LEVENS VERZEKERING Kerknieuws. Onderwijs. AMSTERDAM gedeeld, dat ock in het vorige jaar een bijdrage zou zijn ontvangen. Men heeft hier te doen met een zeer ongunstig bekend staande onderneming Uitvoering Tarwewet. Het is te verwachten, dat spoedig de finitieve mededeelingen omtrent de over name van de tarweoogst 1930 zullen Wor den gedaan. Van den doorsneeprijs van f 12.50 per 100 K.G. zal vermoedelijk een gedeelte voorloopig ingehouden worden en naderhand uitbetaald. Er komen 3 kwaliteiten, waarvoor type monsters worden vastgesteld. De over te nemen partijen zullen hieraan moeten voldoen. Vermoedelijk zal spoedig de voorloopige beoordeeling der partijen plaats vinden. Tarwe, die niet is opge geven bij de inventarisatie komt niet in aanm -king voor levering. Eerstdaags zal hekend worden gemaakt, welke hande laren en tusschenpersonen erkend zijn om partijen va.n leden-aangeslotenen over te ■•'"■men of te koopen. Alleen naar de pak huizen van erkende handelaren zal tarwe vervoerd mogen worden. Wacht dus af de lijst van erkende handelaren. Partijen, die vervoerd worden zonder machtiging der kringcommissie en zonder vervoerbewijs. komen evenmin voor levering in aanmer king. De vervoerbewijzen kunnen aange vraagd worden b'j de secretarissen op formulieren welke ter beschikking van leden-aangeslotenen worden gesteld. Wenscht men partijen te laten schoo- nen, dan dient ook hiervoor een vervoer bewijs aangevraagd te worden. De schoo ning mag alleen geschieden bij erkende handelaren. Handelaren en tusschenpersonen, die erkend Wenschen te worden, kunnen een aanvraagformulier aanvragen bij het Secretariaat der Gewestelijke Tarwe- organisatie, Landbouwhuis te Goes. Men zie de advertentie in dit num mer. Verplaatst met ingang van 16 Juni a.s. de kantoorhouder J. Kleinepier, van het hulppost- en telegraafkantoor te Zou- telande naar dat te Koudekerke. Aan het te Den Haag gehouden vak-examen in den postdienst heeft vol daan de kantoorbediende I. P. de Bert van het Post- en telegraafkantoor te Vlis- singen. Middelburg, Gistermorgen sprong op een motorbootje, liggende aan den Potte- bakkerssingel alhier de toevoerbuis naar een koolzuurflesch, waardoor een begin van brand ontstond, dat door ter plaatse aanwezige personen met zand werd ge- bluscht, zoodat het pesoneel van gemeen tewerken, dat gewaarschuwd was, niet meer behoefde te blusschen. De machinist die op de boot aan het werk was, be kwam enkele brandwonden aan gelaat en hand, doch deze waren gelukkig niet van ernstigen aard. In het militair hospitaal werd den man hulp verleend. Goes. Gisteravond hield in de Melk- salon Bustraan de Christelijke Zangver-' eeniging „De Lofstem" alhier haar twee de jaarvergadering. Na het zingen van het Bondslied open de de voorzitter met gebed. In zijn ope ningswoord viel een dankbare toon te beluisteren vanwege den gestadigen groei der vereen. Naast den zegen des Heeren schrijft hij dien groei toe aan het een drachtig samenwerken van bestuur en leden en niet het minst aan de bekwame leiding van den directeur, dhr H. Wol zak, wiens leiding door de vereen iging op hoogen prijs gesteld wordt. Op die blijvende samenwerking, welke niet an ders kan zijn dan in 't belang der vereeni- ging, dringt de voorzitter dan ook met ernst aan. Uit het keurig uitgewerkte verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging het boekjaar met 33 leden was begonnen en kan afsluiten met 49 leden; dat de re petities' voor 90 pet bezocht worden, waaruit het meeleven der leden blijkt. Over het optreden in openbare uitvoering en op beide concoursen kan de vereeni ging met dankbaarheid terug zien, ter wijl op verschillende vergaderingen van Chr. Besturenbond en de vereen. „Het Hoogeland" medewerking werd verleend. Ook het verslag van den penningmees ter getuigde van financieel gunstige re sultaten en kon zelfs nog een batig saldo geboekt worden. Beide aftredende bestuursleden, Mej. C. van 't Veer en dhr A. Hillebrand, wer den als zoodanig herkozen. Na de behandeling der huishoudelijke zaken werd het aangename aan het nut tige verbonden en door het leveren van diverse bijdragen, in den vorm van zang, voordracht en samenspraak kon het ge heel als een goed geslaagde vergadering beschouwd worden. Nadat de voorzifter voor zulk een spon tane medewerking zijn dank had uitge sproken, werd dit samenzijn door den di recteur met dankzegging gesloten. Men meldt ons, dat dhr Duyve- waardt, voorzitter van „Hosanna", Zon dag niet bij de huldiging van dhr Go- vaarts te Bergen op Zoom namens zijn vereeniging tegenwoordig was. Het her inneringscadeau werd Zaterdag aange boden, terwijl de ovatie 's Maandags niet gebracht is, aangezien het jubilé Zondag werd gevierd en de harmonie „Hosanna" niet achteraan wilde komen. Donderdag, des avonds half negen, hoopt de harmonie Hosanna" een volks concert te geven op de Groote Markt al hier. Het programma vermeldt de nos.: 1. „La Patrie est Sauvée", marsch, van Rousseau. 2. „Franzosische Lustspiel", ouverture, van Keler Bela. 3. „Wiener Büiger", walzer, van G. M. Ziehrer. 4. „Suite Ballet". 1. Entrée mazurka; 2. Pizzikati; 3. Valse lente; 4. Largo; 5. Fi nal Galop. Pauze. 5. „Britannicus", ouverture fantastique, van R. de Soutter. 6. „Die Parade der Zinnsoldaten", Cha- rakterstück, van Léon Jesse 1. 7. Largo, van Handel. 8. „Fantaisie Pastorale", van Sam. Vlessing. 9. „The Gladiators' Fa rewell", marsch, van Blankenburg. Schcre. Loop der bevolking over de maand Mei 1931. Ingekomen: J. Ruijsaard en gezin uit Kapelle: Ma Abrahamse, dienstbode, uit Ovezand; Aa Pa van Oosten uit Ierseke; Ja Houtman, dienstbode, uit Kloetinge. Vertrokken: Pa Meijer, dienstbode, n. Zaamslag; G. M. Fraanje en gezin, naar Hansweert C 379; Ja Francke naar Kloe tinge; Ga Rijk naar Bergen op Zoom; Ja Zwartépoorte en gezin naar Rijswijk; J. Goud naar Biezelinge; H. Stroosnijder tuindersknecht, naar Schiebroek; Fa van Iwaarden naar Ierseke. Op Vrijdag 3 Juli a.s. zal de Zeeuw- sche Ariel Motorclub een behendigheids- wedstrijd houden op het sportterrein te Vlake (gem. Schore). Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand Mei 1931. Ingekomen: N. F. Joosse, van Middel burg naar Bierweg A 9±; L. J. Nijssen, van Kapelle naar Postbrug C 50; W. Job- se en gezin, van Kapelle naar Oranje- bijomstr. B 81; S. Bison van Rotterdam naar Schondie G 61; H. Schouwenaar, van Maasland naar Brouwerijweg A 50a; Vertrokken: J. Meijaard naar Terneu- zen, Steenkaplaan 10; L. F. Pikkaart n. Souburg, Groote Abeele; N. Zuyddijk naar Goes, Oostsingel 148; M. G. de Mul naar Kapelle, Stationsweg; E. F. Groos- johan naar Brielle, Gast- en Proveniers huis; F. Dominions en gezin naar Groede, W. 74: Joh. A. Hoogesteger naar Goes, Ganzepoortstraat; J. van der Hiele naar Hoedekenskerke A 17; E. Liefbroer naar 's-Gravenhage, Ziekenhuis Zuidwal; J. H. Wisse, naar Kapelle;J. Vuijk naar Bever wijk, Delfscheweg 46; P. de Vos naar Kloetinge, Nieuwstraat A 92; J. Meij aard en gezin naar Anna Paulowna, Middelweg 1. L. P. Snoep naar Hoede kenskerke, Wouwweg G 15a; A. Over- dulve naar Rotterdam, Bergweg 244; J. Sonke, naar 's-Gravenhage, Morelstraat 52; C. v. Doorn, n. Anna Paulowna, Knees weg 6; T. H. Hoogesteger naar Kloetinge, Marktveld 77; Ga. Hoogstrate naar Schip luiden, Kadezijde B 57; M. Weststrate, naar 's-Gravenhage, Loosduinen, stichting „Oud Rosenburg"; H. Schouwenaar, n. Kerkplein A 210. Terneuzen. Maandagavond vergaderde de winkeliersvereeniging „Terneuzen klim op". Een vijf-jaren-plan werd den leden voorgelegd en druk besproken. Telken jare zal een winkelweek gehouden wor den; de wijze, waarop deze georganiseerd wordt, alsmede de vele attracties daaraan verbonden, zullen bewijzen, dat de per sonen, die in deze zaak de leiding hebben, over durf en toewijding beschikken. Ook voor de vreemdelingen die tijdens de win kelweek Terneuzen bezoeken is een bij zondere attractie bedacht. Nu het juist 650 jaar geleden is, dat de Triniteitspol- der werd ingedijkt, waardoor de kaap in zee (waaraan Terneuzen zijn naam dankt de neus) verloren ging, zal een speciale afdeeiing in de grootsch opge zette reclame-stoet een historisch karak ter dragen. En na het tijdvak van vijf jaar zal Terneuzen zijn monument heb ben: de neus. In het teeken daarvan zul len de jaarlijksehe feesten staan. St Laurens. Loop der bevolking over de maand Mei 1931. Ingekomen: P. J. Ie Due en gezin, zon der beroep, B 23, uit Middelburg; A. van Dalen, landb.knecht, A 40, uit Brouwers haven; E. de Bruijne en gezin, bur.ambt., B 19, uit Vlisingen; T. de Nood, dienstb., B 187, uit Amemuiden. Vertrokken: G. v. d. Woestijne, landb. knecht, van B 94 naar Biggekerke; J. K. Gideonse, landb.kn., van A 20 naar Oost- kapelle; K. Dingemanse, landb.kn., vein A 117 naar Serooskerke; D. Boogaard- Abrahamse, zonder beroep, van A 77 n. Middelburg; A. Willeboordse, landb.kn., A 81, naar Vrouwenpolder; A. Kuzee, dienstb., van B 120 naar Veere; J. Jobse, lanb.kn., van A 85 naar 0.- en W.-Sou- burg; P. Stroo, dienstb., van B 131 naar Grijpskerke; J. Melse en echtg., landarb., van B 77 naar Middelburg; L. Wagenaar, veedrijver, van B 77 naar Middelburg; A. Willemse, landb.kn., van A 35 naar Grijpskerke; A. Walraven, chauffeur, v. B 98 naar Middelburg; Ca. Willemse, dienstbode, van B 86 naar Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vinkeveen, W. Vroeginde- weij, cand. te Middelharnis. Te Dantuma- woude, K. Hakkesteegt, cand. te Hoor naar. Aangenomen naar Hooge Zwaluwe, A. de Bruijn, cand. te Den Haag. Bedankt voor Warfhuizen, J. Eikema te Godlinze. Geref. Kerken. Beroepen te Meppel, W. v. d. Heide te Zoutkamp. Bedankt voor Klundert, Joh. Meijnen te Zalk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Arnhem, W. Bijleveld te Haarlem. Evang. Luth. G meente. Bedankt voor Nijmegen, Th. B. W. S. Gramberg te Zwolle. - M a j o o r D s J. H. Ruysch van Dugteren. fin het Diaco- nessenhuis te Breda is gisternacht over leden de legerpredikant Ds J. H. Ruysch van Dugteren. De overledene, die 59 jaar oud was, werd op 17 September 1899 te R i 11 h e m in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1905 naar 's Gravenzande. Sinds 1 Januari 1920 was hij werkzaam als legerpredikant met als standplaats Breda. Beroepingswerk. De verga dering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, die gisteravond zou worden gehouden, ter beroeping van een predikant, is wegens onvoltalligheid niet doorgegaan. Beroepbaar. De heer J. H. Kluiver, te Delft, cand. van de univer siteit te Utrecht, is door het prov. kerk bestuur van Friesland beroepbaar ver klaard in de Ned. Herv. Kerk. Ds Gramberg naar Ma- la n g. Ds Th. B. W. G. Gramberg, predikant bij de Luth. gemeente te Zwolle, die voor de tweede maal door het Ned. Zendingsgenootschap is aangezocht om als zendeling-leeraar naar Indië te gaan, heeft, naar de JNederl. meldt, daaraan thans gehoor gqgeven. Hij hoopt zich daartoe eind Cjctober naar Malang op Oost-Java te begeven, om daar de taak over te nemen van ds Bal jon, die in 1932 voor goed naar Holland terugkeert. Bevestiging en intrede. Ds I. K. Wessels, Geref. predikant te Burum (Fr.), hoopt 28 Juni e.k. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige Ge meente, om 12 Juli d.a.v. intrede te doen te Harlingen, na bevestigd te zijn door zijn broer Ds L. W. Wessels, te Abcoude. Geen wijn meer? Blijkens een bericht in „Das Evang. Deutschland" be sloot het landsconsistorie van Sleeswijk- Holstein te Kiel zulks naar aanleiding van een verzoek uit de jeugdbeweging om toe te staan, dat in de kerk bij de avondmaalsviering met name voor jeugdi gen veroorloofd zal zijn om in plaats van wijn ongegist druivensap te gebrui ken. De „Allg. Evang. Luth. Kirchenzeitung" komt met nadruk tegen dit besluit op en zegt, dat Christus het Avondmaal heeft ingesteld met brood en wijn en geen rnensch ter wereld macht heeft om Zijn testament te verbreken of te veranderen. Ongegist druivensap is nu eenmaal geen wijn, evenmin als meel brood is. „Avond maal en ongegist druivensap is imitatie". Geref. predikanten in Zeeland. Dinsdag 2 Juni werd de jaarlijksehe conferentie gehouden van de Geref. pre dikanten in Zeeland. De vergadering werd wegens vertrek uit Zeeland van Ds. R. J. v. d. Veen, geopend door den assessor D s F. Staal, op de gebruikelijke wijze. In zijn inleidend woord bracht Ds Staal in herinnering, hoe de bekende figuur van Ds v. d. Veen thans niet meer in ons midden is, omdat hij in welverdiende rust gegaan is. God geve hem een gezegenden levensavond! Verder sprak Ds Staal ter inleiding op de vergadering, die volgen zou, over eenheid. Eenheid, die in ons midden als ambtsbroeders en ook in onze kerken ge vonden moet worden. Geen schijn-eenheid, gelijk de wereld die kent en zooals die ook gehuldigd wordt in christelijke kringen, die voor ons door de namen van Stock holm en Lausanne reeds geteekend zijn, en aan wier eenheidsbeweging wij toch ons hart niet kunnen geven, maar een eenheid zooals die alleen een waarachtige kan zijn in onzen Heere Jezus Christus, bij trouw en gehoorzaamheid aan Zijn W oord. Na dit woord van opening der ver gadering en verwelkoming der aanwezige collega's, werden de eigenlijke werkzaam heden van de conferentie, die dit jaar voor 't eerst in de keurig vernieuwde Hof- pleinkerk te Middelburg vergaderde, aan gevangen met het lezen van de notulen der vorige vergadering door D s A. G. H e y. Daarna moest de open plaats van 't presidium vervuld. Bij acclamatie werd de assessor D s F. S t a a 1 tot praeses en op dezelfde wijze D s A. S c h e e 1 e tot asses sor verkozen. Nadat nog de nieuwgeko- zen praeses aan Ds Hey de gelukwen- schen der vergadering aangeboden had i met diens 25-jarig ambtsjubileum, gaf hij j het woord aan D s. D. R i n g n a 1 d a tot het houden van zijn referaat over „Het ambt der geloovigen", waarover eenige dagen van te voren aan de collega's de volgende stellingen waren toegezonden: 1. De Koning dor Kerk roept alle ge loovigen tot uitoefening van het ius dis- cretionis. 2. Dit ambt der geloovigen wordt in zijn geestelijk karakter en in zijn drievoudige vertakking door de Heilige Schrift dui delijk geleerd. 3. De bevoegdheid van dit geestelijk ambt strekt zich in de kerk als instituut uit tot de leer, de kerkregeering en de tucht. 4. Niet alleen aan de speciale ambtsdra gers, maar ook aan de vergadering der geloovigen komt de potestas toe, waar door zoowel independentisme als hiërar chie voorkomen wordt. 5. In het normaal levend organisme der kerk staat echter de bedienende macht der gemeente onder de directie rerum van de speciale ambten. 6. De werking van- en de verantwoorde lijkheid voor het ambt der geloovigen is met name in onzen tijd van de meest practische beteekenis. Referent begon met zijn onderwerp in verband te zetten met dat, 'twelk ten vorigen jare op de conferentie behan deld was, „De pluriformiteit der Kerk". We moesten toen tot de conclusie komen, dat ieder, die 't ambt der geloovigen (of „aller" geloovigen) niet respecteert, maar veracht, consequent dient terug te kee- ren naar de Roomsche Kerk met haar overdreven vereering van het instituaire ambt. Daarna begon Ref. zijn stellingen toe te lichten. Wij moeten het woord ambt niet verstaan zooals we 't kennen uit de woor den ambtenaar en beambte. Het begrip ambt heeft hier een geestelijk karakter. Ongeveer zulk een onderscheiding als be staat op maatschappelijk gebied, is er ook m.m. op kerkelijk gebied. Men onder- scheide tusschen organen en instrumen ten. B(jv. een rechter is van de rechte lijke macht orgaan, de agent van politie evenwel instrument. Een dergelijk onder scheid voelt men ook dat er is op kerkelijk i terrein tusschen het ambt en het waar nemen van bijv. stoffelijke functie's als 't kosterschap enz. Voorop sta dat het ambt een geestelijk karakter heeft. Na eenige releveering van de gedach ten bij Kuyper e.a., zooals Rutgers en Wagenaar, over het ambt der geloovigen, wees Spr. op 't verschil dat er te dezen opzichte is tusschen de oude en de nieu we bedeeling. Onde1- de oude bedeeling was 't ambt zeer exclusief. Het was verleend aan bij- i zondere profeten en priesters, maar de geloovigen over het algemeen waren daarvan uitgesloten. Dat geeft reeds te denken, dat 't thans, onder de -nieuwe be deeling, juist andersom moet wezen. Trou wens men ziet het licht der nieuwe bedee ling met haar volledige ontwikkeling van het ambt der geloovigen reeds doorbreken in die dagen der oude bedeeling in den be kenden wensch van Mozes „ach dat zij allen profeten waren!", in Jeremia 31, in Joël 2. In het N. T. zegt Jezus: „één is uw Meester en gij zijt allen broeders". Daulus heeft in zijn dagen de gemeente opgewekt, naast de buitengewone raven van zijn tijd, tot 't gewone algemeene ambt, en Johannes zeide tot de gemeente, „gij hebt de zalving der heiligen en gij weet alle dingen. M.a.w. in de nieuwe bedeeling zijn alle geloovigen gemaakt tot een koninklijk priesterdom, herschapen naar Gods volle beeld. Christus, de eigenlijke ambtsdrager heft, als haar Koning, Zijn gansche kerk tot 't ambt weder op en geeft haar in zichzelf de bevoegdheid tot 't uitoefenen van 't 'jus discretionis (recht om te onder scheiden); vandaar dat de Apostel kan zeggen: „Geliefden (dus dat is toch tot al- 1 e n) beproeft de geesten of ze uit God zijn". De poteras ecclesiae berust bij de gemeente, een waarheid welke altoos is bepleit door mannen als Voetius. Daar is Gods gemeente waar Gods Woord is. Dat Woord is allereerst noodig tot 't vor men van een gemeente. Er laat zich daar om een kerk denken en er is een gemeente mogelijk, zonder ouderlingen, dienaren des Woords en diakenen; dat is metter daad 't element van waarheid in de kringen van independentisten als bijv. de Darbisten. Intusschen, al is dan het we zen der kerk wel aanwezig, 't welwezen ontbreekt (Voetius), want daartoe zijn toch de drieërlei door Christus bevolen ambtsdragers vereischt. Al geven we dus toe, dat de Kerk er niet is voor de bijzondere ambtsdragers, maar die ambtsdragers voor de kerk, toch wachte men zich voor 't gevaar van inde pendentisme. Maar waar is 't, dat de gemeente is 't principium quod, de kerkeraad slechts 't principium quo. Die de potestas uitoefent is de Kerk des Heeren, welke 't echter doet onder leiding en bestuur van den kerkeraad. De ambtsdragers zijn dus die naars van de gemeente om Jezus' wil, en hebben over haar als Christus' erfdeel geen heerschappij te voeren. In onze dagen heeft ons onderwerp zoo zegt Ref. allesbehalve de aandacht, ondanks de afscheiding en de Doleantie. Dat is te betreuren, want 't is zoo noodig: Evangelisatie moet allereerst een zaak van 't particulier initiatief zijn, en niet slechts zaak van 't instituut. En ook an dere dingen als bijv. 't onderwijs, de V.U., drijven eigenlijk op 't ambt der geloovi gen, omdat dit ons optreden doet niet alleen binnen, maar ook buiten 't insti tuut. In de bespreking van 't referaat meng den zich verschillende predikanten, als Ds. Wiersinga, Ds de Vries, Ds van Lonk- huijzen, Ds Bost, Ds Vanhaelen. Uit deze levendige discussie, die zich naar aanlei ding van dit zoo belangrijk onderwerp ontspon, vermelden wij bijv. de opmer king van den referent, om toch niet te meenen, als zou hij 't hebben voorge steld dat onder 't O. T. 't ambt der ge loovigen er in 't geheel niet was. Want het was er wel, doch slechts negatief, ont vangend, maar niet zoozeer actief, zelf optredend gelijk dat nu wel eisch is voor de gemeente van Christus als instituut niet slechts, maar ook als organisme. Voorts werd in de levendige discussie, welke op 't referaat van Ds Ringnalda olgde, ook deze zeer belangrijke wenk ge geven en onderstreept, dat de idee van 't ambt aller geloovigen in onze provincie Zeeland nog veel meer doorwerken moet. Het moet bij onze gemeentevergaderm- gen blijken, waarbij men dan zelfs ook de vrouwen niet uitsluiten mag. Want, al heeft men alom, aldus Ref., zich te wach ten voor het gevaar van het feminisme in de Kerk, en wel te bedenken, dat de vrouwen in de gemeente niet mogen lee- ren, toch mag men ook weer, juist op zulke vergaderingen, de vrouwelijke le den niet weren, maar moet ze juist uit- noodigen. Dat zal de band des geloofs onderling versterken. Eén der predikan ten mocht zijn gemeente in dezen als voorbeeld stellen, omdat daar op de ge meentel ergaderingen soms minstens e\en\eel vrouwen als mannen zijn. Er werden natuurlijk op dit uitgestrekt terrein van 't ambt der geloovigen nog meerdere vragen ge..tel d en opmerkingen gemaakt, als bijv. over 't recht en den plicht der gemeente om tegen haar ker keraad op te treden en desnoods dien af te zetten, maar de voornaamste hoofd punten zijn hiermee nu wel aangeduid. Na een woord van dank tot den refe rent van dezen morgen, sloot de prae ses de vergadering, waarop 't gezelschap der H.H. predikanten zich begaf naar 't hotel „De Abdij", om met elkaar aan te zitten aan den middagmaaltijd. Koudekerke. Dinsdag 27 Mei herdacht Ds A. G. He ij, Geref. predikant alhier, zijn 25-jarige ambtsbediening in het mid den van zijn familiekring. Zeer vele schriftelijke bewijzen van belangstelling werden toegezonden. Reeds vroeg in den morgen werden bloemstukken bezorgd van de Meisjesvereeniging „Het Mosterd zaadje"; van den secretaris van het Pro vinciaal Comité der Vrije Universiteit; van de afdeeiing „Patrimonium"; den Kerkeraad enz. Namens den Kerkeraad, die in zijn ge heel tegenwoordig was, werd de jubila ris door den vice-voorzitter, dhr Ruiten beek, in hartelijke bewoordingen toege sproken en geluk gewenscht, waarna hij hem een enveloppe met inhoud overhan digde. Van de Knapenvergadering werd hem een boekwerk overhandigd. Namens „Patrimonium" sprak dhr D. Kasse den jubilaris toe en memoreerde het vele, wat Ds Ileij voor de afdeeiing gedaan heeft. De Kerkeraad van Molenaarsgraaf- Brandwijk had afgevaardigden gezonden, evenals de Kerkeraad van Meliskerke. Namens de Classis Middelburg sprak Ds D. Scheele en namens de Zendings- deputaten Ds A. Scheele, die ook namens de persvereeniging de Zeeuwsche Kerk bode, het woord voerde. Zondagmorgen hield Ds Heij een ge dachtenisrede met als tekst Hosea 11:3, in verband waarmede stilgestaan werd bij de volgende punten: 1. het leiden; 2. het dragen, en 3. het genezen. Goes. Dhr J. van Dijl, hoofd der open bare school voor U. L. O. alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Doetin- chem, in verband waarmede door hem te Goes tegen 1 September a.s. eervol ontslag is gevraagd. Geslaagd voor machinistenexamen diploma B de heer J. W. Koke te Vlis- singen. Schoondijke. Landbouwschool. Bevorderd werden: Van de le naar de 2de klasse: G. G. Dellaert, Aug. Dellaert en W. Quaak te IJzendijke; J. J. de Feyter, J. S. van Gi1st en H. Vermue te Schoondijke; R. Aernaudts en Gam. Aernaudts te Sluis. Afgewezen één leerling. Van de 2de naar de 3de klasse: P. Beun te St Kruis; H. Cysouw en A. de Putter te Cadzand; P. Dekker te Retranchement W. Dieleman en S. van Hoeve te Bier vliet; Joh. de Miliano te Waterlandkerk je; J. P. Quaak, J. B. A. Rissceuw, F. J. van Rosevelt en J. F. van Rosevelt te Schoondijke. Afgewezen 1. Van de 3de naar de 4de klasse: A. G. Contant en A. A. de Zwart W. Pzn te Schoondijke; P. Luteyn, D. Quaak G. Mz. en J. C. Risseeuw Iz. te Zuidzande; D. Quaak M, Jzn te IJzendijke; A. S. van Strien te Groede en A. A. de Zwart Izn te Oostburg en P. J. Risseeuw te Retran chement. Het diploma verwierven: H. J. Brak man Zzn, Oostburg; H. M. Brakman Hzn, te Schoondijke; Z. G. Risseeuw te Zuidzande; J. G. Verplanke te Biervliet; R. G. Barlé te Philippine; P. H. de Rid der te Retranchement en J. Donze te Groede. Voor de le klasse zijn aangegeven: J. P. Risseeuw te Groede; Z. Cornelis Pzn te Nieuwvliet; J. Nieuwenhuize en P. M. Quaak te Zuidzande; J. de Hullu te Retranchement; J. Provoost Azn en E. Haverbeke te IJzendijke; J. I. Risseeuw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2