No. 201 Zaterdag 30 Mei 1031 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland De Gemeenteraadsverkiezingen. Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. PRIMA ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL 6q j tegen beurskoers Oit nummer bestaat uit 2 bladen. FIETSBANDEN Buitenland. Binnenland. VADERLANDSCHE BANK metjaaflijksche uitloting Belangrijkste Nieuws. per 1 JUNI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKBAS. Bureau: Lange Vorststraat 70, Soes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. AboTinöTnaatSTjjctjs; Per 3 maanden, franco por post. Losse nummers i n,05 Prijs der AdvertentiËn; 1regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Wij hebben in een vorig artikel de aandacht gevestigd op het feit, dat er ook in Antirevolutionairen kring soms veel meer belangstelling is voor de algemeene verkiezingen, dan voor die van de Ge meenteraden. Dit is voor wat de Antirevolutionaire partij betreft eenigszins te verklaren door de omstandigheden, waaronder zij tot ontwikkeling kwam in een tijd, toen zij een zwaren strijd om het bestaan had te voeren en een heroïsche worsteling voor vrijheid en recht alle krachten opvor derde. Bovendien was in den tijd, dat de A. R. partij zich begon te ontwikkelen de taak en de beteekenis van de Gemeenteraden veel meer beperkt dan nu het geval is. Een halve eeuw geleden traden de Ge meentebesturen naar buiten weinig op den' voorgrond. Ingewikkelde vraagstukken die nu aan de orde van den dag zijn en die door de wijze waarop ze worden behandeld ook weieens onnoodig ingewikkeld worden gemaakt, kende men toen niet. Heel genoeglijk rolde in die dagen als regel het leven van de geruste Gemeen teraden voort. Het lidmaatschap van den Raad werd beschouwd als een eerebaantje, dat wei nig tijd en moeite kostte. Van de pers had men weinig hinder. Lange verslagen werden niet gegeven. Er heerschte een gemoedelijke toon, die slechts een enkele maal verstoord werd als persoonlijke belangen botsten of als maar dat was in die dagen, toen de liberalen de alleen heerschappij hadden groote uitzondering een enkele maal principieel® verschil len aan de orde kwamen. Er is ook op dit gebied zoo ontzaglijk veel veranderd de laatste jaren. Nog tot in het begin van deze eeuw was 't zelfs in groote steden gewoonte, dat de begrooting in één zitting werd af gehandeld, terwijl avondvergaderingen tot de groote uitzonderingen behoorden. Kom daar nu eens om! Er worden thans zelfs in kleine dorps- gemeenteraden algemeene beschouwingen over de begrooting gehouden, evenals in de Tweede Kamer, waarbij over punten van principiëelen en practischen aard! vaak een breede discussie wordt gevoerd. Wij keuren dit in het algemeen niet af. Zeker de debatten worden vaak onnoo dig gerekt en zouden meermalen zonder eenig bezwaar aanmerkelijk bekort kun nen worden. Maar als met name in de grootere ge meenteraden de Soc.-Democraten hunne beginselen voor de gemeentepolitiek in den breede uiteenzetten en voor die be ginselen propaganda maken, dan zou het dwaasheid zijn als daartegen van onze zijde niet behoorlijk positie werd geno men. Ook kan er aanleiding zijn met name bij den aanvang van een nieuwe periode de lijnen uit te stippelen waarlangs het gemeentebestuur zich volgens Antirevolu tionair beginsel heeft te bewegen. Hieruit volgt al dadelijk, dat ook het lidmaatschap van den Raad een ander karakter heeft gekregen. Vroeger kon men 't een heel eind bren gen, als men-menschen had met 'n prac tischen blik, goed bekend met de belan gen van een bepaalde gemeente. In onze dagen is dat anders geworden. Aan het lidmaatschap van den Raad worden thans veel hoogere eischen ge steld. Wij hebben nu noodig, mannen, die be kwaam zijn om met de vijanden te spre ken in de poort, die met de Anti-Revolu tionaire beginselen bekend zijn en die deze beginselen ook ten overstaan van de tegenstanders kunnen verdedigen. Wij zijn geneigd gelijk te geven hen, die van oordeel zijn, dat er in de gemeente raden veel te veel gepraat en gerede neerd wordt. Dit geldt met name van de grootere gemeenten, waar de debatten over bepaalde punten 'soms dagenlang ge rekt worden. Maar nu van zekere zij'de de Raadsvergaderingen worden gebruikt als een publieke tribune, vanwaar men tot het publiek kan spreken, verdient het ze ker geen aanbeveling ais onze mannen daarbij de zwijgende rol vervullen. licktloopend En dit temeer omdat al blijft ervan de gemeentelijke autonomie in de praktijk niet veel over in onze dagen de ge meenteraden soms ook ten opzichte van principiëele vraagstukken een groeten in vloed ten goede of ten kwade kunnen uit oefenen. Wij mogen aannemen, dat met dit alles bij bet stellen van candidaten is gerekend. En waar dat het geval is, daar spreekt het ook vanzelf, dat nu alle krachten wor den ingespannen om het aantal Anti-re volutionaire leden in de gemeenteraden zoo groot mogelijk te mak'en. Er is veel veranderd de laatste jaren. Maar niet veranderd is onze taak en roeping ten opzichte van de doorwerking van onze beginselen ook in de gemeente politiek. Alle krachten daarom bij de komende raadsverkiezingen ingespannen. Bedacht moet Worden, dat ook hierbij: één stem meer of minder van beslissende beteekenis kan zijn. Bedacht ook, dat bet meedoen aan deze verkiezingen niet een zaak is van per soonlijke liefhebberij, maar een eiscb van 't Anti-revolutionaire beginsel, een hoqge roeping, die niet straffeloos kan worden verwaarloosd. SB Het textiel-conflict in Noord-Frankrijk. Minister-president La.val deelde aan verschillende senatoren en kamerleden, die hem vroegen, een nieuwe poging te doen tot bemiddeling in het conflict in de Noord-Fransche textiel-industrie, mede, dat binnenkort bet tot standkomen van een overeenkomst tusschen beide partijen te verwachten is, aangezien de eischen van beide partijen nog slechts' onbelang rijk uiteenloopen. De regeering zal alles in het werk stel len, om de bijlegging van de staking te bespoedigen. De broodprijzen in Duitschland. Naar de Pruisische persdienst mee deelt, heeft de Pruisische staatsregeering in overleg met het rijksministerie voor de volksvoeding, een actie begonnen om in vloed te oefenen op de broodprijzen. Nadat het door bet goedkoop beschik baar stellen van rogge reeds gelukt was, den broodprijs te Berlijn te verlagen en ook te Leipzig invloed op de vaststelling van den broodprijs te oefenen, heeft de Pruisische regeering onderhandelingen begonnen met de plaatselijke instanties, teneinde de actie ook uit te breiden tot die industriegebieden, waar een groot aantal werkloozen is. Ook te Keulen zullen binnenkort de broodfabrieken en de coöperatieve ver- eenigingen de broodprijzen verlagen en wel met 2 a 3 pfenning. In andere industriegebieden van Rijn land en WestfaJen en van de provincie Saksen, benevens te Frankfort a. d. Main, zal eveneens invloed op den broodprijs worden geoefend. 25 Fransche militaire vliegtuigen boven Kehl. Donderdag verschenen boven Kehl on geveer 25 Fransche militaire vliegtui gen, welke behoorden tot een eskader van ongeveer 40 vliegtuigen, dat militaire oefeningen deed. De vliegtuigen zetten hun oefeningen boven de stad Kehl voort en enkele vlo gen zelfs naar de 5 6 K.M. van Kehl verwijderde plaatsen Auenheim en Kork. Na ongeveer 10 minuten boven Duitsch gebied te hebben vertoefd, vlogen de vliegtuigen over de grens terug. Dit is het eerste geval sedert den herfst van 1930, dat Fransche militaire vliegtuigen weer de Duitsche grens geschonden heb ben. Doos30-60,Tube 80 ciBij Apoth.en Drogisten, Korte berichten. In Saragossa zijn onlusten uitge broken. De arbeiders hebben de fabrieken bezet en weigeren deze te verlaten. Zij wijzen iedere tusschenkomst van de re geering af en willen slechts met de fa briekseigenaars onderhandelen. De re geering beeft troepenversterkingen naar Saragossa gezonden. Naar uit Lima wordt gemeld, zou de agitatie in het petroleumgebied van Ta lara zoo'n ernstig karakter hebben aan genomen, dat de prefect van Riura in structies zou hebben ontvangen, om de mariniers van den kruiser „Bolognesi" te gebruiken, om eventueel leven en goed der buitenlanders te beschermen. De Berengia van de Cunardlijn heeft zonder dat zij bet kon helpen alle tradities van de New-Yorksche haven en daarmede de bepalingen van den Ameri- kaanscben gezondheidsdienst en van de Amerikaansche douane geschonden door met vrij groote vaart voorbij de quaran taine-eilanden en den douanesteiger te varen, direct naar de aanlegpier. De overtreding werd begaan, doordat de stoomleiding naar de voorste stoomlieren gebroken was, waardoor de ankers niet afgerold konden worden. Te Piteszi beeft een baanwachter een aanslag op den Simplon-Express voorkomen. Op zijn controle-ronde ont dekte bij, dat op een bepaalde plaats de rails overheen afstand van 12 Meter» wa ren opgebroken. Wie de daders zijn is onbekend. De bladen deelen mee, dat hevige on- weders op verschillende punten in Italië gewoed hebben, o.a. te Turijn, Bergamo, Desia en Arona, vergezeld van hagelbuien die schade toegebracht hebben aan de huizen en den oogst. De schade bedraagt verscheidene millioenen lire. Metaal bewerkers. De minister van arbeid, handel en nij verheid beeft goedgevonden, dat voor de vereeniging van arbeiders in de metaal industrie met ingang van 18 dezer in plaats van drie, twee wachtdagen moeten worden doorgemaakt. Slechts indien de werkloosheid zich binnen een tijdvak van acht aaneengesloten weken, te rekenen van den laatsten dag der werkloosheid af, herbaalt, behoeft geen nieuwe wacht tijd te worden doorgemaakt. Dr J. Offringa. Dr J. Offringa, vele jaren zendeling arts, sinds verleden jaar hoofdambte naar bij den Dienst der Volksgezondheid, is thans benoemd tot hoofdinspecteur van dien dienst. Mobilisatieslachtoffers. Het bestuur van den Bond van mobi lisatie-invaliden en van hun nabestaan den, beeft van den secretaris van den Raad van State bericht ontvangen, dat over het wetontwerp tot wijziging en ver hooging van het VlIIste Hoofdstuk der Rijksbegrooting voor bet dienstjaar 1931 (uitkeeringen aan z.g. mobilisatie-slacht offers) en het wetsontwerp, strekkende tot het vaststellen van een regeling in zake het verleenen van geldelijke uitkee ringen aan de mobilisatie-slachtoffers, voor belaste waarden, 's-GR AVENHAGE /g obligatiën resp. op 5 en 12 Mei aan de Koningin advies^ is uitgebracht en deze wetsont werpen dientengevolge den Raad van State reeds hebben verlaten. Het bestuur beeft zich thans tot de Koningin gewend met verzoek den meest mogelijken spoed in deze te bevorderen. Fascisten en Soc.-Democraten. Donderdagavond is te Alphen aan den Rijn een rumoerige vergadering gehou den van de Fascistische Partij!, waarbij als sprekers optraden de heeren H. M. Kempenaar uit Den Haag en J. A. Baars uit Amsterdam. Toen eerstgenoemde ongeveer tien mi nuten het woord had gevoerd, begonnen de in de zaal aanwezige sociaal-demo craten den spreker te interrumpeeren om daarna onder het zingen van de Inter nationale de zaal te verlaten, zoodat nog slechts enkele hoorders overbleven. Voor het gebouw, waar de vergader ring gehouden werd, stroomden inmiddels de nieuwsgierigen toe, zoodat de politie ordemaatregelen moest treffen. Toen de fascisten, die bijna allen in het zwarte hemd gekleed waren, naar buiten traden, werden zij1 wederom begroet met de „Internationale". De politie nam hen echter in bescherming en. onder geleide van een aantal agenten werden zij naar het station gebracht. Nederlandsche arbeiders in België. Hieromtrent heeft minister Heyman het volgende meegedeeld: „De voorafgaande besprekingen toi het sluiten van een wederkeerig verdrag be treffende de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van ouderdom en voortijdi- gen dood tusschen Holland en België zijn thans geëindigd. De datum, waarop dit accoord zal wor den onderteekend en waarop dit door de wetgevende macht zal worden bekrach tigd, kan nog niet bepaald worden. Het wordt den personen van Holland- sche nationaliteit aangeraden, van dit jaar af, de stortingen voorzien bij de be palingen der wet d.d. 14 Juli 1930 in de Algemeene Lijfrentekas te doen. Wat de Hollanders betreft die de 65 jaar ten volle hebben bereikt, kunnen geen maatregelen worden getroffen vóórdat het verdragontwerp, waarvan boven sprake, is bekrachtigd." Mr J. D. K. baron van Heeckeren van Keil f Te Angerlo is op 77-jarigen leeftijd over leden mr J. D. K. baron van Heeckeren van Keil, voormalig gezant in Zweden en oud-lid van de Eerste Kamer. Het veer bij Moerdijk. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, en de Kon. Nederl. Automobiel club hebben aan den minister van water staat verzocht, bet daarheen te leiden, dat voor den vervolge de versterkte dienstregeling van bet veer bij Moerdijk in stede van op 1 Mei of medio April zal ingaan, desnoodig dezen maatregel te doen beperken tot de Zaterdagen en Zon dagen der maand April. Moeilijkheden in de venen. Uit Musselkanaal wordt gemeld: Donderdagmiddag beeft bier een be spreking plaats gehad tusschen de werk geversvereniging in de Drentsche mon den en Weerdinge en de hoofdbesturen der drie nationale veenarbeidersbonden. De werkgevers hebben daar medegedeeld dat zij zich genoodzaakt zagen, de loonen te verlagen. Zij deelden mee, boe zij zich die loonsverlaging gedacht hebben, waar uit bleek, dat de verlaging voor alle werk zaamheden 20 pet zal bedragen en voor enkele werkzaamheden nog meer. De werkgevers voegden daaraan toe, dat zij reeds alles gedaan hebben om op de uit gaven te bezuinigen om de bedrijfsverlie zen zoo klein mogelijk te maken, maar dat zij ook de loonen niet onaangetast kunnen laten. De arbeiders hebben aangekondigd, dat een dusdanige politiek tot gevolg zou hebben stakingen en strijd, en drongen er met He® op aan, deze voorstellen te~ Binnenland. Noodweer te Arnhem, Nijmegen en omgeving. De Eerste Kamer over de begrooting van Koloniën. De waterleiding te Vlissingen. Buitenland. De broodprijzen in Duitschland. Het textielconflict in Frankrijk. ALLE rug te nemen, totdat bekend is, wat de regeering zal doen met betrekking tot de teelt van fabrieksaardappelen. De werkgevers konden zich daartoe niet bereid verklaren en waren evenmin be reid, de zaak nog eens opnieuw in be spreking te nemen. Jaarvergadering te Utrecht van de Ned. Chr. Radic-vereeniging. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, de heer Mr A. van der De ure, dat niettegenstaande de schijn bare rust in onzen kring, de belangstel ling nog niet is verflauwd. Het zendlijdenbesluit heeft de Avro- agitatie ontketend. Het bewijs van de opschroeving dezer agitatie is geleverd door de Statenverkiezing. Het moet uitgesloten geacht worden, dat het principe van het zendtijdenbesluit wordt gewijzigd. Spr. doet belangrijke mededeelingen over den draadomroep, het Gleichwellensysteem en den 7-meter-orm roep. De radiocentrales gebruiken nog steeds het geestelijk eigendom der Omroepvar- eenigingen om er winst mee te mak op, zonder dat zij er iets voor vergoeden. Technische gevaren dreigen. Allerlei kosten zullen in verband met de techniek en de versterking der zenders moeten worden gemaakt. De wedloop in sterke zenders "in het buitenland maakt zulks noodig. Daarom moeten we een zekere verslapping bij onze menschen voor komen. Bij de bestuursverkiezing bleken bij en kele candidaatstelling herkozen te zijn de heeren Mr A. van der Deure, voor zitter; K. Kruithof en J. M. Krijger Jr. Bij schriftelijke stemming werden herko zen de heeren Ds K. H. Wallien en J. J. Wallien, terwijl als nieuw bestuurslid ge kozen werd de heer H. A. Jellema te Garijp. Over den Omroepdienst rapporteerde de heer P. C. Tolk, uit Hilversum, Vóór 1 Sept. 1930 bedroeg het gemid delde aantal uitzenduren per week 45, thans is dit 50. Met groote dankbaarheid mag ervan gewag gemaakt worden, dat vele mede werkenden hun honorarium als gift in de bas der vereeniging storten. Het aantal orkestleden is belangrijk uit gebreid. Speciale waardeering ondervinden steeds het dames-zangkoor en de orgelconcerten van den heer Jan Zwart. Inzake de cur sussen wordt de noodige afwisseling be tracht, terwijl steeds naar nieuwe wegen wordt gezocht. Met 1 Juni a.s. wordt een aanvang gemaakt met het nog ontbre kende halfuur voor de jeugd van 12 tot 15 jaar. De uren gramofoonplaten zijn van 4 op 5 gebracht. 1 November j.I. werd een nieuwe stu dio in gebruik genomen. De "middagvergadering werd besteed laan de bespreking van het bestuursbeleid, waarbij een vijftiental personen het woord voerde. De .heeren Van der Deure, Keu- ning, Tolk en Pereboom beantwoordden de vragers. Tegen vijf uur werd door Ds van Leeu wen met dankzegging gesloten. een zachte mooie teint

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1