45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeiand Hendrikse Cos Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JUNI vervallende 00UP0NS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUID3MA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKSN WERKDAG. Aboaaemontspr^s: Per 3 maanden, franco pek poet, i 3.— Losse nummers CUtS Prijs dor Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ot BI] abonnement belangrijke korting. Altijd weer: de antithese. Door het liberale „Vaderland", wij we zen daar in het nummer van Woensdag op, werd dezer dagen nogeens nadrukke lijk bevestigd, dat voor den liberaal hot Woord Gods als zedelijke grondslag voor het staatsleven abso luut onaannemelijk is. In één adem werd daaraan toegevoegd, dat door dit uit te spreken absoluut geen antithese wordt gesteld. En dan volgde weer de oude beschuldiging, tot in het on eindige weerlegd en evenvaak herhaald, dat het met name Dr A. Kuyper was, die de antithese stelde en die het er op toelegde de natie in twee helften te ver- deelen. Niets is evenwel minder waar. Wie even nadenkt zal het verstaan. Antithese wil zeggen: tegenstelling. De these, de stelling is deze: God de Heere, de Schepper van hemel en aarde, de Opperste Souverein, voor Wien alles te buigen heeft en Wiens ordinantiën op alle levensterreinen dus ook in de regee ring des lands moeten worden geëerbie digd. Gods Woord is wet, ook in de staat kunde, gelijk voor heel het leven. Maar dat wil de mensch van nature niet. Reeds in het paradijs kwam hij in op stand tegen zijn God en zoo is het geble ven, de eeuwen door. Men heeft geweigerd de Goddelijke Sou- vereiniteit te erkennen; men heeft getracht zich aan de klem van Gods Woord te ont worstelen; men heeft allerlei gebied o.a. dat der staatkunde opgeëischt voor den mensch. Gods Woord werd terzijde geschoven en vervangen door de menschelijke rede. Dat is de tegen-stelling, de antithese, welke door allen die op revolutionairen grondslag staan, op den voorgrond wordt gesteld. Die antithese komt altijd weer tot uiting. Zij is er, en zal er blijven zoolang er menschen zijn die weigeren zich onder het Woord van God te buigen en het ge zag van dat Woord voor het staatkundig leven verwerpen. Daarom is zoo dwaas de voorstelling alsof Dr Kuyper de antithese zou hebben uitgevonden of gesteld. Zij was er duizende jaren voor de Anti revolutionaire partij gesticht werd en zij zal er blijven tot aan het einde der dagen. De groote vraag, waar het voor ons op aankomt is: aan welke zijde wij staan. Voor welk beginsel wij kiezen. Voor het revolutionire beginsel, dat Gods Woord als grondslag voor ons staat kundig leven absoluut onaannemelijk acht, of voor het anti-revolutionaire be ginsel, dat het buigen voor dat Woord op den voorgrond stelt? Die vraag moet ook worden gedaan met het oog op de komende Gemeente raadsverkiezingen. Men stelt het soms voor dat voor de gemeentepolitiek de beginselen van wei nig beteekenis zijn en dat het daarbij meer gaat om de behartiging van be langen. Het tegendeel is echter waar. En daarom wekken wij onze lezers op, bij de komende verkiezingen vast te hou den aan het anti-revolutionair beginsel en te stemmen op de antirevolutionaire can- didaten. Een nieuwe noodverordening In Dultschland Uit Berlijn wiordt gemeld: De nieuwe Noodverordening voorziet een totaal van 1800 millioen Mark aan nieuwe inkomsten en bezuinigingen. Hier van komen 1078 millioen ten bate van het rijk, 411 millioen ten bate van landen en gemeenten, 300 millioen ten bate van de verzekering tegen de werkloosheid. Het bedrag van 1.078 millioen Mark, dat het rijk van de nieuwe Noodverorde ning verwacht, is als volgt samengesteld: Door verlaging van de salarissen der beambten 160 millioen; opbrengst crisis- belasting 440 millioen; belasting op 'den omzet, die per maand, en niet meer per kwartaal zal worden geheven, 80 millioen; verhooging suikerbelasting 110 millioen; verhooging van de belasting op de mine rale oliën 75 millioen; hervorming tabaks belasting 13 millioen; vermindering rente aan oorlogsinvaliden 90 millioen; schrap pen uit de begrooting 110 millioen. Bij landen en gemeenten worden in de eerste plaats 206 millioen gespaard door verlaging van de salarissen van beambten en der kindertoeslagen; 35 millioen wordt verwacht van de nieuwe regeling inzake de omzetbelasting; terugbetaling van loon belasting wordt gestaakt, waardoor 60 millioen wordt bezuinigd terwijl landen en gemeenten 110 millioen uit de huis huurbelasting zullen verkrijgen. De bezuiniging van 300 millioen op de verzekering tegen de werkloosheid, moet worden verkregen door uitschakeling van landarbeiders en van arbeiders beneden 21 jaar, door verlaging van de ondersteu ning van de seizoenarbeiders. Het totaal van 1800 millioen Mark, dat aldus wordt verkregen, is aanmerkelijk liooger dan het oogenblikkelijk bestaande tekort. 160 Millioen Mark van dit over schot zullen worden besteed voor bestel lingen ten bate van de rijksspoorwegen, terwijl de rest van het overschot in een reservefonds zal worden gestort. Het bezoek der Dultsche ministers aan Engeland. In afwijking met het vroegere program zullen de Duitsche Rijkskanselier, dr Brüning, en de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, dr Gurtius, vanmiddag reeds om 14.43 aan het Wa terloo-station te Londen arriveeren, in plaats van om 6 uur. Volgens een verklaring van het Depar tement van Staat, beschouwt de regee ring van de Ver. Staten de bijeenkomst te Chequers als een zuiver particulier on derhoud tusschen de Engelsche en de Duitsche staatslieden. Nochtans stelt zij groot belang in deze samenkomst, omdat zij er welk ook het resulaaat zij een grooten invloed van verwacht op de ontwikkeling der bui tenlandsche politiek in de eerstvolgende maanden. De regeerlngscrlsls In BelgIS. De Katholieke leider Renkin is er tegen de algemeene verwachting in, nog niet in geslaagd een nieuw ministerie te formeeren. Op het laatste oogehblik is er van Vlaamsch-Katholieke zijde om nadere preciseering van verschillende punten van het toekomstig regeeringsprogram ge vraagd. Renkin heeft zijn besprekingen den ge- heelen dag voortgezet. De Vlaamsche leiders, van Cauwelaert en Sap hebben een spaak tusschen de wielen gestoken en van Renkin geëiscbt, dat hij met een duidelijk omschreven pro gramma voor den dag zou komen, als hij er in slaagt, een regeering samen te stellen. Vooral op Vlaamsch gebied moe ten concrete verwezenlijkingen onder de oogen gezien worden. De katholieke Vlamingen eischen ver der vier in plaats van drie ministerporte feuilles. Door dit alles zijn de démarches van Renkin zeer vertraagd. Aan candidaten ontbreekt het anders niet en het is soms lachwekkend om ie zien, aldus de Msb., hoe in de Wetstraat telkens politici uit de vierde en vijfde zone zich, als bij toeval, op den weg van Renkin bevinden, om de aandacht van den formateur op hun persoon te vestigen. Bestrijding der werkloosheid In België. In de jongste bijeenkomst van Ant- werpsche socialistische vakvereenigi-ngen is op voorstel van den sociaal-democra- tischen wethouder en leider van den transportarbeidersbond, Piet Somers, be sloten een actieve propaganda op touw te zetten, teneinde als middel tot bestrij ding der werkloosheid aan de haven den werkdag van zeven in plaats van acht uren te doen aanvaarden. Door den voor zitter der vergadering werd verklaard, dat alles zal worden gedaan om dit standpunt te doen zegevieren. De Pooltocht van luchtschip en duikboot. Zooals gemeld, is de Nautilus reeds naar Princetown vertrokken. Men ver wachtte, dat hij heden reeds den over tocht over den oceaan naar Londen zou beginnen. Aan den tocht van de Graf Zeppelin zullen in het geheel 45 personen deelne men, onder wie geleerden uit verschillen de staten. Er zullen 3 Russische geleer den meegaan, onder wie Prof. Samoilo- witsj, verder een Amerikaanech en een Zweedsch geleerde. Voorts gaan met de Graf Zeppelin twee passagiers mee, twee jonge Amerikanen, wier namen geheim worden gehouden. Ze maken den tocht als toeristen mede en zullen hiervoor een zeer hoog bedrag moeten betalen. De Zep pelin zal haar tocht vermoedelijk onder nemen tusschen 20 en 25 Juli en uit Staaken bij Berlijn vertrekken. De reis gaat over Petersburg, Archangel, Nova Zembla en Frans Jozelfsland en verder naar de Noordpool. Een Nederlandsch smokkelschlp? Uit Sjanghai wordt gemeld, dat ver- doovende middelen, ter waarde van f 1.200.000 zijn in beslag genomen aan boord van het Nederlandsche schip Gem ma en aan boord van het Japansche schip Durban Maroe. Beide schepen kwamen uit Europa. Op de Gemma waren 391 pond heroïne ver stopt, op de Durban Maxoe 179 pond he roïne. Buitenlandsche visschers in Schotsche wateren. In het Engelsche lagerhuis is de kwes tie van de visscherij in de Moray Firth nog eens behandeld. Van Schotsch stand punt bestaat daar een vrij zonderlinge positie, n.l. dat buitenlanders in Schot sche wateren mogen visschen, terwijl zulks aan de Schotsche visschers verbo den is. Een van de ernstigste grieven is, dat buitenlandsche treilers de netten der kabeljauwvisschers vernielen, wier werk daar geoorloofd is en dat er volgens de Britten teekenen zijn, dat deze buiten landsche treilers dit opzettelijk en met boosaardige bedoelingen doen. Volgens majoor Wood zijn de treilers, die voor deze handelwijze aansprakelijk zijn tegen woordig voornamelijk Nederland se h e of Belgische. De zaak is, dat reeds in 1906 de wet zoowel tegen de binnen- landsche als tegen de buitenlandsche vis schers van kracht verklaard werd, dat deze uitspraak toen door het hoog ge rechtshof beyestigd werd, maar dat het daarop tusschenbeide kwam en de boeten kwijtschold. De Britsche regeering is bang om in deze zaak tot actie over te gaan uit vrees, dat dit de Britsche belangen elders kwaad zal kunnen doen. Van alle kanten werd in het Lagerhuis bij de regeering op activiteit aangedrongen. De schouwburg en de Zondag In Engeland. In Engelsche schouwburgkringen is de wensch tot uiting gekomen, om de wette lijke bepalingen, waarmede indertijd de strenge Zondagsrust ten gunste van bios coop- en variétévoorstellingen werd opge heven, ook toe te passen op tooneelvoor- stellingen. Een tweede wensch van de acteurswe reld luidt, dat tooneel-, en bioscoop- en variétévoorstellingen voortaan ook des Zondags zullen mogen worden gehouden in plaatsen van 20.000 inwoners, inplaats van 50.000 inwoners, zooals tot dusver door de wet als minimum werd aangeno men. Debai over de werkloosheid te Gen&ve. De rede van den Nederlandschen werk geversgedelegeerde Van der Bom in de Int. Arbeidsconferentie te Genève heeft vooral in Duitsche kringen sterk de aan dacht getrokken. De heer Van der Bom is het eens met Albert Thomas, dat de leniging der werk loosheid bevorderd kan worden door inter nationale maatregelen voor het plaatsen van arbeidskrachten, de uitvoering van openbare werken en de werkloosheidsver zekering, doch hij is van meening, dat de quaestie van breeder standpunt moet wor den bekeken. Hij is het eens met de op merkingen in het rapport van Thomas be treffende de hindernissen, die het inter nationaal handelsverkeer in den weg staan, o.a. het schulden-vraagstuk, een der oorzaken der werkloosheid. Een nieu we bestudeering van de quaestie der schulden en schadevergoedingsbetalingen is noodig niet uit goedmoedigheid jegens een of ander land, maar in het belang der geheele wereld, zooals door verschillende economisten is voorgestaan. Bovendien is het onmogelijk de quaestie der werkloos heid af te scheiden van de economische en politieke problemen. Daarom verklaart de heer Van der Bom het absoluut nood zakelijk voor de volken, die deelnemen aan het werk van het Internationaal Ar beidsbureau, om de quaestie der schul denbetaling evenals die der handelsbelem meringen van internationaal standpunt te beschouwen. iedAtoXutrvkAUar tfl. vwkt^cpwv/ PUQOINQFA BR. •j\-J-jPOL&KCRONIHCEN Met de gebruikelijke stentorstem trok Jouhaux, de Fransche arbeidersgedele geerde te velde tegen de in verschillende landen ontketende actie tot verlaging der loonen, waarbij hij weer met de noodige dreigementen schermde. Hij sprak de hoop uit, dat de werkgevers ditmaal een positiever houding zullen aannemen en zullen inzien, dat de productie georgani seerd en gecontroleerd moet worden. Hij eindigde zijn rede met de woorden, dat de arbeidersklasse te veel heeft verdragen om nog veel langer het huidige lijden te doorstaan. Wanneer men niet spoedig voor rede vatbaar wordt, zal de revolutio naire beweging uitbreken, waarna het te laat is om een actie te ondernemen. Botsingen In het Roergebied. Woensdag is het in het Roergebied op verscheidene plaatsen tot botsingen tus schen de politie en werkloozen en com munisten gekomen. Voor het gerechtsgebouw te Hamborn waar vijf werkloozen terecht stonden, die op 6 Mei deel hadden genomen aan de be storming van het stadhuis, kwam het tot groote samenscholingen. Het gelukte de politie slechts met groote moeite de me nigte uiteen te drijven. In den namiddag kwam het tot nieu we relletjes. Er werden in de sfraten bar ricades opgeworpen, zoodat ten slotte de politie met karabijnen gewapend werd om de straten te zuiveren. Hierbij moeten drie personen gewond zijn. Des avonds werden opnieuw op enkele punten van de stad barricades opgewor pen. Toen de politie aanrukte, werd zij met steenen bekogeld, terwijl er uit de me nigte ook geschoten Werd, zoodat tenslotte de politie ook van haar vuurwapenen ge bruik maakte. Vier personen werden ge wond, terwijl er 50 gearresteerd werden. Te Mühlheim a. d. Roer kwam het even eens tot opstootjes, waarbij een agent te gen den grond geslagen en ernstig mis handeld werd. Te WanneEichel trok een stoet com munisten naar het stadhuis, waar de ge meenteraad vergaderd was. Toen de stoet het stadhuis naderde, werden de bezoe kers van de tribune, meest communisten, onrustig en begonnen eveneens te betoo- gen. Toen de voorzitter dit wilde beletten, ontstond er een groot tumult en werd er een stoel in de zaal geslingerd. Een dienstdoend agent werd getroffen. Spoedig kwam het ook op straat tot wanordelijkheden. Op politie, die de stra ten wilde schoonvegen, werd geschoten. Ook hier zag de politie zich genood zaakt van haar vuurwapenen gebruik te maken, met het gevolg, dat 3 personen gewond werden. Sovjst-propaganda In het verre Oosten. De Fransche minister van Koloniën heeft in de koloniale commissie van de kamer rapport uitgebracht over dan toe stand in de koloniën in het Verre Oosten. Hij wees er o.a. op, dat in alle landen van het Verre Oosten een krachtige com munistische propaganda wordt gevoerd. In Indo-Ghfcp, is deus echter onderdrukt, Binnenland. Ernstige ontploffing te Rotterdam. De salarisvermindering in Indië. Opening van de nieuwe Ambachtsschool te Goes. Bnltenland. Duitsche Ministers naar Engeland. Een nieuwe noodverordening in Dultsch land. Botsingen in het Ruhrgebied. met uitzondering van het Noordelijk ge deelte van Annana, waar het steeds on rustig is. De minister: las een telegram voor, waaruit blijkt, dat de communisten niet terug schrikken voor terrorisme tegen over de bevolking, en voor moord, brand stichting en plunderingen. Zelfs vrouwen en kinderen zijn gruwelijk gemarteld. Op 1 Mei hebben gewapende communis tische benden, voorzien van sovjet-vlag gen, enkele Fransche militaire posten aangevallen, doch zij zijn overal afgesla gen. De verliezen der communisten aan dooden en gewonden bedroegen 175 man. Bij een te Hanoy gearresteerd propa gandist is een document gevonden, waar uit duidelijk blijkt, dat een algemeene aan val der communisten was voorbereid om een voorloopige „centrale" regeering uit te roepen. Do X In Brazilië galand. De „Do X", de reusachtige Duitsche vliegboot, die gisteren van de Groene Eilanden is opgestegen is hedenmorgen te 3.12 Midden-Europeesche tijd in Bra zilië geland. Minder huwelijken, minder geboorten. Volgens de voorloopige cijfers van het Duitsche centraalhureau voor de sta tistiek is 1930 een ongunstig jaar geweest voor huwelijken en geboorten. In de tweede helft van dat jaar werden er 32000 minder huwelijken gesloten dan in denzelfden tijd van het jaar tevoren. In het totaal der huwelijken in 1930 komt de achteruitgang nog niet zoozeer tot uiting daar er in de eerste helft van het jaar rond 4900 huwelijken meer ge sloten werden dan in hetzelfde tijdsver loop van 1929. Het totaal was dus ruim 27000 kleiner dan het jaar tevoren. Het aantal huwbare mannen is ook in 1930 nog toegenomen zoodat er naar verhou ding een verdere toeneming van het ge tal huwelijken met ongeveer 9000 te ver wachten was. Houdt men hier rekening mede, dan blijkt dat er in 't tweede half jaar van 1930 zelfs ruim 36000 huwe lijken achterwege zijn gebleven. Het aantal levend geborenen was verle den jaar 20630 lager dan het jaar te voren. Het geboorteoverschot was in 1930 ten gevolge van de zeer gunstige sterftecij fers met rond 416000 of 6.5 op de 1000 inwomers rond 744000 grooter dan in het buitengewoon ongunstige griepjaar 1929, waarin het slechts rond 341500 of 5.3 per 1000 bedroeg. Het bleef echter nog 27400 bij de natuurlijke bevolkingsver meerdering van 1928 ten achter, hoewel in de sterfte tegenover 1928 een verdere aanzienlijke verbetering is gekomen. Korte berichten. De typografen te Brussel, die nog staakten, ten getale van 1500, besloten Maandag het werk te hervatten. (Men herinnert zich, dat de staking reeds zes weken duurde, maar dat de bla den konden verschijnen.) Een Duitsche visscherij-onderne- ming heeft van een Italiaansche onder neming vijftig schepen teruggekocht, die Italië vijf jaar geleden bij wijze van her stelbetalingen in natura had verworven. Aanleiding tot dezen koop vormt het feit, dat de schepen in de wateren van de Middellandsche Zee niet te gebruiken zijn en dat het tevens aan geschoolde krach ten ontbreekt om de schepen te beman nen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1