Nü. 100 Zaterdag 16 Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank H.V. Goes EERSTE BLAD. Een wondere keer. -FIETSBANDEN Buitenland. HELDER WITTE KRISTAL STIJFSEL SB?*- VADERLANDSCHE BANK Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verzekert U tegen brandschade bij de Ass. Mij „de Nederlanden van 1845" Agentschap Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDDISA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKËN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per past, 13.— Losse nummers fü.05 Prijs der AdvertenfiSn: regels 11.20, elke repel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Het heeft meermalen de aandacht ge trokken, dat er bij ons volk in het alge meen meer belangstelling is voor de Ka- merverkiezingen, dan voor de verkiezing van Staten en Raden. Men zou eigenlijk veeleer het omge keerde verwachten: groote belangstelling voor de verkiezingen voor den Raad der Gemeente, waarin men leeft en werkt en waarbij de persoonlijke belangen in meer dere of mindere mate betrokken zijn; iets minder belangstelling voor de verkiezin gen der Staten, die op het leven en wer ken van eiken dag veel minder invloed hebben, en betrekkelijk weinig interesse voor de samenstelling van de Staten- Generaal, die veel verder van het volk afstaan. Toch is dit niet het geval, althans wan neer niet plaatselijke en persoonlijke kwesties aan de Gemeenteraadsverkie zingen een bijzonder pikant karakter ge ven. Wat de Antirevolutionaire partij be treft is dit wel eenigermate te verklaren. De actie van de Antirevolutionaire richting richtte zich aanvankelijk niet op de Provinciale Staten en de Gemeentera den, maar zeer speciaal op de landspoli- tiek, omdat daar de groote strijd voor vrijheid en recht moest worden gestreden. Daarop was alle aandacht geconcen treerd. Het was ®r toen nog niet zoozeer om te doen om mee te kunnen spreken en een stem in het kapittel te hebben, maar om als volwaardige burgers erkend te worden, met name wat betreft de opvoe ding der kinderen. Dr Kuyper zelf heeft daarop indertijd de aandacht gevestigd, toen hij schreef: „In 1878 werd aan de Gemeenteraads- belangen onder ons nog niet gedacht. Zelfs voor de Provinciale Staten werd nog geen regeling voor de stembusactie voorgedragen. Ons eenig oogmerk in 1878 was in de Staten-Generaal positie te ne men en zulks wel uitsluitend in de Twee de Kamer. Dat ooit ook op den vasten burcht van de Eerste Kamer de vlag van het Liberalisme zou worden neergehaald voorzag destijds niemand. Het „klein bij den weg" moest toen wel onze leuze zijn; en al wisten we, dat het geloof nooit te veel kan verwachten, toch bleven we in die jaren onzer eerste worsteling voor ons zelfbesef zoo heel klein. We dachten er niet aan, gelijk de Psalmist zegt, om „te wandelen in dingen, die voor ons te hoog waren". En nog als de dag van gis teren heugt het mij, wat bijna homerisch gelach er in onze kringen opging, toen wijlen Prof. Doedes in 't begin der zeven tiger jaren schrijven dorst: „Wie in de politiek mee wil tellen, moet het beleg durven slaan om 't Regeerkasteel". Onze macht was destijds zoo luttel en we stonden zóó overal buiten, we treu zelden zoo nietsdoende als een klein in den hoek gedrongen groepje, dat 't ons even ondenkbaar scheen, ooit een meer derheid in de Eerste Kamer te winnen, als om ooit onze mannen belast te zien met de vorming van een Kabinet. En wèl mo gen we thans zeggen: wat zijn de tijden sinds veranderdl Niet om in het besef der veroverde macht onze borst op te ste ken, maar wel om het gevoel van dank aan onzen God boog te houden, Die zoo wonderen keer in ons Nederlandsch staatsleven tot stand bracht". De vraag kan worden gedaan, of dit wel steeds voldoende wordt beseft. Er is een wondere keer tot stand ge komen. Veel grooter dan mannen als Groen van Prinsterer en andere voor trekkers ooit hadden durven denken. Wij worden thans als volkomen gelijk waardige burgers beschouwd. Aan de verdrukking en achteruitstelling van de Christusbelijders is een einde gekomen. Wij kunnen thans overal onzen invloed laten gelden. In de kleine dorpsgemeente raden, maar ook in het bestuur van de groote steden. In het Provinciaal bestuur, maar ook in de Regeering des lands wordt met de Antirevolutionaire beginselen ge rekend. Wondere ommekeer. Ook hier is van toepassing het woord van den dichter: „God heeft bij ons wat groots verricht, Hij-Zelf heeft onzen druk verlicht: Dies juichen wij en zijn verblijd". licht loop end k //zersterk En nu moest het eigenlijk zóó zijn, dat de geestdrift en de geestkracht van onze voortrekkers uit de vorige eeuw, gering was bij wat thans gezien wordt. Thans, nu van toepassing moest zijn: „Wij lach ten, juichten; onze tongen verhieven 's Heeren Naam en zongen". Zoo is het evenwel niet. Er is de klacht over onverschilligheid; over het misken nen van de Goddelijke zegeningen; over tweedracht en verplintering; over gebrek aan geestdrift en geestkracht. Daarom kan 'tgoed zijn, voor de ver kiezingsactie voor de Gemeenteraden een aanvang neemt, nog even terug te zien. Te gedenken hoe voor dezen onze God heeft gunst bewezen. Te letten op de wondere keer, die in ons staatsleven tot stand kwam, om dan met dank in bet hart, en met vertrouwen op God, opnieuw de band aan den ploeg te slaan. Het land, van Cadzand. Wij vragen de aandacht voor wat onze briefschrijver uit het land van Cadzand in dit nummer schrijft. De ld acht daarin tot uiting gebracht is verstaanbaar. Hoe geheel anders zou het geweest zijn, als door verbinding van lijsten of hoe dan ook, de Cadzandsche candidaat nu ook gekozen was. Maar nu is men ondanks het schitte rend aantal stemmen weer even ver. Toegegeven kan worden, dat door zulk een verbinding een andere kring in min der gunstige conditie zou zijn gekomen, maar wat het zwaarst is, moet tenslotte het zwaarste wegen. Te vreezen is tenzij voor een vol gende verkiezing zeer tijdig maatrege len worden genomen dat nu het einde den last zal dragen en dat niet alleen het land van Cadzand de schadelijke ge volgen daarvan zal ondervinden. Er wordt inderdaad aan de belangen van dit deel van ons gewest te weinig aandacht geschonken. En dat niet alleen op politiek terrein. Toen er 't vorig jaar de mogelijkheid was om te Aardenburg een' Geref. evan- gelisatiepost te vestigen, werd dit op for- meele gronden afgewezen. De nood werd niet ontkend. Dat daar zeker van twee kanten ern stige gevaren dreigen, werd toegegeven. Maar dat alles kon niet verhinderen, dat slechtseen rapport in uitzicht werd gesteld. Worde voor "het voor goed te laat is ernstig bedacht, welke groote belangen hier op het spel staan I Briand te Genève. Briand heeft gisteren als voorzitter van de Europeesche commissie de tweede bij eenkomst van deze commissie geopend. Hij las een openingsrede voor, waarin hij wees op de groote gevaren en het drei gend karakter van de huidige economi sche crisis. Hij wees op de noodzakelijk heid om direct practische maatregelen te nemen en deed vervolgens mededeeling van de talrijke commissiebesprekingen te Parijs en te Genève, wraarbij hij o.a. mel ding maakte van de regeling tot oplossing der agrarische vraagstukken en de nood zakelijkheid om afzetgebied te vinden voor de producten van de landbouwstaten van Oost-Europa, o.a. door de stichting van een internationale hypotheekbank. Nieuwe gezichtspunten ontwikkelde Briand niet. Namens de leden der commissie sprak de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Henderson, de hoop uit, dat Briand ook in de toekomst de leider der Fransche buitenlandsche politiek zou mogen blij ven. Briand dankte Henderson voor het hier gegeven blijk van vertrouwen, dat mis schien niet door alle commissieleden in dezelfde mate gedeeld werd. Zijn leven lang heeft hij getracht te werken voor den vrede en hij achtte zichzelf gelukkig, dat hij in de atmosfeer van Genève en bij de vreedzame samenwerking tusschen de volken een leidende positie heeft kunnen innemen. Of hij leider zou blijven der Fransche buitenlandsche politiek of als ouder wor dend pelgrim met den staf in de hand zijn tocht zou moeten voortzetten, met alle kracht zou hij voor de vredesgedachte blijven ijveren. Bloedige botsingen te Caïro. De verkiezingen in Egypte hebben, zoo als te verwachten was, aanleiding gege ven tot ernstige incidenten, waarbij tal rijke dooden en gewonden vielen. Sommige telegrammen uit Caïro spre ken reeds van twintig dooden, en over de 200 gewonden. Vooral in Cairo's voorsteden Bulak en Shubra werd fel gevochten. Een menigte van vijf duizend stakers trok uitdagend door de straten. De politie werd met stee- nen bekogeld en zóó in het nauw ge bracht, de cavalerie- en infanterie-afdee- lingen moesten aanrukken, om de orde te herstellen. Tegen den middag Werd het opnieuw roerig in Caïro. De menigte wierp zich op bussen en trams en stak deze in brand De politie moest van de wapens gebruik maken en opnieuw vielen verscheiden slachtoffers. De bezittingen van den ex-Koning van Spanje in beslag genomen. De ministerraad heeft besloten alle be zittingen van koning Alfonso, voor zoover deze binnen haar bereik liggen, in beslag te nemen. Alle officieele instanties, alle banken en bankiers zijn verplicht eventueele saldi, deposito's e.d. ter kennis te brengen van den minister van financiën. Den Spaanschen vertegenwoordigingen in het buitenland is verboden benjjddeling te verleenen bij den eventueelen verkoop van eigendom van den gewezen koning. De regeering motiveert deze houding door het feit, dat de koning sedert Ij ij zich in 1923 tyrannieke macht had aan gematigd en reeds daarvoor zijn geprivi legieerde positie zou hebben misbruikt om zich persoonlijk, ten koste van de be volking te verrijken. Dit zou voldoende gebleken zijn uit de documenten die in het vroegere koninklijke paleis in beslag ge nomen zijn. De Nationale Vergadering blijft het recht voorbehouden over de definitieve bestemming der goederen te beschikken. SB lOd P. PAKJE WIMA ZUIVERE HRtSTALSTIJFSEL ecRK: Korte berichten. Uit Tabriz wordt gemeld, dat een aardbeving heeft plaats gehad, die voor al hevig was in het grensdistrict Zanga- zoer (het gelijknamige district in Sow- jer-Kaukasië is eenige dagen geleden eveneens door een aardbeving geteisterd). Verscheidene gebouwen zijn ingestort. De inwoners verblijven in paniek onder den blooten hemel. Te Shiranemachi, ongeveer 150 mijl ten Noorden van Tokio gelegen, heeft een ontzettende brand gewoed. Meer dan 500 gebouwen zijn verwoest, waaronder een bank, het postkantoor, het stadhuis, eert kerk en een schouwburg. Dertig per sonen worden vermist. Er zijn meer dan 2500 daldoozen. Men vermoedt, dat de ramp aan brandstichting te wijten is. Gistermiddag werd brand ontdekt in de opslagplaats van de firma I. H. Bachi- mann aan de Houthaven te Bremen. Het vuur, dat was ontstaan hg het reinigen van graan, breidde zich snel uit. Twee elevatoren werden door het vuur ver nield. Een voorraad haver, rogge en mass voor bel jste waarden, 's-GR AVENHAGE 6q i tegen beurskoers t :'q OBLIGATION J kon gered worden, doch liep water schade op. Gisternacht is ingebroken in het postkantoor van Eghezée bij Namen. De dieven hebben alles van waarde medege nomen. Hun buit bedraagt 1 Yt millioen francs. In Zuid-Cbina is een hevig gevecht ontbrand tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen, waaraan ook ka- nonneerbooten deelnemen. De regeerings troepen moeten daarbij in het voordeel zijn en verschillende voorname strategi sche punten bezet hebben. De gemeenteraad van Gent heeft be sloten, alle officieele stukken in het ver volg in het Nederlandsch te doen verschij nen. Slechts officieele papieren, die vol gens de wet in de twee landstalen moeten verschijnen, zullen ook in het Fransch vertaald worden. Patrimonium. Zaterdag j.l. vergaderde het Moderamen van het Verbondsbestuur van Patrimo nium te Utrecht. Met blijdschap werd vernomen van het Centraal Bureau, dat de oplage van de vlugschriftjes over 1930 was uitverkocht. Met het Gewestelijk Bestuur van Zee land zal nader overleg worden gepleegd inzake de propaganda in Zeeuwseh- Vlaanderen. Over inhoud en samenstelling van het Orgaan wordt gehandeld en pogingen worden in het werk gesteld, dat het blad allen leden nog meer ten goede kan ko men. Patrimonium hoopt deel te nemen aan den vijfden Chr. Socialen Cursus, die dit jaar D.V. zal worden gehouden. Mede als onderwerp zal worden opge geven: „Beschutte en onbeschutte bedrij ven in verband met de werkloosheid". Met blijdschap werd de mededeeling van het Bestuur van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen ontvangen, dat de conclusies inzake de wederzij dsche verstandhouding van dezen Bond en Patrimonium door beide Be sturen worden aanvaard. Deze conclusies luiden: Het werk van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen beperkt zich tot den Geref. Kerkelijken kring en beoogt meer in het bijzonder de ontwikkeling van het geestelijk en kerkelijk leven der leden. De arbeid van Patrimonium is niet beperkt tot een bepaalden kerkelijken kring en bedoelt meer speciaal de be studeering van de uit Gods Woord afge leide beginselen voor het leven der Maat schappij. Terwijl het Verbondsbestuur van Pa trimonium waardeering uitspreekt voor genoemd doel en streven van de Mannen vereenigingen, verklaart het Bestuur van den Bond van Geref. Mannenvereenigin gen, in de overtuiging, dat de Christenen in onzen tijd bepaaldelijk op sociaal ter rein, waar de strijd der beginselen met toenemende scherpte wordt gevoerd, een groote roeping hebben te vervullen, dat ook de Geref. mannen den plicht hebben, om het werk van Patrimonium te steu nen, ook door hun persoonlijk lidmaat schap. De Besturen, eerbiedigende zooveel mo gelijk de grenzen van elk terrein van werkzaamheden, en wederzijdsch bezield met waardeering- -mor hetgeen door beide organisaties geschiedt, oordeelen, dat hiermede de besprekingen betreffende deze zaak als geëindigd kunnen be schouwd worden. Het landbouwconflict In West-Brabant. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft professor H. Kaag, hoogleeraar aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, het voorzittterschap aanvaard der arbitrages- commissie inzake het landbouwconflict in West-Brabant. De voorzitter heeft besloten, partijen tegen Maandag a.s. te Roosendaal bijeen te roepen. Binnenland. De Nederlandsch-Belgische betrekkingen. Geen legerrevue. Verlaging disconto. Buitenland. Botsingen in Egypte. De bezittingen van ex-koning Alfonso in beslag genomen. Briand te Genève. Herdenking van den 10-daagschen veldtocht. Op de vragen van den heer Albarda, of bij het legerbestuur het plan is opge vat of het denkbeeld in overweging geno men om in de maand Augustus van dit jaar, op of omstreeks denzelfden tijd des jaars, waarop in 1831 de tiendaagsche veldtocht begonnen werd, een legerrevue te houden, ongeveer terzelfder plaatse, waar in 1831 de troepen werden ge schouwd, die gereedstonden tegen België op te trekken? heeft de minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, ge>- antwoord: Ter herdenking van de in 1830'31 ge vallenen en ter opwekking tot dankbaar heid voor het feit, dat gedurende een eeuw de vrede in het rijk van Europa heeft mogen heerschen, heeft een plan be staan, als in de eerste vraag bedoeld, zij het dan ook in soberder vorm, dan aldaar omschreven. Alleen reeds om de tijdsomstandigheden zal de uitvoering echter achterwege blijven. Wat voor het plan in de plaats zal treden, maakt bij de regeering nog een punt van overweging uit. Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen, heeft de Perso- neelsraad uit zijn midden een commissie van vijf leden benoemd, van iederen spoorwegvakbond een hoofdbestuurder, teneinde een rapport samen te stellen om trent de wenschen betrekking hebbende op bet reglement dienstvoorwaarden 1926. Behalve de wenschen van de vakbonden inzake de rechtspositie en alles wat daar mede in verband staat, zal de commissie ook de wenschen betreffende de loonrege ling in dit rapport samenvatten. De bedoeling is dat dit rapport het ka rakter van een program van wenschen van de vakbonden zal dragen, waarbij niet in de eerste plaats rekening gehouden zal worden met de huidige tijdsomstan digheden. Dit raport zal, alvorens ter kennis van de directie gebracht te worden, vooraf door de verschillende bonden behandeld worden. Vervolgens zal overlegd worden tusschen de directie en den Personeel- raad, waarna het resultaat daarvan ter eindbeslissing aan de vakbonden zal worden voorgelegd. Arbeidstijd in kapperszaken. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van barbiers- of kappersondernemingen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in het tijdvak van 18 tot en met 23 Mei a. s. aan de daarin werkzame arbeiders geen vrije halve dag wordt gegeven, on der voorwaarde, dat alsdan aan de betrok ken arbeiders een vrije ochtend wordt ge geven op Maandag 25 Mei a.s., onvermin derd de verplichting tot het geven van een vrijen halven dag in het tijdvak van tot en met 30 Mei a.s., ingevolge het Werktijdenbesluit voor winkels. Gemeenteraadsverkiezingen. In Noord-Brabant zijn de nieuwe ge meenteraden van Middelbeers, Reek, Velp, Vessem, Vlijmen en Zeeland bij enkele candidaatstelling gekozen. De brug bij Moerdijk. Dezer dagen gingen er geruchten, dat de gelden voor de nieuwe brug beschik baar zouden zijn, maar dat de verdere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1