Uit de Provincie. Uitslag Gemeenteraads verkiezingen. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw De Eerste Kamer. Het ligt in het voornemen van den voorzitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal de Kamer weder bijeen te roepen tegen Dinsdagavond 30 Juni. Steun aan den veenkolonialen landbouw. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heu-, el 1. Is de regeering, met het oog op den bijzonderen ernstigen toestand op land bouwgebied in de veenkoloniën, bereid, voorzieningen ca treffen, buiten die, wel ke reeds getroffen zijn voor de financie ring van suijplus voorraden? 2. Kan, indien het antwoord bevredi gend luidt, de indiening van voorstellen spoedig worden verwacht? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: 1. Een regeling is in voorbereiding, strekkende om ook ten aanzien van den oogst 1931 aan den veenkolonialen land bouw van overheidswege steun te verlee- nen. 2. De voorbereiding van de regeling is reeds zoover gevorderd, dat indiening ■■:an de desbetreffende voorstellen binnen korten tijd mag worden tegemoet gezien. Christelijk Nationaal Vakverbond. Wij ontvinger, het veertiende verslag van. het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland 1 Januari 1929 tot 31 December 1930 een boekdeel van 440 bladzijden, keurig gebonden en voorzien van een aantal illustraties. Uit dit verslag blijkt, dat het ledental van de aangesloten organisaties op 1 Ja-- nuari 1929 bedroeg 58.564, welk getal op 1 Januari van dit jaar was gestegen tot 82.155. Het aantal vrouwelijke aange sloten leden bedroeg op laatstgenoemden datum 3822 of 4.65 pCt. van het totaal. De in dit verslag opgenomen cijfers toon-en aan, dat het percentage van de Chr. georganiseerden steeds grootar wordt Op 1 Januari 1921 bedroeg het percen tage der Chr. georganiseerden (Chr. vak beweging en R.K.) 37.99 en dat der ove rige vakorganisaties 62.01. Op Januari 1931 was de verhouding 46.02 en 53.98. Het aantal georganiseerden in bet (roode) N.V.V bedroeg toen 275.796, dat van het R.K.Y. 152.949 en dat van het C.N.V. 82.155. Een belangrijke vooruitgang. Maar toch is het percentage Chr. georganiseerden nog veel te klem. Het prot. Christelijk volksdeel ornaat zoo ongeveer 28 pet. der Nederlandse b e bevolking. Dat van het totaal aantt; prot. Christelijk georgani seerden slechts 13 pet. Er is dus nog wel wat te doen. Dit geldt ook van het orgaa~ van het C.N.V. dat slechts even 1000 abonné's telt. Een veel te klein getal ook al houdt men er rekening mee, dat iedere aange sloten organisatie een eigen orgaan heeft. Aan contributiën werd door de aange sloten organisaties in 1930 ontvangen f 1.469.910.67, en aan contributiën voor werkloosheidsverzekering f 652.652.09. De uitkeering uit de werkloosheidskas- sen bedroeg f 1.276.256.68. Dat de uitkeeringen gedurende de laat ste jaren zeer sterk zijn gestegen is ze ker geen gunstig verschijnsel. Het vermogen der organisatiën is ge stegen tot f 3.899.265.32H. Dit met veel zorg samengestelde verslag bevat voorts allerlei bijzonderheden om trent de positie van de diverse organisa ties. Het is voor het terrein der Chr. vak beweging een waardevolle gids. HET FASCISME. In verband met het conflict tusschen Mussolini en den Paus, schreef de Stan daard Italië duldt feitelijk slechts één rich ting: de fascistische. Rome bevordert ook in Italië de Ka tholieke actie in den vorm van allerlei vereenigingen van mannen, vrouwen, studenten, zoomede algemeene jeugdver- eenigingen. Als we goed zien, gaat het vooral om deze laatste, waarvan het fascistisch Ita lië de ontbinding eischt, terwijl de Ka tholieke geestelijkheid, met het oog op de geestelijke vorming der jeugd, hare in standhouding vordert en bevordert. Dit conflict bevreemdt ons niet Reeds vroeger hebben we opgemerkt, dat de toenadering tot het Katholicisme van de zijde van het fascistisch Italië, allerminst gezien mocht worden als een aanleuning aan de religie; dat het roe pen om vrijheid nog niet beteekende waardeering ook van geestelijke vrijheid. Het fascisme is in zijn wezen verwant aan de leer van Macchiavelli, den theo reticus van den nationaien machtsstaat, die feitelijk de ondergeschiktheid eischt van de Moraal aan de Staatkunde. Moraal, Religie zijn te waardeeren. Zeer zeker. Maar alleen zoolang zij mid delen zijn ter bereiking van het Staats doel. Macchiavelli, en op zijn voetspoor het fascisme, zien deze geestelijke krach ten alleen als zuiver dienende elemen ten in den Staat. Ze willen er zich wel naar overbuigen, maar niet om hun woord te beluisteren. Alleen maar om ze te gebruiken voor hun Staatsdoel. De grenzen van Recht en Moraal lig gen precies daar waar de grenzen van het Staatsdoel liggen. Dat zij recht heb ben op eigen leven, recht zelfs om den Staat normen voor te houden, waar naar ook hij zich te gedragen heeft, wil er niet in. Aan den Staat zij al het andere ondergeschikt! In dien gedachtengang wordt het ver klaarbaar, dat Mussolini geen andere dan fascistische factoren op de jeugd wil laten inwerken. Maar minstens even ver klaarbaar, dat Rome, en met haar elke positief-Christelij ke levensbeschouwing, tegen die opvatting in verzet komt; op komt voor recht en plicht der Chris telijke Kerk. Dat het, ondanks het Vaticaansch trac- taat, eenmaal hierop moest uitloopen, stond van te voren vast voor ieder, die zich het woord herinnerde door Musso lini zelf op 3 April 1921 te Bologna ge- proken: „Het fascisme is de grootste van alle „ketterijen, die ooit aan de kerkdeuren „klopten. Den priesters, die meer of min- „der klagende oude vrouwen zijn, worde „het duidelijk: weg van deze tempels, die „met vernietiging bedreigd worden; onze „triomfeerende ketterij is bestemd licht „in alle hersens te ontsteken." Die uitval gold Rome, maar men meene niet, dat de houding tegenover een geloovig Pro testantisme een andere zijn zou. Immers vloeit die houding conse quent voort uit de overmatige waardee ring van de autoriteit van den mensch, uit de volkomen miskenning van de sou- vereiniteit Gods. En Psalm 2 vers 24 geeft het ant woord. RAADSVERKIEZING MIDDELBURG. De Antirevolutionaire candidaten voor de Gemeenteraadsverkiezing zijn: 1. Mr A. A. de Veer. 2. W. A. den Hollander. 3. Mr L. van Andel. 4. J. F. Heemskerk. 5. A. D. Liitooy. 6. Chr. de Bruijn. 7. K. E. Helder. 8. J. W. Kögeler. 9. J. S. Hoek. 10. P. I. Roth. STEMT NO. 1 VAN LUST 2. Goes. Mevrouw De Wilde alhier behaal de op de Intern. Hondententoonstelling te Helmond met haar inzending honden drie eerste prijzen en een speciale prijs. Vlissingen. Vrijdag a.s. zal door de har monie „Ons 'Genoegen" aan de gemeente een concert worden aangeboden, omdat de directeur, dhr C. G. Govaarts het feit herdenkt, dat hij voor 20 jaar als direc teur werd benoemd. Het concert zal plaats hebben in het Bellamypark, des avonds. N.- en St Joosland. Dat er Maandag iets bijzonders in deze gemeente te doen was, bleek uit het wapperen, van de driei- ikleur van de openbare gebouwen en van de vele particuliere woningen. De reden daarvan was, dat de burgemeester dezer gemeente terugkwam van zijn huwelijks reis en 'dus met zijn echtgenoote zijn intrede deed in de gemeente. De raad meende, dat feit niet onopgct- merkt voorbij te moeten laten gaan en had daarom besloten hun een cadeau aan te bieden uit naam van alle ingezetenen. Raadsleden en secretaris wachtten hen daarom des avonds op het raadhuis op, waarvoor de raadzaal heel aardig was versierd met bloemen. Nadat het echtpaar te haifnegen was gearriveerd werd dit aan den ingang van het gemeentehuis verwelkomd door den secretaris en naar de voor hen en hun familieleden bestemde zetels geleid. De waarnemend burgemeester, dhr Wattel, sprak hun daar toe. Hartelijk heeten wij U welkom in onze gemeente, aldus Spr. Wij zijn thans ver heugd Uw gade aan Uw zijde te zien en roepen haar in het bijzonder het welkom toe in Nieuw- en Sint-Joosland. U vindt hier mevrouw een mooi land met prachtige akkers, bouw en tuinbouw, met weelderige weiden en rijke boomgaar den; Nieuw- en Sint-Joosland is dan ook ingedijkt in de zoogenaamde gouden eeuw, in de 17e eeuw. Sedert 1650 bestaat ons dorp. Tevoren voeren hier de trotsche koopvaardijschepen naar de oude koop stad Middelburg. Hartelijk hopen wij, dat zeer veel zon nige dagen Uw deel mogen zijn. Het zijn zeer moeilijke tijden inzonderheid voor een hoofzakelijk akkerbouwende gemeen te als de onze. Veel wijs beleid en voor zichtigheid zal noodig zijn, ook in de lei ding van het gemeentelijk en maatschap pelijk leven. Wij scharen ons rondom U met liefde en zullen U steunen in Uw nobel streven voor de bevordering der welvaart en de behartiging van het algemeen belang. Spr. bood hen hierna ;ian een staande electrische schemerlamp en een elektri sche ganglantaarn. Toen dit gebeurd was deed het fanfarekorps zich hooren. De voorzitter van het Muziekgezelschap wenschte den burgemeester en zijn echt genoote hartelijk geluk met hun huwe lijk, en hoopte dat hun een lang en ge lukkig huwelijksleven mag ten deel vallen. Namens het gezelschap bood het doch tertje van den voorzitter aan Mevrouw een bouquet aan. Hierna bleef men nog een poos ge zellig samen onder het genot van een kopje thee. De burgemeester betuigde ook namens zijn echtgenoote hartelijk dank aan dhr Wattel voor de tot hem gerichte woorden, voor de geschonken cadeaux en voor de hartelijke ontvangst.. Ook betuigde hij den heer Roozemond, voorzitter van het Fan farekorps, hartelijk dank voor de gespro ken woorden en geuitte wenschem en voor hetgeen de muzikanten gepresteerd hebben. Op de tribune waren eenige ingezetenen van hier en Middelburg van een en ander getuige, terwijl op straat velen van hun belangstelling blijk gaven. Heinkenszand. Bij de gisteren alhier gehouden stemming voor leden van den Gemeenteraad werden uitgebracht van de 915 kiezers 873 stemmen, waarvan 839 geldig en 40 van onwaarde. Lijst 1 R. K.): A. Simonse 271; H. Ver- mue Jr 46; M. Raas Cz. 11; A. Bos 58; J. Janse 5; J. Vermue Jr. 25, A. Ver- mue Jz. 2; M. Rijk Mz. 0; totaal 398 st. Lijst 2 (A. R.): J. Steketee 100; J. v. Damme Hz. 8; F. Dominicus 3; G. Loker- se Az. 2; G. A. van Damme 1; Totaal 114. Lijst 3 (Gemeentebelang); G. Nijsse Gz. 133; J. de Mol 29; G. I'. Beaufort 140; J. I. Wisse 14: J. Karelse 9; L. Meulblok 0; J. de Hamer 1; P. G. Schipper 1; to taal 327 stemmen. Gekozen zijn: A. Simonse (aftr.); H. Vermue Jz.; M- Raas Cz. (aftr.); J. Ste ketee (aftr.); C. Nijsse Gz. (aftr.); J. de Mol (aftr.) en G. P. Beaufort. De partij-groepeering is niet gewijzigd. Hcedekenskerke. Uitslag Raadsverkie zing. Aantal kiezers: 727. District I: 375, onw. 7, geldig 368 st. District II: 328, onw. 7, geldig 321 st. Lijst 1 (R. K.): distr. I 303, distr. II 40, totaal 343 stemmen. Lijst 2 (Prot.): distr. I 328, distr. II 18, totaal 346 stemmen. Gekozen op lijst 1: G. Chamuleau en M. Steijn Jr, beiden aftr. en Jac. Beulens. Op lijst 2: Jobs Boone, L. Lous en J. Louise, aftr., en P. J. Hoek van Dijke. De partijverhouding blijft onveranderd. Westkapelle. - uitslag van de Maan dag gehouden stemming voor den Ge meenteraad is: Lijst 1 (Vrijz. P.): B. Louwerse 96; K. Minderhoud Jz. 150; H. Verhulst 14; Jaks. Minderhoud Jaksz. 8; J. Lous Levsz. 0; G. M. Bolier 11; B. Postma 9; totaal 312 stemmen. Lijst 2 (Stk. Geref. P.): H. Cijsouw Lz. 160; P. Roelse Jsz. 12; W. de Witte Lsz. 3; J. Houmes Wz. 0; P. Lievense Kz. 2; totaal 177 stemmen. Lijst 3 (A. R.): L. Dekker Pz. 72; J. van der Wal 6; K. Gabriëlse Stefz. 3; to taal 81 stemmen. Lijst 4 (Arb. P.): W. Huibregtse 222; Korns. Cijsouw 47; A. Brasser 13; Korns. Huibregtse 1; S. Hengst Jz. 3; W. Wes- terbeke 1; W. Verhulst 2; totaal 289 st. Lijst 5 (G. H.): L. Minderhoud Jz. 107; P. Westerbeeke 44; R. Boogaard 35; Andr. Roelse 4; L. van Sluijs 1; totaal 191 stemmen. Gekozen verklaard zijn de heeren: B. Louwerse en K. Minderhoud (Vrijz.); H. Cijsouw (Stk. Geref.); W. Huibregtse en K. Cijsouw (Arb. P.) en L. Minderhoud (Chr. Hist.). Over de toewijzing van een zevende zetel beslist het Hoofdstembureau Woens dag a.s. Er zal dan beslist worden of de ze zetel zal toegekend worden aan dhr H. Verhulst (Vrijz., lijst 1) of dhr P. Westerbeeke (Ghr. Hist., lijst 5). Eerst na deze beslissing zal de partijverhou ding in den Nieuwen Raad bekend zijn. (Als de cijfers hierboven genoemd juist zijn, dan is de uitslag: Vrijz. partij 3; St. Geref. 1; Arb. partij 2; Ghr. Hist. 1. Red. „Zeeuw"). GEMEENTERAADSVERKIEZING GOES. De Antirevolutionaire candidaten voor den Gemeenteraad zijn: 1. Mr J. W. Goedbloed. 2. G. Eckhardt. 3. A. de Lange. 4. Q. Trimpe. 5. J. Laport. 6. W. L. B. J. Dekker. 7. F. C. van Dijke. 8. Mr M. R. Krans. 9. M. de Jonge. 10. J. Donner. STEMT NO. 1 VAN LIJST 3. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vacature dr De Hartog), A. Altena te Rijnsburg, J. P. G. Eerhard te Workum en W. G. G. Beere- kamp te Nunspeet. Beroepen te 's Grevelduin-Capelle, W. Rijnsburger te Polsbroek. Geref. Kerken. Beroepen te Diever, J. W. de Jager, oand. te Putten. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Lisse, A. Ponstein te Steenwijk. Vrouwelijke ambtsdragers. In den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Haarlem is de vraag ter sprake geko men, of het wenscbelijk zou zijn, er bij de Synode op aan te dringen, dat het ook voor vrouwelijke lidmaten mogelijk zou worden gemaakt ouderling en diaken te worden. Deze zaak is aangehouden met het oog op het agendapunt der classi- cale vergadering. D r G. J. W e y 1 a n d, de bekende voorzitter van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, hoopt Zaterdag 20 Juni a.s. te gedenken, dat hij voor 45 jaar in het ambt werd bevestigd. De jubilaris werd 27 April 1860 te Groningen geboren. Hij bezocht in zijn geboortestad het gymna sium en de Universiteit. In 1885 werd hij candidaat in Noord-Brabant, terwijl hij 20 Juni 1886 in Austerlitz als zijn eerste Gemeente werd bevestigd. Gedurende zijn verblijf aldaar promoveerde hij 7 Nov. 1888 aan de Groningsche Universiteit op een proefschrift over „Omwerkings- en compilatie-hypothesen, toegepast op de Apocalypse van Johannes". Deze promotie geschiedde cum laude. Hij bleef in zijn eerste Gemeente tot hij 31 Dec. 1893 eervol werd ontslagen, wegens zijn benoeming tot directeur van het Ned. Zendelinggenootschap te Rot terdam. Als zoodanig was hij werkzaam tot bij 27 Sept. 1896 zich verbond aan de Ned. Herv. Gemeente te Veere, welke hij sindsdien steeds heeft mogen dienen. Ds Weyland heeft in de kerkelijke be sturen een vooraanstaande plaats inge nomen en is nog steeds daarin een op den voorgrond tredende figuur. Zonder tusschenpoozen was hij voorts vanaf 1905 lid van de Alg. Synode. Reeds lang heeft hij als afgevaardigde vanwege de Alg. Synode zitting in het algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Herv. Gemeenten in Nederland. Ononderbroken is hij voorts sinds 1917 jaar op jaar gekozen tot President van de Alg. Synode en van de Alg. Synodale Commissie, in welke functies hij aan de totstandkoming van verschillende belang rijke besluiten en aan gewichtige werk zaamheden heeft deelgenomen. Benoemd tot hoofd der openbare school te Noordwelle dhr M. J. v. 't Hof te Kats. Geslaagd aan de Universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen rech ten dhr M. I. de Groot te Middelburg. De aanslag te Alblasser- daai' De persoon, verdacht van den aan slag te Alblasserdam, is in 'de woning van een zijner familieleden, waarheen hij zich had begeven, door de politie gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. De toestand van den verwonden winkelier Groenendijk is bevredigend. Incident aan boord van de „Prins Hendrik". Zaterdagmiddag werd even voordat H. K. H. Prinses Juliana zich aan boord zou begeven van het Instructievaartuig „Prins Hendrik" te Groningen, aan boord van dit schip iemand opgemerkt, die zich daarop niet mocht bevinden. Bij onderzoek bleek het een inwoner van De Punt te zijn, een zenuwpatiënt, die op onverklaarbare wijze kans had gezien aan boord te komen. Bij fouilleering bleek de man in het bezit te zijn van 'n groote^ brief, gericht aan H. M. de Koningin, dien hij aan de Prinses wilde overhandigen met het verzoek dezen aan de Koningin over te geven. De man is door een politie-beamhte, zonder dat dit door de andere aanwezigen werd bemerkt, van het schip verwijderd en overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie. Hij is later weer op vrije voeten gesteld, daar geen enkele kwade bedoeling bij den man voorzat. Ongeluk na een processie. Te Margraten bij Maastricht werden Zon dag ter gelegenheid van de processie, naar oud-Limburgsch gebruik, zgn. kamers af geschoten. Deze kamers bestaan uit meta len hulzen, 'die met buskruit zijn gevuld, ■bijna geheel in den grond worden gegra ven en dan met een lont of een fakkel wor den aangestoken, waardoor het kruit er uit vliegt- Noo'dlotti'gerwijze vloog bij- het afschieten van een van deze kamers de metalen huls uit elkaar. De 50-jarige E. Janssen werd door het wegvliegend me taal geraakt en was op slag dood. De me taalsplinters vlogen 20 meter ver weg, waardoor een aantaJl andere personen licht werd gewond. Incidenten met verkie zing s-propagan disten. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben er te Amsterdam incidenten plaats gevonden met propagandisten van de verschillende politieke partijen, die bezig waren met schilderen of plakken. Het begon reeds Zaterdagavond, toen mannen bezig waren, met roode verf den naam van een candi daat te schilderen op het trottoir van een modemagazijn Spui hoek Kalverstraat. De roode vloeistof, die nog nat was werd door bezoekers van 'het magazijn naar binnen geloopen en ook dames kregen ze aan hun schoenen. De eigenaar van het magazijn liet door zijn personeel 't trottoir schoon maken, toen dit gebeurd was kwamen de propagandisten terug om opnieuw met schilderen te beginnen. De politie greep echter in en verwijderde de mannen. Op het Van Beuningplein ontstond een vechtpartij' tusschen propagandisten on derling; een van hen kreeg een klap met een hamer en moest aan een politiebureau verbonden worden. De fascisten pasten een zeer merkwaar dige methode toe; gedurende den nacht reden ze met een snorders-auto door de stad, voorzien met flesschen en emmers, waarin een zwarte vloeistof; zag men nu den naam van een candidaat, welke hun niet aanstond, dan werd de zwarte vloei stof hierover uitgegoten. Een en ander gaf aanleiding tot kloppartijen en in den mor gen werd de wagen door 'de politie aan gehouden. Een propagandist, die niet alleen de straat, doch ook zijn k'leeren besmeurd had, wilde deze reinigen in een garage; hij deed dit met 'benzine. Toen de man klaar was, stak hij een sigaar op, doch.vloog zelf ook in brand. Eenige menscben scho ten toe en rolden hem in een deken. Met brandwonden is hij per auto naar zijn woning vervoerd. In de Jordaan, op het Haarlemmerplein en in de omgeving van de Nassaukade zijn tal van verkiezingsborden vernield of onleesbaar geimiaakt- Ook in deze buurt ontstond herhaaldelijk tusschen propa gandisten van verschillende partijen ruzie en enkelen werden zelfs min of meer ern stig mishandeld. Op tal van plaatsen heeft de politie moeten ingrijpen. Dagblad „De Tijd". Hoewel de geruchten, als zou de opheffing van „De Tijd" nog niet zeker zijn, voortgaan, is Zaterdag, nadat reeds den meesten re dacteuren en administratiekrachten ont slag was aangezegd, aan een twintigtal zetters en drukkers de dienst opgezegd. Prijzen voor hooiland in Friesland. Het is in Friesland met de hooiland verhuringen wel zeer treurig gesteld, schrijft de „Tel.". De pachtprijzen zijn 50 pet. en meer lager dan het vorig jaar en sommige stukken zijn bepaald waarde loos. Op meerdere plaatsen worden de perceelen dan ook ingehouden. Dezer da gen werd nog een stuk best hooiland, groot 4 H. A. verhuurd voor f 1 of te wel f 0,25 per H.A. Een landeigenaar in de Bovenknijpe verhuurde geregeld 25 pondemaat best grasland, die in dure tijden ongeveer f 1000 opbrachten. Dit jaar nog had hij er voor f 200 kunstmest op gebracht en bij de eerste verhuring werd het land we gens te laag bod ingehouden. Hoewel het gewas er zeer goed voor staat, kwam bij een volgende verhuring er in het geheel geen bod op. Tenslotte trachtte de eige naar een veehouder te vinden, die het gratis wilde maaien. Dit gelukte eerst ook nog niet, maar thans heeft hij een veehouder bereid gevonden, die het la^ïd gratis aanvaardde. Over het gevaar van vrije vetzuren. Naar aanleiding van mijn artikelen over levertraan krijg is massa's brieven om nadere inlichtingen omtrent het ge halte aan vrije vetzuren. Ik wil daarom nog eenige nadere inlichtingen geven. Al naar den aard der grondstoffen, versche of oude levers en de bereiding van de traan, krijgt men verschillende soorten levertraan. De kleur verschilt van af lichtgeel tot grijsbruin of donkerbruin toe en de helderheid van glashelder tot vies-troebel. Door de ontleding der vet ten in oude levers en oude traan ontstaan z.g. vrije vetzuren, die gebleken zijn voor pluimvee schadelijk te zijn. Pluimvee ver teert over het algemeen vetten slecht en als het voer vetgijk is wordt daardoor al leen reeds de verteerbaarheid van ande re stoffen belemmerd. Als echter dit vet nog in ontbinding is als bet ware, dan blijkt bet schadelijk te werken. Dit nu is het geval in het vet van minderwaardige levertraan en komt ook bij sommige soor ten diermeel voor, zoodat we dergelijke traan en diermeel, waarvan het vet een hoog vetzuur gehalte bevat, niet voor bet pluimvee moeten gebruiken. Of dergelijke traan en diermeelsoorten voor varkens geschikt zijn durf ik niet te beoordeelen en uitvoerige proeven daaromtrent zouden evenals voor pluimvee zeer gewenscht zijn. Nu schrijven sommige lezers, dat hot Rijkslandbouw proefstation te Wagenin- gen monsters levertraan met een tamelijk hoog gehalte aan vrije vetzuren toch had goedgekeurd. Dat kan ook al licht, want le. zijn de onderzoekingen omtrent de schadelijkheid der vrije vetzuren voor pluimvee nog geheel nieuw en ten tweede is levertraan met een flink gehalte aan vrije vetzuren toch wel degelijk echte le vertraan. Zoo schrijft een lezer uit Putten; Ik heb levertraan welke verleden jaar onderzocht is in Wageningen. Dat wilde ik gedaan hebben omdat er steeds te veel kuikens dood gingen. Ik kreeg toen be richt terug, dat de traan goed was, alleen wat hoog vetzuurgehalte, n.l. 18.2 pet., maar men kan niet vermoeden, dat dit schadelijk kon zijn voor kuikens. Toen was ik weer gerust en ben weer van die traan blijven gebruiken. Maar dit jaar gaan er al weer teveel kuikens dood. En voor twee jaar gingen er geen kuikens dood met hetzelfde mengsel, maar toen deed ik er een ander preparaat door dat levertraan bevat, maar dat kwam duur der. Ik voeg 2 pet. levertraan toe, is dat goed? Een ander lezer uit Nijkerk schrijft: Sommige firma's garandeeren 36 pet. vrij vetzuurgehalte, anderen daarentegen 0.3 tot 0.6 pet. Is zoo'n laag gehalte aan vetzuren wel mogelijk. Hoe kan er zoo'n groot verschil zijn? H schrijft dat 6 pet. al schadelijk kan zijn, doch Wageningen geeft aan dat het gebruik wel tot 10 pet. kan gaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2