No. 195 Vrijdag 22 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Is EERSTE BLAD. Als één man. lopwp enz. Hchten. li 1931, 2.30 u. .VY Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. PUOOINdFABR^7'POLAK» GGON/A/CEY Belangrijkste Nieuws. Verzekert U tegen brandschade bij de Ass. Mij „de Nederlanden van 1845" Agentschap Binnenland. re hechtenis, et aftrek. Iteur van den :g heeft he i-harding van een gedeelte (Draaibrug la), tusschen lemende wer- |h koopmans- .V. Nederl. |1.900; N.V. Silvolde Apeldoorn weg, Heem- Oldenzaal rijf v.h. H. J. 30; N.V. Be- A. de Wil- f95.470; fa. op Zoom Lannemersbe- f94.170 en Co, Terneu- rijksweg 58b Jiing f 22.000. |en te Koude- Schoondijke lurg f 23.840; H. J. v. d. J.V. tot aan- burg f 22.360; knuist te 's H. |tgasse Zn., Boven, Elle- J. J. Jan- |590; P. de d. Klippe, Jr., Seroos- jekker, Veere puwer Sr. te lande en het ijfhouten te- ie noordzijde laVen te Ter- ph rij vers: Verschelling 180; A. Kaan Iten f 5385, al 1 Terneuzen. |is heden aan- ien steiger te Raming Bruinisse Ierland en D, 114.480; M. J. DO; J. J. Jan- |A. J. Verjaal d. Klippe te |le Bourgraaf, d. Straaten landsche aan- V en Zn N.V. bouwen van zijnen en ga- straat te Lei- krij ver Th. J. Ir. lei 1031. n.m. 6.12 5.52 6.37 5.37 6.32 6.52 6.02 6.27 7.22 7.27 7.47 6.42 |8 13 |3 I8 18 13 18 E3 .8 0q ^BERICHT. van 22 Mei: l-Oostelijke tot vaar bewolkt, zachter. ig 3 uur: «O 9V Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WEEKDAG. Abonr-?«>P«tsssr43*: Per 3 maanden, ftraneo oer oost, t3n- I-osse nummers !9J5 Prijs der AdvertentlSni 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ot BI] abonnement belangrijke korting. lag 761. tsarai Handelend over de moeilijkheden die zich hier en daar bij de voorbereiding van de Gemeenteraadsverkiezingen voordoen, wijst de Standaard op het gevaar dat zich tegenstellingen vormen, die het politieke leven voor langen tijd verbitte ren, om dan te vervolgen: Zulks nu moet zooveel mogelijk wor den voorkomen. En voor den Antirevolutionair kan het niet vreemd schijnen, als wij hier wijzen op onze roeping tot zelfverlooche ning, die eerst gaat spreken, als wij meenen, dat ons onrecht werd aange daan. Wien het naar den zin gaat, behoeft geen offer te brengen. Het offer voor het beginsel wordt gevraagd, als wij mee nen, dat ons ongelijk werd aangedaan. Welnu de beste wraak, die men daarover kan nemen, is nog altijd, juist dan zich met hart en ziel te geven voor den strijd, dien de Partij bij de stembus heeft te voeren. Men zie hier nooit voorbij, dat voor den Antirevolutionair allereerst de ver antwoordelijkheid geldt, die een zetel in den Raad oplegt aan dengene, die hem bezet. De Democratie heeft dit goede, dat Zij heel de burgerij bij de samenstelling van het Gemeentebestuur betrekt. In een zoo algemeen mogelijk mee leven met de Gemeentezaak ligt een goede politieke scholing voor een volk. Maar de Democratie heeft deze scha duwzijde, dat zij den lust tot den eere- post wekt, maar tegelijkertijd de verant woordelijkheid doet schuwen. Werd de verantwoordelijkheid beter gezien, de lust om in Staten en Raden zitting te nemen zou minder groot zijn. Maar wie de verantwoordelijkheid goed ziet, legt er zich gemakkelijk bij neer, als hem die wordt onthouden, of zelfs door den gang van zaken bij de candidaatstel- ling wordt ontnomen. Ook wie meent, dat menschen hem in den weg stonden, zal toch, als hij goed Antirevolutionair is, de hoogere leiding in zijn leven nooit voorbijzien. En vragen, dat hij steeds de gehoor zaamheid aan de ons heilige beginselen vóór alles, ook voor persoonlijke neiging mag stellen. Wordt dit beseft, dan zal alle moei lijkheid bij de stembus moeten wijken. Dan staat de begeerte voorop, om met de Partij als één man op te trekken voor de overwinning en de doorwerking van die beginselen, die ook de gemeentelijke politiek moeten beheerschen, zal het met het gemeentelijk leven goed gaan. De Statenstembus bracht rijken zegen en groote blijdschap. Als wij allen onze roeping verstaan, zal het bij de Gemeentelijke stembus ook zoo kunnen zijn. Een geestdriftvolle strijd, in groote eenheid, staalt onze kracht. In alle gemeenten, waar dus eenige moeilijkheid rees, moet die nu worden weggevaagd. En juist wie meende, dat er voor hem reden tot critiek of zelfs tot teleurstelling bestaat, behoort daarin voor te gaan. Dat is eisch van ons beginsel, een be ginsel, dat wij niet aan menschenwijsheid ontleenden, maar dat ons gegeven werd door Gods gunst, in gehoorzaamheid aan Gods wil en wet. Zij er dan ook alom thans rijke bezie ling in den strijd voor onze Gemeente raden. Het groote belang van eenheid voor wie den Christus belijden, sprak zelfs in verschillende gemeenten zóó sterk, dat de Christelijke partijen als één man voor één lijst zullen optrekken. Omdat het belang der Gemeente dit VToeg, en het verkrijgen van een goed resultaat bij de stembus het gebood. Dit bewijst hoe onder ons volk het besef groeit, dat de beginselen der revo lutie, die ook, en niet het minst, onze gemeentelijke politiek doordringen en be derven, met alle kracht moeten worden weerstaan. Naarmate het gevaar dier beginselen beter wordt gezien, wordt ook de drang tot gemeenschappelijke bestrijding ervan, sterker. Bit stemt tot blijdschap. Maar hoeveel te meer is het dan noo- dig, dat onze Partij met blijden moed in groote eenheid overal optrekt. Als één man ten strijde. Dat zij alom onze leus. Het Belgisohe Kabinet heeft ontslag genomen. De Belgische regeering heeft gistermid dag haar ontslag ingediend. Vóór de Kamerzitting welke eindigde met de ontslagneming van het geheele kabinet, had de rechterzijde der Kamer een bijeenkomst gehouden inzake het voorstel van den socialist Huysmans om de behandeling der credieten voor de landsverdediging uit te stellen. De minister van defensie De Broqueville had in deze bijeenkomst op de dringende noodzakelijkheid gewezen de credieten goed te keuren. Met 90 tegen 77 stemmen en 2 blanco verwierp de Kamer dan ook gistermid dag bet voorstel-Huysmans tot uitstel der behandeling van het ontwerp inzake de credieten voor de grensverdediging. De premier Jaspar aanvaardde het amendement-Poullet, waarbij de werken voor Antwerpen werden uitgezonderd van de uit te voeren werken, doch verklaarde zich tegen het amendement-Sap, waarbij ook de werken voor Gent uitgezonderd zouden worden. Daarentegen aanvaardde de premier eveneens een amendement van den katholieken afgevaardigde van Ant werpen, Marck, om de oorspronkelijke ge vraagde credieten, ten bedrage van 220 millioen, te verminderen tot 175 millioen. De zitting werd thans woelig. De fron- ter Leuridan kreeg het woord en ontke tende al dadelijk een storm. Leuridan verweet aan de „Belgisten" het bloed der Vlaamsche jeugd te willen doen vloeien ten bate van de Eransche belangen. De liberaal Deveze verklaarde, dat hij de regeering steunde, denkende aan het belang van het land. Als de regeering 175 millioen had gevraagd, zouden wij, aldus spr., gezegd hebben: goed, maar nu het een Kamerlid is dat de vermindering voorstelt, kunnen wij niet iets aanvaar den dat op een marchandeeren lijkt. Deveze zeide, niet te weten of zijn vrienden hem zouden volgen, maar ver klaarde beslist, dat hij niet voor het amendement-Marck zou stemmen. Er ont stond een onbeschrijfelijke beweging in de zaal. Minister Bovesse (liberaal minister voor de posterijen) verklaarde hierop, dat hij zijn ontslag nam en verliet de re- geeringsbank, om weer tusschen zijn li berale collega's plaats te nemen. Hem werd een ovatie gebracht. Het geroep „Aftreden!" werd luider en krachtiger. Daarop schorste de voorzitter de zitting. Na afloop eener bijeenkomst, gister middag na de schorsing der Kamerzit ting gehouden, besloten de leden der re geering hun ontslag bij den Koning in te dienen. De staking in Noord-Frankrijk. De zeer ernstige textielstaking, die in het Noordelijk industriebekken is uitge broken, omvat alleen voor Roubaix, Rijs- sel en Toercoing reeds een aantal van 110.000 stakers op de 125.000 arbeiders, daar in de textielindustrie werkzaam. De organisaties van de C.G.T. (socia listische vakbonden) en de Christelijke vereenigingen gaan hand in hand en zijn zeer waakzaam jegens de communistische vakbonden, die het conflict van karakter willen doen veranderen. De staking is het gevolg van de ma laise, die de patroons heeft doen beslui ten de 4 pet. premie wegens getrouwe opkomst op te schorten en den maatregel heeft doen overwegen, om de loonschaal met 10 pet. te verminderen. Het is die laatste bedreiging, die de textielarbeiders heeft doen besluiten, zich onmiddellijk tegen elke vermindering van loon te verzetten, daar de indexcijfers vol doende aantoonen, dat de levensduurte onrustbarend blijft toenemen, zoodat een vermindering dubbel zou treffen. De toestand is bijzonder moeilijk, wijl tal van fabrieken zoodanig in moeilijk heden verkeeren, dat zij er de voorkeur aan geven, tijdelijk te sluiten, in plaats van door te werken op den huidigen te hoogen loonstandaard. Maar van den anderen kant is de le vensduurte zoozeer toegenomen, dat van arbeiderszijde met geen mogelijkheid in een salarisverlaging kan worden toege stemd. Het conflict, dat uitgebroken is, wordt dan ook algemeen zonder uitweg gezien, tenzij een scheidsrechterlijke uitspraak door beide partijen zou worden geaccep teerd. Men ziet dan ook van de zijde der sta kers reeds naar arbitrage uit en de mi nister-president Laval, die reeds zooveel loongeschillen tot een goede oplossing heeft weten te brengen, wordt reeds als arbiter genoemd. Doch het is nog niet bekend, dat het patroonsconsortium van arbitrage wil we ten. De Spaansche ex-koninklijke familie in goeden doen. Volgens een mededeeling van het Spaansche departement van financiën bedraagt het vermogen van ex-koning Alfons 26,200,000 pesetas, waarvan 800,000 in baar, 800,000 in onroerende goederen, 14 millioen in buitenlandsche effecten, die bij buitenlandsche banken zijn gedeponeerd en 9 millioen in Spaan sche effecten. Het vermogen van den kroonprins bedraagt bijna 13 millioen, dat van de koningin en van elk verder kind ongeveer 2% millioen. Hierbij komt nog een vermogen van wijlen de konin gin-moeder, dat op ongeveer 35 millioen pesetas wordt geschat. Rusland en de Londensche Tarwecon- ferentie. Bij geruchte verluidde reeds gistermor gen, dat de Russische delegatie zich prin cipieel met een uitvoerquota-systeem ac- coord zou verklaren. Rusland is slechts dan,, zoo is later ge bleken, tot deelneming aan export-con- tigenteering bereid, wanneer het contin gent, dat Rusland wordt toegewezen, vastgesteld wordt in overeenstemming met de plaats, welke Rusland vóór den oorlog als tarwe-exporteur innam. De graanoogst van Rusland bedroeg in 1930: 29^ millioen ton, waarvan 23.400.000 vereischt zijn voor binnen- landsch gebruik. De oogst voor 1931 wordt geraamd op 36^ millioen ton. Voor Rusland is een uitbreiding der pro ductie noodzakelijk en het voorstel der Amerikaansche delegatie om de opper vlakte voor den graanbouw te verminde ren onaannemelijk. Het is duidelijk, dat een der beste op lossingen voor de regeling van den graan- export, de vaststelling is van bepaalde uitvoercontingenten; het contingent voor Rusland $ou echter gegrond moeten zijn op den graanuitvoer van vóór den oorlog. De vaststelling van vaste prijzen, zelfs indien het minimumprijzen zijn, is voor Rusland onaannemelijk. De Europeesche commissie gesloten. Gisteren heeft de Europeesche commis sie te Genève haar slotvergadering ge houden. Met betrekking tot de landbouwvraag stukken heeft ze in de eerste plaats be sloten, dat de onder-commissie voor het van de hand doen van de overschotten der toekomstige graanoogsten in de Oost- Europeesche landbouwstaten, welke on der-commissie in Februari te Parijs bij een is geweest, thans opnieuw op 10 Juni te Genève zal bijeenkomen om de voorstellen te behandelen, die verschil lende delegaties gedaan hebben met be trekking tot de landbouwproblemen. De Europeesche commissie heeft verder kennis genomen van de voorstellen van het internationaal arbeidsbureau en heeft besloten een gemengde commissie te be noemen van 6 leden der Europeesche commissie en 6 leden van den Raad van Beheer van het internationaal arbeids bureau tot bestudeering van de vraag stukken der werkloosheid en in het bij zonder tot overweging van de mogelijk heid van een onmiddellijke schepping van een Europeesche arbeidsbeurs en van de ontwikkeling van de emigratie der Europeesche arbeiders. Russische manieren. De openbare meening te Athene is zeer geschokt door een bericht in de bladen, dat de politie van den Piraeus ontdekt heeft, dat negen beruchte communisten, die uit de gevangenis ontsnapt waren, heimelijk, met behulp van het Russische gezantschap aan boord van het Russische stoomschip Iljitsj gebracht zijn, dat Zon dagavond naar Konstantinopel en Odes- sa vertrokken is. De politie heeft ont dekt, dat de mannen met een stóomsloep naar buiten zijn gebracht en daar ge wacht hebben op het langskomen van da Iljitsj, die hen aan boord nam. De eige- t&d££e IwtrtkoUar U vorhsifcfari/ naar van de stoomsloep kreeg 12.000 drachmen. Voorts waren er aan boord van de sloep nog vijf onbekenden, van wie de politie vreest, dat het witte Rus sen waren, die in een hinderlaag geloo- pen zijn. Skoerinin, een attaché van het Russi sche gezantschap, bevindt zich aan boord van de Iljitsj als passagier en is op de gewone wijze aan boord gegaan. Wolkbreuk boven Polen. Gisteren ontlaadde zich boven het dis trict Leobschutz een hevig onweer, dat gepaard ging met een wolkbreuk. Vooral het gebied van de Troja had van den ongekend hevigen regenval te lijden en bi] Baden steeg het water een halven meter, tengevolge waarvan een dijk door brak en de geheele streek overstroomde. Aan de te velde staande gewassen is groote schade aangericht, vooral in de gemeenten Badewitz, Loewitz en Sauer- Vvitz. Menschenlevens werden wel be dreigd, doch gelukkig konden alle in gevaar verkeerenden gered worden. Ten gevolge van de overstrooming is het elec- triciteitsbedrijf in de streek gestoord, zoo dat het reddingswerk in het donker moest worden voortgezet. De overstroo- juing heeft een grooteren omvang, dan die van het voorjaar 1929. Bedrijfsbeperking. De Ver. Stahlwerke A,G. te Gelsen- kirchen kondigde 'de sluiting der mijn „Graf Molkte" in Gladbach aan tegen 14 juni, waardoor 465 arbeiders en ander personeel werden ontslagen. De Harpener Bergbau A.G. heeft goed keuring verzocht tot de sluiting van de mijn „Karl", waardoor 897 arbeiders en ander personeel werkloos worden. Korte berichten. Uit het Westen der Vereenigde Sta ten wordt een buitengewone hitte ge meld. Op vele plaatsen zijn reeds bosch- branden uitgebroken. Briand heeft Litwinof ontvangen aan deze bespreking hecht men in Volken bondskringen groot belang. Te Philippopel is een zes verdiepin gen hoog tabakspakhuis tot den grond toe afgebrand, waarbij een groote hoeveel heid regietabak in vlammen opging. De 500 in het gebouw werkzame arbeiders slaagden er met veel moeite in zich in veiligheid te stellen. Tengevolge van de enorme hitte-uitstraling kon de brandweer niet veel tegen het vuur uitrichten. De brand, die een aanzienlijke materieele schade heeft aangericht, werd vermoede lijk door kwaadwilligen aangestoken. Gisteravond zijn te Parijs 200 kin deren van werkloozen uit Hamburg, Ber lijn en Leipzig aangekomen. Zij zullen een maand in een vacantiehuis op het eiland Oléron aan de Westkust van Frankrijk doorbrengen, als gasten van de Fransche vakvereenigingen. Volgende week wordt nog een groep Duitsche kinderen ver wacht. Binnenland. Zorg voor jeugdige werkloozen. De uitvoering van de tarwewet. Buitenland. Belgische kabinet afgetreden. Rusland en de tarwe-uitvoer. De Europeesche conferentie gesloten. De Koningin naar Parijs. De Parijsche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft: Het bezoek tegen 15 Juni, door Ko ningin Wilhelmina aan Parijs te brengen ter gelegenheid van de Internationale Koloniale Tentoonstelling, zal allerwege met warme instemming worden verno men. Het laatste officieel bezoek, door de Koningin en den Prins aan Parijs ge bracht, dateert van vóór den oorlog. Later is de Prins hier nog geweest. De Konin gin zal het eerste staatshoofd zijn, dat door President Doumer in zijn nieuwe waardigheid wordt ontvangen. Hij wil ter eere van de Koningin een intiem dé jeuner aanbieden. Allen, die hebben medegewerkt om de Nederlandsche afdeeling op de tentoon stelling te maken tot een belangrijke en belangwekkende manifestatie, zullen in dit hooge blijk van belangstelling de ver diende nationale belooning van hun werk vinden. Dat de Koningin incognito reist, kan de waarde van dit bezoek slechts verhoogen. Strafbaarstelling kwetsende meenings- uitingen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp: Aanvulling van het Wet boek van Strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor Godsdienstige gevoelens krenkende uitingen: de heeren Marchant, Gerhard, Teulings, Van Wijn bergen en De Wilde. Ned. Vereeniging Landverhuizing. Gisteren heeft de Ned. Vereeniging Landverhuizing de tweede vergadering gehouden over het voorstel tot het ver- leenen van medewerking aan het oprich ten van de stichting „Landverhuizing Ne derland", en daarmede gepaard gaande ontbinding van de Ned. Vereeniging Landverhuizing. Evenals in de vergadering van 16 Mei j.l. stemde ook in deze vergadering een meerderheid vóór ontbinding. Daarmede is over de ontbinding der vereeniging, die in December 1913 werd opgericht, beslist. In de commissie van liquidatie werden gekozen de heeren mr S. J. Hogerzeil, penningmeester der vereeniging, J. A. Beretta, persoonlijk lid en L. Vermeulen, afgevaardigde van het Ghr. Nat. Vakver bond. Uitvoering van de Tarwewet. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft de commissie van advies voor uit voering van de Tarwewet te 's Gravenhage een vergadering gehouden. Ondanks het verzet van de zijde der meelfabrikanten (Vita) is besloten, den minister te advisee- ren den doorsneeprijs der inlandsche tar we te stellen op f 12.50 per 100 K.G. Volgens hetzelfde blad zal, tegenover een steun aan de boeren van f 6 f 7 bij dien doorsneeprijs van f 12.50, het pu bliek in den broodprijs f 10.25 per 100 K.G. inlandsche tarwe extra opbrengen, waaronder f 4.25f 3.25 aan administra tiekosten en extra-winsten voor meelfa brikanten, importeurs, enz. Bovendien wordt er op gewezen, 'dat de prijsafspraak van fabrikanten en importeurs, n.l. een verhooging van den prijs van Amerikaan sche bloem met f 6, neerkomt op een prijsverhooging van 6065 ct, aangezien d6 gemiddelde prijs van Am. bloem (c.i.f.) f 2.50 fcsirsagt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1