No. 198 Woensdag 27 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Mise&Co's Bank NI Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verzekert U tegen brandschade bij de Ass. Mij „de Nederlanden van 1845" Agentschap De nieuwe landvoogd van Ned. Indië. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorstatraat 70, Ooee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44(55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELSEN YJERXBAÖ. Per 5 sjieandea. franco je? jort; IS Losse pnmmere 10-95 F r ij s der Advertentiën: 1l regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi) abonnement belangrijke korting. V Anti-godsdienstige campagne. Het vraagstuk van de strafbaarstelling van openbare godslastering waarom trent door Minister Donner een wetsont werp is aanbangig gemaakt is uiterst moeilijk en ingewikkeld. Maar dat er op dit gebied iets gedaan moet worden, is duidelijk. De godsdiensthaat en godsdienstverach ting nemen steeds grovere vormen aan. Er wordt in ons land, in het publiek op een gruwelijke wijze met God en zijn dienst gespot. Men schrikt in sommige kringen voor geen enkel middel terug om zijn haat jegens God en godsdienst bot te vieren. Wat het communistische orgaan „De Tribune" op dit gebied durft bestaan is bekend. Maar zoo mogelijk nog erger is, wat de Vrijdenkersvereniging „De Dageraad" zich veroorlooft. Dezer dagen is vanwege het Hoofdbe stuur van deze vereniging onder den ti tel: „Waarom hun God ons is tot spot", een brochure verschenen met een zóó schandelijken inhoud, dat het alle perken te buiten gaat. En dergelijke geschriften worden in het openhaar te koop aangeboden en ook voor de jeugd verkrijgbaar gesteld. Het stemt tot blijdschap dat de Regee ring blijk heeft gegeven tegenover deze anti-godsdienstige campagne niet onver schillig te staan en dat nadat vroeger reeds geweigerd werd om het zegel der Koninklijke goedkeuring te hechten aan de statuten van de „De Dageraad" thans een wetsontwerp tot strafbaarstel ling van de openbare godslastering is in gediend. Het betreft hier, gelijk gezegd een moei lijke materie. Maar waar men zich met deze gods lasterlijke actie op openbaar terrein be weegt, daar kan het niet anders dan wor den toegejuicht, dat getracht wordt hier tegen wettelijke voorzieningen te treffen. V Gemeentelijk financieel beleid. De gemeente Berlijn, waar zooals be kend, rood troef is, heeft haar gemeente lijk electriciteitsbedrijf voor 200 millioen mark verkocht aan 'n particuliere maat schappij. De Amsterdamsche wethouder, Dr Wi- baut, vindt hierin aanleiding tot zijne partijgenooten in de gemeenteraden de volgende waarschuwing te richten: „Het trieste geval biedt een sterke aanwijzing voor de volstrekt onafwijs bare noodzakelijkheid van groote voor zichtigheid in gemeentelijk financieel beheer. De verkoop van een gemeente bedrijf gaat lijnrecht in tegen de maat schappelijke ontwikkeling, rechtstreeks in tegen de gemeentepolitiek die wij voorstaan. Reeds sedert vele jaren loert het particuliere kapitaal met groo te en toenemende afgunst op gemeente lijk beheer van groote bedrijven. In dit geval slaat het zijn slag! Het zal overal en telkens rake slagen slaan, waar het er kans toe ziet. Het is de plicht van goede gemeentepolitiek om door voor zichtig financieel beleid te voorkomen, dat aldus het particuliere kapitaal het gemeentebedrijf kan veroveren". Het valt toe te juichen, dat deze Soc. Dem. wethouder, die op financieel gebied zijn sporen verdiend heeft, hier met na druk wijst op de noodzakelijkheid van een voorzichtig financieel beleid. Wie de verslagen volgt van de Ge meenteraden, waarin de Soc. Democraten invloed hebben, zal toestemmen, dat zulk een waarschuwing als regel niet overbo dig is. Wat dit betreft zijn de roods heeren weieens kort van memorie. Daarom kan het goed zijn deze uit spraak te bewaren om er ter gelegener tijd nog eens aan te herinneren. De Volkenbond. De vergadering van den volkenbond! zal tegen 7 September worden bijeenge roepen. De Europa-commissie zal in deze ver gadering verslag uitbrengen over haar werkzaamheden. Voorts zal een voorstel van Finland in behandeling komen, om aan het internationale gerechtshof te 's- Gravenhage het karakter van een admi nistratief gerechtshof te geven voor de beslechting van alle internationale ge schillen. Ook zal in de vergadering een voorstel tot reorganisatie van het secretariaat van den volkenbond in behandeling komen. Voorts zullen drie niet-permanente raadsleden worden benoemd in plaats van Spanje, Perzië en Venuzuela, waarvan de vertegenwoordigers dit jaar aftreden. Stijgend aantal verkeersongelukken In België. Door verschillende Belgische departe menten, die bij de regeling van het met den dag nog toenemend autoverkeer be trokken zijn, wordt thans een nieuw ver keersreglement gereed gemaakt, dat de ofcde en verouderd gebleken maatregelen ten spoedigste moet vervangen. Een offi- cieele statistiek heeft bewezen, dat het aantal verkeersongelukken met doodelij- ken afloop, proportioneel, in België hoo- ger is dan in Frankrijk, Engeland en zelfs de Vereen. Staten. In 1928 telde men in België 449 dooden voor 160.000 voer tuigen; in Frankrijk 2941 dooden voor I.420.000 auto's, in Engeland 5373 doo den voor 2.036.000 auto's en in de Vereen. Staten 28.000 dooden voor 26.400.000 auto's. Herleidt men deze cijfers tot 100.000 wagens, dan heeft men voor Bel gië 280 dooden, voor Frankrijk 207, voor Engeland 260 en voor de Ver. Staten 110. Het aantal verkeersongelukken is van II.988 in 1927 tot 15.11 in 1928 gestegen, en, sedert dien, blijkbaar in dezelfde ma te nog toegenomen. Een strenge reglemen teering, welke gepaard zou gaan met het verplicht maken, voor alle automobilisten van het bezit van een rijbewijs, wordt dan ook in uitzicht gesteld. De Belgische Kabinetscrisis. Uit Brussel wordt bericht, dat Koning Albert gistermiddag te ongeveer half vier 't Katholieke Kamerlid Poullet heeft ont vangen en hem in den loop van een on derhoud, dat anderhalf uur geduurd heeft, verzocht zich te belasten met de vorming van een nieuw Kabinet. In verband met zijn gezondheidstoe stand heeft Poullet deze opdracht moeten weigeren. In politieke kringen wordt thans de naam genoemd van den Gouverneur van de Nationale Bank, Louis Franck, en van de Katholieken Renkin, Sogers en van Cauwelaert. Ontslag van de Poolsche regeering. Men meldde gisteravond uit Warschau: Na een langdurigen ministerraad heeft minister-president Slawek het ontslag van het geheele kabinet aangeboden, ge lijk zulks reeds eenige dagen werd ver wacht. Tot kabinetsformateur zal waar schijnlijk de minister van handel Prijstor worden aangewezen. In Poolsche politieke kringen neemt men aan, dat vooral de moeilijkheid om het eens te worden over de vermindering der ambtenaars- en officierssalarissen en de moeilijke financieele positie van Polen de voornemens der regeering om af te tre den versterkt hebben. De als vermoedelijke opvolger genoem de kolonel Prijstor behoort, evenals Skla- wek, tot den nauwen kring van maar schalk Pilsudski. Wapenwinkels in de lucht gevlogen. Te Kawalla (Griekenland) brak in een winkel van wapens en munitie brand uit. De munitie kwam tot ontploffing. De ont ploffingen duurden een half uur en wek ten den indruk alsof de stad een bombar dement onderging. Vier huizen vlogen in de lucht en 150 werden beschadigd. Tot op 1000 meter afstand werden de ven sters vernield. Onder de inwoners der stad brak een paniek uit. Er zijn twee ernstig en een groot aantal licht gewon den. Dooden zijn niet te betreuren. Ook te Drama vloog een wapenwinkel met twee huizen in de lucht. Er zijn vele ernstig en licht gewonden. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met communistische aansla gen, daar reeds eenige dagen geleden in eenige wapenzaken brand is uitgebroken. Korte berichten. Doumer, de nieuwe president van de Franeche republiek, zal d,e sedert 1910 be staande traditie getrouw, binnen enkele weken een officieel bezoek brengen aan het Belgische hof. De juiste datum van het bezoek kan echter nog niet worden be paald. De Volksbank van Lier, welke bij kantoren had te Geel, Moll, Westerloo en elders in de provincie Antwerpen, heeft hare betalingen gestaakt. Het tekort be draagt 19,800,000 francs. Het zijn vooral landbouwers, kleine burgers alsmede en kele katholieke gestichten, die door deze financieele ramp worden getroffen. De meesterknechts in de Noord- Fransche textiel-industrie hebben beslo ten, zich bij de staking aan te sluiten, zoo dat waarschijnlijk ook die fabrieken, waar tot nu toe nog gewerkt werd, moeten slui ten. In Barcelona hebben de metaalar beiders de algemeene staking afgekon digd. Het moet tot ernstige onlusten zijn gekomen. In Spanje zullen de maatregelen te gen de vlucht van het kapitaal versterkt worden. Er zijn ambtenaren voor de Spaansch-Fransche grens aangesteld, die voortaan een bijzonder toezicht zullen oefenen en ook de reizigers zullen visi teeren. Door de Engelsche regeering wordt thans met de Belgische autoriteiten on derhandeld over het plaatsen van een nieuwen telefoonkabel tusschen St. Mar garets en De Panne. Deze kabel is voor al bestemd om de telefoonverbinding van Engeland met Turkije en de Balkanstaten makkelijker te maken. Hij zal in 1933 in gebruik worden genomen. De Inwerkingtreding van de wet tot her ziening van de Gemeentewet. Op vragen van het Eerste Kamerlid de Veer: Is de minister bereid mede te deelen, of, en, zoo ja, welke bijzondere aanleiding er is geweest om te bevorderen, dat de wet tot herziening van de Gemeentewet in werking trad vóórdat de gemeentebestu ren konden weten, dat zulks geschied was? Zoo er geen bijzondere aanleiding is geweest, is de minister dan bereid voor het vervolg, wanneer de bepaling van de inwerkingtreding van een wet wordt over gelaten aan de Kroon, te bevorderen, dat deze inwerkingtreding niet plaats heeft vóór deze bekend kern zijn, en waar het zoo belangrijke wetten geldt als de boven genoemde, vóór er voldoende tijd is gela ten aan hen, die met de wet moeten wer ken, om de noodige voorbereidende maat regelen te nemen? Kan de minister, in verband met de voor de gemeenten noodzakelijke tijdige voorbereiding van de begrooting en de be paling van art. 238 der Gemeentewet, mededeelen, wanneer uiterlijk de voor schriften, bedoeld in art. 241, kunnen ver wacht worden? Heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Het departement van den ondergetee- kende hebben geen klachten bereikt, dat in de gemeente-administratie zich bezwa ren hebben doen gevoelen als gevolg van de omstandigheid, dat den gemeentebe sturen niet tijdig is medegedeeld, dat de wet tot herziening van de Gemeentewet op 15 April j.l. in werking zou treden. De ondergeteekende geeft echter toe, dat zoo danige voorafgaande mededeeling, welke zonder bijzondere aanleiding is achter wege gebleven, beter ware geweest; gaar ne doet hij dan ook de toezegging, in de tweede vraag geformuleerd. Aangezien de nieuwe voorschriften, be treffende de inrichting van de begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeenten niet zoo tijdig kunnen worden vastgesteld, dat deze reeds voor het dienstjaar 1932 zullen kunnen gelden, ligt het in het voor nemen van den ondergeteekende te bevor deren, dat de ter zake tot dusver geldende voorschriften van toepassing zullen wor den verklaard voor bedoeld jaar. Een des betreffend ontwerp-besluit is in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. P. R. Mee», t Op 82-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden de heer P. R. Mees, oud-lid van de firma R. Mees Zonen, en oud-direc teur van de Eerste Rotterdamsche Maat schappij van verzekering. Gedurende vier jaar was de overledene lid van de Tweede Kamer, en wel van 1905—1909. Niet minder dan 19 jaren was hij lid van den Raad. De begrafenis heeft plaats a.s. Donder dag te Nijmegen. Raadsverkiezing op Ameland. Ged. Staten van Friesland hebben, naar aanleiding van een door E. de Haan te Hollum op Ameland ingesteld beroep, als nog geldig verklaard de door het hoofd- stembureau buiten behandeling gelaten candidatenlijst der vrijzinnige partijen, die was ingeleverd door iemand, die de lijst niet had onderteekend. Burgemeesters. Na een langdurig lijden is Maandag morgen in den ouderdom van 49 jaar overleden de heer J. G. Pape, sedert 1920 burgemeester van Rijswijk. De heer Pape behoorde tot de anti-revo lutionaire partij. De Nederlandsche Spoorwegen. Wegens de invoering van de Kunze- Knorr-rem op de goederentreinen zullen van de 1500 arbeiders-remmer er onge veer 800 voor afvloeiing naar andere diensten in aanmerking komen. Werkloosheid landarbeiders. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den (modernen) Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf is inzake de werkloosheidsbestrijding een resolutie aangenomen, waarin de vergadering, van oordeel dat de werkloosheid in land- en tuinbouw toenemende mede als gevolg van extensiveering der bedrijven en toe nemende mechanisatie en rationalisatie, met kracht behoort te worden bestreden door wettelijke regeling en verkorting van den arbeidstijd, uitbreiding van den leer plichtigen leeftijd, verbod van kinderar beid in land- en tuinbouw, en dat de ar beidsvoorwaarden bij de werkverschaf fing en de uitkeering uit de werkloozen- kassen, dienen te worden verbeterd, vast stelt, dat door de land- en tuinarbeiders geen grootere offers voor de werkloozea- uitkeering kunnen worden gebracht, en verder als haar oordeel uitspreekt, dat, de werkloosheid voor een belangrijk deel een gevolg is van wijziging in de bedrijfs- methoden, er te meer redenen zijn, dat de lasten van de werkloozenverzekering mede door de werkgevers worden gedrar- gen, 't hoofdbestuur opdragende voor de in deze resolutie gestelde eischen met kracht te ijveren. Meisjesvereenigingen op Gereformeerden grondslag. Vandaag houdt bovengenoemde bond in Utrecht zijn bondsdag. Gisteravond waren reeds eenige honderden jonge meisjes aangekomen uit tal van plaatsen in ons land, om dezen bondsdag bij te wo nen. Er was door de Utrechtsche rege lingscommissie een uitnemenden dienst ingesteld, waardoor de bezoeksters weg wijs waren door Utrecht. Van de verschil leden wijken waarin adressen waren op gegeven, waar bondsvriendinnen zouden kunnen logeeren, waren groepen gemaakt en elke groep had een nummer. Ieder meisje, dat logies had aangevraagd wist bij welke groep ze hoorde. Een lid van de regelingscommissie stond bij het station met het nummer der groep op een kaartje, gehecht aan een stok en zoo konden de reizigsters zien bij welke geleidster ze zich moesten voegen. Het wan een heele drukte aan het Station op deze manier en hierdoor werd aldra duidelijk, ook aan buitenstaanders, dat er iets bijzonders stond te gebeuren. Des avonds werden twee samenkom sten gehouden, waarin een film werd ver toond van Zeist en een van Utrecht. De samenkomsten die onder leiding stonden van den heer J. G. Francken, eere-voor- zitter der regelingscommissie, en van mej. T. Kok, presidente van het regelings comité, hadden hetzelfde programma. In beide trad op de declamator de heer Arie Post van Scheveningen; in beide vond de filmvertooning plaats; in beide was er muzikale medewerking. Het aantal bezoeksters aan dezen bonds dag was zoo groot, dat allen, die van verre kwamen, niet konden geherbergd worden in Utrecht zelf. Met een aantal touringcars ging een groot gezelschap meisjes des avonds na afloop der beide samenkomsten naar Driebergen, waar het nieuwe meisjeskamp van den Geref. jon- gemeisjesbond is. Daar konden de bezoek sters fijn logeeren. Niet alleen de groote zaal van Tirol! 1 Binnenland. De inwerkingtreding der gewijzigde Ge meentewet (beantwoorde vragen). De Merapi werkt weer. Buitenland. Volkenbondsvergadering op 7 September. Ontslag van de Poolsche regeering. was vanmorgen voor den bondsdag noo- dig, maar ook de Oosterkerk en de Wes- terkerk waren door de meisjes in beslag genomen. De Koninklijke familie. De correspondent van de „N. R. Ct." te Parijs meldt: Volgens de Echo de Paris zullen de Ko ningin, de Prins en de Prinses 16 Juni in het Elysee het noenmaal gebruiken. Voor deze gelegenheid wordt het incog nito opgeheven. Van de ministers zullen aanzitten Laval, Briand, Tardieu, Ray naud, Flandin en Rollin, onderscheiden lijk president van den ministerraad, mi nister van buitenlandsche zaken, van landbouw, van koloniën, van financiën en van handel. De Prins wordt van zijn verblijf in Duitschland in den voormiddag van 4 Juni op Het Loo teruverwacht. De uitvoering van de Tarwewet Naar aanleiding van de berichten om trent de winsten door de meelimporteurs te maken en de bedragen, die het brood etend publiek zal moeten opbrengen, zonder dat de boeren daarvan profitee- ren, heeft de T-e 1 e gr. ter bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Men wees er daarbij allereerst op, dat het zelfs nog niet vaststaat of het schema zooals dat is ontworpen, voor de hier bedoelde belanghebbende groepen inder daad zoo zal worden ingevoerd. Alle cijfers worden praematuur ge noemd en zelfs zóó praematuur, dat men ze niet wilde bestrijden, omdat men alles wil vermijden wat die cijfers eenige schijn van werkelijkheid of waarheid zou kun nen verleenen. De prijs voor de buitenlandsche bloem zal in bepaalde gevallen inderdaad eeni: ge verhooging ondergaan. Men heeft n.l. de „bloemverwerkers", die, willen zij een volwaardig product leveren (beschuit, biscuit enz.) op buitenlandsche bloem aangewezen zijn, tegemoet willen komen door hun toe te staan voor deze produc ten ongemengde bloem te gebruiken. Het zou echter niet redelijk zijn alle lasten van de Tarwewet op de gewone bakke rijen alleen te laten drukken. Men heeft de belanghebbenden in overweging ge geven een zoodanige regeling te treffen, waardoor het den importeurs mogelijk gemaakt zal worden hun bedrijf voort te zetten en hun personeel in dienst te houden. Het ligt n.1. in de bedoeling van de regeering om bij de uitvoering van de Tarwewet er naar te streven, dat geen der groepen van de belanghebbenden teveel in het gedrang komt Er is echter geen kwestie van, dat een prijsverhooging van buitenlandsche bloem in bedragen zou loopen als bovengenoemd. De hier bedoelde afzet van de importeurs be draagt nog geen tiende van het benoodig- de. Er is ook geen sprake van, aldus werd verder medegedeeld, dat bepaalde groepen van belanghebbenden htm wil aan anderen zouden opleggen. Over het algemeen wordt de benoe ming van Jhr de Jonge tot gouverneur- generaal van Ned.-Indië, door de Indi sche pers niet onwelwillend beoordeeld, al ontbreekt ook de pessimistische toon niet. Zoo schrijft b.v. het „Alg. Ind. Dag blad": „Indië heeft een regeerder noodig, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1