No. 189 Vrijdag IS Mei 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Merdamsche Lloyd. Hendrikse Go's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Kerknieuws. Belangrijkste Nieuws. Agentschap: Onderwijs Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEKA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redaetie en Administratie Ne. 11. Postrekening No. 41155. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELK.EN WKRBOAR. Pes 3 maanden, franco ets «os». i3^ Irosee nummers R,0W Prijs der Advertentiën: 11 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Jeugd en moed en kracht. Op Hemelvaartsdag hebben naar ouder gewoonte onze beide groote Bonden van Jongelingsvereenigingen hunne algemee- ne vergadering gehouden. Wij zouden met de verslagen van deze bijeenkomsten, die zeer druk bezocht wa ren, kolommen kunnen vullen, maar onze beperkte ruimte laat dit niet toe. Slechts willen wij er onze groote blijd schap over uitspreken, dat deze vergade ringen weer gehouden konden worden en dat uit alle deelen van het land de scha ren van jongelingen ditmaal naar Deven ter en Dordrecht optrokken. De enorme belangstelling voor deze Bondsdagen stemt tot groote dankbaar heid. Immers, wie aan de toekomst denkt, richt zijn oog naar de jeugd, de „hoop der toekomst".. Het jeugdleven van nu is, zoo al niet van beslissenden, dan toch van zeer groote beteekenis voor de tijden die komen. En daarom is het zulk een verblijdend verschijnsel, dat er niet maar enkelen of vele tientallen, maar duizenden jonge menschen zijn, die het door hun daden uitspreken, dat zij den verheerlijkten Ho ning wenschen te dienen. Er is bij beide bonden verschil van me thode en doelstelling. Bij den een staat meer de practische beleving en bij den ander meer de prin- cipieele scholing op den voorgrond. Maar bij alle verscheidenheid is er toch deze overeenkomst, dat er is de begeerte om het jonge leven „nog met den krans omblonken van jonkheids bloesemkroon", aan den dienst van God te heiligen. Natuurlijk geschiedt dit op de wijze de jeugd eigen. Wie de Bondsdagen bijwoont, vindt daar niet een verzameling stijve Pieten met lange gezichten, zooals van Socialisti sche zijde wordt gespot, maar het jonge bruisende leven, dat met jeugdige moed en kracht zijn schoone idealen najaagt. Wij constateeren het met blijdschap. Zegene God onze jonge menschen en hun arbeid, opdat het, in Kerk en Bur gerstaat, nooit ontbreke aan mannen, die bij spreken en doen, in woord en daad: zich kinderen betoonen van 't edel voor geslacht, bij wie Gods gunst wil wionen, Zijn liefde, trouw en macht. DOUMER TOT PRESIDENT VAN FRANKRIJK GEKOZEN. BRIAND LIJDT DE NEDERLAAG. Woensdag heeft in Frankrijk de Pre sidentsverkiezing plaats gehad. De uit slag van de eerste stemming van het congres was: Doumer 442 stemmen, Briand 401 en op andere candidaten samen 47 stemmen. Doumer bleef 7 stemmen beneden de volstrekte meerderheid. Een tweede stem busgang was noodig. Al spoedig verneemt men, dat Briand zich heeft teruggetrokken. Links zoekt in verwarring naar een nieuwen candidaal Plotseling blijkt de minister van onder wijs uit de opvolgende Tardieu-kabinet- ten, de senator Marraud, een candidatuur te hebben aanvaard. Hij is een buitengewoon gevaarlijk mededinger voor Doumer. Bij de tweede stemming is echter Dou mer, voorzitter van den Senaat, tot pre sident der republiek gekozen met 504 stemmen tegen 334 stemmen op Marraud. Zal deze uitslag tengevolge hebben, dat Briand zijn entslag indient als mi nister van buitenlandsche zaken en dus uit de actieve politiek verdwijnt? Die vraag is nog niet te beantwoorden. Uit de eerste uitingen van Briand schijnt men te moeten opmaken, dat hij meent als minister te kunnen aanblijven en plan heeft als officiëel vertegenwoordi ger van Frankrijk naar Genève te ver trokken. De nederlaag van Briand heeft te Ge nève algemeen een ontmoedigenden in druk gemaakt. Men hoopte in volkenbondskringen alge meen, dat hij gekozen zou worden, hoe ongaarne men hem ook te Genève zou hebben gemist. Men vreest, dat Briand misschien weliswaar nog een paar dagen naar Ge nève zal komen en dat hij misschien nog een maand minister van buiten landsche zaken zal blijven, doch dat hij dan zijn ontslag zal nemen en zich eeni- gen tijd geheel van de politiek zal verre houden. Doumer is als onderwijzer begonnen, werd spoedig schoolhoofd, doch koos wel dra de politieke loopbaan. Hij toonde zich in den aanvang zeer radicaal, en deed in 1888 zijn intrede in de Kamer. In 1895 werd Doumer met de porte feuille van financiën belast. Later werd hij gouverneur-generaal van Indo-China. Na een verblijf van ongeveer vier jaren in het Oosten, keerde hij in Frankrijk terug. Hij kwam weer in de Kamer tot welker voorzitter hij: in 1905 gekozen werd. In 1910 werd hij bij de verkiezingen verslagen. In 1912 deed hij echter als ver tegenwoordiger van Corsica zijn intrede in den Senaat. Na eerst tijdens den oorlog zelf in het kortstondige kabinet-Painlevé (Sept. Nov. 1917) minister zonder portefeuille te zijn geweest, trad hij in het zevende Kabinet-Briand (1921—22) als minister van financiën op, een portefeuille, die hij in 1925, in den benarden tijd der inflatie nogmaals aanvaardde. Doch ook hem ge lukte het niet de daling van de franc tegen te gaan. In Januari 1927 werd Doumer tot voor zitter van den Senaat gekozen. Doumer, die weduwnaar is, heeft vier zonen in den wereldoorlog verloren. Engeland's tariefonderhandelingen. De Engelsche minister van handel Gra ham, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat 7 landen, Oostenrijk, België, Frank rijk, Italië, Polen en Zwitserland zich bereid hebben verklaard, om voorstellen te ovexwegen tot verlaging der tarieven, met 'de bedoeling, hierover onderhande lingen te openen. Dienovereenkomstig zijn voorstellen na mens de Britsche regeering gedaan. Dia terreur in Spanje. Uit Spanje worden nog steeds nieuwe daden van terrorisme en van bruut ge weld tegen de R.K. kerk gemeld. In Gra nada is een deel van 'n klooster met dy namiet verwoest. De daders bleven onbe kend. Daarna werd getracht een tweede klooster en de bureaux van een dagblad in brand te steken, doch deze branden konden spoedig gebluscht worden. Ook in Burgos staan twee kloosters in brand, benevens het bisschoppelijk paleis en verschillende andere kerkelijke gebou wen. De staat van beleg is in Burgos afge kondigd. Ook in andere Spaansche provincieste den is het tot uitspattingen tegen de kerk gekomen. De kapitein-generaal van Mala ga maakt bekend, dat in zijn district 27 kloosters aangevallen zijn. De kardinaal-aartsbisschop van Sevil- la heeft bij wijze van voorzorg gelast, dat alle kloosters in zijn diocees door de reli- gieusen ontruimd moeten worden. De Spaansche bladen schatten de scha de door de onlusten van Maandag veroor zaakt, voor Madrid alleen op 40 millioen peseta en voor geheel Spanje op ruim 100 millioen. Belangrijke schatten van kunst en wetenschap zijn verloren gegaan. In het Jezuietenklooster te Madrid be vond zich een bibliotheek van 100.000 deelen, die een prooi der vlammen is ge worden. Ook in Sevilla en Malaga zijn belangrijke kunstwerken, o.a. kostbare schilderijen, verloren gegaan. De bond van communistische vakver- eenigingen te Madrid heeft een schrijven tot de regeering gericht, waarin opheffing van den staat van beleg, verwijdering van de religieuse orden uit het land en ont eigening van het bezit der orden wordt geëischt. Meer en meer blijkt, dat uitsluitend de linksche extremisten onder leiding van de communisten dezen storm over het land ontketend hebben. Monarchistische uitgewekenen, die den gruwel van nabij gezien hebben en naar Gibraltar zijn gevlucht, schrijven de schandelijke gebeurtenissen der laatste dagen toe aan de communistische agita toren, die Moskou naar Spanje heeft gedi rigeerd. Woensdag was de werkstaking te Ma drid algemeen. Alle handelszaken waren gesloten. Troepen bezetten de strategische punten. Korte berichten. Groote - zwermen sprinkhanen heb ben Sardinë geteisterd. In het Zuiden van het eiland zijn heele velden kaalgevreten. De zwermen waren zoo groot, dat zij zelfs het autoverkeer belemmerden, daar de auto's in de brij van de vermorzelde sprinkhanen steken bleven. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft in hare Woens dag gehouden vergadering het voorstel tot heffing van opcenten op den sigaret- tenaccijns zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook het voorstel inzake de wijziging der Not ar is wet tot grooter waarborg voor hen, die hun belangen aan notarissen toevertrouwen, werd goedgekeurd. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 11 Mei is aan G. Ninaber, op zijn verzoek, met ingang van 16 Juni, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nieuw-Beij er- Land. De Palestinareis der N. C. R. V. De groep Nederlanders, welke onder lei ding van prof. dr A. Noordtzij en van Ds W. T. M. Lindeboom als leden van de N. C. R- V. een reis hebben gemaakt naar Palestina en naar Egypte, is in goe den. welstand in het vaderland terugge keerd. De uitbetaling van pensioenen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ketelaar, heeft den Minister van Kolo niën de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister reeds gevolg ge geven aan zijn bereidverklaring in de vergadering van de Tweede Kamer van 24 Februari j.l. om nog eens de gevolgen te doen onderzoeken van een verandering der uitbetaling van pensioenen van drie- maandelijksche in maandelijksche termij- nen? 2. Zoo ja, heeft dit onderzoek reeds tot eenig resultaat geleid en heeft daarna de Minister, zöoals hij eveneens toezegde, de zaak opnieuw in gezette overweging ge nomen 3. Is dit laatste geschied, is de Minister dan bereid, de Kamer met zijn conclusie ten aanzien van dit punt in kennis te stellen? Schaken. Op Hemelvaartsdag had de jaarlijksche ontmoeting plaats tusschen de schakers uit Antwerpen en Zeeland, ditmaal te Terneuzen. Terwijl Zeeland verleden jaar een kleine neder laag leed, behaalde het nu een flinke overwinning, n.l. 20 Ya12Y. De vier Goesche spelers hadden nog meer succes dan verleden jaar, doordat de heeren Nordlohne, Bonnet en Hartesveldt hun partijen wonnen, terwijl de heer Kegge remise speelde. Het volgende jaar zal er weer in Antwerpen gestreden worden. Goes. Op de gisteren te Dordrecht ge houden hondententoonstelling, behaalde de Arr. terrier van Mevr. de Wilde al hier, een tweede prijs (verg. med.). Vanmorgen te ongeveer acht uur is de timmerman Blomaard van Kloetinge van een stelling bij een in aanbouw zijnd huis aan den Middelburgschen straatweg gevallen. Hij bekwam een schedelbreuk en werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis St. Joanna vervoerd. Dr. v. d. Berg verleende de eerste hulp. Hedenmorgen te ongeveer 10 uur is mej. J. Heijnsdijk op den 's H. Hen- drikskinderendijk bij het oversteken van den weg door de auto van dhr Koole te 's H. Hendrikskinderen gegrepen en over reden. Zij bekwam een gecompliceerde breuk aan den rechtervoet en werd op advies van dr v. d. Berg in het Gasthuis opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld. Tot le klerk aan het Gemeente Gas bedrijf alhier is bevorderd dhr J. D. Ra- mondt, thans 2e klerk aan dat bedrijf. De alhier op 2en Pinksterdag te hou den internationale wedstrijden, georgani seerd door de voetbalvereeniging „Goes" vangen reeds aan des nam. om half twee. Evenals vorige jaren zullen de Belgi sche vereenigingen ook wederom verge zeld zijn van een aantal supporters. Gerekend wordt, dat met den trein van twaalf uur ongeveer een 300-tal Belgen zullen arriveeren. De gisteren door het Roode Kruis, afd. Vlissingen op de Markt gegeven de monstraties, trokken veel belangstelling. Jammer, dat zoo weinigen behoorlijk kon den zien, wat er gedemonstreerd werd. Moge de keuze een volgenden keer op een meer geschikt terrein vallen! Vlissingen. Woensdag had op den Sin- gelweg een aanrijding plaats tusschen een motorrijder, die een duorijder bij zich had en een wielrijder. Allen, vooral de duo rijder, werden gewond. De politie stelt een onderzoek in of er sprake is van schuld. Wilhelminadorp. Voor het examen van technisch ambtenaar bij den Rijkswater staat, gehouden te 's-Gravenhage, slaag de o.m. dhr J. P. v. d. Broecke, alhier, thans opzichter bij den Rijkswaterstaat te Goes. Gisteravond speelde Wilhelmina I alhier op het terrein aan den Polderschen weg een voetbalwedstrijd tegen K. D. O. van 's-Heer Arendskerke. De match ein digde met 30 in het voordeel van Wil helmina. Rilland. Seriewedstrijden. Be gunstigd door prachtig zomerweer speel den Volharding I tegen Goesche Boys I in een gelijk opgaanden wedstrijd 11, welke stand na verlenging dezelfde bleef, 't Lot wees daarna Volharding tot win naar aan. De volgende wedstrijd Zeelan- dia (Hansweert) tegen Ajax (Ierseke) werd na 40 min. spelen op zeer onspor tieve wijze door Zeelandia voor een ver meende foutieve beslissing van den scheidsrechter gestaakt. Deze daad leidde tot schorsing. Daarop volgde de wedstrijd Goesche Boys II tegen Volh. II, welke een 31 overwinning werd voor Volhar ding II. Door schorsing van Zeelandia kwam Ajax in den winnaarswedstrijd uit tegen Volharding I. Deze spannende wed strijd werd een 31 nederlaag voor de gastheeren. Poortvliet. In de vergadering van de Ingelanden van het Waterschap Poort vliet is besloten tot het stichten van een nieuw gemaal, dat gedreven zal worden door electriciteit. Het oude wordt gedre ven met stoom. In het nieuwe zullen twee pompen werkzaam zijn. Van stand plaats zal het eenigszins veranderen. Het komt thans bij de directiekeet. De candidaten van de Chr.-Hist. partij voor de gemeenteraadsverkiezing zijn: E. v. d. Slikke (aftr.), W. Dronkers (aftr.), G. de Graaf, E. Geuze, M. Gouds waard, C. v. d. Male, C. van Haaften, R. Verburg, C. Geuze, J. J. v. d. Slikke. Van de groep Gemeentebelang zijn de volgende candidaten gesteld: W. Kareis (aftr.), H. van Westen (aftr.), W. Boogers, A. Murre, J. Nieuwenhuizen, D. Quist Dhr C. Hage had zitting voor deze groep, maar is vertrokken naar elders. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Haren, J. Ph. Eggink te Delfshaven, A. Oskamp te Den Hoorn (Texel) en L. J. M. F. Herfkens te Delf zijl. Beroepen te Zunderdorp, W. H. Wal- vaart te Zevenhoven. Te Daarle, J. R. Cuperus, cand. te Utrecht. Te Zwartsluis, Y. Alkema te Lemelerveld. Te Garijp, F. J. A. de Jagher te De Krim. Bedankt voor Hollandscheveld (Elim), G. Barger Ez. te Hoorn. Voor Ouderkerk a. d. Use!. J. J. Timmer te Emelo. Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Spoorwegongeval te Doodewaard. Buitenland. Doumer president van Frankrijk. De gebeurtenissen in Spanje. Geref. Kerken. Beroepen te Klundert, Joh. Meijnen te Zalk. Aangenomen naar Mijdrecht, F. de Vries te Raamsdonk. Naar Haarlemmermeer- Sloterweg, J. van der Leek te Zalt-Bom- mel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Dordrecht, H. Visser te Leeuwarden. Bedankt voor Amsterdam (W.), W. Kremer te Kornhorn. Beroepingswerk. In een ver gadering van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Hei- en Boeicop werd o.m. besloten om in onderhandeling te treden met den Raad van Beheer, opdat het be roepen van een eigen predikant mogelijk zal worden. Te Leiden heeft de Raad der Geref. Kerk besloten, na de goedkeuring der Classis en na samenspreking met Ds. A. de Bondt te Pijnacker, een tweede roe ping op dezen uit te brengen. D s A. M. B1 o e m. f Dinsdag is te Breda op 69-jarigen leeftijd overleden ds A. M. Bloem, emeritus Ned. Herv. predi kant. De overledene werd candidaat t. d. H. Dienst in 1890. Hij stond te Heerenveen, Dussen en Ghaam. In laatstgenoemde gemeente kreeg hij 7 Sept. van het vo rige jaar zijn emeritaat. Prof. Dr H. Visscher. Naar het Hbl. verneemt, heeft prof. dr H. Vis scher ontslag gevraagd als hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht en tevens ontheffing verzocht van zijn bijzondere leeropdracht om aldaar onderwijs te ge ven in de wijsbegeerte van den godsdienst. Prof. Visscher is sinds 1923 lid van de Tweede Kamer en deswege hoogleeraar op nonaetief; krachtens de „bijzondere leeropdracht" heeft hij evenwel in de ge noemde vakken toch college gegeven. Op 15 Febr 1929 heeft hij zijn zilveren ambts jubileum als hoogleeraar gevierd, bij wel ke gelegenheid hij van allerlei kanten met veel sympathie gehuldigd is. Vóór zijn professoraat heeft hij als Herv. predikant, resp. te St. Johannesga, Zegveld, Delft en Ouderkerk a. d. IJsel gestaan. Prof. Visscher heeft nu ontslag ge vraagd, omdat hij dit, met het oog op zijn verdere werkzaamheden wensehelijk achtte. Middelburg. Woensdag heeft de stem ming plaats gehad voor een aantal leden van het kiescollege der Ned. Herv. ge meente alhier. Er was een zeer drukke opkomst, n.l. 1147 geldige stemmen en door de groote moeite waarmede sommige personen in de kiezerslijst al of niet kon den worden gevonden, is er in plaats van tot negen uur, tot kwart voor tien ge stemd door hen die te negen uur present waren. Het resultaat is, dat de candida ten van de beide rechtsche kiesvereeni- gingen gekozen werden met 803 en 807 stemmen. De candidaten der Vrijzinnig- Hervormden kregen 330 en 332 stemmen. Geslaagd voor het machinisten-exa men, voorl. dipl. dhrn M. P. de Wit, J. J. Teutschen, en C. van Huizen, allen te Vlissingen. Aagtekerke, Benoemd tot onderwijzeres aan de Diaconieschool alhier mej. C. van der Linde te Bieselinge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1