No. 214 Maandag 15 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Gces EERSTE BLAD. BRAND- Ass. Mij „DE NEDERLANDEN" van 1845 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. v Goes. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. verzekering sluit men bij de Agentschap Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No, 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHTJIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonuaossatajijc^B: Per 3 maanden, franco p»« post fS.— Losse nummers fh.öj Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Noord-Beveland. Er zit aan den strijd die thans bij de Gemeenteraadsverkiezingen wordt ge voerd een mooie kant. Deze: dat er van een openlijke strijd tusschen de rechtsche partijen geen sprake is; dat ze meer naast dan tegen-^ over elkaar staan en dat in meerdere ge meenten zelfs officieele samenwerking kon worden verkregen, zoodat een gemeen schappelijke lijst kon worden ingediend. Jammer genoeg, kan dit niet van alle gemeenten worden gezegd. Er zijn ge lukkig slechts enkelel 1 uitzonderingen. Wij denken hierbij aan een schande lijke verkiezingsadvertentie in „Noord- Bevelands Advertentieblad", ondertee kend door „Eenige Ghr.-Hist. Kiezers", waarin de A.R. partij wordt aangevallen op een wijze die de afkeuring verdient van alle weidenkenden en waardoor een smaad wordt geworpen op de partij die de onderteekenaars trachten te verdedi gen. Er wordt in deze advertentie niet min der beweerd dan dat de A.R. partij de zilveren koorde tusschen Staat en Kerk wil verbreken enkel en alleen om daardoor groote financieels schade aan de Herv. Kerk toe te brengen. Dit nu is zoozeer in strijd met de waarheid, dat zelfs geen poging gedaan behoeft te worden om het onware van deze beschuldiging aan te toonen. Wie ook maar eenigszins op de hoogte is, weet dat wij hier te doen hebben met laster en niets andera dan laster. Vervolgens heet het, dat Dt Kuyper, wiens naam men nog niet behoorlijk weet te spellen de heimelijke bedoeling had, de theologische faculteit der Utrechtsche Universiteit om te zetten in een (blijkens het verband kerkelijk) Gereformeerde, alweer natuurlijk om op die wijze de belangen der Herv. Kerk té schaden. Wij houden ons overtuigd, dat een der gelijke leugenachtige door en door on christelijke strijdwijze, door de leiders der Ghr.-Hist. Unie ten zeerste wordt af gekeurd en dat er onder hen niemand is die dergelijke lasterlijke aantijgingen voor zijn rekening zou willen nemen, maar intusschen wordt een dergelijke ad vertentie dan tooh maar geplaatst en doet zij haar werking. Welke werking? Dat enkele eenvoudige zielen misschien op een anderen candidaat stemmen dun zij voornemens waren. Maar ook deze werking, dat nu alle Anti-revolutionaire kiezers, waaronder zeer vele trouwe leden der Ned. Herv. Kerk met meer ijver dan ooit te voren aan het werk gaan, om het stemmencij- fer der A.R. candidaten zoo hoog moge lijk op te voeren. Bij de Statenverkiezingen heeft de A.R. partij op Noord-Beveland een goed figuur gemaakt. Laat het bij de Gemeenteraadsverkie zingen niet anders zijn. Worde er met meer ijver en meer be zieling dan ooit tevoren gestreden voor de doorwerking van de Antirevolutionaire beginselen ook op Noord-Beveland. Uit Middelburg komen goede berichten. De A.-R. partij heeft het daar in dezen verkiezingsstrijd zwaar te verantwoorden. Aan scherpe aanvallen ontbreekt het niet. Maar daar staat tegenover, dat er onzer zijds ook met een ongekend enthousiasme wordt gewerkt Moge dat zoo blijven tot Woensdag middag de stembus gesloten wordt Ook de laatste dagen, alle krachten in gespannen! In navolging van een Vlaamsch dichter roepen wij onze vrienden in de hoofdstad onzer provincie toe: Vooruit, een. ieder hou zich sterk, Vooruit, met uw misprezen werk, Vooruit, ten spijt van wie 't benijdt, Vooruit, spijt laster en verwijt, Spijt ontrouw en spijt misverstand: Vooruit! In Goes wordt de verkiezingsstrijd met groote kalmte gevoerd. Men mag aannemen, dat er door de verschillende partijen met ijver gewerkt wordt, maar naar buiten blijkt daarvan niet zoo heel veel. De S.D.A.P. doet haar uiterste best een derden zetel te winnen, en daarbij wordt niet in de laatste plaats gespeculeerd op hulp van de Christelijke arbeiders, terwijl men tevens hoopt, dat de Staatk. Gerei, die ditmaal geen eigen candidaten stel den, door blanco te stemmen, hen een handje zullen helpen. Dat de S.D.A.P. een zetel zal winnen, is gezien de voortdurende achteruitgang van het liberalisme, niet onwaarschijnlijk. Maar het spreekt vanzelf, dat niemand, die de Christelijke belijdenis liefheeft, hiertoe ook maar eenige medewerking kan verleenen. Trouwens, waarom zouden zij het ook doen? De S.D.A.P. ziet wel kans in haar blaad jes de andere partijen in een bespottelijk daglicht te stellen, maar van de daden der Soc.-Dem. raadsleden weet zij niets te vertellen. En a 1 s het gelukt de positie van deze partij te versterken, dan zal het gevolg zijn, dat met te meer ijver zal worden gewerkt om het Christelijk stempel uit ons volksleven te verwijderen, en de re volutionaire beginselen tot toepassing te brengen en dit alles tot groote schade van het gemeentebelang. Redenen te over voor ons om als één man te stemmen op No. 1 van lijst 3, om te stemmen op de Anti-revolutionaire lijst. Slechts één stem. Van hoeveel beteekenis één stem kan zijn is ook weer te St.-Annaland gebleken. De aanvankelijk gepubliceerde uitslag blijkt niet juist te zijn. Niet de linkerzijde, maar de rechter zijde kwam in de meerderheid. Was op de linksche lijst slechts één stem meer uitgebracht, dan zou zij bij de toekenning van den restzetel een ge middeld cijfer van 1141/» hebben verkre gen, terwijl dat der rechtsche lijst 114% bedroeg, en zou deze zetel dus aan de linksche lijst zijn toegewezen. Maar er ontbrak één stem. En die eene stem was beslissend. N u voor de samenstelling van den Raad. Straks waarschijnlijk bij de ver kiezing van wethouders. Wat in St.-Annaland gebeurde is ook in andere plaatsen mogelijk. Eén ftem kan het doen. Daarom zooveel mogelijk gezorgd, dat er niet een stem voor de A.-R. lijst ver loren gaat Belletjes In Duitschland. De relletjes in verschillende steden van het Duitsche rijk duren voort. Zondag morgen vroeg hebben in Berlijn weer overvallen van communisten op nationaal- socialisten plaats gehad. Een groep com munisten ontmoette in het Oosten van Berlijn een groep nationaal-socialisten en onmiddellijk begon een schietpartij, waarbij drie personen zóó zwaar werden gewond, dat zij in bedénkelijken toestand naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd. Ook in andere stadsdeelen werd ge vochten en geschoten. De politie arres teerde 7 communisten en 1 Nazi. Op de Winterfeldplatz overvielen Nazi's leden van de katholieke jeugdorganisatie. De aanvallers vluchtten, toen de politie arri veerde. Te Keulen vinden voortdurend rellet jes plaats, waarbij geschoten wordt. Tot dusver is niemand geraakt. Te Keulen- Ehrenfeld werden de warenhuizen be schoten, waarna de politie 200 personen arresteerde. Vlaamsch vlagincldent te Oostende. Te Oostende heeft zich, zoo meldt de „N. R. Ct.", bij de eerste proefreis van een nieuw visschersvaartuig, de O. 192, een Vlaamsch incident voorgedaan. De boot, geheel met wimpels versierd en met de Vlaamsche leeuwenvlag in top, maakte zich gereed om de haven uit te varen toen de havenkapitein aan boord kwam en den eigenaar verplichtte de Vlaam sche vlag naar beneden te halen. De ha venkapitein zeide deze vlag als een poli tiek embleem te beschouwen en het hij- schen ervan dan ook te moeten verbieden. Onder de Vlaamsche visschersbevolking blijkt dit incident heel wat kwaad bloed te hebben gezet temeer daar de haven-' directie te Oostende zich, totdusver, nim mer tegen het binnenvaren van schepen met de Russische Sowjetvlag in top of tegen het tooien van de treilers der socia listische reederij, op 1 Mei, met de roode partijvlag heeft verzet. Over dit geval zal trouwens in de Ka mer worden geïnterpelleerd. De militaire credieten in België. Naar verluidt, zou de nieuwe Belgi sche minister van defensie, Dens, aan het parlement 210 millioen fr. vragen voor de vestingwerken. Dit zou 'dus een concessie van 10 milioen zijn aan de Vlaamsche rechterzijde. Van deze 210 millioen zouden er dan 200 millioen gebruikt worden voor de vestingwerken van de Maas en van de grens en de 10 resteerende voor het be- studeeren van de defensie van Vlaanderen langs Schelde, Dender en Leije. Het betreft hier het vervolledigen van het overstroomingsnet door sommige ver- sterkingswerken op bepaalde tusschen- ruimten die niet onder water gezet kun nen worden. Men zal zich herinneren, dat het een van katholieke Vlaamsche zijde voorge legd amendement, om deze credieten van 220 tot 175 millioen te verlagen de aan leiding was, dat de regeering Jaspar ten val bracht door het potsierlijke op treden van minister Bovesse. Uitsluiting der Christelijke vakbeweging uit den Raad van Beheer van het KA.B. De socialistische gedelegeerden, die de meerderheid der stemmen uitbrengen in do arbeidersgroep der Internationale Ar- beidsconferentie, hebben zich strikt ge houden aan het besluit door den bestuurs raad van het Internationaal Verbond van Vakvereeni'gingen (Amsterdam) genomen, om de Christelijke vakbeweging, die een minderheid in de arbeidersgroep vormt, buiten den raad van beheer te houden. De zes socialistische candidaten kregen van 24 tot 27 stemmen, de Christelijke candidaat 5 stemmen. Deze houding der socialisten, die in het practische conferentiewerk met de Chris telijke vertegenwoordigers samenwerken, getuigt weer eens te meer van een gebrek aan democratisch gevoel. Ernstige onlusten in hei stakingsgebied van Noord-Frankrijk. Volgens berichten uit Parijs is het in het stakingsgebied van Noord-Frankrijk tot ernstige onlusten gekomen. Reeds Vrijdagmiddag kwam het op het stations plein te Roubaix tot botsingen, daar een massavergadering werd gehouden, die door een afdeeling der militaire gaxde uiteen werd gejaagd. Later schoolden opnieuw 7 a 8 hon derd man in een der hoofdstraten samen. De menigte bood de politie die haar wil de uiteenjagen, zóó hevig verzet, dat deze voor de overmacht moest wijken, totdat bereden politie te hulp kwam. De betoo- gers trokken zich daarop terug, doch be gonnen later de politie met steenen te bombardeeren. Een gendarme werd ern stig gewond. Er werden 15 personen gearresteerd onder wie zich ook drie buitenlanders bevonden. In den loop van den avond werden barricaden opgeworpen. De bot singen met de politie duurden den gehee- len avond voort. De toestand wordt als ern tig beschouwd. Ook Zaterdagmorgen vroeg heerschte in de hoofdstraten van Roubaix groote onrust. Op verschillende plaatsen hebben de arbeiders barricaden opgeworpen en op enkele punten is het reeds weer tot in cidenten gekomen, waarbij twee personen gewond werden. Bezorgdheid onder de boeren. In geheel Finland zijn druk bezochte boerenvergaderingen gehouden, ter be raadslaging van de gevolgen der inter nationale crisis voor den Finschen land bouw. Naar het W. B. meldt, worden de laat ste dagen in Finland de boerenbedrijven in grooten getalen wegens schuld ver kocht. De oorzaak der landbouwcrisis ziet men vooral in de daling van de prijzen der zuivelproducten op de wereldmarkt. In de eergisteren gehouden vergaderingen werden moties aangenomen, waarin de bijeenroeping van het Finsche parlement in buitengewone zitting werd geëischt, opdat dit zou kunnen beraadslagen over maatregelen ter ondersteuning van den landbouw. Verder werd de teruggave der verkochte boerenhofsteden aan de oorspronkelijke eigenaars geëischt. Overdracht Presidentschap, Zaterdagmiddag had in het Elysée de plechtige overdracht van het president schap van Frankrijk aan Doumer plaats. In zijn toespraak tot den nieuwen pre sident der republiek verklaarde Doumer- gue, dat de natie de vaderlandschliefde, het karakter en den noesten arbeid van Doumer had leeren kennen. Zij weet dat deze verheven eigenschappen op het ge bied der binnenlandsche politiek zich zul len doen kennen voor de handhaving en den vooruitgang der republikeinsche in stellingen en op het gebied der buiten- landsohe politiek voor het behoud der be voorrechte plaats, die zij dank haar of fers en haar belangeloosheid met roem, hoewel duur, veroverd heeft. Doumergue dankte de voorzitters en de bureaux van Kamer en Senaat voor den hem gedurende zijn septennaat verleen den steun. De president der republiek, Paul Dou mer, antwoordde, dat de eenparige dank der natie den scheidenden president ver gezelde. Hij rekende er op, dat de steun van Kamer en Senaat hem niet zou wor den onthouden. De premier Laval heeft aan president Doumer het verzoek om ontslag van het kabinet aangeboden. President Doumer weigerde dit ontslag te aanvaarden, zoo dat het kabinet in dezelfde samenstelling als tot dusver de zaken zal leiden. Oud-president Doumergue heeft met de gewoonte, bij de vijf voorgaande presi dent-installaties gevolgd, gebroken en den nieuwen president niet vergezeld bij zijn bezoek aan het stadhuis. De heer Doumergue heeft willen voor komen, dat zijn groote populariteit den tocht tot een zegetocht voor hem, in plaats van voor den nieuwen president zou ma ken, ondanks alle sympathie, die de heer Doumer heeft gevonden. Na afloop der plechtigheid van de over dracht is de heer Doumergue in het Ely sée gebleven tot om kwart over vier, toen een van zijn vrienden met zijn auto hem kwam afhalen. Op dat oogenblik had de omgeving van het Elysée reeds haar kalmte hervonden en het vertrek van den oud-president werd dan ook niet opge merkt. Canada moet de wereld voorgaan. In het Lagerhuis stelde Young voor, dat Canada de rest van de wereld voor zou gaan bij het schrappen der herstel betalingen. Young verklaarde, dat de hooge invoerrechten en de schadevergoe dingen de grootste hindernissen voor een herstel van den economischen toestand zijn. Canada moest Duitschland daarom een brief van kwijtschelding voor de her stelbetalingen sturen. Een bataljon Roemeensche infanterie vergiftigd. Gedurende een afstandsmarsch toonde een geheel bataljon Roemeensche infan terie, de officieren inbegrepen, ernstige v ergif tigingsv erschijnselen. Het was zoo erg, dat ongeveer het geheele bataljon aan den weg moest gaan liggen. Tegen den avond wisten de meeste officieren en soldaten te voet de kazerne te bereiken, maar een 20-tal ach terblijvers moesten met wagens worden gehaald en ten deele naar het hospitaal worden vervoerd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het heele bataljon on deugdelijke kaas hegft gegeten. Uit één en ander meent men hier te moeten aflei den te doen te hebben met een misdadigen opzet. Wat is Chequers? Chequers, dat nu weer zoo bekend is geworden door de besprekingen, die er hebben plaats gehad tusschen de Engel- sche en Duitsche ministers, is, zoo schrijft de Haagsche Post, een op onge veer 70 K.M. van Londen gelegen schit terend landgoed, dat men ook wel lustoord of paradijs kan noemen, zóó mooi en vol afwisseling is het, ter grootte van onge veer 600 H.A. met een oud echt-En- gelsch landhuis midden in. Het was vroe ger eigendom van den liberalen politicus Lord Lee of Farcham, oud-minister en oud-secretaris van Lloyd George. Dank zij den gemeenschapszin, die een der schoonste deugden van het Angelsaksi sche ras is, schonk de lord een tiental jaren geleden zijn geheele bezitting ge lijk zij reilde en zeilde, dus met alle meu belen, kostbaarheden, schilderijen, boeke rij, «os. «25* «a« st»s(» fig wiwk- Binnenland Scheepsramp op de Noordzee. De hemaib- ning gered. Buitenland. Scheepsramp bij St. Nazaire. Vier hon derd menschen omgekomen. De relletjes in Duitschland duren voort. Ongeregeldheden in Noord-Frankrijk. De landbouwcrisis in Finland. Noodweer in West-Frankrijk en Engeland. einde-verblijf voor den minister-president met de uitdrukkelijke lastgeving dat deze daar elke week van Zaterdag tot Maan dag verblijf zou houden, of, bij deszelfs verhindering, een of meer andere minis ters. Want, redeneerde de oud-minister, regeeren is een zoo zware taak, dat het een nationaal belang geacht moet wor den den premier naar lichaam en geest zoo gezond mogelijk te houden; en geen beter middel daartoe dan een wekelijksch verblijf van eenige dagen in de onge stoorde rust van een lustoord als Che quers. Buitendien schonk Lord Lee den Staat de somma van 55.000 pond 660.000 gulden, van welker rente land huis en park in prima staat moeten wor den onderhouden, terwijl de Staat zelf den premier voor eiken dag dat hij op Chequers verblijf houdt, 15 pond 180 gulden boven zijn salaris uitkeert, opdat hij daar zijn gasten waardig kan ontvan gen in Engeland doet men de 'dingen niet gaarne half en is men niet penning zestien. Korfe berichten. Zaterdagnacht is het in bijna alle deelen van Keulen tot onlusten gekomen, op sommige plaatsen leek het wel of er oproer was. In de stadsdeelen Kalk, Miil- heim, Ehrenfeld en in verscheidene an dere wijken is geschoten. Eenige men schen zijn gekwetst. Tal van ruiten zijn ingegooid. Ook het raadhuis is beschoten. De politie was overal meester van den toestand. Naar schatting zijn 200 men schen gearresteerd. Sedert drie dagen heerscht in Frankrijk, vooral in de zuidelijke pro vincies, een geweldige hitte. Na afloop van een communistische vergadering te Solingen bleven ongeveer 1200 nieuwsgierigen voor het gebouw staan in verwachting van relletjes. Deze bleven ook niet uit, want toen de politie tot doorloopen maande, viel uit de menig te een schot, gevolgd door een hagelbui van steenen. Twee agenten werden door steenen gewond, waarop de politie van de vuurwapenen gebruik heeft gemaakt. Vijf personen werden gewond. Het directorium van de Duitsche Rijksbank heeft besloten het disconto van 5 tot 7 pet. te verhoogen en de belee- ningsrente van 6 tot 8 pet. President Hoover heeft een besluit uitgevaardigd, inhoudende dat Ameri- kaansche ambtenaren in het buitenland voortaan in hun declaraties geen onkos ten meer mogen opnemen voor alcohol houdende dranken. Ook de legaties en ambassades in het buitenland zouden dus voortaan geen wijnrekeningen meer mogen declareeren. Vrijdagavond kwam te Patzau een personentrein in botsing met een goede rentrein. Beide locomotieven en vier wa gons van den personentrein werden ver nield. Er werden 24 personen gewond, van wie twee levensgevaarlijk, Zaterdagmiddag te 17.50 uur is het schoolvliegtuig van de Anhaltsche Lucht- vaarlvereeniging in de nabijheid van heit vliegveld neergestort. De benzinetank ont plofte en de beide vliegers kwamen om het leven. De machine weerd vernield. Volgens bericht uit Madrid werden Vrijdag in het centrum der stad verschil lende communistische betoogingen gehou den, waarin het aftreden der huidige voorloopige regeermg werd verlangd. Eenige malen moest de politie hardhan- '<1%

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1