No. 203 Dinsdag 2 Juni 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Ooes HEVEA Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN 'FIETSBANDEN Vichtloopend yzersterk ALLE per 1 JUNI vervallende worden verzilverd door Afcengegapstsi? Per .3 maanAsB; frajww tier post tem nnmmsn - - Pij s der Advertentiën; 1- -4 regels f t.üil. elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: K. ZUIDEKA. Bureaus Lange Vorststraat 70, Ooee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M155. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHTJIJ, L. Burg. TeL No. 259. V Pacificatie of moderatie? Het rapport van de Staatscommissie- Rutgers inzake de herziening van de L.O.- wet wordt ook in vrijzinnige kringen uit den aard der zaakl van alle kanten bekeken. Bij het lezen van wat daarover van die zijde geschreven wordt en van de versla gen der vergaderingen die aan dit onder werp gewijd zijn, vraagt men zich telkens weer af: wat wil men eigenlijk, wat be doelt men. Wenscht men inderdaad volkomen p a- cificatie of bedoelt men meer mo deratie. En het antwoord moet luiden: het laatste. Men wil wel tot op zekere hoogte het recht van het bijzonder onderwijs erken nen, men wenscht niet terug het gruwe lijke dwangsysteem dat het liberalisme ondanks zijne schoone leuzen lange jaren heeft toegepast. Dat niet. Men is bereid een meer tege moetkomende houding aan te nemen. Moderatie. Maar men kan er niet toe komen het volle recht van het bijzonder onderwijs te erkennen; het ideaal is: geen volkomen gelijkstelling, geen volle bevrediging, geen pacificatie. Gisteren is gewezen op de houding van de Vereeniging „Volksonderwijs". Een onderwijs -organisatie, die mo deratie wenscht inplaats van pacificatie. We beluisteren nu een andere stem. De Vereeniging van liberale leden van Gemeentebesturen heeft vergaderd; en dit punt behandeld. Door den inleider den heer C. G. Roos burgemeester van Lekkerkerk weid voor opgesteld, dat de gelijkstelling moet wor den geëerbiedigd. Maar: „Wanneer wij, liberalen, verklaren het openbaar onderwijs te willen bevorderen, dan doen wij dat omdat we principieel aan de algemeene, gemengde volksschool de voorkeur geven boven de bijzondere, confessioneele; omdat wij dus, ook en vooral in het onderwijs en de opvoeding, de eenheid van het volk stellen boven de verdeeldheid; omdat -wij in het samen komen en samengaan 'der verschillende richtingen een hooger goed erkennen dan in de afzondering van elke richting apart. De openbare school nu is en behoort te blijven zulk een algemeene, gemengde volksschool. Wij achten heit een bezwaar tegen het rapport der Staatscommissie, dat het niet voorstelt een strengere maatstaf aan te leggen voor de oprichting van scholen, speciaal van bijzondere scholen." „In elk geval moet het oprichten van nieuwe scholen niet gemakkei ijker worden gemaakt, doch wel moeilij ker". En verder: „Vaak wordt de redeneering gehoord, dat verbod van scholen met minder dan drie leerkrachten b.v. in strijd is met het beginsel der vrijheid van onderwijs en met dat der gelijkstelling (pacificatie). Die redeneering gaat alleen op, wanneer men meent dat dit beginsel ad absurdum moet worden doorgevoerd, waarvan we dan ook sedert 1920 niet zoo heel ver afgeraakt zijn. Maar indien men aanneemt dat naast deze beginselen ook nog gerekend moeit worden met de eischen van gezond finan- ciëel beheer en van een goede school organisatie, dan steekt er niets abnor maals in een wet, welke zou bepalen, dat geen financiëele medewerking wordt verleend aan de oprich ting en instandhouding van kleinere bjjzondere scholen dan 3-mansscholen, en dat er, be houdens hoogeTe goedkeuring in zeer bij zondere gevallen, ook geen kleinere open bare scholen mogen zijn. Zulke bijzondere gevallen zouden zich kunnen voordoen in streken met een gei- ringe of zeer verspreide bevolking." Wat men wenscht is duidelijk. De stichting van bijzondere scholen moet worden bemoeilijkt, door een of an dere autoriteit over de noodzakelijkheid van een school te laten beslissen. En in kleinere plaatsen moet in elk ge val de oprichting van bijzondere scholen worden verboden. Dan is meteen de openbare school ge red en zal het wel zoo goed als nooit voor komen dat een kleinere dan een drie- mans openbare school noodig is. Veel commentaar is hierbij niet noodig. Men wil geen pacificatie maar mode ratie. Een moderatie die ook blijkens de ge schiedenis van ons onderwijs, gemakke lijk ontaardt in moorderatie. MocDonald over de Engelsche dobbel- woede. Naar aanleiding van de lersche Derby Sweepstake, waarin het Engelsche volk weder voor millioenen heeft deelgenomen heeft Mac Donald zijn oordeel gezegd. Hij heeft op de meest onvoorwaardelijke wijze de dobbelzucht, waarmede het Engelsche volk behept is, veroordeeld en een corres pondent van de „Daily Herald" nadruk kelijk verzocht daaraan publiciteit te ge ven. Hij beeft deze dobbelzucht betiteld als een rage, die een verschrikkelijk ge vaar vormt voor de zeden van het volk. Mac Donald achtte bet boog noodig, dat eindelijk iemand dat eens uitsprak. Hij achtte bet een zeer betreurenswaardige weerspiegeling van de geestesgesteldheid des volks, dat het in een tijd als dezen millioenen ponden sterling op deze wijze verdobbelt. Vele duizenden menschen ver liezen geld, dat zij dienden te gebruiken om de Britsche industrie te helpen, of op andere wijze om bet leven te vergemak kelijken. Al deze millioenen, zeide de pre mier, waren in een bodemloozen put ge worpen onder het voorwendsel dat zij de ziekenhuizen (ten behoeve waarvan de lersche Derby wordt gehouden) zullen helpen, doch zij bevredigden slechts den gokgeest. Een kamp voor Deensche dienst weigeraars. In 1917 werd in Denemarken een wet inzake den burgerlijken weerplicht inge voerd, welke het mogelijk maakte dat de genen die bezwaren hadden tegen den mi litairen dienst, door boschaxbeid hun dienstplicht konden vervullen. In plaats van 5 of 6 maanden in militairen dienst te zijn moeten deze jongelieden 20 maan den „burgerlijk" dienen. Een medewerker van „Politiken" heeft onlangs een bezoek gebracht aan dit „Lejr for militarnaegtere" (kamp voor miliairen-dienstweigeraars) in het Grib Skov (boscb) en er vijf personen aange troffen, die er samenwonen in een bouten barak. Binnenkort zullen zij gezelschap krijgen van tien geestverwanten. Onder het vijftal was een jong predikant, die reeds 5 maanden onder de wapens was geweest, maar de maand, die hij nog te goed had, verwisseld had voor drie maanden dienst in het kamp. Hij had zoowel godsdienstige als gewetensbezwa ren gekregen. Des zomers is het in het kamp best uit te houden, maar des winters moet het er nogal vervelend zijn. De betaling- bedraagt 50 ore (33 cent) per dag benevens een zelfde bedrag voor kleedingvergoeding. De werktijd is 8 uur van 7 uur 's morgens tot 4 uur 's middags en een uur om te eten. Na 4 uur kunnen de bewoners van het kamp doen wat zij willen en vaak gaan ze alleen of samen op Zon- en feestdagen naar Kopenhagen. De Paus en het fascisme. Paus Pius XI heeft een protest doen hooren tegen de incidenten, welke zich in den laatsten tijd ten nadeele van leden en instellingen der Kath. Actie in Ita lië hebben voorgedaan. Sedert eenigen tijd en juist gedurende de laatste dagen zoo sprak de Paus zijn wij tot ons leedwezen getuigen van de eerste zichtbare rijp-wording van de vruchten eener opvoeding, welke het te gendeel is van een christelijke en ook der staatsburgerlijke opvoeding en stelselma tig tot haat, oneerbiedigheid en geweld daden leidt. De droeve gebeurtenissen welker tooneel in de laatste dagen te Rome en geheel Italië als aan de orde van den dag zijn geweest, hebben doen zien, hoe ver het werk der vernietiging reeds is gegroeid. Na te hebben gewaagd van zijn diep leedwezen over de gebeurtenissen, welke de Katholieke Actie en de hem bijzonder nagtaande Jeugd- en Universiteitsorgani saties hebben getroffen, vervolgde de Paus o.a.: Daar wij het recht en deD plicht hebben ons op een Concordaat te beroepen, heeft de geheele wereld, en in het bijzonder de katholieke wereld, het recht te vernemen, dat wij niets hebben nagelaten om de noodzakelijke kalmee ring te bewerkstelligen. De desbetreffende stappen zijn ondernomen. Dit kan echter den bisschop van Rome en den primaat van Italië er nooit van weerhouden on verwijld en op nadrukkelijke wijze pro test aan te teekenen tegen datgene wat in Rome en in geheel Italië is geschied en te gen de wijze, waarop men het heeft la ten geschieden. Men kan van ons geen stilzwijgen verwachten wanneer datgene in den modder wordt gesleurd wat ons het dierbaarste is. Uit telegrafische rapporten, die door de prefecten zijn gezonden aan den Italiaan- schen minister van Binnenlandsche Za ken, blijkt, dat de gelaste onmiddellijke ontbinding van alle jeugdbonden, die niet behooren bij de nationale fascistische partij of van de nationale Balilla-organi- satie, overal zonder eenig incident is vol trokken. In een officieel communiqué, dat gisteravond is uitgegeven, waarin voor 't eerst officieel gewag wordt gemaakt van de ontbinding, wordt dan ook geconsta teerd, dat deze ontbinding overal rustig is verloopen. De loonsverlagingen In Duitschland. Dr Stegerwald, de rijksminister van ar beid, heeft de Köln. Volksztg. enkele ge gevens verstrekt over de loonsverlagin gen sedert 1929. In 1929 zijn aan „grondloonen" in het rijk ongeveer 29 milliard uitbetaald, welk bedrag in 1931 naar schatting 21% mil liard, dus met 7 milliard of 26 pet., zal dalen. De minister verdeelt deze daling onder drie hoofden: le. de toeneming van de werkloosheid (er zijn thans 2 millioen werkloozen meer dan tegen bet eind van 1929), 3milliard; 2e. de verkorting van den arbeidstijd in tal van bedrijven: 1 milliard; 3e. de eigenlijke loonsverminde ring 3 milliard, of ongeveer 10 pet. Nieuwe salarisverlagingen In Japan. Klaarblijkelijk aangemoedigd door de snelheid, waarmede de oppositie tegen bet program der regeering tot verlaging van de traktementen der ambtenaren is geëindigd, heeft de regeering thans be sloten, met ingang van 1 Juli in de ver mindering ook de salarissen der onder wijzers op te nemen, die hooger zijn dan 100 yen (ongeveer f 120) per maand. Meer dan 15000 van een totaal van 30.000 onderwijzers worden door dezen maatregel getroffen. Korte berichten. Zoowel Zaterdag als Zondagavond heeft een zwaar onweder boven Berlijn gewoed. Dat van Zondagavond duurde niet minder dan vijf uur. Het waren voor namelijk de westelijke voorsteden, die het zwaar te verduren hadden en door den regen grootendeels onder water wenden gezet. Naar uit Boekarest bericht wordt, hebben zich bij de wolkbxeuken der laat ste dagen twee bijzondere natuurverschijjn- selen voorgedaan: de over de hoofdstad voorbijtrekkende regens bevatten n.l. een sterk zoutgehalte, terwijl te Ploesti een zwavelregen neerkwam, die alle planten met een zwavelgele stoflaag bedeikte. De communisten hebben te War schau op verschillende punten van de 3tad betoogingen gehouden. Opgeschoten jongens, met steenen en stokken gewa pend, sloegen ruiten in. De politie heeft de betoogers uiteengejaagd. In de Jodenwijk wierpen jonge communisten zich op de politie-agenten. Hier vielen eenige scho ten. Bij de schietpartij werden één per soon gedood en twee gewond. Uit Barcelona meldt Belga, dat de Fransche vliegers Lalouette en Permangle, die uit Perq waren vertrokken in de rich ting van Tunis om het afstanderecord van lichte watervliegtuigen te verbeteren, bij Punta Grassa in zee zijn gestort en om het leven gekomen. Hun vliegtuig is verbrijzeld. Op het oefenveld van de militairen te Kaschau vond een jongen een hand granaat, die hij aan een kamaraad liet zien. Op hetzelfde oogenblik ontplofte de granaat en scheurde de kinderen in stukken. Vijftien jongens werden ge kwetst. Drie hunner zijn in het ziekenhuis bezweken. De toestand van nog eenige is bedenkelijk. Binnenkort zullen kostbare juwee- len en borduurwerken, ter waarde van omstreeks een kwart milliard gulden. waaronder een met 90 volkomen ronde paarlen ter grootte van een noot bezette bidstoel, alles afkomstig uit het bezit des sultans, voor het publiek ter bezichti ging worden gesteld, zoo meldt Reuter uit Stamboel. De opvolging van Gemeenteraadsleden. Het Tweede Kamerlid van den Bergb heeft aan den minister van binnenland- scbe zaken en landbouw de volgende vra gen gesteld: 1. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat de nieuwe bepaling van art. 19, twee de lid, van de Gemeentewet, luidende: „Zij, die bun ontslag hebben inge zonden, blijven leden van den Raad, totdat de goedkeuring van de geloofs brieven hunner opvolgers onherroepe lijk zal zijn geworden". tot ernstige moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven, terwijl het uittredende lid nog eenigen tijd, somtijds enkele maan den, lid van den rand zal blijven? 2. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat deze bepaling ten spoedigste opnieuw wijziging zal moeten ondergaan? Of moet uit haar worden afgeleid, dat een door den raad toegelaten nieuw lid, althans in dien de vacature door ontslagneming is ontstaan, geen zitting mag nemen, alvo rens de goedkeuring van zijn geloofsbrief onherroepelijk is geworden? 3. Is Uw Excellentie niet van oordeel, da.t, indien dit laatste de bedoeling mocht zijn, het aanbeveling verdient een uit drukkelijke bepaling van deze strekking in de wet op te nemen? 4. Is Uw Excellentie bereid, wijziging of aanvulling van de Gemeentewet in den eenen of anderen zin te bevorderen? Grondwet en Kieswet. De heer van den Bergh heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat de artt. 5 en 6 der Kieswet, welke het kiesrecht voor Provinciale Staten, respec tievelijk gemeenteraad, mede afhankelijk stellen van het bezit van het rijksingeze- tenschap, in strijd zijn met de Grondwet? 2. Is Uwe Excellentie bereid ten spoe digste wijziging van deze artikelen te be vorderen, ten einde hen in overeenstem ming met de Grondwet te brengen? Vacantie voor winkelpersoneel. Naar gemeld wordt, zal dezer dagen een ministerieele beschikking geteekend worden, waarbij aan districtshoofden der Arbeidsinspectie eenige faciliteiten wor den verleend ten aanzien van de uitvoe ring van het Werktijdenbesluit voor win kelpersoneel, zooals dat is toegestaan in art. 8 lid 7 van het Werktijdenbesluit voor winkels. Hoewel zoolang de beschikking niet ge teekend is, het nog niet met zekerheid vaststaat, is het waarschijnlijk, dat een regeling zal worden getroffen, waarbij aan alle districtshoofden machtiging ver leend wordt om te bepalen, dat, wanneer aan het winkelpersoneel vacantie verleend wordt, dit personeel gedurende een aan tal weken zijn vrijen middag zal moeten afstaan. Krachtens art. 9 lid V van bo venbedoeld Werktijdenbesluit is het ad vies der werknemers- en werkgeversorga nisaties gevraagd. Landarbeiderswei. Een ontwerp is ingediend met de be doeling de rente, verschuldigd voor de voorschotten, die ingevolge de Landar- beiderswet worden verleend, te verlagen van 4 op 3 pet. De regeering wenscht ech ter meer soepelheid in het bepalen van het rentetype. Daarom wordt voorgesteld, dat de rente zal worden bepaald door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw en dat deze de 4 pet. niet mag overschrijden. Eerste Indische reis van de „Dempo". De „Dempo", het vlaggeschip van den Rotterdamschen Lloyd is gistermorgen van de eerste reis naar Ned.-Indië thuis gekomen. Het is, zoo verklaarde de gezagvoerder, een buitengewoon voorspoedige reis ge weest. Zoowel op de uit- als thuisreis heb ben wij goed weer gehad. Alles heeft keu rig gefunctioneerd, zoodat wij deze eerste reis geheel volgens het vaarplan konden volbrengen. Het is zelfs, in weerwil van den kortoren tijd, zeer gemakkelijk ge- Binnenland. Verlaging vrachttarief voor groenten. Wetsontwerp tot steunverleening aan mo bilisatie-slachtoffers. De vlas-industrie in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Buitenland. De Paus en het fascisme. gaan. Zoo noodig hadden wij het traject in nog minder tijd. kunnen afleggen. Heel goed had ik Zondag thuis kunnen zijn, maar men houdt zich natuurlijk aan het vaarplan. De zekerheid, dat de machines voldoende reserv.e hebben om bij tegen slag of slecht weer verloron tijd in te ha len, werkt geruststellend. Overal waar wij kwamen heeft de „Dempo" groote belangstelling ondervon den. Van alle mogelijke nationaliteiten heb ik personen uit de scheepvaartwereld aan boord gehad. Beeldtelegrafis naar Indië. Ter gelegenheid van de opening van den beeldtelegraafdienst tusschen Nederland en Ned-Indië, gisteren, is een eigenhan dig door den directeur-generaal der P. T. T. geschreven telegram, gericht tot zijn collega van den Indischen dienst, overge bracht, waarin de heer Damme zijn waar deering uitspreekt voor de in zoo goede samenwerking tusschen beide diensten tot stand gebrachte verbinding en waardoor, naar hij hoopt, de banden tusschen beide deelen des Rijks nog nauwer zullen wor den aangehaald. Internationaal Landbouwcongres te Praag Op het van 49 Juni te houden inter nationaal Landbouwcongres te Praag, zal Nederland vertegenwoordigd worden door een door den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw benoemde delegatie, bestaande uit de heeren: Mr. A. G. A. Ridder van Rappard te Tiel, voorzitter; Dr P. J. H. van Ginneken te Bergen op Zoom; Dr H. Molhuyzen te 's-Gravenhage; W. Kakebeeke te Goes; A. N. Fleskens te Geldrop; I. G. J. Ka kebeeke te 's-Gravenhage, secretaris. Op 4 Juni a.s., de dag voorafgaande aan de opening van het congres, zal te Praag een bijeenkomst plaats hebben van de internationale vereeniging van suiker bietenverbouwers. Op deze bijeenkomst zal, onder meer, de op initiatief van den beer Chadbourne gesloten overeenkomst te sprake komen. STEUN AAN MOBILISATIE-SLACHTOFFERS Door de Regeering is een wetsontwerp ingediend tot nadere regeling van bet verleenen van steun aan mobilisatie slachtoffers. Het ontwerp heeft geen verdore strek king dan dat het aan de uitkeeringen ten behoeve van de mobilisatie-slachtoffers een wettelijke basis geeft. Het beloop der uitkeeringen enz. zal worden overgelaten aan een algemee- nen maatregel van bestuur. In de wet zelf moest evenwel worden vastgelegd, wie ten deze als mobilisatie- slachtoffers moeten worden aangemerkt. De omschrijving, welke art. 1 van het ontwerp ter zake geeft, koant in hoofd zaak overeen met die in de thans be staande wet. Echter is zij eenigszins rui mer gesteld en wel ten opzichte van de volgende twee categorieën: a. zij die in militairen dienst zijn ge weest tussr-hsn i Aug-qMus 1914 sa 1 -Ja-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1