No. 192 Dinsdag 19 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes hevea iimm'mi'i Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE EELAir De bet eekenis van deze opmerking ont gaat ons. Het komt herhaaldelijk voor, dat een College van Gedeputeerden tegen over een Gemeentebestuur in het ongelijk wordt gesteld, zonder dat het prestige van zulk een college daaronder lijdt. yzersterk Y/ichtloopend Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Verzekert U tegen brandschade bij de Ass. Mij „de Nederlanden van 1845" Agentschap Binnenland. VERSOEIJNT ELSSN WERS3AS. AbeaaeuieaSspsljs; Pe? 3 iünattuéii, banna pw? post, XiOStie iiuuxaioi* Prrjs Het Ad vertentlën: ii regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEKA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie Na 11. Postrekening Na U1S5. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P- DHUIJ, L. Burg. TeL Na 250. Liiimi—-1Las» De 's-Gravenpoldersche kwestie. De 's-GravenpoWersche kwestie is dan nu tot een oplossing gekomen. Gedeputeerde Staten zijn in het gelijk gesteld. Door de Kroon is beslist, dat door Ge deputeerden terecht is beslist, dat de be looning van den veldwachter te laag is te achten, waarom het door den Gemeen teraad van 's-Gravenpolder ingestelde beroep is afgewezen. Wij kunnen niet anders dan dezen loop van zaken betreuren. Niet omdat de kwestie op zichzelf zoo belangrijk is, maar omdat het beginsel van de gemeentelijke autonomie weer een gevoeligen deuk heeft gekregen, wat op den duur niet anders dan jammerlijke gevolgen kan hebben. Immers wat wij in dezen tijd vol ver warring en verdwazing, nu alles begint te wankelen, noodig hebben, is niet, dat belangrijke posten zijn bezet door m a- r i o n e 11 e n, maar door karakters. Wij hebben ook in de Gemeenteraden geen behoefte aan mannen, die opsprin gen en ja-knikken als ergens op een cen traal punt op een knopje wordt gedrukt, maar aan mannen met een ruggegraat, die iets beteekenen, die kunnen regeeren en hun gezag kunnen laten gelden. En die ruggegraat is nu weer op be denkelijke wijze gekraakt. Waar 't heengaat op deze manier is duidelijk. Wie de Gemeenteraadsverslagen nauw keurig volgt, zal het weten, hoe sterk nu reeds vaak bij vele leden de neiging is om zich achter Ged. Staten of een andere autoriteit te verschuilen. Wij hebben 't meegemaakt, hoe een raadslid tegen zijn opvatting in, stemde voor een voorstel, waarvoor op de pu blieke tribune hevige belangstelling was. Er was geageerd en gedemonstreerd en na de stemming, toen het doel bereikt was, werd er gejuicht. Op de vraag hoe hij, gezien zijn stand punt, voor een dergelijk voorstel had kunnen stemmen, luidde het antwoord: als 't afgestemd was hadden we heel wat narigheid gekregen en practische betee- kenis heeft het genomen besluit niet, om dat ik overtuigd ben, dat Ged. Staten het toch nooit zullen goedkeuren. Het eind resultaat is dus hetzelfde. Ja, 't resultaat was hetzelfde. Het be sluit werd niet uitgevoerd. Maar onbere kenbaar is de moreele schade, die op de ze wijze wordt aangericht. De volkskracht wordt geschaad. In plaats dat we krijgen regeerders, die het gezag weten hoog te houden, krijgen we de poppen uit het marionettenspel. En dat is diep te betreuren. Op zichzelf is de zaak, waarom het te 's-Gravenpolder ging van weinig betee- kenis. Of een gemeenteveldwachter f 80 meer of minder verdient, is, behalve voor den persoon in kwestie, van ondergeschikt belang. Maar het beginsel, dat hier in 't geding is, is wel van zeer groot gewicht. Dat om een dergelijke futiliteit een Gemeenteraad onder ambtelijke curateele kan worden gesteld, dat is erg. De opmerking is gemaakt, dat het pres tige van Ged. Staten hier in het geding was. Intusschen deze zaak is nu afgedaan. Wij kunnen niet anders dan de hoop uitspreken, dat in de toekomst de Ge meentelijke autonomie zooveel mogelijk zal worden bevestigd en dat, voorzoover noodig, ook de Provinciale Staten daar toe hun medewerking zullen verleenen. Dat is noodzakelijk ook voor de hand having en 't hooghouden van 't gezag van Gedeputeerden, welk college zulk een be langrijke plaats in de Provinciale huis houding inneemt en welks optreden voor de Provincie van zoo groote beteekenis kan zijn, pa Volkenbondadag. De 18e Mei, herdenkingsdag van de ope ning der Eerste Vredesconferentie in 18Ö9 wordt de laatate jaren als een spe ciale vredeadag aangemerkt. Voor het vieran van dam dag *00- als door velen gewenscht wordt, is nog betrekkelijk weinig aanleiding. Wie denkt aan de onrust en de span ning die er is in het volkerenleven en aan den vreeselijken wereldoorlog die ondanks de gehouden Vredesconferenties gevoerd werd, zal weinig lust gevoelen om de vlag uit te steken en over wat bereikt werd in luiden jubel uit te barsten. Toch mag aan den anderen kant de be teekenis van wat op dit gebied tot stand kwam, niet worden onderschat. De Vredesconferenties zijn niet zonder vrucht gebleven. De opvatting is levendig geworden, dat het voor het vredeswerk allereerst noodig is, niet dat ontwapend wordt, maar dat een internationale rechtsorde wordt op gebouwd. Dat is reeds een groote stap vooruit. De verderfelijke machtsidee is wel niet verloochend, maar toch eenigermate te ruggedrongen. Daarom is de 18de Mei een zoo be langrijke datum, omdat toen de Vredes conferentie bijeenkwam, waarop de ge dachte van een internationaal recht, waar aan ook de Staten zich te onderwerpen zouden hebben, voor het eerst openlijk en officieel werd erkend. Het internationaal recht trad schuch ter naar voren, werd teruggedrongen wel iswaar, maar had zijn stem doen hooren voor het geweten der volkeren en het werd al moeilijker aan die stem het zwij gen op te leggen. Dat men nu op 18 Mei in het bijzonder de aandacht vraagt voor den Volkenbond kan niemand verwonderen. Weliswaar moet worden erkend dat de Volkenbond als rechtsinstituut nog verre van vol maakt is, dat er veel gebreken aankleven, dat de machtstheorie nog slechts schoor voetend wordt losgelaten, dat het gelijk recht van groote en kleine Staten wel in theorie wordt erkend, doch in de practijk nog maar al te vaak verloochend daar naast staan toch vele feiten, die wat de toekomst van den Volkenbond betreft, hoopvol stemmen. In beginsel is de Vol kenbond een rechtsinstituut. Vergelijken wij de opvattingen van thans met die van ruim 30 jaar geleden, dan is een groote verandering merkbaar. Wij zien toch hoe vele Staten, en daar onder de allergrootste, zich op tal van wijzen plechtig verbonden hebben, om, in geval van conflict, niet aan het zwaard, maar aan het recht de beslissing toe te kennen. Deze omwenteling moet tot dankbaar heid stemmen. Zal immers op aarde een toestand van meer duurzamen vrede ko men, dan dient er tusschen de Staten te zijn een rechtsorde, evenals er in eiken beschaafden Staat is. Dit beteekent niet, dat er nooit onrecht geschiedt, maar wel dat de burgers van elk land zijn overeen gekomen om hun twistzaken niet met de vuist, maar door middel van rechtsspraak op te lossen. Dit moet het ideaal zijn, ook voor het internationale leven, en om dit ideaal te bereiken kan de Volkenbond een krachtig middel zijn. Wie van den Volkenbond den eeuwigen vrede verwacht moet teleurgesteld uitko men. Maar dit neemt niet weg, dat we in deze organisatie een instelling hebben die op de doorwerking van de rechtsidee en dus voor het behoud van den vrede! van grooten invloed kan zijn. Op de Christenen in de eerste plaats rust daarom de roeping het werk van de zen bond te steunen en het in goede ba nen te leiden. Om er toe mee te werken, dat het niet wordt een herhaling van wat bij den to renbouw van Babel plaats vond en waar bij de bedoeling voorzat den m e n s c h op een hoog voetstuk te plaatsen en zich te keeren tegen den hemel, maar dat het dienstbaar gesteld wordt aan de doorwer king van de inzettingen des Heeren, ook voor het internationale leven. De tarlef-unle voor den Volkenbondsraad Omtrent de zitting van den Volken bondsraad van gisterochtend meldt men nog: Briand kreeg na Schober het woord. Hij verklaarde het eens te zijn met het voor stel van Henderson om het advies van het Haagsche Hof in te winnen, doch hij meende, dat ook den Volkenbondsraad het recht toekomt om eventueel later de po litieke zijde van het vraagstuk te behan delen. Grandi verklaarde hierop, dat de eco nomische deskundigen van de Italiaan- sche regeering de gevolgen van het Duitsch-Oostenrijksche tariefplan over wogen hebben. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat een Duitsch-Oostenrijksche tariefunie uit economisch oogpunt niet wenschelijk is. Grandi is het eens met het voorstel van Henderson het advies van het Haagsche Hof in te winnen. Duitschland en Oostenrijk verzekeren geen politieke bijbedoelingen te hebben. Grandi was verheugd dit te hebben ver nomen. De discussie zal dan in een an deren geest kunnen worden voortgezet. De dingen ontwikkelen zich echter vaak anders dan wel bedoeld was, en daarom erlcönde hij, dat de Duitsch-Oostenrijk sche plannen van alle zijden nauwkeurig moeten worden bekeken. De laatste spreker van den ochtend was Curtius. Hij verklaarde het voorstel van Henderson, om het advies van het Haag sche Hof in te winnen, eveneens te aan vaarden. Hij herhaalde, dat volgens de Duitsche opvatting van een afstand van de Oostenrijksche onafhankelijkheid geen sprake kan zijn. Dat een tariefunie mogelijk is zonder dat de staten daardoor hun onafhanke lijkheid verliezen, een voorbeeld daarvan is de tariefunie tusschen België en Luxemburg, die de onafhankelijkheid van beide staten eerbiedigt. Ten slotte sprak Curtius de volgende voor de toekomst zeer belangrijke woor den: „Duitschland aanvaardt, dat het Haag sche Gerechtshof de rechtskwestie beoor deelt, doch indien het Haagsche Hof zijn meening zal hebben uitgesproken, dan zal het niet de zaak mogen zijn van den Volkenbondsraad om nog de doelmatig heid in het belang van derde mogendhe den te beoordeelen. Indien de rechtsvraag is opgelost, zou 'n verdere behandeling van de kwestie in den Volkenbondsraad niet anders beteekenen dan inmenging van den Raad in de zaken van Duitschland en Oostenrijk en een verklaring, dat de Raad Duitschland en Oostenrijk als min derwaardige staten beschouwt." Het staat vrijwel vast, dal het debat eindigen zal met de aanneming van het Engelsche voorstel tot het inwinnen van een advies van het Haagsche Gerechtshof. Fransche militaire vliegtuigen op Duitsch gebied geland. Zondagavond zijn op* het vliegveld te Schweinfurt drie Fransche militaire vliegtuigen geland. Zij waren bemand door een, luitenant, een sergeant en een korporaal. Een der machines was uitge rust met twee machinegeweren. Fototoe stellen werden echter bij onderzoek niet aan boord gevonden. De inzittenden werden gearresteerd en de machines werden in beslag genomen. De gearresteerden werden geïnterneerd in het hof „Bayrischer Hof" en ondergin gen nog Zaterdagavond een verhoor, dat werd afgenomen door een vertegenwoor diger van het rijksweerministerie voor verkeerswezen. De gearresteerden deelden mede, dat zij uit de omgeving van Lyon waren ge start voor een lange afstandsvlucht. Zij wilden, na een omweg te hebben ge maakt, te Straatsburg landen. Zij waren echter blijkbaar verdwaald en zagen zich gedwongen tot een landing op het vlieg veld te Schweinfurt, dat eenige honder den kilometers van Straatsburg gelegen is, zoodat men in sommige Duitsche krin gen de verklaringen der Fransche vlie gers niet geheel geloofwaardig acht. Het rijkweerministerie stelt een onder zoek in. Groote diefstal van sovjet-edelsteenen. Bij het instellen ^van een onderzoek in verband met de arrestatie van een post beambte te Jeruzalem, die een brief met geldswaarde had gestolen, vond men een groote collectie edelsteenen, die een waar de van meer dan 2000 pond sterling ver tegenwoordigden. De edelsteenen zouden afkomstig zijn uit Moskou en moeten op een of andere wijze zijn ontvreemd. Men neemt aan, dat zij voor propagan distische doeleinden door de sovjet-auto riteiten waren verzonden naar een com munistische organisatie. De zitting der Europeesche commissie. Bij de debatten in de Europeesche com missie werd de Duitsch-Oostenrijksche ta riefunie door geen enkelen spreker aange roerd. De Sowjet-Commissaris van Buiten- landsche Zaken Litwinof meende, dat de naweeën van den oorlog in de eerste plaats de oorzaak van de tegenwoordige crisis zijn. De bevolking van Europa gaat gebukt onder toeneming van belastingen, die een gevolg is van de bewapening waar onder Europa gebukt gaat. Litwinof wijst ook op de lasten van het herstel en op de internationale schulden, terwijl hij verder ook meent te moeten wijzen op de slechte organisatie van de goudverdeeling in de wereld. Bovendien lijden de massa's der bevolking onder vermindering van de koopkracht, waardoor in Europa een at mosfeer van politieke onrust bestaat. De beschuldiging, dat Rusland zich aan dumping zou hebben schuldig gemaakt, berust op niets. De bijzondere omstandig heden van het leven in Rusland en het ontbreken van tusschenpersonen en van hypothecaire lasten maken het mogelijk, dat men de landbouwproducten goedkoo- per voortbrengt en dus goedkooper ver- koopen kan, dan in andere landen. In eenige kapitalistische landen is het dum pen veel duidelijker. Het is bijv. bekend, dat Polen en Tsjecho-Slowakijelandbouw- artikelen op de wereldmarkt brengen, te gen veel geringeren prijs dan waarvoor zij in eigen land worden verkocht. Litwinof meent, dat 't beste middel om aan de crisis tegemoet te komen, is de verbetering van de koopkracht der mas sa's door verlaging van de prijzen. De Nederlandsche minister Beelaerts van Blokland stelde zich, zooals Hijmans, op het standpunt, dat kartels enkel voor massaproducten, niet voor kwaliteitsarti kelen voordeelen opleveren. Min. Beelaerts verzekerde verder, dat de Nederlandsche Regeering bereid is alle aan de hand gedane denkbeelden te bestu- deeren om met een eerlijk en warm ver langen te kunnen bijdragen tot het spoe dig herstel van de atmosfeer van rust, waaraan Europa in hooge mate behoefte heeft. Ten aanzien van de handelsconventie wees spr. er op, dat ieder land bij zijn autonome handelspolitiek den wensch be hoort te hebben, zooveel mogelijk de be langen der andere staten te .eerbiedigen. Dit was ook de hoofdgedachte van de handelsconventie van Oslo die de 3 Scan dinavische staten, Nederland en België hebben gesloten. De Nederlandsche Regeering, die tot alle economische conventies van Genève is toegetreden, vereenigt zich met den wensch der Ministers van België en van Zweden, om de hoofdgedachte van de handelsconventie van 1930 nog te doen herleven. Rusland gaat suikerfabrieken bouwen. Uit betrouwbare bron wordt bericht, dat in de Oekrajine twee groote suikerfabrie ken zijn opgericht en dat verder nog drie dergelijke fabrieken in Grüsinië, Wladi- wostock en Siberië gebouwd zullen wor den. Elke fabriek heeft een capaciteit van 2000 4 2500 ton suikerbieten per uur of zal die hebben. Uit dit bericht blijkt opnieuw, dat de Sovjetregeering groote aandacht besteedt aan de suikerproductie en belangrijke kosten daarvoor over heeft. Naar verluidt zijn onderhandelingen gaande met betrek king tot den verkoop van de installatie van een Nederlandsche suikerfabriek aan Sovjet-Rusland. Debat over de Russische propaganda in het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Chamberlain de regeering aangevallen, omdat zij toe gestaan heeft, dat de Sowjetregeering de plechtige waarschuwing betreffende de propaganda in den wind geslagen heeft. Hij zeide, dat de regeering het voorwerp wordt van minachting van de Sowjets en de bespotting der andere naties. Mac Donald antwoordde, dat niets dan wijsheid en geduld het gedrag van En geland mogen bepalen. Hij is nooit van meening veranderd omtrent de Russische leiders, die blijkbaar veel meer belang hebben bij het onderhouden van vijan dige gevoelens tusschen het Russische volk en de rest van de wereld, dan bij het verbreiden van den weg naar vrede en overeenstemming, maar Frankrijk en Duitschland beide onderhouden diploma tieke betrekkingen met Rusland, ofschoon Frankrijk erger behandeld is dsn Enge- Binnenland. Instelling Economische Voorlichtings dienst. Buitenland. Rusland gaat suikerfabrieken bouwen. De tarief unie in den Volkenbondsraad. Het Engelsche Lagerhuis en de Russische propaganda. land en Duitschland veel meer te lijden heeft gehad van daden en woorden. De broodprijs te Berlijn. Daar de pogingen tot het veriagen van den broodprijs geen bevredigend resultaat hebben opgeleverd, zal de sociaal-demo- ratische fractie van den Rijksdag in den loop van deze week bijeenkomen ter be spreking van deze aangelegenheid. De Beriijnsche bakkerijen hebben overi gens heden den prijs van het brood toch weder verlaagd van 50 op 47 pfennig; het zal echter nog eenige dagen duren vooral eer het brood tegen verlaagden prijs zal verkrijgbaar zijn, daar alle bakkerijen nog niet in het bezit zijn van het van offi- cieele zijde ter beschikking gestelde goed- koope meel. De textielarbeidersstaking in Noord- Frankrijk. De algemeene staking in de textielin dustrie in Noord-Frankrijk is gisteroch tend afgekondigd. Men schat het aantal stakers op 100.000. Een twintig- a vijf-en- twintig-duizend mannen en vrouwen is aan het werk gebleven. Korte berichten. In minder dan 12 uren zijn 14 oceaanstoomers uit de haven van New- York vertrokken met bestemming naar Europa. In totaal bevinden zich meer dan 7000 passagiers aan boord. Wist U dat? Wist U, dat meerdere predikanten, zoo wel Hervormde als Gereformeerde, van den preekstoel den raad geven om het boek van Rijnsdorp, „Koningskinderen", te lezen? (Adv.) Landbouwcrisis en Grondbelasting. Van verschillende zijden is de meening geuit, dat de sterke prijsdaling van land bouwproducten, die in de laatste jaren is opgetreden, zou kunnen worden aange merkt als een ramp, op grond waarvan reductie op de grondbelasting zou zijn te verkrijgen. Het betreffende artikel in de grondbelastingwet luidt: „Ontheffing of vermindering der belasting in evenre digheid tot het geleden verlies, wordt toe gestaan voor eigendommen, waarvan on voorziene rampen de opbrengst of het ge not met meer dan 20 ten honderd hebben doen verloren gaan". De beslissing, of vermindering al of niet zal worden verleend, ligt in handen van Gedeputeerde Staten. De vraag, die ten slotte beantwoord moet worden, was of de plotseling ingetreden crisis moest worden beschouwd als een ramp in den zin der wet. Teneinde hieromtrent een uitspraak te verkrijgen, heeft de afdeeling Landbouw boekhouding der Gr. Mij v. Landbouw voor één harer abonné's een verzoek om vermindering van grondbelasting bij Ge deputeerde Staten van Groningen inge diend, vergezeld van een opsomming van motieven, die voor het verleenen van de reductie pleiten. Gedeputeerde Staten hebben op het verzoek afwijzend beschikt, omdat zij van meening zijn, „dat het in de bedoeling heeft gelegen, onder onvoorziene rampen slechts te verstaan, dezulke, welke ver oorzaakt werden dcw aatwsrrawpiB''.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1