No. 191 Haandag 18 Hei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. «li. ondervoedinc ovomaltine egrafie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Verzekert U tegen brandschade bij de Ass. MIJ „de Nederlanden van 1845" Agentschap Kerknieuws. w dar ffl.V. in Aandeelen eken word! voorgesteld. rndsche Bank ingang van d: ct. ct. ct. ct ct. (2*4 Pet.) (3 pet.) (3 pet.) (3 pet.) (3 pet.) mocht ver- kderlandsche sbruikelijk ge- iou overgaan, aren een nor dat de drie ew-York, Lon- tegelijkertijd rgaan. Het is overleg en de leiders der de uniforme tregel van Mr en ook de ge kend zijn. De j evenals haar aken, dat het in ons econo- ;eld is. ■gafwaarts en 1 lage niveau intreden. het disconto ,g van de ver- de open geld- teruggaan om 2 pet. te ont- toont dan ook rp de huidige gebied zich af- lfs iy2 pet be- at postkantoor pril 1931. toren werd in paarLankboek- terugbetaalid ingelegd dan geven spaar der kantoren sschuldboekjes .250 en afge- afgeschreven jgeven staats- re brieven en afzenders on- le helft der n; J. de Jong, :t Co., Amster- R. Mei 1931. 53 13 38 38 33 13 23 48 43 48 08 03 n.m. 2.54 2.34 2.19 2.19 3.14 8.34 2.44 3.09 4.04 4.09 4.29 3.24 Mei 1931. m. 07 47 32 32 27 47 57 22 17 22 42 37 n.m. 3.29 3.09 2.54 2.54 8.49 4.09 3.19 3.44 4.39 4.44 5.04 3.59 •gen 10 uur: Dlraotaur-HoofdredaoUuri H. ZUïDEHA. Bureau: Lange Voratatraat 70, Goes. TeLi Radaotla an Administratie No. 11. Postrekening No. 44408. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VSRSSBWNT smm WBRI»A<*. A&eaEssneaïsns^ss Per 3 mttend6Rt 'raneo ue» noat, Ï3«— Lfiïss atissmess t s 20.06 PsSjs des Advertentie»: 1—4 regel» S 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. i 3 uur: 757. etaerei De taalkwestie in België. Minister-president Jaspar heeft een re- geeringsvoorstel ingediend voor het rege len van de taalkwestie op administratie! gebied. Als algemeen principe wordt voorop ge zet: Vlaamsch in het Vlaaznsche land en Fransch in Wallonië. Voor Brussel en voorsteden wil Jaspar de gemeentebesturen laten uitmaken, of zij een Fransch, of een Vlaamsch regime willen. De Waal Jaspar weet wel, dat al de gemeentebesturen van Brussel en voor steden het Fransch regime zullen kiezen. In hun briefwisseling met andere ge meenten, zullen zij de taal moeten gebrui ken, waarin zij aangeschreven zijn. Jaspar wil klaarblijkelijk met dit sys teem al de in Groot-Brussel wonende Vla mingen een uitsluitend Fransche admini stratie opdringen. BrusselAntwerpen In 32 minuten. Een ingenieur van de Belgische spoor wegen heeft een plan ingediend, om de lijn BrusselAntwerpen te electrificee- ren, waardoor het mogelijk zou worden, den afstand tusschen beide steden af te leggen in 32 minuten. Per uur zouden drie treinen uit de beide richtingen ver trekken. Het is al lang, dat men hier over de electrificatie der spoorwegen spreekt, doch het is ons bekend, dat men daar in regee- rings- en ook in militaire kringen weinig voor gevoelt, omdat men wel weet, dat in tijd van oorlog het kinderspel zou zijn de electrische centrales door vijandelijke vliegtuigen te doen vernielen, waardoor meteen het transport per spoor zou lam geslagen worden en de mobilisatie totaal ontredderd. De stakingsonlusten in Noord-Zweden. In het Zweedsche parlement kwamen de stakingsonlusten in het Noord-Zweed- sche zagerijgebied ter sprake. Tijdens het debat kwam het tot zoo he vige incidenten dat verscheidene commu nistische afgevaardigden moesten worden geschorst. Ten slotte werd de zitting verdaagd. Uit het stakingsgebied wordt gemeld, dat de districtscommandant besloten heeft de troepen terug te trekken, nadat de ar beidersbonden hem de verzekering had den gegeven, dat orde en rust niet zullen worden verstoord. Loonsverlaging In Amerika. Eenige groote industrieels ondernemin gen in de Vereenigde Staten hebben een loonsverlaging aangekondigd van 5 tot 20 procent. Zooals te begrijpen is kunnen de ar beiders zich hier niet mee vereenigen, hetgeen dan ook tot uiting komt in een onderhoud, dat de leider der Amerikaan- sche werkliedenbonden met een vertegen woordiger van de pers had en waarin hij zeide, dat de arbeiders met alle hun ten dienste staande middelen tegen deze loonsverlagingen zouden strijden en zelfs niet zouden aarzelen tot een staking over te gaan. De Europa-commissie. De Europa-commissie te Genève begon Zaterdagmorgen met de algemeens eco nomische beraadslagingen. De vergadering werd geopend door Briand, die in het bijzonder de vertegen- woordigers van Rusland, Turkije en IJs land begroette, welke landen, hoewel geen lid van den volkenbond, toch de uitnoodi- ging tot deelneming aan de besprekingen hebben aanvaard. Dr Curtius, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, wees in een rede op de verdeeling van Europa, in verschil lende economische gebieden, welke door den oorlog in de hand is gewerkt, inplaats van dat men tot een algemeen gebied ge raakte. Aan de hand van een omvangrijk feiten materiaal wees hij op het geringe succes, dat tot nu toe op de economische confe renties is bereikt. Het is daarom gewenscht, met het werk van den wederopbouw van onder af te be ginnen door regionale overeenkomsten. Bij de voortzetting van de discussie! over de economisohe crisis van Europa, werden drie groote redevoeringen gehou den, n.l. door Grandi, Francois Poncet en Schober. Uit de rede van Grandi was zeer op vallend zijn categorische van-de-hand wijzing van de tol-unieplannen. Grandi betoogde, dat een tol-unie eco- misch in het geheel geen belangrijke ver betering voor de twee betrokken staten brengt, of een verandering juist in het na deel van den zwakkeren staat. Bovendien hebben tolunies in politiek opzicht dikwijls het nadeel, het vertrou wen tusschen de volkeren te verstoren. Veel positiever waren de Fransche voorstellen, die Poncet uiteenzette. Zooals men weet, wil Frankrijk in de eerste plaats voorkeurrechten voor de Oost-Europeesohe landbouwstaten, ten tweede bijzondere handelsvoordeelen voor Oostenrijk, opdat Oostenrijk zijn economi sche onafhankelijkheid zal handhaven, ten derde de bevordering van internatio nale industrieele kartellen en ten vierde de uitbreiding van internationale credie- ten onder auspiciën van den volkenbond. Na Poncet sprak Schober, die een uit eenzetting gaf van de lijdensgeschiedenis van de economische bemoeiingen van den volkenbond en van de vergeefsche pogin gen van Oostenrijk om hulp te vinden op economisch gebied bij de meeste zijner naburen. Tenslotte heeft Oostenrijk geen ander middel gezien dan een tol-unie met Duitschland. Oostenrijk moet de economische hulp aannemen, van welke zijde het die ook geboden werd. De toestand van Oostenrijk was ondra gelijk. Oostenrijk is echter bereid, ook tot andere plannen dan een tol-unie, zijn toe stemming te geven, indien de geboden hulp snel en zeker zal zijn. Met beloften van latere conferenties, die, zooals de ervaring leert, meestal mislukken, zal Oostenrijk niet langer te vreden zijn. Zes millioen werkloozen In de Vereen. Staten. President Hoover zal door het Ameri- kaansche legioen worden gevraagd een conferentie bijeen te roepen van vertegen woordigers der arbeiders, van de indus trie, financiën, landbouw en andere la gen van het nationale volksleven, om, bui ten de politiek om, de oorzaken van de economische depressie weg te nemen. Uit een onderzoek van de 10.000 bu reaux van het legioen is gebleken, dat er meer dan zes millioen werkloozen in de Ver. Staten zijn, o.w. 750.000 oud-gedien- den uit den wereldoorlog. 125.000 textielarbeiders in staking. Het consortium van werkgevers in de textielindustrie van Rouhaix-Tourcoing, heeft een nota gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het geen andere concessies kan doen dan die reeds bekend zijn gei- maakt, n.l. geen loonsverlaging, maar af schaffing van de extra-premie van 4 pCt. Na kennis te hebben genomen van deze nieuwe voorstellen, hebben de modern- georganiseerde textielarbeiders, die in ver gaderingen bijeen waren, met algemeene stemmen geweigerd in te gaan op de voorstellen van het consortium. De star king werd met ingang van heden geproc lameerd. Er zqn ruim 125.000 arbeiders in dit conflict betrokken. Korie berichten. De politie heeft aan de haven te Ant werpen beslag gelegd op vier kisten, welke aangegeven waren als gedroogde vruchten en bij opening gevuld bleken met opium. Uit een eerste onderzoek heeft men kun nen opmaken, dat deze kisten uit Stam boel naar Rotterdam waren verzonden en van daar in België waren geïmporteerd. De in beslag genomen partij opium, welke in blikken doozen was verpakt, weegt on geveer 800 KG. Opnieuw heeft een groote brand in Japan gewoed, de vijfde in één week. Thans zijn te Matsue Housju in Z.W. Ja pan zevenhonderd huizen in de asch ge legd, waaronder vele hotels. De schade wordt op verscheiden millioen yen ge schat. In de nabijheid van Toulouse ïs een personentrein gederailleerd. De beide lo comotieven zijn van een helling afgestort. De machinist van een der machines werd gedood. Verscheidene reizigers bekwamen deels ernstige verwondingen. De Zweedsche Kogellagermaat- schappij te Gothenburg maakt bekend, dat de fabriek te Gothenburg weer zes da gen per week zal gaan werken. Gedurende den winter werd slechts 4 dagen per week gewerkt, Dit wordt als een hoopvol teeken voor de verbetering in den economischen toestand beschouwd. De Koningin naar Parijs? De correspondent van de „N. R. Grt." te Parijs meldde: Een bericht van de Matin, volgens het welk de aangewezen President van de Republiek met den chef van het protocol de details van een bezoek zou hebben ge regeld, door Koningin Wilhelmina aan Parijs te brengen, berust blijkbaar op een misverstand. In elk geval is het in hooge mate voorbarig. Te bevoegder plaatse al thans is daarvan niets bekend. Het spreekt voor het overige vanzelf, dat een dergelijk bezoek ter gelegenheid van de koloniale tentoonstelling en de eereplaats, die Nederland daar inneemt, op den hoogsten prijs zou worden gesteld en allerwegen diepen indruk zou maken. Men kan zelfs zeggen, dat daarmee de wensch zou worden vervuld van allen, die zich metterdaad voor de totstandkoming van het Nederlandsche paviljoen geïnte resseerd hebben. Een bezoek van een lid van het Koninklijk Huis zou een nieuw bewijs zijn van het saamhoorigheidsgevoel van Groot-Nederland en van de banden, die het Vorstelijke Huis aan de overzee- sche gewesten binden. Bewegingsvrijheid op- Zondag. De minister van Defensie heeft de vol gende schikking getroffen: Bewegingsvrijheid op Zon- en Feestda gen en op andere dagen, waarop dienst als op Zondag wordt verricht, wordt, op verzoek van de betrokkenen verleend aan alle militairen, die niet zijn gestraft en niet bij de op die dagen te verrichten on vermijdelijke diensten zijn betrokken. Nochtans mogen de belangen van den dienst zich ook uit anderen hoofde (oefe ningen in grooter verband buiten het gar nizoen; tijdperk van spanning e.d.) niet tegen hun afwezigheid verzetten. Aan min derjarigen wordt slechts bewegingsvrij heid verleend, nadat de ouders of voog den der betrokken militairen verklaard hebben daarmede voor een bepaald geval of bij voortduring in te stemmen. De herziening der Gemeentewei Het lid der Eerste Kamer, de heer Mr De Veer, heeft den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw gevraagd: Is de minister bereid mede te deelen, of, en zoo ja, welke bijzondere aanleiding er is geweest om te bevorderen, dat de wet tot herziening der Gemeentewet in werking trad vóórdat de gemeentebestu ren konden weten, dat zulks geschied was? Zoo er geen bzondere aanleiding is ge weest, is de minister dan bereid voor het vervolg, wanneer de bepaling der inwer kingtreding van een wet wordt overgela ten aan de Kroon, te bevorderen, dat deze inwerkingtreding niet plaats heeft vóór er voldoende tijd is gelaten aan hen, die met de wet moeten werken, om de noo- dige voorbereidende maatregelen te ne men? Kan de minister, in verband met de voor de gemeenten noodzakelijke tijdige voor bereiding der begrooting en de bepaling van art. 238 der Gemeentewet, mededee- len, wanneer uiterlijk de voorschriften, bedoeld in art 241, kunnen verwacht wor den? Werktijd der winkelbedienden in de vacantles. Naar door de hoofdbesturen van den Algemeenen, Christelijken en R.-K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden wordt medegedeeld, heeft de Directeur-generaal van den Arbeid het voornemen, om den werkgevers toe te staan in den vacantie- tyd af te wijken van de verplichting tot het geven van een halven vrijen dag aan het winkelpersoneel. Deze afwijking kan tot hoogstens over 8 weken voor groote bedrijven, die 14 dagen vacantie geven, worden toegestaan. De drie, ten deze samenwerkende be dienden-organisaties, hebben den direc teur-generaal doen weten, den voorge stelden maatregel onnoodig en onge- wenscht te achten. Zij ontkennen, dat er bijzondere omstandigheden óf opeenhoo- ping van werk in den vacanitietijd aan wezig is, hebben bezwaar tegen verleiv Is dikwijls oorzaak van nervositeit. niet m^r, maar beter voedsel hebt u noodLg. dit betere vindt U ln eiken dag een kop ovomaltine versterkt ook n ging van den arbeidsduur tot 681/2 uur per week en constateeren dat het verlan gen naar opheffing is terug te brengen tot het drijven van een zeer kleine min derheid der winkeliers. Den directeur-generaal wordt dus ver zocht aan dezen ongemotiveerden aan drang van enkele ondernemers geen ge volg te geven. De Zeeuwsche Arie 1-m o- t 0 r c 1 u b verreed op Zaterdag 16 de zer haar klimkampioenschapsrit in de duinen bij Zoutelande. Eerste werd in de 500 c.c.-klasse J. Maasdam te Souburg die den wisselbe ker in die klasse won. Eerste in de 250 c.c.-klasse werd G. de Looze te Kruiningen, die eveneens in het bezit van een wisselbeker kwam. De wedstrijden werden georganiseerd met medewerking van de M. G. „Schelde- gouwen en hadden een schitterend ver loop. Middelburg. Hedenmorgen had in de Langedelft dicht bij de Markt een aanrij ding plaats tusschen een auto-bodewa gen en een met een paard bespannen melkkar. Het paard sprong de stoep op van het magazijn van de firma Vroom en Dreesman, doordat het lemoen van den wagen brak en de auto van genoemde fir ma het dier in den weg stond. Een agent van politie bracht het dier tot staan en voorkwam doordoor erger. De melkwagen kantelde om, en een groote hoeveelheid taptemelk ging verloren. Goes. De in Mei 1930 opgerichte ring Zeeland van den Ned. Bond van Chr. Prat. Post, Telegraaf en Telefoonperso neel „Door Plicht tot Recht" hield op Hemelvaartsdag in de melksalon Bustraan alhier, onder leiding van zijn voorzitter, den heer P. W. Suurmond uit Vlissint- gen zijn eerste ledenvergadering, die flink bezocht was. De vergadering werd geopend met ge bed en lezing van een SchriftgedeeJta In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het ontstaan van dezen ring. De groote opkomst is ongetwijfeld het beste bewijs, dat de behoefte aan een dusdanige federatie van onderscheidene afdeelingen door allen wordt gevoeld. Spr. hoopt, dat in toekomst deze Ring nog veel vruchtbaar en gezegend werk zal mogen verrichten, tot opbouwing en versterking van het Chr. beginsel en tot bloei onzer organisatie. Door den heer P. Dourlijn uit Koudd- kerke, werd bij afwezigheid van den se cretaris, dhr C. Brik uit Middelburg, ver slag uitgebracht van de oprichtingsver gadering op 8 Mei 1930 te Goes ge houden. Vervolgens werd na eenige bespreking over de te kiezen werkwijze van den Ring, een inleiding gehouden door den heer D. J. H. van Wijk uit Rotterdam, hoofdbestuurslid van den bond, met als onderwerp: Onze strijd in het verleden, heden en toekomst. Op zeer duidelijke wijze werd door spreker naar voren gebracht de veelom vattende taak van een Bondsbestuur om de vele uiteenloopende belangen der leden naar behooren te behartigen. Toch is de strijd niet te vergelijken bij dien van het begin der oprichting van den bond b.v. Toen werden allerwege de voorvechters der Chr. organisaties ver acht en bespot en behoorde er een ont zaglijke moed toe, om zich te organi- seeren in een bond, waar hun levens overtuiging meer tot hun recht kwam. Maar Gode zij dank, deze met 11 man opgerichte Bond, destijds bespot, is ge worden tot een Bond van bijna 1800 leden Op deze met vuur uitgesproken rede volgde een geanimeerde bespreking. Door den heer Van Wijk werd deze goed geslaagde vergadering met dankzeg ging gesloten, Binnenland. Memorie van Antwoord op het Bieten wetje. Jubileumrede van dr J. H. Gunning. Buitenland. Loonsverlaging en werkloosheid in Ame rika. Staking van textiel-arbeiders in Noord- Frankrijk. De taalkwestie in België. De Europa-conferentie te Genève. Het Centraal Stembureau zal Woensdagmorgen 10 uur zitting houden in het gemeentehuis, .teneinde de lijsten van candidaten voor den Gemeenteraad te nummeren in de volgorde door het lot aangewezen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Valburg en Homoet, W. J. Roscam Abbing te Amstelveen. Te Korten- hoef, W. H. Wal vaart te Zevenhoven. Te' Hoogezand, J. Oldeman te Utrecht. Bedankt voor Puttershoek, B. Batelaan te Barneveld. Voor Burgwerd, O. S. Caze- mier te Stavoren. Voor Breda, Jac. Poort ta Beverwijk. Doopsgezinde Kerk. Tweetal te Kampen, O. T. Hylkema. te Almelo en L. D. G. Knipscheer te Oude Biltzijl. VIJFTIGJARIG AMBTSJUBILEUM VA^ DR. J. H. GUNNING J. HZN. Het is voor den bekenden en in breede kringen geliefden Dr J. H. Gunning, eme ritus-predikant te Bilthoven en redacteur van „Pniël", wel een zeer bijzonder jaar. Hij mag straks zijn vijftigjarig ambts jubileum vieren en tevens herdenken het vijftigjarig bestaan van zijn blaadje „Pniël". De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te te Wilhelminadorp, de eerste gemeen te van Dr Gunning, had de vriendelijke attentie hem uit te noodigen gisteren (Zondag)morgen voor te gaan in de be diening des Woords en dan tevens een gedachtenisrede uit te spreken. Dr Gun ning, die zich nog in een goede gezond heid mag verheugen, was nog in staat aan dit vereerend verzoek te voldoen. Zoo was gistermorgen de gemeente van Wilhelminadorp, maar waren ook velen van buiten deze gemeente, vooral uit Goes, in het eenvoudige dorpskerkje sa mengekomen om naar het gedachtenis- woord van den sympathieken, grijzen Evangeliedienaar te luisteren. Had het weer wat meer medegewerkt, dan zou ongetwijfeld het aantal belangstellenden nog veel grooter geweest zijn. Toch wees ook nu het groot aantal auto's, dat langs den weg stond er op, dat er op dezen stillen Zondagmorgen iets bijzonders in Wilhelminadorp te doen was. Te tien uur beklom Dr Gunning, na binnen geleid te zijn door Ds de Vries, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Goes-Wilhelminadorp, den kansel. Nadat gezongen was Gezang 1561, las Dr Gunning den hoofdinhoud der Wet en daarna de Apostolische Geloofsbelij denis en ging vervolgens voor in gebed. Daarna las Zijn Eerw. Psalm 23, den zelfden Psalm, aldus Dr Gunning, dien mijn vader 50 jaar geleden heeft voor gelezen, toen hij mij hier bevestigde. Nadat gezongen was Psalm 25 2 en 3, las Dr Gunning den tekst, waarover hij een enkel woord zou zeggen, n.l. Open baring 1 7, deze woorden: „Zie, Hij komt op de wolken en alle oog zal Hem zien". Vooraf wilde Zijn Eerw. echter een persoonlijk woord spreken, waaraan wij het volgende ontleenen: Er zijn er niet velen meer, die zich mijn komst in deze gemeente, nu 50 jaar geleden, nog zulkn hermreren. Ik ben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1