. Wie leeft en werkt heeft een doel. Maar waar een einddoel is daar is ook een begin en bet is dat begin hetwelk ten slotte beslissende beteekenis beeft. Dit geldt voor heel bet leven. Men kan niet b.v. op maatschappelijke en staatkundig gebied zekere idealen na streven zonder eerst een bepaald stand punt in te nemen. De richting waarin men zich beweegt is beslissend voor de plaats die men bereikt. Wie zich niet door Gods Woord wil la ten leiden, omdat bij zich in vrijheid wil uitleven en niet door hinderlijke beginselen gebonden wil zijn, beeft daar mee reeds een bepaalde richting geko zen. Hij gaat dan uit van een beginsel, dat althans wanneer bij consequent is, heel zijn verder optreden bepaalt. Hij heeft zich geplaatst op een weg die van God afvoert. Niet anders staat het met hem die zegt te gelooven in God en Gods Woord te aanvaarden. Als dat niet maar een ijdel woord is, maar levende werkelijkheid, dan moet dat van allesbeheerschende beteekenis worden voor heel het leven. Dan zal een Christen-arbeider zich onderscheiden van een ander die het re volutiebeginsel aanhangt. Dan zal een Christen-patroon anders optreden dan een ander die zegt alleen met de eischen van de practijk te wil len rekenen. Dan zal men in de politiek een bepaal den weg moeten gaan, Dan zal men het niet kunnen vin den met de z.g. neutrale of vrijzinnige pers, maar dan zal er behoefte zijn aan organen waarin met den eisch van het Christelijk beginsel rekening wordt ge houden. En zoo verder. Nu zien we echter in de practijk vaak dingen waaruit het tegendeel schijnt te blijken. Feit is, dat de z.g. neutrale en vrij zinnige pers voor een groot deel in stand wordt gehouden door het Christelijk pu bliek. Om een voorbeeld te noemen: het hoofd orgaan van de Chr.-Hist. Unie kan niet dan met groote moeite in stand worden gehouden, omdat de groote massa van haar leden de liberale pers met haar abonnementen en advertentiën steunt. Nog altijd zijn er tal van Christen-pa troons en Christen-boeren die lid zijn van een z.g. neutrale organisatie en die daardoor de kracht van hun eigen orga- nistie vsrzwakken. Nog altijd zijn er Christen-arbeiders, die z.g. „modern" georganiseerd zijn, en die daardoor de re volutiebeweging steunen. En nog altijd zijn er de mannen en de vrouwen, die zeggen voor de politiek geen interesse te hebben, die nu ja, nog wel Antirevolutionair willen stemmen, maar die weigeren om verder ook maar iets te doen. Hoe dit te verklaren? Het antwoord moet luiden, dat men zich in dergelijke gevallen niet voldoende bewust is van de eischen van het be ginsel. Terecht is de opmerking gemaakt: „Bewustwording van de beginselen die het leven regee- ren is eisch voor een ieder. Wil de mensch" niet blindelings, gedachteloos en willoos voorthollen op zijn levenspad, dan moet hij zich rekenschap geven van zijn uitgangspunt, van het begin van zijn weg en daardoor van de richting van zijn streven, van de lijnen in zijn levens gang en van het einddoel in het ver schiet." President Hoover en de financieele toe stand in Europa. Volgens een inlichting uit bevoegde bron stelt president Hoover bet leven digste belang in den Europeeschen finan- cieelen toestand en ten gevolge der con ferenties, die gisteren gehouden zijn, verwacht men binnenkort een actie van de zijde der Amerikaansche regeering. Hoover heeft een lange conferentie ge had met Stimson. De president onder handelde ook met Millo, den onder staatssecretaris van de Schatkist. Dit al les wordt in verband gebracht met de besprekingen te Londen tusschen Mellon en Mac Donald en wijst, naar men meent, op aanstaande belangrijke ontwikkelin gen in verband met den Europeesch- Amerikaanschen financi'eelen toestand. Korte berichten. Naar de „Times" uit Shanghai ver neemt, zal de verkoop van het Russische aandeel in den Chineeschen Oosterspoor weg tot stand komen, zoodra een formule gevonden is, welke voor beide partijen aannemelijk is en geen betaling van een reusachtig bedrag in contanten noodig maakt. Op het Portugeesche eiland Macao heeft een hevige wervelstorm gewoed, waarbij zeven personen om het leven zijn gekomen. Door den stormwind, welke gepaard ging met wolkenbreukachtige regen, wer den verscheidene openbare gebouwen en particuliere huizen beschadigd. Het bergingswerk van het gezon ken stoomschip St. Philibert is begonnen. Men wil trachten door duikers de ka juiten te laten openbreken om de lijken die zich daar bevinden, te bergen. Het bergingswerk levert echter groote moeilijkheden op, daar de stroom ter plaatse zeer sterk is. Ook het weer werkte gisteren niet mede, daar het stormachtig was. De uitvoering van de Tarwewet. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de Algemeene maatregel van bestuur tot uitvoering van de Tarwewet 1931, welke binnenkort in werking zal treden, onder meer zal bepalen op welke voorwaarde zal zijn toegestaan het vervoeren en voorhanden hebben van tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling niet voldoet aan de eischen, gesteld door den met de zaken van den landbouw be lasten minister. Bedoeld wordt ten deze bloem bestemd voor de bloemverwerkende industrieën. Ook wordt in den algemeenen maat regel van bestuur voorgeschreven het aanhouden van registers betreffende aan koop, verkoop en verwerking door hen die tarwemeel of tarwebloem vervoeren, voorhanden hebben of afleveren, terwijl voorts zal worden bepaald, dat de mi nister kan toestaan gedurende een door hem vast te stellen tijdsduur na het in werking treden van -den algemeenen maatregel van bestuur, bloem waarvan de samenstelling niet aan de voorge schreven eischen voldoet voorhanden te hebben. voor beLste waarden, 's-GRAVENH AGE droevigen toestand in het landbouwbedrijf in de Oude Veenkoloniën wijde en ernstig overwege, of het niet gerechtvaardigd is uit het vermogen van het gansche Neder- landsche volk een gedeelte af te zonderen tot instandhouding van een zoo geperfec tioneerd bedrijf als dat in den Zuid-Oost hoek van de provincie Groningen". De geadviseerde loonsverlaging be draagt. dus 10 pet. Van werkgeverszijde werd een loonsverlaging van 20 pet. ver langd, welke verlaging ook reeds door de landbouwers was ingevoerd met ingang van 1 Mei 1.1. Dividend- en tantièmebelasting. Blijkens het verslag over het wetsont werp tot wijziging der wetgeving op de dividend- en tantièmebelasting heeft het overleg tusschen de vaste Commissie voor Belastingen, in wier handen het wets- Het loongeschil in de Groninger veenkoloniën. De waarnemende rijksbemiddelaar in het 1ste district, mr. S. de Vries Czn., heeft in het loongeschil voor de Groninger Veenkoloniën aan de betrokken partijen I (neutrale en chr. werkgeversbonden en moderne en chr. landarb.-bonden) bin dend geadviseerd, om, de loonen, genoemd in de arbeidsovereenkomst, welke voor het landbouwbedrijf in dat district heeft ge golden van 1 Mei 1930 tot 30 April 1931, ook te doen gelden voor het tijdvak 1931 '32 onder aftrek van 10 pet. In zijn uitspraak zegt de heer S. de Vries o.m.: „Zoo zal van alle kanten hulp (aan den Veenkolonialen landbouw) geboden moeten worden. Thans is de mentaliteit onder de werkgevers zoo, dat zij het als een onbillijkheid gevoelen, dat zij zeiven voor hun arbeid niets ontvangen, ja zelfs groot verlies lijden, terwijl hun arbeiders met hetzelfde loon naar huis zouden gaan als verleden jaar. Hoezeer ik toestem, dat de loonen der landarbeiders, ook in de Oude Veenkolo niën aan den lagen kant zijn, men zal re kening moeten houden met den psycholo- gischen factor, dat de neiging der boeren om het bedrijf stop te zetten, of wel het aantal arbeiders nog meer in te krimpen, des te grooter zal zijn, naarmate de loonen die zij moeten betalen, hooger zijn. En voor de arbeiders is het van meer belang, dat zij., zij het tegen een eenigszins ver minderd loon voort kunnen arbeiden, dan dat zij werkloos worden en op de onder steuning uit publieke kassen zijn aange wezen. Van de regeering mag voorts worden verwacht, dat zij alle aandacht aan 'den ontwerp is gesteld en den minister van financiën geleid tot het resultaat, dat deze alsnog een nota van wijziging heeft ingediend. In art. 5, derde lid, letter a, der wet op de dividend- en tantièmebelasting, zooals dit luidt sinds de wet van 29 Ja nuari 1931, staat aan het slot, dat niet als belastbare uitdeeling wordt aange merkt: „uitdeeling van winst aan aan deelhouders tot het bedrag, dat te voren tot dekking van een geleden verlies op de aandeelen is afgeschreven". Deze bepaling trad blijkens art. IV van voormelde wet van 29 Januari 1931 in werking met 1 Februari 1931. De tusschen aanhalingsteekens ge plaatste woorden hebben tot drieërlei in terpretatie aanleiding gegeven: le. de in terpretatie, dat zoowel de uitdeeling als de afschrijving, die er op in mindering wordt gebracht, na 1 Februari j.l. moet hebben plaats gehad; 2e. de interpretatie, dat de afschrijving vóór 1 Februari j.l. kan hebben plaats gehad, maar dat zij dan slechts in mindering gebracht wordt, voor zoover zij niet reeds door een uit deeling vóór 1 Februari j.l. is gecompen seerd; 3e. dat de afschrijving voor 1 Fe bruari j.l. kan hebben plaats gehad en dat zij dan steeds in mindering wordt ge bracht op toekomstige (d. w. z. na 1 Fe bruari j.l. vallende) uitkeeringen, ook voor zoover zij reeds door een uitdeeling vóór 1 Februari j.l. is gecompenseerd. Ten einde de onzekerheid weg te ne men, heeft de minister in het wetsont werp de eerste interpretatie duidelijk in het artikel opgenomen. De tweede interpretatie komt hem ech ter anders dan de derde evenzeer verdedigbaar en aannemelijk voor. En Binnenland. De stand der landbouwgewassen. Buitenland. President Hoover en de financieele toe stand in Europa. daar hem gebleken is, dat hierop in de betrokken kringen groote prijs wordt ge steld, is hij te rade gegaan het ontwerp alsnog in dien zin te wijzigen. De salariskorting in Ned.-lndië. Naar het „N. v. d. D. v. N.-I." ver neemt, heeft de regeering kort geleden, in overeenstemming met den Raad van Indië, besloten, de reeds aangekondigde korting van 10 pet. op alle ambtenaren salarissen in de ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1932 te belichamen door toevoeging van een post aan het slot van het tweede hoofdstuk uitgaven in In dië van elke begrootingsafdeeling, waarbij het bedrag der korting van het totaal der afdeelingsgewijs gegroepeerde personeelsuitgaven wordt afgetrokken. De salariskorting wordt derhalve in 11 begrootingsposten tot uitdrukking ge bracht. De nieuwe Volksraad kan zich straks tegen de voorgenomen korting uit spreken door die 11 posten te verwerpen in welk geval er een conflict ontstaat tusschen Regeering en Volksraad, waar in slechts door de Tweede Kamer een be slissende uitspraak kan worden gegeven. Schaart de Tweede Kamer zich eventu eel aan de zijde van den Volksraad door haar goedkeuring aan de Indische Be grooting te onthouden, dan kan do sala riskorting in 1932 uiteraard niet door gaan, hoewel de Kamer dan waarschijn lijk het risico loopt, dat de minister van Koloniën de portefeuillekwestie stelt. Met deze mogelijkheden in het naaste verschiet, zegt het blad, kan men gerust vaststellen, dat de strijd over de salaris korting nog lang niet uitgestreden ia Geen bezuiniging. Bij Kon. besluit van 6 Juni zijn vijf gedelegeerden aangewezen om het van 3 tot 8 Augustus te Genève te houden zesde internationale congres voor onge- vallengeneeskunde en beroepsziekten bij te wonen. Dat lijkt ons, zegt het „Vaderl.", in de zen tijd van bezuiniging een royaal ge baar. We meenen te weten, dat het aan tal gedelegeerden bij vorige congressen maar twee bedroeg. Zijn er bijzondere redenen geweest om thans het aantal gedelegeerden meer dan te verdubbelen? Mooie bolle modellen. Alle maten. Prijzen beneden alle concurrentie. Luxe klokje of zilveren lepel cadeau. ST. ADRIAANSTRAAT GOES Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 14 Juli, tot dijkgraaf van het waterschap Groote St. Anna- en Nieuwehoven, I. de Bruyne Izn. te Nieuwvliet; met ingang van 14 Juli, tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van den Calami- teuzen Adornispolder, I. de Bruyne Izn., te Nieuwvliet; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Jacobpolder, H. v. Gorsel te 's Heer Arendskerke. Middelburg. In de gehouden bestuurs vergadering van de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenver keer in Walcheren alhier is benoemd tot adur-istrr'cv- de hoer F A,t E Bul-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1