DE ZEEOW Vraagt en draagt MAILSHOE. jAcq"plouvier v.ROSSEM's TROOST Vervolgd en bevrijd TWEEDE BLAD. Wat er deze week voorviel TUBERCULOSE HET ADRES A. WILKING Uit de Provincie. Zoeklichtjes. Heerenbaai EEN DUBBELTJE Brieven uit Middelburg. FEUILLETON GOES VySSSNGIN VAN ZATERDAG 23 MEI 1931, Nr 196. Als de staatkundige en economische moeilijkheden door conferenties waren te overwinnen, zouden we zeker deze week een flinke stap in de goede richting zijn gegaan. Want er is lustig vergaderd. De Volkenbondsraad, de Europeesche commissie en de tarwe-conferentie, om bij deze drie nu maar te blijven, kwamen bijeen. De Volkenbondsraad behandelde o.m. de veelbesproken Duitsch-Oosten- rijksche tolunie en besloot, dat de beoor deeling daarvan zal geschieden door het Permanente Gerechtshof te Den Haag. Hiermede is dit geschil, dat zooveel be roering heeft veroorzaakt, verwezen naar een meer rustige en minder politieke sfeer. In de vergadering der Europeesche commissie en tarwe-conferentie kwamen verschillende moeilijkheden van financi- eelen en economischen aard ter sprake. Maar of de geopperde ideeën geheel of gedeeltelijk voor verwezenlijking vatbaar zullen blijken, zal de toekomst leeren. Wij denken b.v. aan de beperking der tarwe- productie. De moeilijkheden, die er reeds zijn, zijn nog in aantal vergroot door een tweetal diep-ingrijpende stakingen in Saksen en in Noord-Frankrijk. Ook hier botst het sociaal-wenschelijke met het economisch- mogelijke. België heeft nog met een andere moei lijkheid te worstelen. De debatten over het reusachtige crediet voor de defensie zijn oorzaak geworden, 'dat het kabinet-Jas- par ontslag heeft genomen. Ook in ons land was der vergaderin gen geen eind. De Tweede Kamer discus seerde heel de week over de drankwet herziening. Ef,u drietal Ghr. vakbonden en de Chr. Vrouwenbond kwamen in al- gemeene vergadering bijeen, enz. Teneinde de oriënteering op economisch gebied voortaan wat beter en vlugger te doen geschieden, zal de Minister de Ka mer voorstellen een instituut voor den economischen voorlichtingsdienst te stich ten, een voornemen, dat vooral in dezen tijd van economische moeilijkheden zeker toejuiching verdient, mits de dienst niet ontaardt in bureaucratie. Want daaraan hebben we allerminst behoefte. In het landbouwconflict in Westelijk Noord-Brabant is dezer dagen de arbi trale uitspraak gevallen, een uitspraak, die waarschijnlijk ook wel van invloed zal zijn voor sommige gedeelten, in onze provincie, waar conflicten dreigen. LVH. Amice, De Raad van Middelburg kwam weer samen. Hoewel de behandelde stof nu niet zoo belangrijk was, willen we toch hier en daar een opmerking plaatsen. Allereerst is het voorbeeld van onbaat zuchtigheid door Overste Bierman gege ven in den tegenwoordigen tijd zóó zeld zaam, dat het aan de vergetelheid dient te worden ontrukt. Op een traktement van f 1200 tot commandant der brandweer benoemd, verklaarde deze heer met f600 per jaar genoegen te nemen. De gemeente Middelburg betaalt dus slechts f 600 voor het waarnemen eener betrekking, waar voor de Redactie der „Middelburgsche Courant" f4000 per jaar wilde beschik baar stellen. Gelukkig, dat deze redactie maar niet aan het laadje zit; de belasting- verhooging, die onvermijdelijk is, zou nog veel grooter omvang aannemen. Intus- schen is het verheugend, dat niet allen, Historisch verhaal uit dan Napoleontische» tijd. 6) -o_ „Maar hoe weet je nu, dat de deserteur nog in den omtrek is?" vroeg Johan, hem scherp aanziende. Kees, die anders vrij wel zijn woord kon doen, zooals we aan het begin van dit verhaal gezien hebben, geraakte nu in de war. „Hij zei.Ik beloofde hem, dat. Ik wou hemHij gaf mestamelde hij terwijl het angstzweet hem uitbrak. Van Hoornebeke giste op eens de waar heid en werd bleek van drift. „Hij heeft jou geld gegeven, opdat je hem niet zoudt verradenl" barstte hij los. Zonderling genoeg kreeg de verrader, terwijl Johan alle zelfbeheersching ver loor, de zijne terug; hij zeide bedaard: „Welnu, sergeant, is het geen goede daad een deserteur over te leveren?" Johan beet zich op de lippen en ging met driftige schreden naar binnen. Hij smeet zijn pet op den grond, liet zich op een stoel neervallen en leunde als een schooljongen, die een pak slaag ge had heeft met het hoofd op den elleboog die voor de gemeenschap arbeid ver richten, daarvoor de hoogste betaling vorderen. In den distributietijd kwam het voor, dat personen, die daarvoor werk verrichtten, dubbel en dwars betaald moesten worden. Enfin, er zijn ook nog menschen van een andere mentaliteit. Het schoolbestuur der Gereformeerde gemeente krijgt nu eindelijk de yerlangde schoollokalen in het leegkomende school gebouw aan de Ververijstraat. Dat heeft wat voeten in de aarde gehad. De heer Paul kon een zuurzoete opmerking niet weerhouden. Inplaats van een betuiging van leedwezen, dat hij in het bizonder de oorzaak is geweest, dat ruim een hon derdtal kinderen, hoofdzakelijk van min der gesitueerden en arbeiders, ongeveer een jaar lang met een nijpend gebrek aan ruimte beeft moeten kampen, wat niet noodig ware geweest, zoo de gevraag de schoolruimte dadelijk ware verleend, beweerde bij, dat andere Gereformeerde schoolbesturen dier gemeenten, geen be zwaar hebben tegen brandverzekering, wat wij op zijn verzekering maar niet zoo klakkeloos aannemen. Ware er nog een vierde instantie geweest om den thans definitief vastgestelden maatregel te keeren of althans op te houden, dhr Paul had voorgesteld nogmaals te appel- leeren. Wat een objectiviteit, wat 'n zucht om de gelijkstelling tusschen openbaar en bizonder onderwijs eerlijk in practijk te brengen! Enfin, in Rusland sluit men de kerken, in Spanje verbrandt men ze. We moeten dus nog van geluk spreken, dat bet in Nederland nog maar blijft bij po gingen om het Christelijk onderwijs te belemmeren. Intusschen krijgt hier toch ieder zijn beurt: de Ned. Hervormde orthodoxe predikant bij zijn sollicitatie naar leeraar in het Hebreeuwsch, de Ge reformeerde Gemeente bij de exploitatie harer school. Wie zal volgen? Tegenover het door B. en W. aan de buitengemeenten volgens den heer van der Feltz gegeven „advocaten-antwoord" wat in zijn mond „niet veel lof be- teekent" had deze gaarne een vrien delijker en welwillender antwoord gezien. De min of meer gespannen voet, waarop dit raad'Lid ambtshalve met heeren ad vocaten nog al eens verkeert, behoorde o. i. in den Raad nu niet zoo tot uit drukking te komen. Hij had b.v. ook bet woord „diplomatiek" kunnen gebruiken en dan hetzelfde gezegd. Doch het bleek bovendien, dat B. en W. tegenover de buitengemeenten niet eenige onvriende lijkheid hadden bedoeld. Ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is, merkte onze gevatte burgemeester op. Van vogeltjes gesproken, de rechtsche raadsfractie, mitsgaders de bezuinigers, laten zich door het zoet gefluit van den vogelaar nog niet bekoren. Mevrouw Weyl verzocht den voorzitter er nog eens met het slagnet op uit te gaan, doch we vreezen, dat de heerlijke zaadjes op den grond, onder het net gestrooid, de vogel tjes nog niet zullen bewegen om onder deze vangmachine te gaan kruipen. Het zal de nieuwe Raad wel zijn, die de kwes tie over het ontslag van gehuwde ambte naressen zal behandelen en de poging om den buit nog zoo spoedig mogelijk binnen te sleepen zal waarschijnlijk wel falen. Er zijn nog veel gemeenten, die T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr.J.H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. geen arnbtenaarsreglement hebben, zeide voorzitter droogjes en er is geen gevaar, dat Ged. Staten zullen ingrijpen. Over de zonderlinge beslissing inzake de zorg voor verlossingen bij onvermogendeo is in dit blad reeds genoeg geschreven, zoo dat wij het zwijgen daaraan toedoen. Men herinnert zich, dat wij onlangs meedeelden, dat de Vereeniging van Chr. Natuur- en Geneeskundigen zich had voorgenomen te rapporteeren o.a, over de kwestie van het instituut van den school arts op de bizondere scholen en dat het gewenscht was op dit rapport te wachten, alvorens zijn houding tegenover den schoolarts te bepalen. Intusschen heeft het Bestuur der Ver. voor Geref. L. 0. te Oudeschip (Gronin gen) besloten om terug te komen op zijn besluit den gemeente-schoolarts om de drie maanden in zijn school toe te laten. Dit bestuur wil zich vooralsnog onthou den van het toelaten van een schoolarts, die geregeld de kinderen één voor één, zij het ook oppervlakkig, onderzoekt, om dat: le. het niet voortvloeit uit haar roe ping als Schoolvereeniging; 2e. het op ongeoorloofde wijze ingTijpt in de souvereiniteit van tiet gezins leven, en een geregeld onderzoek der kinderen buiten de sfeer van het gezin, zonder voor elk geval een bepaalde op dracht der ouders door de leden van het Bestuur als verantwoordelijke personen niet toegelaten mag worden. 3e. ook de Overheid hiermee komt op een terrein, dat niet tot haar terrein behoort en hier geen sprake meer is van algemeene regelen ter bescherming van 't leven, maar van een „Staatsi-albe- moeiing". Waartoe zulk een steeds verder doordringende Staatszorg voert, ziet men zeer duidelijk in Rusland. Wij meenen, gaat het Bestuur voort, ons tegen een „penetration pacifique" (vreedzame door dringing) van de gedachten en instellin gen, die daar het leven vernielen, te moeten verzetten. Intusschen zal het Bestuur de hond blijven houden aan goede hygiëni sche maatregelen en in voorkomende ge vallen ook deskundig advies blijven in roepen. Heeft dit Schoolbestuur uit Groningen aan sommige Schoolbesturen in onze om geving niet iets te zeggen? Vriendelijke groeten. t.t. METELLUS. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST DE UITVOERING VAN DE TARWEWET Nadere opheldering gewenscht. Over de uitvoering van de Tarwewet en wat daarmee samenhangt worden harde noten gekraakt. Mag men de „N. R. Crt" gelooven, dan is tusschen de meelfabrieken en de meel- importeurs overeenstemming bereikt in zake het verkrijgen van een monopolie op de volgende voorwaarden: De meelimporteurs zullen zich bepa len tot een invoer van 5000 ton buiten- landsche bloem per maand. Deze bloem zal met een prijsverhoo- ging van f 6 de 100 K.G. ter beschik king van de industrie worden gesteld. Uit het op deze wijze gekweekte potje ad f 3.600.000 zullen de meelimporteurs schadeloos worden gesteld. Zij moeten zich verplichten hun personeel niet te ontslaan. De meelfabrikanten garandee ren de afname van het toegestane kwan tum. De bloemprijs zal met f 2.50 de 100 K.G. worden verhoogd, wat een niet on belangrijke verhooging van den brood prijs tot gevolg kan hebben. Het ligt in de bedoeling- om met een bijmenging van 20 pet. inlandsche bloem te beginnen. De meelfabrikanten rekenen 10 cent voor ieder procent. Op deze ba sis worden de kosten van de uitvoering der Tarwewet: 60 000 ton geïmporteerde bloem, verhooging f 6 per 100 K.G. f 3.600.000 540.000 ton kosten aan bij mengingen f 2 per 100 K.G. - 10.800.000 Totaal f 14.400.000 waarvan slechts een betrekkelijk gering gedeelte aan de boeren ten goede komt. Het Handelsblad geeft een andere berekening van de „improductieve admi nistratiekosten". Bij het (blijkbaar op goede gronden) aangenomen maalpercentage van 20 is van de 540.000 ton mengmeel 20 pet. of één vijfde deel gemalen van binnenland- sche tarwe, dus 108.000 ton, hetwelk over eenkomt met een hoeveelheid tarwe van 140.000 ton. Daarvoor wordt dan opge bracht een bedrag van f 14.400.000, of wel ruim f 10.25 per 100 K.G. inlandsche tarwe. Wanneer men nu weet, dat de tarwe met f 6 a f 7 per 100 K.G. gesteund zal worden, volgt daaruit dus, dat op elke 100 K.G. inlandsche tarwe niet minder dan f 3.25 a f 4.25 aan administratiekosten en extra winsten voor meelfbrikanteD, importeurs, enz. drukken! Het publiek zal dus aanstonds f 10.25 per 100 K.G. tarwe extra opbrengen, maar de boeren zullen slechts een steun krijgen van f 6f 7, n.l. een gemiddelden prijs van f 12.50." Wij willen bij deze beschouwingen uiet uit het oog verliezen, dat ze komen van een zijde die niet bepaald als onbe vooroordeeld kan worden aangemerkt. Dit neemt niet weg, dat nadere ophelde ring gewenscht blijft. En dat zoo noodig de regeering zal heb ben in te grijpen om aan dergelijke prac- tijken een einde te maken. Herschatting Calamiteuze Polders. Door 'de Crisis-commissie uit de Zeeuw se he Lan'dhc iworganisaties ia het volgen de schrijven tot Gedeputeerde Staten ge richt: De crisis-commissie uit de Zeeuwsdhe landbouworganisaties heeft de eer het na volgende onder uwe welwillende aandacht te brengen. Door de geweldige prijsdaling der akker bouwproducten is de pachtwaarde van de landerijen aanzienlijk gedaald, betgeen moge blijken uit de besteedde pachtsom men van opnieuw verpachte boerderijen en losse perceelen, uit de daling der grondprijzen en uit de restituties die wel willende verpachters genoodzaakt zien te geven aan bun pachters. De pachtwaarde van de calamiteuze polders, waarnaar het dijkgeschot of de polderlasten worden berekend, zijn ge schat in de tijden van hoogconjunctuur en kunnen zonder ook de juistheid der schattingen in die periode te willen aan tasten door de gewijzigde omstandig heden niet meer als juist worden aange merkt. De hooge lasten, welke uit de ge schatte pachtwaarden voortvloeien kun nen in vele gevallen, niet meer opgebracht worden uit de opbrengst der producten. Onze commissie meent dan ook uw col lege ernstig in overweging te mogen ge- dra zij verdwenen waren, riep hij zijn jeugdigen makker en ving eveneens zijn onderzoekingstocht aan. „Wat ik zeggen wil, sergeant wat is 't hier vreeslijk stil sergeant", zeide Jan de Weerd. „Ik mag lijden dat het stil blijft, jon gen!" was 't antwoord. HOOFDSTUK IV. Het was zeven uur later; dus drie uur in den namiddag. De hitte was langza merhand onverdragelijk geworden, en de soldaten, die door het turen op hst glin sterende zand bijkans blind waren, strom pelden als dronken lieden naar de woning van den boschwachter terug. Al hun ijver was vergeefsch geweest; de deserteur was niet gevonden. Hoewel het bladstil was, kwamen van den horizont eenige donkere wolken met groote snelheid opzetten. Zij breidden zich nit, stootten elkander af en trokken el kander aan. In de verte flikkerde nu en dan een helle bliksemstraal of een breed weerlicht. Nauwelijks waren de soldaten onder dak, of het onweder brak met ontzettende hevigheid los. De eene bliksemflits volg de op de andere; de donderslagen ver drongen elkaar. Het was Jan Cnilenburg niet ontgaan Ik wil hier nog gaame eens accentuee- ren de waarschuwing gisteren uit de „Standaard" in ons blad overgenomen om bij de komende raadsverkiezingen als één man op te trekken. Zulk een waarschuwing is helaas niet overbodig. Pat er bij de voorbereiding van de ver kiezingen fouten_zijn gemaakt, ik neem het gaarne aan. Dat er ook in onze gele deren zijn die reden hebben zich ernstig gegriefd te gevoelen, ik wil bet niet ont kennen. Ook en ik zou haast zeggen voorai bij de Gemeenteraadsverkiezingen komen vaak allerlei verkeerde factoren in het spel. Het persoonlijk- en het groepsbe lang komt dan meer dan gewenscht ■- !n het geding, met 't gevolg dat het aJg-' .een belang in de knel komt. Er zullen dus hier en daar wel gegrun de redenen zijn voor ontevredenheid en ontstemming. Maa.r we staan, nu voor den strijd. En als goede Antirevolutionairen zijn we geroepen op zulk een moment af te zien van bijkomstige dingen en het oog te richten op het groote doel waarvoor we strijden. Als 't Pinksterfeest is in onze harten en als we bezield mogen worden door den Pinkstergeest, dan zal dit ook niet al te moeilijk vallen. OPMERKER. ven om Provinciale Staten voor te stellen, het reglement op de calamiteuze polders zoodanig te wijzigen, 'dat een tusschen- tijdsche heris-chatting zou kunnen plaats vinden voor alle calamiteuze polders. Waar de tijdsomstandigheden zeer on zeker zijn zouden wij daarbij tevens wil len aanbevelen de schatting voor een -ge ring aantal jaren bijv. 3 te doen gelden. Onze commissie meent deze herscbat- ting te moeten bepleiten, omdat -dit een der middelen is, waarbij -de provincie Zee land als zoodanig iets ter verlichting van den crisis zou kunnen doen. Voorts -zal naar onze meening een dergelijke her- schatting, welke een erkenning inhoudt, dat een belangrijke daling -der pachtwaar de is ingetreden, indirect -de houding kun nen beïnvloeden van verpachters, die tot nog toe niet tot pachtverlaging wensc'hen over te gaan. Een maatregel van uw college zal dan ook indirect ten bate komen van een deel van de landbouwers in Zeeland, welke niet -direct bij de calamiteuze polders betrok ken zijn. Interprovinciale verbinding Noord- Era bast "Zssland. De weg door den Caterspolder, welke de eenige verbinding vormt tusschen Noord-Brabant en Zuid-Beveland en Wal cheren verkeert sedert jaren in een slech ten toestand, omdat de oude keibestra ting veel te smal is voor het over den weg gaande verkeer en de bermen bij regenweer zoo zacht zijn dat de voer tuigen er in wegzakken, terwijl zich in dezen weg bovendien eenige gevaarlijke bochten bevinden. Weliswaar zijn eenige voorloopige ver beteringen aangebracht doch deze kun nen geenszins als voldoende worden be schouwd weshalve verbetering van dezen onmisbaren schakel voor 't belangrijke verkeer tusschen Noord-Brabant en Zee land in hooge mate urgent moet worden geacht. Deze urgentie is al geruimen tijd ge leden gebleken, aangezien op de wegen- fondsbegrooting voor het jaar 1928 reeds gelden werden toegestaan (f95.000) voor den aanleg van een nieuw wegvak door dat men hem zocht en meer dan eens waren de soldaten in zijn nabijheid ge weest doch zijn schuilplaats was zoo goed verborgen, dat de knapste koddebeier moeite gehad zou hebben om hem te ont dekken. Hij ademde heel wat ruimer, toen hij tusschen de boomstammen door de ge stalten zijner wegtrekkende vervolgers bemerkte. Daar het in het kleine hol be nauwd heet was, zette hij de deur open en ging op den drempel zitten om wat frissche lucht in te ademen. Het onweder werd al heviger, en nog steeds bleef het droog. Een zware hagel bui noodzaakte den deserteur naar binnen te gaan en de deur half te sluiten. Een oogenhlik later flitste een buiten gewoon helle bliksemstraal, dadelijk door een knetterenden donderslag gevolgd. De wind begon uit bet Westen op te steken en voer huilend door de toppen der dwergbeuken. Tegelijkertijd drong een verstikkende walm bet buisje binnen. Jan sprong op, wierp het deurtje open, en riep onwillekeurig: „Brand!" Ja, brand was er, en vrij gevaarlijk ook! Het dorre en verdroogde hout, door den bliksem getroffen, vatte vuur als stroo, en Cuilen- burg begreep dat hij terstond vluchten moest, wilde hij niet levend verbranden. (Wordt vervolgd.) op de tafel. Pancras, die aan de andere zijde zat, zag hem een oogenblikje aan, en een eigenaardige glimlach speelde om zijne behaarde lippen; doch toen hij een paar onbescheiden tranen, welke zich niet wilden laten wegdrijven, te voorschijn zag komen en op de tafel vallen, stond hij op, klopte den mismoedigen sergeant op den schouder, en zeide zachtjes: „Kom Jonker, wees niet ongerust; hij is al lang naar Engeland, daar ben ik zeker van. Ga gerust het bosch doorzoeken; ge vindt er toch niets dan een haas of een konijn." „Ge hebt gelijk, Pancras, ik ben kin derachtig", zeide Johan, en stond op. „Geef me een glas water, als 'tu blieft; dat zal me opfrisschen." De boschwachter gaf hem een ver trouwelijk knipoogje, ging naar het achterhuis en kwam weldra terug met een nap schuimende melk. „Hier hebt ge wat beters dan water, Jonker, drink dat nu eens uit op uwe ge zondheid en", voegde hij er met een be- teekenisvollen blik bij, „op uw slecht succes 1" Jonker gehoorzaamde en zeide vervol gens: „Ziezoo, nu zal het wel weer gaan. Bonjour Pancras, over een uur of vier ben ik weer bij u." Hij drukte den boschwachter de hand, trad naar buiten en riep de soldaten bij elkander. Den aanbrenger liet hij onder bewaking van twee zijner mannen achter, en nu ging het troepje op weg om den deserteur in het bosch op te zoeken. Hoewel het pas acht nur was, begon de warmte toch reeds hinderlijk te worden. Geen vriendelijk wolkje temperde de bran dende stralen der zon; geen windje koelde den verhitten dampkring af, welke als gas trilde, en alle voorwerpen in een be weging bracht die uiterst moeilijk was voor de oogen. Geen vogel deed zich hooren; de konij nen, die anders bij troepjes uit het helm gras te voorschijn sprongen, waren alle in de holen gevlucht. Zelfs geen hagedis vertoonde zijn glanzig schubbenkleed. Alleen de voetstappen der soldaten op het verdorde gras, dat als stroo onder de schoenen kraakte, en tusschenbeide een commando of een korte opmerking, verbraken de stilte. Op een open plek in het bosch gekomen, hield van Hoornebeke stil en verdeelde zijn minderen in troep jes van drie man, welke hij naar alle windstreken uitzond met bevel, om twaalf uur daar weder tegenwoordig te zijn. Een geweerschot zou het teeken wezen, dat de deserteur gevonden was. Hij zelf nam op zich om met Jan de Weerd den omtrek te onderzoeken. Men den innigen wensch, dat hij niet door een geweerschot opgeschrikt mocht worden, oogde Johan de soldaten na. Zoo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5