iNDEL No. 194 Donderdag 21 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ;n partijen. Hendrikse Go's BankN.V. Goes isten iels, etten EERSTE BLAD. en. JELBURG. turwijnen FRÈRES oops Wijnen. !•- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verzekert U tegen brandschade bij de Ass. Mij „de Nederlanden van 1845" Agentschap: nkel middel, kwakte, van ïelpt dan de |rdt doot de op, maakt veerkracht, Den Haag. ktelt in .le aangeboden [dan liever een stelt prijs op lan in den van ïandel der Likeurstokers, fGE DELFT. ƒ!•- 1-25 1-25 [jn„1.25 1-25 125 1-25 ijn der zeer fijn) 1.30 2- 1.50 en 2.— per 1. 2.80 13.- ber 1,2.80 JTL— en „1.25 ïever p. 1. „2.90 naak „1.95 2.85 en 3.15 |iale korting, glaswerk. Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDE2SA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455, Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELZEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, iranco per post, 3. Losse nummersïü.05 Prijs dor Advertentien: 1i regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. V Autoriteit of majoriteit. We staan weer voor de Gemeenteraads verkiezingen. Niet minder dan bij de verkiezing voor de Prov. Staten is het noodig, dat het aantal stemmen op de Antirevolutionaire candidaten zoo hoog mogelijk wordt opge voerd en dat al het mogelijke wordt ge daan opdat de invloed van de Antirevo lutionaire beginselen zooveel mogelijk wordt bevorderd. Een enkele maal wordt tegen het voe ren van een stevige verkiezingscampagne bezwaar gemaakt. Het komt voor, dat zij, die ijveren voor de vermeerdering van het aantal stemmen op de A.-R. lijsten, wor den teruggewezen met de opmerking, dat het in de staatkunde en ook in de ge meentepolitiek niet in de eerste plaats moet te doen zijn om majoriteit maar om autoriteit. En men meent daarbij steun te vinden in het program van de Ghr.-Hist. Unie, waar het heet: „Het is dus niet zoozeer te doen om majoriteit (de meerderheid der kiesgerechtigden) als wel om autori teit (gezag van het Woord Gods); niet om het succes van de partij, maar om de macht van het beginsel." Het behoeft wel geen betoog, dat wat hier gezegd wordt op zichzelf volkomen juist is. Als we het zoover konden brengen, dat in alle belangrijke colleges de meerder heid van de zetels bezet werd door Anti revolutionaire personen en het beginsel werd door hen losgelaten, dan hadden we minder dan niets bereikt. Dat is een punt waarmee vooral bij de candidaatstelling moet worden gerekend. Het is van groot belang als men met candidaten kan komen die stemmen kun nen trekken, maar nooit mag hierbij de begeerte naar majoriteit er toe leiden van den rechten, principieelen weg af te wijken. Doch met het ijveren voor het verkrij gen van de meerderheid of althans van een zoo groot mogelijk aantal zetels, heeft dit niets te maken. Volkomen juist is dan ook wat de heer C. E. van Koetsveld indertijd in verband met de bovenaangehaalde zinsnede op merkte: „Het is ongetwijfeld waar, dat de be ginselen boven alles moeten gaan, en dus moet heel ons streven zeer zeker gericht zijn op het doen erkennen van de auto riteit der beginselen, die wij de ware ach ten. Dat spreekt zóó vanzelf, dat het eigenlijk niet gezegd behoeft te worden. Maar ook spreekt het vanzelf, dat waar wij een partij vormen en die steeds ster ker trachten te maken, wij dit met geen ander doel doen, dan om een leger te krij gen, dat in verband met anderen strijdt ter bereiking van de majoriteit op zich- zelve, niet uit bloote machtsbegeerte, maar terwille van de doorvoering onzer beginselen." Zoo is het. Als wij met kracht aan het werk gaan in verband met de komende Raadsverkie zingen, dan is dat niet, omdat in Antire volutionairen kring majoriteit gesteld wordt boven autoriteit. Maar de autoriteit van de A.-R. begin selen kan zoo niet alleen dan toch in hoofdzaak slechts verkregen worden, door te streven naar majoriteit. Daarom niet: autoriteit of majoriteit; maar: majoriteit om te komen tot autoriteit, tot versterking van den invloed der A.R. beginselen ook in de gemeente politiek. Verwacht mag dan ook, dat alle mee levende Antirevolutionairen gaarne zul len meewerken om den uitslag van de ko mende verkiezing aan dit doel te doen beantwoorden. Naar beperking van de graanproduetle In de wereld? Gisteren zijn de besprekingen in de graanconferentie te Londen voortgezet. MacKelvie, lid van den federalen land bouwraad der Ver. Staten zeide: Wij zien geen mogelijkheid om het wereldprobleem van het graan op bevredigende wijze op te lossen, tenzij door, als een der voor naamste elementen dier oplossing, daarin op te nemen een beperking d o r productie in de uitvoerende lan den individueel en over het algemeen, tot er een behoorlijke aanpassing van de productie aan de behoeften kan worden bereikt en vervolgens een nieuwe beper king der uitbreiding van de productie. Voor den landbouw als voor de industrie zal alleen een aanpassing van de produc tie de opgekomen moeilijkheden kunnen bezweren. Alle gedelegeerden zeiden, dat het een goede oplossing zijn zou, indien de op pervlakte van den graanbouw beperkt kan worden. De Australiërs hebben voorgesteld een internationaal verkoopsorganisatie te vor men, bestaande u:t vertegenwoordigers van de graan-uitvoerende landen, voor de controle van al het graan, dat bij den export te koop wordt aangeboden. De Europeesche conferentie en de kwestie der agrarische credieten. In de Europeesche commissie kwam het gistermiddag bij de bespreking der kwestie van de landbouwcredieten tot een levendig debat. De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken protesteerde tegen de uitslui ting der Europeesche niet-leden van den Volkenbond van het voorgenomen stel sel van agrarische credieten en eischte, met het oog op het karakter van Tur kije als uitgesproken landhouwland een verandering- der bepalingen, die ook toe treding van Turkije en daardoor voor de Turksche boeren het verkrijgen van hy pothecaire credieten onder dragelijke voorwaarden mogelijk zou maken. De Russische volkscommissaris Litwi- nof viel de grondgedachte aan van het voorgestelde plan, volgens welke agrari sche credieten slechts tegen hypotheek verleend kunnen worden. Briand verklaarde ironisch, dat er een middel bestaat om den Turkschen wensch in vervulling te laten gaan en dat hij het aan de scherpzinnigheid van den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken overliet om dit middel te vinden. Briand verklaarde verder, dat de Fran- sche regeering voorstelde de Internatio nale landbouwcredietbank te Genève te vestigen. Henderson juichte het nieuwe instituut toe, maar wees er op, dat er van En- gelsch standpunt uit, zekere moeilijk heden bestaan. Curtius sprak de verwachting uit, dat het ontworpen agrarische bankinstituut verlichting zal brengen voor den nood lijdenden landbouw. Duitschland ver- we cht bovendien dat het instituut een algemeen Europeesch karakter zal heb ben. Zonder de onderteekening door be paalde landen als voorwaarde te willen stellen voor de eigen onderteekening, moest hij verklaren, dat Duitschland zijn ratificatie van de onderteekening niet al leen door Frankrijk, Italië en België, die verzekerd schijnt afhankelijk maakt, maar ook Van de onderteekening door Zwitserland, Nederland en Zweden. Uit de verklaringen van den Neder- landschen en den Zweedschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, bleek dat. de regeeringen dezer landen nog zekere voorbehouden tegenover de overeenkomst maken. Ten slotte werden de ingediende voor stellen ter voorlegging aan den Volken bondsraad met de in het debat aange brachte amendementen aangenomen. Genève werd definitief aangewezen als zetel der Bank. Een ernstig loonconfllct in de Saksische metaalindustrie. De patroons in de Saksische metaal industrie hebben de loonovereenkomsten opgezegd. De patroons vragen een loons verlaging van 20 pet. Een gedachtenwis- seling was onmogelijk, daar de vertegen woordigers der patroons weigerden te discussieeren over een mindere loons verlaging. Het aantal metaalarbeiders in Saksen bedraagt ongeveer 200.000. Hiervan zijn op het oogenblik 120.000 aan het werk, de overige 80.000 zijn werkloos. Van de 120.000 werken er echter ongeveer 25 pet. met verkorten arbeidstijd. Het grootste gedeelte van deze categorie werkt gemid deld slechts 24 uur per week, vaak echter nog minder. Slechts een zeer gering per centage der Saksische metaalarbeiders verdient het door de Saksische regee ring erkende minimumloon van 74.38 Mark per maand. De loonen in de Saksische metaalin dustrie zijn pas op 2 Januari verlaagd met 4 a 5 pet. De patroons willen thans, dat de zoogenaamde loonarbeidrs in de toekomst 68 pfennig per uur (tegenwoor dig 78 pfennig) zullen verdienen. Tevens wenschen ze de loonen der stukwerk- arbeiders verlaagd te zien van 77 tot 66 pfennig per uur. Bij de Saksische mij nen zou het minimumloon slechts 50 pfennig per uur bedragen, ook in de gie terijen zou het loon aanzienlijk worden verlaagd. De arbeiders wijzen op het verschil tusschen de loonen, die thans en welke voor den oorlog betaald werden. Aardschokken In Portugal. Naar uit Lissabon wordt gemeld, werd gisternacht een hevige aardschok waar genomen, kort daarna door een tweeden gevolgd. Beide schokken duurden onge veer 10 seconden. In panischen angst verlieten de bewoners de huizen. In de muren van eenige buizen ont stonden groote scheuren. Vele venster ruiten werden vernield. De materieele schade is evenwel gering. De schokken werden eveneens in an dere deelen van bet land waargenomen. Op het eiland Madeira duurde de aard schok ongeveer 23 seconden. Ook daar was de materieele schade betrekkelijk gering. Naar het schijnt zijn de aardschokken het gevolg van een ernstige zeebeving. Nog een aardbeving geregistreerd. Te Karlsruhe heeft de seismograaf van het observatorium gisternacht tegen half vier een hevige aardbeving geregistreerd. De schokken waren zoo sterk, dat de wij zers doorsloegen. Tegen 5 uur kwamen de toestellen weer in rust. De haard der aardbeving moet onge veer 2200 K.M. verwijderd liggen en be vindt zich waarschijnlijk in Klein-Azië of in den Krim. De aardbeving moet zeer hevig zijn ge weest en heeft waarschijnlijk een ramp veroorzaakt. De Japansche regeering gaat bezuinigen. De Japansche regeering is voornemens een algemeene verlaging in te voeren van de ambtenaarssalarissen. Bij de laagste ambtenaren zal een ver laging van 2 pet. en bij da hoogsten een verlaging van 10 pet. worden ingevoerd, terwijl ook de salarissen der ministers verlaagd zullen worden. Verder zullen in verband met de voor genomen bezuinigingsmaatregelen onge veer 12.000 ambtenaren worden ontsla gen. Dit optreden der Japansche regeering heeft in verscheidene kringen der be volking veel tegenkanting ontmoet. De Bond van Spoorwegpersoneel en die der spoorwegarbeiders dreigen reeds met een proteststaking voor het geval dat de plannen der regeering worden uitgevoerd. De Engelsche conservatieven en de rondetafelconferentie. De politieke medewerker van de „Eve ning News" zegt, dat het zeer wel mo gelijk is, dat de conservatieve partij niet meer deelnemen zal aan een volgende Rondetafelconferentie over den toekom- stigen status van Indië. De reden, welke daarvoor wordt opge geven, is dat de boycot van Britsehe goe deren voortduurt ondanks de tusschen Lord Irwin en Gandhi gesloten overeen komst. Korte berichten. De drie Fransche marine-vliegers, die dezer dagen bij Schweinfurt geland zijn, zijn door de rechtbank wegens over treding der pasvoorschriften en van de verordening betreffende 't luchtverkeer tot boeten van 250, 100 en 100 mark ver oordeeld. De interneering is opgeheven en de drie vliegers zijn in gezelschap van den Franschen consul te Neurenberg reeds op reis naar hun vaderland gegaan. In een kiezelgroeve aan het Seddi- nermeer tusschen Wernsdorf en Gosen ten Noorden van Berlijn zijn Woensdag ochtend vijf arbeiders bedolven onder vallend gesteente. Het duurde ruim een uur, voor ze konden worden bevrijd. Twee bleken reeds te zijn gestikt, een derde overleed kort daarop, de twee anderen waren zoo ernstig gewond, dat ze zich in levensgevaar bevinden. „Zeeuwsche" mosselen uit de Zuiderzee. Op de vragen van den heer Kersten betreffende het nemen van maatregelen tegen het uitzaaien van consumptiemos selen van de Zuiderzee op Zeeuwsche gronden, heeft minister De Geer geant woord, dat de aanvoer geschiedt op gron den, die aan anderen dan den Staat toe- behooren en dus niet op de gronden, die door den Staat voor de mosselcultuur zijn verpacht. De consumptiemosselen kunnen niet worden aangevoerd in hoeveelheden, wel ke bij gelijke qualiteit, voor de Zeeuw sche mosselen een gevaar zouden opleve ren. Vooreerst is het vrije terrein in de Waddenzee sterk ingekrompen, maar bo vendien moeten de Zeeuwsche visschers die daar mosselen gaan visschen, een reis van twee of drie dagen maken. Het uitzaaien van, van elders afkom stige, voor de consumptie geschikte mos selen is, op de door den Staat voor de mosselcultuur verpachte perceelen ver boden. Op de handhaving hiervan wordt nauwlettend toegezien. Een dergelijke maatregel voor andere dan de Staats- visscherij perceelen kan door den minis ter niet worden genomen. Bestrijding der veenbranden. Ter doelmatige bestrijding der Drent- sche veenbranden, welke dikwijls ieder jaar terugkeeren, heeft men verschillen de groote motorspuiten aangeschaft. Ook het veenschap te Emmererfscheidenveen, heeft besloten een dergelijke machine te koopen. Men beschikt thans over een ge zamenlijke capaciteit van ruim 12.000 li ter water per minuut bij 700 meter op- voerhoogte, met ca. 350 P.K. De spuiten, welke speciaal voor do ve nen gebouwd zijn, zijn vervaardigd in de brandspuitenfabriek te Heiligerlee. Ned. Chr. Grafische Bond. In de voortgezette algemeene vergade ring van den Ned. Ghr. Grafischen Bond werd een voorstel-Groningen om de con tributie te verlagen verworpen, evenals bet voorstel-Utrecbt om het lidmaatschap van bet tuberculosefonds Draagt Elkan ders Lasten verplichtend te stellen. Besloten werd tot aanstelling van een vierden gesalarieerden bestuurder, die zich voornamelijk zal hebben bezig te houden met den arbeid onder de jeugd. Ook werd besloten tot instelling van een fonds voor bijzondere doeleinden, waarvan het kapitaal voorloopig op f 50,000 bepaald werd. Door jaarlijksche stortingen uit de bondsmiddelen zal dit bedrag tot f 100,000 worden uitgebreid. Van de rente van dit kapitaal zullen uit- keeringen gedaan worden aan leden, die door ziekte of anderszins inkomsten moe ten derven. Als bestuursleden zijn herkozen de heeren F. Licht, P. L. Poorter en W. J. L. Ruppert, Amsterdam, A. Fok, Rotter dam, P. Jukes, Haarlem en L. W. Cal- jouw, Zwolle. Ameland in rep en roer. Bij het inleveren der candidaatlijsten op 12 Mei, werd de vrijzinnige lijst van candidaten voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen in de gemeente Ameland, om klokslag 4 uur ingediend. Het bleek evenwel, dat degene, die de lijst had ingeleverd, ze niet had onder teekend. Het hoofdstembureau vergaderde gis teren, teneinde over de geldigheid der in geleverde lijsten te beslissen. De bewuste lijst werd hierbij niet in behandeling genomen. De Voorzitter van het hoofdstembureau, Burgemeester Bolomeij, verklaarde des gevraagd, dat dit ook niet zou geschie den, daar de lijst niet binnen den wette lijk daarvoor gestelden tijd was ingele verd. Eén der leden van het stembureau wei gerde hierna het proces-verbaal te teeke nen. Bij de zitting van het stembureau was zeer veel publiek aanwezig. Tegen de beslissing van bet hoofdstembureau zal beroep bij Ged. Staten worden aange- teekend. De lijsten der R.K. Staatspartij, Anti- Rev., Chr.-Hist. en der vrije kiezersgroep, werden door bet stembureau allen geldig verklaard. De meerderheid der Amelander kie zers bestaat uit vrijzinnigen. Men kan zich voorstellen, dat het ge- heele eiland over dit voorval in rep en roer is. Binnenland. Vergadering van het Zeeuwsch School museum. De uitspraak in bet landbouwconflict in West-Brabant. De Tweede Kamer over de verlof-gele genheden. Buitenland. Aardschokken in Portugal. Ernstig loonconflict in Saksen. De internationale landbouwcredietbank. Overeenkomst tusschen Spanje en Sovjet- Rusland. Christ. Ambtenaarsbonrf. Gisteren werd de algemeene vergader ring van den Algemeenen Nederland- schen Christelijken Ambtenaarsbond te 's Gravenhage voortgezet. De afdeeling Rotterdam had een voor stel ingediend, strekkende om de wen- schelijkheid uit te spreken, dat de Pen sioenwet in dezen zin wordt gewijzigd, dat een ambtenaar, die veertig jaren in dienst is, gerechtigd is dezen dienst met genot van vol pensioen te verlaten, met dien verstande, dat hij zich het recht kan voorbehouden tot zijn 65ste levensjaar zijn betrekking te blijven bekleeden, zon der verplichte pensioenbijdrage. Het hoofdbestuur had afwijzend prae- advies uitgebracht. Na uitvoerige bespreking werd het Rotterdamsche voorstel verworpen. In 1932 zal de algemeene vergadering te Hilversum worden gehouden en in 1933 te Middelburg. De bondspenningmeester, de heer L. H. Kurpershoek, hield daarna een referaat over „onze houding ten opzichte van het salarisvraagstuk". De bezoldigingsregelingen zijn nog ge brekkig, zeide spr., terwijl de onderlinge verhoudingen in 't ambtenarencorps zien daarin niet op juiste wijze afspiegelen. Mede daarom moet een algemeene ver laging van salarisnormen in procenten- vorm in de meeste gevallen onbillijk en daarom verwerpelijk worden geacht. Spr. betoogde tenslotte, dat tot wijziging van den rechtstoestand en de salarieering van overheidspersoneel niet dient te worden overgegaan dan na reëel en goed geor ganiseerd overleg. Nederlandsche Christen Vrouwenbond. De Nederl. Christen Vrouwenbond heeft gisteren zijn 12e jaarlijksche vergadering te Rotterdam gehouden. De ochtendverga- dering was gewijd aan besprekingen van huishoudelijken aard. Te ruim half twee heeft de presidente, mevrouw H a v e 1 a a rV an B e e c k G a 1 k o e n, de zeer druk bezochte vergadering heropend. Spreekster bracht de afdeelingen Groot-Rotterdam en Rot terdam-Zuid dank voor de ontvangst van het congres. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot mevrouw Diepen horst, oprichtster van de vereeniging. Uit het jaarverslag van de secretaresse mevrouw Rauw sD e w a 1 d bleek, dat er in 1930 zijn gevormd 9 nieuwe afdee lingen; er zijn nu 49 afdeelingen. Het aantal leden steeg van 5966 tot 7279. Mevrouw A n e m aG e r z u m gaf vervolgens een overzicht van bet verhan delde in de ochtenvergadering. Deze ver gadering was bezocht door 86 stemge rechtigde leden. Er zijn telegrammen ge zonden aan de Koningin, de Koningin- Moeder en Prinses Juliana. De Bond heeft besloten, zich aan te sluiten bij de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Een commissie zal zich beraden over voorstellen tot bet goedkooper maken van de uitgave van bet orgaan. Besloten is tot een geringe contributieverhooging. De beer D. Noordam, directeur van Valkenheide, heeft vervolgens een rede gehouden over: „Alcohol en de misdadige en verwaarloosde jeugd. Spr. gaf in zijn rede o.m. de volgende cijfers: In Amster dam werden in 1929 opgemaakt 371 pro cessen-verbaal tegen strafrechtelijke min derjarigen, ju 192? bzif&g dat «w&tal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1