No. 109 Donderdag 28 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. HEVEA FIETSBANDEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. cht/oopend- //zersferA Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verzekert U tegen brandschade bij de Ass. Mij „de Nederlanden van 1845" Agentschap Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstatraat 70, Ooe». Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «<55. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT SLSEN WERKDAG. Abonn.f?ni5iS.ïE^E^R: Per 3 maanden. ïranco «ei iaost, S3.— Losse nummers ïfi.QS Prijs dorAdvortcntiën: 1—4 regels fi.20, elke /«gel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. V Gemeentefinanciën. De nieuwe wet op de financieels ver houding tussehen Rijk en Gemeenten, die nu voor het eerst zal worden toegepast, zal niet het gevolg hebben dat velen daarvan hebben verwacht. De bedoeling van de herziening van de financieele verhouding was wel niet te komen tot nivelleering der gemeente belastingen, maar dan toch wel, om de zeer groote verschillen, die er in. den druk van de gemeentebelastingen in de verschillende gemeenten over ons land bestonden, te temperen. De gemeentefondsbelasting 1 zoo heette het in de toelichting van het ont- werp bedoelt 'te zijn een unificatie der vroegere plaatselijke heffingen, een rede lijke belasting van allen, om aan de on redelijke belasting van velen een eind te maken. Nu heeft de nieuwe wet ongetwijfeld het gevolg, dat in tal van gemeenten de belastingdruk wordt verlaagd, terwijl er andere, tot nu toe bijzonder bevoorrechte gemeenten zijn, waar de druk wordt ver zwaard. Dit neemt niet weg, dat er nog vrij groote verschillen blijven. Zoo werd b.v. door den Gemeenteraad van Rotterdam besloten tot de heffing van 60 opcenten op de gemeentefondsbe lasting, terwijl in de Residentie slechts 6 opcenten op dezelfde belasting worden geheven. Een belangrijk verschil. Dat er waarschijnlijk toe zal meewer ken, dat meerderen die niet genoodzaakt zijn in Rotterdam te wonen, zich Den Haag als woonplaats kiezen, temeer nu de forensenbelasting een minder bezwa rend karakter heeft gekregen. Voor velen zal dit resultaat waar schijnlijk een teleurstelling zijn, en voor zoover hier omstandigheden in het spel zijn waarop niemand eenige invloed kan uitoefenen, b.v. meerdere gegoedheid van de ingezetenen, meerdere of mindere werkloosheid enz., kan er misschien aan leiding zijn om pogingen te doen hier in te voorzien. Aan den anderen kant is het echter ook weer goed, dat wie de uitgaven doet, de rekening thuiskrijgt. Bekend is, dat men er in Rotterdam, ondanks de ernstige waarschuwingen van mannen als Schouten, maar op los heeft geleefd, de laatste tien jaren. Het financieel beleid liet veel te wen- schen over. "Welnu, het is gezond, dat men de ge volgen daarvan aan den lijve ondervindt. Het toch soms al sterk verzwakte ver antwoordelijkheidsbesef zou geheel ver loren gaan, als er een wet was die alge heels nivelleering kon bewerkstelligen. Bij de komende Gemeenteraadsverkie zingen mag dit niet uit het oog worden verloren. Het is niet onverschillig hoe de Ge meenteraden worden samengesteld. Gewenscht is dat gekozen worden man nen, met een sterk ontwikkeld verant woordelijkheidsbesef, ook wat betreft de financiën, dat wil dus zeggen, de belastingen. De laatste jaren hebben onze Antire volutionaire voormannen meermalen de eer gehad om op dit gebied orde op za ken te mogen stellen. Beter is echter, te voorkomen dlat het zoover komt en dus het Antirevolutio naire element in de Gemeenteraden zoo sterk mogelijk te maken. Een voorzichtig financieel beleid wat niét identiek is met star conservatis me en een altijd remmend optreden op sociaal gebied is eisch van bet Antire volutionair beginsel, en onverschillig waar men woont, in 't belang der Ge meente. Middelburg. De rechterzijde in het algemeen en de Antirevolutionaire partij in 't bijzonder, heeft te Middelburg bij de onlangs ge houden Statenverkiezingen een goed fi guur gemaakt. Op grond van den verkregen uitslag kon zelfs worden gezinspeeld op de moge lijkheid, dat de Raad „om" zal gaan en dat de rechterzijde de meerderheid zal verkrijgen. Nu heeft de ervaring geleerd, dat een Statenverkiezing nooit maatgevend is voor een Raadsverkiezing waarbij het persoonlijk element véél meer op deu voorgrond treedt en waarbij allerlei fac toren werken die bij de Statenverkiezin gen gemist worden. Dit neemt niet weg, dat er met name in de hoofdstad van ons gewest ditmaal bijzondere aanleiding is alle krachten in te spannen. Dat onze Antirevolutionaire Kiesver- eenigipg daarvan ten volle overtuigd ia, blijkt uit een ons toegezonden verkie zingsblaadje, waarvan het eersite nummer verschenen is, en waarvan de kop ver kondigt, dat alle gemeentenaren wel zul len varen bij het voeren van Anti-re volutionaire beginaelpoli- t i e k. Van harte hopen wij, dat de hier ont wikkelde actie aan het doel zal beant woorden en dat ook de uitslag van de raadsverkiezing reden mag geven tot blijdschap en dankbaarheid De ministerieels crisis In België. Koning Albert heeft minister van staat. Renkin, den voorzitter van de katholieke Kamerfractie, verzocht het nieuwe kabi net samen te stellen. Renkin bleef een uur in gesprek met den Koning en zeide bij het verlaten van het paleis de op dracht hem door den vorst aangeboden in beginsel te hebben aanvaard. Hij zal echter eerst definitief antwoord kunnen geven na de leiders der diverse katho lieke en liberale groepen te hebben ge raadpleegd. De broodprijs In Duitschland. De rijkskanselier had gistermorgen de aangekondigde bespreking met de lei ders der sociaal-democraten over den politieken toestand en het vraagstuk van de broodprijzen. Van sociaal-democratische zijde werd vastgehouden aan den eisch, dat onmid dellijk maatregelen door de regeering moeten worden getroffen, om een verdere stijging van den broodprijs te verhinde ren en zoo mogelijk tot een verlaging te geraken, waarvoor een verlaging van het invoerrecht het beste middel werd geacht. De loonen zijn aanzienlijk verminderd, doch een overeenkomstige daling van de prijzen, een energieke verschaffing van werkgelegenheid, zijn echter uitgebleven. Rijkskanselier Brüning deed vervolgens mededeelingen over den feitelijken finan- cieelen toestand, die er, ten gévolge der economische crisis, ernstiger uitziet, dan men bet vorige jaar verwacht had. Tot nog toe heeft het Rijkskabinet nog geen besluiten genomen. Er zijn slechts besprekingen gehouden van een commis sie van het Kabinet en deze besprekin gen zijn nog niet afgeloopen. Wat den broodprijs aangaat, acht de regeering verlaging binnen den kortst mogelijken tijd volstrekt noodzakelijk. Indien de tegenwoordige maatregelen niet afdoende mochten blijken, dan zou men moeten overgaan tot een verlaging der tarieven. Een Russische duikboot niet meer bovengekomen. De Russische duikboot no. 9 van de Oostzeevloot is op 22 Mei bij oefeningen in de Finsche Golf ondergedoken maar niet meer bovengekomen. Twee vliegtuigen, die waren uitgezon den om een onderzoek in te stellen, ont dekten een laagje olie op de plaats van het gebeurde. Maatregelen zijn genomen om het vaartuig te lichten, hetgeen evenwel zeer moeilijk is, gezien de diepte ter plaatse. Hitte te Berlijn. De hitte is op het oogenblik te Berlijn van dien aard, dat Woensdag vermoe delijk 700.000 kub. M. water door de ste delijke waterleiding zouden worden ver werkt. Dinsdag bedroeg deze hoeveelheid ruim 600.000 kub. M., terwijl ze in nor male tijden ongeveer 400.000 kub. M. groot is. Het record werd verleden jaar Juni bereikt met een productie van 82.000 kub. M. Gebrek aan water zal er niet ontstaan, want de gemeentelijke be drijven kunnen tot 1 millioen kub. M. per dag produceeren. Berlijn bezit tien ijsfabrieken, die sa men op het oogenblik ongeveer 25 a 30 duizend centenaar kunnen produceeren, terwijl ze bovendien beschikken over een reserve van ongeveer 250.000 centenaar, zoodat ten allen tijde in de navraag kan voorzien worden. De ijssalons schieten te Berlijn als paddestoelen uit den grond. In vrijwel eiken leegen winkel wordt er een ondergebracht; het aantal wordt op 10.000 geschat. Het spreekt vanzelf, dat de 400 sproei wagens, die de stad Berlijn bezit, dag en nacht onderweg zijn. Hevig onweder. Een buitengewoon onweder, dat Woens dagochtend vroeg gedurende een paar uren boven Brussel en een groot deel van België treeft gewoed, blijkt op sommige plaatsen veel schade te hebben aange richt. Te Haine St Paul in de provincie Henegouwen sloeg de bliksem in bet buis van een alleenwonend grijsaard. Het per ceel ging geheel in vlammen op, maar de bewoner kon gelukkig nog tijdig wor den gered. In een ander dorp zijn drie paarden in de weide gedood. Tengevolge van den zwaren regenval spoelde de spoorbaan van den buurttramweg Bous- su-Dour grootendeels weg. Het verkeer zal pas over enkele dagen kunnen wor den hersteld. De salarlsvermlnderlng ln Japan. De agitatie, verwekt door de voorgeno men verlaging der salarissen van de ambtenaren in Japan, schijnt plotseling bedaard te zijn en de stakingsdreiging der spoorwegmannen schijnt te zijn afge wend. Bij e a zonder uitzondering hebben de beambten der verschillende regeerings- departementen het plan opgegeven om ontslag te nemen. Zij hebben hun excuus gemaakt voor de noodelooze opwinding, die zij veroor zaakt hebben. Dank zij het snelle optreden der po litie, die 34 verwekkers van onlusten ar resteerde, is het plan om een staking te beginnen van de spoorwegmannen ver ijdeld en is thans alle vrees dienaangaan de verdwenen. Korte berichten. De financiëele crisis, waardoor Chi cago wordt bedreigd, begint steeds scher per te worden. Circa drieduizend huis- en grondeigenaren hebben bij de rechtbank beroep aangeteekend tegen de beslissing de gemeentelijke belastingen uit 1929 thans te heffen van hun tienduizend terreinen en huizen, welker waarde ge schat wordt op 400 millioen dollar. Het aantal werkloozen in de week geëindigd 18 Mei bedroeg in Engeland 2.506.937 of 25.574 minder dan in vooraf gaande week en 747.477 meer dan een jaar geleden. De landbouwconferentie der Balkan- staten is geopend. De Bulgaarsche gede legeerde Sakisof hield de openingsrede. Op grond van een nationaal-socialis- tisch voorstel heeft de Landdag van Thü- ringen de ministersalarissen van 16.000 tot 12.000 Mark verlaagd. Gistermorgen hebben zich in de stra ten van San Sebastian samenscholingen gevormd van stakende arbeiders, naar beweerd wordt communisten, welke ten doel hadden te voorkomen, dat de werk willigen zich aan den arbeid zouden be geven. Het tramverkeer stond stil en geleidelijk werd het geheele verkeer in de stad stopgezet. De staat van beleg is afgekondigd. Om 11 uur 's morgens kwam het tot een botsing tussehen soldaten en stakers, waarbij verscheiden personen werden gewond. Uitvoering van de Tarwewet 1931. De open markt bedreigd? De Landelijke federatie van organisa ties van handelaren in akkerbouwpro ducten (L.F.O.) heeft een adres gericht tot den minister van Binnenlandsche Zar ken en Landbouw en verdere autoriteiten inzake de uitvoering van de Tarwe-wet. Als algemeené gedragslijn ten aanzien van in- en verkoop, levering en ontvangst van inlandsche tarwe, meent adressante in bet algemeen belang, van de bij de inlandsche tarwe betrokken personen te moeten aanbevelen oen zoo weinig mo gelijk verstoren van de tot hiertoe be staande wijze van doen. Dit was: dat de tarweverbouwer zijn product op de open markt verkocht en het product behoor lijk gereinigd, verzorgd en geëxpedieerd langs een eeuwenoud commercieel ka naal, zijn bestemming deed bereiken. Is adressante goed ingelicht, dan wordt overwogen een wijze van uitvoe ring, waarbij de open markt dreigt te worden gesloten om door een kunstmatig distributiesysteem te worden vervangen. Dit zou er volgens adressante toe lei den, dat de tarwe op kostbare en kunst matige wijze tot eenheidskwaliteit moet worden gebracht, een nivolleering, welke het persoonlijk initiatief zoowel van den kooper als van den verkooper, doodt. Adressante verzoekt het daarheen te leiden, dat a. met inachtneming van de bedoeling der Tarwewet en onder controle van de organisaties die onder leiding van den regeerings-tarwecommissaris reeds zijn tot stand gekomen, de tarwe onvermengd koopbaar blijve op de open markt; b. dat bij de uitvoering der wet niet verder regelend wordt ingegrepen dan tot het verkrijgen van een voor alle in landsche tarwe gelijke prijsverhooging wordt vereisebt. De brug bij Keizersveer. Naar wij vernemen zal de derde en laatste overspanning voor de brug bij Keizersveer Zondag 14 Juni omstreeks vier uur van de werf der fa. Ponn en Bauduin te Dordrecht vertrekken en door vier sleepbooten naar de plaats van be stemming worden gesleept. Maandag morgen 15 Juni, tegen 4.30 zal deze overspanning het draaibare gedeelte van de Moerdijkbrug passeeren. Vermoedelijk Dinsdag den 16en, des morgens te 5 uur, zal de brug op hare plaats gelegd worden. Werkstaking bij het Twente-Rijnkanaal. Naar het Deventer Dagblad verneemt, is gistermorgen de staking begonnen aan de werken van het TwenteRijnkanaal. De verschillende bouwvakarbeidersbooaden n.l. de moderne, de Christelijke, de R.-K. en de Federatie, hebben overal geëischt het loon van de grondwerkers met 6 cent per uur te verhoogen en te brengen op 51 ct. en aan de timmerlieden en vlechters vacantrebonnen te geven. Het eerst is het conflict tot een feit geworden bij; den brüg- bouw te Eefde, waar 35 man, personeel van de fa. Stulemeyer uit Breda, het werk hebben neergelegd. Nader zal worden be slist of ook op andere gedeelten van de werken zal worden gestaakt. Christelijke metaalbewerkers. De Chr. Metaalbewerkersbond is on der voorzitterschap van den heer F. Ei kerbout uit Leiden te Nijmegen in alge- meene vergadering bijeen gekomen. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester, den heer J. B. G. Grotenhuis bleek dat gedurende de beide laatste jaren 2175 nieuwe leden gewonnen werden, waardoor hun aantal tot 8056 steeg. Het aantal afdeelingen steeg van 77 tot 90. Over '29 werd een bedrag van f 60.421.13 en over 1930 een bedrag van f 190.333.80 uit de werkloozenkas uitgekeerd. Op 31 Dec. 1930 was in deze kas een bedrag van f 234.285.61 aanwezig. De verslagen werden na breede discus sie goedgekeurd. De begrooting voor 1930 werd vastge steld op een bedrag van f 291.136 in ont vangst en uitgaaf. De geraamde winst bedraagt f90.917. Daarna werden de voorstellen uit de afdeelingen behandeld. Verworpen werd een voorstel van de aid. Gorinchem om de bondscontributie met 10 pet. te verlagen. Aangenomen werd een voorstel van bet hoofdbestuur inzake reorganisatie van de districten, tengevolge waarvan 'de be stuurder, de beer G. Post van Utrecht naar Groningen zal worden overgeplaatst. Guldens van voor 1920 buiten de cjrculatle. Wij herinneren er aan, dat met ingang van 1 Juni a.s. buiten omloop zullen worden gesteld de guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920. Van 1 Juni af zal niemand gehouden zijn deze munten in betaling aan te nemen. De guldens kunnen ter inwisseling worden aangeboden bij alle postkanto ren, bijpostkantoren, hulppostkantoren en poststations en worden ook na 31 Mei nog gednrende drie maanden dus tot en mat 3A Augustus aaa desdide kan- Binnenland. Het onweer van gisteren. Herinnering aan de inwisseling van guldens. Het bieten wet je door da Eersta Kamer aangenomen. Buitenland. Prof. Piccard opgestegen en weer ge daald. De minister-crisis in België. toren ter inwisseling aangenomen. Van 1 Juni af zijn alleen nog gang baar de guldens, welke een later jaartal dragen dan 1920. Men denke er aan, dat deze inwisseling op de rijksdaalders en de halve guldens geen betrekking beeft. Sabotage op een oorlogsbodem. Naar „De Avondpost" verneemt heb ben zich aan boord van den oorlogsbo dem „Jacob van Heemskerck" eenige ge vallen van sabotage („beschadiging van 's lands goederen") voorgedaan. Van eenige sloepen zijn de takels doorgesne den. Gelukkig werd bet feit nog tijdig ont dekt, zoodat er geen ongelukken uit zijn voortgekomen, wat bij oefening moge lijk zou zijn geweest. De daders zijn nog niet ontdekt. De „Jacob van Heemskerck" ligt op bet oogenblik te Nieuwediep en ia juist van een oefeningsreis terug. De nood In de Veenkoloniën. De Geref. predikanten G. Kerssies te Wildervank, N. Postema te Veendam, J. G. Haartson te Nieuwe Pekela, J. D. Heersink te Oude Pekela., A. Schouten Jr. te Stadskanaal (Pekelderweg), D. J. Vel- sink te Musselkanaal, I. de Wolff te Mus sel, J. Dijk te Sellingen, J. H. Beume te 2e Exloërmond, W. Oosterheert te Ter Apel en H. Drost te Nieuw-Buinen, hebben het volgende adres aan de A. R. Tweede Kar merfractie gezonden: Ondergeteekenden, predikanten van Geref. Kerken in de Veenkoloniën en om geving voor de provincie Groningen en Drente; door hunne ambtelijke werkzaamheden van nabij bekend met den noodtoestand, die in genoemde Veenkoloniën beersebt, waardoor tal van nijvere gezinnen, met volslagen ondergang worden bedreigd; dringen beleefd en tevens met grooten ernst er op aan, een krachtig pleidooi te voeren, dat zoo spoedig mogelijk meer af doende regeeringsmaatregelen worden ge nomen voor hulp en steun van de bevol king in de Veenkoloniën. Een gelijkluidend schrijven wordt tege lijk aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gezonden. Wettelijke Ziekteverzekering. Wegens bet opzeggen van loopende contracten met verzekeringsmaatschap pijen wordt de aandacht gevestigd op het K. B. van 28 Januari 1931, tengevolge waarvan met ingang van 1 Juli a.s. ver schillende groepen van personen, die tot dusver niet verplicht verzekerd waren, onder de bepalingen der Ziektewet komen te vallen. Zooals bekend is heeft genoemd besluit in bet bijzonder betrekking op personen in loondienst van inrichtingen, instellin gen en vereenigingen en van advocaten, doktoren, architecten en anderen, die een vrij beroep uitoefenen. Ontslagen bij de petroleum-Industrie. Het lid van den Indischen Volksraad, v. Lonkhuyzen, beeft naar aanleiding van de critiek van de „Java-Bode" op de be handeling van Nederlandsche employé's door de Nederlandsche Koloniale Petro- leum-Mij. een schriftelijke vraag tot de regeering gericht. Volgens die critiek zou genoemde maatschappij vele employé's hebben ontslagen zonder den usantieelen opzegtermijn met onmiddellijke verwij- cteisg «sa de feat hospitaal ran

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1