DE ZEEUW Vervolgd en bevrijd TWEEDE BLAD. Sta ten-Generaal Uit de Provincie. Rechtzaken (Wordt vervolgd.) goed voorstaat, dank zij het nauwkeurig toezicht op de verstrekte credieten door het bestuur en den Raad van Toezicht. Het aantal spaarders is weer gestegen met 91; sinds 1 Jan. zijn 75 nieuwe spaar boekjes uitgegeven. Het bestuur vergader de 30 maal en de Raad van Toezicht 10 maal. In de plaats van den heer R. J. Scheele, die niet meer voor een herbenoeming tot lid van den raad van toezicht wenschte in aanmerking te komen, tengevolge van zijn leeftijd en gezondheidstoestand, werd de heer W, Dieleman Jz. te Terneuzen be noemd. Van verschillende zijden werd dhr Scheele dank. gebracht voor de wijze waarop hij de belangen van de bank ge durende 18 jaren heeft gediend. De voor zitter, dhr D. J. Dees, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. De rekening en balans per 31 Dec. 1930 werden met alg. st. goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen aan Spaar geld f 2.038.531.01!^, terugontvangen voorschotten f82.129.33, in loopende re kening f 8.305.982.13^, aan renten f 150.214.63 H en Diversen f 5.553.605^. Uitgegeven is f 2.237.781.85 aan spaargelden, aan voorschotten f 91.171.25, in loopende rekening f 8.110.750.84!^, aan renten f 119.428.42K. Afschrijvingen op gebouwen f 2000. Op de reserve gebrachte winst f 15.541.70, en f 21.702.04}* aan diversen. De winst bedroeg over het afgeloopen jaar f 12.637.77. Deze zal aan de reserve worden toegevoegd, waardoor deze stijgt tot f 113.212.26. Serooskerke (W.) Ds. W. F. M. Linde boom, predikant der Geref. Kerk alhier, die met prof. dr A. Noordtzij een reis der Nederl. Chr. Reisvereen. leidde naar Syrië, Palestina en Egypte en daarvan dezer dagen, zooals wij reeds meldden, in gezondheid is teruggekeerd, zal op ver zoek a.s. Zondagavond om .7 uur in het kerkgebouw der Geref. Kerk van zijn reis ervaringen vertellen en een causerie hou den over het onderwerp: „Naar Bijhel- schen Bodem." Alle belangstellenden zijn welkom. De zitplaatsen zijn vrij. Vrouwepolder. "Woensdagavond verga derde de vereen, voor Ziekenhuisverple- ging. Door afwezigheid van den voorz. opende de secr. op de gebruikelijke wijze. Wederom zijn door het Centraal Be stuur, behoudens goedkeuring door de alg. vergadering, een drietal uitbreidin gen aan art. I gegeven, welke met ingang van 1 Jan. 1931 in werking zijn getreden. Tot afgevaardigde naar de alg. vergade ring op 30 Mei wordt de secr. aangewe zen. Het aantal leden te Vrouwepolder be draagt thans 118. Souburg. Gevestigde: of vertrokken personen in de le helft van Mei 1931. Gevestigd: Mej. L. F. Pikkaart, Groote Abeele A 222, van Wemeldinge; J. B. Palmkoeck, N.-Vliss. weg C 190, Cura cao; Mej. M. Vader, Vrijburg C 41, Oost- kapelle; C. Snoep en gezin, Nieuwe Abeele C 252a, Ede; J. Puijpe, Ritthemsche straat B 413, Vlissingen; I. van As en gezin, Vlissingsche weg C 180, Zierikzee; Mej. J. v. Hemert, Spoorstraat A 114, Hilligers- berg; A. Joosse, Parklaan C 22, Middel burg; J. Jobse, Visoweg B 329, St.-Lau- rens; L. Tange, Groote Abeele A 255, Ritthem; J. C. v. Ekeren en gezin, de Deckerstraat E 33, Heerlen; W. Moens, de Deckerstr. E 31, Vlissingen; C. Ver meulen, Tuindorp D 62, Koudekerke; D. Stroo, Bergzicht, Biggekerke; P. Luit- wieler, Schroeweg A 207, Vrouwepolder; A. F. K. Francke, Spoorstr. A 114a, Ga meren; D. Blom, Vlissingsche str. B 314F, Den Helder. Vertrokken: I. M. de Vrieze, Nieuwe Vliss. weg C 162, naar Warnsveld; C. Joziasse, Vrijburg C 41, Grijpskerke; Mevr. R. J. Ch_ LaeijendeckerHosselot, Gr. Abeele A 224, Vlissingen; A. Franse, Nieuwstr. B 75, J. de Bree, Nieuwstr. B 75 beiden Vlissingen; J. Roelse, Ritthemsche straat A 149, Middelburg; C. v. Zweeden, v. Turnhoutstr. E 42, St.-Maartensdijk; C. S. Kodde, Zandweg C 36, Koudekerke. Oudelande. Het programma ter eere van het 25-jarig ambtsjubileum van den burgemeester op Woensdag 27 Mei a.s. luidt als volgt: 8 uur, opening met kla- roen-geschal van den toren; 8.30 uur, op stelling van den optooht; 9 uur, afhalen van den Burgemeester. Route: over den Molendijk; 10 uur, Zanghulde van de schoolkinderen; 10.30 uur, Schoolfeest. Pauze tot 12 uur. 1 uur, opsteling van den optocht voor de volksspelen; 1.30 uur, Volksspelen, Til bury rijden, stoeltje rijden, stoeltje dan sen; 3.30 uur, Kinderspelen: turfrapen, zakjes knippen, tonnetje rollen, eieren loopen; 5 uur, ringrijden met fietsen voor jongens en meisjes; 6 uur, Volksspelen: koekkappen; 7.30 uur, ontsteking van de verlichting; 8 uur, Concert; 9 uur, Licht- stoet. Alles oude tijd. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr W .Glas kwam de vereeniging van oud leerlingen van de Tuinhouwcursussen in vergadering bijeen in het lokaal Obadja. Met een welkom aan de talrijk opgeko- menen opent de voorzitter deze jaarver gadering. Spr. hoopt dat het nieuwe ver- eenigingsjaar weer mag meewerken tot opvoering van het tuinbouwwezen en dat zoowel practisch, aJls theoretisch daadwer kelijk worde getoond, dat men zijn vak verstaat en meester is; vooral in een tijd die als nu veel eisdht. Het doet spr. ge noegen, dat de leden A. Slabbekoorn en L. Bom met lof examen deden en slaag den voor tuinbouwvakonderwijzer. Spr. wenscht hen namens de vereeniging geluk met dit behaaJlde succes en hoopt dat ook de vereeniging hiervan mag profiteeren. Alsnu volgde 'het jaarverslag van den secretaris Willeboer. Spr. wilde in volg orde de voornaamste bizonderheden de revue laten passeeren en dan allereerst de aandacht vragen voor de excursie naar Antwerpen en de gehouden tentoonstel ling. Lezingen werden gehouden om voor te lichten op tuinbouwgebied en 'groenten- teelt. De vereeniging telt 80 'leden en 55 be gunstiger. Het 'bezoek van de vergade ringen overtreft alle andere vereemgin- gen op verschillend gebied. De penningmeester J. Oele deed reke ning en verantwoording over gehouden beheer. De ontvangsten van het afgeloo pen dienstjaar bedroegen f 388.65, de uit gaven f 110.91, batig slot aldus f 277.74. Het voorstel van den penningmeester om de functiën van secretaris en penning meester te combineeren, werd verworpen. Herkozen werden 'de -aftredende be stuursleden: L. Willeboer, secretaris en L. Verhuist, 2e voorzitter, met groote meer derheid. Besloten werd met volstrekte meerder heid een excursie te ma'ken naar Haam stede met een 'boot vanaf Wemeldinge. De datum werd vastgesteld op 6 Juni (Za terdag). Een som ten 'hoogste van f 75. werd beschikbaar 'gesteld uit de ver- eeni'gingskas. De secretaris Willeboer brengt verslag u!it van de gehouden vergadering in Goes om te komen tot stichting van een bond van vereenigingen van oud-leerlingen van de Tninbouwcursussen. De voorzitter, wijzende op het nut van de vogels voor den tuinbouw, hetwelk door ieder moet erkend worden, die opmerken wil, stelt voor dat de hoofden van scholen zullen aangezocht worden in onze omge ving om het uithalen van eieren en het do oden van deze voor den tuinbouw on misbare werkers tegen te 'helpen gaan. Spr. gelooft, dat, wanneer door hen hier op gewezen wordt, 'dit zeker een stap zou zijn in de goede richting. Een circulaire zal opgesteld worden. Kruiningen. 'Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten dat goedgekeurd is de rooilijn aan den Nisseweg, dat zij onthef fing verleenen van de 'O.S. voor de onder wijzer met verplichte hoofdacte en dat de begroeting 1931 is goedgekeurd. Verder een adres van de R.K. Bijzon dere School te Hansweert voor aanvrage van nieuwe gordijnen, dit zal later aan de orde komen. Het voorstel om langs de Moohneet een voetpad te ma'ken van basalttegels en be- tonbanden, keurt dhr Sinke goed, daar als de nieuwe weg klaar is er 'drukker ver keer zal komen. Dhr. Minnaar acht een 'bedrag van f 1100 en meer nog niet ge rechtvaardigd, evenmin aanbevelenswaard om overal op gemeentekosten hekwerk te plaatsen. Het voornemen van B. en W. om van D. Sin'ke tot Francoys een trottoir te leggen, acht hij eveneens in deze crisis een te luxieuse uitgave en zou dit voor- loopig uit willen stellen. Het voorstel van B. en W. wordt met 9 stemmen aangenomen, Minnaar tegen. Wijziging verordening begraafrechten VAN VRIJDAG 22 MEI 1931, Nr 195. TWEEDE KAMER. Wijziging van de Drankwet. Van de beteekenis der bepaling dat voortaan ook verloven evenals ver gunningen aan een bepaald maximum gebonden zijn is bij de verdere behande ling van het ontwerp niet veel overge bleven. Maximaal zullen er 22.037 verloven voor verkoop van zwak-alcoholische dran ken mogen zijn, terwijl op 1 Januari '30 15.000 verloven van kracht waren. Nu wilde het wetsontwerp aanvanke lijk voor gemeenten, waar op 1 Mei '27 het aantal verloven geringer was dan als wettelijk maximum geoorloofd wordt, dat lagere cijfer als maximum beschou wen, tenzij de Kroon op voorstel van den Raad binnen S maanden na inwerking treding der wet zou bepalen, dat het wet telijk maximum (dus bet hoogere) zou gelden. Een amendement-Boon strekte echter tot schrapping van deze bepaling en daar het mede door den minister werd aanbe volen, werd het met een groote meerder heid, 47 tegen 22 stemmen, aangenomen. Een ander amendement-B o o n dat extra-verloven mogelijk wilde maken voor vereenigingen zooals den Volksbond tegen drankmisbruik werd met 66 tegen 2 stemmen aangenomen. Omtrent de verdere behandeling kan nog worden vermeld, dat d r S1 o t p m a- ker de Bruïne schriftelijk zijn be langrijk amendement bad ingetrokken, dat den verkoop van zwak-alcoholiscben drank in winkels, waar ook andere za ken worden verkocht, wilde verbieden. Deze verkoop blijft dus geoorloofd, even als tot dusver. Overgenomen werd een amendement- Gerhard, dat het verbod van verkoop aan kinderen beneden 16 jaar van bier e.d. uitbreidt van winkels tot allen ver koop van zwak-alcoholischen drank. Aan jongelui beneden de 16 jaar mogen dus ook in koffiehuizen e.d. geen zwak- alcoholische dranken verstrekt worden. Over een amendement-B o o n, dat het verbod uit de wet wil lichten om in een coupé van een trein een glas bier te drin ken zal vandaag worden beslist.. De voor steller merkte hierbij op, dat hij onlangs een Minister zich had zien schuldig ma ken aan dit feit, dat voortaan met 5 we ken hechtenis of f 150 boete zou kunnen worden gestraft. Vandaag bet slot. De Af d. Zeeland van de Vereen, van Ned. Gemeenten houdt op Donderdag 28 dezer haar jaar vergadering te Middelburg. Aan bet jaar verslag is het volgende ontleend: Het aantal leden bedraagt 67 en is in 1930 eenigszins toegenomen. r Door het Bestuur der afdeeling werden drie vergaderingen gehouden. Deze von den alle te Middelburg plaats. De eerste algemeene vergadering van de afdeeling werd te Middelburg gehouden op 20 Mei 1930. Met de Directie van de Vereen, van Ned. Gemeenten bad op 26 Febr. en 3 Dec. 1930 te 's Gravenhage een vergade- tring plaats met de vertegenwoordigers van de verschillende provinciale afdee- lingen. De heer Huizinga woonde de eerstgenoemde, en de heer Bisschop de tweede vergadering bij. Vele actueele aangelegenheden maakten op die bijeenkomsten een punt van be spreking uit. Zoo werden o.m. behandeld: de tertiaire wegen en het wegenfonds. De plaatselijke verordeningen, voorvloeiende uit art. 21 der Besmettelijke Ziektenwet. Verplichte invoering van het vak lichame- F EUÏL LYto NT Sistorisch verhaal uit den Napoleon- tischen tijd. >,Hé meisje, kom eens hierl" zeide van Hoornebeke tot haar. Het kind sprong op, legde de lei en de griffel welke zij gebruikt had op zijde en ^kwam mot een komische uitdrukking van waardigheid op haar blozend gezichtje naar hem toe. Haar hond, een verwaan- le Fik van twee of drie palm hoog. ver gezelde haar. „Wel?" zeide ze vragend. „Is je vader thuis?" vroeg de ser vant. „Waarom wou u dat weten?" was hare wedervraag. „Er is een soldaat van ons weggeloo- en, en die moet hier zijn. Mogen wa innen komen?" „Weineen!" zei de kleine vastbesloten, vader is in 't duin, en moeder is ook niet auxs, en ik mag niemand binnen laten." „ik moet er toch in, kleine Kenau lijke oefening op de lagere school en de i financieelo gevolgen. Het verleenen van subsidies uit 's Rijks kas aan den dis- tricts-schoolartsendienst. De uitvoering van de regeling betreffende 't verbod van het berijden van wegen bij opdooi. De uitvoering van de Ambtenarenwet 1929, vooral met het oog op de dorpsge- meenten. De destructie van vee en vleescb ten opzichte van de Ned. Thermo-Cheiai- sche fabrieken. Moeilijkheden met de af wikkeling van pensioenaangelegenhö'l'iu in verband met bet onderzoek door den Pensioenraad. Samenwerking op bet ge bied van de brandweer. Wijze van subsi- dieering van bet Rijk ten behoeve van de kosten van werkversciialfing. Verla ging van rentetype van voorschotten wo ningbouw. 4-an de Directie der Vereen, van Ned. Gemeenten ontvingen wj uitvoerige ant woorden op de door den beer Verborst burgemeester van Wissenkerke en door den heer Hanssens, burgemees ;er van Stavenisse, op de ter alg. vergadering ge vraagde inlichtingen resp. over de bijdra gen der buitengemeenten voor Hooger- on Middelbaar onderwijs en over de te geven bestemming aan uo batige sloten der dienstjaren 1929 en 1930. Aan de le den werd een afschrift van deze brie ven toegezonden. 1 f ti effende het eventueel innen va a keurioonen voor vee en vleescb door de kantoorhouders van de hulppostkantoren w!erd door de directie van de Vereen, van Nedeilandsche Gemeenten ons advies in gewonnen. Na ingesteld onderzoek (leb ben wij de directie medegedeeld, dat wij van den voorgestelden maatregel voor het l.lalleland geen gunstige resultaten ver wachten. Door tusschenkomst van de directie weid door ons aangedrongen op verboo ging van het bedrag der Rijksvergoeding ad 7,5 ct. per getelden persoon bij; de 11e tienjaarlijksche volkstelling. Naar aanleiding van het rapport der commissie-Rijckevorsel voor verbetering van bet verkeer tusschen de Zuid-Hol- landscbe en Zeeuwscbe Eilanden met Z.- Holland en N.-Brabant werd aan den Minister van Waterstaat door ons een schrijven gericht, waarbij op verwezenlij king van de in bet rapport voorgestelde plannen voor zoover onze provincie be treft, wordt aangedrongen. De inkomsten der Afdeeling bedroegen over 1930 f 576.61 en de uitgaven f 241.86, zoodat bet batig saldo bedroeg f 334.75. (Het vorige jaar f 317.86). Aan de vergadering van Donderdag zal een) lezing verbonden zijn van mr. J. Everts, voorzitter van het Centraal Ar chief en Inlichtingenbureau inzake Maat schappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Amsterdam, over misbruiken bij het houden van collecten, verlotingen, inzame lingen op lijsten enz. Vlissingen. In de gisteren gehouden al gemeene vergadering van de Vereen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Vlis singen, bracht de secretaris bet jaarver slag over 1930 uit. Daaruit bleek, dat het ledental in 1930 met 54 toenam en op 1 Januari j.l. 693 bedroeg. In 1930 leende de bibliotheek 21702 banden uit tegen 20.999 in 1929, alzoo 703 meer. Boven dien nog een 60-tal werken, die uit andere bibliotheken in bruikleen waren gekre gen. Het aantal bezoeken aan de leeszaal bedroeg 8087 of 41 meer dan in 1929. Het boekenbezit bedroeg op 1 Jan. 1.1. 4098 banden, tegen 3842 op 1 Jan. 1930, dus een toename van 256. Een paar hon derd boeken werden opnieuw gebonden of door nieuwe vervangen. Het drukken van een nieuwen catalogus is dringend noodig en de vereen, zal zich deze uitgave moeten getroosten. Terneuzen. In de alg. vergadering van de Goöp. Boerenleenbank, onder voorzit terschap van den heer D. J. Dees, deelde deze o.m. mede, dat de plotseling ingetre den malaise in den landbouw, waaronder ook Z.-Vlaanderen gebukt gaat, zich in het afgeloopen jaar ook heeft doen ge voelen ten opzichte van de bank. Bedroeg de omzet over 1929 ruim 24 millioen gul den, in 1930 daalde dit cijfer met bijna 3 millioen tot ruim 21 millioon gulden. Het ledental bleef stationnair, de toetre dingen wogen op tegen de opengevallen plaatsen tengevolge van overlijden, ver trek en bedanken. Over het afgeloopen jaar werd geen enkel verlies geleden, terwijl de bank er Hasselaar", zeide Johan, wien de tegen stand van het kleine ding bijzonder ver maakte. „Ik ben geen Kouwe Saar, je hoeft me niet uit te schelden. Ik heet Marieke." „Marieke van wie?" „Van vadert" zeide het meisje kortaf. Zoo'n domme vraag verdiende in haar oogen geen ander antwoord. „Maar als je hier durf te komen stuur ik Fik op je af, en die zal je in de beenen bijten. Wacht eens, ik zal je wel krijgen!" Zij draafde naar binnen, en kwam eeni- ge oogenblikken later aansleepen met een waschtobbe, welke zij slechts met moeite voort kon krijgen. Benieuwd, wat zij daarmede wilde uitvoeren, stond de sergeant het aan te kijken, doch hij barst te weldra in een hartelijk gelach uit, toen Marieke de tobbe tegen het bek zette, en vervolgens vaders stok halende, zegevie rend uitriep: „Kom er nu eens in, als je durft!" „Verschrikkelijk, Marieke, je zoudt ons haast bang maken", zeido van Hoorne beke, nam een aanloopje en was mat een sprong over de geduchte verdedigingswer ken heen. Marieke liet een luiden angst kreet hooren, en Fik, wien, als hij schoe nen gedragen had, het hart daarin zou gezonken zijn, rende als dol do woning in. „Zie je Marieke, dat ik er wel in kan komen" zeido Johan, om het versohrikte meisje een weinig gerust te stellen. Daar op maakte hij den toegang vrij en wenk te zijne soldaten hem te volgen. Daar werden voetstappen gehoord. Ma rieke uitte een vreugdekreet en holde naar den man toe, die met een bijl over den linkerschouder op het buisje toetrad. Hij scheen weinig verwonderd te zijn over de verschijning van de soldaten en vroeg doodbedaard als stonden hem geen ja ren gevangenisstraf te wachten, wanneer de vluohteling in zijn huis ontdekt werd aan den sergeant wat hij hier kwam zoeken. Johans gelaat teekende blijde verras sing. Jawel, het was hetzelfde verweerde, trouwhartige gezicht, schoon thans met een aantal rimpels doorploegd: dezelfde roode haar- en baardkleur, hoewel nu met eenige grijze en witte baartjes doorvloch ten. Glimlachend reikte de sergeant den boschwachter de hand, zeggende: „Kunt gij u nog Johan van Hoorne beke herinneren, Fancras?" „Jonker Johan, zijt gij het zelf" riep Pancras met blijde verrassing uit, en drukte krachtig de hem aangeboden hand. Hij wilde nog wat zeggen, doch eensklaps viel zijn oog op de gebogen gestalte van Kees Velders, die tegen een boom geleund hen beiden bespiedde. „In 's vredsnaam, Jonker", zeide Pan cras verdrietig. „"Wat moet die kerel bij u doen?" „Hij is de aanbrenger; kent gij hem? Ik moet Cuilenburg bij u zoeken: men zegt dat gij hem verborgen houdt." „Welke Cuilenburg, Leonard of Jan?" De sergeant zag den boschwachter even aan, voor bij antwoordde, doch geene spier van diens gelaat verried, wat er in hem omging. „Jan bedoel ik. Leonard is waarschijn lijk al lang in Engeland. Wilt ge mij den weg wijzen?" Van Hoornebeeke gaf nu zijn bevelen, en posteerde een achttal soldaten zoo, dat geen muis uit de woning kon sluipen, zonder gezien te worden. Twee andere be waakten Kees Velders, zeer tegen diens begeerte, want hij bad er op gerekend bij de huiszoeking tegenwoordig te zijn en onbemerkt het een of ander te kunnen kapen. De overigen doorzochten onder lei ding van den sergeant het huis, en geen muizengaatje was er, dat onbemerkt bleef. Na het huis werd de schuur onderhanden genomen, en daarop het erf, de houtsta pel, de tuin, Biets werd overgeslagen. wordt evenals een wijziging der Zuid- Bevelandsche gascentrale „Oosteinde" met 10 stemmen vastgesteld. Bij het opnieuw vaststellen van de ver ordening art. 208 der Gemeentewet, stem den tegen de 2 S.D.A.P.-ers. Enkele wij zigingen van pensioensgrondslagen wer den met 10 st. vastgesteld. Eveneens met 10 st. tegen 1 Juli eervol ontslag verleend aan L. J. Heijboer als onderwijzer aan de openbare lagere school te Hansweert. De voordracht voor een onderw. aan de O..S. te Hansweert is: 1. C. J. M. Mazure, 2. A. Verpoorte. Bij stemming verkreeg Mazure 6 en Verpoorte 4 stemmen. Het verzoek van K. A. Stoffels om plm. 16 vierk. M. grond, gelegen voor zijn café in gebruik te mogen nemen, wordt met 10 st. goedgekeurd. Evenzoo wordt goedge keurd de wijziging begrooting Burgerlijk Armbestuur 1930. De wijziging gemeente- begrooting 1930, 'betreffende hoofdzakelijk de verhooging van den post, subsidie B.A., wordt met 10 st. goedgekeurd. Om op denzelfden voet voort te gaan, zooals het B.A. 'dit tot 'heden gedaan heeft in 1931, zullen de begroetingen van B.A. en gemeente gewijzigd moeten worden door een 'hoogere subsidie. Dhr Burkink maakt aanmerking op de bedoeling en noemt enkele gevallen. De voorzitter meent ec'hter dat niet de raad zich moet plaat sen op de plaats van het B.A. De beide wijzigingen worden met 10 st. aangen. Met 10 at. wordt aan mej. B. Wijman- Zwart eervol ontslag verleend als hoofd der bewaarschool te Kruiningen. Bij de rondvraag dringt v. d. Straaten aan op het plaatsen van bordjes bij Griep. Dhr. Witte vraagt of het juist is dat de personen, die bij de 'Zuiderzeewerken zijn, om de 8 weken vrij reiskosten krijgen voor bezoek aan hun familie. De voorzitter deelt mede, dat dit juist is en voegt er aan toe, dat B. en W. 'gepubliceerd hebben, dat zij bovendien vrij reiskosten verleenen voor bezoek om de 4 weken. Door het 'hoofdstembureau is thans de volgorde der ingediende lijsten vast gesteld: 1. R.K. v. Hootegem; 2. Vrijz. Job. Sinke; 3. Stk. 'Ger. J. de Bat; 4. R.K. Ar'b. de Leeuw; '5. A.R. C. Minnaar; 6. S.D.A.P. Burkink; 7. C.H. Frangoys; 8. V.D. v. d. Straaten. Gisteren vergaderden onder voorzit terschap van A. J. Lindenberg de inge landen van 'het Waterschap Kruiningen in Hotel Korenbeurs. De rekening 1930 1931 sloot met een batig saldo van f 42.94. De begrooting '31-'32 bedraaJgt f 36056.16, terwijl het dijkgeschot ongewijzigd bleef. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Paardenwet: H. V. G., Breda f 0.50 of 1 d.; leerplichtwet: J. J. P. L., Goes f 5 of 5 d.; jagen ingesloten jachttijd: P. M., 's Hee- renhoek f25 of 10 d.; eieren van wild zoeken: G. S., Wissen kerke f5 of 5 d.; eieren van wild vervoeren J. V., Goes f3 of 3 d.; als voren en zoeken P .G. V., Goes 2 maal f 1.50 of 2 maal 1 d.; te Wolpbaartsdijk een auto zonder licht laten staan: G. G., Wolphaartsdijk f 5 of 5 d.; op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: J. W., Borssele f 10 of 10; overtr. Keuringsverordening Rilland- Bath: A. v. P., J. v. Z., Rilland-Bath f 5 of 5 d.; te Krabbendijke ter zijde van een weg afval neerstorten: P. S., H. B., Waarde f 10 of 10 d.; te Kapelle met een motorrijtuig har der rijden dan 20 K.M. per uur: I. v. B., Goes f 15 of 15 d.; te Ierseke in een tapperij iemand toela ten die meerdere malen wegens dronken schap is veroordeeld: J. P., Ierseke f 10 of 10 d.; overtr. van de wet op openb. vervoer middelen: G. J. d. J., Driewegen, ontsla gen van rechtsvervolging; met auto laten rijden zonder voldoende remmen: G. J. d. J., Driewegen f 25 of 10 d.; met een autobus meer personen ver voeren dan daarop is aangegeven: M. d. B., Goes f 10 of 10 d.; Schelde bevisschen zonder voorzien te Alles te vergeefs; de vluchteling werd niet gevonden. Ademloos en uitgeput, bestoven en vol spinrag liet de sergeant zich op de wasch tobbe neervallen, welke Marieke bij het hek gesleept had. „De Weerd", gebood hij, terwijl hij zich het gelaat met zijn zakdoek afwisch- te, „breng dien Velders eens hierl" Het duurde eenige minuten eer aan dit bevel voldaan kon worden. Kees had het zich namelijk zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en sliep thans onder een hoogen den zijn roes uit. Het kostte den soldaten vrij wat moeite hem wakker te krijgen en eerst toen een emmer koud water met een flink aantal stokslagen en kolfstooten waren toegepast, stond hij op en kon men hem bij den sergant brengen. „Hoe heb ik bet nu met je?" beet deze hem toe. „Je hebt plechtig verzekerd, dat de vluchteling hier is en hij is er niet. Spreek op: waar heb je hem gezien?" Bevend en sidderend deed Kees ver slag van zijne ontmoeting met Jan Cui lenburg, doch verzweeg daarbij wijselijk, wat bij in het duin uitvoerde en waar mede Jan zijn stilzwijgen gekocht had.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5