No. 210 Woensdag 10 Juni 1931 45e Jaargang gevraagd, E Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes t EERSTE BLAD. shines, /raagd: 3de, a r s J o r 2, Gras- ig u.s.a. [zen jur of te igd, ijplanten faagd: ?onny. koop, joonhuis, nnementen door Mej. ÉORN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. per 1 JUNI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Provinciale Staten van Zeeland. 11 Juni, 7 u.: Spek 60, Ge- Bladreuzel 60, Rollades 110 straat, M'burg Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. lersl Isten fruit per 100 chips. |Gravenpolder. een JNENKAST, 140 c.M. diep, IJZERMAN, skerke. EN: 1MER MET jsion. Goes. Grijpskerke: iop v. 50 ct., Bruidsuikers ct., a. p. half .9 ct. per K.G. 95. ichinehandel, kilo, 5 kilo :k 30 ct., per el 60 ct. per Korte Noord- /alcheren oi In onder no. Middelburg. ing. Itkapelle. Iweg, Tel. 216, Ibevragen: G. (wepolder. lassey-Harris ia staat, on- Tractor, tec. Smederij, |1. 12. tragen nieuw |er, 1 j. oud, 3oerenwagen |ttJZEE, Elec. sland, Tel. 12 I van dit blad loden: Type 1929, tma conditie. tar. tand. I-VEULEN, lulenboek, bij iWilhelmina- nieuw, ƒ60. Ichinehandel, Kloetinge. loetinge. Iagdienst- jdster. |ijnsplaat Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Bnrg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELXEN WERKDAG. Abonnanronts^rlja; Per 3 maanden, franco pir post. f3.— Losse nummers f a,05 Prijs der Advertentlön: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Vasthouden aan 't beginsel. Wij hebben een speciaal woord tot de arbeideisvrouwen, tot haar die 't mis schien heel moeilijk hebben gehad den vorigen winter en die 't misschien nog moeilijk hebben. De zorgen van het leven kunnen zoo zwaar drukken. De broodvraag kan zulk een beangsti gende vorm aannemen. •Daar is vaak zooveel te klagen en te zuchten. Maar bij dat alles blijft er toch nog al tijd één troost, n.l. deze, dat wij, zooals 'tin den Catechismus heet, mogen belij den, dat de almachtige God alle dingen regeert, en dat regen en droogte, vrucht bare en onvruchtbare jaren, spijze en drank, gezondheid en ziekte, rijkdom en armoede en alle dingen niet bij geval, maar van Gods vaderlijke hand ons toe komen. Welnu, dezen troost tracht men met name van socialistische zijde te rooven. Men stelt alles in het werk om uw man, uwe kinderen, te bewegen hun be ginsel los te laten, den Christus te ver loochenen, Gods Woord ter zijde te schui ven en de leer van het socialisme aan te hangen. Met schoonklinkende beloften tracht men het zoover te brengen dat de arbei ders aan de Kerk den rug toekeeren, dat zij hun vertrouwen gaan stellen niet op God, maar op veelbelovende menschen; dat zij voor mogelijke stoffelijke voordee- len hun geloof zullen verzaken. Dat is altijd het streven geweest van het ongeloof. Daniël en zijn vrienden trachtte men ook ontrouw te maken aan hun God. Al les konden ze krijgen: rijkdom en eer en grootheid, mits ze slechts hun God wil den verloochenen. Met de Apostelen was het niet anders. Ze zouden in niets gehinderd worden en in geen enkel opzicht overlast onder vinden, als ze maar niet vasthielden aan den eisch van Gods Woord. In onze dagen is het niet anders. Aan schitterende beloften is er geen gebrek. Van alles wordt beloofd, mits men dan ook maar mee wil helpen om God van Zijnen hoogen troon te stooten en den menseh daarop te plaatsen. En nu is er groot gevaar, dat de man nen die dagelijks met de socialistische propagandisten in aanraking komen, af gaan glijden. 't Ziet er in menig opzicht donker uit. En dan is 't tenslotte niet zoo'n wonder als men het oor leent aan den verleider en den eisch van het beginsel uit het oog verliest. Dat men besluit het dan maar eens met de S.D.A.P. te probeeren, met de partij die zooveel belooft en die im mers zegt zich niet te interesseeren voor wat iemand belijdt, als hij maar mee wil werken om de revolutionaire anti-Chris telijke macht van het socialisme te ver sterken. En juist in verband hiermee hebben nu onze vrouwen, die minder dan de mannen in de branding van het leven staan, een ernstige taak. Laten zij eens ernstig met hare man nen overleggen. Hen wijzen op den eisch van het beginsel ook in donkere dagen. Hen helpen om in den strijd staande te blijven en straks ook in het stemhokje be lijdenis te doen van hun geloof in den al- machtigen God. Huisbezoek. Door de Soc.-Democraten wordt veel huisbezoek gedaan. Hun ijver die ook hierin uitkomt, is te prijzen. Dat bezoek bepaalt zich niet tot hen die de socialistische beginselen aanhangen, maar strekt zich ook uit tot hen, die tot het Christelijk volksdeel behooren. Hst. zal niet altijd gemakkelijk vallen deze propagandisten rad van tong als ze zijn te weerspreken. En lang niet ieder een beschikt over voldoende materiaal om hunne schoon schijnende bewe ringen te weerleggen. Dit behoeft ook niet. Als men maar twee dingen niet uit het oog verliest. In de eerste plaats de eigen belijdenis gegrond op het Woord van God. En in de tweede plaats, dat de Soo.- Dem., die ongetwijfeld weieens iets goeds hebben gedaan ai wordt dit door hen zelf altijd zeer sterk overdreven: krach tens hun beginsel vijandig staan te genover God en den Christus. Men stelt het wel anders voor en laat niet na te betuigen dat men wenscht te handelen in den geest van Jezus, maar daarmee wordt niet veranderd het feit, dat men Gods Woord en Gods Wet ver werpt, en het uitzingt: Mijn volk wil eigen Heiland zijn. Wie dit in 'toog houdt zal het met de roode propagandisten niet al te moeilijk hebben. Het socialistische huisbezoek zal hem geen oogenblik doen wankelen in zijn overtuiging, dat hij ook bij de Raadsver kiezingen heeft te kiezen tegen de revolu tie, voor het Evangelie. En ondanks huisbezoek en propaganda- leotuur stemt hij op de Antirevolu tionaire candidate n. Goed zoo. „Een goed begin", schreven wij een paar dagen geleden in verband met de eerste uitslagen 'van. de Gemeenteraadsverkie zingen. Wij kunnen daaraan thans toevoegen, dat ook de verdere berichten met kwaad zijn. Te Driebergen word door de A.R. partij een zetel gewonnen. Te Noordeloos werd mede een zetel veroverd met het gevolg, dat daar nu de meerderheid in den Raad van links naar rechts is verplaatst. En te Blaricum waar de Antirevolutionairen met de Chr.-Historischen samenwerken, is het gelukt op de gemeenschappelijke lijst een candidaat gekozen te krijgen. Dat zijn verblijdende tijdingen. In verschillende streken valt voor de A.R. partij vooruitgang te bespeuren. Laat Zeeland hierbij niet achterblijven. Noodweer te Brussel. Een hevig onweder, gepaard met regen en hagel, heeft gisteren Brussel geteis terd. Er is groote schade aangericht; hoo rnen werden ontworteld, uithangborden afgerukt, schoorsteenen omvergeworpen, winkelramen verbrijzeld. Er viel 7 m.M. regen. Tot dusver wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Militaire documenten gestolen. De „Soir" verneemt uit Luik: In het fort Pontisse is een brutale diefstal ge pleegd waarvan men zich afvraagt wat de beweegreden is. Een in den muur van het wachtlokaal ingemetselde geblindeer de kast is geforceerd en daaruit zijn mili taire documenten van zeker gewicht weg genomen. Het parket van Luik heeft een onder zoek ingesteld. Er is een groot aantal sol daten ondervraagd. Er werd geenerlei aanwijzing gevonden. De „Soir" vraagt zich af of de bedrij ver van den diefstal handelde voor com munistische rekening of in dienst van de buitenlandsche spionnage. Nog geen Duitsch verzoek om een moratorium. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de verschillende berichten, als zou de Duitsche regeering voornemens zijn binnen eenige dagen een verzoek om een moratorium te doen, zonder eenigen grond zijn. Er zijn nog geen besluiten ge nomen en alle mededeelingen hieromtrent zijn dan ook voorbarig en kunnen slechts schadelijke gevolgen hebben. Britsch onderzeeër gezonken. De admiraliteit deelt mede, dat de on derzeeër „Poseidon" bij Weihaiwei ge zonken is na aanvaring met een koop vaardijschip. De „Poseidon" was in 1929 gebouwd, mat 1475 ton en was bewapend met een kanon van 4 inch en 8 torpedolanceer- buizen. Volgens de eerste berichten zijn vijf of ficieren en zes en twintig matrozen ge red, van wie er twee zijn overleden en worden er achttien matrozen vermist. Volgens nadere berichten zijn er nog vier matrozen van de „Poseidon" gered, van een hunner is de toestand kritiek. Er is een begin gemaakt met duikope- raties doch bij het afzenden van dit be richt was men er nog niet in geslaagd de plaats van den onderzeeër te vinden. De „Poseidon" was een der jongste en grootste onderzeeërs. Hij was verleden jaar in dienst gesteld en eind Februari toegevoegd aan de vierde onderzeeëra- flottilje in de wateren van China. De koning heeft aan de opperbevelheb bers te Portesmouth, Plymouth en de Nore zijn groote deelneming en die van de koningin betuigd met de families der vermisten. Inval in een communistische vergadering De politieke politie te Reval heeft gis ternacht het executief comité der (onwet tige) communistische partij in Estland overvallen en 17 personen, o.w. vele uit Rusland gekomen agenten der Komin tern, gearresteerd. Op twee drukkerijen, de corresponden tie der partij en een cijfercode werd be slag gelegd. Het geheime bureau bevond zich in een onderaardsch gebetonneerd vertrek in een voorstad van Reval. De huiszoekingen en arrestaties wer den voortgezet. Duitsch goud naar Engeland. De Bank van Engeland ontving Maan dag een goudzending uit Duitschland van 211.000 pond sterling. Men verwacht in de volgende dagen de aankomst van nieu we goudzendingen uit Duitschland. De Daily Express schrijft, dat bij voortzet ting van den grooten gouduitvoer uit Duitschland de crisis, die dat. land be dreigt, nog versneld wordt. Derhalve wordt ook aan de Londensche beurs de noodzakelijkheid van stopzetting der goudzendingen en desnoods der herstel betalingen, van vele zijden bepleit. Geen internationale conferentie. De „Daily Telegraph" verneemt met be trekking tot de bijeenkomst te Chequers dat het tijdstip niet rijp wordt geacht voor een nieuwe internationale conferentie of commissie van deskundigen, noch ten aanzien van de schadevergoedingen noch van de oorlogsschulden. Vandaar dat een grootopgezette herziening van het Young- plan niet wordt overwogen, doch eenige verlichting van Duischlands moeilijkhe den zou kunnen worden gegeven door een partieel moratorium voor het voorwaar delijk gedeelte der annuïteiten tot een be drag van 600 millioen gulden per jaar voor den duur van drie jaar. Groot-Britannië kan niet afstand doen van zijn ontvangsten uit de schadevergoe dingen, zonder correspondeerende verlich ting van de betaling van de oorlogsschul den aan Amerika. Daarom berust de sleu tel van den toestand bij 'de Vereenigde Staten. In sommige kringen wordt 't denkbeeld geopperd, dat Amerika wellicht zou toe stemmen in opschorting van de betalin gen, indien het jaarlijks binnenlandsche leeningen uitgeeft van 600 millioen gld. interest en amortisatiefonds, waarvan zouden worden gewaarborgd door Duitsch land, of Duitschland en de geallieerden gemeenschappelijk, waardoor moeilijkhe den met de Amerikaansche begrooting zouden worden vermeden. Men beoogt echter niet zich rechtstreeks tot de Ver eenigde Staten te wenden, doch voorzich tige polsing door de mogendheden zou kunnen geschieden, die in het bijzonder bij de quaestie zijn geïneresseerd. 42 Italianen vergiftigd. Te Dauville zijn 42 Italiaansche arbei ders, die bij1 den bouw van het station aldaar werkzaam waren, onder vergifti gingsverschijnselen ziek geworden, naar men veronderstelt, tengevolge van het ge bruik van ondeugdelijke levensmiddelen. Een hunner is in het ziekenhuis over leden, terwijl twee andere nog in levens gevaar verkeeren. Volgens een bericht uit Trouville, is het niet onmogelijk, dat de oorzaak van het ziek worden der 42 Italiaansche bouw arbeiders te zoeken is in opzettelijke ver giftiging. Een der arbeiders zou uit wraak vergif in het eten van zijn kameraden hebben gedaan. Korte berichten. Churchill zal dezen herfst een reis naar Amerika maken, waar hij 45 lezin gen zal houden. Hij ontvangt daarvoor 'n honorarium van 1000 dollar per lezing. Het ministerie van Financiën in Po len heeft bevel gegeven, tot opheffing van 1155 café's. De onderhandelingen ter bijlegging van het loonconflict en de staking in de textielindustrie van Noord-Frankrijk ge voerd, zijn vruchteloos gebleven. In Vlaamsch-nationaalgezinde krin gen doet het gerucht de ronde, dat som mige fascistisch-gezinde anti-Vlaamsche elementen een moordaanslag op dr Borms zouden beramen. Het plaatsje Cully bij Lausanne wordt sedert eenige dagen geteisterd door een rupsenplaag; de diertjes dringen in de woningen binnen en belemmeren het verkeer. Te Warschau zijn alle verkeersmid delen tengevolge van een staking van het personeel stopgezet. In de tweede helft van Mei is het aantal werkloozen in Duitschland met 144.000 verminderd tot 4.067.000. Het aantal werkloozen in Engeland op 1 Juni bedroeg 2.629.971, hetgeen 123.034 meer is dan op 18 Mei. De Spaansche communistische partij, die sinds 1923 verboden was, is opnieuw opgericht. De Koningin naar Parijs. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zijn voornemens, Maandag 15 Juni, des avonds half negen van Amster dam naar Parijs te vertrekken. De Koninklijke Familie naar Tirol. De correspondent te Weenen meldt aan de „N. R. Crt.": De Nachtausgabe van het Wiener Extra- blatt heeft een officieel bericht uit Inns bruck, volgens hetwelk de Nederlandsche Koninklijke Familie in Juli van dit jaar geruimen tijd in Tirol zal vertoeven. De reis zou incognito geschieden met klein gevolg. Van de Koloniale Tentoon stelling te Parijs zou het gezelschap zich door Elzas-Lotharingen en Zwitserland naar het plaatsje Iglo in Tirol begeven. Het verblijf zou daar drie weken duren. Prins Hendrik zou in Tirol op jacht Dezer dagen wordt een der heeren van het hof te 'sGravenhage te Innsbrück verwacht om voorbereidingen te treffen, waartoe waarschijnlijk een particuliere villa in gereedheid zal worden gebracht. De Oostenrijksche autoriteiten in het be treffende gebied hopen van dit bezoek althans volgens het bovengenoemd blad toeneming van het vreemdelingenbe- zoek uit Nederland. Nieuwe wagons voor de Ned. Spoor wegen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben, naar „Spoor- en Tramwegen" meldt, be steld: bij Werkspoor 25 doorgangsrijtui gen le en 2e klasse, bij de firma Beynes te Haarlem 10 vier-assige bagagewagens voor binnenlandsch verkeer, bij Allan te Rotterdam 10 vierassige bagagewagens voor binnenlandsch verkeer en bij Werk spoor 11 locomotieven. Suikerwefje. Gisteren is o.a. afgekondigd Staatsblad no. 208, houdende de Wet van den 28sten Mei 1931, tot wijziging van het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931. (Uitkeeringen ten behoe ve van verbouwers van suikerbieten.) De interpeilatie-Oud. In de Tweede Kamer heeft de voorzit ter op een desbetreffende vraag van mr Oud medegedeeld, dat hij waarschijnlijk nog deze week een voorstel zal doen ter bepaling van den dag, waarop mr Oud zijn interpellatie met betrekking tot de uitvoering van de Tarwe-wet-1931 kan houden. Muziekauteursrecht. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot regeling van het muziekauteursrecht aangenomen met 57 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de vrijzinnig-democra ten, liberalen, communisten en de heer Floris Vos, benevens de Chr.-Hist. Snoeck Henkemans, mej. Katz, Lovink en van Boetzelaer. Bezuiniging op Leger-uitgaven. Naar het „Vaderland" verneemt, zullen op de legerbegrooting voor het komende jaar groote bezuinigingen worden aange bracht, Zoo zullen de verschillende posten voor inrichtingen rm militair onderwijs Binnenland. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zee land. De Tweede Kamer over de werkverschaf fing. De wijziging der drankwet door de Twee de Kamer aangenomen. Buitenland. Noodweer te Brussel. Britsche onderzeeër gezonken. ALLE en van oefeningen aanzienlijk worden ver minderd. In verband hiermede schijnt het tevens in het voornemen te liggen, het vol gende jaar geen oefeningen te houden op groote schaal. Uitvoering TarwoweL De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulaire, betreffende do uit voering van de Tarwewet 1931, aan de Burgemeesters gezonden: „Met het oog op de maatregelen, welke in verband met de uitvoering van de Tar- we-wet 1931- ten aanzien van de brood bakkerijen zullen worden genomen, is het noodzakelijk, dat het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de genoemde wet in het bezit is van een lijst van alle in ons land gevestigde broodbakkerijen. Een dergelijke lijst bestaat niet, en de moge lijkheid om haar te verkrijgen kan slechts ontstaan, indien van elke gemeente een opgave wordt ontvangen, van de in die gemeente gevestigde broodbakkersbedrij ven. Ik zal het daarom ten zeerste op prijs stellen, indien u zoudt wilien bevorderen, dat mij, zooveel uw gemeente betreft, wordt toegezonden een opgave van alle in uw gemeente gevestigde broodhakkerij-be- drijven, ook van die, welke behalve brood andere artikelen, zooals banket en be schuit, bereiden. Daarbij waren dan ook de adressen van de bedrijven te vermel den. Indien één persoon of vennootschap meer dan één broodhakkerij exploiteert, zal van elke bakkerij afzonderlijk 't adres zijn te vermelden. Uit den aard. der zaak zijn in de op gaven niet te vermelden zoogenaamde brooddepothouders, die zelf geen brood bakken. Het zal mij zeer aangenaam zijn, de gevraagde opgave spoedig te mogen ont vangen." Ambtenarenwet 1929. Polders en Waterschappen. Art. 125 der Ambtenarenwet 1929 wijst aan, dat de wet onderscheidt ambtenaren door of vanwege het Rijk aangesteld en ambtenaren door of vanwege het bevoegd gezag der Provinciën, der gemeenten en der waterschappen, veeruschappen en veenpolders aangesteld. Met die der eerste categorie en met de gemeente-ambtenaren •behoeven de Prov. Staten zich niet bezig te houden al hebben God. Staten het niet ondienstig geoordeeld, op deze aangele genheid de aandacht der gemeentebestu ren te vestigen bij rondschrijven van 12 September 1930, en daarbij binnen een bepaalden termijn bericht gevraagd van eventueel reeds vastgestelde of op grond der wet alsnog vast te stellen amhtenaren- verordeningen. Wat de ambtenaren in dienst der Prov. aangaat, hebben de Staten op 17 Januari 1928 een reglement vast gesteld, hetwelk anterieur aan de wet, van kracht is gebleven en geacht wordt tot uit voering van art. 25 te zijn gegeven. De in dat art. opgesomde punten zijn alle in dat reglement behandeld. Zoo blijven dus ten slotte de ambtenaren, door of vanwege de polders en waterschappen in Zeeland aangesteld over. Het is met 'hunne rechts positie dat de voordracht van Ged. Staten zich thans bezig houdt. De opdracht gegeven in art. 125 der Ambtenarenwet kon verschillende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1