Nü. 218 Vrijdag 19 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's BankN.V. Gobs KANTOOR GOES TRANSPORT- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLTD, Buitenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. verzekering sluit men bij Ass. Mij „DE NEGERLANDEN" van 1845 Agentschap: VERSCHIJNT SLKEN WERKDAG. AhonneiittPatSTijgs; Per 3 maanden, franco oei ao&t, Si- Losse nummers (l.i P r IJ s derAdvertentJBn: 14 regels i 1.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V Dagma contra universaliteit. In den strijd voor de openbare school worden de meest verschillende wapenen gebruikt. Nu eens heet het, dat deze school de sympathie der natie verdient wegens hare volstrekte neutraliteit. Dan weer, omdat zij, goed bezien, de Christelijke school bij uitnemendheid is. En thans kwam „Het Schoolblad", bet orgaan van bet Nederlandsche Onderwijzersgenootschap, met de ontdekking, dat de openbare school boven de bijzondere verkieslijk is, omdat de laatste de school is met exclu sieven godsdienst en de eerste met universeele religie. Van het dogma heet het, dat het is „de steen des aanstoots voor de vrije ge dachte, het groote steunpunt van menige godsdienst, de kracht en tegelijk de zwak heid van het fascisme en bolsjewisme, het argument van iedere oorlogvoerende natie". In 't voorbijgaan wordt dan verder even geconstateerd, „dat Jezus juist geen dogmatisme heeft gebracht, maar een universeele religie, en dat juist na Hem de dogmatische godsdienst verscheen, 'n kracht voor de verbreiding van bet Chris tendom, maar ook een groote zwakte. Dat juist die dogmatische godsdiensten de oorzaken zijn geweest, die leidden tot den schoolstrijd". IJit den aard der zaak wordt dan voorts van het dogma niet veel goeds gezegd. Misdadig, zoo heet het, handelt de mensch, die aan het kind zijn dogma durft voorzetten. En de school, die niet de universeele religie aanvaardt, „voedt het kind niet op tot mensch, maakt hem niet bewust naar zijn menscbwaarde, doodt het mooiste wat het kind aan gees telijke waarde bezit, verlaagt hem tot kudde-dier, tot werktuig, geschikt ge maakt om door den leider naar willekeur te worden aangevoerd". Hierbij slechts twee opmerkingen. Blijkens den verderen inhoud van het hier aangehaalde artikel heeft de schrij ver heel wat wijsgeerige lectuur verwerkt. Maar het i3 ook duidelijk, dat hij, van wat Gods Woord ons leert, slechts vage en zeer onvolledige voorstellingen heeft. Ook schijnt hij er- geen erg in te heb ben, dat hij zelf gestoken is in een dog matisch harnas, dat hij een aanhanger is van het zeer oude dogma der univer saliteit. Het klinkt heel ingewikkeld. 't Schijnt wonder geleerd en het gods dienstige tintje ontbreekt niet als daar gesproken wordt van de school met uni verseele religie. En niet onmogelijk, dat het op „religieuze" gemoederen wel eeni- gen indruk maakt. Maar de sympathie voor de openbare school zal er niet door vermeerderen. De overgroote meerderheid van ons volk heeft nu eenmaal uitgesproken, dat het van een „Christendom boven geloofs verdeeldheid", d.w.z. een surrogaat- Christendom, dat den Christus verwerpt, niet gediend is. Wervelstorm boven het Elsedal In West- falen. Een hevige wervelstorm, die Woensdag middag in het Elsedal nabij Hagen in Westfalen drie minuten lang woedde, heeft alles weggevaagd, wat hem in den weg kwam, De brandweer van alle plaatsen uit de omgeving heeft de handen vol werk. Tal van muren moeten omvergehaald wor den, omdat het gevaar bestaat, dat zij anders zullen instorten. Het ergst heeft het dorpje Holthausen van den cycloon geleden, terwijl te Plettenberg-Oberstadt slechts een gedeelte van het plaatsje door den storm beschadigd is. Voorzoover tot nog toe bekend, zijn drie personen door den wervelstorm gedood. Een hunner stond op het station Plettenberg, toen de goederenloods door den wervelwind te gen den grond werd geworpen en een BANK-ASS0CIAT1E SAFE-LOKETTEN zware balk hem op het hoofd trof. Het tweede slachtoffer passeerde juist een 60 c.M. dikken muur toen deze omver werd gerukt. In het ziekenhuis stierf hij aan de verwondingen, die hij door het vallend puin had opgeloopen. Een koet sier werd gedood terwijl zijn paard en wagen door neerstortend puin bedolven werden. In totaal liepen ongeveer 40 per sonen min of meer ernstige verwondin gen op. De ramp van de St. Philibert. In tegenwoordigheid van de ministers van Buitenlandsche Zaken, Marine en Handel, zijn gisteren 70 slachtoffers der ramp van de St. Philibert te Nantes bij gezet. Het garnizoen bewees den dooden de laatste eer, in tegenwoordigheid van vele duizenden belangstellenden. Naar het heet is de St. Philibert ge vonden. Het schip schijnt te liggen op de verwachte plaats in den mond van de Loire op een diepte van 12 meter bij hoog water, op een zandigen bodem. De mi nister van Koopvaardij liet gister in de lijkrede duidelijk uitkomen, dat de ree- derij althans een deel van de schuld treft. Daaromtrent kan zij zich voor het ge recht te verantwoorden krijgen. Te Nan tes zijn de gemoederen nogal verbitterd. De aardbeving in Japan. Omtrent de aardbeving, die te Tokio is waargenomen, zijn thans nadere berich ten ontvangen, waaruit blijkt, dat, voor zoover bekend, geen menscbenlevens te betreuren zijn en ook de aangerichte schade niet zoo belangrijk is als bij vroe gere aardbevingen. Een gedeelte van de electriciteitsfabriek van Tokio werd verwoest, tengevolge waarvan sommige stadsgedeelten des nachts in het duister gehuld waren. Ook het telefoonbedrijf en het telegra fisch verkeer ondervond groote storin gen. De vulkaan Jakedake, die ten Westen van Matsoemoto is gelegen, is beginnen te werken. Donderdagmorgen had een hevige uit barsting plaats welke met een sterk on- deraardsch gerommel gepaard ging. Een ascbregen daalde neer op de dor pen, die op de belling van den berg lig gen. Onder de bevolking ontstond een paniek. Wervelstorm In Sauerland. Een hevige wervelstorm heeft in het Sauerland gröote verwoestingen aange richt. Hoewel de storm slechts 3 minuten duurde, werden talrijke boomen ontwor teld of afgeknakt, muren,'deuren en ven sters ingedrukt, daken afgerukt enz. Het meeste geleden heeft het plaatsje Holthausen, dat een groote puinhoop is geworden. Door instortende muren zijn 3 perso nen gedood en ongeveer 40 min of meer ernstig gewond. Engelsch-Amerlkaansch bezoek aan Berlijn. Naar Reuter verneemt, zullen MacDo- nald en Henderson op 17 Juli te Berlijn arriveeren voor hun tegenbezoek. Het bezoek zal drie dagen duren, 17, 18 en 19 Juli. De Engelsche gasten zul len waarschijnlijk Vrijdagochtend te Ber lijn arriveeren en den daaropvolgenden Zondagavond of Maandagochtend terug reizen. In Berlijnsche politieke kringen is men er over opgetogen, dat, wat men in vele kringen niet mogelijk achtte, nu toch reeds over vier weken zal plaats hebben en dat niet alleen de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, doch ook de eerste minister aan het bezoek zal deel nemen. Evenals vóór het bezoek der Duitsche minister aan Engeland, moet ook thans worden gewaarschuwd tegen het vast- knoopen van buitengewone verwachtingen aan dit bezoek. De Berlijnsche samen komst is de natuurlijke tegenhanger van Chequers. Het zal een gelegenheid zijn om de vriendschappelijke besprekingen reeds na zes weken voort te zetten. Het onderhoud zal even ongedwongen zijn als toen en alle kwesties omvatten, die beide landen en het overige Europa aangaan. Het spreekt vanzelf, dat men bet er ook over zal hebben hoe de toestand zich se dert Chequers ontwikkeld heeft. De Amerikaansche secretaris van Staat Stimson, die, naar men weet, voorne mens is een groote reis door Europa te ondernemen, zal 21 Juli te Berlijn aan komen. Hij zal eerst Rome en Parijs be zoeken en dan van Berlijn naar Londen reizen. De datum van zijn bezoek aan Berlijn is vooral interessant in verband met het bijna gelijktijdige bezoek van de beide Engelsche ministers. Stimson zal dan reeds twee dagen na het bezoek van MacDonald en Henderson te Berlijn ver blijven en het zal reeds mogelijk zijn dan met hem het resultaat der Duitsch-En- gelsche besprekingen te behandelen. Het is opvallend, dat de besprekingen met de vertegenwoordigers van de beide staten reeds op zulk een vroeg tijdstip plaats hebben. Vertrouwen in de Belgische regeering. De Belgische Kamer heeft de motie van vertrouwen in de nieuwe regeering aangenomen met 95 tegen 77 stemmen en 5 onthoudingen. Bij de mededeeling van het resultaat der stemming door den Kanier-president klapten de katholieken en enkele liberalen luide in de handen. Slechts 3 liberalen stemden tegen het nieuwe kabinet. De andere tegenstemmers waren allen soci aal-democraten en Vlaamsch-nationalen. De katholieke Vlamingen stemden allen voor, daar zij voldoening zouden hebben verkregen inzake de forten van Gent en Antwerpen. De Europeesche samenwerking. Het volkenbondssecretariaat is er in geslaagd de deskundigen commissie voor de bespreking van een betere samenwer king tusschen de Europeesche staten op het gebied van de voortbrenging en van den internationalen ruilhandel te doen samenstellen door persoonlijkheden van den allereersten rang. De deskundigen-commissie, die in het leven geroepen is door de Europeesche commissie en op 24 Juni te Genève zal bijeenkomen, bestaat uit deskundigen uit Duitschland, België, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Polen, Zweden, Tsje- cho-Slowakië en Sovjet-Rusland. De bekendste leden van de commissie zijn wel de Duitscher Lammers, de Bel gische oud-minister Francqui, de En- gelschman Layton, de Italiaan de Miche- lis, onze landgenoot dr L. J. A. Trip, oud directeur van de Javasche Bank en de Foolsche oud-minister Kwiatkowski. ~NV. uriior-ï; ruwielfabriek. IDEM HULST AAM DE DEDEH5VAART Korte berichten. Naar gemeld wordt, heeft boven de Bodensee een hevige storm gewoed. Aan boord van het schip Bregenz, dat zich op enkele kilometers afstands van Lindau bevond, werden vele ruiten verbrijzeld. Talrijke passagiers in den tweede klasse salon werden door glasscherven gewond. De Bodensee is op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. Te Weenen heeft een hevige storm gewoed, die groote schade heeft aange richt. Tal van daken zijn afgerukt. Het circus Hagenbeek heeft vooral erg ge leden. Gisteravond tusschen 5 en 6 uur hebben twee Poolsche militaire vliegtui gen tusschen Freystadt en Garnsee over Duitsch gebied gevlogen. Zij zetten koers in de richting van Graudenz. Woensdagnacht sloeg de bliksem in een schapenstal op het landgoed van dr Keutz te Krombeok hij Barchem in Meck lenburg; 400 sclxapen kwamen in de vlammen om, 150 konden worden gered. TWEEDE KAMER. Uitvoering van de Tarwewet. Gisteren werd de behandeling der in terpellatie-Oud over do uitvoering der tarwewet, voortgezet. De heer Oud (V-D.) is den minister zeer erkentelijk voor zijn uitvoerig ant woord. Dat wil echter niet zeggen, dat spr. voldaan is. Hij heeft nooit gezegd, dat het systeem BoonOud zonder be zwaren is. De vraag is maar: aan welk systeem kleven de minste bezwaren. En dan gelooft spr., dat juist zijn systeem veel minder controle eischt dan dat van den minister. Het gevaar van willekeur van de zijde der meelcentrale heeft de minister niet weten te weerleggen. Te veel wordt aan het inzicht dezer centrale overgelaten. Wat de kosten der uitvoering betreft gelooft spr. niet, dat deze zoo gering zijn. Spr. berekent een stijging van f 3.20 per 100 K.G. bloem. Wanneer nu f 1.50 per 100 K-G. bloem neerkomt op 1 cent ver hooging van den broodprijs dan zal on getwijfeld de broodprijs met 2 cent ver hoogd worden. De bevolking mioet 20 millioen opbren gen en de boeren krijgen maar 10 mil lioen. Waar blijft de rest? Dat weet nie mand. Spr. concludeert, dat bet systeem der wet niet deugt. De heer v. Voorst tot Voorst (R. K.) meent, dat deze wet voor den land bouw een daadwerkelijken steunmaatregel beteekent. Hij wijst erop, dat de commis sie, die 'den minister geadviseerd heeft, eenstemmig van oordeel was dat het sy steem Boon-Oud te veel contróle-maatre- 'gdlen eischte. Het 'heeft weinig zin meer, nu nog te pleiten voor een ander systeem. De prijs der buitenlandsche tarwe is ge daald tot f 5 a f 6.75 terwijl de Neder landsche boer f 12 50 krijgt per 100 Kg. De boeren zijn dan ook met deze wet tevreden. De broodprijs behoeft niet of slechts luttel te worden verhoogd, omdat de winst der bakkers groot is. (De beroepen van bakker en slager zijn de meest lucratieve. Maar als de prijs nu een cent hooger zou worden, zou spr- dat niet erg vinden. De beer Weitkamp (C. H.) vraagt of een bedrag van 2 cent per brood meer voor de hoeren, zoo erg is. Ons vol'k geeft millioenen uit aam alcohol en tabak. De doorsnee boer is de slechts betaalde ar beider, Doch de broodprijs behoeft niet eens tr.et 2 jg&t te Spr, Binnenland. De Tweede Kamer over de uitvoering der tarwewet. Van Heel Go. te Goes staken bun be talingen. Buitenland. Stormen in Duitschland en Oostenrijk. Engelsche ministers naar Berlijn. zet dat nader aan de hand van cijfers uiteen. De heer A m e n t (R. K.) meent, dat men de zaak zóó moet stellen: de akker bouw werkt met verlies, de gemeenschap profiteert. Deze wet, die in de richting van het evenwicht werkt is dus zeer sym pathiek. De heer Bierema (V.B.) is verheugd, dat verschillende geruchten, die in den lande liepen over de uitvoering der tarwe wet, door deze interpellatie konden wor den rechtgezet. Wanneer deze wet amb telijk moest worden uitgevoerd, zou spr. zijn hart vasthouden voor de booge kos ten, maar op het platteland worden vele dergelijke werkzaamheden pro deo ge daan en voor de landbouworganisaties wordt deze kwestie er één van prestige- De beer Oud beschouwt het als een axioma, dat de broodprijs met 2 ct. zal stijgen. Spr. heeft echter geen reden aan te nemen, dat de berekening van den mi nister niet gefundeerd is. De broodprijs hangt niet alleen af van den bloemprijs, ook niet alleen van de arbeidsvoorwaar den. Dej heer D r V o s (Lib.) is niet geheel gerust over de uitvoering dezer wet. De tarwewet is een sprong in het duister. Men heeft de geheele concurrentie uitgescha keld. Wat hier gebeurt schept een gevaar lijk precedent, het is erger dan protectie. Welke vergoeding 'krijgen nu eigenlijk de meelimporteurs? Vreest de minister niet een grooten smokkelhandel in meel en vreest hij ook geen broodinvoer uit België? Gelooft de minister ook niet, dat het bakken van eigen brood zal toenemen? De heer Vliegen (S.D.A.P.) heeft ge lezen, dat er een sterkere uitzaai van tarwe is te constateeren. Naarmate er meer inlandsche tarwe komt, zal er meer aandrang kom/en om het percentage in het brood te gaan verhoogen. De bakkerij is algemeen van plan het brood met 2 cent te verhoogen- Op een gezin van 10 personen bedraagt deze verhooging 25 gulden per jaar. Daarbij komt, dat slechts de kleinste helft van de meerdere op brengst ten goede komt aan de boeren. De heer B r a a tIs u deskundig? De heer Vliegen: Van graanhandel heb ik geen verstand, maar -wel van des kundigen. Spr. betoogt, dat de regeering een veel eenvoudiger weg had moeten kie zen, waarbij zij niet zooveel- ontstemming zou hebben gewekt. De heer L o v i nk (G.-H.) sluit zich aan bij den heer Bierema. De boeren hebben geen enkel bezwaar tegen den toeslag, die nu eenmaal noodzakelijk is. Het product kan men hier op de kleigronden niet telen omdat de prijs te laag is. Men kan nu niet zeggen, dat de boeren te veel 'krijgen. De 'heer Oud: Dat heeft niemand ge zegd. De heer L o v i n k begrijpt niet wat er tegen is, dat wij ons eigen product ver bruiken. Alleen zal het brood er mis schien iets duurder door worden, maar daar staat tegenover, dat het inlandsch product verbruikt wordt. De heer 0 u d: Dat product is toch al tijd verbruikt? De heer Lovink: Jawel, maar voor de kippen, niet voor het brood. De tarwe geeft aan de boeren 9 a 12 millioen. Spr. aanvaardt de consequentie van brood- prijsverhooging- Maar hij gelooft niet, dat die verhooging 2 cent zou zijn, omdat de broodprijs reeds veel te hoog is. De heer W ij n k o o p (C. P.) betoogt, dat men geen argumenten heeft om deze wet goed te praten. Spr. -Beft;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1