No. 215 Dinsdag 16 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes eerste blad. hevea fat u m [en Buitenland. Belangrijkste Nieuws. WETTELIJKE AiNSPMEUIHIDS- Binnenland. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. f fr Wij leven in tijden van druk FIETSBANDEN 7'ichtloopend. ijzersterk verzekering sluit men bij Agentschap [likt, aan welke aandacht werd TARWEWET. [waarin de voor- ing der Tarwe- |e Telegr. van de volgende: [e wet op 1 Juli van dat oogen- is alleen afleve- inlansche tarwe meeste bakkers, |ordt, voorraden illen hebben ge- gerucht wil, bij Jk zouden zijn, den bakkers de irende de maand irbruiken, zoodat fr de Tarwewet, >ken, eerst zal Augustus. Er is aan te nemen, lodprijs nog vóór oogen. g van den brood- |it oogenblik niet ;eval zal de ver- Ie bloemprijs ver- laatste zal zijn, |d te zeggen, om- ^rijs en de vraag dan niet duur- -e zullen moeten van den bloem- elk geval is de [et f2.75, gelijk sld en zooals in leid, overdreven. Ie bloemprijsver- Irag van f2 be- |n broodprijs de bakkersorga- |ede schijnen te van den bloem- ven gepaard zal Ijziging van den Ir 800 gram. Het Ivan den plaatse- Ede nu bestaande Imprijs en brood- lelke verhooging 1 zal geven. Aan- |p het oogenblik j van de zeer be de als nagenoeg pndensche tarwe- met zekerheid ijs tegen Augus- laling van den ruim f 1.50 per |ing van den ge- het oogenblik [njuiste voorstel- psolute zekerheid tilandsche bloem sten zal worden [dzakelijke prijs- i elementen wor- Ide bakkers zal, llende bloemver- jer waarschijnlijk tegeven over een fid onvermengde hebben bestaan [aar zou worden looging van vijf |.G. Een prijsver- zal evenwel al- dustrieën, welke |lijk kunnen dra- welke nog niet van de hierge- ilandsche tarwe |ge de Tarwewet lings voorwaarden peenstemming is begin gemaakt. Biddelburg. liddelburg heeft 10 Juni 1931, pn rijwiel buiten van den weg [te Vlisaingen £1 Koudekerke f 3 liddelburg f3 b. f3 b. s. 3 d.h.j s. 3 d.h.; bboden weg beryl £3 b. s. 3 d.h. liftuig zonder vol- Vlissingen, £10 E. te Middel- openbaren weg: Test-Souburg f 15 [erseke £10 b. s. ie herhaling bin- ontslag uit de fissingen: 21 d.h. swerkinrichting laar. londenkar dia ge- Inachtneming van de bevrachting f5 b. s. 1 lem te Vrouwepol" f5 b. of. 5 a.h, De Arr. Recht- llde, avereenkom- ffioier van Justi- J. T. uit Rotter- voegd uitoefenen loosendaal, tot 2 1 mnd. heoh- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «155. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG. Abonnawoatsnif.'js: Per 3 maanden, franco p.-r post, f?. Losse nummers fb.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijk» korting. V In tijden van druk. De economische toestand laat zeer veel te wenschen over. En in verband daar mee ziet het er ook op sociaal terrein donker uit. De plaag der werkloosheid grijpt aan alle kanten om zich heen. En velen die niet werkloos zijn zagen hunne in komsten uit vermogen of uit arbeid zeer bedenkelijk verminderen. Dit alles blijft uit den aard der zaak niet zonder invloed op 's R ij k s finan ciën. Naarmate de toestand slechter wordt, daalt ook de opbrengst van de belastin gen. Er loopen dan ook reeds geruchten dat de ontwerp-Staatsbegrooting voor het volgende jaar met een enorm te kort sluit. Wij hoorden een bedrag van 5 0 m i 1- lioen gulden noemen. Het spreekt vanzelf, dat ook de Ge meenten de gevolgen van een en ander zullen ondervinden. Ook de opbrengst van de gemeente belastingen moet dalen. Veler vermogen is zoo al niet vernie tigd, dan toch gehalveerd. En velen die I totSnu toe vrij hooge bijdragen in de in komstenbelasting offerden zullen nu, waar het inkomen ontbrak of sterk ver minderde, niets of zeer weinig bijdragen. JÉ Daaraan valt niet te ontkomen. Niet zoo weinigen, die'met de zorg voor de gemeentelijke huishouding belast zijn, zitten dan ook met da handen in het haar. Bezuiniging, althans ingrijpende bezui- ging is een moeilijk werk. En wie durft in deze dagen denken aan belastingverhooging? Wie echter, ondanks dit alles niet met de handen in 't haar zitten, dat zijn de Sociaal-Democraten! Zij hebben geen zorg. Alsof we leefden in een tijd van voor uitgang en overvloed, komen ze met al lerlei mooie en dure verkiezingsbeloften. Men leze er hun prop&gandalectuur maar op na. In het beloven zijn ze onovertroffen. Geen partij die zooveel aan de kiezers belooft. Zij vergeten echter er bij te zeggen, dat, als ze tenminste ooit een poging doen om hunne beloften te vervullen, de kie zers straks de rekening thuiskrijgen. In den vorm van nogal hoogere belas tingen. Wie er dus op gebrand is de gemeente- financiën hopeloos in de war te sturen en de belastingdruk te verzwaren, die brenge zijn stem uit op de S.D.A.P. Wie daarentegen van oordeel is, dat het gezond houden van de gemeentefi- nanciën in 't algemeen belang en zeer bij zonder in 't belang der arbeiders is in verband met werkloosheidsvoorzieningen enz. die geve zijn stem niet aan de S.D.A.P. Nogeens: zij belooft veel. Maar de kiezers krijgen de rekening thuis. Men zij gewaarschuwd. En stemme op decandida- tenvandeA. R. partij. V Kerk en politiek. Wij leefden in de veronderetelling dat het gesol met de Ned. Herv. Kerk bij de verkiezingen tot het verleden behoorde. Zoover zijn we echter helaas nog niet. Gisteren hebben we melding gemaakt van de beruchte Noord-Bevelandsche ad vertentie en thans wordt ons uit Koude kerke een strooibiljet toegezonden waar in de Hervormde kiezers opgewekt wor den Christelijk-Historisch te stemmen. Het is jammer dat dergelijke dingen nog steeds voorkomen. Wij willen hierbij echter niet vergeten, dat soortgelijke advertentiën en strooibil jetten steeds ongeteekend verschijnen een bewijs dat niemand voor den inhoud verantwoordelijk wenscht te zijn en dat het bestuur van de Chr. Hist. Unie dergelijke strijdmethoden niet minder dan wij, verfoeit De gemeenteraadsverkiezing is geen kerkelijke zaak. En wij vertrouwen dan ook, dat alle Antirevolutionairen óók te Koudekerke, hun stem zullen uitbrengen op de Anti revolutionaire candidaten. V Goes. Door de S.D.A.P. is nog een strooibil jet verspreid waarin een beroep wordt gedaan opde veel gesmade mid denstanders. Men heeft plotseling medelijden met de groep belastingbetalers met een inkomen van 3000 a 4000 gulden. Die worden zoo het heet, te zwaar ge troffen. Nu, daarover valt te praten. Maar een andere vraag is of men om daarin verandering te brengen, moet stemmen op de S.D.A.P., die overal waar ze wat te zeggen heeft van het standpunt uitgaat, dat het goed riemen snijden is van eens anders leer. Overigens niet onvermakelijk die lief derijke zorg van de S.D.A.P. voor de middenstanders, die zij door haar eigen coöperaties tracht dood te concurreeren. Gewoonlijk zijn voor de S.D.A.P. de middenstandera de groote tegenstanders. Als parasieten worden ze vaak aange duid. Maar nu het om de stemmen gaat, nu hengelt men zoowaar om hulp uit dis kringen. Niet onwaarschijnlijk echter dat de middenstanders zullen denken aan het bekende spreekwoord van de vos die de passie preekt, en dat zij in het algemeen belang en dus ook in hun eigen belang hun stem uitbrengen op de Antirevolu tionaire lijst. V Yerseke. Door de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereen. is hier met het oog op de raadsverkiezingen een strooibiljet ver spreid, hetwelk althans dit voordeel heeft, dat het aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Ronduit wordt verklaard, dat men van Zondagssluiting van herbergen en het weren van sportwedstrijden op Zondag niet gediend is. Men wenscht de gemeente bestuurd te zien in vrij-zinnige richting, d.w.z. dat met de eischen van Gods Woord geen re kening wordt gehouden. Degenen onder de kiezers die van het belang der stemming op morgen nog niet overtuigd waren, weten het dan nu. Het gaat om de beginselen. Waaruit volgt dat al onze kiezers op hun post hebben te zijn om te stemmen op de Antirevolutionaire candidaten. DE SCHEEPSRAMP BIJ ST. NAZAIRE Omtrent de scheepsramp bij St. Na- zaire wordt nog het volgende relaas van een ooggetuige, den wachter op den vuur toren van St. Gildas, gemeld: De catastrophe speelde zich zoo snel af, dat de torenwachter zijn oogen niet geloofde, maar ondanks zijn soherp speu ren, kon hij niets meer van 't excursie schip St. Philibert ontdekken, daar dit in enkele seoonden geheel in de woedende golven was ondergedompeld. Alle posten in den omtrek werden on middellijk gewaarschuwd, maar slechts enkele sleepbooten uit St. Nazaire kon den zich naar de plaats der ramp wa gen en slaagden erin, enkele passagiers op te pikken, die zich aan wrakstukken hadden vastgeklampt. De equipage bestond uit 7 man, met inbegrip van den kapitein. De gezagvoer der kende 't vaarwater uitstekend, maar is overvallen door een waren wervel storm, welke zich omstreeks 4 uur Zon dagmiddag verhief. De Saint Philibert behoorde aan de Cie Nantaise de Navigation a Vapeur te Nantes. Het schip had twee dekken en lag daardoor vrij hoog op het water. Het was in 1923 gebouwd. Zondagmorgen was het voor één van zijn gewone ple ziertochtjes uit St. Naizaire naar Noir- moutier vertrokken, van voor tot achter volgeladen met arbeiders mei hun fami lies, die lid waren van plaatselijke coö peratieve vereenigingen te Nantes. Er waren een groot aantal vrouwen en kin deren aan boord, zelfs zuigelingen. De tocht naar Noirmoutier was zonder inci denten verloopen. Tegen 12 uur kwam men er aan. En na eenige vroolijke uren werd om 3 uur de terugreis aanvaard. Het schip was de rotsen van St. Gildas gepasseerd. Het weer werd onstuimiger, meer en meer werd het schip door de gol ven heen en weer geslingerd. De toren wachter kon duidelijk zien hoe de rade- looze passagiers zich aan stuurboordzijde opeenhoopten om bescherming tegen re gen en wind te vinden. Het schip helde over, maar wist weer het evenwicht te vinden. Met een tweede golf werd het schip opgelicht om daarna te kapseizen. De geheele stad Nantes is in rouw ge dompeld; in tal van gevallen zijn geheele gezinnen, vader, moeder en kinderen bij de ramp om het leven gekomen. Al het personeel van de coöperatieve vereeni- ging van het district Beneden-Loire, door welke vereeniging de excursie was georganiseerd, is in de golven omgeko men. Het schip werd door de autoriteiten als volkomen zeewaardig beschouwd en ook het aantal passagiers wordt, gezien de tonnenmaat van de boot, niet te groot geacht. Verhaal van een overlevende. Eén der overlevenden, de heer Berthy, zeide, dat het juist 6 u. 20 was, toen de storm zoo ernstig toenam. De passagiers waren voor het grootste gedeelte in de hutten samengedrongen, maar zij, die daar geen plaats hadden kunnen vinden, snelden naar stuurboord zijde om zich vast te grijpen en te be schermen tegen de groote massa's water, die kwamen aanrollen. Hij was met zijn moeder aan bakboord zijde gebleven en weet zich alleen te her inneren, dat een ontzaglijke golf opsteeg. Hij had het gevoel, opgenomen te wor den met boot en al. Plotseling bevond hij zich in het water, doch kon een boot grijpen, waarin reeds enkele overlevenden waren gesprongen. Maar de boot, die van het schip losge slagen werd, kantelde weldra en hij zag eenigen der inzittenden in zee glijden. Hij kon zich echter met 6 anderen aan de stukgeraakte boot vastgeklemd houden totdat anderhalf uur later de loodsboot hem kon oppikken. De eenige getuigen op zeer verren af stand van de ramp waren de kustwach ters, die onmiddellijk de loodsboot, de reddingsdiensten en de autoriteiten waarschuwden. De loodsboot bevond zich in zee om hulp te gaan bieden aan een boot, die ook in moeilijkheden scheen te verkeeren voor den ingang van de Loire en kon daardoor van koers veranderen en zeer snel op de plaats des onheils zijn. Zij vond echter niets meer. Alleen wer den een drietal ronddrijvende lijken van vrouwen opgenomen en even later een passagier, die zich zwemmende boven wa ter had gehouden. Overstrooming in het Inn-Dal. Naar gemeld wordt neemt de overstroo ming in het dal van de Inn onrustbaren de vormen aan. Vooral voor de stad Hall, waar de dam doorgebroken is, is de si tuatie gevaarlijk geworden. Het geheele dal staat ter weerszijden van de spoor lijn een kilometer ver onder water, zoo dat alleen de rails nog zichtbaar zijn. Het water reikt reeds tot aan de eerste hui zen van Hall, die alle ontruimd moesten worden. Ook andere streken in het beneden-dal van de Inn zijn geheel overstroomd. Mi litairen zijn ter assistentie naar de be dreigde plaatsen gedirigeerd. Nederlaag van de Engelsche regeering in het Lagerhuis. De Engelsche regeering is bij een stem ming, die bij verrassing plaats bad, over een conservatief amendement op het fi- nancieele wetsontwerp, verslagen, daar het amendement met 232 tegen 208 stem men werd aangenomen. Het amendement wijzigt de manier om de waarde van den grond te bepalen. Mac Donald verklaarde, dat het amen dement den hoofdinhoud van de wet niet raakt. Het Huis zal voortgaan met de af werking van de agenda. Deze nederlaag der regeering zal du# geen politieke ge- velgen hebben. De politieke toestand in Duitschland dreigend. De politieke toestand in Duitschland is plotseling weer zeer ernstig geworden. Het onderhoud, dat de rijkskanselier gis teravond met de parlementaire leiders van de sociaal-democraten heeft gehad, heeft namelijk geen resultaat opgeleverd. Brüning herhaalde, dat hij in elk geval ontslag zou nemen, indien tot bijeenroe ping van den Rijksdag zou worden beslo ten. In sociaal-democratische kringen staat men thans op het standpunt, dat bijeen roeping van den Rijksdag wel niet zal kunnen worden vermeden, aangezien de sociaal-democratische fractie zich wel met groote meerderheid van stemmen voor het bijeenroepen van het huis zal uitspreken. Om 11 uur werd de toestand alweer wat gunstiger beoordeeld. Dr Brüning heeft namelijk zijn besprekingen met de par tijen, die tot nu toe de regeering hebben gesteund, hervat en hoopt deze partijen toch nog te zullen kunnen bewegen ook ditmaal de regeering niet in den steek te laten. Windhoos boven Brussel. Zondagmiddag, om zes uur ongeveer, heeft er boven Brussel en omstreken een kort onweer gewoed, dat echter gepaard ging met een windhoos, welke op veel plaatsen vooral in de voorsteden, groote schade aanrichtte. Tal van schoorsteenen zijn vernield en vele lichtreclames en uit hangborden afgerukt en verbrijzeld, waar bij een aantal menschen verwondingen op liep. Bij het Zuiders tation, waar het kermis was, werd een draaimolen grootendeels verwoest. Een tent stortte in op het oogenblik, dat twee motorrijders or een waagstuk vertoonden. Gelukkig kwamen de toeschouwers met lichte schrammen en kneuzingen vrij. Elders op hetzelfde plein werden verscheidene kermisgangers door neerploffende stukken ijzer en kalk ern stig getroffen en moest geneeskundige hulp worden verleend. In de voorstad Anderleoht werd een treinconducteur in zijn kippenhok onder het puin van een door den wind afgerukt dak, een schoorsteen en een muur bedol ven. De ongelukkige man is 's avonds in het ziekenhuis overleden. Te St. Joost-ten-Oode, waar een lucht ballon was opgestegen geraakte deze ten gevolge van de rukwinden op den Leuven- schen Steenweg in den eleotrischeu draad van de tram verward. Het duurde ruim een kwartier alvorens de luohtvaarders zich wisten los te werken. Ook uit het Zuiden van West-Vlaan- deren wordt gemeld, dat de windhoos te Kortrijk te Moeskroen en elders groote schade heeft aangericht en de zware hagelslag een aanzienlijk deel der te velde staande oogst heeft vernield. Chicago's slechte financieele toestand. De stad Chicago staat er financieel slecht voor. Reeds geruimen tijd was zij niet in staat haar ambtenaren op tijd en het volle salaris te betalen. Het aantal onbetaalde ambtenaren is een dezer da gen tot 19.500 gestegen, doordat ook de verpleegsters in de openbare ziekenhuizen geen salaris ontvangen hebben. Het sala ris-tekort bedraagt thans in totaal 5.195.000 dollar, waar nog bij komt een bedrag van drie millioen, dat de stad schuldig is aan diverse banken voor cre- dieten, welke zij reeds vroeger had verkre gen, ten einde de loonen en salarissen te betalen. Korte berichten. Boven het Wupperdal heeft een buitengewoon hevig onweer gewoed. De wolkbreukachtige regen die met zware hagelslag gepaard ging, heeft groote scha de aangéricht. Er viel zooveel regen, dat de kanalisatiewerken de- watermassa's niet meer verwerken konden. Naar aanleiding van een caricatuur van rijkskanselier dr Brüning en van den rijksminister van financien dr Dietrich gepubliceerd in het centrale bondsorgaan van -den Stahlhelm, heeft de Berlijnsche politiepresi'dent het blad tot 28 Juni a.s. verboden, omdat de caricaturen „een be schimpend karakter droegen en de voor gestelde personen verachtelijk trachtten voor te stellen." - Te Darmstadt waren communisten na het bijwonen van de vertooning van twee Russische films in optocht door de «trsÉg» öps&s&feRL aeejtsse dis Binnenland. Moord te Den Haag. De Koninklijke familie in Frankrijk. Buitenland. De dreigende politieke toestand in Duitschland. Geen bijeenkomst van den Rijksdag. De hachelijke positie van het Engelsche Kabinet. De vreeselijke ramp te St. Nazaire. De Amerikaansche tarweoogst bedreigd. tusschenbeiden kwamen, werden mishan deld; één kreeg een messteek in den rug. Een sterke politiemacht slaagde er ten slotte in de orde te herstellen. Voorloo- pig zijn thans alle communistische op tochten en vergaderingen in de open lucht te Darmstadt verboden. De admiraliteit heeft gisteren be kend gemaakt, dat het werk tot berging van het wrak van de duikboot Poseidon gestaakt is, omdat het onder een mod derlaag van 12 yards diepte ia geraakt. De Koninklijke Familie naar Part]#. De Koningin, Prins en de Prinses zijn gisteravond naar Parijs vertrokken. De Koningin en H. K. H. waren te Amster dam ingestapt; de Prins kwam in Den Haag in den trein. Z, K. H. werd uitgelei de gedaan door zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Termijtelen. Mede was op het perron aanwezig mr F. A. G. graaf van Lynden van Sandenburg, vice-presi dent van den Raad van State, met wien de Koninklijke familie zich nog even onder hield. De nachttrein naar Parijs stond op het eerste perron voor de Koninklijke wacht kamer gereed en was samengesteld uit het gewone aantal wagens, waartusschen drie Koninklijke salonrijtuigen en een slaap wagen van de "Wagons Lits waren inge- lascht. Het op het perron aanwezige publiek heeft de Koninklijke familie bij het ver trek van den trein hartelijk toegejuicht. Wijziging Onteigeningswet Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Onteigeningswet en van de wet van 27 Maart 1915 tot tijdelijke af wijking van de Onteigeningswet. Het ontwerp heeft in hoofdzaak ten doel in de Onteigeningswet zoodanige ver anderingen aan te brengen, dat op de kos ten van publicatie door advertenties zoo veel mogelijk wordt bezuinigd, zonder daarbij te kort te doen aan de rechtmatige aanspraak van hen, wier eigendommen of rechten voor onteigening in aanmer king worden gebracht, om door voldoen de openbaarmaking in staat te worden ge steld door het indienen van bezwaren hun belangen te verdedigen. De beoogde bezuiniging zal voorname lijk worden verkregen doordat het besluit waarbij de te onteigenen eigendommen of rechten worden aangewezen, niet meer in één of meer dagbladen (volgens sommige artikelen nieuwsbladen) wordt geplaatst, zooals thans is voorgeschreven. Als regel zal gelden, de reeds gebruikelijke plaat sing van bedoeld besluit in de Staatscou rant, welke daarvoor als officieel en steeds voor ieder verkrijgbaar publicatie- en bewijsmiddel als aangewezen is. Daarbij zal een exemplaar van de Staatscourant ten gerieve van belangheb benden ter secretarie van elk der betrok ken gemeenten voor een ieder ter inzage moeten worden neergelegd. Bang voor de politiek. In de gemeente Mesch bij Eijsden (L.) werd de gemeenteraadsverkiezing al heel eenvoudig afgedaan, door het indienen van één lijst, bevattende acht namen. Maar nu hebben drie gekozenen verklaard niet in aanmerking te willen komen, zoo dat de raad riesht# uit vijf Mes gal be- #ta.as. ;!M|

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1