(Boncfio I III I 11 Kerknieuws. Onderwijs Logisch en verstandig. Telegrammen. Financieele Berichten. Berlijnsche Brieven Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. Ds Schol ten), E. H. Blaauwendraad te Vlissin- gen. Te Lopik, S. v. d. 'Linden cand. te Utrecht. Te's Heer Hendrikskinderen, P. N. Tonsbeek te Kamperland. Te Wijchen en Leur, J. Meeuwenberg te Beekbergen. Bedankt voor Genemuiden, J. D. v. Hof te Oud-Beijerland. Voor Hierden, B. Ba- telaan te Barneveld. Voor Birdaard c.s., Job. v. d. Wiel cand. te 's Gravenbage. Voor IJlst, J. van Veen te Muiderberg. Voor Ernst, N. Warmoltz Nz. te Wezep. Geref. Kerken. Beroepen te Kooten, G. J. Sybesma cand. te Dedemsvaart. Gbr. Geref. Kerk. Bedankt voor Schiedam, P. Zwier te Alphen a. d. Rijn. Kruiningen. Dhr J. W. Kommers, tijdel. onderwijzer aan de Cbr. school alhier is in gelijke betrekking benoemd aan de Herv. school te Terneuzen (Schelpenpad). Examen L. O. Aan de Christe lijke kweekschool te Middelburg slaagden gisteren voor het eindexamen alle zes vrouwelijke candidaten, n.l.: G. Acda, J. G. Kögeler, J. W. Reijnhout, allen Mid delburg; K. M. Schouwenaar, Goes; J. E. Varel, Vlissingen en A. A. v. d. Wal te WestkapeJle. VERBROKEN EENHEID. Men schrijft ons uit Terneuzen: Bij de heden gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad, werd den kiezers van Terneuzen de keuze gelaten tusschen een negental lijsten, van welke één derde als „vrije" lijsten zijn aan te merken; dit is het geval bij de R.K. (lijst David); bij de S. D. A. P. (lijst Hame link); en ook bij de A.R. (Vrije Anti-Re volutionairen, lijst D. Scheele). Nu de stemming achter den rug is hoewel wij den uitslag eerst in ons num mer van morgen kunnen opnemen zij een oogenblik aan rustige bezinning ge wijd. Want dat er onderscheid bestaat tus schen de Antirevolutionaire partij en die der Vrije Antirevolutionairen, is wel iedereen duidelijk. En het is gewenscht, dit onderscheid den lezers nader voor oogen te stellen Vour rustige bezinning is er, naar het schijnt, in de laatste weken niet steeds bij allen gelegenheid geweest. Doch wat van de Anti-revolutionaire kiesvereeniging te Terneuzen moge gezegd worden, één ding zal men haar nim mer kunnen verwijten: de propaganda voor haar candidaten, het verweer tegen beschuldiging en verdachtmaking, het één zoowel als het ander was immer in den juisten toonaard gesteld. Dit feit te kun nen constateeren, is zeker niet zonder be lang te noemen. En wat waren nu de oorzaken, die tot losmaken en verbreken hebben geleid, zoodat de lijstaanvoerder der groep Vrije- Antirevolutionairen, de heer D. Scheele, spreken moet van „verbroken eenheid", hoezeer hij naar zijn eigen woord gevoelt, dat „juist in dezen tijd, met haar (lees: zijn) nood, er een algemeene roep moet uitgaan tot versterking der een heid"? In het kort gezegd, vindt de groep der Vrije Antirevolutionaire kiezers het motief tot hun daden en tot hun optre den in afzonderlijke formatie, louter in dit ééne: actie tegen een bepaald persoon. Dat, en dat alleen is de drijfveer geweest tot de „verbroken eenheid", die ook de heer Scheele. de eerste candidaat der Vrije antirevolutionairen, zegt te betreuren maar niettemin met alle kracht in 't leven houdt. Dat de heer De Jager de eerste can- didaad der A.R. Partij een duidelijke verklaring heeft afgelegd, waarin hij zegt een zeer bezuinigende financieele politiek te zullen voorstaan, was den opposanten niet genoeg. Hoewel bij de candidaatstel- ling, na de verklaring van den toenmali- gen voorzitter der A. R. Kiesvereeniging en tweede vertegenwoordiger der partij in den Raad, de heer D. Scheele, dat hij bij eventueele herbenoeming tot lid van den Gemeenteraad zijnerzijds méér dan tot nu toe contact zou zoeken met zijn mede afgevaardigde (de heer De Jager) de oppositie zich niet uitsprak, zoodat te recht bij zeer velen de meening ingang vond dat de zaak volkomen geregeld was, en als van ouds, de heeren De Jager en Scheele wederom namens de A.R. partij zitting zouden nemen in den nieuwen raad, werd een lijst met 87 namen van kiezers en kiezeressen ingediend, die ver klaarden niet te zullen stemmen op een lijst, waarop de naam van den heer De Jager voorkwam. Ondanks het feit, dat verklaard was dat een zeer bezuinigende financieele poli tiek zou worden gevolgd, zoodat het za kelijk bezwaar geheel en al was verval len, ondanks het feit, dat de heer Scheele verklaard had dat hij persoonlijk niet het minste bezwaar had tegen samen werking met den heer De Jager, bleef de oppositie op haar standpunt staan. Niet ter plaatse waar, en ten tijde toen zulks geboden was, hadden zij hun verlangens kenbaar gemaakt, noch waren zij; hij de candidaatstelling in voldoend aantal ver tegenwoordigd om hun eischen te doen gelden; eerst na de candidaatstelling waarbij dhr Scheele wederom gnoegen nam met zijn plaats als nummer twee op de candidatenlijst kwam men los. De onvoorwaardelijke eisch van de op posanten, dat de heer De Jager van de lijst moest verdwijnen, kon allerminst in gewilligd worden; zulks zou dat beseft ieder in strijd zijn met alle organisato risch partijleven. Daarmee was de scheiding een feit ge worden; en dat door een drijven in een bepaalde richting om een persoon te tref fen. Niet, omdat deze zijn beginselen zou hebben verloochend, enkel en alleen om dat hij een standpunt innam dat door de opposanten niet kon worden gedeeld. De heer Scheele, als nummer twee der A.R. lijst, was niet bereid, den uitslag rustig af te wachten. Voor het brengen van een offer hoezeer een ieder dit zou hebben betreurd toonde hij zich aller minst te vinden. Alleen de vraag, waar zijn raadszetel gewaar- b orgd was, gaf bij den heer Scheele den doorslag. Dat is wel in flagranten strijd met alles, dat naar organisatorisch- partijleven zweemt. De heer Scheele legde zijn voorzitter schap der plaatselijke A.R. kiesvereeni ging neer, trok zich terug van de candi datenlijst, bedankte als lid der vereeni- ging, en was direct te vinden in het kamp der opposanten, werd aanvoerder op de lijst der vrije antirevolutionairen. En dat, terwijl hij eerst uitdrukkelijk ver klaard had, de gedane toezeggingen te ac cepteeren en tot samenwerking met den heer De Jager bereid te zijn. Zoo staat nu de groep der vrije anti revolutionairen met den heer D'. Scheele vooraan, naast de lijst der anti-revolutio naire partij welke partij hij sedert jaren in den raad vertegenwoordigde. Ja, nu is er de verbroken eenheid. Actie tegen een bepaald persoon is de grondslag van de oppositie, die zich ge luk stelt met een partij die alleen haar h e 1 a n g e n politiek het eerste woord geetft, De heer Scheele in dit kamp te ontmoe ten stemt tot nadenken. En den kiezers, speciaal den anti-revolutionairen, komt hij in een ontdekkend licht te staan. Ook dat heeft zijn voordeelen, al is het dat de zaak als zoodanig onze groote teleurstel ling heeft gewekt. Wel komt de heer Scheele met de mede- deeling, steeds tot 'Samenwerking bereid te zijn, maar een „verbroken eenheid" en dat op 'gronden die nergens het prin- cipieele in voldoende mate naderen is niet aanstonds hersteld. Van een gezamelijk optreden zal, indien de toestand geen keer neemt, geen sprake kunnen zijn in de nu komende vier-jarige periode. Ook de heer Scheele zal 'dit, met ons, moeten betreuren. Maar de vraag is gewettigd, of de heer Scheele niet alleen n u maar ook steeds in de afgeloopen maanden, wel ten volle zijn aandacht geschonken heeft aan het ieit, dat juist in onzen tijd, met zijn nood, meer dan ooit moet klinken de roep tot versterking der eenheid. Het is duidelijk: daaraan is niet vóór alles gedacht bij 't voeren van deze oppo sitie En toch is dit woord de wekroep, die in dagen van verdeeldheid en scheiding, een alles-beslissende 'beteekenis kan wor den toegekend. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. J.l. Vrijdag werd de nieuwe Ambachtsschool te Goes in gebruik genomen. Hier- .boven ©en bij deze gelegenheid genomen foto van het Bestuur en autoriteiten. In het midden de voorzitter, de heer Mr H. C. J. Zaaijer, aan zijn rechterhand de heer Grootehaar, inspecteur N. 0., verder Mr Hugenholtz, secretaris; dhr Brink, Bestuurslid; aan 's voorzitters linkerhand weth. Van Melle; verder weth. Goedbloed, dhrn Van Ballegoyen de Jong en Stok. btaande van links naar rechts dhrn Van As, Engels, Rothuizen, Buthfer, Eckhardt, Buis, Chamuleau, Van Stee, De Valk, Van Riet, De Bruyne en Van der Stoep. DEN HAAG. Tweede Kamer. Het wetsontwerp 'houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcohol houdende drank is heden door de Tweede Kamer aangenomen met 58 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de liberalen en de heeren Kortenhorst, Bongaarts en Van vuuren, allen R.K., de Visser (comm.) en Braat (plattel.). De onbewaakte overwegen. HOENSBROEK. Dinsdagavond te onge veer 7 uur is een auto van den heer E. uit Heerlen, bestuurd door zijn knecht L. te Hoensbroek door een electrische trein gegrepen en grootendeels vernield. Beide inzittenden werden ernstig gewond. E. is tijdens het vervoer naar het Ziekenhuis overleden. De toestand van L. is ernstig, doch was hedenmorgen naar omstandig heden redelijk wel. BORGULO. Gisteravond te half 9 is een auto, waarin geizeten waren mevrouw T. uit Borculo met haar schoonzoon W. uit Hengelo, bij1 het passeeren van een onbe- waakten overweg onder een trein geraakt, meegesleurd en daarna in een diepe sloot geworpen. D'hr W., 'die onder den auto terecht kwam, werd door spoedig toege schoten hulp uit zijn benarde positie be vrijd. Na een half uur gelukte het den doktoren hem weer tot bewustzijn te bren gen. Mevrouw T. werd naar 'het zieken huis vervoerd. De toestand van beiden was hedenmorgen bevredigend. De trein had 'een half uur vertraging. AMSTERDAM. Een auto uit Den Haag is vanmiddag te 1 uur op den onbewaak- ten overweg bij' Sehenkeldijk door een trein uit Aalsmeer gegrepen en geheel vernield. De chauffeur, zijnde de eenige J inzittende, werd wonder boven wonder niet ernstig gewond. BRESLAU. Gisteravond zijn. in de mijn Miene hij Neurode tengevolge van een koolzuuruitbarsting zeven arbeiders ge dood en vier gewond. De gewonden ver- keeren niet in levensgevaar. Twee arbei ders werden 'gered. Wisselkoersen. Amsterdam, 10 Juni, 2.30 u. Londen 12.08"/«—12.09V«. Parijs 9.72—9.74. Brussel 34.6134.63. Berlijn 58.9758.99. New-York 2.487/n—2.488/i». VRIJHEID EN VERANTWOORDELIJKHEID. De ware vrijheid, zegt de „Standaard", is, dat wij de volle ruimte ontvangen, om heel ons leven te richten naar de ordi nantie voor dat leven, naar de wet Gods, Daarom is die vrijheid ook verant woordelijkheid. Wie de verantwoordelijkheid verwerpt, vervalt in bandeloosheid en daarna in slavernij. Dat kan niet anders. Daarom moet een ieder, die de vrij heid in een volk wil handhaven, zoo voor zichtig zijn met het prijsgeven van zijn verantwoordelijkheden. De revolutionaire partijen zullen nim mer beginnen met te zeggen, dat zij het gemunt hebben op de vrijheid. Zij zullen beginnen met het aanbod, om ons onze verantwoordelijkheden af te nemen. De verantwoordelijkheid voor de eigen zorg voor den ouden dag. De verantwoordelijkheid van de ouders voor hun kinderen. De verantwoordelijkheid voor het on derwijs, de opvoeding, voor de Meeding, ue voeding, de gezondheidszorg ten op zichte der 'kinderen. Het gaat zoo gemakkelijk. De „gemeen schap" neemt gaarne de verantwoordelijk heden der burgers over. Belofte volgt be lofte. En velen vinden dit wel goed. Maar zij vergeten, dat met de ver antwoordelijkheid ook de vrijheid ver dwijnt. Allengs worden zij gesnoerd in de steeds kneliender banden van een „Ge meenschap", een „Staat", die ten slofte slechts die vrijheden kan toestaan, welke den Staat, naar de meening der despoti sche heenschers, niet kan schaden. En welke vrijheid schaadt dit despo tisme niet? Het acht zich door elke vrij heid bedreigd. Een heilige kamp voor de verantwoor delijkheid, waar God die heeft gelegd, is een even heilige kamp voor de vrijheid. Laat ons dit niet vergeten. FRONT HEILI Yoor elkeen, die zijn oogen den kost geeft, is het een interessante en leerzame tijd. Er is veel gaande in de wereld en onder de veelheid der indrukken heeft de klaarheid van ons oordeel te lijden. Men laat ons niet den tijd, om eens rus tig na te denken. Nauwelijks hebben we de eene sensatie geslikt, of een andere emotie komt beslag leggen op onze aan dacht. Het dagelijksch leven heeft de ge daante van een variëté gekregen. Voor de kalmen en bezadigden van nature is dat verre van aangenaam. Hun evenwicht wordt geschokt en zij worden gewaar, dat men achterop raakt, wanneer men zich met voegt naar de eischen van den tijd. De rampzalige revolutie van Novem ber 1919 heeft het zwaard der binnen- landsche verdeeldheid het Duitsche volk voor de voeten gesmeten. Door bevoegden en meer nog door onbevoegden, wordt aan elkeen de vraag gericht: zijt ge vóór of zijt ge tégen dezen staat? Wilt ge de har de eischen van Versailles erkennen of wilt ge van de vervullingspolitiek niets weten? Achter welke vlag wilt gij u scha ren: achter 't republikeinsche zwart-rood- goud? achter 't zwart-wit-goud uit den glans tijd der Hohenzollern of achter het bloedige rood der internationale? Ik geloof, dat er weinig Duitschers le ven, die niet door hun naaste omgeving gedwongen worden, op deze vragen een afdoend antwoord te geven. Het politisee- ren heerscht over alle Duitsche landen als een besmettelijke ziekte en kijken wij wat verder om ons heen, dan schijnt zij de gedaante van een wereld-epidemie aan te nemen. Of ook hef nuchtere Nederland er op een kwaden dag door aangetast zal worden? De vijandschap tusschen links en rechts wordt toenemend gTOOter. Men beweert weliswaar, dat men zijn doel langs legalen weg nastreeft, maar leest men de venijnig scherpe organen der ver schillende groepen, luistert men op de druk bezochte vergaderingen naar de fel le wederzijdsche beschimpingen en be schuldigingen dan krijgt men wel de gelijk den indruk, dat ieder op het oogen blik loert om zijn slag te slaan. Terwijl de sociaal democraten onder Wels in Leipzig op him druk bezochten partijdag het uiterst precaire vraagstuk behandelen, of het tot dusver voor juist gehouden samengaan met het katholieke centrum op den duur vruchtdragend zal blijken zijn uit alle deelen van het Duitsche rijk de mannen en knapen met den staalhelm naar Breslau getogen, om er zijn 12 „Reichsfrontsoldatentag" te vieren. Het is mij niet recht duidelijk, waarom Hitier en Goebbels niet, Seldte en Diister- berg wel mogen demonstreeren. Men zegt: de nationaal-socialisten vormen een par tij: de staalhelm is een partijlooze natio nale organisatie! Kom, kom, zoo „harm- los", zoo onschuldig is de zaak niet. Tus schen nationaal-socialisten en de staal helm bestaat er slechts een gradueel ver schil. Hun parool luidt: „Gotrennt mar- schieren, vereint schlagen." Komt het eenmaal ter onzaliger ure tot een binnenlandschen krijg tusschen links en rechts, dan rukken de nazzi's en de staaalhelmen arm in arm naar 't front. Republiek en rijksba nier zullen dan een gevaarlijken vuur proef moeten doorstaan. Wie zich in gevaar "begeeft, komt er in om, De gevechten begonnen reeds aan de verschillende Berlijnsche stations bij het vertrek der honderden siaalheïia-hdden naar Breslau. De politie had de handen vol, om de communisten uiteen te jagen en natuurlijk moesten er eenigen aan gelooven. Reeds heeft men vastgesteld, dat een 18-jari'ge communist een 05-jarigen staalhelmman heeft neergeschoten. Ook in de omgeving van Breslau werd danig gevochten, maar men schijnt dit alles als een bijkomstig heid te beschouwen. Het hoort er zoo hij en men troost zich met 'tfeit, dat tijdens den oorlog aan front honderden tegelijk hun leven voor 't lieve vaderland offer den. In de schoone omgeving van Breslau ligt het lieflijke Oels, waar de familie van den voormali'gen kroonprins een goed deel van het jaar verblijf houdt. Men voelt er zich onder de tegenwoordige omstan digheden meer op zijn gemak als in de oude keizerlijke residentie Potsdam, dat te dicht in de buurt licht van de hoofd stad der republiek. Hoewel de kroonprins indertijd aan Stresemann en de rijksregee- ring plechtig beloofde, dat hij bij zijn te rugkeer naar Duitschland niets meer zou doen aan politiek, had hij zich ditmaal laten overhalen, met zijn gemalin en drie zoons aan de demonstratie persoonlijk deel te nemen. Staande naast den grijzen veldmaarschalk von Mackensen, volgde hij met von Seeckt, diens opvolger Heye en vele hoo'ge gasten den opmarsch der tien duizenden, onder wie men de prinsen Oscar, Eitel en Friedrich zag meestappen. De groote verrassing was voor allen het verschijnen van Heye, Generaloberst a. D. thans in het eenvoudige gewaad van staal- helmkameraad. Tijdens zijn werkzaamheid als chef van de rijksweer gold hij als een republikein van den bloede. Hij droeg er 't zijne toe bij, dat von Seeckt moest heen gaan, daar 'hij hij de manoeuvres de aan wezigheid van een der kroonprinselijke zoons had geduld. Het zou de moeite waard zijn, ook eens het oordeel van zijn opvolger Groener over deze wankelmoe digheid te vernemen. Men gaf mij in wel ingelichte kringen de volgende verklaring; Hindenburg is eere-voorzitter van den staalhelm. Waarom zou dan niet ook Heye als lid toetreden? Iedere Duitsche officier en soldaat hangt met zijn hart aan de tra ditie van het vroegere leger, aan den glans van vroegere tijden. Ig geef deze verklaring gaarne door, twijfel niet aan de nationale gezindheid der staalhelmmannenniettemin wil het mij volmaakt ontoelaatbaar voorkomen, dat mannen, die in dienst staan of ston den van den nieuwen staat, zich gere kend wenschen te zien van een organisa tie, welke van dezen staat weinig of niets wenscht te weten! De mentaliteit mijner Duitsche vrienden gaat zoo nu en dan boven mijn beperkt bevattingsvermogen uit! Waar de Hohenzollern-prinsen aan de zen opmarsch deelnamen, daar spreekt het vanzelf, dat ook die van Wettin en van Koburg op 't appèl verschenen waren. Dicht in de buurt ligt ook Sybillenort, waar de veelbesproken origineele Saksen koning Friedrich August woonachtig is. Hij had een groot deel van zijn landerij en ter beschikking van den staalhelm ge steld en hier werd door duizenden gekam peerd. Zijne Majesteit verscheen in uni form te paard en nam met Seldte en Diisterberg de parade af. De generaal- gevolmachtigde des konings, Oberst van Thaer, liet de vertegenwoordigers der pers van 't bloedlooze slagveld jagen, daar ze volgens zijn opvatting niets te zoeken hadden. Zooiets kon ons vroeger bij de manoeuvres en parades tijdens Wilhelm II ook wel eens overkomen. In dezen schijnen de vorsten hun inzichten dus nog weinig gewijzigd te hebben. Men vierde formeel den slag bij het Skagerak. In werkelijkheid ging 't hier om gansch andere dingen. Men hoopt, dat de vergadering der socialisten in Leipzig tot een conflict mee het centrum den stoot zal geven. Men verwacht, dat dr Brüning dan als rijkskanselier van het tooneel zal verdwijnen. In samenwerking met de na zi's wil men den Pruisischen landdag tot heengaan dwingen. Men wil den genade- stoot toedienen aan het positieve werk van allen, die sedert de omwenteling ge tracht hebben, te redden, wat er te red den viel. Het gaat hier om het voortbestaan of den val der republiek. Wij beleven een epoche van politieke hoogspanning. De ontevredenheid is algemeen, de werkloos heid is slechts tijdelijk verminderd,de prij zen voor het dagelijksch leven gaan be angstigend de hoogte in en van de voor spelde algemeene prijsverlaging valt niets te bespeuren. De communisten doen in voortreffelijk georganiseerde samenwer king met Moskou wat zij kunnen, om de groote massa tegen het huidige be wind op te hitsen. In dit negatieve stre ven worden zij dapper bijgestaan door de ontevredenen van ultra-rechts. Het zijn de uitersten, die elkander hier even raken, Zij gaan uiteen, zoodra de slag geslagen kan worden. Of het tot zulk een slag zal komen, waartoe een binnen! andsche opstand zou leiden, moe ten wjj overlaten aan de naaste toe komst. Het wil mij toeschijnen, dat we de ellende van den inflatietijd ten tweeden male beleven. Thans drukken echter de zorgen veel zwaarder dan tien jaar ge leden, toen nog velen bereid waren, om Duitschland uit zijn impasse op den be- gaanbaren weg te helpen. Wil het dezen weg niet langer gaan, dan zal het de lo gische gevolgen dezer strijdvaardigheid moeten aanvaarden I Berlijn, 8 Juni 1931.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3