No. 200 Vrijdag 29 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland •Vgafc' Kendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE. BLAD. Buitenland. Binnenland. RIJWIEL I Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. KOOP EEM ALLE per t JUNI vervallende worden verzilverd door Per 3 maasden,- franco par po«t, f 1 Losse nummers !0 Prfla dar Ad verten 13 a: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. BI] abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44450. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. V Godsdienst en godsbestrljdlng. De S. D. A. P. heeft meer dan eena de godsdienst verklaard tot een zaak van ieders persoonlijke overtuiging. Waarmee bedoeld werd, dat de partij als zoodanig zich daarmee niet inlaat. Wil een partijlid zich tevens1 voor den godsdienst interesseeren, dat moet hij weten, mits hij 't maar niet in zijn hoofd haalt met zijn godsdienstige beginselen de partij lastig te vallen. Men wil het hen, die godsdienstig zijn in de partij niet al te moeilijk makken, mits zij niet lastig zijn voor de partij en niet trachten hun beginselen tot toepas^ sing te brengen. Om den godsdienst bekommert de par tij als zoodanig zich niet. Want de gods dienst is privaatzaak. Een persoonlijke liefhebberij. Wèl echter bekommert de S. D. A. P. zich over de bestrijding van den godsdienst. Daar heeft zij wèl belang bij. Als b.v. getracht wordt aan de publie ke ontheiliging van den Zondag een einde te maken, dan komt zij in actie en wordt de groote trom geroerd. Ais getracht wordt ons volksleven van zijn Christelijk karakter te berooven, door het houden van optochten en wedstrijden op Zondag enz., dat hindert niet. Maar wee degene, die pogingen doet, beperken de bepalingen in te voeren. En zoo is bet nu, ook met het ontwerp Donner inzake de Godslastering, waar tegen een verwoede campagne wordt ge voerd. V Het betreft hier een zaak, die tot op zekere hoogte buiten de gemeentepolitiek staat. Maar de beginselen, die hierbij tot uiting komen, hebben toch ook hun be- teekenis voor de gemeentepolitiek. Laten de kiezers, die straks geroepen worden mee te werken aan de verkiezing van Raadsleden, dit niet uit het oog ver liezen. V °P één IQn. Er zijn menscben, die, hoewel be lijders van den "Christus, meenen dat men toch wel uit practische overwegingen kan stemmen b.v. op Soc.-Democraten. En dit temeer, omdat ze toch ook vanuit het roode kamp weieens religieuze klan ken hebben beluisterd. Dezulken vooral moeten aandacht schenken aan de wijze waarop het ont- werp-Donner inzake de strafbaarstelling van hoonende godslastering, in de Socia listische pers bestreden wordt. Door het hoofdorgaan van de S. D. A. P. wordt niet meer of minder betoogd, dan dat de uitingen van bitteren haat te gen God en zijn dienst, de smedende gods lastering, op een lijn staat met de open lijke erkenning van de wet Gods. Als het eene strafbaar moet zijn, al dus dit blad, dan het andere ook. Het lasteren van God, wordt wat dit betreft op één lijn gesteld met het belij den van den Naam des Heeren. „Wij hebben opgemerkt, dat men niet „voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen" behoort te straffen zonder te gelijk voor ongodsdienstige of antigods dienstige gevoelens krenkende uitingen ook te straffen, nog verstandiger echter ze allebei maar betijen laat. Sommige bladen hebben ons getart aan te toonen, wanneer ooit voor ongods dienstige gevoelens krenkende uitingen gevallen zijn. Welnu, de minister van oorlog heeft onlangs in bet reglement op de krijgs tucht een nieuw artikel opgenomen, dat begint met de verklaring, dat „de Gods dienst de bron is van alle geluk, deugd en waren moed". Voor ongodsdienstigen is dit een diep grievende uiting. Als on godsdienstigen of anti-godsdienstigen zouden schrijven, dat de ongodsdienstig heid de bron is van alle geluk, deugd en waren moed, of dat de godsdienst de bron is van alle ongeluk, ondeugd en lafheid, zou men ben voor den strafrechter slee pen. Het tegendeel mag echter ongestraft geschreven worden, nog wel door een mi nister." Tot zoover „Het Volk". Wij laten nu rusten het feit, dat hier van de bedoeling van het oatwerp-Dosner een geheel verkeerde uitleg wordt gege ven. Wat van belang is in dit verband is dit, dat hier de bestrijding van God en zijn dienst op één lijn gesteld wordt, met de erkenning van de groote waarde van den godsdienst voor heel het leven. Het is wel diep treurig, dat in een christelijk land in het orgaan van een partij die er voortdurend op uit is, ook uit christelijke kringen kiezers te lokken, dergelijke dingen kunnen worden ge schreven. Aan den anderen kant echter past ons dankbaarheid voor zóó groote openhar tigheid. De kiezers weten dan althans waaraan zij zich te houden hebben. Een overwinning van Briand. De Fransche Kamer heeft haar werk zaamheden hervat. In zijn rede verklaarde Franklin Bouil lon, dat hij zijn interpellatie ingediend heeft, omdat het1 communiqué over den jongsten Ministerraad zeide, dat de Raad van Ministers den minister van Buiten- landsche Zaken eenparig met het resul taat van Genève gelukgewenscht had. In werkelijkheid heeft Frankrijk niets be reikt. Hierna kreeg Briand het woord, om Franklin Bouillon van repliek te dienen. In het eerste deel van zijn redevoering verdedigde Briand zijn houding te Ge nève. De organisatie van den vrede, aldus vervolgde Briand, hangt af van zekere internationale verplichtingen, zooals het pact van Kellogg. Deze verplichtingen werden in haar geheel door het Fran sche parlement erkend. De gebeurtenissen te Genève hebben aangetoond, dat de door mij, aldus Briand, gevolgde politiek van Europee- sche toenadering, zich mag verheugen in algemeenen bijval. Na de rede van Briand diende afge vaardigde Drouot een resolutie in, waar in de Kamer baar vertrouwen uitspreekt in de door de regeering tot nu toe ge volgde vredes-politiek, en uitgenoodigd wordt deze politiek voort te zetten. De motie van afkeuring der radicaal- socialisten werd verworpen met 318 tegen 261 stemmen; zoodat de regeering dus een meerderheid beeft verkregen van 57 stemmen. Fransch militair vliegtuig te Trier geland. Op het vliegveld te Trier heeft een Fransch militair vliegtuig van het 31e luchtvaartregiment, dat uit Parijs kwam, en met 2 sergeanten bemand was, een noodlanding ondernomen. De vliegers verklaarden, dat zij zich op weg naar Diedenhofen bevonden, doch de richting kwijt geraakt waren. Zij hebben daarop te Trier een oriënteerihgs- en noodlan ding ondernomen. De politie van Trier heeft het vlieg tuig in beslag genomen en een onder zoek ingesteld. De beide vliegers zijn voor- loopig geïnterneerd. Het tekort van de Amerikaansche schatkist. De Amerikaansche schatkist heeft thans een tekort van 1 milliard 792.430 dollar en het is onwaarschijnlijk, dat het tekort geringer zal worden vóór het eind van het belastingjaar op 30 Juni. De hoo- gere ambtenaren laten doorschemeren, dat de regeering denkt over een aanzien lijke uitgifte van schatkistbons op langen termijn in de naaste toekomst. Korte berichten. De Engelsche liberalen hebben een oproep ten gunste van den vrijhandel gepubliceerd en zullen van midden Juni tot midden Juli in het geheele land een campagne organiseeren, waarbij Lloyd George in verschillende steden het woord zal voeren. Uit Kaïro wordt gemeld, dat de Egyptische regeering besloten heeft tot het organiseeren van een militair vlieg- wezen. De verhooging van de gemeente lijke bierbelasting te Berlijn, door het ge meentebestuur voorgesteld, doch in den raad verworpen, is thans bij beschikking van den opperpresident van Brandenburg toch ingevoerd. Zoowel de brouwerijen als de bierverkoopers hebben tegen de invoering geprotesteerd. De Fransche begrooting voor 1930 1931 sluit met een tekort van meer dan 2 milliard frs. De beursbelasting, de om zetbelasting en de douane-inkomsten zijn beneden de verwachtingen gebleven. Se dert in 1928 de franc is gestabiliseerd, heeft de begrooting geen tekort aange wezen. Te Berlijn was de temperatuur Don derdagmiddag in de schaduw 33 gr., hiermede werd het warmterecord van den vorigen dag nog aanmerkelijk gesla gen. DE UITVOERING DER TARWEWET. Bloemprijs en tarweteelt. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen zal de rijksaccoun tant M. de Bloeme worden belast met de controle in verband met de uitvoering van de Tarwewet 1931. Naar aanleiding van de in enkele bla den verschenen berichten omtrent een te verwachten bloemprijsverhooging met f 6 per 100 kg. in verband met een aan de importeurs van tarwebloem te verleenen tegemoetkoming, welke ongev. f3,600,000 per jaar zou eischen, vernemen wij, dat deze cijfers volkomen uit de lucht zijn gegrepen en de daardoor zoowel bij de verbruikers als bij de industrie verwekte ongerustheid op geen enkele reëele basis berust. De plannen omtrent de tegenover de bedoelde importeurs aan te nemen houding zijn nog niet vastgesteld en alle berichten daaromtrent zijn dus praema- tuur. Maar vast staat, dat niemand ter verantwoordelijke plaatse aan een der gelijke verhooging, als waarvan deze be richten gewagen, denkt. Naar ons ter oore kwam heeft de uit breiding van de tarweteelt hier te lande niet die proporties aangenomen, welke door sommigen van de invoering der Tarwewet 1931 werden tegemoet gezien. Terwijl volgens de statistiek van de di rectie van den landbouw van 1921 tot 1930 gemiddeld 'n oppervlakte van 57.500 H.A. met tarwe was bebouwd, en ook in Mei 1930 deze oppervlakte voor de tar weteelt was bestemd, blijkt uit de inge komen voorloopige opgaven omtrent de thans bebouwde oppervlakte, dat deze in 1931 nog geen 70.000 H.A. zal bedragen, hetgeen een uitbreiding beteekent van ongeveer 20 pet., vergeleken bij de het vorige jaar opgegeven cijfers. De ambtenaarssalarissen. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Braat; Is de minister bereid mede te deelen, of door hem reeds maatregelen genomen worden om de salarissen van de ambte naren hier te lande in overeenstemming te brengen met de algemeene conjunc- tuursdaling en de daaruit voortvloeiende daling der prijzen van de levensmiddelen? heeft de minister van financiën geant woord; De ondergeteekende is tot de verzochte mededeeling bereid. De gestelde vraag wordt in ontkennenden zin beantwoord. „Maasbode" en „Do Tijd". Naar de „N. R. Crt" verneemt, zal binnen zeer kort het dagblad „De Tijd" door „De Maasbode" worden opgenomen. „Het Landstormblad". Het jongste nummer van bet Land- slormblad bevat een hoofdartikel van de hand van Mr L. A. Kesper, Commies- Griffier van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, waarin hij een objectief overzicht geeft van 't ontstaan, den grond slag en de organisatie van het Instituut van den Bijzonder Yrijwilligen Landstorm Voorts zet de heer W. F. Sillevis, luit.- kolonel van den Generalen Staf, zijn arti kelenreeks voort over „Luchtbescher mingsdienst", waarbij hij ditmaal han delt over de maatregelen, die gemeente lijk genomen dienen te worden, en die daartoe ook voorbereid moeten zijn, wan neer de Luchtwachtdienst door middel van de radio alarmeerende berichten door geeft. Christ. Boeren- en Tuindersbond. Te Arnhem is Woensdag de jaarlijksche vergadering van den Christ. Boeren- en Tuindersbond gehouden, onder voorzit terschap van Prof. Dr P. A. Diepenhorst. Na de gebruikelijke opening heette de "NV. UMlOttl RIJWIELFABRIEK. IDEM HULST AAM DE DEDEMbVAART voorzitter o.a. welkom den vertegenwoor diger van den minister van binnenland- sche zaken en landbouw, den heer Kake- beeke, Baron van Voorst tot Voorst, voor zitter van den R.-K. aarts-dioc. Boeren- en Tuindersbond; de heeren van Andel en Scheeres, vertegenwoordigers van den Chr. Middenstandsbond; den heer Lonk- huyzen, vertegenwoordiger van den Chr. Werkgeversbond en Mr dr Beumer, lid der Tweede Kamer, die de A.-R. Kamer fractie vertegenwoordigde. De voorzitter hield daarna een uitvoe rige openingsrede, waarin hij zeide, dat de tegenwoordige crisis, die de landbouw doormaakt, althans dit voordeel heeft gehad, dat deze scherp heeft doen uit komen het groote belang van den land bouw als bron van onze welvaart. Hij herinnerde daarbij aan de uitspraken van Prof. Tinbergen en Bongers, die van oordeel, waren, dat het platteland wordt uitgebuit ten voordeele van de stad. Een van de eerste gevolgen van de crisis is, dat men een anderen kijk op den land bouw heeft gekregen, en er ontstonden betere betrekkingen tusschen platteland en stad. De overheid bood reeds haar hulp door verschillende maatregelen als de Tarwe wet en het Suikerbietenwetje. Een ander gevolg van de crisis is een betere band tusschen den landbouwstand en de politieke partijen in het algemeen; de band tusschen den Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Christ politieke par tijen werd versterkt. Dat er ook klachten zijn over de re- geeringsmaatregelen valt niet te ontken nen, doch deze kan men hier niet beoor- deelen. Een ander gevolg van de crisis is, dat de geheele georganiseerde landbouw par tij koos voor een urgentieprogram voor een actieve handelspolitiek. Spr. zegt verder, dat men het oog niet mag sluiten voor het fiasco van Genève, waar oud-minister Colijn alles gedaan heeft om te redden wat mogelijk was. Een vraag van groot belang is, of door de crisis het geloof versterkt is. Is dit zoo, dan is het voordeel groot. Bij de behandeling van het jaarverslag werd namens de afdeelingen Overijssel en Drente voorgesteld een telegram te zenden aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw, waarin ge sproken wordt van den dringenden nood, waarin de landbouw in de veenkoloniën verkeert. Dit voorstel werd ter afdoening in han den van het hoofdbestuur gesteld. Dhr Kakebeeke, vertegenwoordiger van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, zeide, dat de land bouworganisaties in dezen moeilijken tijd zeer mooi werk verrichten; hij sprak woorden van lof over de samenwerking tusschen de organisaties, waarvan de Chr. Boeren- en Tuindersbond, hoewel de kleinste door zijn uitstekende vertegen woordigers geenszins de minst belang rijke is. Verder spraken nog de heeren Schee res, namens den Chr. Middenstandsbond en Baron van Voorst tot Voorst namens den R.-K. aarts-dioc. Boeren- en Tuinders bond. In de middagvergadering hield Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruïne een rede over crisis-wee, waarin hij o.m. zeide, dat men goed zal doen zich voor te bereiden op nog eenige zorgelijke ja ren. Voor alles moét de organisatie wor den versterkt, ook al omdat men niet alles van den staat mag verwachten. De boerenstand zal moeten begrijpen, dat men niet alle moeilijkheden agrarisch zien mag, maar uit een nationaal oogpunt moet beschouwen. Het economische leven is een eenheid, waarbij naast den Isnd- Binnenland. De Eerste Kamer over de benoeming van den Gouverneur-Generaal. Jaarvergadering der Ned. Chr. Radio- vereeniging. De bakkers en de tarwewet. Alg. vergadering der Centrale Raiffei- senbank. Buitenland. Een overwinning van Briand. bouw, ook handel en industrie aandacht vragen. Vooral moet gewaakt worden tegen verbittering, soms begrijpelijk, doch gevaarlijk, omdat daardoor de energie verslapt, en de werkkracht wordt gedoofd. Na een gemeenschappelijken maaltijd kwam men des avonds in Sectievergade ringen bijeen. In Sectie A werd onder voorzitterschap van den heer Chr. van den Heuvel gesproken over „Zaai- zadenkeuring en uitvoering der Tarwe wet". Onder leiding van Mr J. W. Goed- bloed kwam sectie B bijeen, waarin gehandeld werd over het Landbouw- huishoudonderwijs en de vraag bespro ken of een Christelijke boerinnenorgani- satie mogelijk en gewenscht is. Nederlandsche Chr. Radio-Vereeniging. Jaarvergadering te U t r e c h t In hotel de l'Europe te Utrecht werd hedenmorgen de jaarvergadering der Ned. Chr. Radio-Ver. gehouden onder presidium van den heer Mr A. van der Deure te Bennekom. Na het openingswoord en vaststelling der notulen was het woord aan den secre taris-penningmeester, den heer G. A. Keu- ning te Wageningen, voor zijn jaarver slag. De secretaris herinnerde er aan, dat het jaar 1930 wellicht het belangrijkste jaar geweest is, dat de omroep in Nederland en dat ook de N.G.R.V. heeft beleefd. Het zendtijdenbesluit van 15 Mei 1930 veranderde buitengewoon weinig aan de uiterlijke omstandigheden van onze ver- eeniging, maar houdt in een officieele erkenning vem haar goed recht en een stellige ontkenning, dat de N.G.R.V. sec- tarisch van karakter zou zijn. De uit spraak van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, naar aanleiding van de motie-Boon, heeft de waarde van dat be sluit nog verhoogd. De hetze, daarna te gen onze vereeniging ontketend, is een vuurproef geweest, waaruit zij gelouterd en sterk is te voorschijn getreden. Verder werd herinnerd aan de instelling en werkzaamheid van de Radio-Controle- Commissie en de Algemeen Programma- Commissie als uitvloeisel van het Radio- reglement. Het interne leven van onze vereeniging heeft zich voorspoedig ontwikkeld, tegen de verwachting in van de tegenstanders der N.C.R.V., die hoopten en voorspel den, dat vele leden zich van haar zou den afwenden. Slechts zeer enkelen lie ten zich door de kunstmatig opgewekte agitatie meeslepen. Daartegenover staat een groot aantal personen, die, wakker geschud door het alarm, zich bewust werden, waar zij thuis hooren en zich als lid aanmeldden. Het aantal georgani- seerden steeg tot flink over de honderd duizend. De reorganisatie der N.C.R.V. kreeg in 1930 haar beslag. Op de vergadering van den Vereenigingsraad, gehouden 24 Sep tember 1930., werd een nieuw Algemeen Bestuur gekozen, bestaande uit 25 leden. Een der gekozenen bedankte voor de be noeming, zoodat er één vacature bleef. Ook had de verkiezing van het Dag. Bestuur plaats. Als regel komt het D. B. eenmaal per maand te Utrecht bijeen. De meeste Provinciale Vergaderingen had den in het voorjaar plaats, waar de le den van de Provinciale Commissies en van den Vereenigingsraad werden geko zen. Als tweede voorzitter werd benoemd Ds L- -J. vac Lsevwss is Haag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1