MAGAZlilI „DE OOIEVAAR" - GOES een flinke Winkeljuffrouw ÏE# Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Logisch en verstandig. Land- en Tuinbouw Rechtzaken Afloop, Aanbestedingen, Moopinp enz. Radio-nieuws Marktberichten. Advertentiën. den heer P. A. H. PIETERMAN Firma P. A. H. PIETERMAN. J. DE JONGE. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer H. J. Laban werd beëedigd als secre taris der gemeente Tholen. werd vertrapt, althans een plant op dit graf. Ook zou spreker gaarne zien, dat de begraafplaats werd gezuiverd van brand netels. Ook besprak de zelfde spr. nog de geplaatste schutting rond het erf van de onderwijzerswoning te Oud-Sabbinge. Ook de heer Kloosterman bleek over de geplaatste schutting nog niet voldaan. Ook zou de heer Lindenbergh gaarne zien, dat het monument van wijlen den heer Dresselhuis staande op het school plein te Oostkerke eenigszins werd op geknapt. De voorzitter zeide overweging toe. Dhr Kloosterman vroeg of het niet wensche- lijk zou zijn om evenals in vele andere gemeenten een steunregeling te ontwer pen, voor eventueele werkloosheid, daar deze gemeente over geen werkobjecten beschikt. De voorzitter zeide, dat het beter is werk te verschaffen, waarop dhr Kloos terman antwoordde, dat daarom de werk verschaffing niet behoeft verwaarloosd te worden, daar steunregeling en werk verschaffing samen kunnen gaan. Hier na sluiting. Tholen. Gistermorgen is door de dijk werkers op de slikken op bet eind van den-zeedijk van de Eendracht aangetrof fen het lijk van een jongeman, welke is herkend als te zijn de 25-jarige J. Ooms van de Lepelstraat (Halsteren) wiens kleeren en rijwiel den vorigen dag door dijkbaas de Jong werden aangetroffen. q— Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Garijp F. J. A. de Jagher te De Krim. Naar Burgerdam A. Duetz te Som eren. Te Maartensdijk W. Vroeg in de Wey, cand. te Middelharnis. Te Drempt G. Hulsman (voorg. Ned. Prot. Bond) te 's-Gravenhage. Bedankt voor Hellevoetsluis H. Bogers te Klaaswaal. Voor Colijnsplaat G. W. K. Hugenholtz te Ransdorp en Schelling- woude. Voor Ooltgensplaat en Wierden E. Schimmel te Ameide. Geref. Kerken. Tweetal te Smilde H. J. Jager te Jutrijp-Hommerts en P. Veenhuizen te Oudega (W.) St.-Annaland. Aan het provinciaal kerk bestuur van Zeeland der Ned. Herv. Kerk is thans een verzoekschrift verzonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de schorsing van den kerkeraad van St.- Annaland door het Classicaal Bestuur van Zierikzee, en waarin tevens aan het prov. kerkbestuur verzocht wordt het schor singsbesluit te vernietigen wegens infor maliteit en verkeerde toepassing der reg lementen, opdat er in 't vervolg in de Ned. Herv. Kerk behoorlijk rekening zal gehouden worden met de gewetensbezwa ren, die er bij vele lidmaten en kerke- raadsleden tegen het vrouwenkiesrecht in de Kerk bestaan. Dat verzoekschrift is onderteekend ge worden door 351 lidmaten, waaronder uit St.-Annaland 48. Gelijktijdig heeft de geschorste kerke raad van St.-Annaland aan het prov. kerkbestuur een verzoekschrift gezon den, waarin hij zijn beklag indient en betoogt, dat het vrouwenkiesrecht in de Herv. Kerk in strijd is met Gods Woord. Inmiddels heeft het college van Kerk voogden de twee ouderlingen, die ook tevens kerkvoogd zijn, nu ook uit het college van Kerkvoogden geweerd. Deze twee ouderlingen hebben de zaak aan hangig gemaakt bij het classicaal be stuur. Beroepbaar. Het prov. kerkbe stuur van Friesland heeft tot de evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten den heer J. H. Kluiver te De Bilt, cand. van de univ. te Utrecht; dat van Utrecht den heer P. v. d. Linde te Utrecht, cand. van de universiteit aldaar en dat van Zuid-Holland den heer Lam- bertus Knier, theol. stud. a. d. Rijksuni versiteit te Utrecht Beroepingswerk. Maandag a.s. vergadert het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, om te voor zien in de vac.-Prof. Dr A. H. de Hartog. Boor „De Vriendenkring" is 't volgen de drietal opgemaakt: A. Altena, te Gro ningen; W. G. G. Beerekamp, te Nunspeet; J. p. E. C. Eerhard, te Wor- Zondag 31 Mei 1931. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. ds Homburg. Wilhelminadorp vm. ds Steinz, nm. ds de Vries. Geersdijk, vm. leesdienst, nm. dar de Jager. Veere, vm. ds Weyland, nm. ds Keers te Breskens. Geref. Kerken. Souburg, 9.30 u. ds Kuiper, 2 u. ds H. S. Bouma van Amsterdam (Z.) Rilland, vm. en nm. cand. Jonker te Wer kendam. Geref. Gem. Wolfaartsdijk, vm, nm. en av. ds Hof man. Te Leiden zijn bevorderd tot arts de heeren A. Dorrepaal en M. A. van Melle. Te Utrecht is bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte Mej. E. J. Gras, geboren te Middelburg. Machinisten examens. Ge slaagd voor het voorloopig diploma de heeren H. G. Brands, C. J. v. d. Ven en A. Moerman, allen Vlissingen en J. A. Witkamp en J. A. Melse, beiden Mid delburg. Hoofdakte-examens. De Com missie voor het hoofdakte-examen te Rot terdam is als volgt samengesteld: A. Smit Jzn te Rotterdam; drs W. J. Goslinga te 's-Gravenhage; A. A. Boudens te Vlaardingen; J. Brinkman te Rotter dam; P. van Duyvendijk te Dordrecht; dr J. J. Gielen te Hulst (Z.)E. Mos te Middelburg; J. Muiderman te Rotterdam; J. J. C. Starkenburg te Rotterdam; S. Stemerding te Voorburg; W. A. J. M. Stroux te Zierikzee; S. Visser te Gorin- chem; dr J. F. de Vries te Rotterdam; plaatsvervangende leden: P. van Ber gen te Rotterdam; G. W. van Brink te Rotterdam; J. C. de Glopper te Rotter dam; C. Groen te Gorinchem; Dr K. Hui- zenga te Middelburg; F. Koote te Rotter dam; A. Korsten te Rotterdam; P. M. van Leeuwen te Dordrecht; A. J. Rozemeijer te 's-Gravenhage; M. P. Simmer te Rot terdam; R. van der Welle te Middelburg; J. van der Worp te Oostburg. WolkbTeuk te Nijmegen en omgeving. Gisterenmiddag tussehen half vijf en half zes heeft boven Nij megen en omgeving een hevig onweder met sterken neerslag gewoed. De regenbuien waren zoo geweldig, als zelden te Nijmegen werd waargenomen- De hellende straten in de benedenstad leken beken, het water golfde langs de huizen en drong overal de kelders bin nen. De riodeering kon het water niet verwerken en de deksels op de riool kokers werden opengedrongen, het water spoot op sommige plaatsen in breede gol- vejx. lyel twee meter omhoog. In de Betuwe en in het rijk van Nij megen richtten regen en hagelslag groote schade aan de veldgewassen aan. In de omgevjng van Grave heerschte ook noodweer. Het stadje stond weldra blank. In het naburige Escharen trof de bliksem een boerderij. Het huis brandde totaal af. Te Kekerdom sloeg de bliksem in een kapitale boerderij. Tijdens een hevig onweer sloeg de blik sem in een boerderij te Zelhem. De hoeve werd geheel in de asch gelegd. Te Azewijn (gem. Bergh) is een schuur door den hliksem getroffen en in brand geraakt. Noodweer boven Arnhem. Gisterenmiddag te omstreeks vijf uur ontlastte zich boven Arnhem een zeer hevig onweer, 'dat met zware 'hagel- en regenbuien gepaard ging. Groote hagel- steenen raasden op de da'ken neer en sto ven door de straten. Na enkele minuten stroomden de dak goten over en het regenwater spoelde over de rioolranden,, zoodat de straat werd tot een 'breede gracht. Vooral die straten en wegen, waarop stijl-afloopende zijstraten uiitkomen, hadden het ernstig te ontgel den. Het verkeer, het tramverkeer vooral, had door deze overstrooimng veel te lijden. Hier en daar stond het water zoo hoog, dat automobilisten en trams den tocht aanvankelijk niet waagden. Een enkele held 'die de 'zeereis aanvaardde, bleef ste ken, en kon zijn two-seater niet verlaten. Mannelijke en vrouwelijke wielrijders, die er een sport van maakten, zag men na een tuimeling door het water waden tot aan hun knieën. Nahij den 'Ro'sendaalschen weg, aan de Oostzijde van de Bronbeeklaan, 'die deels was weggespoeld op 'dit punt, had zich een moddervijver gevormd van ruim een me ter diepte, waarvan al het water via een duiker onder de Brombeefclaan door, een groote bloemisterij overstroomde. De steile straten van den Geitenkamp hebben veel te ontgelden gekregen. Vele trottoirs waren geheel weggespoeld, groote gaten waren in de rijwegen geslagen, en alles was overdekt met een decimeter dik slib. De arbeiderswoningen aan den Hom- melschen weg garven ihet troostelooze beeld van een waren watersnood. In allerijl hadden de bewoners eenilg huisraad in veiligheid weten te brengen, maar 'konden toch niet verhoeden, dat ondanks de zak ken zand, waarmee voor- en achterdeuren werden gebarricadeerd, woonkamers, slaapkamers en keukens geheel over stroomden. Mannen en vrouwen waadden er soms tot aan de knieën door het water. Gemiddeld kwam hei water in deze laag gelegen huizenrij tot op 40 c.M. hoogte. Hagelslag. Donderdagmiddag ontlastte zich boven Eindhoven een on gekend hevige hagelbui. De lucht was zwart. De hagelsteenen hadden de groot te van knikkers en soms zelfs van dui ven-eieren. Dienstbode in brand ge raakt. Donderdag had een 21-jarige dienstbode te Dbetinchem het ongeluk, dat haar kleeren in aanraking kwamen met een brandende petroleumkachel, met het gevolg dat ze met zware brandwon den -overdekt in bet ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen. Haar toestand is bedenkelijk. Kerkdief uit de cel ont snapt. Donderdag werd te Broekhuizen gearresteerd de 26-jarige W. uit 's Her togenbosch, die in de R.-K. kerk te Broek- huizervorst eenige offerblokken had ge licht en zich ook elders aan kerkdief stallen had schuldig gemaakt. Bovendien wa3 zijn aanhouding door den burgemees ter van Nieuwstad verzocht, wegens ver denking dat hij zich aan eenige diefstal len, daar gepleegd, zou hebben schuldig gemaakt. De aangehoudene werd in de cel van de politiepost te Broekhuizen opgesloten. Toen de veldwachter ongeveer een uur later wefer In de cel kwam was de vogel echter gevlogen. Door verbuiging van de tralies had W. kans gezien, zich door een nauwe opening te wringen en te ontsnap pen. Zijn aanhouding is per radio ver- zocht. i :(H 'IMP Inbraak in een hulppost- kantoo.r. Gisterennacht is door inklim- minig ingebroken in het 'huippostkantoor te Klarehbeek bij; Voort. Alles is overhoop gehaald, terwijl een groot aantal brieven losgesneden werd. Aangezien er geen gelden op het kan toor waren, is er niets vermist. De zaak ■der opengemaakte brieven zal nader wor den onderzocht. Wie Iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Eeu kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bi] vooruitbetaling. De landbouwcrisis en het kunstmestgebruik. Blijkens de mededeelingen van het Cen traal Bureau, orgaan van de coöp. ver- koopvereeniging uit het Nederlandsche Landhouwcomité, is in ons land het kali- verbruik in den landbouw in de periode 1 Juli 19301 April 1931 slechts 43.3 pet. geweest van dat in dezelfde tien maanden van het voorafgaande seizoen. Ook het gebruik van stikstof- en fosfor- zuurmeststoffen is belangrijk afgenomen. Van deze beide kunstmeststoffen werd in genoemde periode 62 pet. afgenomen van de hoeveelheid in hetzelfde tijdvak van het voorafgaande seizoenjaar. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg werden gisteren de navolgende strafza ken behandeld: F. v. O., 21 jaar, werkman te Ierseke, was door den Kantonrechter te Goes; we gens bet loopen over verboden grond, ver oordeeld tot een geldboete van f 5 of 5 d., tegen welk vonnis cassatie werd aange- teekend. De Hooge Raad verwees de straf zaak ter berechting en afdoening naar de Rechtbank te Middelburg. Eisch: f 5 of 5 d. H. P. P., landbouwer te Zaamslag, was in verzet gekomen tegen een vonnis van de Rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens strooperij werd veroordeeld tot een geldboete van f 10 of 5 d., een en ander met bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen. Eisch: vernietiging van bet vonnis van den Kan tonrechter. Vrijspraak. W. E. K. G., 26 jaar, chauffeur te Ter- neuzen, was in verzet gekomen tegen een vonnis van de Rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, n.l. het als bestuur der van een motorrijtuig een weg berij den op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de veiligheid van bet ver keer wordt in gevaar gebracht, werd ver oordeeld tot een geldboete van. f 40 of 10 d. en ontzegging van de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van een maand, een en ander met vernieti ging van het vonnis van den Kanton rechter te Terneuzen. Eisch: bevestiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. Mr Tichelman, advocaat te Terneuzen, bepleitte ontslag van rechtsvervolging. C. v. d. H., 42 jaar, koopman en win kelier te Zierikzee, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kan tonrechter te Zierikzee, waarbij hij, we gens als kooper geen aanteekening hou den in een register en voorwerpen koo- pen van een persoon, die den leeftijd van 18 jaar niet heeft bereikt, werd veroor deeld tot twee maai 'n boetei van f 10 of twee maal 10 d. Eisch: bevestiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. J. H., 27 jaar, boerenknecht te 'e-Gra- venpolder, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet (als bestuur der van een voertuig, dat door hem wordt bestuurd, op den weg niet behoorlijk uit wijken naar rechts, bij het tegenkomen van een rijwiel) werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 25 d. Eisch: beves tiging vein bet vonnis, waarvan hooger beroep. M. v. d. S^, 34 jaar, bakker te Middel burg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij bij wegens over treding van de Arbeidswet werd veroor deeld tot een geldboete van f 75 of 25 d. Eisch: bevestiging van bet vonnis, waar van hooger beroep. De verdediger van verdachte, Mr Kuipers, bepleitte een lich tere straf. F. D., 35 jaar, mecanicien te Hoek, in voorarrest, verdacht van diefstal van 'n rijwiel ten nadeele van zekere Verbrugge te Terneuzen op 28 Maart 1.1. Eisch: zes mnd. gev. straf. K. H., 24 jaar, arbeider te Axel, ver dacht, dat bij op 6 April 1.1. te Terneu zen F. Harms opzettelijk zwaar lichame lijk letsel heeft toegebracht door dezen met een mes een steek in den rug toe te brengen, waardoor H. een wonde bekwam van ongeveer 7 tot 8 c.M. Eisch: 1 mnd gev. straf. J. W., 28 jaar, koopman te Terneuzen, verdacht van op 22 Maart j.l. onder Wa terlandkerkje grovelijk roekeloos en on voorzichtig te hebben gereden op dien openbaren weg der Vrije Polderscbe dijk met een motorrijtuig, waarvan geen der beide remmen, in 'ieder geval één daar van niet behoorlijk werkte, terwijl dat rijtuig van slecht lichtgevende lantaarns was voorzien, waardoor nij ook al door dat bij geen behoorlijk signaal gaf, met een voor hem -uitrijdende tilbury, bespan nen met een paard, werk voertuig door hem werd ingehaald, in aanraking is gekomen, tengevolge waarvan die tilbury met paard is omgevallen en een daarin zittende vrouw een linkerpolsbreük heeft bekomen. Eisch: f 50 of 25 d. A. de V., 21 jaar, zich uitgevende voor basculemaker, in voorarrest te Middel burg, maakte er zijn werk van, om bij winkeliers ten plattenlande zich uit te geven als te zijn uitgezonden vanwege de Warenwet en den Keuringsdienst om de weegschalen na te zien, waardoor bij de menscben bewoog, onder bedreiging, dat zij, wanneer zij hem dat niet toestonden, later zouden worden beboet. Wanneer men bleef weigeren, toonde bij een kaartje van een bekende firma uit Amsterdam, die zich er op toelegt weegwerktuigen te repareeren waardoor bij ben alsdan nog wist te bewegen, hem een weegschaal te doen nazien, waarvoor zij hem dan een bedrag moesten betalen. Te Rilland-Bath, waar verdachte deze praktijk ook had uitgevoerd, kreeg men argwaan en nam men de politie in den arm en toen bleek, dat bier een handig oplichter aan het werk was geweest. Eisch: 4 mnd. gev. etr. Uitspraak 12 Juni a.s. Door Notaris Blaupot ten Gate is Vrij dag te Grijpskerke publiek verkocht een buis met schuur en tuin, aldaar, A no. 12, kooper G. Slabber Mz., aldaar, voor f 2425; Huis en erf, aldaar, A no. 91, kooper J. Riemens Pz., Oostkapelle, voor f 1605; 1.1770 H.A. of 3 Gem. bouwland aan den Gbristiaansweg, kooper J. Koene te Oostkapelle, voor f 2420; 64.50 A. of 1 Gem. 193 R. weiland aan den Groenen Weg, kooper A. Wattel Az. te Grijpskerke voor f 1000. George Stam. De heer George Stam, leider van het Orkest der Ned. Chr. Radio-Vereen, te Hilversum, heeft zijn be noeming tot organist der Groote- of Ja- cobijner-Kerk te Leeuwarden en tot di recteur van het ToonkustrConcordia- koor aldaar aangenomen. GOES. Veilingsvereeru. Zuid-Beveland. Veiling van Vrijdag 29 Mei 1931. Toma ten 84, Princesseboontjes 108, 'Asperges 23, Postelein 817, Spinazie 79, Aard appelen (groote) 6.90, idem(poters) 3.70 3.90, Aardbeien 4194, alles per 100 K.G. Aardbeien 1.202.20, Bloemkool le soort 1320, idem 2e soort 714, idem 3e soort en uitschot 37, Witte Kom kommers 817, Groene idem 1014, Kropsla 0.101.30, Koolplanten 0.19, Koolraapplanten 0.01, alles per 100 stuks Rammenas 3, Rhabarber 2.104.10 Wor telen 615, Radijs 1.102, Selderie 3.90 4.40, Bloemen: Tulpen 7, Anjelieren 6, alles per 100 bos. Bloemen (Gonsolaria's) 7, idem (Hor tensia's) 53 per 100 pot. VLISSINGEN. Veiling van 29 Mei. Oude aardappelen 66,5, idem poters 3.5 4, nieuwe aardappelen 2433, idem poters 1925, spinazie 110, poste lein 2228, peulen 8892, moskrul 14— 15,asperges I 3743, id. II 2425, id. Ill 1820, kruisbessen 56, aardbeien 96124 ct. alles per k.g. kipeieren 32 ct. p. 10 stuks. Bloemkool 1034, sla 23, komkom mers 1719.5 ct alles per stuk; radijs 2 4, selderie 25, prei 36, sjalotten 5 5.5, peen 920, rabarber 3.55, ram menas 4.55, pioenen 3058, pipettum 7, anjelieren 11, cetitöuria 1013, i-ulrooa 6,57 ct., alles per bos. Andijvie 58, peterselie 40, zuring 12 28 ct. alles per mand of per kist. Aardbei en 2134 ct. per doosje. KAPELLE. Groote veiling van 29 Mei. Kruisbessen 1012 gld. per 100 k.g. Kleine veiling: aardbeien 0.301.70 gld. p. 100 stuks, aardbeien 6167, aard- apppelen 322, spinazie 510, poste lein 1219, kasboontjes 1.01 gld. alles per 100 k.g. Bloemkool 521, komkommers 915 gld. beide per stuk, kropsla 0.703, wor telen 13.9015.10, radijs 11.20, rabar ber 2.80, rammenas 44.40, selderie 3.90 4.60, lathyrus 1.203.20 gld, alles per bos; zaaibegonia's 10, lobelia's 8 gld., bei den per pot, koolplanten 621 gld. p. 100 stuks. HOOG WATER. Stand van Zondag 31 Mei 1931. v.m. n.m. Terneuzen 2.05 2.34 Borsselen 1.45 2.14 Breskens en Vlissingen 1.30 1.59 Hoedekenskerke 1.50 2.19 Hansweert 2.10 2.39 Veere 1.55 2.24 Colijnsplaat 2.20 2.49 Goescbe Sas 3.15 3.44 Wemeldinge 3.20 3.49 Tholen 3.40 4.09 Zierikzee 2.— 2.29 Stand van Maandag 1 Juni 1931. v.m. n.m. Terneuzen 2.54 3.19 Borsselen 2.34 2.59' Breskens en Vlissingen 2.19 2.44 Hoedekenskerke 3.14 3.39 Hansweert 3.34 3.59 Veere 2.44 3.09 Colijnsplaat 3.09 3.34 Goesche Sas 4.04 4.29 Wemeldinge 4.09 4.34 Tholen 4.29 4.54 Zierikzee 3.24 3.49 Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 uur 755. Licht op voor fietsen: Zondag 9 u. 40. Maandag 9 u. 41. Zoo de Heere wil en zi] leeft, hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder de Wed. A. DE VOS, eerder Wed. van W. iaoobusse, haar 80sten Geboortedag te herdenken. Dat zi) nog lang gespaard mag blijven is de wensch van haar dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Ach terkleinkinderen. 's-Gravenpolder, 30 Me( 1931. Bij deze betuig ik mijn hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling, op den 22sten dezer ondervonden. TH. HOVESTADT. Middelburg. De ondergeteekende heeft de eer U hierbij kennis te geven, dat hij den Boekhandel van wijlen heeft overgenomen en vanaf heden voor zijne rekening zal voort zetten onder den naam Hopende, dat hem hetzelfde ver trouwen geschonken zal worden, het welk zijn voorganger zoovele jaren ruimschoots genoten heeft. Onder beleefde aanbeveling, Fa. P. A. H. PIETERMAN Goes, 15 Mei 1931. vraagt Liefst op de hoogte met het vak,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3