No. 205 Donderdag 4 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's BankN.V. Goes Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JUNI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie Direoteur-Boofdredaotears H. ZUÏDEMA, Burenui Ls»0# Vozututrast 70, Oom. TaUi Badaetie ea Admtetstïalio Ne, 21. Postrekening No. H45B. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1J, L. Bnrg. TeL No. 250. VERSCJKJN7 SUSBK WSRKSAS, Per J maauflen. trance ?/8i do«»r Losse nummers - r r M& Prijs der Advertentiëni 1—4 regels £1.20, elke regel meer 36 ot. Bij abonnement belangrijke korting. V Naar moorderalle? Het spreekt vanzelf, dat de pogingen om op onderwijsgebied de pacificatie plaats te doen maken voor moderatie op den meest beslisten tegenstand zullen stuiten van allen die de Christelijke school in eere willen houden en die de vrijheid van het Christelijk onderwijs ongerept wenschen te bewaren. Is het waar? Spreekt dit zoo vanzelf? Maar dan zal dat ook bij de komende gemeenteraads v e r k i e z i n- g e n moeten blijken. Het verschijnsel doet zich voor, dat onze Anti-revolutionaire candidaten bij de raadsverkiezingen vaak veel minder stem men halen dan bij de verkiezingen voor Kamer of Staten. Op sommige plaatsen is het verschil al heel groot. Bij de Gemeenteraadsverkiezingen komt het er, naar meerderen meenen, niet zoo precies op aan. Dan behoeft de principieele lijn niet zoo sterk te worden doorgetrokken en ziet men er soms geen bezwaar in zijn stem op een liberaal of een sociaal-democraat uit te Lrengen. Maar dat doende, dit worde goed verstaanl steunt men de vrijzinnige onderwijspolitiek. Werkt men er toe mee dat de pacifi catie plaats moet maken voor moderatie en dat misschien voor moorderatie de weg wordt gebaand. Wil men dat niet, wenscht men aan het beginsel der financieel© gelijkstelling niet getornd te zien, wil men de vrijheid van de Christelijke- school hooghouden, dan dat ook bij de Gemeenteraadsverkie zingen getoond. Dan straks, evengoed als bij de Kamer- en Statenverkiezingen, ook bij de Raads verkiezing gestemd op de Antirevo lutionaire candidaten. Ernstig spoorwegongeluk In Polen. Gistermorgen is op het spoorwegstation Gawrolin-Pilawa in de nabijheid van Demblin, een zeer ernstig spoorwegonge luk gebeurd. Een goederentrein is in volle vaart op een uit de tegenovergestelde richting komende locomotief gereden. Beide locomotieven werden geheel ver nield; tien rijtuigen ontspoorden en wer den ernstig beschadigd. Er werden vier personen gedood; zes anderen liepen zulke zware verwondingen op, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd. Drie personen werden licht ge wond. De stand der vlootonderbandelingen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Hen derson op een vraag aangaande de Fransch-ItaJiaansch-Engelsche vlootbe- sprekingen geantwoord; „Tijdens mijn verblijf te Genève heb ik officieus deze kwestie kunnen aanroeren bij de besprekingen met mijn Fransche en Italiaansche collega's, maar ik kan op dit oogenblik daarover geen enkele nieuwe verklaring afleggen." Een ander afgevaardigde vroeg: „Denkt gij niet, dat het tijd wordt, onze positie aan een herziening te onderwerpen, we gens het feit, dat deze overeenkomsten niet in werking schijnen te zullen tre den?" Henderson antwoordde; „Ik geloof niet dat het hopelooze geval zich reeds voor doet. Wij zullen tot een accoord komen." De Influenza in Engeland. Uit de Engelsche bevolkingsstatistiek over het eerste kwartaal van dit jaar, blijkt dat in die periode van 1931 ruim 162,000 menschen in Engeland gestorven zijn, terwijl in de eerste drie maanden van 1930 het aantal dooden nog niet ten volle 116,000 bedroeg. De kindersterfte was 94 per duizend levende geboorten, wat 2 meer was dan het gemiddelde der 10 vorige kwartalen. De Times verklaart het hooge sterfte cijfer uit het heerschen van influenza- epidemie „van den tweeden graad" in het eerste kwartaal van dit jaar, terwijl er een jaar te voren geen influenza was in Engeland. De verkiezingen in Roemenifl. De definitieve resultaten der parle mentsverkiezingen zijn nog steeds niet be kend. Naar schatting zijn 70 pet. der kiezers niet opgekomen. Van de overigen hebben iets meer dan de helft voor de regeering gestemd. De regeering heeft ongeveer 52 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen op zich vereenigd. De regeering heeft dus de vereischte meerderheid, doch is prac- tisch in de minderheid gebleven. Het nieuwe Belgische kabinet. In politieke tóngen wordt de volgende samenstelling van. 'het nieuwe ministerie waarschijnlijk geacht; Minister-president en binnen]andsche zaken; Renkin; buitenlanldsche zaken: Hymans; justitie: Janson; nationale ver dediging: Crockaert; koloniën: Tschoffen; financiën: Houtart; openbare werken: Van Gaemegem; landbouw: De Kerchove Exaerde; transport: Dens; arbeid: Key- man; kunsten en wetenschappen: Petit- jean; posterijen: 'Bovesse. Sedert 1920 was de thans negen en zes tig jaar oude staatsman Renkin niet meer op den voorgrond getreden. Hij maakte op dat tijdstip deel uit van ihet kabinet- Delacroix, dat enkele dagen na den wa penstilstand was gevormd, eerst als mi nister van spoorwegen en posterijen, daar na als minister van binnenlanldsche zaken. Zijin oneenigiheid met Delacroix noopte hem zijn ontslag te nemen. Renkin heeft een langdurige parlemen taire loopbaan achter zich. Sedert 1896 heeft hij zitting in de Kamer, in 1907 reeds trad hij op als minister van justitie. Ten tijde der Kongo-politiek was hij een krachtige steun voor Leopold H, vooral toen 'hij met de portefeuille van koloniën werd belast. In den wereldoorlog was hij de stuwkracht tot het doen deelnemen van Belgische troepen aan den strijd tegen 'Duitschlanid in Afrika, waardoor hij be reikte dat bij het sluiten van den vrede de Belgische Kongo-kolonie met twee voor malige Duitsche gebieden, Oeganda en Oeroendi, werd verrijkt. In December 1930, toen oud-minister Van de Vijver e aftrad als voorzitter der katholieke Kamerfractie, nam Renkin zijn plaats in. Renkin is Brusselaar van geboorte, stamt uit een verfranscht milieu, doch heeft zich steeds gematigd Vlaamech-ge- zind getoond. Van Nederland is Renkin in het ver leden echter geen vriend, gebleken. Korten tijd behoorde hij tot de beruchte Annexio- nistisdhe groep van het „Comité der Poli tique Nationale", en hij was het, die zich vooral keerde tegen de politieke clausules van het met ons land toentertijd in voor bereiding zijhde verdrag. Het valt te voorzien, dat alle liberale Kamerleden en Senatoren het kabinet- Renkin zullen steunen; ook van een aan tal katholieke conservatieven zou Renkin zeker zijn, maar van verscheidene katho lieke Vlamingen kan niet hetzelfde gezegd worden. De katholieke democratische af gevaardigde voor Antwerpen, Marcx, ver klaarde Woensdagmiddag reeds aan jour nalisten, dat hij vast besloten is het amen dement tot vermindering der buitenge wone militaire uitgaven voor 1931 van 220 millioen op 175 millioen francs nogmaals in te dienen. Dit mag al reeds als 'n veeg teeken voor het kafoinet-Renkin worden beschouwd, daar de 'liberalen van de 220 millioen niets willen afdoen en het kabi net Jaspar, naar men weet, op ditzelfde amendement ia gevallen. De katholieke Vlaamsche Kamerleden zijn eveneens niet goed te spreken over de Vlaamsche pun ten van het programma van Renkin. Eén der Vlaamsche leiders zeide, na kennis genomen te hebben van Renkin's programma: „Ik begin werkelijk te geloo- ven, dat de Belgische politici met blind heid zijn geslagen." De indruk van katholieke Vlaamsche en mn socialistische zijde is, dat het kabinet Renkin, zoo niet onmiddellijk, dan zeker na goedkeuring der gewone begrooting van 1931 en regeling der financieel© moei lijkheden, zal vallen en ontbinding van het parlement tegen het najaar moet wor den verwacht. Hangbrug In alkaar gezakt. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat de nieuwe hangbrug bij 'St. Denis de Pile, gistermorgen toen zij officieel beproefd werd, in elkaar is gezakt, op het oogen blik dat met zand beladen vrachtauto's er overgingen. De auto's vielen met de men schen, die er op zaten in het water. Bij het ongeluk hebhen twaalf men schen het leven Verloren. Negentien per sonen werden gewond. Korte berichten. Men overweegt speciale filmvoorstel lingen voor de buitenlandsche vaklui en arbeiders, die in de industrie te Moscou werkzaam zijn. Voor elke voorstelling zullen inleidingen in vreemde talen wor den gegeven. De programma's zullen in de Duitsche, Engelsche en Noorsche taal gedrukt worden. Ter voorkoming van een abnormale stijging der levensmiddelenprijzen heeft de Spaansche regeering voor bepaalde le vensmiddelen een uitvoerverbod uitge vaardigd. Hieronder vallen met name aardappelen, rijst, groenten, vee en versch vleesch. Uit Metz wondt gemeld, dat door het neerstorten van een militair bombarde mentsvliegtuig de uit vier leden, bestaande bemanning werd gedood. Uit bevoegde bron wordt gemeld, dat een Sovjet-Russische delegatie van des kundigen in de komende dagen te Parijs zal arriveeren om de dezer dagen hervatte Fransch-Russisohe onderhandelingen in zake een handelsverdrag voort te zetten. Gistermiddag hebben op verschil lende plaatsen te Berlijn groepen men schen winkels, waar levensmiddelen ver kocht worden, overvallen en geplunderd. In een zaak in zuivelproducten drongen twaalf jongelui binnen en verdwenen met een voorraad levensmiddelen ter waarde van tweehonderd mark. Uit een vleesch- warenwinkel werd een groote hoeveel heid vleesch en worstgestolen en ook elders werden worsten en andere levens middelen door een bende indringers Weg genomen. In het eerste geval kon een der daders gearresteerd worden, doch in de beide andere gevallen niet. Prins Hendrik te Praag. Onder dagteekening van 29 Mei schrijft men uit Praag, dat Prins Hendrik dien dag uit Karlsbad een bezoek heeft ge bracht aan Praag en daar het noenmaal heeft gebruikt bij den Ned. gezant dr Hendrik Muller. Aanwezig waren o.a. de minister van buitenl. zaken dr Benesj en de Duitsche gezant dr Koch met hun echtgenooten. Vervolgens heeft de Prins met den ge zant en jhr Van Loon een kort bezoek ge bracht aan president Masaryk, waarna de Prins weder naar Karlsbad is vertrokken. Overdracht van landelijke eigendommen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de motie van orde van den heer Floris Vos waarbij indiening van een wetsont werp tot vrijstelling van registratierecht van acten van overdracht van landelijke eigendommen aan pachters verzocht wordt, met 48 tegen 25 stemmen aange nomen. Nederlandsche arbeiders in België. Het lid der Tweede Kamer de heer Lockefeer heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Kan Zijn Excellentie de Minister mee- deelen of de verspreide berichten omtrent de uitwijzing op groote schaal van Ne derlandsche arbeiders, die in België wer ken zonder de aldaar verlangde arbeids vergunning, op waarheid berusten? 2. Indien deze berichten juist blijken te zijn, acht de minister dan het oogenblik nog niet gekomen, om alleen onder be perkende bepalingen en met arbeidsver gunning buitenlandsche arbeiders verlof te geven in ons land te werken, ten einde daardoor de onrust op te heffen, die naar aanleiding der buitenlandsche bekende maatregelen heerscht onder groepen Ne derlandsche werklooze arbeiders? Groentenvervoer per spoor. De gegeven reductie beëin- digtdenstrijdniet. In aansluiting aan het bericht over de resultaten der onderhandelingen tusschen de spoorwegen en de exporteurs van Westlandsche groenten en fruit waarbij een reductie van 15 procent op het vracht tarief werd aangeboden, schrijft men na der aan de „Maasb.", dat deze reductie wordt toegestaan, als de exporteurs sa men een contract sluiten voor een bepaald aantal wagons, dit jaar uit het Westland te verzenden. De reductie zal ook worden uitbetaald van de sedert 1 Mei verzonden wagons, zoodat die ook onder een even tueel contract vallen. Dit is een rechtstreeksch verweer tegen het steeds toenemend vervoer van groen ten en fruit per vrachtauto. Het is echter geen verlaging van het algemeen vrachttarief en als zoodanig voor geen beteekenis voor land- en tuin bouw, want deze reductie heeft geen in vloed op den te besteden prijs, wel 'n verla ging, die direct bij de verzending van iederen wagon gevoeld wordt. De commis sie de Vries heeft reductie als zijnde van geen belang voor land- en tuinbouw dan ook uitgeschakeld en onderzoekt alleen de mogelijkheid van verlaging. Dat de spoorwegen nu toch een reduc tie voorgesteld hebben voor een bepaalde streek, waar de concurrentie zeer groot is, levert geen bewijs van een sterke po sitie en zal niet nalaten het verzet tegen het spoorwegbeleid aan te moedigen. Mogelijk dat een groot aantal expor teurs het voorstel zal aanvaarden, maax er zijn er ook, die van.de voordeelen van het autovervoer geen afstand willen doen en dit door zullen zetten. De strijd wordt met dit voorstel niet beëindigd, maar eer der verscherpt. Uitvoering der Tarwewet. Het regeeringsbeureau voor de uitvoe ring der Tarwewet heeft aan de bakkers organisaties het volgende doen weten: „Het ligt in de bedoeling, de controle bij de bakkers op de bij hen aanwezige voorraden onvermengde bloem te doen aanvangen op 1 Aug. a.s. Tot dien dag kunnen de bakkers vrijelijk van den bij hen aanwezigen voorraad van die bloem gebruik maken. Blijkt uit de bovenbedoel de controle, dat dan nog voorraden aan wezig zijn, dan zijn de betrokken bak kers alleen door het voorhanden hebben van die voorraden reeds in overtreding en zullen zij moeten zorgen, dat de bij hen aanwezige onvermengde bloem in over eenstemming wordt gebracht met de voor schriften ten aanzien van de samenstel ling van bloem gegeven, willen zij zich niet blootstellen aan een vervolging krachtens de Tarwewet 1931. Het ligt voorts in de bedoeling, aan de bakkers, indien zulks door hen mocht worden gewenscht, voor bijzondere doel einden de beschikking te geven over een hoeveelheid onvermengde bloem, welke in verhouding staat tot hun totaal bloem- verhruik. Uit den aard der zaak zullen bakkers, die niet medewerken tot een ge regeld verloop van deze regeling, van deze gunst worden uitgesloten. Het is dus in het belang van iederen bakker, er voor te zorgen, dat hij niet overgaat tot het vormen van een abnormalen voorraad onvermengde bloem." TWEEDE KAMER. Regeling Geldschietersbedrijf. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van het initiatiefontwerp-Van den Bergh voortgezet. Er is, dank zij mede de knappe verde diging door den voorsteller wel eenige kans dat het ontwerp zal worden aange nomen. Maax of het stel dat ook de Eerste Kamer het goedkeurt ooit u i t g e - v o e r d zal worden, is een andore vraag. De hoofdzaak waarom het hier gaat, waar de woeker begint, wordt in het ontwerp niet beantwoord. De aanvanke lijke opzet was een rente-maximum van 12 pet. De voorsteller zelf moest echter toege ven, dat dit maximum b.v. bij riskante leeningen op korten termijn veel te laag is en dat daarbij, althans bij kleinere be dragen, de administratiekosten niet be taald worden. Om aan de moeilijkheid te ontkomen is nu het maximum-percentage geschrapt en aan de Regeering overgelaten hier nadere regelen te treffen. Een verplaatsing van de moeilijkheid dus. Die tot gevolg kan hebben, dat de Regeering voor de eer be dankt en niet meehelpt om het ontwerp in het Staatsblad te brengen. Zoover is het echter nog niet. Als vandaag de Tweede Kamer het voorstel goedkeurt, dan is er ook nog de Eerste Kamer. En die staat, gelijk bekend, over 't ge heel weinig sympathiek tegenover initia tief-ontwerpen. Binnenland. Grove oplichterij te Beek en Donk. Groentevervoer per spoor of auto. Vergiftiging in het militaire hospitaal te Den Haag. Vergadering van de Coöp. Suikerfahriek Zevenbergen. Buitenland. Groote petroleumbrand in Roemenië. Het nieuwe Belgische kabinet. Spoorwegongeluk in Polen. Ds motorveerboot voor de lijn H answeert-W alzoord en. Zooals men zich zal herinnoren, besloe ten de Staten van Zeeland in hun verga dering van 16 Juli 1930 met algemeene stemmen op voorstel van Ged. Staten om niet alleen een tweede motorveerboot te doen bouwen voor de lijn Vlisingen- Breskens, maar ook zulk 'n boot voor de lijn Hansweert-Walzoorden en wel volgens het grootste van de drie plannen door het bureau Gornelissen te Amsterdam ontworpen, wat neerkomt op een ferry- boot met vóór- en achtereinden van sy- metrischen vorm en elk voorzien van een schroef en Oertz-roer en van de volgende hoofdafmetingen: lengte over alles 47 M.; lengte op de waterlijn 42 M.; breedte op de waterlijn 8.50 M.; breedte op spanten aan dek 9.40 M.; breedte op dek 12.25 M.; breedte rijdek tusschen zijdekhuizen 7 M.; holte in de zijde 4.30 M.; diepgang uit o.k. kiel met 30 ton brandstof 2.65 M.; (kiel 0.13 M.). De motor zaJ zijn een compressorlooze Diesel (Deutz) van 600 E.P.K. en de snelheid op den proeftocht zal 11.25 E.Z.M per uur moeten bedra gen. De eerste klasse kajuiten zullen vol gens het voorstel van verleden jaar in de zijdek-huizen worden ondergebracht, voorzien van hardhouten betimmering. De tweede klasse zal een kajuit onder deks hebben met toegangen vanuit de zijdekhuizen, waaromheen een kleine dek- kajuit zal worden gebouwd. In elk der zijden zijn 2 dubbele deuren voor zijla ding ontworpen. Een promonade- of sloependek, hoogte 3.90 M. is over 26 M. lengte gedacht met trappen aan vóór- en achterzijde. De dekvormen op de einden zijn pas send genomen op de stootblokken der landingsbruggen te Vlissingen en Bres- kens, zware deuren van sluisdeur-con structie sluiten het rijdek af op de ein den. De bouwsom raamden Ged. Staten ver leden jaar op f 305.000. Zij verkregen voor dezen bouw een crediet van 315.000 gulden. Thans vernemen wij, dat de bouw van deze boot is opgedragen aan de N. Y. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Dit werk blijft dus in de provincie en kan althans eenigszins de werkloosheid bestrijden. Het te Westkapelle aan gespoelde lijk. In. verband met het aanspoelen van een lijk te Westkapelle heeft een correspondent van de „Tel." 'n onderhoud gehad met den burgemeester dezer gemeente. Naar zijn meening is het lijk afkomstig van een der schepen, die van Antwerpen op Engeland vaxen. Het kan hoogstens drie uur in het water ge legen hebhen en maakt den indruk, dat het te water is gegooid. Er zijn snij- en steekwonden geconstateerd. Daar het is aangespoeld tusschen de steenglooiing, zijn er ook schaafwonden ontstaan. Eigenaardig is, dat het lijk wel kousen, doch geen schoenen aan had. Het signa lement is reeds door Hilversum per radio doorgegeven. Alles wijst er op, dat er misdrijf in het spel is. Daar er ook jach ten m is Insert sijn pveest, i$ kei aki

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1