service goud waar j j VICTORIA Staten-Generaa! N.V. VERZEKERINGSBANK Wij brengen U vet tig thui». Sluit daar» om een levensver» zekering bij de KEIZERSGRACHT 126 - A'DAM-C. dorffer, le piloot, K. 1'arm en tier 2e piloot en H. A. Walewijn, mecanicien. Bqvendien zal deze vlucht worden me degemaakt door twee passagiers, n.l. een van Amsterdam naar Batavia en een van Boedapest tot Karachi. Uitvoer van kersen naar Engeland De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, brengt ter algemeene kennis, dat door hem het Uitvoer-controle Bureau voor groenten, fruit en aardappelen, Java- straat 80, 's Gravenhage, is aangewezen voor het afgeven van certificaten van oor sprong welke, ingevolge besluit van den Engelschen minister van Landbouw en Visscherijen, de zendingen kersen, welke in 1931 in Engeland en Wales ten invoer zullen worden aangeboden, moeten verge zellen, voor zoover die kersen in Neder land zijn gegroeid. Weer een Kamerlid dat burgemeester wordt. Naar men meldt, is eerstdaags de be noeming te verwachten van den heer F. Uyen, lid van de Tweede Kamer, te Eind hoven, tot burgemeester van Waalre. De heer Uyen zal na zijn zittingsperiode als Kamerlid geen nieuwe candidatuur aan vaarden. TWEEDE KAMER. De Drankwet. Gisteren heeft de Tweede Kamer de behandeling van de Drankwet voortge zet, eii wel van art. 6, waarbij ter sprake komt de invoering der plaatselijke keuze. Dhr Marchant, v. d., zet uiteen, wat de V. D. met het referendum beoogen: een nadere beslissing door het volk van een regeeringsmaatregel. Dat is heel an ders dan de plaatselijke keuze. Bij P. K. zal men elke vijf jaar den onverkwikkelijken strijd krijgen over de P. K. Dhr Kersten, S. G. P., heeft tegen de P. K. een principieel bezwaar. De overheid heeft te regeeren en de teugels van het regeeringsbeleid mogen niet wor den gelegd in handen van het volk. Dhr Sm een k, A. R., wijst erop, dat de P. K. is een verzoek van de meerder heid der gemeentenaren aan de Kroon. Dhr Marchant is zoo ontzettend bang voor de propaganda voor de P. K., omdat de propagandisten de tegenstanders als minderwaardigen zullen bestempelen. Hij had blijkbaar op het oog de propagan disten, die in verschillende plaatsen de propaganda voeren voor eenzijdige ont wapening. Dhr Ketelaar, V. D.,: „Dat is een kwajongensargument!" Dhr Smeenk, A. R.: „De propagan disten voor de P. K. doen heel anders: zij beschuldigen de tegenstanders niet van minderwaardigheid. Spr. gelooft, dat de Kamer goed zou doen vast te houden aan het besluit, tot tweemaal toen genomen, en het amen- dement-Slotemaker de Bruine aan te ne men. Mej. Gr o ene weg, S. G., begrijpt niet dat niet alle vrouwelijke Kamerleden, ook in het belang der jeugd, voor de P. K. zijn. Zij hoopt, dat het amende- ment-Slotemaker zal worden aangeno men. Dhr B e u m e r, A. R., heeft bezwaar tegen de P. K. en wel een bezwaar van constitutioneel enaard en daarom afdoen de. Hetzij men de P. K. wil noemen referendum, conservatief referendum, volksraadpleging of hoe ook, onze Grond wet kent geen van die instituten en zij zijn dus in strijd met de Grondwet De Minister van Arbeid is het eens met hen, die staatsrechtelijke bezwa ren hebben tegen P. K. Ook spr. meent, dat dit volksinitiatief ongrondwettig is, maar is het niet eens met de stelling, dat iets ongrondwettig is, omdat het niet in de Grondwet voorkomt. Dat zou wel te ver gaan. Het stelsel, door spr. voorgesteld, zal nooit zoo hard knijpen, dat niet ieder be- vredigd kan worden; bij de P. K. is dat anders. Dhr Slote in aker de Bruine, C. H. blijft van overtuiging, dat plaatselijke keuze iets anders is dan een verbod. Spr. zou gaarne zijn amendement nog eens warm bij de Kamer aanbevelen. Waar nu de minister heeft gezegd, dat hij op verdere behandeling van het wets ontwerp geen prijs zal stellen als het amendement werd aangenomen, wil spr. om een onzuivere stemming te ontgaan, zijn amendement intrekken. Art. 6, 7 en 8 worden aangenomen evenals art. 9, waarop een amendement was voorgseteld door den heer Boon, die dit echter heeft ingetrokken. De vergadering wordt te 6 uur 15 ver daagd tot Woensdagmiddag één uur. DE ZOMERTIJD. We herinneren er aan, dat de overgang naar den Zomertijd dit jaar geschiedt in den nacht van Donderdag 14Jop Vrijdag 15 Mei. Men zal dus goed doen aan den avond van Hemelvaartsdag zijn uurwerk een uur vooruit te zetten. Provinciale Zeeuwsche Brandweerbond. Maandag hield de Provinciale Zeeuw sche Brandweerbond in de vergaderzaal van de Provinciale Staten haar eerste algemeene vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer G. A. Ha- jenius, burgemeester van Goes. Behalve 't bestuur van den Bond waren aanwezig vertegenwoordigers van een 48-tal ge meenten uit ons gewest. De voorzitter stelde voor den Commis saris der Koningin, den heer jhr mr J. W. Quarles van Ufford, het eere-voorzit- terschap van den Bond aan te bieden, waartoe bij acclamatie werd besloten. Na goedkeuring der notulen van de op 14 April 1930 onder leiding van den Commissaris der Koningin gehouden op richtingsvergadering, en mededeeling van ingekomen stukken, bracht de secre taris, de heer mr J. M. Pilaar, adjunct commies ter Prov. griffie, het jaarver slag uit, waaruit o.m. blijkt, dat bij den Bond, die inmiddels bij Kon. besluit van 6 Nov. 1930 als rechtspersoon is erkend, een 85-tal gemeentebesturen zijn aange sloten op een totaal van 109 gemeen ten vormt dit ongetwijfeld een respecta bel percentage. De verwachting is wellicht gewettigd, dat het tijdstip, dat de volle 100 pet. zal zijn bereikt, niet zoover meer af is. Nadat het betrokken bestuurslid, de heer A. F. Hanssens, burgemeester van Stavenisse, rapport had uitgebracht aangaande het onderzoek der rekening over het afg loopen jaar, stelde de ver gadering deze, alsmede de begrooting voor het dienstjaar 19311932 vast. Als leden der Commissie tot het nazien der volgende rekening werden benoemd de heeren J. Huizinga en Bannink, burge meester resp. vans Terneuzen en Zierik- zee. Vervolgens was aan de orde de verkie- Een koud bad. Op het Damrak te Amsterdam roed Dinsdag een paard en wagen te water. De drenkelingen werden door de brandweer op het droge gebracht. zing van twee bestuursleden, vertegen woordigende de afdeeling Walcheren, zoo wel in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer P. J. Wemels- felder te Vlissingen, als ter vervulling van de bestaande vacature van tweeden vertegenwoordiger der afdeeling. De voorzitter bracht een woord van hulde voor hetgeen de heer Wemelsfelder in het belang van den Bond heeft gedaan, waar na overeenkomstig het voorstel der af deeling Walcheren in de eerste vacature gekozen werd verklaard de heer mr W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester van Westkapelle en in de tweede vaca ture de heer H. Bierman, commandant van de Middelburgsche Brandweer. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering, dit jaar te houden door de Kon. Ned. Grandweervereeniging, werd benoemd de voorzitter der afdeeling Wal cheren en tot zijn plaatsvervanger de voorzitter der afd. Westelijk-Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij de rondvraag vroegen enkele aan wezigen naar de plannen van het bestuur van den Bond ten aanzien van door de afdeelingen te nemen maatregelen op het gebied van bet Brandweerwezen. Na gehouden discussie en toelichting door den voorzitter en een der bestuursleden, nam de vergadering genoegen met het standpunt van het bestuur, dat de afdee lingen in dezen geheel vrij zouden zijn, doch dat zij zich desgewenscht om in lichtingen steeds tot het bestuur zullen kunnen wenden. Zendingsdag Classis Goes. De jaarlijksche Zendingsdag der classis Goes der Geref. Kerken zal weder op Pinkstermaandag op het terrein van den heer J. de Bokx worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de predikanten J. Booy, van Heinkenszand, openings woord, Dr J. van :.onkhuyzen van Zie- rikzee, Ds Netelenbos van Poerwored- jo en Ds W. J. J. Velders van Amster dam, terwijl Ds A. Scheele van Kapelle- Biezelinge een slotwoord zal spreken. Middelburg. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Middelburg van den Alge meen en Nederlandschen Christelijken Ambtenaarsbond onder leiding van dhr D. H. Lodewijk. Na eenige huishoudelijke zaken te heb ben afgehandeld, wordt als afgevaardigde voor het Bureau van Beroepskeuze aan gewezen dhr J. S. Hoek. Als afgevaardigde naar de Algemeene vergadering in Den Haag, te houden op 19 en 20 Mei a.s., wordt aangewezen dhr D. H. Lodewijk. Alsnu komen in bespreking de verschil lende door de afdeelingen ingezonden voorstellen op de Bondsvergadering te behandelen. De jaarvergadering kan zich I vereenigen met de door het hoofdbestuur gegeven prae-adviezen. In de vacature van secretaris der af deeling wordt gekozen dhr J. Riemens. Hocdekenskerke. Candidaat zijn gesteld van Protestantsche zijde (Hoedekensker- ke): Johs Boone, aftr.; L. Lous, aftr.; P. J. Hoek, van Dijke, Johs. Louisse, aftr.; H. de Regt, J. Louws C. Jz., L. van Doeselaar, M. van de Ree, G. Hoekenaar, J. Priester, Joh. Ale wijn en B. Louisse. Van Katholieke zijde (Kwadendamme) C. Chamuleau, aftr.; Mar. Steijn Jr, aftr.; Jos. Franse, aftr.; Jac. Beulens, Jac. Bal, A. van 't Westeinde. C. Timmerman en Mart. Steijn. Arnemuiden. Door de kiesvereeniging „Gemeentebelang" zijn candidaat gesteld voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing: 1. B. Franse, aftr.; 2. C. S. v. Eenen- naam, aftr.; 3. J. Janse Jacz., aftr.; 4. K. Francke; 5. J. Polderdijk Sz. Vrije lijst met als candidaten: 1. L. Puijpe, aftr.; 2. J. K. Crucq; 3. M. Vader Azn; 4. Jac. Meerman Azn. Dinsdag werd, wegens gebrek aan drinkwater bij vernieuwing per omroeper bekend gemaakt, dat er wederom drink water verkrijgbaar werd gesteld uit de regenput der Herv. Kerk, alleen echter voor leden der Herv. Kerk. Het kerkisme treedt hier wel sterk op den voorgrond. ierseke. De verkiezingen voor de Ge meenteraad zullen plaats hebben op 17 Juni a.s. Candidaten zijn gesteld door de Ghr. Hist., A. R., Vrijz.-Dem., R. K., Stk. Geref. en S. D. A. P. De liberalen doen niet meer mee. Candidaten zijn de heeren: R. K.: J. Vette, J. A. v. Sprundel, G. B. de Bliek. S. D. A. P.: M. Scheele, aftr.; A. Koo- man, J. Siebus, A. C. Verboom, G. Oranje. St. Geref.: C. Hartoog, aftr.; M. Mol, aftr.; C. Hirdes, H. Slotboom, M. v. d. Boogert, Cornelis van Damme en J. C. Waverijn. C. H.: de Koeyer, aftr.; Daane, aftr.; van Ees, aftr.; P. Filius, W. van Oeve- ren, G. Schouwenburg en J. Rosé. A. R.: J. G. Cornelisse, aftr.; Ph. Bom, A. C. Willemsen, P. van Weele, J. van Putten en H. Bol. Vrijz. Dem.: G. de Jager,aftr.; J. Bak ker, aftr.; M. Wesdorp, G. Hage, J. Ph. Bom, A. Boone, A. B. G. Rober en A. Goeman. Rilland-Bath. Voor de candidaatstel- ling voor leden van den Gemeenteraad alhier werden heden zes lijsten ingediend. A. R. lijst: candidaten reeds vermeld. Stk. Geref.: Idem. C. H.: 1. J. Deurloo, aftr.; 2. J. Dansen, 3. J. v. d. Klooster, 4. J. Rooze, 5. I. Lindenberg, 6. M. Lobbezoo. R. K.: 1. Th. Stokman, 2. M. Boonman, 3. J. Ots. Vrijh. Bond: J. v. d. Sande, aftr.; 2. J. J. van Gorsel, 3. H. van Gorsel, 4. M. C. van Wingen, 5. A. J. Colpaart, 6. J. van Damme, 7. T. Huisman, 8. J. A. van Boven Jr. Vrijz. Dem.: 1. H. A. Dronkers, aftr.; 2. T. Weeberdink, 3. F. Blok, 4. W. Bot, 5. A. in de Weij Biezelinge. Alhier reed te ongeveer 1 uur op den ouden dijk tusschen de hof steden van de landbouwers Scheele en Bijl, de 70-jarige chauffeur Alewijn van Waarde met zijn auto in volle vaart van den dijk. In de auto zaten nog 4 per sonen, n.l. een broer van den chauffeur, een vrouw en twee kinderen. Dhr A., welke juist 70 jaar werd kwam van Hoedekenskerke en toerde naar Waarde met de familie om dezen dag te herdenken. Eerst na ongeveer 2 uui kwam hulp opdagen. De plaats waar het ongeval plaats had was afgelegen. De vrouw was er het ergste aan toe, de gouden hoofdstukken waren diep in het voorhoofd gedrongen, de toestand van deze patiënt was ernstig. De chauffeur bekwam een polsbreuk. Alle inzittenden waren verwond en werden overgebracht naar het ziekenhuis te Goes. Dr Pfeiffer van Kapeile verleende eer ste hulp bij ongelukken. De auto welke zeer gehavend was is door de politie in beslag genomen. De kinderen bleven ongedeerd. Hun moeder is er echter zeer erg aan toe. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij zwaar gewond te zijn. De broeder van den bestuurder is eveneens in zorgwek- kenden toestand in het ziekenhuis opge nomen. De bestuurder zelf heeft een arm gebroken en kon na behandeld te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. De namen van de gewonden zijn M. Allewijn, 60 jaar oud, die de auto bestuur de, die gelijk gemeld het ziekenhuis kon verlaten, W. Alleweijn, 35 jaar oud en afkomstig uit Heinkenszand en zijn echt- genoote, de 35-jarige mevrouw Alleweijn Mol, rie zwaar gewond zijn. Hedenmorgen was de toestand onver auderd. Kapeile. Te Riezplinge werd door een groep vrije kiezers candidaat gesteld het thans zittend raadslid dhr A. van dei Graaff, ook werden hieraan toegevoegd dhr Jacob de Roo en Jan de Kam. 's-H. Arendskerke. Het zoontje van D. v. d. M. had het ongeluk met zijn fiets zoodanig te vallen, dat hij zijn pols brak en heelkundige hulp door Dr v. d. Made alhier moest worden verleend. Gisteren werden alhier de navolgen de candidatenlijsten ingeleverd: Vrijheidsbond: D. W. Lindenbergh, II van Gorsel, J. Noteboom, N. Otte, A. Pries ter, J. J. Harthoorn, Z. de Ruiter Fz. Anti-Rev. Partij: Joh. Sandee, J. Hom mes, J. van de Weele, J. Snoodijlc, C. Minderhoud, Chr. Zandee, A. J. de Jager, W. Dekker. Chr.-Hist. Partij: Jacs Nijsse, H. Goede- gebure, J. Vermeule Mz., K. Janse, G. op 't Hof, Jac. de Schipper, C. Philipse, C. Traas Lz., Math. Schipper, M. Duijnkerke, C. Schippers. St. G. P.: Joannes de Kok, M. Moerdijk, P. la Grand, W. van Baaien. R.-K.: P. van den Dries Jobz., J. Ver- mue Jacsz., D. Boonman Cz., H. Ver donk Czn. Nisse. Dé volgende candidaten zijn in geleverd voor de a.s. gemeenteraads verkiezing: Hervormde lijst: 1. Johs van Liere; 2. E. Sanderse, 3. C. J. Bos (aftr.), 4. H. Dane (aftr.), 5. Iz. Jansen, 6. M. v. d. Hage, 7. Joris Schipper, 8. M. den Dekker. A.-R. lijst: 1. A. Slabbekoorn, 2. Johs J. Mol, 3. P. v. d. Guchte. St. G. P.: 1. Joos Mol (aftr.), 2. M. Hoogesteger, 3. J. van Weele. R.-K. lijst: 1. F. Daalman (aftr.), 2. A. Vette (aftr.), 3. C. de Winter, 4. M. Vroonland. Oudelande. De lijst der C.-H. vor den gemeenteraad is: 1. P. van Wingen (aftr.) 2. J. Korstanje Pz. (aftr.), 3. C. Meeuwse, 4. M. Schouwenaar, 5. C. Slnke, 6. J. Hart hoorn. Op de lijst der Vrijz, komen voor: 1. I. de Bakker (aftr.), 2. J. Goetheer (aftr.), 3. A. J. Mol (aftr.), 4. J. van Schalk, 5. C. Meijaard Pz., 6. A, Goeree, 7. G. Baart. Krabbendijke. Voor de Gemeenteraads verkiezing zijn voor de Staatk. Geref. partij de navolgende personen candidaat gesteld: 1. A. Hirdes, aftr.; 2. S. J. de Kok, aftr.; 3. G. van Iwaarden, 4. G. E. Hou tekamer, 5. G. van Velzen, 6. M. West- strate Jz., 7. M. Pieper, 8. M. Dees. Ierseke. In het verslag van de kolen- vereeniging staat, dat zijn afgeleverd 3522H.L. eierkolen; dit moet zijn 13522 yi H.L. Bij Kon. besluit is mr. J. Veltman Fruin erkend en toegelaten als consul van de prov. Zeeland. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 Januari 1931, bevorderd tot hoofdinge nieur der domeinen, A. G. Verboeven te Middelburg. Wissenkerke. Voor leden van den ge meenteraad zijn candidaat gesteld: Chr.- Hist.: M. M. Schippers, T. H. de Ridder, J. Noordhoek, J. Flikweert, P. G. Leen- dertse, J. Verburg, I. de Loof, A. J. Heij- boer, IJ. Karelse, J. B. H. Jansen. Vrijz.-Dem.: C. van Halst, O. de Loof, A. G. M. Markusse, II. P. Felius. Vrijh. Bond: A. M. van Nieuwenhuijze, C. van der Weele. Anti-Rev.: J. van der Maas, J. G. Kra mer, S. Breure, P. M. de Boer, A. Balken ende, Joh. Heusevéldt, J. C. de Munk, W. C. Lamain, P. Provoost, J. Boot, J. C. Douw, M. de Nooijer. Kruiningen. Gister werden 8 lijsten ter gemeentesecretarie ingeleverd, tellende 4-5 candidaten voor de a.s. gemeenteraads verkiezing n.l.: S. D. A. P.: B. P. Burkunk, Jan Witte, J. Kruithof, F. Nieuwenhuize, M. Wijg- man, J. Oostdijk, J. van Ballegooijen, A. J. Wynands, P. Bauer, A. Kuzee. Vrijzinnigen: Job Sinke A. Dek Sr., T. V. de Groot, A. J. Zindenbergh, E. Jan sen, H. C. Baarens, Jan de Jonge. V.-D.: A. v. d. S'traaten, M. Kole Jz., B. J. Elsman, Ph. Meijnaard, M. H. Krom- been, P. Timmerman. R.K. werklieden: J. M. de Leeuw, A. van Ertvelde. Chr.-Hist.: J. J. Francoys, J. Polder man, J. Kousemaker, S. C. Verbrugge, J. L. Kriekaard, J. Klap, A. Dronkers Sr. St. Geref.: Jan de Bat. H. Zweemer, A. Verhage, Hendrik Jansen, W. Verspuij van Rietschoten. R.K.:A. van Hootegem, P. Rijsdijk, J. F. de Blieck, M. van der Borgt. A.-R.: C. Minnaar, J. Mol, G. Hoekman, J. Verijzer. Tholen. Voor de Gemeenteraadsverkie zing werden Dinsdag ingeleverd zes lijs ten, n.l.: S. D. A. P.: J. Overbeeke e.a. Vrijz. Dem.: J. B. Dekker e.a. Vrijheidsbond: J. M. Wagemaker e.a. Chr. Hist.: H. G. Deurloo e.a. A. R.: H. Goossen e.a. Stk. Geref.: Jac. Bogert e.a. Colijnsplaat. Naar wij vernamen zal door een groep oud-Gereformeerden al hier overgegaan worden tot het stichten van een nieuwe kerk. Deze groep heeft zich sinds eenigen tijd afgescheiden van een andere groep oud-Gereformeerden, be kend onder den naam „Franckianen". Het is nu een vijftiental jaren geleden, dat daar een ouderling, een zekeren veld- arbeider L. Francke, tot predikant werd geordend. In het eerst wies deze kerk als een Jona's wonderboom op, maar al spoedig bleek hel, dat het gemakkelij ker 'is, een kerk te stichten, dan te be houden. Al spoedig keerden eenigen naar de Geref. Kerk 'terug en de anderen van vurige voorstanders in heftige tegen standers van Ds Francke veranderd zochten een huis, waar zij zich nu on derling stichtten door het lezen eener predikatie. Thans heeft de laatste groep besloten een kerk te stichten en dan zich aan te sluiten bij de Geref. Gemeen ten. De „Franckianen" hebben geweigerd het betrekkelijk nieuwe kefkje aan den Molenweg af te geven, zoodat er niets anders voor de „Kerstengroep" overbleef dan weer te gaan bouwen. Cadzand. Nog eenige weken en de fraaie Ned. Herv. Kerk te Cadzand zal weer in gebruik worden genomen. Evenals het vorig jaar heeft de familie struisvogel in den Rotterdamschen die rentuin tien eieren gelegd. Vader en moeder struis houden volkstelling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2