DE ZEEUW 'ENIS Vervolgd en bevrijd TWEEDE BLAD. Wat er deze week voorviel TUBERCULOSE Uit de Provincie. ZoekEichtjes. Heerenbaai EEN DUBBELTJE iing J.Hz inl 1931, trkoopen Winkelhuis, UIZEN dienstbode. leisje in Meisje >laapkamer(s) iion. Brieven uit Middelburg. rschijnt bij 1 KAMPEN: s-redenen 1 bladzijden en 2 platen .90. JAREN wederkomst ehouden in den 17 Mei IALUCIS d na de vol- inning-raam van Vlaar- een op 7 Juni ag van Prof. ning. KHANDEL JAAR. Ier veen te lens op Jjte 1 uur, (n.T.) e van den heer op de door Ifstede in den >ENMina, vos oud 15 Jaar; It. B. 5283, oud peveulenEmma, 8178, oud 11 Irrie St. B. 8179, Ivos Merrie v. B, |da, vos Merrie 12 jaar; Bonzar Ingstveulen v. B. ende Melk- jjlfde Vaarzen, nders, Vaars- ggen, Varken alsmede alles wat pinspan behoort. - contant, daar- nber 1931 voor koopers. te Goes, is JUNI 1931, |ir N. T., in het door C. DEN •t, ten verzoeke [den heer J. I». rkoopen: aan den hoek St te Hansweert, de Oude Kerk rat en de School- s, verkrijgbaar ten Notaris en ehuis. 7ISSER, Balans gezin In Den 1 Juli of later tiende werken en aken bekend. Bureau dezer ader letter S. ezln even buiten lende koken en 22 jaar. G. G. krweg 18, Lelden. Westkapelle of ving, wordt ge- lames voor eerste nlichtlngen onder dit Blad te Goes. VAN ZATERDAG 6 JUNI 1931, Nr 207. De Tweede Kamer besteedde eenige dagen aan de behandeling van een initia tief-wetsontwerp tot regeling van het geldschietersbedrijf, een terrein, waar, zooals bekend, vele afzetterijen en woeker- praktijken voorkomen. Het wetje werd in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen en zal nu binnen kort wel in de Eerste Kamer aan de orde komen. Dit college is echter nooit bijzon der gebrand op initiatief-ontwerpen, zoo dat over het lot van het wetje neg weinig met zekerheid valt te zeggen. De Tweede Kamer heeft zich daarna in een waar wespennest gestoken en is thans aan het oreeren over de moeilijke kwestie van het muziek-auteursrecht. Tusschen de Ned. Spoorwegen en de tuinbouworganisaties is een scherpe strijd ontstaan over de tarieven voor het groen- tenvervoer. De spoorwegdirectie wil nog niet weten van een algemeene verlaging. De tuinders brengen nu voor een groot deel hun groenten per vrachtauto naar de plaats van bestemming, wat een aan zienlijke vermindering van inkomsten voor de spoorwegen beteekent. De spoor wegdirectie heeft nu zoover toegegeven, dat een reductie van 15 pet. zal worden gegeven, als de tuinders de vrachtauto voortaan niet meer gebruiken. Het schijnt echter wel, dat de tuinbouworganisaties die een sterke troef in handen hebben, deze concessie nog niet voldoende vinden. In Duitschlanid zit men. ook nog volop in de financieele moeilijkheden. Een nieu we noodverordening is nu ingediend, die sterk zal ingrijpen in. het economische leven. Het nieuwe Belgische Kabinet is nog steeds niet gevormd, hoewel Renkin de opdracht tot vorming heeft aanvaard. De Vlamingen komen, terecht, ook met hun eischen aandragen. Mocht de vorming al gelukken, dan is er toch niemand, die het nieuwe kabinet een lang leven voorspelt. Maarkrakende wagentjes rijden soms nog wel eens lang mee. In geheel Europa wordt met spanning uitgezien naar de verwikkelingen, die er gerezen zijn tusschen Mussolini en den Paus. De eerste is krachtig opgetreden en heeft de Katholieke kringen in Italië ver boden. De ontstane situatie lijkt inderdaad veel op die, welke we deze week op een teekening zagen geschetst; Mussolini en de Paus elkaar ontmoetend op een smal bergpad, waar men elkaar niet kan pas- seeren. Het onderschift luidde: een van ons beiden zal moeten retireeren, maar wie? LIX. Amice. We hooren wel eens de opmerking: „Och! de voortdurende strijd tegen de S. D. A. P. als zoude deze een revolutionaire partij zijn, is overbodig. Immers zij is een voudig een hervormingspartij, die op 't gebied van hervormingen in de maat schappij wat verder 'gaat dan andere staatkundige partijen. Dus; laat ze maar begaan." Met het oog hierop is het van belang dat dezer dagen is verschenen het vierde deel van Troelstra's „Gedenkschriften". Waren de eerste drie deelen getiteld resp. Wording Groei en Branding, het vierde deel heet: Storm, en zulks volko men terecht. We zien hier Troelstra en andere socialistische voormannen in hun ware gedaante. Twijfel aan de juistheid hiervan is uitgesloten. Immers het geldt hier de eigen bekentenis. Wan neer we vaak de socialistische voorman nen zien in den dagelijkschen omgang, als min of meer bedaarde, kalme, schappe lijke en verdraagzame menschen, dan komt de naakte werkelijkheid wel eens op den achtergrond. Doch zoo nu en F EU I LLETO N. Historisch verhaal uit den Napoleon- tischen tijd. 15.) o_ Nellie was een klein, rond, mollig ding met een nieuwsgierigen wipneus en een paar bruine kijkers, 'die in een oogwenk alles opnamen en beoordeelden. Margo en Nellie waren bij de twintig, Constance was achttien jaren oud. „Ja," zeide Margo, „dat kind wil de eens een groote stad zien, en nu ik haar goed en wel in huis had en zij hoor de, dat ik de eer had bevriend te zijn met een adellijke dame toen hield ze niet op, of zij moest absoluut kennis met de freule maken." Hoewel dit op schertsenden toon gezegd werd lag er toch iets in dat de beide meisjes deed kleuren. „Er werd eerst een tijdlang ovei koetjes en kalfjgs gepraat, toen Margo plotseling zei: „Van nieuwtjes gesproken, is het waar Constance, dat je verleden week een bezoek hebt gehad van uw galant?" „0 lieve help! Weet men dat al in dan komt de electrische geladenheid wel eens als een bliksemschicht door de bewolking heen. Zoo bijv. als de socialistische wethouder van Amster dam, de Miranda, zich de woorden laat ontvallen: „Hel en verdoemenis zijn nog te goed voor eene landsregeering als deze". En de Standaard merkt op dat, als de Amsterdamsche magistraat zulke taal niet terugneemt, het voor de Re geering schier ondoenlijk zou zijn met zulk een bewindsman in eenig contact te treden. Maar waarom zou iemand als wethou der De Miranda zulke woorden moeten terugnemen? Het is immers zijn diepge voelde overtuiging en men mag niemand dwingen een gevestigde overtuiging te herroepen. Immers dit kweekt slechts huichelarij. Doch dan moet evenmin van een overtuigd sociaal-democraat gezegd worden: „hij is zoo kwaad nog niet; hij is vrijwel onschadelijk", we kunnen hem best weer wethouder maken en den loop der dagelijksche zaken, de benoemingen van gemeenteambtenaren, die kennis van nabij der gemeentezaken aan hem toe vertrouwen." Doch om op de Gedenkschriften van Troelstra terug te komen, zij geven veel te leeren. Eén ding staat na het verschijnen van het vierde deel wel vast, zegt de Stan daard, „in .1918 werd in sociaal-demo- cratischen kring eene revolutionaire om wenteling voorbereid; het gewelddadig grijpen naar de staatsmacht was voor werp van overleg en begin van uit- voeringwerderreedsaan g e g e v e n". Praatjes, als dacht men niet aan revolutie en ais waren het slechts eenige opgewonden gemoederen, die voor de omwenteling vrees koesterden, hebben „thans voor goed afged a a n". Men had zelfs rqpds een onderzoek in gesteld „naar de stemming van de in Den Haag gelegerde soldaten", doch kon geen positief resultaat hieromtrent aan wijzen. Troelstra's voorslag om voorzoo ver mogelijk, de hoofdbesturen en ver tegenwoordigers der beweging telefonisch op te roepen voor een op den bewusten Zondagavond te Rotterdam te houden ver gadering vond algemeen instemming. Uit deze plaats werd „hoog opgegeven van den ontembaren wil van het proletariaat om een nieuwe orde van zaken te vesti gen. In Den Haag was het evenzoo. Troelstra deelt mede, dat hij van partij genoot Hoeyenbos vernam, dat aldaar in een officieus comité de revolutiestemming heerschte. Doch er kwam teleurstelling: Op de ver gadering van Zondagavond 10 Nov. 1918 te Rotterdam werd het revolutionaire en thousiasme van de Rotterdammers door verschillende socialistische leiders niet gedeeld; de berichten uit het leger de den vermoeden, dat over een macht van militaire beteekenis een revolutionaire be weging niet zou kunnen beschikken." Dit geeft te denken. De S. D. A. P. heeft voor het maken van revolutie blijkbaar de steun noodig van „een macht van mili taire beteekenis". Én nu men de mili taire macht niet had, om de in allerijl vooral uit Friesland en Limburg opgeroe pen en naar Den Haag opgetrokken vrij willige landstormers te kunnen verplette ren, gaf men het op. Daarom werpt men het nu over een anderen boeg. Nu moet die geheele militaire macht weg en vraagt men om ontwapening, ten einde bij een volgende gelegenheid ongestoord te kun nen handelen en den bestaanden staats vorm omver te werpen. Nu stuurt men naar de dappere ongehoorzaamheid, in T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. de stad?" riep Constance uit, terwijl ze van schrik opsprong. „Dus is 't waar? Komaan!" zeide Mar go droogjes. „Maar ze kunnen 't niet weten. Nie mand heeft hem gezien!" zeide Con stance driftig. „Het blijkt dan toch van wel. Ik heb niet voor niemendal een broer bij de „Op rechte Haarlemmer". „Wel ja, dat moet er nog bij komen! Het staat toch niet in de courant?" zei de Constance, bijna schreiende. „Wees maar stil, beste," zeide Margo op een toon alsof zij een kind troostte, „niemand weet immers dat 't je verloofde is dan ik. En je vertrouwt mij immers genoeg om zeker te wezen dat ik het aan niemand verklappen zal!" Constance sloeg een blik op Nellie, wel ke door Margo opgemerkt werd. „Kom, wees nu niet dwaas. Zij weet van niets en kan dus ook niets vertellen. Nietwaar Nel?" „Maar hoe weet je bet?" vroeg Con stance in spinning. „Wel, men beeft hem gezien en her kend, eerst bij de poort, later buiten de stad, en nog later moet men hem bij Am sterdam gezien hebben. Natuurlijk wist men in 't eerst niet wie hij was, maar zijn bijzondere kleeding heeft overal de opmerkzaamheid getrokken, en door het geval van mobilisatie ook tegen binnen- landschen oorlog. Evenals in 1903 bij de spoorwegstaking, toen de slag was verlo ren door het vastberaden optreden der Regeering en het door Domela Nieuwen- huis verkondigde „verraad van Troelstra", was deze laatste gemelijk en uit zijn hu meur. In zijn hart was „verbittering over de gevallen beslissing om de revolutionai re actie niet te doen doorgaan en alleen een manifest met hervormingseischen op te stellen." We komen nog terug op wat daarna geschiedde. Doch reeds nu vragen we: Is twijfel aan het niet bestaan van revolutionaire nei gingen bij de S. D. A. P. niet gewettigd? Ook nu? Of moeten we maar indomme len, totdat we door een geweldigen schok uit onzen slaap worden gewekt? Moeten we toelaten, dat de S. D. A. P. ook in plaatsen, waar ze niet in de meerder heid is, althans voor een deel het Dag. Bestuur in handen neemt en bij benoe mingen ook van gemeentedienaren zorgt dat ze in buitengewone tijden als boven geschetst, ook op dezen kan rekenen? Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Dat geldt niet alleen voor Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Wie zou het niet dwaas en ongerijmd vinden dat, als men in zijn winkelkast waarde volle schatten heeft liggen en men weet dat er kapers op de kust zijn, men het be schermende gevlochten traliewerk achter de ruiten wegneemt? Ja, wie zou het niet onverantwoordelijk vinden, als men onder het winkelpersoneel personen op neemt, van wie men krachtens hun begin sel moet verwachten, dat zij, in dreigend gevaar, m e t de personen van buiten ge- meene zaak maken? Caveant cpnsules! Dat de Regeering van land, provincie en gemeente dan ook op haar hoede zij! Met vriendschappelijken groet gaarne t.t. METELLUS. Opening der nieuwe Ambachtsschool te Goes. Zooals reeds gemeld, had gistermiddag de officieele opening plaats van de ver- groote en verbouwde Ambachtsschool te Goes. Tal van autoriteiten en corporaties waren daarbij tegenwoordig. De voorzitter der vereeniging, de heer Mr H. C. J. Z a a ij e r, verwelkomde de gasten en sprak de rede uit, waarvan wij gisteren verslag gaven. In September 1928 werd toestemming verkregen tot uitbreiding en verbouw van de school. Waarom is er zoolang over deze ver bouwing gedaan'? De architect, de heer Rothuizen, moest 'het zooveelste plan ma ken en tevens een gedeelte van het gebouw zien te behouden. Maar er was een voor beeldige samenwerking tusschen de hoe ren Rothuizen en Engels (destijds direc teur), zoodat alle moeilijkbeden werden opgelost. Spr. brengt beide heeren daar voor dank. Dank brengt spr. aan het gemeentebe stuur van Goes, dat bet geheele terrein in erfpacht gaf, waardoor alle terreinmoei- lijkbeden waren opgelost. Toen voorzien was in de gelegenheid om elders tijdelijk les te geven, werd 'direct aan de afbraak begonnen. Met grooten spoed is er aan afbraak en opbouw ge werkt. Alles bad een vlot verloop. Spr. feliciteert de aannemers, de heeren De Bruyne en Van Riet met dit tot stand ge komen werk. Een woord van dank ook aan directeur, leeraren, concierge en 'leerlingen voor het vele werk, verbonden aan bet elders les geven, aan het deimonteeren en weer op stellen van werktuigen, voor bet vele, dat op de school voor de nieuwe school is ge maakt, zooals deuren, kozijnen, banken, enz. Het Bestuur 'zou ben graag voor dit alles iets aanbieden en wel een plezier reisje naar Domburg. Maar het ontbreekt aan de financiën. Daarom hoopt spr., dat de bezoekers van de school in deze dagen iets zullen bijdragen voor dit doel. In dit verband deelt spr. mede, dat tot heden alle contributies werden afgetrok ken van de subsidie. Naar spr. heeft ver- nasnuffelen kwam men langzamerhand zijn gansche reis te weten. Zooals je weet denken kunt," vervolgde Mafgo glimla chend, „verdiept men zich nu in gissingen over wat bij in Haarlem kwam zoeken." „Lieve tijd," zuchtte Constance, „wat zal oom Henri boos zijn. Ik weet geen raad!" „Wat zeg je, weet uw Voogd dat hij hier geweest is?" vroeg Margo, wat ern stiger. „Ja, dat is het gekste van het geval; oom heeft hem gezien en gesproken. Luis ter maar eens," en Constance vertelde het geval. „Dat is werkelijk zeer interessant," zei de Margo toen het verhaal uit was. „Maar met uw Voogd zal het wel losloopen, hoor! De vogel is toch gevlogen. Wanneer uw Voogd wat uitgeraasd heeft zal hij wel bij draaien." „Ik hoop het!" „Maar het wordt onze tijd, Nellie, an ders vinden we de hond in den pot. Kom, we stappen op." Eenige minuten later was Constance weer alleen. Haar ongerustheid was er niet op verminderd, en met angst zag zij de thuiskomst van haar oom tegemoet. Zij behoefde niet lang te wachten. Na ver loop van ongeveer een half uur werd driftig met den klopper op de deur ge bonsd, en zoodra, de deur geopend werd nomen, zal dit anders worden. Daarom wekt spr. allen op „wordt lid van onze mooie vereeniging, nu 'het, particulier ini tiatief weer meer tot zijn. recht komt en bezoekt ook de algemeen© vergaderingen. Verschillende leveranciers en onderaan nemers brengt spr. nog dank, o.a. dhr Wisse voor bet schilderwerk, fa. Tamse voor bet sanitair, 'dhr Klip voor de elec trische installatie en de fa. Wed. P. de Jongh voor den tuinaanleg. Ook dankt spr. de directrice en de leeraressen der vakschool voor de advie zen over en de afwerking der gordijnen. De school is nog lang niet geheel ge ïnstalleerd. Allerlei 'dingen moeten nog worden afgewerkt. Spr. deelt verder nog mede, dat dhr Rothuizen aam de school cadeau heeft ge daan de mooie letter® en cijfers, die aan den gevel zijn aangebracht en dat bene den in de vestibule tegenover den ge denksteen, die in 1876 is gelegd, een ge denkplaat is aangebracht, die bier aan de school is vervaardigd. Het Bestuur meende geen tentoonstel ling te moeten bouden, maar wilde liever de school vandaag en morgen in volle wer king laten zien. Spr. wekt daarom op de openbare les aan de Ambachtsschool en ook de tentoonstelling in de vakschool voor meisjes te bezoeken. Hiermede verklaarde spr. de school voor geopend en sprak bij den wensch uit, dat ze moge bijdragen tot meerdere welvaart van Goes en omgeving.. (Applaus.) Verdere redevoeringen. De inspecteur van het N. 0., de heer Grootehaar, herinnerde aan de oude zegswijze, dat houwen een ernstig werk is. Er zit een 'diepe waarheid in. Menigmaal beeft spr. geconfereerd met het Bestuur en den indruk gekregen, dat bet beschikte over zakelijke kennis. Het mag met dankbaarheid en trots op dit werk terugzien. Namens den Minister complimenteert spr. het Bestuur met deze school. Daaraan voegt spr. zijn persoon lijke felicitatie toe. Ook straks zal de bouw, maar dan in anderen zin voortgezet worden. Immers de grondslagen leggen voor vakkennis is ook bouwen. Spr. biedt zijn gelukwenschen aan aan ben, die in dit gebouw onderwijs mogen geven en ontvangen en eindigt met den wensch, dat dit gebouw op de meest doeltreffende wijze aan zijn doel moge beantwoorden. Weth. Van M e 11 e bracht hierna de gelukwenschen van bet Goesche Gemeen tebestuur over. Spr. noemde bet een ge lukkige gedachte, dat bier zooveel moge lijk in eigen beheer is gedaan. Tot heden hebben Bestuur en leeraren zich moeten voegen naar de omstandig heden en moeten rekenen met de nood zakelijke bezuinigingspolitiek der regee ring. Er is wel eens gezegd, dat Goes in Den Haag wat stiefmoederlijk werd be handeld. Maar de moeilijkheden zijn nu overwonnen. Spr. biedt namens het gemeentebestuur de beste wenscben voor de toekomst aan. Moge de oude en goede reputatie van deze school gehandhaafd blijven en zoo mogelijk nog toenemen. Dhr Van As, bracht de gelukwen schen over van den Bond van Vereenigin- gen tot bet geven van N. O. Spr. wijst verder op het groote belang van het am bachtsschool-onderwijs. Nog maar 11 pet van de jongens van den leeftijd van 12 16 jaar bezoekt de Nijverheidsscholen. Er zijn nog veel te veel ongeschoolden. Daar om is ook deze school voor Goes en om geving van zoo groote beteekenis. Dhr Huizinga, voorzitter van de Ambachtsschool te Terneuzen, feliciteert eveneens het Bestuur en personeel. Deze school is wel een gelukwenscb waard. Vroeger was het Ambachtsschool-onder wijs zoo primitief. Thans is alles modern ingericht. Het nijverheids-onderwijs heeft zeker recht op aller steun. Dhr J. A. V e r t r e g t te Middelburg Te Vlachtwedde is een groot ontgin- ningsbedrijf, tot nu toe eigendom van „De Vereenigde Groninger gemeenten", ver kocht voor x 237.655 of i 7-*0 per lï.A. In de Socialistische pers toont men zich over deze transactie seer ontstemd. Waarom, zoo wordt gevraagd, moest dit mooie landbouwbedrijf klaar gemaakt, met geld van rijk en gemeenten, met ge meenschapsgeld dus, werden verkocht en particulier bezit worden? Waarom moesten deze door werkloo- zen ontgonnen cultuurgronden, waarvan de exploitatie prachtigo resultaten ople verde, in handen worden gegevon van een grondspeculant terwijl de arbeiders bet toekijken hebben? Ik kan natuurlijk op deze vragen - antwoord geven. Ik weet van het gebmie geval niets af. Bij mij komt echter als ik deze dingen lees een ander „Waarom" naar voren. Het roode Ned. Vakverb. is zoo onge veer de grootst© kapitalist in ons land. Het beschikt over vele millioenen. Welnu, als hier dan zulke prachtige perspectieven zijn, ook voor de arbeiders, waarom koopt men dan zelf niet een der gelijk bedrijf? Men kon dan zelf van de prachtige bedrijfsresultaten profiteeren en tegelijkertijd, wat betreft arbeidsvoor waarden, loonen, enz. aan anderen een lesje geven. Maar men waagt het niet. Steekt liever zijn geld in effecten evenals vele zoozeer gesmade „kapitalisten". Waarom? OPMERKER. wil allereerst als oud-Goesenaar en oud leerling dezer school iets zeggen. Het is 53 jaar geleden, dat Spr. 's morgens van 68 uur met enkele andere jongelui, die overdag bun werk hadden, toen nóch voor de jongens, nóch voor de leeraren de 8-urige werkdag bestond, van den heer Hoogesteger les kreeg in een pakhuisje in bet Stoofstraatje. Dat was het begin van de Goesche Ambachtsschool. Spr. prijst de tegenwoordige leerlingen gelukkig, dat ze hun vak mogen leeren onder zooveel gunstiger omstandigheden Het ambachtsschool-onderwijs werd des tijds door de mannen van de practijk niet gewaardeerd. Maar desondanks heeft het een hooge vlucht genomen. Namens bet Bestuur der Middelburgsche Ambachts school biedt Spr. do gelukwenschen met dezen dag aan. Mej. Weststeyn, directrice der vakschool voor meisjes, biedt vervolgens na een kort felicitatiewoord te hebben ge sproken, namens het personeel der vak school een theeservies aan, teneinde de vergaderingen van bet Bestuur wat te veraangenamen door een kopje thee. De voorzitter dankt hartelijk voor dit cadeau. Dhr F. G. G. Rothuizen, architect, wijst er op, dat bouwen niet alleen een ernstig, maar vaak ook een moeilijk werk is. In 1917 reeds kreeg Spr. de opdracht een nieuwe ambachtsschool te ontwerpen. En nu 14 jaar later staat ze er pas. Er was echter ondanks alle moei lijkheden een prettige samenwerking tusschen Bestuur, bouwcommissie, archi tect, opzichter en aannemers. Met een persoonlijk woord tot dhr En gels, met wien Spr. zooveel heeft samen gewerkt, besluit Spr. Nadat ververschingen waren rondge diend, werd het nieuwe gebouw bezich tigd, dat door allen ten zeerste geroemd werd. Beneden vonden we de timmerzalen, de smederijen, het lokaal voor de bankwer kers en een voor herstel van auto's en motoren, een concierge- en een leeraren- kamer. Boven bevinden zich de theorie-lokalen, v.ROSSEM's TROOST ontving de knecht een „standje" over zijn traagheid. Vervolgens 't was een gestommel en gestruikel op de trap alsof er minstens tien majoors naar boven kwamen in plaats van één. Nauw was hij de kamer ingetreden of hij galmde met toornige stem: „Constance!" „Goedenmiddag, oom!" zeide het meisje bevende. „Wat praat ge van goedenmiddag" als of er niets aan de hand was, terwijl „Gom denk er om!" zei Constance met een zijdelingschen blik op een paar dienstboden die in de kamer treuzelden. „Gaat heen!" zei de heer der huizes kortaf tegen zijn ondergeschikten, welke haastig aftrokken. De majoor liep intusschen, zonder om koppel of pet te denken, als een toornige leeuw de kamer op en neer. ,,'t Is wat te zeggen", barstte hij einde lijk uit, „wanneer men altijd zijn best heeft gedaan in dienst en nagenoeg geen verzuim op zijn boekje heeft, door zijn eigen huisgenooten achter den rug bedot te worden; een oud militair door een klei ne meid in de luren gelegd bommen Hij veegde zich het zweet van 't ge zicht en bleef nu plotseling voor het meis je staan, dat voor zijn ontzagwekkende!» blik sidderend ineenkromp. „Jonkvrouwe van Swanenborgh, hebt gij uw positie zoozeer vergeten, dat gij uw. „Oom!" kreet Constance, doodelijk be angst, dat het noodlottig geheim bekend zou worden, „Oom! spreek toch zachter; de meiden kunnen alles hooren!" De majoor was in twee sprongen bij de deur, welke hij openrukte. Twee mei den en een knecht, die hadden staan luisteren en bij beurten door het sleutel gat gluurden stoven verschrikt achteruit. „Wat? Afluisteren, gluren spi- onneeren, hè? Marsch, naar de keuken, of...." brulde de majoor, en trok zijn sabel half uit de scheede. De dienstboden, blijde er zoo af te komen, haastten zich weg en wierpen elkander omver om het eerst uit het gezicht te zijn, alsof het een weddenschap gold. De majoor wierp de deur dreunend dicht en begaf zich weder naar zijn pupil. „Nu, wat heb je te zeggen?" vroeg hij toornig. „Och oom, ik kon 't niet helpen", snik te Constance, „ik had hem volstrekt niet geroepen, maar hij ging buitenslands en hij wou me eerst nog zoo graag spreken". „Een mooi ding!" gromde oom. „Heb ik je niet verboden ooit weer met hem om te gsw?" fkwasianoe snikt» sa swaeg. (Wordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5