No. 204 Woensdag 3 Jnni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Oo's Bank N.V, Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JUNI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDSMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «£55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELK3N WERKDAG. AbonneinsntajfSfKs? Per 3 maanden.- franco per post 3- Losse nummers 10 05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bi] abonnement belangrijke korting. De Regeeringsmachlne. De Regeeringsmachine werkt vaak ter gend langzaam. Dat is weer opnieuw aan het licht geko men bij de behandeling van de Indische begrooting in de Eerste Kamer. Deze begrooting voor 1931, van welk jaar nu reeds 5 maanden verstreken zijn, sluit officieel met een tekort van 7.6 mil- lioen gulden, terwijl reeds lang bekend is, dat bet werkelijke tekort vele tientallen millioenen zal bedragen. Het is een wonderlijke geschiedenis. Toen nu ruim een jaar geleden de ont- werp-begrooting werd ingediend, met een geraamd tekort van ruim 1 millioen gul den, was het bij iedere ingewijde bekend, dat deze raming naar niets leek. Men her- innere zich de rede door Dr Beumer het vorig jaar op de vergadering van het Prov. Comité van A.R. Kiesvereenigingen te Goes gehouden. Maar de directeur van financiën in In- dië wist het beter. Deze autoriteit meende dat er geen wolkje aan de lucht was en zoo werd dan ook de begrooting inge diend met het door hem geraamde kleine tekort en door den Volksraad in Indië aangenomen. En terwijl het nu bekend is dat deze begrooting niet de minste werkelijke waarde heeft, wordt ze toch aan de Sta- ten-Generaal ter goedkeuring aangebo den. Tegenover de leden die hierover hunne ontstemming uitspraken, werd er door den Minister op gewezen, dat de ambte lijke machine zeer ingewikkeld is en dat de afstand van Indië zoo groot is, wat een vlugge afdoening belemmert. Dat de ambtelijke machinerie zeer in gewikkeld is en uiterst langzaam werkt, is bekend. Maar toch doet het vreemd aan, dat de hooge ambtenaren zeer spe ciaal met deze materie bekend, niet ble ken te weten wat bij anderen wel bekend was. En de groote afstand kan, gezien de snelle Iuchtverbinding en de perfecte draad- en draadlooze verbinding toch moeilijk als een excuus worden aanvaard. De hieruit voortvloeiende bezwaren zijn minder groot, nu de Staten-Generaal zich niet meer met alle onderdeelen van de Indische begrooting bemoeien. Maar het vertrouwen in de Regeerings- au tori teiten wordt op deze wijze toch niet versterkt. Liberalisme en godsdienst. Aan dit belangrijke onderwerp wijdt het „Vaderland" een hoofdartikel. Dit liberale orgaan acht het noodig er op te wijzen, dat er spraakverwarring heerscht bij hen, die verandering mee- nen te constateeren bij de liberalen, als zouden dezen thans ook bereid zijn poli tiek en godsdienst te vermengen zij het dan ook altijd in mindere mate dan de Rechterzijde. „In dit opzicht, vervolgt het blad, is er niets veranderd. De rechtvaardiging van iemands opneming in de liberale par tij werd niet en wordt niet, en mag nooit worden afhankelijk gesteld van iemands godsdienstige gevoelens. Zoo is het en zoo moet het blijven; de atheïst van Hou ten, de ethisch-irenische Borgesius, de or thodoxe Röell waren daar op hun plaats, zooals iedereen dat is, tot welken gods dienst hij ook behoort, mits hij de abso lute vrijheid van godsdienst voor ieder erkent. Wat er wel veranderd is, is dat de li beralen, doordat het tijdperk van het ra tionalisme thans achter ons ligt, meer dan vroeger de groote waarde van den gods dienst als geestelijke factor erkennen en hun medewerking aan de financieele ge lijkstelling van de twee takken van ons L. O. is daarvan het beste bewijs." Dat het Liberalisme een stad is met vele poorten, zooals wijlen Mr Dressel- huys het uitdrukte en dat iedereen tot welken godsdienst hij ook behoort in die partij welkom is, zegt nog weinig voor haar karakter. Bit karakter wordt duidelijk aangege ven in een door het „Vaderland" aange haalde stelling aangenomen door de Libe rale studieclub te Rotterdam, waarin wordt geproclameerd, dat liberaal staats beleid absolute godsdienstige normen voor het staatkundige leven verwerpt. Gods Woord, juister uitgedrukt de uit leg, dien de mensch met zijn feilloos ver stand daaraan verkiest te geven zoo wordt verder betoogd is voor den libe raal als zedelijke grondslag voor ons staatsleven absoluut o n a a n - n e m e 1 ij k. Gods Woord wordt als regel en richt snoer voor het staatkundig leven verwor pen en de menschelijke rede daarvoor in de plaats gesteld. Dat is één. Godsdienst, het dienen van God die zich in zijn heilig Woord heeft geopenbaard, sluit in, de erkenning van de opperhoog heid Gods voor he e 1 het leven. De belij denis dat God het te zeggen heeft en niet de mensch. Dat niet de menschelijke rede, maar de goddelijke ordinantiën regel en richtsnoer moeten zijn ook voor het staat kundige leven. Dat is twéé. Hieruit volgt, dat hoezeer de Liberale Staatspartij hare poorten ook open zet voor allen, ook voor de orthodoxe-Chris- tenen, en hoewel het een feit is dat vol strekt niet alle liberalen afwijzend staan tegenover den Godsdienst, het Liberalisme als zoodanig toch Gods Woord verwerpt en vijandig tegenover den Godsdienst staat. Hevig onweer in Zuid-Zweden. Zondagavond heeft boven Zuid-Zweden een hevig onweer gewoed. Op vele plaat sen sloeg de bliksem in en 'n tiental boer derijen is door brand verwoest. Het on weer ging met hevige slagregens gepaard. 's Nachts heeft het onweer, hoewel min der hevig, boven Midden-Zweden gewoed. Boven de Scherenarchipel, tusschen Stockholm en de Oostzee, zag de hemel tusschen twaalf uur en een uur vrijwel constant groen-geel van de aanhoudend flitsende bliksemschichten. Rebellen-activiteit in Britsch-lndië. De rebellen in Burma vertoonen op het oogenblik weer meer activiteit. In het district Prome stuitte een uit tien man bestaande politiepatrouille op een groep opstandelingen, van wie er een werd ge dood. Later werden de beambten door een uit 100 man bestaande bende aangeval len, zoodat zij zich genoodzaakt zagen, naar Wettingan terug te trekken. Eén po litiebeambte wordt vermist. Een afdeeling van het Punjab-regiment slaagde er na derhand in negen rebellen in een klooster nabij Wettingan te arresteeren. Intusschen was de politiepost te Wet tingan door 50 rebellen aangevallen. De manschappen verdedigden zich manhaf tig; een tiental aanvallers werden gedood en verscheiden gewond. Toen versterking voor de politie arriveerde, trokken de op standelingen af, nadat zij de huizen rondom den politiepost in brand hadden gestoken. Aanslag op een trein bij Rangoon. Tegen middernacht heeft een ongeval plaats gehad met den posttrein, die naar Mandalay was vertrokken. De locomotief en drie wagons zijn omgeslagen, doordat de rails waren verwijderd, zoodat ver moedelijk sabotage in het spel is. Zes rei zigers werden gewond naar het zieken huis overgebracht. Engelsche geboortecijfers. Volgens officieels gegevens bedroeg het aantal levend geborenen in Engeland ge durende het eerste kwartaal van dit jaar 159.820, waarvan 81.881 van het manne lijk geslacht en 77.939 van het vrouwelijk. Dit aantal beteekent een vermeerdering van het aantal levend geborenen met 1100, in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar. Het sterftecijfer bedroeg voor hetzelfde kwartaal 16^ per 1000. Het aantal sterfgevallen overtrof het aantal geboorten met 2378. Korte berichten. De verkiezingen in Roemenië zijn zeer kalm en onder groote apathie van de zijde der bevolking verloopen, waartoe wellicht ook het zeer warme weer heeft meegewerkt, doch waarschijnlijk nog meer de overtuiging der bevolking, dat een parlement toch niets kan uitrichten en geen partij in staat is, een einde te maken aan den noodtoestand, waarin het land verkeert. Er is een communistisch complot in Argentinië ontdekt. Acht personen werden gearresteerd. Voorts werden wa penen, dynamiet en vloeistoffen voor de vervaardiging van bommen in beslag ge nomen. i Na de jongste gemeenteraadsver kiezingen in Spanje is Burgos de eenige gemeente in Spanje, waar een monar chistische meerderheid is gekozen. Gisteren heeft het weer in vele dee- len van Engeland geonweerd en uit ver scheiden plaatsen worden overstroomin gen gemeld. In Malhondale had een wolk breuk plaats, te Leeds staan het kerkhof en verscheiden straten onder water. Te Damavend en Sjahpor in Perzië is een hevige aardschok waargenomen; tot dusver is geen melding gemaakt van schade. De landsmiddelen in Indië. De landsmiddelen brachten in het af- geloopen kwartaal f 118.300.000 op tegon f 139.300.000 in het overeenkomstige tijd vak van 1930. De opbrengst bleef f 53.470.000 beneden de raming, waarvan f 35.050.000 komt op rekening van de be lastingen, waarbij aangeteekend kan wor den dat de kohierbelastingen eerst later ruim vloeien. Korting op de Indische salarissen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het adres van den Volksraad in Ned.-Indië, houdende verzoek het daarheen te leiden, dat de door de Indische regeering be raamde korting van 5 pet. op de salaris sen over 1931 achterwege blijft. Dit adres is gezonden aan de begroo- tingscommissie voor de Indische begroo ting voor 1931. Uitvoering Invaliditeitswet. Het bestuur van de Rijksverzekerings bank heeft aan den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel geschreven, dat het overleg met den minister van arbeid, handel en nijverheid heeft besloten, niet over te gaan tot restitutie van de wiskun dige reserve. Het gevolg van deze beslissing zal ver moedelijk zijn, zoo schrijft het bestuur der Rijksverzekeringsbank verder, dat ver schillende belanghebbenden ons thans zullen dagvaarden. Het doet nu het voorstel, dat het door slechts één schoolbestuur zal worden ge dagvaard, en wil zich verplichten zich naar den uitslag van dit proces te ge dragen ten aanzien van alle andere schoolbesturen, voor zoover deze indertijd vrijwillig hebben betaald en de vordering niet was gegrond op een beslissing, geda teerd 10 Juni 1929 of later. De Schoolraad adviseert den belang hebbenden schoolbesturen, dit voorstel ter vermijding van onnoodige kosten te aan vaarden. Waarschijnlijk zal het niet eens noo dig zijn, dat het bedoelde proefproces door een der schoolbesturen wordt onderno men. Sommige gemeentebesturen verkee- ren ten deze namelijk in gelijke omstan digheden ais de schoolbesturen. Het weer in Mei. Volgens het voorloopig overzicht van het Kon. Met. Inst. te De Bilt was gemid deld over de vijf hoofdstations de och- tendtemperatuur 1graad te hoog, in de drie dekaden resp. 1 en 2^ graad. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 23en en 25en; resp. 4 graden beneden en 5% graad boven normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur was 1^ graad, het gemid delde minimum 2 graden hoven normaal. Dagen met minima beneden het vries punt kwamen op de hoofdstations niet voor. Het aantal dagen met een maximum temperatuur boven 25 graden bedroeg 4, tegen 3 normaal. De neerslag was onre gelmatig verdeeld, maar in het algemeen boven normaal, vooral in het midden van het land tengevolge van de zware regens op den 7en en 8en. In het midden van het land en in Noord-Holland was de afwijking 60 tot 100 procent boven het normale, in de an dere deelen 10 tot 50 pet., behalve in Friesland en Groningen, waar de hoeveel heid normaal tot iets daar beneden was. Te De Bildt werden 183 uren zonne schijn waargenomen, tegen 202 normaal. Rijkssubsidie tuberculosebestrijding. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat de 3de ali nea van punt XIH van de voorwaarden voor Rijkssubsidie voor de bestrijding der tuberculose voor plaatselijke vereenigin- gen wordt gelezen als volgt: „Het bestaande geldt niet voor de ver zekeringen, gesloten vóór 27 Augustus 1929, en ook niet voor verzekeringen, vóór 1 Januari 1932 gesloten voor huis bezoeksters, die bij het aangaan der ver zekering reeds den 35-jarigen leeftijd be reikt hebben. In het tweede geval wordt alleen dan subsidie verleend, wanneer de verzeke ring: a. gesloten nadat de huisbezoekster den den 35-jarigen leeftijd heeft bereikt recht geeft op een uitkeering van minstens 600 gld., ingaande op 60-jarigen leeftijd; b. gesloten, nadat de huisbezoekster den 40-jarigen leeftijd heeft bereikt, recht geeft op een jaarlijksche uitkeering van minstens f 500, ingaande op 60-jarigen leeftijd; c. gesloten, nadat de huisbezoekster den 45-jaxigen leeftijd heeft bereikt recht geeft op een jaarlijksche uitkeering van minstens f 400, ingaande op 60-jarigen leeftijd. De Tarwewet. Het Tweede Kaïnerlid Van der Sluis heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: 1. Is het waar, dat, in verband met de uitvoering van de Tarwewet, aan perso neel, in dienst bij importeurs van en groothandelaren in Amerikaansch meel, ontslag is gegeven en is aangezegd? 2. Kan de minister mededeelen welken omvang dit verschijnsel heeft aangeno men? 3. Wat denkt de minister te doen om deze gevolgen van de Tarwewet zooveel mogelijk te herstellen? Douanekantoren op de Belgisch Nederlandsche grens. De A. N. W. B. meldt: Er is verandering gekomen in de uren waarop de douanekantoren aan de iBel- gisch-Nederlandsche grens geopend zijn. Voor de vaststelling der kantooruren is met ingang van 1 Juni het jaar verdeeld in vier tijdperken en volgens deze ver deeling is thans de algemeene regel voor werkdagen als volgt: Voor de Nederlandsche grenskantoren: van: 1 Nov. tot einde Febr. van 8 tot 12.30 en van 14 tot 17; 1 Maaxt tot en met 31 Maart van 8 tot 12.30 en van 14 tot 18.30; 1 April tot en met 30 Sept. van 6.30 tot 12.30 en van 14.30 tot 20; 1 Oct. tot en met 31 Oct. van 8 tot 12.30 en van 14 tot 18.30. Voor de Belgische grenskantoren: van: 1 Nov. tot einde Febr. van 7.30 tot 12 en van 11.30 tot 16.30; 1 Maart tot en met 31 Maart van 7.30 tot 12 en van 13.30 tot 18; 1 April tot en met 30 Sept. van 6 tot 12 en van 14 tot 19.30; 1 Oct. tot en met 31 Oct. van 7.30 tot 12 en van 13.30 tot 18. Voor zoover de Nederlandsche kantoren tot hiertoe op Zondag geopend waren, blijft deze openstelling voorloopig onver anderd, met dien verstande, dat het slui tingsuur niet later is dan het uur, dat in de nieuwe regeling daarvoor is vast gesteld. Ook bij de kantoren welke tot dusver zonder pauze tusschen de ochtend- en de namiddagdiensturen geopend waren, blijft deze doorloopende dienst gehand haafd. De dienst van eenige kantoren in beide landen, waar veel automobielverkeer is, zal wellicht verlengd worden. Hierom trent hopen wij eerlang nadere mededee- ling te doen. De crisis in het vlsscherijbedrijf. Gistermiddag is te IJmuiden een ver gadering gehouden, waarin zoo goed als alle crediteuren in het visscherij bedrijf aanwezig waren. Na langdurige bepre kingen werd een commissie benoemd, be staande uit vier personen, een vertegen woordiger van de kolenleveranciers, een van de reparatie-inrichtingen, een van de ijsfabrieken en een van de stowers, welke zich een accountant zal assumee- ren. Aan deze commissie zullen alle vor deringen der verschillende crediteuren worden medegedeeld. Hierdoor zal het mogelijk zijn, een overzicht van de schul den op stilliggende booten te verkrijgen en ook een juist inzicht in de soort van schulden (hypothecaire, preferente, con currente). Op deze wijze verwacht men zich een juist oordeel te kunnen vormen over de positie van het visscherij bedrijf te IJmuiden en op grond daarvan te kun nen vaststellen wat moet worden gedaan om tot een gezonden toestand te komen. Binnenland. De dam in het Hellegat. Aardbeving in Pekalongan. De Tweede Kamer over de woekerbanken. Buitenland. De toestand in Britsch-lndië. De kabinetscrisis in België opgelost. WETTELIJKE REGELING VAN HET GELDSCHIETERSBEDRIJF. Inperking van de woekercontracten. De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van een initiatief-wetsvoorstel ingediend door den 'heer v. d. Bergt (S.-D.), welk ont werp beoogt aan de voekerpr act ijken in het geldschietersbecLrijlf een einde te ma^ ken. De erkende geldschieter, 'die tegen de wet handelt bijv. door het sluiten van mondelinge contracten, wordt bedreigd met 'drieërlei gevaar: a. hij pleegt een strafbare handeling; b. de gesloten over eenkomst is nietig en eenig vorderings recht op hoofdsom en rente is uitgesloten; c. door intrekking van zijn toelating 'ais geldschieter verliest hij zelf zijn brood winning. Verder wordt bepaald, dat hij, die an ders dan krachtens eene ingevolge deze wet veredsöht© toelating het beroep of be drijf van geldschieter uitoefent, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaar, of met geldboete van ten booigste tienduizend gulden. Van verschillende kanten werd er in de Kamer op gewezen, 'dat het wetsvoorstel sinds de indiening aanmerkelijk is verbe terd. Zoo wordt bet leven van behoorlijke voorschotbanken niet laniger bedreigd door te strenge voorschriften, waardoor aanvankelijk de oprichting van gemeen telijke geldsc'hietbanken werd geforceerd. Een groote moeilijkheid is hierbij pre cies aan te geven, waar het misbruik, waar de woeker begint. Dit is hetvoornaamste .punt en hoe moeilijk hier een criterium is aan te 'ge ven, blijkt uit de houding van de voor stellers zeiven. Terwijl 'de Engelsche wet 'zelfs' een rente van 48 pet. 's jaar toe laat, had mr. van den Bergh aanvankelijk een maximum van 12 pet. in zijn voorstel opgenomen, hetgeen de dood van ieder particulier bedrijf zou zijn geweest. De voorstellers hebben dit ingezien en de 12 pet. uit het ontwerp teruggenomen. Bepaald is nu, dat de maximum-rente ih tabellen bij Algemeenen Maatregel van Bestuur moet worden vastgesteld. De wet bepaalt daarover feitelijk niet meer dan dat de maxima zoodanig worden bepaald, dat zij, naar het oordeel van de Kroon de in te stellen Commissie van Advies gehoord een redelijke winst bij degelijk beheer mogelijk maken. De voorstellers zeggen in hun wijzi- gings-nota, dat de Regeering deze „goed1- deels technische tabellen" behoort te ont werpen. Maar hier zit juist de moeilijk heid. Als de Kamer 'dit voorstel aan neemt, dan zegt 'zij; feitelijk tot de Regee ring: wij' willen woekerrenten afsnijden, ziet gij, dat ige een criterium vindt. Op het cardinale punt is het wetsvoorstel dus een soort motie geworden. Dr Beumer merkte 'dan ook op, dat wie zijn stem aan dit voorstel geeft, niet ont stemd mag zijn, indien de Regeer ing er niet in slaagt den gevraagden A. M. v. B. te ontwerpen. Waarschuwing tegen „Huize Bethel". De laatste dagen worden gelden inge zameld vanwege een „Huize Bethel" in Den Haag, „afdeeling gratis verstrekking van voedsel aan ouden van dagen". Me-eslal wordt bij de ««ïMsdjsg mede-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1