E. DE ZEEDW Vervolgd en bevrijd ,MPEN TWEEDE BLAD. ÏNHORST op dit Blad Staten-Generaal Uit de Provincie 4 Juni 1931. v.m. n.m. 5.20 5.37 5.— 5.17 t 4.45 5.02 5.40 5.57 6. 6.17 5.10 5.27 5.35 5.52 6.30 6.47 6.35 6.52 6.55 7.12 5.50 6.07 I middel, dat U lek aan kracht; /ERKRIJGBAAR. alhier, door den voor de vereen. ja op Geref. [et inrichten van idering van in den bouw van >r de heeren: P. P. Dekker voor roor f 3903; W >turm Volkers |ere. TER. ERBERICHT. 'ond van 4 Juni; Westelijke tot zwaar bewolkt of |jk eenige regen, Iddag 3 uur; liddag 765. {fietsers: meestal het tig, gebrek aan zijn alle teeke- liet is wat het ^zouten uit de et bloed wordt limpjes; maakt phaam binnen- I volmaakte ge lsten, laag. en Arbeid. - aciale leiding revolutie. - - De orga- ectief arbeids- Het loon. - iangrijk werk. mdat men er an den loon- voortbrenging ■torganisaties I-, Jongelings- [terwijl het in en en Propa- VAN WOENSDAG 3 JUNI 1931, Nr 204. TWEEDE KAMER. Wettelijke regeling geldschietersbedrijf. Nadat enkede kleine ontwerpen waren behandeld, ktwarn gisteren aan de orde het wetsvoorstel-v. d, Bergh tot wette lijke regeling van het geldschietersbedrijf. De heer v. Poll (R. K.) betoogt, dat een definitie van het woord „woeker" fei telijk ontbreekt. Woeker delicten kent onze wet dan ook niet. Spreker heeft groote waardeering voor den arbeid, door den heer v. d. Bergh verricht, maar de voor steller zal zelf wel toegeven, dat zijn ont werp allen woeker niet uit het land helpt. Als spr. ziet 'hoe hypotheekbanken meer dan 20 pet. dividend uitkeeren, dan is bij geneigd te zeggen, dat de woeker nog nim mer zóó openlijk aan den dag is getre den als tegenwoordig. Spr. is van meening, dat geld uitiee- nen alleen mag geschieden door gemeen schapsorganen en particuliere instellin gen met humanitair doel. Hij heeft ge tracht deze tendenz in het voorstel te bren gen. De heer D e V o s (Lib.) zegt, dat de be strijding uiterst moeilijk is en wijst er op, dat voorschotvragers zelf dikwijls zeer roekeloos te werk gaan. Zelfs is kwade trouw niet altijd uitgesloten. De serieuse credietbehoefte is veel geringer dan men oppervlakkig zou meenen. De omvang van het kwaad is moeilijk vast te stellen en daarbij komt, dat het begrip woeker niet vast staat. Bü de wettelijke regeling van deze ma terie ia allereerst noodig een grondige voorbereiding en voorts, moeten de voor gestelde maatregelen doeltreffend zijn. Met al te rigoureus© maatregelen schaadt men het voldoen aan de werkelijke cre- dietbehoeften. Anders is er gevaar, dat het crediethedrijf zich verplaatst naar obscure plaatsen. De heer De Wilde (A.-R.) acht 'het doel van het wetsvoorstel in hooge inate sympathiek. Men mag deze zaak echter niet eenzijdig beschouwen. Velen willen niet terecht komen bjj soiiede banken, om dat zij' het doel van ham leening niet wil len of kunnen vertellen. Het is de vraag of ooit het op verkeerde basis opnemen van geld kan worden uitgeroeid, door welke wet ook. Het is ook moeilijk uit te maken, wat eigenlijk woeker is. Iemand, 'die een gul den leent en die na een week mag terug betalen met f 1.05, betaalt 250 pet. rente. Gemeentelijke geldcredietbanken zullen 't euvel niet kunnen keeren en hebben bo vendien het gevaar, dat iemand, die er an ders tegenop zou zien, te leenen er dan eer toe komt. Daarbij zullen degenen die a tout prix op onsolide basis willen lee nen, hun weg weten te vinden naar ver borgen hoeken. Spr. staat blanco tegenover dat ont werp, maar vraagt: Hoe stelt de heer v. d. Bergh zich voor, dat de algem. maatregel van bestuur er uit zal zien? Wanneer de heer v. d. Bergh een aannemelijk ant woord geeft, zal spr. het ontwerp wel licht kunnen steunen. De heer Snoek Henkemans (G.-H.) heeft aanvankelijk ernstige be zwaren tegen het wetsvoorstel. Het kwaad, dat bestreden moet worden, is de gemak kelijkheid van leenen. Wordt er eenmaal geleend, dan is het vaak niet mogelijk, geld te verstrekken tegen matige rente. Voorts heeft het sub-ontwerp als bezwaar, dat het het bepaleD van het rentepercen tage aan de regeering overlaat, zonder zelf er met den vinger naar te wijzen. De heer B e u m e r (A.-R.) is in 't al gemeen geen voorstander van initiatief voorstellen. Dit voorstel is echter de vrucht van ernstige overweging en tech nisch, is het ook goed. Spr. heeft echter dezelfde bezwaren als de heer De Wilde en wijst er op, dat de regeering formeel en moreel vrij' is het voorstel niet te con- FEUILLETON T T Int n nh - A1 12.) Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. „Praat me niet van die windbuilen!" viel hij dan uit. „Die kerels plakken den ganschen dag in de herberg; ze kerven in je gezicht als een visschersman in een schol. En met de medicijnen gaat het nog slechter. Ze maken je eerst nog veel miserabeler dan je bent, en als je ze ein delijk de deur uitzet sturen ze je een rekening zoo hoog, dat je van schrik no9 wel veertien dagen ziek ligt, na ai radikaal genezen te zijn. Neen hoor, dan past mijn oude Jorissen heel wat beter op, al kwezelt hij soms wat erg." Meester Jorissen telde thans acht en zestig jaren, maar hij was nog onver moeid, en 't moest al heel raar loopen, als hij zijne klanten niet bediende. Cuilenburg had eindelijk na veel in- sPanning den brief doorgelezen en liet - nu vermoeid het hoofd weder in het kus sen zinken. „Hoe krijgt mijn vader antwoord?" zei- e hij, zoodra hij weder spreken kon. „Langs denzelfden weg, als waarop gij trasigneeren als de uitvaardiging van een algem. maatregel van bestuur op te groote moeilijkheden zou stuiten. Spr. vraagt welke minister verantwoor delijk is voor de uitvoering dezer wet. Het legislatieve recht wordt dus te vondeling gelegd. Dat gaat niet. De heer v. d. Bergh (S. D. A. P.) zal vandaag de sprekers 'beantwoorden. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Naar wij vernemen zal de jaarverga dering van de Prov. afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond dit jaar gehouden 'worden te Middelburg, op Woensdag 24 Juni a.s. Als spreker hoopt in die vergadering op te treden de heer J. Weitkamp, lid van de Tweede Kamer, terwijl Ds D. Scheele te Middelburg zich bereid verklaard beeft een slotwoord <e spreken. Nadere bijzonderheden zullen per ad vertentie bekend gemaakt worden. Vereeniging van gemeenten In het Land van Hulst. Do plannen tot samenvoeging der ge meenten Ossenisse, Hengstdijk, Bosch- kapelle en Stoppeldijk blijken niette genstaande verschillende tegenspraken nog steeds voortgang te hebben. In den loop dezer week zullen de rap porten der vier commissies volgens art. 158 der Gemeentewet, bij Ged. Statiën onzer provincie moeten binnen gekomen zijn. (M. G.) Dam in het Hellegat. De door het gemeentebestuur van Bruinisse op aandringen van de schippersvereeni- ging Algemeen Schippers- en Visschers- belang gevoerde actie tegen den ontwor pen dam in het Hellegat, heeft succes op geleverd. In een dezer dagen door het ge meentebestuur ontvangen brief zijn be langrijke concessies gedaan, en de minis ter deelt nog mee, dat, ofschoon bij door het uitvoeren van de verbeteringswerken geen schade voor de oester- en mossel cultuur vreest, daarbij toch met de wen- schen der visschers zal worden rekening gehouden. Na de uitvoering van het eer ste gedeelte der werken zal een commis sie worden benoemd, om den invloed daarvan op de dagelijksche eb- en vloed bewegingen op het Volkerak en Greve- lingen te onderzoeken. Manoeuvres met militaire vliegtuigen. „De Vliss. Crt" ver neemt, dat de manoeuvres met de mili taire vliegtuigen uit het vliegkamp Soes- terberg dezen zomer te Vlissingen zullen gehouden worden. De zeer gunstige lig ging, van het vliegveld Vlissingen voor deze manoeuvres werd onder de aandacht van den minister van defensie gebracht en deze heeft, na een ingesteld onder zoek, zijn toestemming gegeven, dat deze manoeuvres hier zullen plaats hebben. Aan deze manoeuvres wordt iedere week deelgenomen door 12 vliegtuigen, met 2 chefs, 12 officieren en 25 onder officieren. De manoeuvres duren ongeveer 4 weken en zullen aanvangen op Maan dag 22 Juni. Dan zal des middags 12 uur het eerste escadrille vliegtuigen aan komen. De oefeningen zullen voor alle deel nemers één week duren. In het geheel worden 3 of 4 groepen van vliegeniers verwacht. Het zijn legeroefeningen, die tot nog toe op het vliegveld De Mok en bij Hars kamp werden gehouden en de proef wordt nu genomen of van het vliegveld Vlissingen af deze j aarlij ksche oefenin gen ook hier kunnen plaats hebben. Middelburg. Gisteravond Meld de Zwem- vereeniging en Miüdelburgsche Reddings brigade „Luctor et Emergo" haar jaar vergadering in hotel De Nieuwe Doelen, onder voorzitterschap van dhr W. de Graaf, die de aanwezigen welkom heet te en den wensch uitsprak, dat men ook dit jaar weer even actief zal werken als verleden jaar. Spr. drong aan op een goede controle der reddingskastjes. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van oud-meester van der Staal. De voorzitter deelde mede, dat deze op 11 Mei j.l. 35 jaar aan de zwemschool als directeur verbonden was en dat het bestuur hem op dien dag is gaan com- den brief gekregen hebt. Ik zal het aan een kennis van mij meegeven, die daar in de buurt woont en mij: gisteren kwam be zoeken. Juffrouw Marie zal den brief wel dien morgen balen." „Gij zijt wel goed om zooveel moeite yoor mij te doen," zeide Jan dankbaar en vatte de verweerde hand van den grijs aard. „Zoo wie onder u de meeste wil zijn, die zij aller dienaar," antwoordde meester Jorissen, half schertsend, half in ernst, terwijl hij opstond om afscheid te nemen, want juffrouw Lize, zooals de dikke huishoudster gewoonlijk genoemd werd, kwam nu eindelijk terug, hijgende en bla zende en met een gloeiend rood gezicht, dat wel een weinig op de afbeelding van de opkomende maan geleek. Lachend on danks haar verontwaardiging, vertelde zij met horten en stooten, dat Marie, die on deugende meid, eerst met de flesch en let ter met den kurketrekker was weggehold en dat de knecht en de meid en het heele huis er bij te pas waren gekomen. Meester Jorissen liet een drankje voor 't hoesten achter en vertrok. Juffrouw Lize gaf den zieke een half glas bessen sap, nam de plaats, die haar toekwam, weder in en zette zich aan haar „eeuwig breiwerk", zooals Marie het geliefde te noemen.. Waarheid was, dat juffrouw plimenteeren onder aanbieding van bloo men en een geschenk. Naar aanleiding van een schrijven van den beer Geervliet, die er op wees, dat hij steeds naar Vlissingen moet om examen te doen, daar het te Middelburg op Zon dag wordt afgenomen, deelde de voorzit ter mede, dat pogingen worden aange wend bij den bond om de examens van Middelburg en Vlissingen te doen samen vallen op een Zaterdag. De secretaris, dhr A. W. Zandee, bracht het jaarverslag uit, waaruit o.a. blijkt, dat de vereeniging telt 104 gewone leden, 7 gezinsleden en 10 adspiranten, tegen resp. 90, 7 en 12 bet vorige jaar. Spr. wekt de leden op voorloopig ieder één nieuw lid aan te brengen. Spr. herinnerde verder aan bet Zwemfeest op 5 Juli 1930, dat voor het eerst aan de gemeentelijke zwem inrichting is gehouden, en, tegen de praatjes en voorspellingen van booze ton gen in, uitstekend is geslaagd. De leiders der Brigade hebben ook niet stil geze ten, in September 1930 slaagden voor bet praktisch gedeelte van diploma A één dame en drie heeren, in December voor diploma A mej. Vader-Sinke en voor C dhr Geervliet. In Januari slaagden voor het medisch gedeelte A twee dames en 8 heeren, voor B één dame en één heer. Een tiental leden maakten gaarne ge bruik van de geboden gelegenheid om deel te nemen aan den cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken, gegeven door Mevr. Weijl. De rekening van den penningmeester, dhr G. A. Minderhout, aanwijzend een goed slot van f 158.12 tegen f 200.91 het vorige jaar, waaruit o.a. blijkt, dat het zwemfeest aan de vereeniging f 77,77 ge kost heeft, werd z. h. st. goedgekeurd. Dhr Geervliet bracht daarna technisch verslag uit over het werken der leiders en wat daarmede in verband staat. De voorzitter bracht dank aan de tech nische leiders en betreurde het verlies van dhr A. P. Jongepier als zoodanig, wegens vertrek naar Goes. Spr. noemde het een geluk, dat er nu ook een vrouwelijk gediplomeerd leidster is. Tot bestuursleden herkoos de vergade ring mej. W. G. Davidse en dhr Mr P. G. Adriaanse. Bij de vaststelling van het werkplan besloot de vergadering op 11 Juli weder wedstrijden te houden, na verkregen toe stemming aan de gemeentelijke zwem school. De uitwerking van de bestaande plan nen droeg de vergadering op aan eene commissie, bestaande uit dhr Naezer, voorzitter; mevr. Hollema en dhrn Min- derhoud, Zandee, Geervliet en Julianus. Deelnemers zullen zich uiterlijk 7 Juli bij den secretaris kunnen opgeven, om dat een goede administratie van groot belang is voor het welslagen van het ge heel. Ieder zal kunnen medezwemmen, maar de vereenigingen in Zeeland en die te Bergen op Zoom zullen een bijzondere uitnoodiging ontvangen. Een zeer uitvoerige discussie ontspon zich over een voorstel van de leiders Geervliet en Jongepier, om de oefeningen in het vervolg aan de gemeenteschool te laten voortbestaan, doch die gelegenheid aan de N. V. Zwemschool te doen verval len, gezien het feit, dat er verleden jaar geen animo voor deelname daar was. Dit voorstel ondervond groots bestrij ding en de zaak blijft zooals zij op dit oogenb'ik is Een speciale commissie, bestaande uit dhr Mr P. C. Adriaanse als voorzitter en als leden mej. Vader-Sinke en dhrn Ju lianus, Thielens, Pieters, Geervliet en Jon gepier, zal deze kwestie nader uitwerken. Vlissingen. Vereeniging Zieken huisver pleging gevestigd te Vlissingen. Aan het jaarverslag over 1930 van bovengenoemde vereeniging, uitgebracht door den secretaris-penning- meester, den heer J. de Meij, is het vol gende ontleend: Het gaat met de Vereeniging Zieken- huisverpleging nog steeds in de goede richting. De groei gaat nog voortdurend door in versneld tempo. Mede gaat in versneld tempo de opname der leden in een ziekeninrichting, zoodat als gevolg hiervan de ontvangsten ternauwernood toereikend waron de uitgaven te dek ken. Blijft deze groote opname voortduren, Lize terstond een nieuw werkje opzette als het oude afgebreid was. Zij was een goed hartige ziel, met juist genoeg verstand om de huishouding van haar jongeren broe der te besturen, welke grootendeels op baar schouders rustte, daar Mevrouw van Riemwijk sinds eenige jaren aan ver lamming leed. Zij was omstreeks vijftig jaar oud, gezond en sterk, leefde voort durend met Marie in oorlog (hoewel beid den veel van elkander hielden) en zocht als ziekenverpleegster haar weêrga. Dat de dochter des huizes sedert den vorigen middag den zieke niet meer bezocht had kw'am hierdoor, dat Hendrik, bij een twist als scheidsrechter ingeroepen, de oudste gelijk had gegeven. De zieke was zoo wijs om te wachten tot na 't middagmaal alvorens hij met zijn verzoek voor den dag kwam. Gewoonlijk bracht Marie zelf zijn klein, licht verteer baar maaltje op de kamer. Het werd middag. De bel op het buis waarschuwde de landlieden dat bet schafttijd was, en tevens de huisgenooten dat de tafel in de eetzaal gedekt stond, want mijnheer hield er van klokslag twaalf uur het middagmaal te gebruiken. Een oogenblik later trad Marie de zie kenkamer binnen. Haar strak, deftig gezicht en de stijf op elkaar geperste lip pen schenen Jan vooruit te willen bekend dan wordt het zeer lastig aan alle aan vragen te voldoen. Het voorloopig bestuur werd op de in Mei gehouden algemeene vergadering de finitief benoemd en bestaat nu uit: Dr A. Staverman, voorzitter, Ds J. S. Hartjes, J. de Meij, secretaris-penningmeester, E. Andriessen, J. Marijs, L. P. van Oorschot en A. van de Sande. De drie eerstgenoem de heeren vormen het dagelijksch bestuur. Het totaal Ziekenfondsleden bedroeg op 1 Januari 1931: volw. 4731, kind. 1865 6596 zielen; totaal niet-Ziekenfondsleden op 1 Januari 1931: volw. 1679, kind. 426 2105 zielen. Totaal: volw. 6410, kind. 2291 8701 zielen. Van de =t 12500 zielen, georganiseerd in het Ziekenfonds Walcheren, zijn nu 6596 toegetreden tot de vereeniging. Gaat de toename van het ledental op dezelfde wijze door dan is het lang niet onmogelijk, dat nog dit jaar het 10.000ste lid wordt ingeschreven, een aantal wat ongetwijfeld alle verwachtingen over treft. Totaal werden opgenomen 334 patiën ten met 6668 verpleegdagen. Het aantal opnamen zoowel als het aantal verpleegdagen is zeer hoog te noemen en eenige beperking zou wensche- lijk zijn. Blijkens de overgelegde winst- en ver liesrekening heeft klasse A zich thans geheel kunnen bedruipen, terwijl klasse B een weinig tekort komt en klasse C een vrij groot overschot kan boeken. Dit is wel een tegenstelling met 1929, toen immers medegedeeld moest worden, dat voor klasse A iets meer was uitgegeven dan ontvangen, klasse B een redelijk overschot vertoonde en klasse C een vrij groot tekort veroorzaakt had. Het is ons aangenaam aan het slot van dit verslag te kunnen mededeelen, dat de financiëele toestand gezond te noemen is en het zuiver bezit der ver eeniging, wat op 31 December 1929 f2965.92 bedroeg, op 31 December 1930 gestegen was tot f351434. In het reservefonds werd de reglemen taire 2 gestort, terwijl het winstcijfer groot f 227.40 mede werd veroorzaakt door een schenking van f50. Goes. Ons minder mooie station zal opgeknapt worden. De leelijke houten ingang verdwijnt en de vestibule wordt een meter dieper, door verbreeding naar de straatzijde. Daar voor wordt een aparte, afgesloten ingang gebouwd, zoodat het middenstuk in zijn geheel enkele meters naar voren zal springen. Zooals uit een in dit nummer voor komende advertentie blijkt, wordt er op Zaterdag 10 Juni a.s. aan de Ambachts school alhier een openbare les gegeven en wordt bet schoolgebouw ter bezichti ging opengesteld voor alle belangstellen den. Het vernieuwde schoolgebouw is een bezichtiging ten volle waard. Men kan zien, dat er naar gestreefd is op zoo een voudig mogelijke wijze een degelijk, prac- tisch en ruim gebouw te plaatsen, dat zooveel mogelijk voldoet aan de eischen, die aan een school, waarin de jongens hun ambacht moeten leeren, gesteld kun nen worden. Het is geen geheel nieuw gebouw, zoo als het uiterlijk doet vermoeden, doch een vernieuwing en vergrooting van het be staande schoolgebouw. De bouw vond plaats onder architec tuur van den heer Rothuizen, door de aannemers van Riet en de Bruyne, allen te Goes. Op Vrijdag 5 Juni a.s. vindt de offi- cieele opening plaats, ten overstaan van autoriteiten en genoodigden. Tevens deelt men ons mede, dat er op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Juni a.s. in het gebouw van de Vakschool voor meis jes een tentoonstelling wordt gehouden van de gemaakte werkstukken, waarbij er tevens gelegenheid is enkele kleinigheden te koopen. Wij kunnen een bezoek aan deze zeer nuttige instellingen ten zeerste aanbeve len en verwijzen voor verdere bijzonder heden naar de in dit nummer voorko mende advertentie. 's-Heerenhoek. In de Maandag gehou den vergadering van stemhebbende inge landen van den Noord-Kraaiertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1930'31 vastgesteld in ontvang op maken dat bij heden niets van haar ge daan kreeg. Zwijgend schoof zij een tafeltje bij zijn bed en zette de borden en schaaltjes daarop. Cuilenburg was echter te zeer met zijn brief vervuld dan dat hij iets merkte, en toen ze even ongenaakbaar heen wilde gaan als ze gekomen was, zeide hij: „Och, juffer Marie!" „Wat blieft u?" antwoordde zij zon der hem aan te zien. „Wel, ik heb een brief van mijn vader gekregen; meester Jorissen heeft hem voor mij meegebracht." „Zoo! Ik wensch er u geluk mee," zei Marie, en dat meende zij ook. „Ik dank u. Maar nu wou ik zoo graag bericht terugzenden. Meester Jorissen zou het dan morgen voor mij meenemen." „Dat is een goede gedachte van u," antwoordde ze kalmpjes. „Nu ja; maar ik kan nu niet schrijven, juffer!" „Dat is 'n lastig geval," meende Marie. „Dat ligt geheel aan u, juffr," zeide Jan, terwijl hij Marie smeekend aanzag. „Als gij nu zoo goed waart te schrijven wat ik u voorzeggen zou, is er niets las tigs in, dan.voor ui" Onwillekeurig zag Marie Cuilenburg even aan, verloor al haar deftigheid en snelde als een haas de kamer uit, Even f 4687,42 en in uitgaaf op f 3134,94. De begrooting voor het dienstjaar 1931 '32 werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 5009,79, terwijl het dijkge- schot voor de schotbare gronden vermin derd werd met f 1 per H.A. en gebracht op f 13 per H.A. en dat der vroonen ook verminderd werd met f 1 en gebracht op f 9 per H.A. In de vergadering van stemhebben de ingelanden van den Zuid-Kraaiert- polder werd de rekening over het dienst jaar 1930'31 vastgesteld in ontvang op f 6176,68 en in uitgaaf op f 3754,083^. De begrooting voor het dienstjaar 1931 '32 werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 6150,13 K, terwijl het dijk- geschot der schotbare gronden vermin derd werd met f 2 per H.A. en gebracht op f 11 per H.A. en dat der vronen ver minderd werd met f 0,30 per H.A. en ge bracht op f 4 per H.A. In de vergadering van stemhebben de ingelanden van den West-Kraaiert- polder werd de rekening over het dienst jaar 1930'31 vastgesteld in ontvang op f 10.281,95 3^ en in uitgaaf op f 6419,57 De begrooting voor het dienstjaar 1931 '32 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 11.756,30, terwijl het dijkge- schot voor de schotbare gronden werd vermeerderd met f 2 per H.A. en gebracht op f 16 per H.A. en dat der vroonen ver meerderd werd met f 2 per H.A. en ge bracht op f 12,50 per H.A. St Phillpsland. Dhr Th. A. Boudeling heeft met ingang van heden bedankt als lid, tevens als voorzitter van het burger lijk armbestuur. Arnemuiden. In den nacht van 30 op 31 Mei, des nachts tusschen 1 en 2 uur, liepen op den Singel alhier een aantal jongens van N.- en St.-Joosland, die al daar, der traditie getrouw, den zgn. Kok- kienavond hadden gehouden. Deze jon gens maakten het den bewoners van den Singel buitengewoon lastig, door hun luid ruchtig geschreeuw en getier, waardoor de bewoners uit hun slaap werden gewekt. Bovendien maakten zij zich schuldig aan baldadigheid, door hekken uit de heng seis te gooien. De bewoner J. L. de Trooije heeft met zijn jongens de la waaimakers aangemaand zich te verwij deren, waaraan zij echter niet voldeden. Hierop raakten zij handgemeen, waar op zij de T. en zoons met stokslagen trakteerden, dat zoo ver ging, dat de T. zijn zoon het geweer liet halen en om schrik aan te jagen een schot in de lucht loste, waarop de druktemakers weg liepen. De Rijks- en Gemeentepolitie stellen een streng onderzoek in. Proces-verbaal zal worden opgemaakt Zondagavond herhaalde zich hetzelfde op den Rijksstraatweg met dezelfde jon gens. Zij werden weder handgemeen met dezelfde personen van Zaterdagnacht. Ook hiervan werd door de politie pro- ces-verbaal opgemaakt. EEN ONVERWACHTE UITSPRAAK. Op een eigenaardige uitspraak van in- beemsche zijde over de beteekenis van het Europeesche werk in Indië wijst de correspondent te Bata via van de Sumatra Post. De behandeling van het regeeringsvoor- stel inzake de wijziging in de samenstel ling van eenige gemeenteraden, begin Mei in den Volksraad, had n.l. aanleiding ge geven tot een uiterst interessante dis cussie. Nadat de bekende inlandsche voor man 'Thamrin, met zijn Europeesche vrienden van dezelfde politieke kleur als hij, een motie strekkende tot de wijziging van alle gemeenteraden op zulk een wijze, dat ten minste evenveel Inlandsche als Europeesche leden hierin zitting zouden hebben, krachtig had verdedigd, beklom de inlandsche voorman Wiranata Koesoe- ma, regent van Bandoeng, het podium en betoogde krachtig en onomwonden, dat „het niet meer dan billijk was, dat de Nederlanders hier den grootst mogelijken invloed willen behouden van de zaken, die zjj door groote financiëele offers tot stand hebben gebracht." Op dergelijke woorden van die zijde hadden de voorstanders van de motie niet gerekend. Het betoog van. den Bandoeng- schen regent deed ae stemming op slag omslaan en de motie van de linkergroep werd met groote meerderheid verworpen. I daarna kwam zij echter terug, stak het hoofd door de deur en riep: „Ik zal ko men, hoorl" Eer Jan iets kon zeggen was zij weg. Na verloop van een uur, dat de zieke doorgebracht had met zijn maaltje op te lepelen en over den brief te denken, dien hij Marie dicteeren wilde, verscheen deze met een inktkoker in de eene, een schrijfboek in de andere hand, en een ganzepen tusschen de lippen. Zij plaatste dit op de tafel en, terwijl zij de borden opruimde, sprak zij-. „Nu ben ik precies één uur en twaalf minuten ter uwer beschikking, Jan; want ik ga om twee uur met tante uit, en 't is nu kwart voor éénen". „Dat is meer dan genoeg, juffer Ma rie. Ik zal u niet langer dan drie kwartier ophouden." Marie zette zich in de ver- eischte houding; zij legde een blaadje schrijfpapier op het schrijfboek, stak de pen in den inkt en gaf den zieke te ken nen dat alles gereed was, door te zeggen: „Vooruit bles!' Maar draaf niet te hard, want anders kan ik je niet bijhouden." „Lieve vader en moeder!" begon de zieke. „Wacht eens, moet er niet boven: „Hui ze Riemwijk" of „Bloemendaal"?" zei het meisje, terwijl ze half in een woord op hield. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5