Onze Kleeding Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. Kinder manteltjes* Afloop, Aanbestedingen, Verkoopingen enz. zijn van een consent: E. G. L., R. N. 7. W., Philippine f 8 erf 8 d. j A. E., aldaar f i of 1 d.; zonder vergunning schelpdieren rapen aan den voet van een zeedijk: A. G. de N., Goes 2 maal f 1 of 2 maal 1 d.; J. V., P. S., Goes f 1 of 1 d.; te Goes op openbare straat een auto on beheerd laten staan J. K. v. d. H., Mijns- heerenland, A. d. R., Driewegen f 2 of 2 d.; met auto zonder achterlicht rijden: L. V., Biezelinge f 2 of 2 d.; A. 0., Wol- phaartsdijk, M. V., aldaar, P. d. H,, al daar, M. Z., Heinkenszand f5 of 5 d. als voren en zonder rood achterlicht B. d. P., Goes f 5 of 5 d.; 's avonds fietsen zonder licht: F. v. G., Heinkenszand fö of 5 d.; auto laten besturen door iemand die niet voorzien is van een rijbewijs: J. N., 's H. Arendskerke f 10 of 10 d.; auto laten besturen welke niet voor zien is van een geldig nummerbewijs: G. K., Wemeldinge, geen straf toegepast; te Goes in verboden richting een straat berijden: J. B., Voorburg f3 of 3 d.; Dronkenschap: A. L., Vlissingen f 15 of 15 d.; H. J. B., aldaar f 10 of 10 d. Een hardhandige onder- w ij z e r. De Haagsche Rechtbank ver oordeelde een onderwijzer aldaar, die aan eenige onwillige jongens uit zijn klasse een afstraffing had toegediend, wegens mishandeling tot f 60 boete subs, zes da gen hechtenis. - Overtreding ongeval lenwet. Voor den kantonrechter te Amsterdam heeft terecht gestaan een met selaarspatroon, wegens overtreding der Ongevallenwet. Hij had de loonlijsten, die hij krachtens de wet moet inleveren, niet behoorlijk ingevuld. Een werkman, die van 18 Maart tot 14 Juni 1930 bij hem in dienst was geweest, kwam op de loon lijst van het eerste halfjaar in 't geheel niet voor. Ook bleken andere arbeiders bij den Raad van Arbeid in de loonboekjes voor te komen, maar niet op de aan dien Raad ingestuurde loonstaten. Zoodoende was ongeveer duizend gulden premie te weinig betaald. De ambtenaar van het O. M. eischte f 2000 boete. De kantonrechter veroor deelde overeenkomstig den eisch. Dagelijksch Bestuur Z. L. M, Onder leiding van Mr P. Dieleman had Maandag de gewone maandelijksche ver gadering van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. plaats. In de vacature-Vogelvanger zal bij Ged. Staten worden aanbevolen tot lid der Commissie van Toezicht op de Rijksland- bouwwinterschool te Goes dhr J. Scheele Wzn te Axel Cursussen landboiuwhuis- houdonderwijs. Aan de gemeente St.-Maartensdijk is een verzoek gericht om subsidie te verstrekken, benevens een lokaal beschikbaar te stellen voor een cursus welke in 1931/1932 in deze ge meente zal worden gehouden. Door de drie centrale landbouworgani saties werd tot den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw het ver zoek gericht de lesgelden der cursussen voor landbouwhuishoudonderwijs te ver lagen. De vergadering was van meening, dat zulks voor Zeeland niet noodzakelijk werd geacht. Commissie van Toezicht Land- bouwhuishoudonderw. in Zee land. Tot lid dezer Commissie werd be noemd de heer A. E. Langenhorst te Hulst. Kosten sociale verzekerin.g. De wenschelijkheid werd geuit tot ver laging van deze kosten te komen. Dit punt zal op het urgentieprogramma wor den geplaatst. Herziening reglement merrie- keuringen. Besloten werd aan het Hoofdbestuur voor te stellen art. 7 van het Reglement zoodanig te wijzigen, dat ook merriën ter keuring kunnen worden aangenomen, die ingeschreven zijn in een stamboek, erkend door het stamboek voor het Nederlandsch Trekpaard (Belgisch type) of het Zeeuwsch Belgisch Stam boek. Tevens werd besloten een schrijven te richten tot de vereenigingen van paarden fokkers in Zeeland om de premiekeuring niet tegelijk te doen houden met de keu ringen der Z. L. M. en te verzoeken bij een gelijktijdige keuring op eenzelfden dag geen tweejarige merries te keuren. In verband met de voorgestelde regle mentswijziging zal de Commissie worden verzocht artikel 6 van het reglement te herzien, waar gesproken wordt van eige naar of houder. Aangifte Vermogensbelas ting. Met belangstelling werd kennis genomen van het advies van de Com missie voor het belastingwezen der Z.L.M. ten aanzien van de waardebepaling van grond. De commissie was van oordeel, dat de gemiddelde daling der grondprij zen in Zeeland sinds 1 Mei 1929 40 pCt. bedraagt. Besloten werd een bedrag be schikbaar te stellen voor het Boekhoud- bureau teneinde een uitspraak van den Hoogen Raad te verkrijgen aangaande de waarde der aandeelen in Coöp. fabrie ken in verband met de aangifte der Ver mogensbelasting. Reorganisatie Directie van den Landbouw. Van het ontwerp voorstel betreffende de reorganisatie der Directie van den Landbouw, zooals dit is opgesteld door de vertegenwoordigers van den Alg. Ned. Zuivelbond, den Neder- landschen Tuinbouwraad en de drie cen trale landbouworganisaties werd kennis gemaakt. Herschattlng calamlteume pr ld er#. Er werd he&lotan adhaesie te betuigen aan het schrijven van de crisis commissie gericht aan Ged, Staten, waar in verzocht wordt tot herschatting der calamiteuze polders over te gaan. Te vens zal worden verzocht aan dit col lege de herschatting toe te passen met terugwerkende kracht voor 1931. Uitvoering tarwewet. Voorge steld werden als lid, resp. plaatsvervan gend lid van den in te stellen Raad van Beroep der gewestelijke tarwe-organisatie voor Zeeland de heeren Mr M, C. v. d. Minne te Middelburg en Ir C. Stevens te Goes. De aangekondigde verlaging der vracht tarieven voor bietenvervoer van de Z. Vlaamsche Tramweg-Mij werd voor ken nisgeving aangenomen. Uiencontrole. Vanwege de Com missie ingesteld door de Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij betreffende de con trole op en het veilen van landbouw producten, is een schrijven uitgegaan aan het U.C.B. betreffende de bezwaren, welke de landbouw ondervond bij de controle op den uitvoer van uien naar België, de uitvoer van groene uien en de uitvoering der controle in het algemeen. Het Uitvoercontrolebureau heeft mede gedeeld deze bezwaren niet te kunnen deelen. Voorts kon de vergadering zich geheel aansluiten bij een rapport uitgebracht in een vergadering van vertegenwoordigers der uientelers op Flakkee en Zeeland, gericht tot de drie centrale landbouw organisaties, waarin werd verzocht hun goedkeuring voor één jaar betreffende de huidige werking der uitvoercontrole niet te verlengen. Van de mededeeling, dat de crisiscom missie de opstelling van een nieuw ur gentieprogram uitwerkt werd kennisge nomen. De kringbesturen worden verzocht thans tijdig voorstellen in te dienen. Besloten werd bij het K.N.L.C. aan te dringen op een onderzoek inzake de hoo- ge prijzen van de landbouwwerktuigen, welke hier worden ingevoerd. Besloten werd deel te nemen in een nieuw contract aangaande een bepaald aantal te onderzoeken monsters vee hoeder. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een schrijven van de drie centrale land bouworganisaties betreffende het verzoek gericht tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal om de behandeling der Zieken fondswet uit te stellen in verband met de moeilijkheden in den land- en tuin bouw. Met instemming werd kennis genomen van het adres van de drie centrale land bouworganisaties gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw met verzoek de Landbouwuitvoerwet toe passelijk te verklaren op den uitvoer van pootaardappelen. De Directeur van de districtsarbeids beurs te Middelburg zond een dankbetui ging voor den steun welke hij heeft ondervonden van de Z.L.M., waaruit is gevolgd een meerdere aansluiting van de gemeenten in Zeeland bij het Werk loosheidsbesluit 1917. Besloten werd 2 leden af te vaardigen naar een op 20 dezer te houden verga dering te Axel in verband met den nood toestand in de vlasindustrie. De heer Vogelvanger neemt wegens vertrek ontslag als lid van het Dage lijksch Bestuur voor den kring Hulst en wordt door den Voorzitter hartelijk dank gebracht voor alles wat hij in het be lang van den landbouw in Zeeland heeft verricht. Een ingewikkeld auto- ongel a l Te Erp heeft een inge wikkeld auto-ongeluk ple"!- gehad. Een luxe auto met 6 inzittenden had een vaartje van 40 K.M., kon den draai naar de ophaalbrug over het kanaal dien tengevolge niet nemen en botste tegen de brug aan. Eerste gevolg hiervan was, dat er twee aldaar fietsende kinderen omver gereden werden en een vernielde fiets be kwamen. De chauffeur gooide na de bot sing tegen de brug haastig zijn stuur ne-\r links om, met het gevolg, dat hij verder tegen de leuning van de brug te recht kwam, welke leuning afknapte als een lucifer. De auto zweefde nu boven het water, maar bleef gelukkig op zijn achterste wielen hangen aan de brug, zoodat alle passagiers hun gevaarlijke zitplaats nog veilig konden verlaten. Nu bleek er echter ook een kabel van de brug gebroken te zijn, zoodat de brug uit haar evenwicht geraakte enomhoog ging. .Het verkeer werd hierdoor finaal ge stremd en er moest eerst een kraanwa gen uit Den Bosch komen om den auto te bergen, alvorens de brug en het ver keer voor voet- en watervolk hersteld kon worden. De broedermoord te A al- te n. In verband met den moord op den 24-jarigen A. P. te Aalten, is destijds diens broeder gearresteerd. Thans is ook de moeder aangehouden en gevankelijk naar Zutfen overgebracht. WatinEindhov.n ge beurt. Er gaat in Eindhoven tegenwoordig geen dag voorbij, of ingezetenen komen op klaarlichten dag in hun eigen woning die ven tagenl Natuurlijk overkomt dat niet alle ingezetenen, maar 'dit komt nog wel. Zoo weer gisteren. Toen juffrouw R., even in den tuin was, hoorde zij in 'haar woning een hevi- gen bons. Zij ijlde toe en ontmoette in den gang een dief, „Dag juffrouw 1" zei de ®ef, Mep door, sprotti» op -rjjii fida an v«r- dween in den dag! Hij bleek ede laden en kasten in 'huis met een beitel geopend te hebben. Enkele uren later kwam In een andere straat de 'heer H. thuis. Toen hij do deur van een schuurtje achter zijn woning opende, schoot er een dief langs hem hoen, en terwijl hij het schuurtje inkeek, of er nog meer gespuis in zat, kwam daaruit plots een zwart gemankte man voor den dag, die hem met een mes dreigde om zijn aftocht te dekken, een zak mot onbe kenden inhoud met zich voerende. In deze beide gevallen wordt weinig of niets vermist. HOOG WATER. Stand van Zaterdag 23 Mei 1931. v.m. n.m. Terneuzen 6.41 7.06 Borsselen 6.21 6.46 Breskens en Vlissingen 6.06 6.31 Hoedekenskerke 7.01 7.26 Hansweert 7.21 7.46 Veere 6.31 6.56 Colijnsplaat 6.56 7.21 Goesche Sas 7.51 8.16 Wemeldinge 7.56 8.21 Tholen 8.16 8.41 Zierikzee 7.11 7.36 Krabbendijke. Gisteren werd door no taris J. J. van Dijke van Kruiningen verkocht het woonhuis van de erfgena men van wijlen dhr J. Vos. Hoogste in schrijver G. van Wilgen van Kapelle voor f 50b. koop er dhr A. Satijn eJbior voor f510. Baarland. Gistermiddag werd ten over staan van notaris M. Oele Jz., te 's Gra venpolder ten verzoeke van de erven wed. J. Wisse aldaar, publiek verkocht: een woonhuis en erf te Baarland. Kooper werd dhr L. J. Wostveer qq. te Ou<Je- lando voor de som van f 1010 den hoop plus accessoiren en 8,5 pet. onkosten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 23 Mei: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zui delijke of Zuid-Westelijke wind; meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen; waarschijnlijk eenige regen; iets warmer. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 761. Licht op voor tiotsers: Zaterdag 9 u. 28. Men heeft noodig 1 M. 1.40 M. W. Bewerking model A.: a. Schouders en zijnaadjes stikt men dicht en strijkt de naden open. b. In het rokje maakt men de zijnaden dicht, dan den zoom, daarna rijgt men de plooien In; het rokje wordt dan aan het lijfje gezet. 0. Voor men de belegstukken of Inslag omrijgt, maakt men eerst de geboorde of gepassepoil eerde knoopsgaten. d. De kraag wordt aangezet, gebjk als bü de mantels beschreven Is. e. De mouwen worden op het schouderteeken Ingezet. Hierbij geven vrij ook een aardig model voor een mutsje. Zooals men ziet, ls de achterkant rond weg geknipt, deze wordt met een schuin blesje alge- werkt. Over den voorkant legt men 2 schuine dub bele reepen, volgens model, hetwelk naast de patjes ls getoekend. Bet mutsje wordt met een paar linten gesloten. Fafcr. manteltje 0.60, mutsje 0.16. ALS ROOD «lAN ÜKT MOER W. In Rotterdam gevoelt men thans aan den lijve do gevolgen van het rood getinte bewind. Met de financien loopt het daar hope loos vast. Enkele maanden geleden verklaarde do wethouder van financiën dat er geen vuiltje aan de lucht was en dat het aan dringen op bezuiniging en voorzichtigheid alleen aan reactionnaire motieven kon worden toegeschreven. Nu echter zijn de bordjes verhangen. Men staat nu voor een gapenden af grond van tekorten die gedekt moeten worden, door de belastingschroef weer eens flink aan te draaien. Bij de behandeling van deze zaak in den gemeenteraad heeft wethouder de Jong gisteravond eenige voorbeelden gege ven van de roekelooze wijze waarop met de gemeentegelden wordt omgesprongen. Zoo deelde hij o.a. mede, dat een zieke stratenmaker niet gesteund werd volgens zijn weekloon van f 40, maar volgens zijn verhoogd tariefloon van f 56. Over 1930 was op deze wijze een verhoogde uitkee- ring van ziekengeld van f 20.000 noodig. Het autovervoer in eigen beheer van den Vervoerdienst kost duizenden guldens meer dan vroeger, toen het uitbesteed was. De opperlieden, die het overwerk decreteeren, deelen zelf mee in de beta ling van dat overwerk, waarvan het ge volg is, dat dit snel toeneemt. Ondanks het feit, dat er 20.000 werk- loozen zijn, vindt men tal van families, waarvan man en vrouw in dienst zijn der gemeente en dus dubbel salaris genieten. Of er echter van bezuinigingen veel zal komen? Als men leest wat de di- recteur van de R.E.T.M., bij welken tramdienst bezui niging dringend noodig bleek in een rapport daaromtrent meedeelt, schijnt de kans niet zeer groot. Een bezuinigingsinsecteur zou, naar sprekers meening, duizenden en duizenden voor de gemeente kunnen bespa ren." „Een poging tot z.g. betero regeling van de dienstroos ters van dit personeel" al dus de directeur „zal on getwijfeld stuiten op verzet van de vakvereenigingen, als daarmede vermindering van inkomsten van het betreffen de personeel gepaard gaat. En de ervaring leert, dat het gemeentebestuur in gevallen van meeningsverschil tus- schen de vakvereenigingen en de directeurun van bedrij ven, in den regel de voor het personeel gunstige zienswijze huldigt." Een weinig verder In de nota heet het: „Intusschen meen ik hier bij nogmaals te moeten op merken, dat het naar de op vattingen van de vakvereeni gingen op haar weg ligt, om het deel van het personeel, dat slechts 47 uur per week zou behoeven te werken, zoo groot mogelijk te doen zijn. Het is wel haast gebruikelijk dat in een zoodanig geval het gemeentebestuur de vak- vereeniging in het gelijk stelt." Verder verklaart dezelfde directeur: „De geciteerde uitdrukking van de afdeelingschefs noopt mij er toe, er op te wijzen, dat de uitvoering (interpre tatie) van het reglement nog zeer hooge kosten kan mede brengen. Immers de vakver eenigingen zullen bij het ge meentebestuur pogingen aan wenden om het reglement zoo ruim mogelijk uitgevoerd te krijgen. „Als sterkste voorbeeld van een poging, die met succes bekroond is, noem ik de uitbetaling van overwerk- premie, ook wanneer door ziekte in het geheel niet ge werkt wordt. „Andere voorbeelden zijn nog de uitbetaling van con- tinubijslag, ook wanneer door ziekte niet gewerkt wordt en bij het verrichten van werk zaamheden, waarvoor geen continubijslag wordt toege kend, wanneer deze werk zaamheden korter dan 2 maanden duren en verricht worden door ambtenaren, die gewoonlijk wel voor dien bij slag in aanmerking komen. „Naar ik vrees, zijn er meer voorbeelden, die mij echter niet bekend zijn, omdat op mijn personeel het ambtena ren-reglement niet van toe passing is. Ik zie mij genood zaakt met nadruk te verkla ren, dat ik verwacht, dat bij een uitvoering (interpretatie) als bovenaangeduid, de kos ten van het nieuwe reglement nog belangrijk hooger zullen worden dan door mij in eer ste instantie is geraamd."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6