NU OF NOOIT! PHILIPS Fl. 257.50 Doorzitten PUROL 1 Onderwijs Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken Telegrammen. Burgerlijke Stand Marktberichten. Radio-nieuws Fl. 50»- PREMIE OP BETERE NIET-BURENSTORENDE ONTVANGST IA 1 JUNI BLIJFT DE PRIJS VAN PHILIPS' 2634 ONVER- LAAGD Fl. 257.50 Nog slechts een paar dagen hebt U gelegen, heid, Fl. 50.- te ontvangen RADIOTOESTEL 2634 Toestel en Luidspreker Inéén tegen een boom gereden. De bestuurder werd plotseling onwel en liet het stuur los, Waarop de autobus naar rechts reed. Een der passagiers trachtte nog de rem aan te zetten, doch dit mislukte, waarop de bus tegen een boom botste. De 64- jarige brandstoffenhandelaar S. uit En schede, die daar reed, werd aangereden, en op slag gedood. De chauffeur werd zwaar gewond naar het ziekenhuis ver voerd. De passagiers werden door glas scherven gewond; een van hen werd in het ziekenhuis opgenomen. 11.16 11.80 11128 11.53 12.25 12.80 12.50 die Mi en ver- J. van r e f. Sy- Rotier- Je- als en, J. Ds van toe- j i s c h e voorstel isten de- r de op- irds met ir classis van de- steld hen lJ3-\ voor Uw oude, niet selectieve en storende, doch nog function- neerende 3- of meerlamps toe stel, bij aankoop van een Philips Radiotoestel 2034. U kunt deze Fl. 50.- ook gebruiken als eerste termijn, wanneer U het toestel op gemakkelijke betalings voorwaarden wilt koopen, een onderzoek te doen ondergaan door curatoren, die daartoe op een bestemden tijd vergaderen zullen. Na eenige bespreking werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De gelden voor de Zending afge staan, zullen bewiaard worden om zoo mogelijk te komen tot het uitzenden van een eigen zendeling. Genadeverbond. De Noordelijke Particuliere Synode wenschte aan het oordeel der Generale Synode te onderwer pen de volgende uitspraken, waartoe zij kwam op haar vergadering van 21 Febr. 1923: 1. dat geen wezenlijk onderscheid te stellen is tusschen het Verbond der Ver lossing (van eeuwigheid) en het Verbond der Genade; 2. dat de Heilige Schrift slechts twee Verbonden kent en niet drie: n.l. het Ver bond der Werken en het Verbond der Genade; 3. dat Christus is de tweede Adam van Wien de eerste Adam als hoofd van het Werkverbond een voorbeeld was (Rom. 5 14) en dat Rom. 5 1219 zeer duide lijk handelt van de twee Verbondshoofden; 4. dat wel het Genade-verbond van eeu wigheid met de uitverkorenen in Christus is opgericht, maar de openbaring van het Genadeverbond in den tijd eerst volgt op de verbreking van het Werkverbond. (Door deze openbaring is te verstaan de oprichting van het Verbond met de uit verkorenen, die in den tijd der minne in het Verbond worden ingelijfd.) 5. dat wel het Genade-verbond een uit- wendigen openbaringsvorm heeft, die on der Oud en Nieuw Verbond wisselt, en ve len omvat die verworpen zijn, maar dat alleen de uitverkoornen in het Verbond der Genade wezenlijk begrepen zijn; 6. dat de verantwoordelijkheid van den mensch wortelt in de schepping krach tens welke schepping God van den geval len mensch Zijn beeld terug vordert. Die verantwoordelijkheid wordt te grooter door de bemoeienissen die God met den mensch maakt, als duidelijk blijkt o.a. uit Lukas 10 13—15. Met algemeene stemmen vereenigde zich de Synode met deze uitspraken. Voor al viel er nadruk op, dat het Genade verbond staat onder beheersching van de Uitverkiezing. Op het gevaar van Armi- nianerij werd zeer ernstig gewezen; een gevaar dat in deze dagen niet denkbeel dig is. De Synode besloot aan Deputaten bij de Hooge Overheid op te dragen een Ge tuigenis namens de Kerk tot de Hooge Regeering des lands te doen uitgaan te gen het aangrijpende verval van dezen tijd. Aangaande de kerkelijke bevestiging van gemengde huwelijke n sprak de Synode uit de wenschelijkheid, dat bij huwelijksbevestiging door den kerkeraad zal worden aangedrongen op het inbren gen van het gezin in de Gemeente. De regeling der pr e d i k b e u r t e n blijft classikaal. Het voorstel van de Sy node-Zuid, een generale regeling te ont werpen, werd van de hand gewezen. Roepende Kerk voor de volgende verga dering zal zijn Barneveld, waar de node ook hoopt saam te komen in Mei 1934. Op verzoek van den Praeses eindigde Ds Hofman met dankzegging. Ds P. Blaauw te Eerbeek deelt mede dat het bericht aangaande zijn be roeping te Roermond ten eenenmale on juist is. Prof. Visscher en „De Waarheidsvrien d". In het zoo juist verschenen nummer van de Waarheidsvriend legt de redactie den vinger bij de onderstelling, welke in eeni ge bladen werd uitgesproken, alsof het be danken van prof. Visscher voor het pro fessoraat iets te maken zou hebben met een conflict met den Geref. Bond. De Waarheidsvriend ontkent zulk een ver band met allen nadruk, en vertelt, dat prof. Visscher zijn professoraat eigenlijk al 9 jaren geleden heeft neergelegd, toen hij lid van Me Tweede Kamer werd. Sindsdien was prof. Visscher nonac- tief hoogleeraar en gaf alleen 's Maan dags een dag, dat de Tweede Kamer niet vergadert in totaal 2 uren colle ge. De beteekenis van de ontslagneming van prof. Visscher is dus, dat hij het pro fessoraat, waarvan feitelijk slechts een klein weinig was overgebleven, nu ook officieel heeft neergelegd doch principieel al reeds 9 jaren geleden neerlegde. En de redactie van De Waarheidsvriend ver klaart, dit dan levendig te betreuren. „Hoewel volstrekt geen verachter van de politiek zijnde, achten we het hoogleeraar- schap in de theologie honderdmaal hoo- ger en gewichtiger dan het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Dat hebben wij 10 jaar geleden gezegd en geschreven en wij zijn nog niet van gevoelen veran derd." Het bestuur van de Vereenigmg voor Handelsonderwijs te Middelburg benoem de tot directeur der van die vereeniging uitgaande scholen den heer P. G. de Jon ge, leeraar in de staatswetenschappen aan de H.B.S.A. (1ste openbare Handels school) te Amsterdam. De heer De Jonge is afkomstig uit Goes. Kinderarbeid. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Goes vestigt in het belang van werkge vers en werknemers de aandacht op Art. 24-der Leerplichtwet 1920. Dit artikel luidt; Onverminderd de voorschriften der Arbeidswet 1919, is het verboden, tij dens den volgens de wet bepaalden leer plichtigen leeftijd, diensten of arbeid te doen verrichten door een kind gedurende den tijd, waarin onderwijs wordt gege ven aan de school, waarop het is inge schreven, of gedurende den voor het huisonderwijs van dat kind bestemden tijd! Ver keers-on gel ukken. Verscheidene dooden. Gistermorgen is op den weg van Hom- merts naar Sneek een auto, waarin vijf personen waren gezeten, tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. De bestuurder, de 25-jarige B. Bergstra en de naast hem gezeten, eveneens onge veer 25-jarige J. Bo^rsma, werden op slag gedood. De overige inzittenden wer den slechts licht gewond. De beer Stilma, die klaagde over pijn in de borstkas, is ter verpleging in het ziekenhuis opgeno men. Zondagmiddag is op den Muider- straatweg tusschen bet Merwedekanaal en Muiden een ernstig ongeluk gebeurd. Een motorrijwiel is door de Gooische tram gegrepen en geheel in elkaar gedrukt. De bestuurder, de 27-jarige F. Lindberg uit Elberfeld kwam er goed af. De in den zijspan gezeten 22-jarige Martha Buel- hoff uit Bannen werd deerlijk verminkt. Per ziekenauto uit Weesp zijn beiden naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overgebracht, waar Mej. B. direct na aankomst is overleden. Zondagavond heeft op de Vughter- brug te Den Bosch een botsing tusschen twee motorrijders plaats gehad, welke aan beiden het leven heeft gekost. Het zijn B. van Berkel uit Rosmalen en G. van Antwerpen uit Amsterdam. De botsing was zoo hevig, dat de motoren en him berijders ongeveer 8 M. van elkaar wer den geslingerd. Van B. bleef bewegenloos liggen. Van A. kon nog opstaan, doch op hetzelfde moment, dat hij dit wilde doen, vloog zijn motorrijwiel, waarvan de benzinetank was gescheurd, in brand, waardoor ook zijn kleeren vlam vatten. Eenige oogenblikken liep A. als een bran dende fakkel over de brug. Beide slacht offers zijn naar het Protestantsche Zie kenhuis overgebracht, waar van B. bdj aankomst reeds bleek te zijn overleden. De heer Van A. is in den loop van dien nacht aan de bekomen verwondingen bezweken. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat Van B. zeer woest moet hebben gereden en waarschijnlijk onder den in vloed van sterken drank moet hebben verkeerd. Te Rotterdam is een 2-jarig kind in een onbewaakt oogenblik van het trottoir geloopen en door een vrachtauto gegre pen. Een der wielen ging het kind over het hoofd; het was op slag dood. Autobus tegen een boöm gereden. Vrijdagavond is een auto bus welke om tien uur van Henglo naar Enschede vertrok, halverwege den weg DeaanrandingteAzew ij n. In verband met de poging tot berooving op den heer Brants te Azewijn vernemen wij, dat de politie nog denzelfden nacht tot een arrestatie is overgegaan, maar dezen persoon weer moest vrij laten, daar een volledig alibi aanwezig was. In den tuin der R.K. pastorie te Azewijn is een zak met ongebluschte kalk gevonden, waaruit wordt afgeleid, dat men eerst dit punt voor den overval had uitgekozen. De heer B. was toen echter nog in gezelschap van zijn zwager. De slagen zijn toege bracht met een stuk gaspijp, dat op het erf van den heer B. is teruggevonden. Gearresteerde uitgebro ken. Een 21-jarige man had Donder dag uit een weide te Appingedam een koe gestolen en deze voor zestig gulden verkocht. De jongeman was gearresteerd en had zijn misdaad bekend. Des nachts heeft hij kans gezien uit de cel van het politiebureau te Appingedam, waarin hij Was opgesloten uit te breken. Hij is voort vluchtig. Te Constantinopel vreest menvoorh etvergaander wereld. Te Constantinopel liepen de laatste dagen geruchten dat de wereld zou vergaan. Duizenden menschen hebben den nacht van Donderdag op Vrijdag onder den blooten hemel doorgebracht De leiders van de sterrenwacht te Con stantinopel werden voortdurend opgebeld en lastiggevallen met de vraag of het waar was dat een verschijnsel aan den hemel den laatsten dag zou aankondigen. In de moskeeën brandden overal kaar sen. Een griezelige lading. Onlangs arriveerde te Hongkong het s.s. „Albert Sarraut" uit Haiphong met een vreemdsoortige en griezelige lading aan boord, n.l. bestaande uit niet minder dan 3600 lijken van in Indo-Ghina gestorven Ghineesche emigranten, die opgegraven waren om naar China te worden terug gezonden. De Ghineozen toch hechten zeer veel belang aan de bijzetting van het stoffelijk overschot hunner dooden en wanneer familieleden in den vreemde zijn gestorven, zetten de Ghineezen steeds ai- les in het werk om, als het maar eenigs- zins kan, het stoffelijk overschot naar China gerepatrieerd te krijgen, teneinde daar te worden bijgezet. Een persoon met veel ondernemingsgeest nu had zich gewend tot onderscheidene familieleden van de Indo-Ghina gestorven Chineesche emigranten en had aangeboden om de stoffelijke overschotten tegen betaling van een vast bedrag per hoofd naar China te repatrieeren. Onder' de kosten Waren be grepen de transportkosten naar Hong kong en vandaar naar de diverse steden in het binnenland. En de man had succes; binnen niet te langen tijd had hij zooveel „bestellingen" binnen, dat hij de „Albert Sarraut" voor drie achtereenvolgende rei zen kon charteren. De 3600 stoffelijke overschotten (in het desbetreffende En- gelsche telegram wordt gesproken van „3600 complete sets of bones") maakten de eerste consignatie uit. Deze waren in het grootste scheepsruim opgeslagen, stuk voor stuk in een afzonderlijke kist en elke kist van een adreskaart voorzien, tenein de verwarring te voorkomen. Gedurende de geheele reis werd wierook gebrand ter verdrijving van geesten. Het tarwewetje. Reeds is gemeld, dat de Tarwewet over vijf en een halve week „in zee" zal gaan en dat van dien dag af 1 Juli alle in Nederland verbruikte meel (eenig indus trieel meel, dat vrijgesteld wordt voorloo- pig daargelaten) voor één vijfde deel zal moeten zijn gemalen uit Nederlandsche tarwe. De doorsneeprijs der inlandsche tarwe is op f 12.50 gefixeerd. Half September a 1 October komt de nieuwe oogst aan de markt, dus tot zóó lang moet men het zien te „rekken" met de inlandsche tarwe van 1930. Er zal per jaar in ons land gemalen moeten worden 550 millioen kg. meel, waarvoor noodig zal zijn 715 millioen kg. tarwe. Daarvan moet 20 pet. of wel 143 millioen kg. binnenlandsche tarwe zijn (kropmeelfabrieken e.d. daargelaten). Bij het thans bepaalde maalpercentage zal dus per maand noodig zijn 12 millioen kg. inlandsche tarwe, m.a.w. er dient nog zóóveel bruikbare of althans bruikbaar geachte binnenlandsche tarwe van den ouden oogst aanwezig te zijn, dat men van 1 Juli tot 15 Sept. a 1 October, dus 2H a 2 maanden lang, een maalpercen tage van twintig kan handhaven. Er moet dus nog 30 a 36 millioen kg. bruikbare binnenlandsche tarwe van oogst 1930 aanwezig zijn. In totaal is er blijkens de inventarisa tie nog 47 millioen kg. aanwezig, zoodat de uitvoerders van bet Tarwewetje tot de conclusie moeten zijn gekomen, dat 60 a 70 pet. nog als baktarwe kan worden aan genomen. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling op het tijdstip, waarop de maat regelen tot uitvoering van de Tarwewet 1931 in werking zullen treden, over ie gaan tot een Bcherpe controls van de bij de bakkers aanwezige voorraden bloem en kropmeel. Mocht blijken, d&t zich bij bakkers te groote voorraden in verhouding tot hun omzet bevinden, dan kan daarvan het ge volg zijn, dat voor die voorraden geen ver gunning tot het voorhanden hebben wordt gegeven, waardoor de betrokken bakkers in groote moeilijkheden kunnen komen. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Mei, 2.30 u. Londen 12.09 X—12.09"/i». Parijs 9.72—9.73. Brussel 34.6234.63. Berlijn 59.10—59.11. New-York 2.48%2.48%. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 20 Mei. De Kantonrechter heeft veroordeeld we gens: Als bestuurder van een motorrijtuig buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: A. A. de S., te Zoutelande f5 of 5 d. h.; P. Th. M. te Vlissingen, f 3 of 3 dagen; fietsen zonder licht: A. F. te Veere, f 5 of 5 d.; dronkenschap op den openbaren weg: P. H. te Westkapelle f 10 of 10 d.; J. J. te Vlissingen f 15 of 15 d. h. zonder daartoe gemachtigd te zijn loo- pen over eens anders grond: Ha. v. E., te Goes f 5 of 5 d. h.l J. M. te Goes f 5 of 5 d. h leerplichtig kind arbeid doen verrich ten: J. D., te Aagtekerke. f 5 of 5 d. BENNEBROEK. Naar wij vernemen, heeft de politie termen aanwezig geacht, om den exploitant van het toekomstig ho tel in de villa Vredenhoef, welke vorige week is afgebrand, een zekere F. V. uit Den Haag, onder verdenking van brand stichting, te arresteeren. SAS VAN GENT. Gisteravond wilde de motorrijder v. d. H. uitwijken voor een houd. Hij kwam daarbij, door het te krachtig remmen, te vallen en is vanmor gen in het Ziekenhuis te Sluiskil aan zijn verwondingen overleden. Hij was 30 jaar en ongehuwd. PARIJS. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat Briand definitief heeft be sloten niet af te treden als Minister van Uuitenlandsche Zaken. PARIJS. Gedurende de Pinksterdagen zijn tengevolge van verkeersongevallen in Frankrijk 31 personen gedood en 100 ge wond. PARIJS. Tengevolge van een botsing, tusschen een binnenkomenden en een stilstaanden trein, waarbij een paniek ontstond, werden vijftig personen min of meer ernstig gewond. TOKIO. De voorgenomen salarisverla ging van de regeering met 20 pet. heeft in breede kringen groote beroering ver oorzaakt. Het spoorwegpersoneel dreigt reeds met staking. LONDEN. Minister Henderson heeft verklaard, dat de komende ontwapenings conferentie zes maanden zal duren. Vele commissie-vergaderingen zullen noodig zijn, zoodat de Ministers niet altijd te Genève aanwezig zullen behoeven te zijn. Vlaks. Vrijdag werd alhier door No taris Jonkers publiek verkocht een hof stede met erf, boomgaard, bouw- en wei landen in de gemeente Schore en lerseke, samen groot 10 H.A. 91 A. 95 c.A., aan Joz. de Koeyer Sr. te lerseke voor f 13205. GOES. Huw.-afk.: Bartel Pieter Da- vidse, 30 j. jm. en Neeltje Janna Adriana den Boer, 28 j. jd. te Zierikzee; Nicolaas Felius 25 j. jm. te Wemeldinge en Kaatje Jakomina van Weele, 28 j. jd. Geboren: Lein, z.v. Pieter Simon Kodde en Hendrika van Anrooij. Overleden: Aarnout van Haute 17 j. te Kloetinge; Barbara van Blitterswijk, 80 j. wed. van Marinus Vermeule; Adrianus Brandenburg 27 j. te Kruiningen. Goes, 26 Mei. Wegens de feestdagen geen aanvoer en geen notering van granen. Eieren p. 100 st. f3, middenpr. p. 25 st. f 0.75, winkelprijs 4 ct.; boter p. k.g. f 1.30, middenpr. p. pond 65 ct., winkel prijs 75 ct. Fabrieksboter f0.80, eendeieren f3 p. 100, poelje-eieren 2 ct., ganseieren 8 ct. V.P.Z. Noteering van 26 Mei. Aan voer 38976 eieren. Prijs f3.30 p. 100 st. MIDDELBURG. Veiling van 28 Mei. Op de veiling waren 870 k.g. U.G.B.-to- maten aangevoerd. De noteering was A f55.60, G f55.10, CC f25.40, B f60.60. ROTTERDAM, 26 Mei 1931. Vee markt. Aangevoerd: 251 paarden, één veulen, 2 ezels, 984 magere runderen, 890 vette runderen, 515 vette kalveren, 1169 Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest |pooi 30, TubtgQtl. Bl| A po tb 6 Droqliun nuchtere kalveren, 230 schapen en lam meren, 1309 varkens, 61 biggen, 9 bokken. Prijzen per H K.G.: koeien 8085, 43 -46, 49—52. Ossen 38, 43—46, 47.5—50. Stieren 36, 39, 4042. Vette kalveren 47.552.5, 60—65, 7075. Schapen, p. p. 3045, id. p. st. f 1828. Overjarige lammeren f 2432, Varkens, p. p. 17 5, 18. 18.5. Zouters p. p. 18, 18.5. Prijzen per stuk: melkkoeien 250450, kalfkoeien 225435, stieren 180500, pinken 150200, vaarzen 240280, werkp. 210350, slachtpaarden 140240, veulens 75125, hitten 95175, biggen 712, nuchtere fokkalveren 2032, nuchtere slachtkalveren 1118, biggen per week 1.101.50. Omschrijving. Koeien en ossen aanvoer op de vette markt flink, handel aanvankelijk tamelijk vlug, doch later stug. Er werden iets hoogere prijzen be steed. Voor een prima spoelingkoe 3 ct. en een prima os tot 2 ct boven noteering. Stieren tamelijk aangevoerd, kalme handel, vrijwel onveranderde prijzen. Vet te kalveren aanvoer zeer ruim, handel be gin markt traag, later kwam er meer vraag voor het buitenland, waardoor de handel vlugger verliep. De prijzen waren dan ook iets stijver. Een prima best ex. nog tot 5 cent boven noteering. Magere markt aanvoer van melk en kalf koeien matig, handel over 't algemeen flauw, vrijwel vaste prijzen. Jong vee eveneens matig ter markt, stille handel en weinig verandering in de prijzen. Nuch tere fok- en slachtkalveren iets minder aangevoerd, handel tamelijk, prijzen hoo- ger. Biggen weinig ter markt, zeer kalme handel en vrijwel de oude prijzen. Werk- en slachtpaarden, hitten en veu lens wederom flinke aanvoer, handel flauw gestemd, de prijzen van vorige week moeilijk te handhaven. Schapen en lam meren aanvoer matig, met kalme handel en weinig verandering in de prijzen. Var kens aanvoer tamelijk ruim, handel slecht, vooral zware moeilijk te plaatsen. De prijzen van vorige week Haandag niet te handhaven, zoodat H cent lager werd verkocht. Zouters weinig aangevoerd, eveneens slechte handel. Programma van Woensdag 27 Mei. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-uIt*. 8 Schriftlezing. 8.15-9.80 Gramofoon. 10.30-11 Ziekendienst. 11-12 Concert. Harmonium, sopraan en alt. 12.15 Gra mofoon. 12.302 Concert. Viool, fluit, fagot, piano en harmonium. 2-5 Uitzen ding van de Middagvergadering van den 13den Bondsdag van den Bond van Meis- jesvereenigingen op Gereformeerden Grondslag in Nederland te Utrecht. 5-6 Kinderuurtje. 6.30-7 Ds P. Kuylman: „Het Indische Boefje". 7.45 Gramofoon. 8-9 Concert Chr. Mannenkoor. 9-9.30 Da A. G. Barkey Wolf: „Annetje Craete" uit „De klop op de Deur", van Ina Boudier- Bakker. 9.30-10.30 Orgelconcert. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. VARA. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen wijding. 12.20 Gramofoon. 1.05 Orgelspel. 1.50-2.50 Orkestconcert. 8.50 Orkestcon cert. 5.05 Orgelspel. 7 Fluit-recital. 8.05 Concert. Fluit, klarinet, orkest 9.40 Toe spraak door den PrinB van Wales. 9.55 Kamermuziek. HOOQ WATER. Stand van Woensdag Terneuzen Borsselen Breskens en Vlissingen Hoedekenskerke Hansweert Veere Golijnsplaat Goesche Sas Wemeldinge Tholen Zierikzee 27 Mei 10.55 10.40 11.35 11.55 11.05 0.07 11.45 1931. 11.38 11.18 11.08 11.58 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 27 Mei: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richting, half tot licht bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, war mer. Stand van hedenmiddag 8 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 uur 759. Licht op voor fietsers: Woensdag 9 u. 84.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3