Gemengd Nieuws. Voor huis en hof. Het Vrouwenhoekje. Dammen. n.l. twee lijnteekenzalen, een groote hand- teekenzaal, lokalen voor uitgebreid L. O. en een Bestuurs- (tevens Directeurs-) kamer. Ook is hier de schilderswerk plaats met een lakkamer. Op de gang beneden zagen we ook een afzonderlijke garderobe en een centrale toiletruimte, die om haar practische en moderne inrichting zeker de vermelding verdient. Ook boven is een toiletruimte. Op het terrein, terzijde van de school, is de conciërgewoning gebouwd. De geheeïe verbouwing heeft in totaal rond f 125.000 gekost. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZr, <D. LXXVII. De gemeenteraadsverkiezingen. Een toe te juichen beslissing van Ged Staten. De stembus voor de Provinciale Staten is nauwelijks gesloten, of die voor de Gemeenteraden staat geopend, om de kiezers in de gelegenheid te stellen aan t" wijzen, wie zij in de volgende vierjarige periode als hun vertegenwoordiger wen- schen. Ik zal niet al de plaatsen in ons land van Cadzanu bespreken. En een opwek king voor onze mannen hun uiterste best te doen kan ook wel achterwege blijven. Ik vertrouw, dat het niet noodig is hen aan te vuren. De stemming voor de Ge meenteraden heeft voor ons altijd meer aantrekkelijks dan die voor de Prov. Staten, omdat we meestal direct resultaat hebben, wat bij die voor de Staten niet het geval is. Maar ik wil hierover nu niet schrijven, ik heb in mijn laatsten brief mijn hart al een beetje ontlast, we komen er later, naar we hopen, nog wel eens op terug. Dank alvast aan de redac tie voor het mooie driestarretje, dat ze toen in hetzelfde nummer schreef en dat door onze mannen en vrouwen met zeer veel instemming is gelezen. Het doet al tijd goed, dat de broeders „in de ver strooiing" voelen, dat hun nooden wor den aangevoeld. Maa~ we zouden het nu over de Ge meenteraadsverkiezingen hebben. En, al zal ik niet alle plaatsen bespreken, over enkele wil ik het toch nog apart hebben. In de eerste plaats Oost burg. Het is jammer, dat er deze keer daar geen samenwerking is tusschen de Anti's en de Chr.-Hist. Ycoral in deze dagen, nu wij tegenover dé steeds wassende macht van het ongeloof, een aaneengesloten front moeten vormen. „Dat zij allen EEN zijn." Maar wij verspillen vaak onze ,,pracht in allerlei nietigheden en persoonlijk gedoe. Vooral wanneer wij in aanraking komen met personen, die op politiek terrein niet met de Godsopenbaring rekenen, voelen we, welk droevig figuur wij maken, dat wij als Christusbelijders in allerlei ge scheiden formaties optrekken. Vormden nu al die formaties nog maar een een heid, dan kon het nog zijn nut hebben, maar ze bekampen elkander dikwerf onderling en doen zoo aan de groote zaak onberekenbare schade. Ik bedoel dit niet als een vermaning aan onze Anti-rev. broeders in Oostburg, want ik geloof, dat ze in dit geval geen schuld hebben, maar het feit, dat geen samenwerking werd verkregen, is jammer. Te hopen is, dat, nu de Chr.-Hist. toch geen afzonderlijke lijst hebben ingediend, door voorzichtige propaganda nog goed resultaat kan wor den bereikt, onze man moet in den Raad blijven. Wat de samenwerking betreft, maakt Sluis een beter figuur. Hier is tusschen de verschillende Prol Chr. groepen wel goede samenwerking. En te verwachten is dan ook, dat onze candidaat weer met een flink aantal stemmen wordt herko zen. Een voorbeeld van goede samenwer king voor verschillende plaatsen in ons landje. Voor de Roomsch-Kath. is in deze plaats de zaak vertroebeld door de wa- terleidinggeschfedenis. Onbegrijpelijk, dat enkele leden dier partij de zware verant woordelijkheid op zich hebben durven laden, deze zaak bij de gemeenteraads verkiezing op de spits te drijven. In de derde plaats A a r d e n b u r g. Ja, wat zullen wij daarvan zeggen? Op het gebied van verkiezingen heeft deze plaats geen naam meer te verliezen. We zullen nu 1927 maar laten rusten. En hopen, dat Aardenburg door een rustige verkie zing zonder justitie en politie zijn naam weer een beetje ophaalt De Prot. Chr. groepen trekken er gezamenlijk op. Wel zijn de Chr.-Hist en de Staatkundig Geref. er niet georganiseerd, daar zijn de groepen te klein voor, maar op de can- didatenlijst komen vertegenwoordiges van elke groep voor. Dat is dus in orde, maar of onze candidaat het zal halen, is een groote vraag. En er is wel heel veel op timisme voor noodig, om met vertrouwen op een goeden uitslag de stemming op 16 Juni tegemoet te gaan. De gemoederen zijn de laatste weken weer zoo fel be wogen geweest door de kermisgeschiede- nis (waarover straks nog even) en door de Sint-Kruische Steenwegtragedie, dat er eigenlijk momenteel geen peil op te trekken is, hoe de uitslag zal zijn. En daarenboven is er ook onder de Roomsch- Katholieken geen pais en vree. Door de eigenaardige wijze van stemming voor de candidatenlijst in deze partij zijn een paar personen op den voorgrond gescho ven, die zoo absoluut onberekend voor hun taak zijn, dat eigenlijk de indiening van hun lijst een droeve bespotting is. Door al die factoren is er heel weinig te berekenen. En dan in de laatste plaat3 het kleine plaatsje Sint-Kruis. Daar komen on ze Anti's en de Chr.-Hist voor de eerste maal met een eigen lijst uit Een bravo voor onze mannen aldaar. Klein in ge tal, groot in moed. Met fut in het lijf. Het ware te hopen, dat ze hun pogen met een goeden uitslag bekroond zagen. En dat te meer, daar in die plaats nog eens de mentaliteit van het liberalisme van 40 jaar terug spreekt. Onze candidaat daar kreeg, toen het bekend werd, dat hij no. 1 op de vrome lijst zou worden bezoek van één der heeren van een der liberale lijsten, die hem verzocht zich niet beschikbaui te stellen als candidaat, wat hij natuurlijk weigerde. En dan, het oude middel: De Broodval. Voor fatsoen lijke menschen toch eigenlijk uit den tijd. Onze candidaat is o.a. ook melkverkoo- per. En nu waren zij er als de kippen bij om ook een melkzaakje op te richten en de melk 2 cent per liter minder te verkoopen. Ik hoop van harte, dat onze candidaat al heeft hij er voorioopig veel schade van, de kracht mag krijgen om vol te houden. Maar niet genoeg te laken zijn zij, die er zoo'n minne strijdwijze op na houden. Ende desespereert niet, klein groepje in St.-Kruis. Alle mannen en vrouwen trouw naar de stembus. Wan neer men tot zulke middelen zijn toe vlucht moet nemen, is het duidelijk, dat het de laatste stuiptrekkingen zijn van hen, die een eerlijken strijd niet meer aandurven. Wat zou het een overwinning zijn, als Scheele er strakjes kwam. En nu nog even over een toe te juichen beslissing van h°t college van Gedepu teerde Staten. Ik bedoel hun besluit, waar door zij de verplaatsing van de kermis te Aardenburg van de dagen in de week naar den Zondag niet hebben goedge keurd. Een beslissing, die levendige vol doening heeft gewekt bij onze menschen, maar ook bij vele weidenkenden, zoowel in Protestantsche als in Katholieke krin gen. Vooral de wijze, waarop deze zaak indertijd in den Raad is behandeld en doorgedreven, heeft walging verwekt bij hen, die niet in de eerste plaats vragen naar het persoonlijk belang van den her bergier, maar die Aardenburg willen be waren voor de moreele schade, die de kermis tot gevolg heeft. Bij onze par tij gelden nog hoogere motieven natuur lijk en wij zijn Ged. Staten van harte dankbaar, dat zij hun veto hebben doen hooren. En menig ouder, al behoort hij niet tot de rechtsche groepen zal, vooral als hij meisjes heeft, blij zijn met deze beslissing. Want al heeft één der wet houders in den Raad de oude tante, zooals hij de kermis noemde, als nog zoo onschuldig voorgesteld, wie eenigszins van nabij weet, wat er op de kermis avonden gebeurt, zal de oude tante niet met een oud onschuldig gezicht uitteeke- nen, maar met een leelijken grijnslach op het gelaat Onzen dank aan het Col lege, dat ze de oude tante, om in stijl te blijven, geen verjongingskuur heeft doen ondergaan. Deurwaarder gearresteerd De deurwaarder T. te Roosendaal was in zijn ambt een vrij handig persoon. Echter de gelden, die hij van da wan betalers wist los te maken, kwamen niet alle aan het juiste adres, terecht, doch werden wel eens eenige jaren onder het bereik van T. gehouden. Dit had tot gevolg, dat de crediteuren weer met een anderen deurwaarder tegenover T. moes ten optreden. De opperwachtmeester der Kon. Mare chaussee, dhr Verhagen, stelde een uit gebreid onderzoek in, wat leidde tot de arrestatie van T., die naar Breda is over gebracht en aldaar in het Huis van Be waring ïd gesloten. Het onderzoek strekte zich uit over ge heel West-Brabant. Communisten verstoren 'n vergadering. In de onder leiding van den heer Ad. Bruinsma in gebouw „De Harmonie" te Amsterdam gehouden ver gadering van het „Neutraal Blok aller Middenstanders", welke belegd was met het oog op de Gemeenteraadsverkiezin gen, heeft een aantal communisten ge tracht de orde te verstoren. Een deel van hen slaagde daarin door herhaaldelijk ongevraagd op zeer luid ruchtige wijze zich in de debatten te mengen. Toen dit te erg werd, werden zij op verzoek van den heer Bruinsma door in de zaal aanwezige agenten in burger verwijderd. Voor de achtergeble ven communisten was dit de aanleiding tot een handtastelijk optreden. Zij begonnen met stoelen te slaan en er zou een volslagen vechtpartij ontstaan zijn, indien niet opnieuw krachtig door de politie was opgetreden. Alle herrie makers werden met den sterken arm op straat gezet, waar zij met de blanke sabel uiteen werden gejaagd Ten einde op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn, werden nog eenige man schappen uitgezonden, doch eenig daad werkelijk optreden van hun kant bleek niet meer noodig te zijn De vergadering had verder een ordelijk verloop. Ook bij het uitgaan vonden geen incidenten plaats. Twee jongelui ernstig ge wond. Onder de gemeente Schaesberg, bij Heerlen, hebben wandelaars, Donder dagmiddag aan den weg een jongen van ongeveer 20 en een meisje van ongeveer 18 jaar gevonden. Bij hen lag een scheer mes. Het meisje was aan de keel ernstig gewond. De jongen ongedeerd. Toen de wandelaars naderbij kwamen, nam de jongen het scheermes in de hand. De wandelaars zijn toen de politie gaan waar schuwen. Toen dese kwam, had de jon gen intusschen zichzelf ernstig verwond, j Een dokter verbood de jongelui in ver hoor te nemen. Het meisje schreef intus- schen op een briefje, dat de jongen haar de snede had toegebracht. Beiden liggen nu in het ziekenhuis te Heerlen. Zij zijn er ernstig aan toe. Er zjjn redenen te veronderstellen, dat hier een liefdesbetrekking en jalouzie in het spel zijn. Mispels. Heeft de maan Invloed op de planten groei? In onze vruchtencultuur neemt de mis pelboom een heel bescheiden en apart plaatsje in en vermoedelijk zullen zeer ve len van de mispels alleen maar weten te vertellen, dat deze vruchten alleen in rotten toestand eetbaar zijn. Dit laatste is trouwens bezijden de waarheid. Een rotte mispel is ongenietbaar, heeft een zure smaak en is veelal met schimmel bezet. Vermoedelijk is de bruine kleur van het vruchtvleesch der mispels aan sprakelijk voor het ontstaan der meening, dat mispels alleen in rotten toestand eet baar zijn. In wilden toestand brengt de mispel boom slechts kleine, onbeduidende vruch ten voort en is het hout met scherpe stekels bezet. Hieruit zijn de doornlooze variëteiten ontstaan, welke door middel van veredeling worden voortgekweekt. Door vermeerdering van zaad verliest de mispel zijn goede hoedanigheden en komt veelal den wilden vorm terug. Het is een niet geringe verdienste der mispels, dat ze zoo weinig eischen stellen wat de ver zorging betreft. Waar andere boomen niet of zeer slecht tot ontwikkeling komen, doet de mispel het nog uitstekend, mits het zonlicht hem maar kan bereiken. Bloeiende maakt de mispel, hetzij als struik of als boom gekweekt, een heel aar dig effect. De bloemen zijn groot en talrijk. Waar de bloemen TTOor ongunstige weers invloeden tameli,L ongevoelig zijn kan men op een regelmatige productie reke nen. De vruchten zelf zien er onooglijk uit, groeien op korte twijgjes van voorja rig hout en kunnen tot einde November aan den boom blijven hangen. Een stevige nachtvorst hindert de vruchten niet het minst, verhoogt zelfs den smaak der vruchten. Na het oogsten worden ze naar een koele, luchtige plaats gebracht, ten einde beschimmelen te voorkomen. Een nadeel is dat de vruchten in zachten toe stand, dus wanneer ze eetbaar zijn, slechts kort bewaard kunnen worden en spoedig tot bederf overgaan. Een der lezers vervolgt ons met taaie hardnekkigheid met de vraag, of de maan invloed heeft op den plantengroei. Het geloof aan den invloed van de schijnge stalten van de maan, vooral bij zaaien en verplanten, is van zeer ouden datum. Meermalen is hierover vrij heftig gestre den en zooals het rasechte en fatsoenlijke deskundigen betaamt, tot een definitieve oplossing is men nooit gekomen en in ieder geval worden er ook nu nog meer deren gevonden, die aan den invloed van de maan op den plantengroei gelooven. Er worden ook nu nog altijd menschen gevonden, die nooit zullen zaaien bij af nemende maan. Betrouwbare en vergelij kende proeven ontbreken. Reeds eeuwen her geloofde men in Egypte, dat alles toe- en afnam met het wassen en afnemen der maan. Eenige jaren geleden werd er in een onzer vakbladen nog over gestreden en werd door een der tegenstanders bet geloof in den invloed der maan op den plantengroei als bijgeloof gebrandmerkt. Een dergelijke stellige bewering is even wel naïef, er is geen voldoende bewijsma teriaal aan te voeren tot staving en de we tenschap, ondanks zijn geweldige vorde ringen, kan ook nu nog geen definitief antwoord in bevestigenden of ontkennen- den zin geven. Licht en lucht zijn twee belangrijke factoren voor het plantenrijk en in hoeverre hierbij de maan van in vloed is blijft in menig opzicht nog altijd een open vraag. De „lekkere zes weken". Overvloed van groenten... en dan nog wel van de allersmakelijkste soorten: dèt is het kenmerk van de weken, die tusschen 1 Juni en 15 Juli liggen, of wél als het seizoen wat lang op zich heeft laten wachten tusschen 15 Juni en 1 Augustus. Bladgroenten, die we sedert Mei al on der ons bereik kregen, vinden we nog te kust en te keur: daarvoor zorgt de kweeker wel met behulp van zijn op el kaar volgende zaaisels. Maar naast de postelein, de spinazie, de zuring en de stoofsla verschijnt nu ook een overvloed van malsche kropsla, zoo hij uitstek geschikt als rauwe zomer groente, al of niet in samenvoeging met komkommers of tomaten; iets later komt de zomer-andijvie nog helpen om de blad groenten-keus ruimer te maken. Een totaal andere rubriek vormen dó jonge peulvruchten: de peultjes, de dop erwten, de capucijners, de tuinboonen, spoedig gevolgd door de slaboonen en de snijboonen. En nóg weer tot een ander genre reke nen we de steviger producten als: bloem kool, worteltjes, raapjes, zomerbieten cm dan nog niet eens te spreken van de asperges, die tot „den langsten dag" ter cuzer beschikking blijven. Keus genoeg dus; en óók gelegenheid genoeg om aan de huisgenooten eens ge rechten voor te zetten, die hoewel een voudig genoeg niet algemeen bekend zijn. Laten we daarvan eens een paar voor beelden onder de oogen zien. Gestoofde slakroppen (4 per sonen). 6 k 8 flinke kroppen sla (afhan kelijk van de grootte), Vi L. kokend water met 1 Maggi's-Bouillonblokje, 50 G. ons) boter. Maak de slakroppen schoon, snijd ze in vier parten en schik die in een stoof- pan (een wijde niet te diepe pan). Giet er den bouillon over en verdeel er de boter tusschen. Laat in de goed gesloten pan op een zacht vuur de sla gaar smo ren (ongeveer 1 uur), nu en dan de bovenlaag bedruipende met de vloeistof van den bodem. Breng ten slotte de sla over in een verwarmde schaal, met de vloeistof, die dan juist voldoende verkookt moet zijn om een soort sausje bij de groente te vormen. Schotel van doperwten met ham (4 personen). 2 K.G. doperwten (ongedopt gewogen), 1 kropje sla, 4 jonge uitjes, y2 L. kokend water met 2 Maggi's- Bouillonblokjes, 100 G. (1 ons) ham, 20 G. 2 afgestreken eetlepels) boter, 1 eet lepel fijn gehakte peterselie. Snijd de ham (die liefst als één dikke plak moet worden besteld) in kleine dob belsteentjes en fruit die met de boter lichtbruin. Voeg hierbij het gele binnen- gedeelte van het slakropje in fijne reepjes gesnipperd en laat dit even meefruiten; strooi er de bloem door, roer alles door elkaar en giet er dan langzamerhand den bouillon bij. Laat alles samen even doorkoken tot het een dun sausje vormt. Schud er de gedopte erwtjes in en de heem uitjes; laat in een goed gesloten pan het gerecht zachtjes doorkoken tot de groenten gaar zijn en de saus juist voldoende gebonden is; doe het dan op in een dekschaal en strooi er de gehakte peterselie over. Tuinboonen met spek (4 perso nen). 3 K.G. tuinboonen (ongedopt gewo gen), 200 G. (2 ons) mager rookspek, wat zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Dop de boonen, wasch ze en zet ze op met ruim kokend water, waarin (voor het blank houden der boonen) wat melk wordt gedaan en waarin verder wal zout wordt gestrooid. Kook de boonen gaar (ongeveer y2 uur) en zet ze dan dicht- gedekt op een vergiet om volkomen droog uit te lekken. Snijd het spek in dobbelsteentjes, bak die lichtbruin, voeg er de uitgelekte boo nen bij. Laat alles samen goed warm wor den, meng er de Maggi's Aroma door en breng de groente over in een dekschaal. Gestoofde komkommer (4 per sonen). 3 4 komkommers (afhankelijk van de grootte), L. van het kook nat der komkommers met 1 Maggi's- Bouillonblokje, 1 2 eetlepels azijn (naar smaak), 15 G. (1% afgestreken eetlepel) bloem, 25 G. (ruim 1 afgestreken eet lepel) boter. Snijd de geschilde komkommers over langs in vieren, schep er zorgvuldig de zaadjes uit en verdeel dan de stukken in kleinere reepjes. Kook ze in wat zéér licht gezouten kokend water gaar (een klein half uur). Laat ze op een vergiet uitlekken, maar vang het kooknat op; meet daarvan y4 L. af (of vul, als 't niet genoeg is, tot L. bij) en laat er het Maggi's-Bouillonblokje in oplos sen. Verwarm roerende op een zacht vuur de boter met de bloem tot een gelijk papje, giet daarbij langzamerhand den bouillon en laat het sausje even doorkoken tot het voldoende gebonden is. Schud er de uit gelekte komkommer door, maak het ge recht op smaak af met wat azijn en laat het goed warm worden, breng het dan over in een dekschaal en strooi er naar verkiezing wat fijngehakte peter selie over. Het „verstellen" van kousen. Menige huisvrouw zal wel eens een zuchtje geslaakt hebben, wanneer de kin deren met een flink gat op de knie van de kous thuis kwamen. Alweer een paar kousen naar de maan! Want zoo'n groote stop is dan toch minder mooi. Gelukkig is daar een betere methode voor, n.l. een stukje inzetten, waardoor de kous bijna onzichtbaar hersteld wordt. Wanneer men zoo te werk wil gaan, moet er eerst rekening gehouden worden met het weef sel: is de steek goed zichtbaar, dan wordt het stukje erin gemaasd, anders erin ge zoomd. Zijn we in het bezit van een oude kous van dezelfde kleur als de gehavende, dan wordt die er voor verknipt (voortaan de oude kousen maar niet te vlug weg doen!) Hebben we die niet dan wordt een stukje uit het boord van de te be handelen kous geknipt, wat door een willekeurig stukje kan worden vervan gen. Het gat wordt van onderen en boven recht bijgeknipt, zoodat wij een rij ste ken hebben, ook de zijkanten worden recht afgeknipt. Vervolgens worden aan de 4 hoeken nog enkele steken uitge haald: dit stuk zal de naad vormen. Het stukje wat er in gezet wordt, moet twee naden breeder zijn dan het gat in de kous. De onderkant wordt er aan ge maasd en aan één zijkant aangenaaid. Het stukje kan nu van boven op maat gemaakt worden, en daar aangenaaid worden. Tenslotte wordt de andere zijkant vastgenaaid. Aan den achterkant moe ten de naden nu nog afgewerkt worden met een flanelsteek. (Msb.) Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem No. 201. Auteur: P. Groterik, Amsterdam. 1 2 8 4 5 6 16 26 36 46 15 25 35 46 47 48 49 60 Zwart 14 sch. op: 6 tot 9, 12, 14, 16 tot 19, 24, 29, 30 en 34. Wit 13 sch. op: 26, 27, 28, 35, 36, 38, 39, 41 tot 44, 49 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na plaat sing in elke maand. Wedstrijd-partij. (Vervolg rubriek 30 Mei.) Stand na den 25en zet van zwart: Zwart: M. Fabre. 1 2 3 4 6 47 48 49 60 Wit: I. Weiss. 26. 26—21 Zet in den diagramstand 2621 even terug. Wit heeft zeer lastig spel: zijn korte vleugel is heel zwak en zijn lange uiterst moeilijk in het spel te brengen. Hieronder eenige varianten, waaruit blijkt hoe gevaarlijk wit's stelling is. A. 26. 40—34, 24—29; 27. 33X24, 20 X40; 28. 35X44, 12—17; 29. 38—33 (om op zw. 1722, 11X22; met 3328, 39 X28 te kunnen antwoorden) 2915 —20; 30. 45—40. (Indien 30. 27—21, 18— 22, enz. met winnend voordeel voor zwart.) (Indien 30.4338, 1722 enz. eveneens met winnend voordeel voor zw.). 30. 20—24; 31. 40—34, 8—12, 32. 50— 45, 38; 33. 4540, 2—7; (ook nu is zw. 2329; 1319 enz. niet goed, daar wit de dam onmiddellijk afneemt door 40—35 enz.) 34. 40—35, 4—9; 35. 34— 30 (de beste want op wit 2721 is 18 22 vrijwel beslissend en op wit 4338 wint zwart door 1722 enz.) 35 25X34; 36. 39X30, 17—22; 37. 28X17, 11X22; 38. 43—39, 7—11; 39. 33—28, 22X33; 40. 39X28, 12—17; 41. 27—21, 8—12; 42. 21—16, 24—29; 43. 16X7, 12 Xl en zwart wint een schijf. B. (Zie diagram.) 26. 2722, 18X27; 27. 31X22, 12—17; 28. 40—34, 21-30, 29. 35X24, 20—40; 30. 45X34, 15—20, enz. en wit lodpt vast. G. (Zie diagram.) 26. 2822, 49; 27. 40—34, 9—14; 28. 33—28 gedw. 12—17; 29. 45—40, 24—29; 30. 50—45, 8—12; (de damzet 2933, 1721 enz. wint niet); 31. 34—30, 25X34; 32. 39X30, 20—25; 33. 40—34, 29X40; 34. 45X34, 23—29; 35. 34X23, 25X34 enz. wint. Deze varianten zijn niet geheel volledig, maar toonen duidelijk aan, dat wit zeer moeilijk spel heeft. Toch is wit in den diagramstand nog niet verloren. Hieronder tenslotte de eenige variant, die wit houdbaar spel geeft. 26. 27—211 11—17 (a.b.); 27. 21—16, 2 7 (op zwart 1822 antwoordt wit 32 27, enz.) 28. 2822 enz. met nadeel voor wit, doch winst voor zwart is niet aan te toonen. a) 2611—16; 27. 21—17, 12X21; 28. 26X171 Als zw. nu 1822 speelt, dan wit 3934, 3430 enz. met gelijk spel en op iederen anderen zet speelt wit 31 27, eveneens met gelijken stand. b.) Op iederen anderen 26sten zet van zw. dan 1117 en 1116, antwoordt wit 2116, 2822 enz. als in variant a. Nu weer de partij. Wit heeft dus 26 21 gespeeld, vermoedelijk-in de hoop op 1116 van zw., om dan door '27. 21X17, 12X21; 28. 3126 enz. voort te zetten. Zwart speelt echter: 26. 27. 21X12 28. 28—22 12—171 8X1711 Dat moet wel, want zw. 1722 enz. zou verloren zijn. 28. 29. 33X22 30. 31—26 31. 39—33 32. 33X24 33. 40—34 34. 35X44 35. 43—39 36. 44—40 37. 36—31 17X28 2—8 8—121 2429 20X29 29X40 4—9 9—14 15—20 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6