No. 212 Vrijdag 12 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Lloyd. Hendrikse Go's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door SprutoL Bij alle Drogisten Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap: Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AbonuoiKontssiri^a: Per 3 maanden, franco pi-r pust. f Si- Losse nummers f».05 Prijs der AdvertentlBn: 1i regels 11.20, elke regel meer 36 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Nieuw- en St. Joosland. Men zendt ons een strooibiljet, van de zoogenaamd neutrale Werkmans- vereeniging „Eendracht maakt macht" te Nieuw en St. Joosland, waarin met name de arbeiders en de arbeidersvrou wen worden opgewekt, hun stem uit te brengen op de candi daten van deze or ganisatie. De inhoud van dit biljet vertoont een merkwaardige overeenkomst met de ar rogante beweringen ia de Socialistische verkiezingsblaadjes. Van de andere can didates zoo beet bet, is niets te ver wachten. Het bestuur van deze Vereen, dat spe culeert op de in vele opzichten droeve tijdsomstandigheden om stembuswinst te behalen, heeft van onze Christelijke ar beiders en hunne vrouwen al een zeer lage gedachte. Alsof zij, in ruil voor wat mooie belof ten hun beginsel zouden willen verloo chenen 1 Voor zoover noodig wekken wij gaarne onze mannen en vrouwen te N.- en St. Joosland op: Laat uw beginsel niet los. Helpt niet mee om de kracht van de A.R. partij te breken en de toepassing der revolutionaire beginselen te bevorderen. In het houden van Gods geboden, zoo leert ons de Heilige Schrift, is groeten loon. Dat geldt ook van het staatkundige leven. Daarom ondanks alle pogingen om tot ontrouw te verleiden: brengt a. s. Woensdag uw stemuitop de Antirevolutionaire candi dates Maar er moet méér gedaan worden. Het gevaar bestaat, dat er enkele kie zers zijn, die door het ons toegezonden biljet het spoor bijster zouden raken. 'tls daarom zeer gewenscht dat een ieder in zijn omgeving zijn invloed aan wendt om onze kiezers en kiezeressen op het goede spoor te houden. Met enthousiasme dus aan het werk voor de Antirevolutionaire 1 ij s t. De waarde van één stem. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Ameide verkreeg de A.R. partij vier zetels. Was op hare lijst één stem minder uit gebracht dan zou zij den vierden zetel niet hebben veroverd, maar zou deze aan de Vrijz.-Democraten zijn gebleven. Met één stem verloren de Vrijz.-Demo craten hun zetel. Met één stem werd door de A.R. partij een zetel gewonnen. Wat te Ameide gebeurde is ook in an dere plaatsen mogelijk. Eén stem kan oorzaak zijn dat een ze tel gewonnen wordt of verloren gaat. De uitslag te Ameide vormt een drach tige aansporing om overal waar de ver kiezing nog moet gehouden worden alle zeilen bij te zetten en er voor te waken dat niet één stem noodeloos verloren gaat Eén stem kan oorzaak zijn, dat een ze tel verspeeld wordt, en dat als gevolg daarvan tevens een wethouderszetel moet worden prijs gegeven. De waarde van één stem moet ook nu nog terdege worden beseft. Van tegenstanders leeren. Wij moeten ook van onze tegenstan ders willen leeren. En zoo mag aan ons volk niet zonder meer voorbijgegaan wat het liberale blad „De Vrijheid" schrijft over de Gemeente raadsverkiezingen. Te Wassenaar werken de liberalen en de vrijzinnig-democraten voor de Raads verkiezing samen en kwamen ze met eene lijst uit. Het liberale orgaan juicht dit toe. Daar te Wassenaar zegt het dreigen er op gemeentelijk terrein gevaren vooral van „clericale" zijde, waarom de vor ming van een stevig vrijzinnig blok ge wenscht is. Van vrijzinnig standpunt bezien, ver standige taal. Geen beter middel om den tegenstan der te overwinnen en eigen positie te versterken, dan door in eendracht samen te werken. Maar dit geldt niet alleen voor de vrij zinnigen en niet alleen voor Wassenaar. Het geldt ook voor Zeeland. Te Middelburg b.v. is er een kleine kans de linkerzijde in den Raad in de minderheid te brengen. Maar om dat doel te bereiken is samenwerking noodig. Wij denken bier met name aan de Staatk. Gereformeerden, die met hun eigen can- didaat geen schijn van kans hebben, maar die, wanneer ze hunne stemmen op de A.R. candidaten uitbrengen, veel invloed kunnen uitoefenen. Te Goes staan de zaken anders. Daar hebben de Staatk. Gereformeer den geen eigen candidaten. Wat zullen zij nu doen? Van vrijzinnige en socialistische zijde hoopt men dat ze blanco zullen stemmen en daardoor de positie van de linkerzijde versterken. Wanneer zij echter de les door het hier boven genoemde liberale orgaan gegeven verstaan, dan brengen zij hun stem uit op de Antirevolution.a.jre can didaten. Wij moeten ook van onze tegenstan ders willen leeren. Belgische regeeringsverklaring. Onder groote belangstelling heeft mi nister-president mr Renkin in de Belgi sche Kamerzitting van gisternamiddag de regeeringsverklaring voorgelezen, waarin o.a. bet volgende wordt gezegd: De crisis, welke 's lands economie be lemmert, tast de gansche wereld aan. De regeering zou er bijgevolg geen einde aan kunnen maken door baar persoon lijk initiatief; edoch, gesteund door de medewerking der Kamers en der natie, zal zij trachten de crisis te lenigen en den heropbloei te verbaasten. Te dien einde zal zij, in de eerste plaats, hare krachten wijden aan het herstel van den financieelen toestand. Zonder ech ter de rechtmatig verworven rechten te krenken, stellen wij ons voor, elke uitgave waarvan de noodzakelijkheid niet bewe zen is, te verminderen, van de band te wijzen of uit te stellen. Elke nieuwe uitgave of elke credietver- hooging moet, volgens den wensch der wet van 15 Mei 1846, gedekt worden door het scheppen van overeenstemmende geldmiddelen. De regeering zal niet ophouden hare welgemeende medewerking te verleenen aan het vredeswerk en aan de pogingen tot economischen vooruitgang welke door den Volkenbond worden nagestreefd. Volgen een serie maatregelen welke de regeerin" zich voorstelt te treffen, om de spoorwegen, posterijen, telefoon en tele grafen op meer winstgevende wijze te ex- ploiteeren. Dan volgt een korte alinea over de landsverdediging. Wij zullen u de maatregelen voorstel len, welke wij noodig achten om ons land te beschutten tegen eiken gebeurlijken in val en wij vragen aan de Kamers voor de landsverdediging de noodige credieten te stemmen. De regeering wenscht het taai-vraag stuk in den kortst mogelijken tijd alsook op een volledige en afdoende wijze op te lossen. Tenslotte volgt een serie plannen op maatschappelijk en koloniaal gebied. Tot zoover de verklaring. De socialisten begonnen dadelijk hun oppositie en riepen: „Coppée! Benzol! Wanneer zal Coppée de 20 millioen frcs. aan den Staat betalen, waartoe hij is veroordeeld?" Hierbij zinspeelden zij op de rol van Renkin als advocaat in de Coppée-affaire van levering van benzol aan de Duitschers in vollen oorlogstijd.) Toen de Kamer wat tot stilte was ge komen, las Renkin met Fransch accent de verklaringen ook in het Vlaamsch voor. Eerste spreker was de liberale leider Devèze, die zeide, dat de eerste en voor naamste inspanning der regeering op de landsverdediging zal gericht zijn. Over de taalkwestie sprekende zeide Devèze: Ik geloof, dat wij op dit oogenblik zijn, dat de Vlamingen en Walen elkaar gaan begrijpen. Vroeger dacht ik, dat de oplossing in tweetaligheid moest gezocht worden. Trans zie ik, dat zulks niet gaat. De Vlamingen willen een volledige cul tuur in eigen taal. Brussel zal tusschen Vlaanderen en Wallonië staan. Wat gaat gij doen, vroeg Devèze, met de kinderen der minderheden, die niet de taal spreken van de streek, waar zij school gaan? Wij zullen ze absorbeeren, antwoordde de Vlaamsche katholieke afgevaardigde Sap. Devèze ging niet met deze absorptie accoord en stelde voor, het onderwijs in te richten met 60 pet. Vlaamsche en 40 pet. Fransche leergangen. Dit deed den Vlaamschen Katholieken afgevaardigde Marck uitroepen: „Zooiets zullen wij nooit aanvaarden". Volgende spreker was de frontist De- clercq, die zeide, dat de nieuwe regeering evenmin de oplossing der taalkwestie zal verwezenlijken als de oude. Het debat wordt vandaag voortgezet. Het tekort op de Oostenrljksche rekening. De rekening van den Oostenrijkschen staat over het eerste kwartaal van 1931 sluit met een tekort van 75 millioen schil ling. Volgens de begrooting was er een overschot van 12 millioen te verwachten. De uitgaven hebben 517 millioen bedrag gen en de inkomsten 463 millioen, waar bij nog 23 millioen komen voor produc tieve publieke werken. Bovendien heeft de regeering 16 millioen minder uitgege ven, dan waartoe zij was gemachtigd. Het tekort vindt zijn oorzaak in de ver mindering van de belastingopbrengst. De textielstaking ln Noord-Frankrijk. Het textielconsortium van Roubaix en Tourcoing heeft na het mislukken van de onderhandelingen over de bijlegging van het conflict in de textielnijverheid beslo ten, Maandag a.s. de fabrieken weder te openen, doch den arbeiders de premie niet meer uit te betalen. Het consortium acht verdere onder handelingen nutteloos, daar geen verdere concessies meer kunnen worden gedaan. Duitschlands ontwapening. Een nota van Brland. Het „Journal Officiel" van den volken bond publiceert een nota van den Fran- schen minister van buitenlandsche za ken, Briand. In deze nota maakt Briand de leden van den raad erop opmerkzaam, dat se dert de terugtrekking der intergeallieerde militaire controle-commissie op 31 Ja nuari 1930 uit Duitschland geen enkel controle-orgaan meer bestaat, dat toe zicht oefent op de uitvoering van de aan Duitschland opgelegde ontwapeningsver plichtingen. Briand is van meening, dat deze ver plichtingen door Duitschland na de te rugtrekking van de intergeallieerde con trole-commissie niet op bevredigende wijze zijn vervuld. De nota van Briand draagt een zuiver informatorisch karakter. Verdere stap pen worden in de nota niet aangekon digd. De zaak kan slechts in den volken- bondsraad aan de orde worden gesteld, wanneer een der raadsleden de kwestie van schending door Duitschland der ont wapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles in dezen vorm aan de or de stelt. Een dergelijk voorstel is echter niet aanhangig gemaakt en wordt voor- loopig ook niet verwacht. Te officieeier plaatse te Berlijn acht men Briand's nota aan den volkenbond niet van groote beteekenis. De kwestie is in het geheel niet actueel en is veeleer de afwikkeling van een uit 1927 dateerende aangelegenheid. Toenemend busverkeer in Amerika. De ontwikkeling van het auto-verkeer in Amerika en, vooral na den oorlog, het gebruik van „bussen" als transportmid del, heeft er toe geleid, dat meer en meer de auto-omnibus de concurrent wordt van den spoorweg. De Amerikaansche spoorwegen hebben echter de beteekenis van deze evolutie tijdig ingezien en zijn ten zeerste betrok ken bij de verschillende busmaatschap pijen. Een der grootste dezer maatschappijen de „Greyhound Lines", onderhoudt thans een geregeld personenverkeer met meer dan 2000 bussen, welke te zamen dage lijks 480.000 K.M. afleggen. Verder zegt de statistiek, dat in 1930 tegen de 19 millioen reizigers vervoerd werden, welk aantal voor dit jaar op 23 millioen geschat wordt. De bruto-ont- vangst bedroeg verleden jaar 32 millioen dollar en zal in 1931 wel de 40 millioen bereiken. Een personeel van 4500 man is aan dit bedyijjf verhondap. Een reis van New-Tork naar San Fran cisco of Hollywood met de bus is thans een doodgewone zaak. Er wordt dag en nacht gereden en wel met een wagen, welke 's nachts slaapwa gen, overdag echter in een luxe wagen kan herschapen worden. Natuurlijk ontbreken ook de keuken en alle overige inrichtingen voor het mo derne reizigersverkeer niet. De lijnen van dit busverkeer voeren door het heele land, van Noord naar Zuid, van Oost naar West en hebben thans een beteekenis gekregen, welke aan het Amerikaansche reizigersverkeer een heel bijzonder cachet geeft. Ontbinding van het Engelsche Lagerhuis? Een door de liberalen op de grondbelas ting ingediend amendement heeft groote beroering in politieke Engelsc'he kringen veroorzaakt. De liberalen hopen, dat de regeering het amendement zal sikken, doch de regeering, die meent dat door aanneming zes tienden van de door het ontwerp op te brengen belasting verloren zouden gaan, wil (het amendement niet aanvaarden.Indien de liberalen hun amen dement handhaven en Dinsdag in stem ming laten brengen, ligt 'het voor de hand, dat zij steun van de conservatieven krij gen en de regeering in de minderheid komt. Aanneming van het amendement betee'kent dus ontbinding van het parle ment en nieuwe verkiezingen. De vraag is nu, zullen de liberalen het zoover laten komen. De Mberale leider heeft gisteravond te Edinburgh een rede gehouden, waaruit blijkt, dat hij de regie ring tot toegeven wil dwingen. „Het zal te betreuren zijn"', zeide Lloyd George, „als er algemeene verkiezingen komen, doch de verantwoordelijlklheid Igt bij de regeering. Ik wasch mijn handen in onschuld." Groote branden. De vlieghaven van Malmö, de grootste vlieghaven van Zweden, is door een groo- ten brand geteisterd. Het geheele middenstuk van de grootste hangar en een driemotorig vliegtuig wer den vernietigd. Het vuur is ontstaan, doordat een mon teur een electrische lamp liet vallen. De bol daarvan sprong kapot en de gloei- draden vielen op geoliede poetslappen, welke vlam vatten', terwijl ook 1200 liter benzine van het bovengenoemd vliegtuig ontvlamde. Te Oslo is brand uitgebroken in een pakhuis van een coöperatieve vereeniging. Het pakhuis was met graan en chemi caliën gevuld en stond spoedig geheel in lichte laaie. De brandweer moest er zich toe beper ken, de naburige loodsen en een opslag plaats van kolen, die in de nabijheid lag te beschermen, wat ook gelukte. Het pakhuis dat bij het Oostelijke ge deelte van de haven is gelegen, brandde geheel uit. De schade wordt op 2 millioen kronen geraamd. De nieuwe praeses van den Franschen Senaat. Tot opvolger van den tot president der republiek gekozen senator Doumer heeft de Fransche ^senaat met 147 stemmen den candidaat uer rechtsche partijen se nator Lebrun tot voorzitter gekozen. Op den tegencandidaat Jeanneney wer den 139 stemmen uitgebracht. De nieuw gekozen voorzitter is 60 jaar oud en ingenieur van beroep. In 1898 werd hij voor het eerst in het parlement ge kozen. Sedert was hij driemaal minister van koloniën. Hij is een intiem vriend van Poincaré. Een gemeentebestuur vervlaamscht. Voor de Vlamingen, die met onvermin derde kracht de actie voor het Vlaamsche volksrecht doorzetten, is het ongetwijfeld een verheugend teeken, dat zij ook in de Brusselsche agglomeratie, vasten voet be ginnen te krijgen. Zoo heeft de gemeente raad van de voorstad Ganshoren, terug komend op een vroeger besluit, dat het bestuur dezer gemeente aan de verfran- sching overleverde, in zijn jongste ver gadering met eenparige stemmen een mo tie aangenomen, waarbij dit besluit wordt vernietigd. De nieuwe regeling bepaalt, dat „voor den inwendigen dienst, als mede voor de betrekkingen met staat en provincie, door de besturen der gemeen te Ganshoren gebruik zal worden gemaakt van de Nederlandsche taal". Alle berich ten en mededeelingen voor het publiek bestemd, Slaven e-hter tweets'ur. Binnenland Mededeelingen over de uitvoering der tarwewet in Zeeland. De bekende schrijver Idsardi overleden. Buitenland. Een nota van Briand over Duitschlands ontwapening. De nieuwe Belgische premier aan het woord. Tekort op de Oostenrijksche rekening. Weer moeilijkheden voor de Engelsche regeering? Staat van beleg in Peru. De regeering van Peru heeft den staat van beleg afgekondigd voor het heele land met het oog op een nieuwe revolu- tionnaire beweging, daar de openbare orde wordt bedreigd door de revolution- naire plannen, welke de regoering kent. Burgers en militairen, beschuldigd van opstand of opruiing, zullen summier worden berecht. De schuldigen worden ter dood veroordeeld en terstond terecht gesteld. Officieel wordt gemeld, dat 55 perso nen zijn gearresteerd, n.l. 22 in de huurt van Callao, de anderen te Lima. Korte berichten. Het Noordelijk deel van Adelaide (de hoofdstad van Zuid-Australië) is Don derdagavond door een cycloon geteisterd. Vele huizen en openbare gebouwen zijn verwoest. De cycloon was mijlen in den omtrek hoorbaar. Drie Europeanen zijn tengevolge van een buitengewone hittegolf te Calcut ta bezweken. Verschillende andere Euro peanen zouden eveneens tengevolge van de hitte zijn overleden. i Door het ingrijpen van den regee- ringscoramissaris is hot tram- en auto- busverkeer te Warschau in vollen om vang hervat. Het communistische sta kingscomité werd in hechtenis genomen. De „Times" bericht, dat de Britsche regeering een uitnoodiging heeft ontvan gen, om een officiéél bezoek aan de Pa- rijsche koloniale tentoonstelling te bren gen. De regeering heeft hierop Hender son tot haar vertegenwoordiger benoemd. Hij zal tijdens de „Engelsche Week" een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Pot 90 ct. Tube 50 ct. Zeep 60 ct. DE WAARDE VAN PROPAGANDISTI SCHE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE MEDEDEELINGEN. Wij lezen in „Patrimonium": In het reeds door ons besproken boek „Storm" van Mr Troelstra staat nog iets heel merkwaardigs, waarop wij de bijzon dere aandacht willen vestigen. De Voorzitter van den Bond van Dienst plichtigen had in 1918, in de vergadering der besturen van S.D.A.P. en N.V.V. ver klaard, dat men niet op de onbetrouw baarheid van het leger moest rekenen; dat er geen revolutionaire geest onder de soldaten was. Maar op de beruchte openbare verga dering te Roterdam, waar Mr Troelstra de niet „door het nuchtere verstand ge controleerde" rede hield, deelde de so ciaal-democratische leider mede, dat na hem de Voorziter van den Bond van Dienstplichtigen zou spreken over de on betrouwbaarheid van het leger, waarop de Regeering bij haar pogen om het wet tig gezag te handhaven, geen staat zou kunnen maken. De bedoelde voorzitter schrok blijkbaar van deze mededeeling. Hij gevoelde zich, wat voor hem pleit wel oenigszins bezwaard, om in den door Mr Troelstra reeds aangekondigden geest ta spreken. Maar zip?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1