No. 196 Zaterdag 23 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEVEA Goud, Zilver en Uurwerken Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Vervuld met den Geest. Buitenland. Bq tegen beurskoers GOES C. J00SSE ST. ADRIAANSTRAAT 11 Binnenland. Belangrijkste Nieuws. „de Nederlanden van 1845" Dit nummer bestaat uit 2 bladen. //ch t/oopend. yzersfer/c VADERLANOSCHE BANK mei jaarlüksGhe uitioting GOEDKOOPST ADRES 2en Pinksterdag geopend Verzekert U tegen brandschade bij de Ass. Mij Agentschap: Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELnEN WERKDAG. Per 3 maanden, franco oer oost, 3.-- l-c«se nummers "05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Maandag a.s., tweeden Pinksterdag, zal „De Zeeuw" niet verschijnen. Het gebeurde te Jeruzalem op het eer ste Pinksterfeest moet wel een machtigen indruk hebben gemaakt. Daar waren bijeen mannen en vrou wen, die wel hun verheerlijkten Heiland liefhadden en in Hem geloofden, maar die, hoewel ze den persoonlijken omgang met Jezus hadden gekend, toch nog in vele opzichten als ongeloovigen en tragen van hart moesten worden aangemerkt. Zij hadden de opdracht herauten te zijn van hun Heere en Koning en het Evangelie des Koninkrijks te prediken aan alle creaturen, maar hoe zouden ze ooit in staat zijn deze geweldige opdracht te vervullen? Nog na de opstanding van Jezus had den zij zóó weinig inzicht in de werko- lijke beteekenis van Zijn komst in het vleeseh, dat in allen ernst de vraag ge daan werd: Heere, zult Gij in dezen tijd aan Israël het Koninkrijk weder oprich ten? Nog altijd waren er in den discipelen kring de vleeschelijke verwachtingen van een aardsch Koninkrijk. Het getuigenis van de Schriften en het woord van Jezus was in zijn volle beteekenis nog niet tot hen doorgedrongen. Zij misten zou men zoo zeggen nu letterlijk alle eigenschappen die noo- dig waren om als getuigen van Jezus Christus te fungeeren. 't Waren voor het meerendeel eenvou dige, ongeletterde menschen. Galileèrs. Geen menschen van hooge geboorte en fijne beschaving, want zelfs hun spraak maakte hen openbaar als „boeren van Galilea", die in de meer beschaafde krin gen in Judea nauwelijks voor vol werden aangezien. En helden waren 'took al niet. Toen het er op aankwam hadden ze zonder uitzondering hun Meester verlaten. Pe trus had Hem openlijk tot driemalen toe verloochend. En nog na de opstanding werd in het geheim, met gesloten deuren vergaderd, vanwege de vreeze der Joden. Maar plotseling werd dat alles anders. De profetie werd vervuld. De Heilige Geest werd uitgestort. Zij werden allen vervuld met den Hei ligen Geest tegelijkertijd was alle vrees en ongeloof geweken. De eenvoudige mannen van het land verkondigden de groote werken Gods. De vreesachtige discipelen kenden geen vrees meer. De smaad van de ongeloovige spotters deerde hen niet. De haat van de vijanden belette niet, dat zij openlijk hun geloof in Jezus Chris tus als den beloofden Messias beleden. Zij waren vervuld met den Heiligen Geest en niets en niemand kon hen be letten om de groote daden Gods te ver kondigen. Tusschen de discipelen van toen en de belijders van nu zijn tal van punten van overeenkomst. Ondanks het klaar getuigenis van de Schriften is er nog vaak ongeloof en. wankelmoedigheid. De vreeze der menschen speelt ook nu nog een groote rol. Ook nu is nog van toepassing: niet vele edelen, niet vele machtigen. Ook nu worden veelal gemist de eigen schappen die noodig zijn om op te treden als herauten en gezanten van Christus, omdat er is koudheid en dorheid en het zoeken van eigen eer en voordeel, meer dan het beoogen van de eere Gods. Maar al die bezwaren vallen weg als ook van ons mag gelden: vervuld met den Heiligen Geest. Dan verdwijnt alle matheid en onver schilligheid. Dan raakt het eigenbelang en de eigen eer op den achtergrond en komt er het zoeken van de eere Gods. Dan is er geen plaats voor tweedracht over kleine dingen van persoonlijk en ondergeschikt belang, maar dan komt er het eendrachtig verkondigen van d e groote werken Gods en de vurige begeerte om door dien Geest gesterkt, den Naam van onzen verheerlijkten Ko ning wit te roepen orer alle levensgebied. Schandelijke taal. De Amsterdamsche wethouder de heer de Miranda heeft het niet beneden zich geacht bij een bespreking van de woning en werkloosheidspolitiek der Regeering, in een openbare vergadering te verkla ren: „Hel en verdoemenis zijn nog te goed voor een landsregeering als deze." Wij willen nu maar niet spreken over het feit, dat er geen land is waar zoo veel gedaan wordt voor de verbetering van de volkshuisvesting en de leniging van den nood der werkloozen als in ons land. Ook wat dit betreft staat Nederland aan de spits. Maar wel vragen we: waar gaat het heen als door een wethouder van de hoofdstad zóó de menigte wordt opgeruid en door een gezagsdrager op een derge lijke ruwe wijze het gezag van de Regee ring wordt aangerand. Waarlijk geen wonder, dat de Commu nisten zich over dergelijke dappere scheldpartijen verheugen. Het is d e manier om ons volk voor de gruwelen van het Communisme, rijp te maken. Smokkelaarsmisdrijf. Het verluidt, dat een vreeselijk misdrijf in de Finsche Golf zou hebben plaats ge had. Een Finsch douaneschip zou door smok kelaars tot zinken zijn gebracht, waarbij vier douanebeambten om het leven zou den zijn gekomen. De politië-autoriteiten te Reval hebben reeds een onderzoek bevolen. Eenige dagen geleden was een Finsch douaneschip van Loevskaer vertrokken om smokkelaars in de Golf van Narwa op het spoor te komen. Sindsdien is het schip niet terugge keerd, terwijl het evenmin aan de kust van Estland is waar te nemen. Dinsdagochtend heeft men op zee een hevige ontploffing gehoord en men ge looft daarom, dat het douaneschip door smokkelaars is tot zinken gebracht. De loonen in Amerika. De correspondent te New-York van de Daily Telegraph doet mededeelingen over het gebleken verschil van inzicht in Ame- rikaansche kringen over het vraagstuk van de loonen en tractementen. De Amerikaansche vakbonden hebben een stemming laten houden en zij hebben met een groote meerderheid uitgemaakt, dat zij van loonsverlaging, die tevens een daling van den levensstandaard beteeke- nen zou, niet willen hooren. Zij zullen, als het moet, een loonsverlaging beantwoor den met staking. De bankiers zoo meldt de genoemde correspondent sturen aan op een loonsverlaging over de heele linie. Hun dwangmiddel is, kredieten te weige ren aan die werkgevers, die oor hebben voor de argumenten van de werknemers, welke argumenten in hoofdzaak hierop neerkomen, dat de spoedigste wijze van tot het algemeens economische herstel te komen, is, de koopkracht van den werk nemer op peil te houden. De werknemers geven wel toe, dat loons verlaging gerechtvaardigd zou zijn wan neer de groote industrieën en onderne mingen niet meer op loonende wijze zou den kunnen werken, nadat de dividenden zijn verlaagd en de hoogbezoldigde be- stuurderen en ambtenaren veeren hebben gelaten. Een algemeene loonsverlaging zou zoo redeneeren de werknemers slechts ten gevolge hebben, dat maatschappijen die thans nog met profijt werken, van de algemeene depressie gebruik maken als voorwendsel om de loonen te drukken. Daartegen zullen de vakbonden als het er toe komt front maken. Een tweede belangrijke quaestie, waar over thans in de Ver. Staten veel gedebat teerd en veel getwist wordt, is of het de voorkeur verdient lang te laten werken te gen betrekkelijk laag loon, dan wel kort, maar dan tegen hoog loon. Er zijn voor standers van het eene, maar ook voor standers van het andere beginsel. voor belaste waarden, 's-GRAVENHAGE /g OBLIGATIËN g van het voorstel tot verhooging van de bierbelasting, vestigden talrijke commu nisten door hun interrupties de aandacht op den nood der werkloozen; ze ontketen den hierdoor heftige demonstraties bij de belangstellenden op de openbare tribune, die tenslotte ontruimd moest worden. Het hoofdbestuur van de Fransche spoorwegen heeft tot dekking van liet te kort van de spoorwegen o.a. een verhoo ging van de reizigerstarieven, een conver sie van de aandeelen van de spoorwegen en een vermindering van het aantal vrij- kaartjea voorgesteld. De aankomst van Briand te Parijs. Briand, de Minister van Buitenlandsche Zaken is .gisteravond uit Genève te Parijs teruggekeerd. Reeds lang voor de aan komst van den trein waren talrijke be wonderaars van den staatsman op het perron aanwezig en voor het station werd een groote menigte door een sterke politie macht in bedwang gehouden. Onder de menigte bevonden rich verscheidene af- deelingen van frontstrijders en radicale organisaties. Toen de trein binnenkwam doorbrak de menigte de afsluiting en ■drong zij' het station binnen. Slechts met moeite 'kon voor den met kreten als: „Leve Briand! Leve de Vrede! Weg met den oorlog!" ontvangen minister een weg gebaand worden naar den ge- reedstaanden auto. Na het vertrek van den auto kwam het tot incidenten. Leden van de Action Fran cais© bombardeerden uit de café's de me nigte met glazen en stoelen. Daarop kwam het tot een vedhtpartij waarbij ver scheidene betoogers verwondingen oplie pen. De moeilijkheden der graanconferentie. Reuter verneemt, dat de 'graanconfe rentie ernstig gevaar loopt te mislukken, omdat de commissie geen plan gevonden heeft, dat eenige kans heeft door de con ferentie te worden aanvaard. De plenaire vergadering is tot vandaag uitgesteld. ■Gisteravond deelde Reuter nog mee, dat de commissie der graanconferentie, welke als taak heeft de verschalende plannen te vergelijken en te trachten ze met elkaar in overeenstemming te brengen, heden haar rapport zal indienen bij de plenaire ver gadering. Na afloop der vergadering van gisteren waren de gedelegeerden weer wat optimistischer gestemd ten aanzien van de mogelijkheid van een accoord. Nieuwe besprekingen te Genève. De ministers van buitenlandsche zaken van België, Denemarken, Nederland, Noorwegen en Zweden hebben het vol gende officieele communiqué aan de pers gégeven: De ministers van buitenlandsche zaken van België, Denemarken, Nederland, Noorwegen en Zweden hebben van hun tegenwoordigheid te Genève gebruik ge maakt, om de gedachtenwisselingen voort- te zetten, die in 1930 begonnen waren, over de gemeenschappelijke belangen van hun landen op economisch terrein. Zij hebben eenige beslissingen van voor bereidend karakter getroffen over de eerstvolgende conferentie, die te Stock holm op een later te bepalen datum zal plaats vinden. Korte berichten. In de gisteravond gehouden verga dering van den Berlijnschen gemeente raad was het weder zoo rumoerig dat ze na twee uur te hebben geduurd moest worden geschorst. Tijdens de behandeling In verband met de hooge belasting zullen de bioscoop-eigenaars te Warschau hun theaters sluiten. Zij hadden bij den burgemeester vooraf een aanzienlijke ver laging van de bioscoop-belasting geëischt, daar zij anders met verlies moesten wer ken. De burgemeester heeft echter hun eischen afgewezen, waarop de bioscoop directeuren besloten hebben hun theaters te sluiten. Te Kattowitz zijn door de ontplof fing van een aantal benzinereservoirs twee brandweerlieden van een dak afge- slingerd en levensgevaarlijk gewond. Veertig personen liepen brandwonden op. De ontploffing is ontstaan doordat het regenwater in een opslagplaats voor car bid binendrong. Ontwerp-Antl-Dumpingswet. Naar het Hdbl. van welingelichte zijde verneemt, heeft de Commissie voor de Economische Politiek in haar jongste vergadering zich met overgroote meer derheid van de aanwezige leden uitge sproken tegen het ontwerp-Anti-dumpings- wet. De Zuiderzeewerken. Het Tweede Kamerlid Lingbeek heeft den Minister van Waterstaat gevraagd: Acht de minister het niet gewenscht, na de verschijning in de jongste dagen van eenige belangrijke artikelen in de bla den betreffende de Zuiderzeewerken, dat, zoowel met het oog op de verantwoorde lijkheid der regeering en volksvertegen woordiging, als tot geruststelling van de natie, worde overgegaan tot instelling van een onpartijdige, deskundige com missie van onderzoek, die hebbe na te gaan, of het wel gewenscht is met de afsluiting van de Zuiderzee, door middel van den reeds voor een deel tot stand gebrachten dijk, nu reeds ten einde toe door te gaan? Uitvoering Tarwewet. Op het congres van den Nederl. Land- arbeidersbond te Utrecht is melding ge maakt van een gerucht, dat de uitvoe ring van de Tarwewet op 1 Juli a.s. zal beginnen. Wij hebben hiernaar een nader onder zoek ingesteld en kunnen mededeelen, dat de uitvoering van het maalgebod inderdaad op 1 Juli zal beginnen en dat het maalpercentage, overeenkomstig het aan den minister door de commissie van advies op Dinsdag j.l. gegeven advies, zal bedragen twintig procent, d.w.z. het vijfde deel van het meel zal moeten zijn gemalen van binnenlandsche taorwe. (Hdbl.) Prof. Hugo Visscher. In verband met zijn bedanken voor het hoogleeraarschap met het oog op andere werkzaamheden van prof, H. Visscher, Binnenland. De Tweede Kamer kwam gereed met de drankwetherziening. Moord te Utrecht. Vervoer van tuinbouwproducten per spoor of auto. Minister Terpstra over de wijziging der L.O.-wet. Buitenland. De moeilijkheden ter graanconferentie. Briand te Parijs teruggekeerd. heeft men hem de vraag gesteld, of het wellicht ook in zijn voornemen lag, aan het eind van deze wetgevende periode, zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer neder te leggen. In antwoord op deze vraag deelde prof. Visscher het volgende mede: „Ik ben in de Kamer gekomen niet om dat ik dit zoo graag wilde, want ik heb vroeger, onder Kuypers leiding, meer dan eens een zetel kunnen krijgen, doch dit steeds niet gewenscht. Ik werd Kamerlid, omdat de belangen der Anti-revolutio naire partij dit vorderden. Ik zal er dus ook niet uitgaan, tenzij deze belangen daardoor gediend zijn. Een zoo sterk mo gelijke en goed aaneengesloten anti-revo lutionaire partij acht ik een volksbelang. Daar ik echter nog even gaaf van lichaam en ziel ben als voor 25 jaar, heb ik over dit door u genoemde vraagstuk nog niet gedacht en heb dus ook nog nooit er over gesproken met den heer Golijn, den lei der der A.R. partij. Ik zou het, gesteld ik dacht er over, een plicht achten, daarover eerst met hem te raadplegen." De ambtenaarssalarissen. Het Tweede Kamerlid Braat heeft aan den minister van financiën gevraagd: Is de minister bereid mede te deelen, of door hem reeds maatregelen genomen worden om de salarissen van de ambtena ren hier te lande in overeenstemming te brengen met de algemeene conjunctuurs daling en de daaruit voortvloeiende da ling van de prijzen van de levensmidde len? De Christelijke Vakbeweging. Met groote blijdschap en dankbaarheid zegt „De Gids", publiceeren wij in dit nummer den kwartaalstaat betreffende het ledental van ons Verbond, op 1 April van dit jaar. Het ledental steeg in buitengewone mate. Van 82.155 leden op 1 Januari 1931 klommen we tot 86.346 op 1 April j.l. Een stijging dus met niet minder dan 4.191 leden in drie maanden tijds of met 5.10 procent. Met opgewektheid maken wij ons op, om straks op 29 en 30 Juni, ter alge meene vergadering, God te danken voor den zegen, ons in dezen geschonken. Het ledental steeg niet slechts tot het reeds vroeger bereikte, maar we gaan daar nu met 10.000 overheen. Dankbaar zijn wij voor geschonken ze gen. Bedenken wjj dat zegen verplicht, -en dat deze groei ons grooter verantwoorde lijkheid oplegt. VERVOER VAN TUINBOUWPRODUCTEN Per spoor of per auto? Reeds langer dan een jaar wordt er in en buiten de Kamer druk uitgeoefend op de regeering en de directie van de spoor wegen om de tarieven voor het goederen vervoer te verlagen. Bij de behandeling van de begrooting van Waterstaat is er in December j.l. uitvoerig over gespro ken en is er tenslotte een commissie in gesteld, die het vraagstuk zal onderzoe ken. Tot heden werd er van die commis sie, die volgens den minister zeer snel zou werken, niets vernomen. Het gevolg is daarvan geweest, dat in het bijzonder de tuinbouw, die bij den export van groenten, des meesten last on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1