No. 211 Donderdag 11 Juni 1931 4§e Jaargang 1 Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Lloyd. Heniirikse Go's Sank H.V. Sees Vervolgd en bevrijd I3EVEA-F,ET?BANDEN -r- »grafie bai. feuilletcTNT- //c/2 t/oopen d- //zersfer/z Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ijestemzning het meisje ilmen tijd werkte hij Ivan 1). en. ïoa op. Hij ^ven achter ch herhaal- yeerde o.a., |,ro was, en het hoofd bhte 2 jaar |gelastte een raestvermo- g door e r. Voor tieeft gister |^an B., Di- jan incasso- 127 tot 1930 It aan ver- ^dragen die waren hem bedrag van jelegd, doch moet aan- Ite gaf toe, I hebben ge- In stonden lorderingen. fcnaren be- aillissement vragen en jast zijn, dat |en afgedra- (m de zaak had schul- geschrifte an zijn aan- |n bedriege- zake werd betuigenver- Jdoor zaak- I voorkomen, ïgenisstraf. 1 f Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEDIA. Ill Juni. K.R.O. Iramofoonpl. NCRV. Lmofoonpla- ÏK.R.O.-Trio. 2.15—3.15 |5 V rouwen de. 6 5.45—6.45 krsua. 7 |>foonpl.. „Is het in- zooals het fconcert Chr. AVRO-uitz. Morgen wijs- bnpl. 11 11.45 |RO-kwartet. 1.30 Grauio- |en uurtje. 6.30—7 volg concert bf. Dr A. H. Isme". 8 1 8.16—10.30 -tgebouw-or- L35 Morgen- 1.20— 10. 4.50 rtet 9.55 ..R.A. tele- Radio-Om- deze com- (-an de Gia- bezwaren geteekend De V. A. telegrafisch het verzoek Je te deelen. postkantoor jen werd, in irbankboek- terugbetaald igelegd dan intal nieuw I bedroeg 24. dit kantoor phuldboekjes en afge- fgeschreven postkantoor id Mei 1031. pr werd, ln fbankboekjes pgbetaald de meer inge- 30, Het aan- rbankboekjsH dit kantoor ohuldboekjes Het aantal Idboékjes be- Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. ToL No. 259. VERSCHIJNT ELXEN WERKDAG. Abonnem.vntapïiis: Per 3 maanden, franco ue* poat, f3, Losse nummersf 0.03 Prijs der Advertentien: 1i regels 11.20, elke repel meet 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. V Roode zelfverheffing. De S. D. A. P., die zich ook bij de Gemeenteraadsverkiezingen weer geweldig ïoert, beeft een verkiezingsblaadje doen verschijnen voor Z.-Beveland1 en Tholen. Twee dingen trekken in dit blaadje sterk de aandacht. In de eerste plaats, dat van de Soc.- Deimocratische beginselen met geen woord gerept wordt. Daarvan durft men nieit te spreken. Deed men het wel, dan zou men eir op moeten wijzen, dat de S. D. A. P. krach tens haar beginsel vijandig staat tegen over God en zijn Woord, dat zij den Chris tus der Schriften verwerpt, dat haar ideaal is een 'nieuwe maatschappij, waarin de band met de Christelijke bet- ginselen finaal is doorgesneden. Als men eerlijk was, zou men dit alles aan de arbeiders moeten vertellen. Maai dat durft men niet. Want dan zouden heel wat kiezers die nu misehien in goed vertrouwen hun stem uitbrengen öp de S. D. A. P., dat zeker niet doen. Daarom zwijgt men er van. In de tweede plaats trekt het de aan dacht, dat de S.D.A.P. het in de kunst van, zelfverheffing zeer ver heeft gebracht. Wat er verkeerd is in de wereld, is de Schuld van de anderen. En wat goed is, het komt er niet op aan wat en waar, is te danken aan de S. D. A. P. Het heele blaadje druipt van roode zelf verheffing. Zullen de kiezers zich door dit alles laten misleiden? Wij kunnen het niet gelooven. In Kloetinge hebben ze het alvast niet gedaan, maar hebben ze het roode raadsl lid van wie men in het roode blaadje verkondigde dat hSjl „de eenigste pleit bezorger voor de arbeiders in den Raad is", eenvoudig den bons gegeven. Laat men dit voorbeeld in andere plaat sen volgen en zijn stem uitbrengen op de Antirevolutionaire candidaten. V 2 en 3. Het is niet mogelijk in verband met de komende Gemeenteraadsverkiezingen alle gemeenten afzonderlijk te bespreken. Wij moeten ons als regel bepalen tot het geven van algemeene wenken, tot het advies, om niet los te laten het Antirevolutionaire beginsel en zich niet te laten misleiden door schoonschijnende beloften of brutale verdachtmakingen. Ons advies luidt voor alle gemeenten: brengt uw stem uit op de Antirevo lutionaire candidaten. Verder kunnen wij als regel niet gaan. Alleen voor Middelburg en Goes maken wij hier een uitzondering. Te Middelburg vindt men onze candi daten op de 2e lijst van het stembiljet. Hier geldt dus: stemt op M r A. A. de Veer (aftr. weth.) No. 1 van lijst 2. Te Goes is de Antirevolutionaire lijst iets meer naar achter geplaatst. Hier stemmen onze kiezers dus niet op lijst 2, maar op No. 1 van lijst 3, op Mr J. W. Goedbloed (aftr. wethouder). Voor Middelburg dus: No. 1 van lijst 2. En voor Goes1: No. t van lijst 3. Historisch verhaal uit den Napoleon- tischen tijd. 19.) -o- „Kijk eens aan, daar daalt iemand uit hoogere gewesten tot ons af", riep de Passer, terwijl hij zich met den bierkroes in de hand naar den nieuwen gast keer de. „Wie zijt gij, verheven wezen?" „Kan het jou wat schelen?" antwoord de de aangesprokene vinnig, en bleef on zeker op de tweede trede staan. „Wacht ereis, die stem ken ik", zei Taco Haanstra, met een vollen mond hij had er juist een halve boterham in gestopt naderbij komende. „AI zien léven", schreeuwde Klaas, ,,'t is de stille verklikker! Wel, dat dut mi an plezier, da' 'k oe nog is zie. Waor bin j' zoo lang eweest?" „Wat daan jou daar in dat kamertje, zeg?" hervatte Taco. Velders zweeg, en liet zijn gluipende oogen over het troepje gaan. „Kom jongen, dat vraag je zoo niet aan zoo'n meneer", zeide de Passer, en zioh voor den ongelukki?en strooper De ramp met de „Poseidon". Na tien uur vergeefs zoeken slaagde men er in de plaats waar de duikboot „Poseidon" gezonken was, ongeveer 21 mijlen ten noorden van Weihaiwei te vinden. Direct is met begonnen om te trachten, de duikboot met behulp van samenge perste lucht aan de oppervlakte te bren gen. Nader wordt omtrent de toedracht van de ramp gemeld, dat de duikboot, terwijl zij aan de oppervlakte was, geramd werd door het 1753 ton metende Chinee- sche stoomschip „Yuta". Zes leden der bemanning konden zich redden, dank zij het Davis duikbootred- dingsapparaat, waarmee zij waren uitge rust, een betrekkelijk nieuw apparaat, waarbij o.a. een eenigszins op een gas masker gelijkende helm behoort, die ge heel over het hoofd kan worden getrok ken. Hoe goed deze apparaten hebben ge- functionneerd blijkt wel uit het feit, dat twee der geredden pas twee uur en een kwartier en twee anderen drie uur en drie kwartier na de botsing aan de op pervlakte kwamen. Men meent te weten, dat de Britsche onderzeeër „Medway" verbinding heeft gekregen met acht leden der beman ning. Men hoopt hen te kunnen redden, doch voor de overige bemanning die zich in een ander deel van de gezonken duik boot bevond, is de kans op redding ge ring. Meteoorsteen op een hoeve. Op een hoeve in de nabijheid van Malinta (Ohio) is een meteoorsteen te recht gekomen. Over een afstand van een halven mijl in den omtrek werden de ruiten gebro ken. De slag werd in een aantal steden van het district gehoord. Na de Duftsch-Engelsche besprekingen. Desgevraagd heeft' Mac Donald in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de besprekingen met de Duitsche minis ters. De besprekingen hebben, gelijk de bedoeling was geweest, het karakter van een algemeene gedachtenwisseling ge dragen en er zijn geen andere beslissin gen of besluiten genomen dan die, wel ke in het communiqué werden genoemd. Voorts heeft de Duitsche Rijkskanselier Mac Donald en Henderson uitgenoodigd tot het brengen van een bezoek aan Ber lijn, welke uitnoodiging door de Engel- sche Regeering met het grootste genoe gen werd aanvaard. De afgevaardigde Wise merkte op, dat het Lagerhuis tot dusver nog geen ge legenheid heeft gehad tot het houden van een algemeene bespreking van het vraag stuk der herstelbetalingen en oorlogs schulden en stelde de vraag of een der- plaatsende met wien hij op dat oogen- blik in hoogte nagenoeg gelijk stond vervolgde hij beleefd: „Mag ik UEdele vragen wat ge daar zoo laat hebt uitgevoerd?" „Je bent machtig stil van aevend", zei de Zandvoorter, die Arie Witkop heette, en duwde den verklikker, om diens aan dacht te trekken, zijn bierkroes in de rib ben dat de man bijkans van zijn verhe ven standpunt tuimelde. „Laat me toch gaan, alsjeblieft; ik doe je immers niets! Wat heb je me dan te plagen?" klaagde de strooper, naar de zijde tastende. „Je eigen schuld, manneke", zei de Pas ser, „waarom geef je geen fatsoenlijk antwoord, als de menschen jou wat vra gen?" „Och, ik kan me begrijpen dat-ie verle gen wordt; hij staat daar veel te hoog", zei Evert Bruijning. „Wacht, ik zal je helpen, maat", en hij pakte Velders on verhoeds beet en zette hem op den vloer. De strooper gaf een schreeuw alsof hij vermoord werd, en de waard, opmerk zaam geworden, kwam nu aanwandelen en schoof met zijn sterke vuisten de sol daten op zijde. „Hoort jongens, een grapje mag ik wel" zei hij doodkalm, „maar je moet dien gelijke belangrijke kwestie niet in het Parlement dient te worden besproken, Mac Donald antwoordde: „Ja, zoodra de tijd hiervoor gekomen is." De liberale veldtocht voor den vrijen handel. Bij het openen van den liberalen veld tocht voor den vrijen handel te Glasgow heeft Lloyd George gezegd, dat protectie bij Engeland's concurrenten op handels gebied niets dan slechte gevolgen heeft opgeleverd. Neem b.v. de Vereen. Staten van thans met files voor spijsuitdeeling en hun millioenen van werkloozen. Het huidige Duitschland verkeert in zoo'n staat van wanorde en wanhoop, dat het zijn staatslieden naar Engeland gestuurd heeft om hulp en troost te zoeken, in de hoop, dat dit land hen op een of andere wijze zal kunnen aanmoedigen. Rupsenplaag bij Lausanne. Sedert eenige dagen wordt de bevolking van Cully geteisterd door een ernstige rupsenplaag. Millioenen Heine, groene rupsen van 12 c.M. lang bedekken da ken en muren met een dichte laag en dringen zelfs tot in de huizen door. Het aantal rupsen is zóó enorm, dat zelfs de rioleering verstopt geraakte. De gemeenteraad heeft besloten, de rupsen plaag met alle ter beschikking staande middelen te bestrijden en te dien einde de muren en daken der huizen te laten afspuiten. Aardschokken bij Leer. Zooals het „Hamburger Fremdehblatt" meldt, zijn in het Westerhauderfehn (Kreis Leer) gisternacht sterke aard schokken1 waargenomen. Gisteravond hoorden de bewoners een dof gedreun en bemerkten vervolgens 'n licht beven van den grond. Toen zij naar buiten liepen, zagen zij, dat de palen van de lichtleiding bewo gen. Gistermorgen is weder een licht beven waargenomen. Het Hamburgsche hoofdstation voor het opsporen van aardbevingen deelt in verband hiermee mede, dat het hier ver moedelijk om een lokaal verschijnsel gaat. Korte berichten. Volgens den voorloopigen uitslag van de volksteüling in Schotland, bedraagt de bevolking van dit land 4.842.554 zielen of 39.943 minder dan bij de volkstelling van 1921. Uit Moskou wordt gemeld, dat ter- wille van de uitvoering van het Vijfjaars plan een nieuwe binnenlandsche leening ter grootte van 3400 miljoen mark zal worden uitgegeven. Volgens de Roel hebben dezer dagen te Petersburg ernstige relletjes plaats ge had, waarbij een winkel geplunderd is, waarin delicatessen voor vreemdelingen tegen buitenlandsche valuta verkocht wer den. Naar in de onderwijscommissie van den Pruisischen Landdag is meegedeeld, zijn op het oogenblik 50.000 personen met een academischen graad werkloos. Als gevolg van een depressie in de Japansche scheepvaart en de daardoor ontstane crisis in, den scheepsbouw, zijn man het leven niet bitter maken; hij is wat teer van gestel, zie-je, en 'tkon zijn leven kosten." „Deer zou veul an verbeurd wezen, denk ik", zeide Arie Witkop. „Dat moet-je niet zeggen, Aai", zei de Passer. „Kom baas, laten we 't afdrin ken; wil je een kroes bier? En vertel dan eens wat je in je leven gezien hebt." Kees stond reeds op het punt stil weg te sluipen, maar dit laatste aanbod was hem te machtig. „Nu, dat wil ik niet afslaan", zeide hij en kwam terqg, „anders zou-je wel den ken dat ik uit boosheid niets wou gebrui ken, en ik heb ook sinds vanmiddag geen nat of droog over mijn lippen gehad. En, als 't je 't zelfde is, geef me dan liever een glas jenever; dat is goed voor den honger, zeggen ze." „Wel ja, kom aan", zeiden de vroolij- ke jongens, die zich met den strooper wil den vermaken, „kastelein, een glas jene ver voor zoo'n braven vent!" De luitenant had dit alles met ingehou den adem aangehoord; hij had gehoopt/ dat Kees stil heen zou gaan, maar nu hij bemerkte dat deze zich liet overhalen fronste hij de wenkbrauwen. „Die stommerik; ze zullen hem dron ken maken en dan flapt hi1' er alles uit", te Kobe drieduizend arbeiders, werkzaam op de scheepswerven, ontslagen. Zoowel te Dortmund als in Wup- pertal is het gisteren tot relletjes geko men, daar werkloozen op verschillende plaatsen betoogingen trachtten te houden. De politie ontmoette soms ernstig verzet, doch wist tenslotte de betoogers uiteen te drijven. De politie te Konstantinopel heeft aan boord van een vliegtuig, dat op het punt stond naar Europa te vertrekken, 90 K.G. morfine in beslag genomen. Naar aanleiding daarvan heeft de regeering de grootste van de drie fabrieken van ver- doovende middelen te Konstantinopel gesloten en den directeur met 18.000 pd. sterling beboet. Aanvulling van de Leerplichtwet. Verschenen ia de memorie van ant woord op 't voorloopig verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot aan vulling van de leerplichtwet. De minister zegt daarin te moeten toe geven, dat ook na de invoering van de voorgestelde bepaling sommige kinderen acht jaren op de gewone school zullen moeten doorbrengen en dan dikwijls het zevende leerjaar zullen moeten douhlee- ren om aan den leerplicht te voldoen. Wijziging van art. 3 der Leerplichtwet in dier voege, dat na volbrachte 7 leer jaren aan een lagere school de leerplicht eindigt, zou verre de grenzen overschrij den van de toezegging, door den minster gedaan. De minister betoogt, dat er van een ongelijke behandeling in dat opzicht van het lager land- en tuinbouwonderwijs en het nijverheidsonderwijs niet gesproken kan worden. Een verhooging van den leeftijd van toelating tot de nijverheidsscholen valt buiten het kader van dit wetsontwerp. De eisch, dat vóór het bezoeken van een nijverheidsschool de leerlingen zeven leer jaren van de lagere school hebben door- loopen, zou er licht toe leiden, dat tal van kinderen van vakonderwijs verstoken zouden blijven, doordat hun ouders zulk een langdurig schoolonderwijs niet kun nen bekostigen. Van een verzwakking van de Leer plichtwet, die verscheidene leden van dit ontwerp duchten, is naar de minister meent, geen sprake. De hier bedoelde kinderen brengen slechts den tijd, gedu rende welken zij na afloop van het ze vende leerjaar nog leerplichtig zijn, in plaats van voor de tweede maal in het zelfde leerjaar in de eerste klasse eener lagere land- en tuinbouwschool door. Het vóór en tegen van een algemeene uitbreiding van de leerverplichting tot acht jaren kan, naar de minister meent, hier buiten bespreking blijven. Zij zou bovendien reeds met het oog op de daar aan verbonden financieële gevolgen in de zen tijd zeker moeten worden afgewezen. Het bevorderen van een wijzigingder Leerplichtwet in dien zin, dat de land- bouwverloven zouden worden opgeheven, of althans, dat voor overtredingen niet de werknemer, maar de" werkgever ge mompelde hij. „Ik moet mijn biezen pak ken, maar hoe?" Hij stond op, trok zijn overjas aan, bond den halsdoek weder om de kin, zet te zijn hoed op en blies het licht uit. Ver volgens haalde hij een gulden uit zijn beurs en legde dat geldstuk op de tafel. „Daar zal de waard wel mede tevreden zijn", prevelde hij; „het beste is, dunkt me dat ik uit het raam zie te ontsnappen, als dat maar niet te veel kraakt!" Dit ging boven verwachting. Het raam, hoewel vrij zwaar, schoof zonder veel moeite op, en klemde genoeg om open te blijven staan, naar 't scheen. Evenwel, 'tleek maar zoo, want nauwelijks had Van Stralen het hoofd buiten gestoken om te zien, waar hij terecht zou komen als hij er uitsprong, of het raam viel naar beneden op zijn nek. De luitenant stiet een vervaarlijken vloek uit. Voor een toeschouwer moge zulk een voorstelling van de guillotine iets vermakelijks hebben de eenige spe ler in het drama vond er weinig aardigs aan, integendeel. Het raam was aan de onderzijde niet glad vierkant, maar er was een schuine scherpe kant aan ge schaafd, welke als 't gesloten was op den schuin afgewerkten drempel van het ko zijn pasta, ju voor imfag «r* t.caht Binnenland. Landarbeidersstaking op Voorno-Putten. Buitenland. De ramp met den Engelschen onderzeeër. Een oplossing in het conflict tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regee ring? straft wordt, is van den minister niet te wachten. Als bijlage is aan deze memorie toege voegd een opgave van de plaatsen, waar door het Rijk gesubsidieerde lagere land en/of tuinbouwscholen bestaan of in 1931 zullen worden gevestigd. Landarbeidersstaking. De leden van de af deelingen op Voor- ne en Putten van den Nederlandschen Landarbeidersbond hebben, naar de „N. R. Grt." verneemt, op de Maandag ge houden vergaderingen met groote meer derheid van stemmen het hoofdbestuur gemachtigd, de staking af te kondigen bij die landbouwers, die niet bereid zijn de loonen van 1929'30 te garandeeren tot 1 Mei 1932. Zoo noodig zal de staking reeds a.s. Maandag ingaan. Aan do landbouwers, die niet georganiseerd zijn, ia een circu laire gezonden, waarin van het genomen besluit wordt kennis gegeven en gelegen heid wordt geboden tot teekening en in zending van een verklaring. De Tarwewet. De landelijke federatie van organisaties van handelaren in akkerbouwproducten (L.P.O.) heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij een aantal bezwaren tegen het ontwerp-Tarwewet te kennen geeft. Uitvoering Tarwewet. Bij Kon. besluit van 8 Juni is aan den heer H. R. Hetzel, voorzitter van de Ne- derlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, te 's Gravenhage, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies, bedoeld in art. 4 van de Tarwewet 1931, on in diens plaats tot lid van genoemde commissie benoemd L. A. J. Waterreus, te 's Gra venhage, directeur der N.V. Koninklijke Fabrieken v.h. Paul G. Kaiser, lid van het hoofdbestuur van vorengenoemde. Reductie van spoorwegen. De heer Kampschöer heeft aan den mi nister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, mee te deelen, of het juist is, dat de directie der Neder- landsche Spoorwegen aan de Westland- schutte. Het was den luitenant onmoge lijk om uit zijn positie te komen. Met de handen kon hij geen kracht zetten, en met de knieën raakte hij juist even den grond. Roepen durfde hij niet, want voor geen geld ter wereld wilde hij herkend worden. Hij moest dus afwachten dat de waard uit eigen beweging naar hem zou komen zien, en dit kon lang genoeg duren. Even wel, er zat niets anders op, en in deze on gemakkelijke en pijnlijke houding luister- de hij het gesprek af dat vrij luid in de gelagkamer gevoerd werd. „Nu, Keesje-maat, wie hield-je in die kamer aan de praat?" vroeg Jan de Weerd. Het was aan de vereenigde krachten van vuur, bier en jenever gelukt den dronkaard te ontdooien, en bij zijn tweede glaasje werd bij zelfs vertrouwelijk. „Och kom, daar moet je me nu niet naar vragen, jongenlief", zei hij, „je hebt met mijn gesprekken met groote heeren uit de stad niets van doen, hoorl Op mijn eer, dat zijn geen zaken voor jelui." „Uit de stadl Welke stad? Amster dam?" vroegen verscheidenen. „Zit nu maar niet te visschen als een jongen naar een stekeltje, want ik zeg je toch geen duit meer!"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1